FALEN ROEIERS NIET ALLEEN TE WIJTEN AAN ONGUNSTIGE LOTING Topsport snelste middel naar invalidi teitsuitkering 5 Sport kent ook teleurstelling Oude glorie nu een lachertje in Slechtste wedstrijd laatste twee jaar van vijfkampploeg Schaduwzijde van Olympische medaille o WfmlrwM1 IA 14 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 (Van onze speciale verslaggever) 'MÜNCHEN Van de vloot, die de Koninklijke Nederlandse Roeibond in eendrachtige samenwerking met het NOC in het Olympisch water van stapel heeft laten lopen, is er een in de haven aangekomen. De twee zonder stuurman, Roelof Luynenburg en Ruud Stokvis haalden de eind strijd. De rest en dat was toch waarlijk geen geringe afvaardiging moest voortijdig het anker uitgooien. Gis teren in de halve finales zagen bondsvoorzitter mr. Suur- mondt en chef d 'equipe De Jong tot hun verbijstering, dat ook voor hen gold dat de ogen groter waren geweest dan de maag en dat zij te lichtvaardig hadden gehandeld met de uitzending. zotoèl onaal strijd De halve fina les bereiken is niet zo'n overdreven zware opga ve. Maar de finale was onbereik baar voor de vier met stuur man, de dubbel twee en de acht. De stijgende lijn, die in 1964 begon en werd voortgezet in 1968 is weer naar beneden gebogen. De achterstand is eensklaps weer zo groot gewor den, dat de roeiploeg moet wor- den ondergebracht bij de falen de afvaardigingen en men zich diep zal moeten bezinnen over de wijze, waarop 'een verdere aftakeling kan worden voorko- Then. Nederland waterland heeft met roeien nimmer op de Olympische Spelen een naam kunnen vestigen. Er waren wat Incidentele successen in de grij ze oudheid; goud in de twee zonder stuurman in 1924, goud in de twee met stuurman in 1000, zilver en brons in respec tievelijk de vier met stuurman en de acht in hetzelfde jaar. De Stilstand in de jacht op Olenm- pj/jch metaal werd doorbroken in 1964 met zilver voor de twee zonder, brons voor de twee met en brons voor de vier met stuurman. Mexico leverde het vervolg van wat een succesvolle periode leek te worden. Vergeten Men kan het na München rustig Luynenburg: Natuurlijk hebben we er voordeel van gehad. Ove rigens heeft Ruud (Stokvis) het zwaarste werk moeten verzet ten, omdat hij aan bakboord Van een onzer verslaggevers in München: TON VAN DALEN De finaleplaats van Luynenburg (links) en Stokvis was het enige lichtpuntje bij de falende roeiers roeide". De baan loting was in derdaad wel van belang. Toen de halve finales zouden begin nen werd aangekondigd dat de wedstrijden waren uitgesteld in verband met de windkracht, die zeven meter per seconde be droeg en schuin over de baan stond waardoor zij, die banen bij de hoofdtribune zouden lo- '?n, te zeer in het voordeel zou den zijn. Thomas Keiler, de Zwitserse president van de in ternationale roeifederatie die ook al door de Duitse „aus- weis-bacil" is aangetast en erin toestemde dat speciale pasjes voor toegang tot het botenhuis mondjesmaat werden verstrekt stond, terecht, strijd onder zo gelijk mogelijke omstandighe den voor. cap van boei zes kan worden Rusland te passeren en zowaar overwonnen, bewees de vier werden ook de Tsjechen nog met stuurman van Duitsland die verslagen, op^deze baan de eerste halve fj- Dat gebeurde wel na het moment waarop luwte van de hoofd- MliNCHEN Voor de Spelen begonnen was de Nederlandse moderne vijfkampploeg zo optimistisch. „We zullen de NOC-els om bij de eerste acht ploegen te komen, meer dan waarmaken", beloofde coach Van Breukelen, die bovendien de beste Nederlandse vijfkam per Henk Krediet, de korporaal der marinjers uit Den Helder, een klassering bij de eerste vijftien to^'lchtte. Gisteren op de laatste dag van de moderne vijfkamp bleek dat het optimisme van de Nederlanders als een zeepbel uit elkaar spatte. Het Nederlandse team eindigde als achttiende ploeg in het landen- klassement. Slechts twee teams waren nog slechter. Bekkenk was de beste Nederlander in het individuele klassement met een 46e plaats. Vonk kwam als 53e in de rangschikking voor en Krediet finishte tenslotte als 58e en voorlaatste. Gedesillusioneerd Op het laatste onderdeel, de cross country, werd Krediet 16e, Bek kenk 28e en Vonk 56e. Weer prestaties die ver beneden het kunnen van de Oranje-atleten lagen. En daarmee was dan de afgang van de moderne vijfkampploeg in München compleet. „We draaiden onze slechtste wedstrijd uit de laatste twee jaar", zei zwemspccia- list Rob Vonk. nale won. Maar dat is dan ook een ploeg van klasse, die zich •niet opzij laat drukken door minder gunstige omstandighe den. De wereldkampioen had de eerste plaats niet nodig, want er gingen er steeds drie over naar de eindstrijd. Maar voor het prestige persten de Duitsers er een eindsprint uit en gingen zij Tsjechoslowakije en Nieuw Zee land vlot voorbij. In de tweede halve finale grepen Rusland, Oost-Duitsland en de Verenigde Staten meteen de eerste drie po sities en poogde de vier van Laga vergeefs erbij te komen. vergeten. En dat kan en mag Op de tribunes wachtte men meer Zwak niet op rekening worden ge schreven van de afhankelijkheid van de loting van de baan. Er werd in het botenhuis door de officials en roeiers wel naar werwezen, maar dan veroordeelt wen zichzelf want Luynenburg- Stokvis hadden de beste baan geloot en dan zou ook aan hun plaatsing nog getwijfeld moeten worden. dan een uur. De windkracht nam af tot 5y2 meter en er werd gestart. Dat gebeurde wel onder zachte drang van de Olympische organisatie, want owé, als de computerspelen in de war dreigen te geraken. Er zit toch- al zoveel sportvoedsel in de pan dat zij bijna over loopt. En dat kan Duitsland zich niet permitteren. Dat de handi- D,e ploeg was al verslagen met de start, een onderdeel dat bij alle vier Nederlandse teams bijzon der zwak was. De oorzaak daar- Hoe andere landen tot tribune een rol ging spelen. De dubbel twee Bruyn-Veenemans, ook weer een zeer zwakke start, roeide even naar de derde plaats maar zakte toen op de niet te ongunstige baan vier ontstellend af en werd vierde. ,,0p dit zwara water had een lichtere ploeg ingezet moeten worden", werd gemompeld. Maar zover reikt het vermogen van de keuzeheren niet. Indien men zich terdege op de hoogte had gesteld had men kunnen weten dat deze baan zwaar is. Maar het is helaas in Nederland zo, dat men zich blind staart op successen in toernooien, die t minder importantie zijn dan groie vierjaarlijkse strijd. Men oriënteert zich te weinig en zendt uit. met j van? Er werd met een licht schouderophalen gereageerd. Al leen de twee zonder overwon de bij de start opgelopen achter stand. Maar daarvoor moest het tweetal dan ook alles geven om De Polen (voorgrond) sneden de acht van Aegir de pas af naar de finale. Uitputting was het gevolg van hun imponerende eindsprint. De Westduitse acht (achtergrond) plaatste zich moeiteloos voor de finale. rieus te werk gaan kan geleerd worden van de achten. Oost- Duitsland was niet tevreden met de derd« plaats, de halve finales was bereikt. Er ging een telefoontje naar het thuisfront en met razende spoed werd een superlichte boot naar de Olympische roeipiste ge bracht. Oost-Duitsland won. Uit gelaten stond botenbouwer Klaus Filter de bemanning op te wachten. „Ik heb het gezegd, deze boot kan twee seconden sneller". Voor twee seconden haalde Oost-Duitsland een ande re boot. West-Duitsland won de andere halve finale, waarin Ne derland werd uitgeschakeld. Ho peloos achteraan, gevolg van wederom een verbijsterend zwakke start. Werd nog wel be gonnen aan het karwei om als nog derde te worden, maar hoe wel langzaam maar zeker werd ingelopen en zowaar de Polen van de derde plaats leken te worden verdrongen, (de Aegir acht leverde daarmee toch de beste prestatie van de uitge schakelde Nederlandse teams) kwam deze ploeg onder de wal, dus op de gunstigste baan, sterk terug en was de poging van de Groningers ten dode opgeschre ven. De bestuurderen van de roeibond zullen ook om de tafel moeten en trachten de klap, die toch in de halve finales is gevallen, te pareren. Anders moet ook in j deze sector evenals bij de zwemploeg worden uitgeroepen: „Als we over vier jaar naar Montreal gaan, bereiken we Van een onzer speciale verslaggevers München Het „steeds hoger, steeds beter, steeds sneller" heelt de Olympische leus ,,het deelnemen is belangrijker dan het winnen" volledig verdrongen. De elfduizend sport lieden die verzameld zijn in het Olympisch dorp jagen slechts op een doel, dat is het goud. Daarvoor hebben ze jarenlang privé-genoegens resoluut opzij gezet. Daarvoor! stellen ze ook hun gezondheid in de waagschaal. De race naar de gouden plakken heeft namelijk dusdanige vor men aangenomen dat de deelnemende atleten verder moeten kunnen reiken dan het menselijk kunnen. En zij fiksen het. Ze gaan verder dan jarenlang voor mogelijk werd .gehouden. Maar vraag niet welke offers dat kost. De gespierde schouders van de zwemsters die ze hun hele leven verder moeten meeslepen, of de abnormaal ontwikkelde dijbenen van de wielrenners, rijn in feite niet eens de grootste nadelen van topsport. Er zijn vooral in de laatste jaren nadelen in de topsport ontdekt die veel ingrij pender zijn. Luister eens naar de klacht van Heinz Fallak, de eerste sportarts van de giganti sche Duitse ploeg. „Zoveel blessures als dit jaar heb ik nog nooit meegemaakt". Hij wordt onmiddellijk bijgevallen door dr. Armin Klumper, rönt genoloog uit Freiburg, die zelfs beweert: „Als ik de hele Duitse -, ploeg neem dan durf ik te stel- olljtagevfrsclujnselcn Vult toptennisser Tom Okker aan, tegenwoordig een van de beste prof-tennissers: „Je gaat maar door, ook al weet je dat het in feite niet meer kan. Ik heb last van mijn schouder. Ik ben er mee naar een aantal artsen ge weest. Een ervan verzekerde met dat mijn ene schouder de zelfde slijtageverschijnselen vertoont als bij een man van 65". landse topsportster Ans van Deze bedenkingen ten opzichte Gerwen. De turnster die beslag van de topsport worden door legde op een eervolle negentien- vele feiten onderstreept. Waar de plaats. Kritische Ans, bewust om werden een fors aantal top- denkend over haar sport, ver klaarde kort geleden: „Topsport kan niet gezond zijn. Sport op Tienkamper Kurt Bendlin, een. zichzelf is goed, dat zou ieder een moeten doen, maar echte topsport, daar kleven te veel nadelen aan. Gewoon medisch gezien is sport op dit niveau niet altijd verantwoord. Je gaat door, ook al ben je gebles seerd." len dat er bijna geen enkele leet bij zit die voor honderd procent fit is. Zwemmers en wielrenners misschien uitgezon derd. Maar er lopen ook bij ons kanshebbers voor een medaille bij die op de vrije arbeidsmarkt voor dertig procent arbeidsonge schikt zouden worden ver klaard". topsporter, nu menselijk wrak. sporters niet eens goedgekeurd voor militaire dienst? Wielren ners bijvoorbeeld, die bij een intensieve keuring ernstige rug- kwalen vertoonden. Waarom lo pen in de voetballerij jonge ke rels in de kracht van hun leven met een stel knieën en enkels rond waarvan de honden geen brood lusten? De meniscussen worden er even gemakkelijk uit gehaald alsof je een kroketje Irekt. Atleten klagen gedurig over hun pezen die door de te korte krachtsexplosies le grote opdonders krijgen. Van Erhard Keiler, Olympisch schaatskam pioen op de sprint, Is bekend dat zijn achilespezen op afknap pen staan. En hij wordt be. dreigd met een invaliditeit voor zijn hele verdere leven. Erhard Keiler gaat echter door; lacht om de waarschuwingen van de WATEKPOLOËR DRENTH: Waterpoloër Harm Drenth zit thuis. Terwijl zijn sportbroeders in het Dantebad in München hun uiterste best doen voor zo groot mogelijke successen, pakt hij na school zijn trainings spullen, om zijn conditie toch op peil te hou den. „Er was bij de selectie nu eenmaal een man te veel. Ik wist dat er iemand zou moeten afval len. Op het moment dat ik hoorde dat ik niet voor München in aanmerking zou komen, was dat een zeer bittere pil. En dan nog niet zo zeer het nieuws op zich, als wel de wijze waarop ik het te horen kreeg. Ik zat 's mid dags thuis rustig te werken, teen de telefcon ging en dan hoor je „sorry Harm, maar je hoort er niet meer bij". Maar daar ben ik nu al weer lang overheen. Sport kent ook zijn te leurstellingen. Het waterpoloteam doet het an ders niet gek. Die 3-0 tegen Hongarije was ze ker een prestatie van formaat, althans dat wij daar drie doelpunten tegen kregen. Het gelijk spel tegen Duitsland viel me een tikkeltje te gen, en ik kan me heel goed indenken dat de jongens in Duitsland daar net zo over denken. Men heeft hier absoluut constant getraind met als stimulerende gedachte: wij moeten een plaats in de finalepoule kunnen halen. Al heeft dit jaar me dan een flinke teleurstelling gebracht, ik denk er niet over om met water polo te stoppen. Wel zal ik het de komende maanden een stukje kalmer aan doen. De re den daarvan is, dat ik dit jaar mijn hoofdakte hoop te halen en dat is belangrijker dan wa terpolo. Daarna kan ik me weer volledig op de sport werpen en misschien zit er in de toe komst wel weer eens kans voor me in. Wie HARM DRENTH HOCKEYE II ANCION BBS- jBKH g&s JpHj -ü s wÊSL- JU Jules Ancion maakte dc glorietijd mee van het hockey-elftal, dat In 19»2 de zilveren meduillc 1 behaalde. Hij hoopt volgende week op weg te zijn naar dc Olympische Spelen. Want Ancion beloofde zichzelf: Als Nederland bij de laatste vier komt ga ik naar München. „In onze tijd deed je aan ouderwetse topsport. Hockey was toen nog een vrijetijdsbesteding naast je gewone werk. Je trainde wel, maar hoefde sigaretten of pils niet te schuwen. Dat kan niet meer, de eisen voor topsport rijn steeds zwaarder geworden. De concurrentie is groter en omdat er steeds meer sprake is van lopsport wordt het ook moeilijker aan de top te komen. We hoeven er dan ook niet aan te twijfelen, dat hockey veel sterker wordt ge speeld dan twintig jaar geleden. Oude glorie lijkt opeens een lachertje. Het verschil in techniek is niet zo groot, maar de conditie is veel belangrijker geworden. De nadruk ligt op de snelheid. Desondanks is onze sport als kijkspel in vergelijking met vroeger gedeva lueerd. Er worden nu zoveel technische over tredingen gemaakt, dat het spel voor meer dan de helft van dc tijd stil ligt. Ze zijn al aan het zoeken daar verandering in te brengen. Met de hockeyers in München gaat het boven ver wachting. voor de Spelen had ik ze een zesde plaats toegedacht. Ze zijn er nog niet want wedstrijden tegen Groot-Brittunnië (wil nooit verliezen van Nederland) en Australië (vecht altijd) zijn moeilijk. Maar een kans op een plaats bij de eerste vier is groot. Medaillekan sen? Dan moeten ze West-Duitsland niet tref fen. Pakistan ligt Nederland beter". artsen. Hij pleegt roofbouw op zijn lichaam omdat de Olympi sche competitie, eindpunt van elke vier jaar topsport, dat eist. De Nederlandse turnploeg in Mün chen gaf er ook nog een goed voorbeeld van. Alle Nederlandse turnsters liepen, als zij niet op de mat stonden of aan een toe stel hingen, te hinken. Turnsters hebben ook veel last van blessu res aan de liezen. Het wordt zonder meer aanvaard. Goud telt zwaarder dan blijvende fy sieke gevolgen. Kurt Bendlin kan daarover meepraten. De vroegere wereldrekordhouder op de tienkamp kan niet in Mün chen starten omdat een achilles pees aan flarden ligt, zijn wer velkolom ernstig beschadigd is en bovendien een elleboogge wricht niet goed meer functio neert. Zijn geval staat niet alleen. De steeds meer toegespitste race naar de topprestaties eist in steeds sneller tempo slachtof fers. Niet in het minst omdat dc atleten de grenzen van hun kun nen steeds blijven verleggen door stimulantia, in welke vorm dan ook. Dat kunnen prestatie- verrijkende middelen zijn zoals amfetamines, of pijnstillende en zenuwprikkelende middelen en éfedrine, leptosol, strychni ne. en zelfs morfine en heroïne. Het zijn middelen die bij de do pingcontrole nog kunnen worden opgespoord. Hormonen kunnen echter nog vrijelijk worden toe gediend en de pas uitgedokterde medische truc om een atleet via de transfusies van zijn eigen bloed meer rode bloedlichaamp jes te bezorgen, is ook niet meer te achterhalen. Gevaren kleven er wel oan. Net zoals aan het gebruik van nmabolica, een middel dat naar schatting van deskundige sportartsen door meer dan de helft van de in München deelnemende atleten wordt gebruikt. Onvruchtbaarheid Dat middel, waarschuwen de art sen, kan een blijvende onvrucht baarheid veroorzaken. Een hoge prijs voor een gouden plak waarvan dc waarde betwijfeld moet worden. Dc oude Olym piërs verzuchten Immers na ja ren terecht dnt de mensen hen zo snel vergeten. Vraag nog, manr eens aan de weduwe van de wielrenner Simpson, die door doping stierf op de Mont Von- toux hoeveel waarde de over winningen van haar man in fei te hadden. Maar zelfs afgezien van de extra middelen die de atleten in hun lichaam spulten of slikken, blijven er nog ge noeg schadelijke gevolgen over. Luister naar prof. Wildor Ifoil man. rector aan de sporthoge- school In München en een auto riteit op zijn gebied. „Prestn- tiesport Is dc snelsle manier naar een vervroegde invalid!- teltsuitkering". „De mens wil zijn idolen hebben. De mens wil genieten van uit zonderlijke prestaties. Dat was a! do basis van -l<- gladiai-Mvn in de Romeinse arena's, die hun falen direct met hun leven, moesten betalen". Wij zijn wat dat betreft gocivllisoerder ge worden. Wij zijn beschaafder. Wij vermoorden onze atleten op een lungzame manier, door toch prestaties te eisen die onmoge lijk zijn. De atleten slikken die eisen gelijk met hun doping en tonen daardoor een mentaliteit die op zijn zachtst gezegd onge zond kan worden genoemd. Dat is de schaduwzijde van de Olympische medaille.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15