Politiechef Lyon hielp onderwereld Vicaris van bisdom ontkent bestaan van Romeinse instructie £eidóc<3omant PLEIDOOI REFERENDUM TOEKOMST SURINAME ASSISTENT-ARTSEN VERLANGEN MEER GEREGELD LEVEN Mgr. Simonis onder druk Vatieaan? Papegaaien gestolen uit dierenpark Verdachten moord nog in arrest T.b.r. voor doodrijden 3 meisjes ZEDENSCHANDAAL IN FRANKRIJK Turkenflat in Deventer A 6 -DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers.) DEN HAAG Vicaris drs. W. van den Ende van het bisdom Rotterdam ontkent ten stelligste dat er een Romeinse instructie is gekomen waarin wordt aan gedrongen op een strakkere toe passing van het kerkelijk recht wat betreft het bestuur van het bisdom. Hij deed dit desge vraagd naar aanleiding van een tweetal uitzendingen van de ak- tualiteitenrubriek „Hier en Nu" (N.C.R.V.-radio), waarin werd medegedeeld dat zowel mgr. A. Simonis als mgr. J. Gijsen en kardinaal Alfrink een dergelijke instructie zouden hebben ont vangen. Mgr. Simonis zou de inhoud van die instructie voordat hij op va kantie ging aan zijn naaste me dewerkers hebben doorgegeven, met de mededeling dat in het bisdom geen plaats meer zou zijn voor wie zich niet aan de opdrachten van Rome zal hou den. Na zijn terugkeer van va kantie, hetgeen volgens „Hier en Nu" gisteravond het geval zou zijn, zou de bisschop van Rotterdam „voor de zwaarste beslissing uit zijn bisschoppelij ke loopbaan komen te staan" en naleving van de instructie moe ten afdwingen. Dit zou mede kunnen leiden tot de benoeming van vertrouwelingen die de andere medewerkers overbodig zou maken, aldus „Hier en Nu" dat ook mledde dat iemand die de nauwste rela ties met bisschop Simonis on derhoudt een oproep had ge daan om voor hem te bidden, aan welke oproep met name in het klooster te Nunhem, waarva mgr. Gijsen rector is geweest, vanaf twee uur gistermiddag zou zijn voldaan. Vicaris Van den Ende verklaarde verbaasd te zijn over de abso luutheid waarmee „Hier en Nu" het bericht tot tweemaal toe gaf. „In de berichtgeving", al dus de vlaris, „maakte men er melding van dat die instructie voor de vakantie van de bis schop met zijn naaste medewer kers zou zijn besproken. Ik acht mij toch zeker een van zijn naas medewerkers, maar er is mij totaal niets van bekend. De sfeer in het Rotterdamse bestuurscollege is zo open en eerlijk, dat de be doelde instructie zeker aan mij bekend zou zijn geweest", aldus drs. Van den Ende die er geen idee van had wie de nauwe re latie van mgr. Simonis zou kun nen zijn die voor hem in kloos ters laat bidden. „Bovendien", aldus drs. Van den Ende, „komt mgr. Simonis niet van avond (maandagavond, Red.) thuis maar wordt hij eerst het komend weekend in Rotterdam terugverwacht". Aftreden Ook van de zijde van het aartsbis dom werden de mededelingen van „Hier en Nu" ontkend. Vol gens „Hier en Nu" zou de kar dinaal onder druk van het Vati caan ernstig hebben overwogen om af te treden, maar daarvan hebben afgezien omdat dan „ie mand met de geestelijke inslag van een Gijsen of een Simonis" op zijn plaats zou komen, het geen hij een ramp voor de Ne derlandse kerkprovincie zou vin den. De kardinaal zou intussen volgens „Hier en Nu" in zijn Italiaanse vakantieverblijf na denken over wat hem straks te doen staat. RHENEN In do nacht van zon dag op maandag zijn vanuit het Ouwehands dieprenpark te Rhe- nen negen kostbare papagaaien gestolen, die niet zo gauw weer -- zijn te vervangen. De directie I W vermoedt, dat ze naar het bui- -lU tenland zijn omdat ze vooral in Duitslang nogal zeldzaam op de markt zijn, in verband met han delsbelemmeringen vanwege de loeilijke papagaaienziekte. In de illegale Afrika- handel worden zo gretig ver in de kocht, e geen Directeur Baars van het Dieren- beant- park deelde vanochtend mede, hand- dat er vandaag een vergadering wordt gehouden van alle dieren- tuindirectles om zich te bera- Claus den. Men heeft namelijk de in- uwelijk druk met een georganiseerde gaande groep te maken te hebben die T' er werk van maakt in de die rentuinen dieren te ontvreem den. Want niet alleen Ouwe hands dierenpark heeft daar last van maar ook Eindhoven, Tilburg en Arnhem. „Ik zal taat tf dat dc ;normi istisch, ooft ii en EINDHOVEN (ANP) De rijks politie in het district Eindhoven is volop bezig met de moord op de 55-jarige bos-arbeider Frits Amting uit Eersel (NB). De bos- arbeider is zondag dood in zijn auto gevonden dicht bij het hu*s van zijn ex-vriendin, een ge- De 8-jarlge Tom Blado uit Tomah, in de Amerikaanse staat Wiscon sin, staat op het punt een mod derbad te nemen. Vergeefs pro beerde hij in het zadel te blij ven tijdens een rodeo voor cow boys in spe. scheiden vrouw, met wie hij enige.tijd samenwoonde. Vier verdachten bevinden zich in arrest: de ex-vriendin, twee mannen van wie een in België woont, en nog een vrouw. Frits Amting is getroffen door kogels van een klein kaliber, die van korte afstand op hem zijn afge vuurd. Slakkengang TOKIO (DPA) In de Japanse stad Kyoto zullen personenau to's voortaan iet harder dan 20 km. per uur mogen rijden. De vroede vaderen van deze onge veer twee miljoen inwoners tel lende stad hebben dit besloten om het verkeer zoveelmogelijk buiten de stad te houden. Zij ho pen op deze wijze het aantal verkeersongevallen drastisch te verminderen. Van een onzer verslaggevers ALMELO De Hengelose elektr. monteur W. K. (18) die op 21 september vorig jaar met zijn auto drie fietsende meisjes dood reed, is vanmorgen conform de eis veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf, vijf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid en ter beschikking stelling van de regering. K. zat die dag voor de tweede keer achter het stuur. Hij was niet in het bezit van een rijbe wijs en stond bekend als drug- patiënt. Met hoge snelheid had hij een vrachtwagen gepas seerd, waarbij hij de macht over het stuur verloor. Plank gas reed hij op vier fietsende meisjes van 12 jaar in. Drie meisjes overleden nog dezelfde dag. Het vierde meisje liep zwaar lichamelijk letsel op. Een dag na de fatale aanrijding was Wim K. krankzinnig verklaard. Hij werd geruime tijd verpleegd in een psychiatrische inrichting. Boer dacht oliebron aan te boren PARIJS (DPA)— Even dacht boer Quiot in de Franse stad Orange dat hij olie had aange boord, toen hij bij het ploegen van zijn akker ineens een straal olie vijftien meter de lucht in spoot. Het bleek echter dat Quiot met zijn landbouwwerktuig een olie pijpleiding van de NAVO had opengeritst die een olieraffina derij in Marseille verbindt met de Westduitse bondsrepubliek. De leiding, die een middellijn van dertig centimeter heeft, ligt tachtig centimeter onder de op pervlakte. De gewaarschuwde gendarmerie sloot de in de lei ding gebouwde sluizen, maar toen waren talrijke boomgaar den in de omgeving al door olie overstroomd. Schrijver Irving gevangenis in LEWISBURG (UPI) De Amerikaanse schrijver Clifford Irving heeft zich gisteren ter beschikking van de federale au toriteiten gesteld om te begin nen aan het uitzitten van twee en een half jaar gevangenisstraf wegens fraude rond een valse biografie van de miljardair Ho ward Hughes. Nadat hij zich bij de politie had gemeld werd Irving overge bracht naar de bij Lewisburg in Pennsylvania gelegen Allen wood farm, een zogenaamde „open" federale strafgevangenis. Over tien maanden komt Irving voor het eerst in aanmerking voor vrijlating op erewoord. LYON De politie van Lyon staat de laaste weken niet be paald in de reuk van heiligheid. Het schandaal, dat hoge functio narissen van de politie profi teerden van de prostitutie in die stad wordt hoe langer hoe gro ter. En steeds meer commissa rissen worden van hun posten verwijderd of opgesloten in do gevangenis. Het begon met commissaris Geor ge Meyer, bekend als George de Leugenaar. Na zijn pensioen dook hij onder in de wereld van de souteneurs, die hij goed ken de door zijn loopbaan bij de po litie. Waar hij helpen kon hielp hij. vanzelfsprekend tegen belo ning. Toen een paar jaar gele den een souteneur werd ver moord in een van de vele nacht kroegen wiste hij de sporen van de misdaad uit en verborg de revolvers waarmee geschoten was. Na zijn arrestatie en verhoor werd als medeplichtige een tweede commissaris van politie gearresteerd, Charles Javilley. die eveneens bij de zedenpolitie had gewerkt, maar overgeplaasf was van Lyon naar Parijs, wat hij weigerde. Gisteren werd een derde commis saris van politie uit Lyon over- genlaatst raar Roubaix en op last van het ministerie van bin nenlandse zaken geschorst. Hii is een zekere Tonnot. die lief- desbetrekkineen onderhield met prostituées in Lyon en in ruil daarvoor zorgde, dat hun eta blissementen geen lastig bezoek kregen van de politie. In een buitenwijk van Lyon heeft deze man een huis gekocht voor 270.000 gulden, dat hij nooit kan hebben betaald van zijn salaris als commissaris. Gistermiddag werd nog een vier tal gearresteerd onder wie twee ambtenaren van de politie. Alle vanzelfsprekend in waarde vier waren mede-eigenaar van waarna het door het viertal babyhotels, een verkapt huis werd opgekocht tegen lage prijs van ontucht. Werd een bordeel en met grote winst verkocht, gesloten dan daalde het huis Bij deze kwalijk riekende zaak is eveneens betrokken het Gaullis tische parlementslid Charret. bekend vanwege zijn campagne tegen de prostitutie op straat. Maar, omdat hij prostitutie een noodzakelijk kwaad acht is hij niet tegen bars en hotels, waar de prostitutie achter de gevels bedreven wordt. Of hij van zijn contacten met bordelen heeft geprofiteerd staat niet vast maar wel zijn bij huiszoekingen foto's gevonden waarop hij ver eeuwigd staat naast notoire bor deelhouders. L> De drie astronauten die de laatst geplande Apollo-vlucht gaan be mannen hebben gisteren een be. zoek gebracht aan de Saturnus V- raket waarmee zij op 6 december hun tocht gaan beginnen. In de aan de aarde aangepaste maan- wagens v.l.n.r. het drietal van Apollo 17: dr. Harrison Schmidt, Ronald Evans en commandant Eugene Cernan. LIJSTTREKKERS BIJNA alle grotere politieke partijen zijn al klaar met de beslissing wie hun lijst bij de komende Kamerverkiezingen gaat aanvoeren. Ook enkele kleine groepen hebben hun eerste man aangewezen. De spoed is begrijpelijk: want de verkiezingsvoorbereiding - waarbij nu haast geboden is - wordt ook bepaald door de man die daarbij naar buiten de hoofdrol moet spelen. Bovendien moet men stromin gen in een partij nooit te lang laten schermutselen over het lijst aanvoerderschap: naarmate speculaties langer duren, wordt im mers de kans dat een niet beantwoorde speculatie pijn doet, als maar groter. Den Uyl, Andriessen, Wiegel, Biesheuvel en Tilanus weten dus dat zij de komende weken naast of tegenover elkaar het spel in de politie ke arena moeten maken. Van Mierlo en Drees zijn nog niet zeker van die zaken, maar ze gooien respectievelijk bij D'66 en DS'70 hoge ogen. Zit nu in dit zevental ook de toekomstige premier van het toekomstige kabinet? Andriessen DIT lijkt ons geen vanzelfsprekendheid. Ten eerste blijft de verkie zingsuitslag belangrijk voor ieders kansen, afgewogen tegenover die van de anderen. Ten tweede is in enkele partijen als lijstaanvoerder een man naar voren geschoven, zonder de directe bedoeling dat hij - zo mogelijk en zo nodig - de eerste moet zijn om ook in het kabi net de „clubkleuren" te verdedigen. Alleen de heren Den Uyl, Biesheuvel en Drees lijken op het eerste ge zicht voorbestemd te zijn om een eventuele verkiezingsoverwinning in een premierschap uit te drukken. KVP's mr. Andriessen dan niet? Voorlopig zien we dit inderdaad nog niet. De grootste der christen-de mocratische partijen telt figuren die voor het premierschap meer aangewezen lijken dan de jonge fractievoorzitter op dit moment. Andriessen heeft zich na zijn vrij snelle promotie in de fractie in de goede richting ontwikkeld en met name intern heeft hij zijn taak vaak verrassend goed verricht. Toch geloven we niet dut hij daar aan zijn uitverkiezing tot lijstaanvoerder uiteindelijk te danken heeft. Compromis ANDRIESSEN is voor de Katholieke Volkspartij in haar geheel meer aanvaardbaar dan een Nelissen of De Zeeuw. Hij blokkeert de weg naar een eventueel regeerakkoord met „links" niet, maar hij moet ook openingen kunnen maken, wanneer de deur tusesn de kamer van Den Uyls trio en die der christen-democratische partijen weer dicht slaat, in plaats van open te gaan, zodat er andere oplossingen moeten gekozen worden. Bovendien is Andriessen nog in een ander opzicht een politicus die meer instrumenten in het orkest bespelen kan. Hij past goed in het streven naar éón christen-democratie, maar hij zal niet luid gaan jammeren indien de volledige integratie van KVP, AR en CHU, om welke reden dan ook, nu nog onmogelijk blijkt en een alternatief voor het samenspel der drie partijen moet worden gekozen. Andriessen is dus in zekere zin een compromisfiguur, maar dan een van het soort dat onmisbaar is in de realiteit van sommige situa ties. Turken uit voetbalclubs Dordt geweerd (Van een onzer verslaggeefsters) Dordrecht De Dordtse Stich ting voor Opvang en Begelei ding van Buitenlandse Werkne mers kampt met problemen, ge tuige een advertentie in Dordtse dagbladen. „We willen geen sensatie schoppen, maar de Turkse jongens aan hun voet balclub helpen", aldus de ad vertentie. De Stichting heeft geprobeerd de veertien Turken onder te bren gen bij voetbalclubs, wat echter niet gelukt is. De argumenten die de benaderde clubs bij hun weigering aandroegen waren niet altijd zakelijk en accepta bel. In de Dordtse gemeenteraad werd zelfs gesproken over dis criminatie binnen de clubs. PARAMARIBO (ANP) Surina me moet de mogelijkheid van 3:n referendum in overweging nemen om te beslissen over dc verhoudingen in de toekomst met Nederland. Dit stelde giste ren de voorzitter van de Suri naamse sectie van de Konink rijkscommissie A. J. Morpurgo bij de opening van de tweede bijeenkomst van dc Koninkrijks commissie. De Koninkrijkscom missie, die In maaart van dit jaar in Den Haag is geïnstal leerd heeft tot doel dc regerin gen der drie rijksdelen mogelij ke oplossingen aan de hand te DEVENTER De gemeente De venter gaat In de nieuwbouw wijk Keizerslanden een flat voor driehonderd Turkse arbeiders bouwen. De wijziging in het bestemmings plan die dit mogelijk moet ma ken werd gisteravond met maar één stem tegen door de gemeen teraad goedgekeurd. De wethouder van openare wer ken zei: „Wij kunnen Rotter damse toestanden voorkomen door te zorgen voor goede huis vesting voor de buitenlanders". Ko van Dijk en Ida Wasserman klonken er hartelijk op, gisteren in het kantoor van de Haagse Comedie die 25 jaar bestaat. Wel een feit om even bij elkaar te komen en 'n sherry te drinken. Bovendien werd er een boek aan geboden met bijdragen van vier auteurs en vele fotografen, spe ciaal samengesteld voor dit ju bileum. En Ko van Dijk viert ook nog zijn 40-jarig toneel jubi leum. Vandaar de hartelijke wensen en de niet minder harte lijke toast! Amerika wil minder betalen aan V.N. NEW YORK (RTR) - Amerika dat 31,5 procent bijdraagt in de kosten van de Verenigde Naties, heeft gevraagd dit percentage te verlagen tot 25. Andere rijke landen, zoals China. Japan en Australië kunnen best wat meer betalen, aldus het Ameri kaanse memorandum. China draagt 4 procent bij, een cijfer dat voor Taiwan was vastge steld. Peking heeft zich ai bereid verklaard meer te betalen. De Sovjet-Unie wordt aangeslagen voor 14 procent, Japan voor 9.6, Frankrijk voor 6, Engeland voor 5,9 en Austarlië voor 1,47 pro cent. UTRECHT (ANP) Des avonds, des nachts en In de weekeinden ligt het lot van patiënten in vele ziekenhuizen in han den van de assistenten. Zij, afgestudeer de artsen die in het ziekenhuis een oplei ding tot specialist volgen, vangen de on gevalsslachtoffers op en helpen, als de si tuatie van een patiënt in een van die pe rioden verslechtert. Zij beslissen ook of oudere, eveneens in het ziekenhuis ver blijvende, collega's moeten worden ge waarschuwd en wanneer het noodzakelijk is de specialist op te roepen. Soms wordt een assistent enkele tot vele malen 's nachts door de nachtverpleegster bij 'n patiënt geroepen. De volgende ochtend wordt van hem verwacht dat hij weer klaar staat voor de nor male routine in kliniek of polikliniek. Daarnaast dient hij zich ook door studie in zijn vak te be kwamen. Zo is het altijd geweest en vele romans zijn ge schreven rond het thema van de dag en nacht klaar staande dokter met zijn witte jas, zijn ver moeide glimlach en zijn onaantastbar ebekwaam- heid. Zo zal het niet blijven als het ligt aan het Een belangrijke vraag Is, aldus de heer Morpurgo ln zijn ope ningsrede, of de beslissing van de staatkundige ontwikkeling overgelaten moet worden aan de (Surinaamse) regering en volksvertegenwoordiging. Niet alle belangrijke politieke en niet-politieke groeperingen ach ten zich vertegenwoordigd ln het parlement en wanneer wij daarbij overwegen dat de sa menstelling van zowel de minis terraad as van het parelment reeds vooraf de verwachting wettigt, dat zij geen van beiden zullen kunnen komen tot een duidelijk sprekende meerder heidsbeslissing, dan ligt het voor mij voor de hand. dat we voor de beslissing tot de bevol king moeten goan en een refe rendum in overweging moeten nemen. hoofdbestuur van de landelijke vereniging van assistent-geneeskundigen. De kwasi heroïek wordt vertaald in termen van 65- tot 100-uirige werkweken, tekort aan slaap, irritatie, gebrek aan tijd voor studie en gezin, en sterk naar vo ren komende verlangens omtrent werktijden, sa lariëring, rechtspositie, compensatie voor over uren, pensioenvoorziening en meer verlangen». De vier hoofdbestuursleden C.M. Dijkhuis, P.H. van Kcssel, G. Booy en B.R.H. Jansen, allen uit Rot terdam, hebben laten blijken dat zij niet terug deinzen voor zekere vormen van actie om aa tonen dat de assistentgeneeskundigen een uiterst belangrijke rol spelen in de volksgezondheid, ook a! zijn zij dan dan tevens in opleiding. Zij willen dat de overheid hun werk niet langer alleen met woorden muar ook met daden erkent. De belangrijkste eis van de LVAG is: terugdringen van het overmatige aantal werkuren door de as sistenten en voor overuren compensatie en vrije tijd te geven. De LVAG geeft volmondig toe dat dat extra-personeel kost, maar een betere organi satie van de diensten, 's Avonds, des nachts en in de weekeinden zou ook al vee! soelaas bieden, zo wordt gezegd. In de extra vrije tijd kan dan wor den gesudrd ,rwijl terwijl er ook iets meer tijd overblijft voor gezin en ontspanning. Of de over heid oor heeft voor deze wensen moet nog worden afgewacht. Russisch poppen theater komt naar Nederland DFN HAAG (ANP) - H<( Slailt- poppentheater van Serge] W. Obrastzow uit Moskou maakt volgende maand een toemee door ons land. In elf plaatsen zal het programma „een buiten gewoon concert" worden ge bracht, terwijl Obrastzow zelf een solo-optreden verzorgt ln twee plaatsen: op 18 september ln het Rijnlands Lyceum In Lel den en op 23 september In het Shaffy-thcutcr ln Amsterdam. De toernee van het Russische poppentheater, dat met zijn 36 spelers het grootste poppenthea ter ter wereld word genaht, start op 7 september in Eindho ven. Vervolgens worden voor stellingen door het gehele gezel schap verzorgd In: Groningen, Almelo, Breda. Venlo. Tilburg, Enschede, Scheveningen, Arn hem, Stadskanaal en Utrecht. Luis Bunuel zou belastingschuld hebben MADRID (AP) De Spaanse re gering he"ft maandag b kend gemaakt dat filmregisseur Luis Bunuel de Spaanse staat meer dun 15.000 dollar schuldig is uan achterstallige Inkomstenbelas ting. Het ministerie van finan ciën in Madrid heeft verklaard dat de maker van films als „Belle de jour". Viridiana" cn ..Trlstana" in 1969 meer dun 140.000 dollar in het buitenland hud verdiend en hiervoor voor 25 september van dit Jaar belas ting zul moeten betalen. Bunuel heeft bijna al zijn grote films in het buitenland gemaakt. Mo menteel werkt hij aan een film in Parijs.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7