MUSIUS 11 DIRECTEUR GAB LISSE JUBILEERT Bouwrijpmaken saneringsplan Katwijk kost twee miljoen ANTIEKBEURS OP DUINRELL Discussieproject Samen-over-leven Vier eeuwen geleden stierf op de „Blauwe steen" Leidenaar vlot in bekennen van schuld Familie reünie in Boskoop PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 29 AUGUSTUS (DINSDA C;> C. Maria*. LEIDEN' Dit jaar is het vierhonderd jaar geleden dat Cornelius Mu- fius, prior van het St. Aachentenklooster te Delft, op bevel van de geuzer.aanvoerder graaf van Lumey van der Marck in Leiden ter dood werd gebracht. 1572 is het jaar dat de geuzenbeveihebbers hun haat tegen Rome en Spanje op dikwijls sadistische wijze botvierden. Het was als een bloedwraak voor de moorddadige vonnissen van AIva en disns bloedraad of Raad van Beroerten, overigens met evenveel haat en sadisme „onder het vaandel van Christus" geveld. Hoewel de terechtstelling van de Gorcumse martelaren (9 juli 1572) door hun aantal en ook wel door hun latere zalig- en heiligverkla ring, meer bij de bevolking in de herinnering is blijven leven, werd ook dt dood van Musius te Leiden op 10 december 1572 algemeen erkend zowel door katholieke als protestantse historici als een zinloze en sadistische misdaad. Ook in de z.g. Annalen van de Lei- denaar Frans Dusseldorp, handelende over de jaren 1566-1616, in 1894 door prof. Fruin uitgegeven bij Martinus Nijhoff te 's-Gra- venhuge, wordt Musius' dood geschreven. Na de inneming van Den Briel werd de toestand voor hen. die de Spaanse koning trouw wilden blijven, er niet rooskleuriger op. Vele Hollandse steden kozen de zijde van Oranje. Ook Delft, waar in juli 1572 Lumey hoogst persoonlijk verscheen. Na de gebeurtenissen in Den Briel en Gorcum hielden de katholieken en onder hen vooral de pries ters en religieuzen het hart vast. Velen verlieten de stad maar niet de prior van het St. Aachterkloo6ter. Cornelis Mu sius. En uitgerekend naast het klooster vestigde Lumey zijn kwartier. Buiten schot Hoewel de soldaten van Lumey het vooral op de priesters had den gemunt, bleef Musius nog enige tijd buiten schot, vooral door de bescherming van de toenmalige katholieke burge meester van Delft, Huyg Jans- zooti van Groenwegen, die zich met gemakkelijk liet intimide ren. Maar hoe Lumey kon huis houden weTd al bevestigd in Schoonhoven, dat hij liet plun deren en priesters vermoorden. Later begaf hij zioh weer naar Delft, waar toen Prins Willem van Oranje verbleef (uitgere kend in het St. Aachtenklooster, thans museum Het Prinsenhof) om met deze te beraadslagen over het behoud van Haarlem voor de prins. Op 8 december gaf de prins een gastmaal. waar niet alleen Lumey werd uitgenodigd, maar ook 's prin sen gastheer, prior Musius. Op z'n zachts gezegd: een weinig kiese daad van de prins, die de haat van Lumey tegen de pries ter kende. Vlucht ruiter van de prins, herkend. De ruiters achtervolgden de sle de, waarin Musius zijn gezel len de vlucht waagden en bij het Zieken in Den Haag werden ze aangehouden. In afwachting van hetgeen de prins verder zou bevelen werd Musius gedwon gen zijn intrek te nemen in de herberg van een vrouw, Truy op 't Hoff, en daar in de kelder opgesloten. Toen de Prins daar van berióht kreeg gaf deze hem echter een vrijgeleide voor de terugkeer naar Delft. In die stad zou hij echter niet meer komen. Een deel van de ruiter bende van Lumey, die langs de Vliet naar Leiden reed, moest zich op diens bevel weer van hem meester maken en bij de Hoornburg dwongen zij Musius en diens vrijgeleide de richting van Leiden in te slaan. Gevangen gezelschap van enkele beken den, onder wie een adellijke re ligieuze van het Delftse con vent, Charlotte de Merwe de Nassau naar Den Haag te begeven. Het was een vlucht. Bij de Delftse Haagpoort werd hij echter door zijn neef, Corne lis Engelbertsz. Maesland, een In Leiden werd Musius eerst op het Pieterskerkhof, voor het huis der Lookhorsten, toen be woond door Gysbert van Duy- venvoorde (die eveneens de zij de van de prins had gekozen) tentoongesteld, alvorens in het huis gevangen te worden gezet. Er werd een soort van rechtbank ingesteld, waarvoor twistge sprekken worden gehouden tus sen een hervormde predikant en Musius. Misschien zou die dag de terechtstelling van Musius nog niet hebben plaatsgevonden, wanneer niet juist het bericht C. Manna. was ontvangen dat Spaarndam, een sterke voorpost van Haar lem, door de Spaanse troepen was genomen en de bezetting in de pan gehakt. Dit bericht zal voor Lumey de reden zijn ge weest zich te haasten met de door hem voorgenomen terecht stelling van Musius. Martelingen We zullen geen opsomming geven van de sadistische martelingen, die Musius moest ondergaan voordat hij stierf op de „Blauwe Steen". Uit het huis van Lookhorst werd Musius overgebracht naar het nabijgelegen huis van de Leidse pensionaris Cornelis van Veen. Deze was naar Brabant uitge weken en zijn huis werd be woond door notaris Willem van Oudervliet. In de woning bevon den zidh twee andere gevange nen, twee Haarlemse magistra ten Ohristoffel van Schagen en Adrianus van Assendelft, in af wachting van hun afvoering naar Delft. Na veel martelin gen, waarbij het Lumey vooral te doen was om Musius -de plaats te ontlokken waar de event, schatten van het St. Aachten klooster verborgen waren, werd hij 's avonds omtrent 9 uur van het besneeuwde Pieterskerk plein via de Pieterskerkkoor- steeg naar de galg gevoerd. Deze galg stond bij het stadhuis op de z.g.n. Blauwe Steen. Aan deze galg stierf Musius, maar zelfs het dode lichaam werd door de beulen niet ontzien., zoals men verhaalt. Naar men aanneemt werd zijn lichaam, nadat het hoofd van de romp was gescheiden, in een tenen korf begraven voor de noordelij ke deur van de Pieterskerk. Het is echter nimmer teruggevon- Steen Wat de z.g. Blauwe steen betreft, deze lag in de Breestraat tussen de Maarmansteeg en de Pie- terskerkkoorsteeg. Ze ligt daar trouwens nu weer, midden in het zebrapad tussen de twee ge noemde stegen. De steen was een aanduiding van de plaats, die het middelpunt ALKEMA I deputee het Str tweetal I meer i word» In verb; j ren vij H Oud Ad ners va vormde tussen de „vier vieren delen", waarin de oude stad was verdeeld (vgr. Simon van Leeuwen: Korte beschrijving van Leiden., ook verhaald door Frans van Mieris en Crlers. Volgens Pleyte: „Leiden voor 300 jaren en thans" wordt de blauwe steen reeds in 1316 ge noemd in het testament van Pieter van Leyden, wiens huis stond op de hoek van de kerk steeg „by den blauwen steen" zie ook: ir. Hugo van Oerle: Verzoening De gruwelen door Lumey begaan en niet alleen aan Musius werden op het laatste zelfs de Staten van Holland te erg en zij bewogen de prins om Lumey gevangen te zetten. Dat ge schiedde 5 jan. 1573 te Delft. Wel werd hij in mei uit de ge vangenis ontslagen, doch spoe dig daarna weer gevangen g zet, nu in Rotterdam. Van h Rotterdamse stedelijk bestol kreeg hij uiteindelijk ver( naar elders te vertrekken. Ij ging eerst naar Aken en lal) naar Luik. Gezegd wordt, dat hij zich vo^eidEN het einde van zijn leven 1o nog met de kerk, wier bediei ren hij zo onbarmhartig hq Hollani vervolgd, verzoend heeft. WILLEM PRI1 smeltei zulk e elk va drijven incite! grote 1 mcntet LISSE De heer G. Maas, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Lisse, is vrijdag aanstaande 40 jaar in overheidsdienst. Het bedrijfsleven zal de heer Maas vrijdag in Treslong een receptie aanbieden; aanvang 15.30 uur. De heer Maas is sinds 1956 directeur van het GAB in Lisse, waaron der ressorteren de gemeenten Hillegom, Lisse, Sassenheim. Voor hout, Noordwijkerhout, Noordwijk, Katwijk, Rijnsburg en Valken burg. Van de heer Maas is bekend dat hij een groot voorstander is van industrievestiging in de conjunctuurgevoelige Bollenstreek. En dan nog liefst in intergemeentelijke samenwerking teneinde de ar beidsgelegenheid, vooral in de wintermaanden, te vergroten. De heer Maas heeft meegewerkt aan de totstandkoming van de Werk plaats voor minder validen in Sassenheim, hij is bestuurslid van de lts in Hillegom en is een warm voorstander van beroepenvoorlichting aan de jeugd. Onder zijn leiding werden rapporten samengesteld en had doorlichting plaats van de horeca-sector en de bioembollenbe- drijven in deze streek. Prestatie tocht over 1 kilometer in Akkebad ALKEMADE De Zwem- en Poloclub „Alkemade" orga- nlseeert ter afsluiting van het openluchtseizoen zater dagmiddag 16 september a.s. te 14 uur in het Alkebad een prestatiezwemtocht over 1000 meter. Inschrijfgeld bedraagt 3,50 p.p. Toeschouwers zijn ook van harte welkom. Entree 1,50. Voor deelname kan men terecht bij de volgende adressen: P. C. W. v. d. Meer. Floraweg 63, A. Hoge- toorn Anjerhof 7, G. J. T. v. d. Zalm, Gerberastraat 5, B. Dekker, Buitenweg 9, Rijp- wetering, P. L. Siero, Free- siastraat 39, mevr. Hoogen- boom, Westeinde 43. Ook op 16 sept. vanaf 13.00 uur aan de kassa van het zwembad. Schoolhoofd 40 jaar in onderwijs Leidschecdam Het hoofd van de St. Janschool aan de Rozen- laan in Leidschendam, de heer Hoornweg, is deze week 40 jaar aan het onderwijs verbonden. Dit jubileum zal in de komende weken worden gevierd met de kinderen van de school, waar aan hij bijna 1214 jaar verbon den is. Den Haag Lelden Een 51-ja- rlge grondwerker uit Leiden was bij de Haagse rechtbank zo royaal met bekennen van I schuld, dat de president van de rechtbank hem zelfs een beetje moest afremmen. „U moet niet gaan bekennen om ons te ple zieren", gaf hij te kennen, maar de Leidenaar stemde zo onge veer met alles in waarvan de officier hem beschuldigde. Hij had bij verschillende winke liers gekocht zonder te betalen. Hij had zo voor ongeveer 6000 gulden aan goederen in bezit weten te krijgen. Hij werd ver oordeeld tot vijf maanden ge vangenisstraf waarvan een maand verwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Een 23-jarige bouwvakker uit Voorschoten werd veroordeeld tot 150 gulden boete en voor waardelijk twee weken gevange nisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Hij had autowrakken van de straat gestolen. LEIDEN Ongeveer vijftienhonderd eerstejaarsstudenten worden deze week wegwijs gemaakt in de stad en in de universiteit. De kennismakingsweek biedt een bont en veelzijdig programma dat varieert van borrelsen diners tot lezingen en dansavonden. De eerste introductiedag begon gistermorgen in de Pieterskerk, waar het gezelschap welkom werd geheten door o.a. de rector magnificus prof. dr. A. F. Cohen en burgemeester dr. A. J. Vis. Dit alles onder het stilzwijgend protest van een spandoek met de tekst 1.000 NOOIT". KATWIJK Binnenkort wordt in Katwijk aan Zee begonnen met het bouwrijpmaken van het sa- nerlngsgebied Tramstraat. Het gemeentebestuur heeft de raad gevraagd daar een bedrag van bijna 2 miljoen gulden voor uit te trekken. Van dit bedrag zal in de eerstkomende 15 maanden ongeveer vier ton nodig zijn. Dit bedrag zal ruimschoots wor den gedekt door de opbrengsten van de grondverkopen voor de eerste 54 woningen. Hiervoor hebben zich reeds meer dan 150 gegadigden aangemeld. Donder dagavond aanstaande vergadert de Katwijkse raad er over. Ha Koudeke kader ganise Koude dag ei bouw nenbui de-Rij; WASSENAAR Op Duinrell wordt vrijdag, zaterdag en zondag een antiekbeurs gehouden. Sidney J. v.d. Bergh zal de beurs vrijdag middag openen. Aan de beurs doen een twintigtal antiquairs mee. Er zal onder meer te zien en te koop zijn: diverse stijlen meubelen, glas en kristal, ko per-, tin-, zilver-, en smeedijzerwerk, klokken, speelgoed, gravures en schilderijen. De toegangsprijs bedraagt twee gulden, inclusief en tree tot Duinrell. LISSE In Lisse is er een discussieproject op touw gezet onder het motto "Samen-over-leven". De bedoeling is te komen tot een discussie over milieu-problemen, de armoede in een groot deel van de wereld, de uitputting van grond stoffen enz. Voor inlichting kan men terecht bij mevr. Scholten- Brolsma, Vincent van Goghstraat 15 in Lisse, tel. 5585. BOSKOOP De familie Van Vliet in Boskoop heeft uitbundig het 55-jarig huwelijksfeest ge vierd van het echtpaar C. J. van Vliet - M. van Vliet—De Jong. Kinderen van het jubile rend echtpaar waren daarvoor uit Engeland, Amerika en Bri tish Columbia overgekomen. Het feest begon met een serenade van de St. Jorisband, daarna was er een plechtige eucharis tieviering waaraan familieleden met blokfluit en gitaar meewerk ten. Met de hele familie werd daarna een bezoek gebracht aan de Floriade in Amsterdam. De Artsenijhof had de volle belang stelling van mevr. Van Vliet. Zij kweekt zelf kruiden. Als Boskoopse boomkweker genoot de heer Van Vliet van alles wat op de Floriade aan sierteeltge wassen te zien was. De heer Van Vliet is overigens een' be kend man in Boskoop. Hij leid de jarenlang de Amerikaanse verkoping ten bate van de mis sie en was een tijdlang corres pondent van de Leidse Courant. Hij deed ook aan parochieel charitaswerk en kreeg hiervoor een pauselijke onderscheiding. Dan komt ook aan de orde I verkoop van bouwgrond in pil Molenblok-Zuid aan het Oegl geestse bouwbedrijf De Larl en van der Plas voor een I drag van ruim 5 ton. Dit bedl wil ter plaatse 33 eengezinsi ningen en 11 garages bouwen Het gemeentebestuur stelt raad verder voor het p< Voorstraat 81 voorlopig in richten als expositie- en be ruimte voor het genootschi Oud Katwijk. Daarmee is e bedrag gemoeid van 15 mille. Quick Boys zal de komende jar« voor het sportpark Nieuw-ZuK 13 mille huur aan de gemeen moeten betalen. Na overleg m de gemeente heeft Quick Bo; de prijzen als volgt sameng steld: overdekte zittribune 2j onoverdekte zittribune 1.6| staanplaatsen 1.50 en jongen- plaatsen 0,50. De seizoenkaaL ten gaan 40,-en 45,- kosten.! gnden den vj de or; Universiteits- "racnkt[ raad wil minister bepraten LEIDEN Met een meerderheil van zeventien stemmen tege» zeven onthoudii*gen —er warn geen tegenstemmers heeft Universiteitsraad van de Leid» universiteit gisteravond eet voorstel van de heer Dolmat aanvaard om alsnog de ministej van Onderwijs en Wetenschap pen te verzoeken, zijn beslui tot het instellen van een nume rus fixus te herroepen. De heer Dolman deed zijn voor stel n.a.v. het feit dat slecht) 200 van de gesuggereerde 2S| studenten medicijnen voor eet studie hadden „in geloot." Hi| wilde gebruik maken van de po litieke situatie, die zich sedetl de ministeriële beschikking ge wijzigd heeft: in het nieuwt academisch jaar is de ministe! geen minister meer. En als hij niet langer persoonlijk veranlj woordelijk is, kan men hem ten minste inet een verzoek tot hen roeping benaderen. De heer Bonarius wilde bovendiel het standpunt van de medisch! faculteit weten. Prof. Maas ons ried de Universiteits raad, aai te dringen op wijziging van d« ministeriële beschikking. Maal die opmerking werd kennelijlj niet door de universiteitsraad gedeeld. De heer Dolman herj haalde dat hij „het buitenge! woon slap" zou vinden als e: niet tenminste schriftelijk ea daarna misschien in een ge) sprek met de minister —op de zaak werd ingegaan, terwijl überhaupt bekend is, dat df Universiteitsraad van het begi» af aan tegen een numerus fixui gekant is geweest. Perst Mevr Gt 10 00 u

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4