1 Enith Brigitha enige uitzondering tits i in teleurstellende zwemformatie ZWEMSTER GOULD TOPVORM PAS IN TOONDE FINALE „Wonderstick" Ties Kruize geheim wapen hockeyploeg Koreaanse Kim Zun Po iet langer 'n zij Medaille-oogst Overal! Mark Spitz revancheerde zich met fabelachtig record JJSDAG 29 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT 4CHEN De naam van de grote vedette van de Noordkoreaanse Bmesvolleybalteam, Kim Zun Po, is van de deelnemerslijst voor et olympisch toernooi geschrapt, nadat een medisch onderzoek rijfels over haar vrouwelijkheid opriep. De 27-jarige Noord-Ko- aanse heeft afgezien van een contra-expertise. r volleybaldeskundigen komt deze uitslag van de „sex-test" niet iverwacht. Kim Zun Po speelde twee jaar geleden tijdens het we- Idkampioenschap in Bulgarije alleen dan, wanneer er geen ge- achtscontrole was aangekondigd. En toen voor de beslissende fase an dat toernooi werd bekend gemaakt, dat er voor iedere wed- rija een speekseltest zou plaatsvinden, meldde de Noordkoreaanse ch geblesseerd, ofschoon algemeen bekend was, dat ze in topvorm UILUUW. mm a a. München wordt niet het speeksel gecontroleerd, maar een haar- ortel. Die methode geldt als de veiligste en meest discrete. Het iderzoek naar de cellen vergt slechts twee uur, terwijl de jeekseltest drie dagen in beslag nam. Kim Zun Po is de enige van ongeveer 700 gecontroleerde deelneemsters, voor wie de test nt> Enith Brigitha rechtswas gisteren de enige (gunstige) uitzondering ttief uitviel. Zij zal echter wel tot het einde van de spelen in het in het matige optreden van de zwemploeg. Op de 100 meter vrije rouwendorp blijven wonen. slag bereikte zij de finale. pNCHEN In alle hevig heid is het zwemgeweld in München losgebarsten, prie finales leverden even tovele wereldrecords op: twee gouden plakken voor de Verenigde Staten en een voor Australië. In vervoe ring gerakende toeschou wers en verbitterd kijken de verliezers. Alle ingre diënten, die van een Olym pisch zwemtoernooi een on vergetelijke gebeurtenis hunnen maken, waren op de avond van de eerste dag Volop aanwezig. k Spitz en Shane Gould impo- rden. De gedoodverfde favo- eten deden wat van hen werd verwacht. Spltz, vier jaar gele den in Mexico de grote verlie zer, omdat hij als bezitter van verschillende wereldrecords niet verder kwam dan brons op de 100 meter vrije slag en zilver op de 100 meter vlinderslag, vlin derde op de 200 meter onbe dreigd naar de triomf. Met 4,5 seconden had hij 's morgens in de series het Olympisch record reeds omlaag gehaald. In de fi nale was de 22-jarige student uit Modesto nog sneller. De electro- nische tijdwaarneming regi streerde 2.00,7 een fabelachtig wereldrecord. Het oude stond sinds de Amerikaanse kwalifi catiewedstrijden van enkele we ken geleden met 2.01,5 reeds op naam van Spitz. Geen tegen stander slaagde erin de Ameri kaanse troef voor nog meer eer ste plaatsen te benaderen. Landgenoot Gary Hall finishte op 2,16 seconden als tweede. Dat er bij de door de nieuwe IOC-president Lord Killanin uit gevoerde ceremonie protocolaire drie Amerikaanse vlaggen moesten worden gehesen was de verdienste van Robin Backhaus, 1 revanche van Mark Spitz leverde goud op. Met een grimmige trek >P het gezicht vlindert hij naar een fabelachtig wereldrecord. (ADVERTENTIE) die de derde plaats voor zich opeiste. Een bittere teleurstelling werd de finale voor Westduitslands favo riet Hans Fassnacht. De num mer twee van de wereldrang lijst werd in 2.04,69 slechts vijf de. Fassnacht werd uitgefloten, toen de uitslag bekend werd ge- (maakt. Toch was de voor een zwemmer met zijn kwaliteiten lage klasse ring geen grote verrassing. Want 's morgens, tijdens de se ries had de Amerika woonachtige student uit Mannheim zijn voor af geuite bewering, dat hij uit stekend in vorm zou zijn, al niet kunnen waarmaken. Het Amerikaanse volkslied klonk ook na afloop van de finale vier keer 100 meter vrije slag heren. Het viertal Dave Edgar. John Murphy, Jerry Heidenreich en uiteraard Mark Spitz, was 2,4 seconden sneller geweest dan het eveneens in Ameri kaans bezit zijnde oude wereld record. Jerry Heidenreich leg de, als derde zwemmer de 100 meter af in 50,78 seconden, Spitz, die kort daarvoor de 200 meter vlinderslag zo schitterend had gewonnen, had 50,90 secon den nodig. Hoe breed de top- van de Verenigde Staten wel is, bleek trouwens al in de series. Met de reserves Dave Fairbank en Gary Conelly in plaats van John Murphy en Mark Spitz, was toen al 3.28.8 een eve naring van het op dat moment toch bestaande wereldrecord op de klokken gebracht. Royale voorsprong Shane Gould werd de ster van de 200 meter wisselslag. De 15-jari- ge Australische bleek na het tweede onderdeel, de 50 meter rugslag, een nederlaag tege moet te gaan. Lynn Vidali uit Amerika, met 2.24,9 de snelste van de series, had toen een voorsprong van bijna twee se conden. Maar na op de schoolslag al weer wat dichterbij te zijn gekomen zette Gould met een furieuze vrije slag de achterstand om in een royale voorsprong. Haar 2.23,07 betekende een verbete ring van het wereldrecord, dat sinds 1968! op naam stond van Claudia Kolb uit de Verenigde Staten. Shane Gould bewees al dus wel degelijk in topvorm te zijn. Nadat zij in de series slechts de zesde tijd had gerea liseerd was daarover twijfel ont staan. De Australische scholiere moet daarom wel degelijk in staat worden geacht haar stempel volledig op het dameszwemmen tijdens deze Olympische Spelen te drukken. In de halve finale van de 100 meter vrije slag was ze gisteravond weliswaar iets langzamer dan Shirley Babshoff (VS), maar gezien haar gewel dige vechtersmentaliteit is Sha- MüNCHEN Als volgende week maandagavond, na acht dagen zwemmen op wereldniveau, de balans kan worden opgemaakt, zal Nederland heel tevreden mogen zijn in dien het dan ook maar één graantje heeft kunnen meepik ken van de rijke oogst aan gouden, zilveren en bronzen medailles. Alle goede voorbereidingen ten spijt, lijkt'er voor de KNZB-afvaardiging geen rol van betekenis te zijn weggelegd in het spel met de giganten uit de Verenigde Staten, Australië en Oost Duitsland. De prestaties op de eerste dag geven de indruk, dat de leden van de Neder landse ploeg teveel op conditie en te weinig op snelheid hebben getraind. finales 59,7 sec., slechts eentien- de boven haar eigen nationale record. Enith Brigitha was daarmee niet alleen sneller dan Hansje Bunschoten en Anke Rijn- ders, die buiten de pot vielen, maar ook dan Westduitse Jutta Weber en de Amerikaanse num mer twee van de wereldrang lijst Jennifer Kamp, die er na knappe tijden in de series niet in slaagden zich voor de eind strijd te plaatsen. Nico van Dam, de Nederlandse coach: ,,Wat Enith heeft gedaan is zon der meer goed. Van Hansje en Anke had ik echter wel iets meer verwacht". Beneden verwachting Beneden de verwachtingen bleven ook de verrichtingen van de wisselslagzwemsters Hennie Pentermann, Gerda Lassooy en Wijda Mazereeuw. Toen Shane Gould de duizenden in het cir cusachtige zwemhal van haar formidabele kwaliteiten over tuigde, lag er niet één Neder lands meisjes in het water. Alle drie ingeschrevenen hadden het 's morgens in de series laten af weten. Hennie Pentermann was de enige die niet echt teleurstel de, want de 21-jarige Amster damse slaagdp er tenminste neg in het nationale record sinds de Nederlandse kampioenschap pen te Utrecht met 2.29,4 in het bezit van Wijda Mazereeuw om laag te brengen naar 2.28,99. Gerda Lassooy en Wijda Maze reeuw eindigden met respectie velijk 2.32,9 en 2.32,6 in de on derste helft van het veld van 41 deelneemsters. Nico van Dam: ,,Dat Mazereeuw het niet heeft gehaald is voor mij niet zo'n verrassing. Ze had zich met veel pijn en moeite gekwalificeerd. In Utrecht heeft ze gepiekt en die vorm heeft ze helaas niet kunnen continueren, zoiets blijft natuurlijk altijd mogelijk. Hen nie Pentermann en Gerda Las sooy zijn op de 400 meter wis selslag toch wel sterker dan op de 200 meter. Pas nadat die wedstrijden zijn gezwommen kan over hen een oordeel wor den gegeven". finale te kwalificeren, maar dat zij vanavond op de 100 meter vrije slag meer dan een figu rante zal zijn. is onwaarschijn lijk. Want tegen het geweld dat Shane Gould, Shirley Babashoff, Sandra Neilsson, Gabrielle Wetzko en ook de Hongaarse Magdolna Patoh weten te ontke tenen, lijkt de Amsterdamse niet opgewassen. Toch mag het bereiken van de eindstrijd al een prestatie van formaat wor den genoemd van Enith. Na haar één minuut rond van de series realiseerde ze in de halve Van een onzer verslaggevers in München: TON VAN DALEN Het resultaat van het Amerikaanse geweld in beeld. Gary Hall. Mark Spitz en Robin Backhaus rechtsnemen alle plaatsen in op het ere- schavot. meter rugsleg kan hij zijn af scheid van de wedstrijdsport misschien iets meer glans ge ven. Voor een tweede nationale record zorgde gisteren de 4x 100 meter vrije slag-estafette heren. Voor Peter Prijdekker, Bert Bergs- ma, Roger van Hamburg en Hans Elzerman was de deelne ming aan de series er een zon der pretenties. Het viertal was uitsluitend ingeschreven om iets te proeven van de sfeer, die donderdag ook mag worden ver wacht bij de 4x200 meter. De elfde plaats er namen 14 ploegen deel was dan ook ze ker geen teleurstelling. De tijd van 3.41,4 bleek zelfs een verbe tering met een volle seconds van het oude nationale record. ne Gould toch favoriete voor de eindstrijd, welke voor van avond op het programma staat. Hetzelfde geldt ten aanzien van Roland Matthes, het Oostduitse fenomeen op de rugslag. In de series en in de halve finales wierpen de Amerikanen Mike Stam en Mitchell Irvey zich op als erg gevaarlijke tegenstan ders, maar voor de rechtstreek se confrontatie eveneens van avond moeten Matthes de grootste kansen worden toege meten. Overleven Bob Schoutsen slaagde er wel in de series van de 100 meter rug slag te „overleven", maar in de halve finales struikelde ook de Amsterdamse student. Schout sen bewees opnieuw een dege lijk zwemmer te zijn, die zelden teleurstelt, tnaar toch ook nim mer naar het niveau reikt, dat voor een man met zijn talent haalbaar moet zijn. Op de 200 MüNCHEN De medailleverdeüng na twee dagen is: Goud Zilver Brons Verenigde Staten Oost-Duitsland Hongarije Rusland Zweden Australië Noord-Korea Polen Oostenrijk Roemenië West-Duitsland Iran MüNCHEN De kleine Ryszard Twardowski keek voor de vierde keer naar Ties Kruize. De doelman van de Poolse hockeyploeg die het tweede slachtoffer werd van de Oran je equipe het resultaat van de eerste wedstrijd, 1—1 tegen India, mocht voor de tegenstander ook zo genoemd worden - had toen pas door hoe het geheime wapen van Nederland in elkaar zit. de nederlaag tot 4—2 kon beper ken. Ties Kruize Is op weg zijn vader, de eertijds befaamde schutter Roepie Kruize te overtreffen. Hij Is met 69 doelpunten In In terlands veruit de konlngsschut- ter in de hockeygeschicdenls. Militair Tics Kruize staat nog aan het begin van ziin carrière. Met Postgiro kunt u contant geld opnemen op alle ruim 2400 postkantoren. dd&nutkkeüik! Want steeds weer werd hetzelfde pa troon gevolgd bij de straf- corners, die de hockey ploeg tot nu toe alle treffers hebben opgele verd: genomen door Frans Spits, gestopt door Coen Kra- nenberg en ingeschoten door Ties Kruize, die aan het gehei me wapen er nog één heeft toe gevoegd. een speciale stick. Trainer Cees Tania zegt ervan: „Zo'n stick is alleen goed. als je er helemaal voor geschikt bent. Je moet sterke polsen hebben en een natuurlijke slag. Is dat niet zo, dan heb je alleen maar last van zo'n dinR". Ties Kruize voldoet aan deze voorwaarden. Hij heeft een schuifslag en dat is ideaal voor de verzwaarde stick, die hij gebruikt. Normale sticks wegens twintig ounces, de topscorer van de Oranjeploeg heeft er een van 26 ounces. Een vreemdsoortige stick, met een knobbel van onderen, waardoor hij verzwaard is. Niet veel hoc keyers ter wereld gebruiken dat speciale wapen. Ze zijn er niet geschikt voor. De sterke Ties Kruize, die weer helemaal op z'n oude scherpschutterspeil is beiand, wel. Er werd enige tijd getwijfeld of Van een onzer verslaggevers in München: HERMAN VAN BERGEM Ties Kruize zijn produktiviteit niet had verloren. Hij was we liswaar de grote doelpuntenpro- ducent gebleven van zijn ploeg, HHIJC, maar in de laatste ne gen interlands scoorde hij niet meer dan tweemaal. Met het oog op de Spelen is dat geen sterke basis. Zijn speciale stick en het onophoudelijk oefenen op de strafcorner, hebben de pro- duktie in internationaal verband weer op gang gebracht. Vijf doelpunten maakte Nederland tot en met gisteren in het Olym pisch toernooi. Ze waren alle vijf van Ties Kruize en alle vijf uit strafcorners. Ties Kruize nam gisteren in het weinig hoogdravende duel met Polen alle vier treffers voor zijn reke ning. Met de rust stond Neder land al met 30 voor. Er werd nadien ietwat laconiek gespeeld, wat tot gevolg had, dat Polen Ties Kruize, In duel met een Poolse tegenstander, was ook gisteren het geheime wapen van de Nederlandse hockeyploeg. maar moet In staat worden geacht de jacht op het record van zijn vader te openen. Ties Kruize, met zijn dubbele ge heime wapen stick en straf corners over zijn zware „slaghout": ,,Ik speel er hier voor het eerst mee, natuurlijk heb ik «Je stick wel uitgepro beerd. Je bent er minder be weeglijk mee. Ik moet ook zeg gen, dat je er minder prettig mee slaat. Maar die doelpunten zijn een aardige compensatie, dacht ik zo". De wonderstick van Kruize znl het voornamelijk moeten doen in de nog volgende zware duels tegen Kenya, Nieuw-Zecland, Groot-Brittan- niö, Australië en Mexico, waar van het laatste land tot de min dere grootheden behoort. Awaar Vooral het duel tegen Australië lijkt zwaar te worden. „Want", zo zeggen de hockeyers dot. ,.ze leggen de bijl in je nek". Fr wordt bijster hard gespeeld door de Australiërs. De Polen wisten er trouwens ook raad mee. Frans Spits moest zijn on derlip laten hechten omdat de tanden er door heen waren ge komen, Ties Kruize liep een „houw" tegen een knie op. Nico Spits, Wouter Leefers en Paul Litjens konden een aantal bui len en bloeduitstortingen tonen, en André Bolhuis rankte gebles seerd, toen hij tegen ploegge noot Frans Spits opbotste. Voor arts-verzorger Ah Rozijn geen reden om in paniek te geroken. Hij deed het af met de simpele mededeling: „Er zijn goede re-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9