Witte Poort kazerne kan over 4 maanden daklozen gaan huisvesten Korfbalgebouwtjes wekten consternatie in de gemeenteraad College van Bestuur Leidse universiteit deed geen uitspraak Leidse raad verzoekt un iversiteit: Witte Singelpanden niet eerder slopen De Leidse Hofjes (14) Installatie verkeers- brigadiers LEIDSE COURANT (Van onze raadsverslaggever) EIDEN De Leidse gemeente raad heeft zich unaniem achter iet voornemen van B en W ge- ilaatst om in de voormalige 'itte Poort-kazerne aan het loordeinde, Weddesteeg, een ,.ostendekkend opvangcentrum v®nVnenVoor daklozen tot stand te bren- boksenten. Een PAK-amendement van deze aard, dat door het college werd overgenomen, werd aan bet voorstel van B en W ter 'n-boys jake toegevoegd. De raad ver- end wacht met spoed voorstellen be- treffende dit in te richten cen- m) trum, dat o.m. de verdreven plaats moeten maken, zal gaan e spelen v ffen, en, zeiljjpvangen. Het door de heer Van 'eijpe ingediende amendement vatte tevens een verzoek aan bestuur van de universiteit, sloop van de panden nog eni- Dog ge tijd uit te stellen, zeker tot dat het opvangcentrum in ja nuari '73 gereed zal zijn. Ij antwoord op vragen van PAK- practieleider In 't Veld zei wet houder mevrouw Den Haan, dat Witte Poort gedacht is als tijdelijk doorgangshuis voor dak lozen, een overbrugging vooral hroor jongeren naar een defini tieve eigen huisvesting. Om een en ander te kunnen verwezenlij- stelt men zich voor, dat een larticuliere stichting het ge- kan huren. ,,De exploita tie moet volgens bet college (haalbaar zijn, zonder gemeente lijk krediet. De financiering moet op de kapitaalsmarkt ge vonden kunnen worden." De heer Lamers gaf te kennen, dat de KVP- en Prot. Chr. frac ties het met B en W eens wa ren, dat de voorwaarden van de universiteit om de te slopen Witte Singelpanden in bewoon bare staat te houden (wat dan 2 ton zou moeten kosten) niet aanvaardbaar zijn. Naar zijn mening mag van de universiteit worden verwacht, dat medewer king wordt verleend aan de jon gelui tot januari '73 als de Witte Poort een doorgangsbestemming heeft gekregen onder een parti culiere stichting, bestaande uit mensen die zich bemoeien met de huisvesting van jongeren. Ook de heer Zunderman sprak in gelijke zin: de verantwoor ding is niet voor de gemeente Leiden. PSP-er Gerkema had een voorstel om het huisvestingsprobleem, ontstaan door de voorgenomen sloop van de panden, ter kennis te brengen van de universiteits raad en te verzoeken, de sloop alsnog enige tijd uit te stellen. Het werd verworpen, omdat het beoogde doel al in het geamen deerde voorstel van B en W was vervat. Zijn fractiegenoot Ampt- meijer wees er op, dat hier wo ningen aan de voorraad worden onttrokken zonder dat er iets anders voor in de plaats komt. Hij bepleitte het zo lang moge lijk laten staan van huizen die op de nominatie staan geamo- veerd te worden. ,De universiteit probeert zich te onttrekken aan haar verantwoor delijkheid als eigenaresse van Koopavond nu definitief de Witte Singelpanden," aldus de heer Waal (PvdA); „of schoon de bouw van de univer siteitstorens nog niet in zicht is komt de gemeente Leiden toch tegemoet aan de universiteit." Als voorbeeld van deze Leidse „vriendelijkheid" noemde hij de demping van de Trekvliet, die de gemeente elk jaar opnieuw miljoenen aan rente kost. De communist Hoeven achtte het onredelijk als de universiteit de huidige gang van zaken niet be stendigt. Mevrouw Den Haan, die twee ton besteden aan slooppanden „een spenderen aan niets" noemde, hield de raad wel voor ogen, dat de gemeente geen sloop kan tegenhouden. „Als wij hande lend zouden moeten optreden, zou het een nood sloop moeten worden." Haar collega Kret be nadrukte nog eens, dat het ge meentebestuur in dezen geen mogelijkheid heeft, wat betwij feld werd door Amptmeijer, die het college vroeg de volgende week het standpunt van B en W bekend te maken m.b.t. even tuele middelen die toch nog aangewend kunnen worden om de sloop te traineren. Die mid delen zouden dan vóór de ko mende begroting gebruikt moe ten worden. Wethouder Lij ten hoefde gister avond geen moeite te doen om de wekelijkse koopavond op donderdag een definitief karak ter te doen geven. Met uitzonde ring van de heer Hoeven ging de raad akkoord met het omzet ten van een proefperiode in een blijvende situatie ondanks het negatieve advies van De- com, de samenwerkingscommis- sie van werknemersorganisaties in de detailhandel, die met een enquête onder het winkelperso neel een dodelijk oordeel over de koopavond had geveld. Mèt enige raadsleden was hij van mening, dat de enquête een on voldoende inzicht geeft in de mening van het Leidse winkel personeel. De reactie per bran che zal nog nader worden ge specificeerd. Over het algemeen was men van mening, dat de vakbeweging te laat en te weinig heeft gerea geerd. De heer Van Aken deed een beroep op de tegenstreven de werknemers, begrip op te brengen voor een stuk algemeen belang in een voorzieningenpak ket; „Leiden mag niet worden geïsoleerd in een gebied dat overal een koopavond kent." De heer Zunderman zei het heel mooi: „het publiek heeft bewe zen. dat een koopavond in het levenspatroon van de moderne mens hoort." Natuurlijk was men er voor, dat het personeel compensatie krijgt voor de ex tra uren werk. KVP-er Cornelia- sen zei. dat deze compensatie al volgens cao geregeld was en Zunderman zag alleen in een vrije zaterdagmiddag de enig® redelijke compensatie. „Maar ja", zei de heer Lijten* blij dat hij er vanaf was. „ver- betering van de arbeidsvoor waarden is iets, dat werkgevers en werknemers onderling zullen moeten regelen. Die hebben daartoe de geëigende kanalen, daar kan de gemeente niets aan doen." WD-er De Jong vroeg de mogelijkheid tot openstelling van de winkels op donderdag avond in de gehele stad, niet uitsluitend in een bepaald rayon. Wouter Kuyper legde op de een of andere manier ver band tussen winkelpersoneel erl Avifauna, maar het was te roe zemoezig om hem helemaal ts kunnen volgen. Het levenspa troon van de Leidse raad had zich al over de koopavond ont fermd. Ook de heer Lamers, dia vorig jaar nog tegen het winke len op donderdagavond was# was nu bekeerd, „maar niet met enthousiasme." En zo zien we maar weer: de éën z'n nood, Is de ander z'n brood. spelen vichthef. pringen, jEIDEN Rond één uur van- go 'nacht is binnen de Leidse ge meenteraad keihard onderhan- nberg deld over de plaats van de noodgebouwtjes voor de korfbal- in vereniging Noorderkwartier op het Groenoordhalterrein. Twee partijen gooiden elk met hun standpunt hoge ogen: B en W met hun besluit op korte ter mijn de gebouwtjes neer te zet ten boven de sportvelden naast de hal (een besluit dat' al veel 1 eerder genomen was) en Van ^Aken met enige medestanders, die de zaak wilden verplaatsen rmgrailtjaar de noorderzijde van het Soög. is fcrrein. In beide kampen ging ingfesti iwn er zelfs met steun van teuwere a/et geestverwante fractieleden terview2 5tev'6 teêenaan- De visie-Van Babei: Aken werd tenslotte gewiekst Klassi verdedigd door In 't Veld, maar i" Nieii *ven pienter ondergraven door irr. kr wethouder Harmsen, die weer bijna bewogen werd aangevuld door de argumentatie van me vrouw Den Haan-Groen. Het einde tegen half twee was een °P punten voor het college, «i Noorderkwartier en degenen die de korfballers niet opnieuw in de kou wilden laten staan, i 65 Mei wrzitter Burgemeester Vis 's en e< werkta gladweg naar een proce durele oplossing ten voordele 5.55—a .11 Ra< r*i van het college (min wethouder Lijten, want die bleef conse quent z'n minderheidsstandpunt handhaven). Van Aken zag nog een kleine kans in een motie: opschorten van de uitvoering volgens het besluit van B. en w. totdat een alternatieve verplaat sing van de noodgebouwtjes was becijferd Binnen de sterk ver deelde fracties werd de motie met 21 tegen 9 stemmen afge wezen. Eigenlijk nog een pretti ge oplossing ook, want het zag er naar uit, dat het college bij aanneming van de motie het daarin vervatte gewoon naast zich zou neerleggen Het begon allemaal met een brief die PvdA-fractieleider Van Aken had geschreven aan de raad. Hij wilde het plaatsen van een kantineen een kleedgebouw voor Noorderkwartier in het verlengde van het op het terrein van de Groenoordhal aanwezige grasveld tegengaan. Zijn drijf veer was: het bestrijden van het grote exploitatietekort van de veemarkt-sporthal. Als lid van de werkgroep, die zich beij vert om verbeteringen in deze exploitatie-uitkomsten te krij gen, deelde hij mede dat binnen deze werkgroep overeenstem ming was bereikt betreffende het overnemen van de Rotter damse veemarktfunctie door Leiden. D* opzet zou zijn, maandags de buitenmarkt te houden en dinsdags de markt zoals men die nu op vrijdag kent. „Dit betekent", aldus Van Aken, „een minstens verdubbelde aan voer en een concentratie van gebouwtje dat geen gen (gas, stroom, water) be trekt van de Groenoordhal, be halve een riool. Een totaal nieuw veld met een nieuw ge bouw zonder zekerheid zou een te dure affaire worden en het korfbal zou minstens een jaar lang opnieuw erg gedupeerd zijn, zei zij. vervoer, waardoor grote delen De PvdA-ers Kwik en Duyvestein het terrein bezet gaan den. Leiden zal een royaal aan bod moeten gaan doen om die handel te kunnen opnemen. Dat brengt ook een uitbreiding van voorzieningen met zich mee". De noodzakelijke ruimte zou ver kregen kunnen worden door de noodgebouwtjes te plaatsen aan de noordzijde, waar ook de defi nitieve sportvelden geprojec- vonden, dat Noorderkwartier bijna wat had en dat dit door het voorstel—Van Aken weer op losse schroeven zou komen te staan. Ze wensten geen vaaghe den. Zunderman (DS'70) betoog de, dat de korfbalvereniging al zolang geduld heeft gehad: „het is de plicht van de raad, de be lofte aan Noord waar te maken; geen enkele sportvereniging Leiden Willeke van Ammetrooy is behalve stripteasedanseres ook rijke bankiersdochter in de nieuwe Nederlandse speelfilm „De inbreker", die volgende week donderdag in het Leidse Tria non-theater in première gaat. Jack Smits weer actief TER AAR Do Ter Aarse atleet Jack Smits heeft in het afgelo pen weekend een wegwedstrijd gelopen Sneek-Bolsward-Sneek over een afstand van 20 km.Hij eindigde op de zesde plaats in een totaal tijd van 1 uur 8 min. en 20 sec. Bij de veteranen ein digde hij op de tweede plaats met een achterstand van 19 sec. op de winnaar de heer P. van Alphen uit Amsterdam. Deze wedstrijden werden georgani seerd door de a.v. „Horror" ta Sneek. Een dag eerder werd Jack Smits tweede in de Ter Aarse plasscnprestatieloop over een afstand van 8 km. Open week bij De Mast week uitgesteld Llsse-Noordwijkerhout In ver band met de kermis in Noord- wijkerhout is de open week bij net jongerencentrum De Mast sen week uitgesteld. Deze wordt ou gehouden van 11 t/m 17 sep tember. teerd zijn met een eigen ingang, cepteert kleedgelegenheid bui- De sport zou daar, volgens hem, alleen maar mee gebaat zijn, omdat het tevens kostenbe sparend zou werken. Mevrouw Den Haan vond deze ge- dachtengang niet helemaal lo gisch, „want we weten beslist nog niet wat er allemaal precies gaat gebeuren. De markt kan worden uitgebreid, maar ook wordt erover gesproken dat hij moet worden afgestoten". Het gaat hier slechts om een nood- ten het veld". KVP-er Cornelis- sens vertolkte het standpunt van enige medefractiegenoten en een paar Prot. Christelijke vrienden: ze stelden zich achter het standpunt van B. en W., evenals de VVD-fractie (inclu sief de gisteravond geïnstalleer de Pieter Taf fijn, nieuw raads lid voor deze fractie), die bij monde van de heer De Jong de rechten van de sport ditmaal wilde laten prevaleren boven economische belangen. De heer Elsgeest (Prot. Chr.) hel de over naar het standpunt van de hal-werkgroep: „als er een kans is om het grote exploitatie tekort van de Groenoordhal weg te werken, moeten we voor het voorstel van Van Aken stem men". Het mocht niet zo zijn. De noodgebouwtjes komen nu (spoedig) op de plek waar ze gepland waren, ongeacht de veemarkt nu gaat goroeien over een paar jaar. of dat deze ver dwijnt. Op 4 september a.s. zal de veemarktverordening in de raad ter sprake komen. - >lvmpii *33.40, Het Sint Salvators- hofje LEIDEN. Hofjes zijn monu menten. Of ze nu mooi zijn of niet. Daarvan zijn we na dertien afleveringen in deze serie over de Leidse Hofjes onderhand allemaal wel overtuigd. Want zou een hof je al geen „monument van kunst en historie" zijn, dan is het altijd wel een gedenk teken ter nagedachtenis van een bijzonder mens. En een bijzonder mens was toch Paulus Claeszoon de Goede, stichter van het Sint Salva- torshofje, dat men vindt aan de Steenstraat 17. Heer Paulus de Goede was z'n naam een teken: zelfs van daag nog zouden velen een voorbeeld kunnen nemen aan zijn onwrikbare standvastig heid en zijn dappere opko men voor de belangen van „de hem toevertrouwde zie len". In zijn boek „Leiden" noemt Leo Roozen - oud-hoofdredac teur van De Leidse Courant - Heer Paulus Clz. de Goede „een van de merkwaardigste onder de vele merkwaardige priesters, die onze clerus heeft opgeleverd". De Goede, die leefde van 1544 tot 1635, werd staande in het ambt. overspoeld door de woelingen rond het opkomen van de nieuwe leer. Denk aan de beeldenstorm van 1566. Die was voornamelijk een uiting van onvrede met sociale ontwikkelingen, zoals de teruggang in de textielnij verheid, in de Zuidelijke Ne- derllanden, en van honger doordat - als gevolg van de oorlog met Spanje - het graan uit de Oostzeelanden wegbleef. Groepjes hongerige heethoofden zwierven door het land, mengden zich soms onder degenen, die een hage- preek aanhoorden. En als de predikant zich wat te emotio neel afzette tegen de luister in de Paepse kerken, dan smeedde het uitschot het ij zer dat heet werd. Voor hen waren de beelden minder be langrijk dan de gewijde va ten. Waren aanvankelijk de verhou dingen tussen de voorgan gers van de oude en van de nieuwe leer over het alge meen nog heel redelijk, gaandeweg werden strenge plakkaten afgekondigd tegen alles wat katholiek was. Ze lieten Heer Paulus Sibe risch: „hij liep in zijn pries terlijk gewaad over de straat - een ongehoord misdrijf - en volhardde in de eeuwenoude boosheid om de lijken van zijn overleden beschermelin gen te begeleiden van het sterfhuis naar de kerk, in casu de Hervormde kerk". Aldus de heer Roozen. „Wel iswaar werd hij door straat jongens nagejouwd, doch daar trok Heer Paulus de Goede zich niets van aan. Hij ging onverstoord zijn gang en klopte zelfs bij het stadbestuur aan om uitbeta ling van de inkomsten, die hem krachtens zijn kerkelij ke functie toekwamen. Dit laatste was de magistraat een beetje al te kras, doch het moet te hunner eer wor den gezegd, dat zij de dappe re pastoor niet geheel in de steek hebben gelaten". Heer Paulus, die zijn later le vensjaren sleet in het Betha- nienhofje aan de tegenwoor dige Kaiserstraat, leefde zeer sober en zelfvergeten. Dit heeft hem in staat ge steld. ook na zijn dood nog wel te doen door de stichting bij testament van het Sint Salvatorshofje, dat aan vele katholieke vrouwen een rus tige oude dag heeft verze kerd. Hij overleed op 91-jari- ge leeftijd (1) Een jaar na zijn dood werd uit de nala tenschap het hofje gebouwd. Het was de eerste katholieke stichting na de hervorming, doch van dat katholieke ka rakter staat, veiligheidshal ve, maar niets vermeld". De heer Roozen noemt het Sint Salvatorshofje een gedenkte ken, dat verdient met piëteit in stand te worden gehouden. Dat gebeurt inmiddels, zij het dat het hofje niet langer meer onderdak verleent aan bejaarde dames. Het hofje waarvan in een vorige perio de een zijde op smakeloze wijze werd „vernieuwd", wordt thans gerestaureerd tot huisvesting van studen- LEIDEN In een poging om het College van Bestuur een uit spraak ter zake te ontlokken, heeft de heer Gevers gister avond verzocht om een spre kersronde over inschrijvings- en collegegelden aan de agenda voor de universiteitsraad-verga dering toe te voegen. De poging mislukte ten dele: het zittende college, bij monde van prof. Muntendam stelde zich op het standpunt dat een dergelijke uit spraak niet van zijn college moet komen maar van het hoogste bestuurslichaam: de Universiteitsraad. De heer Kat, namens het college dat op 4 september a.s. officieel wordt gepresenteerd, stelde in het vooruitzicht dat het college zal reageren op 11 september in de eerste UR-vergaüering met het nieuwe College van Bestuur. De heer Gevers had betoogd dat het college van curatoren lettterlijk vertaald: huisbewaar ders heeft afgedaan. Er is nu een College van Bestuur. En be stuur is net even meer dan zor gen dat de zaak er heelhuids afkomt. Daarom moet zo'n col lege niet de moeilijkheden uit de weg gaan maar de problemen aangeven. De heer Gevers pleit te ervoor dat het College van Bestuur er blijk van zou willen geven, het niet eens te zijn met inschrijvings- en collegegelden en dat het achter de studenten niet achter boycot en sabota ge staat om zodoende hun vertrouwen te winnen. Gevers poneerde een pakket van eisen: Hij wilde dat de minister verzocht zou worden, de beper kende maatregelen te herzien; dat ,de studenten op basis van hun vertrouwen in het Col lege van Bestuur voorgelicht zouden worden over de budget taire consequenties van een boycot; dat de studentenvoor zieningen soepel beschikbaar gesteld zouden worden; dat het college zou afzien van een be roep op universitair personeel om enige vorm van controle op collegekaarten e.d. uit te oefe nen en dat bij eventualiteiten pas politiehulp wordt ingeroepen bij dreigend gevaar voor lijf en goed. Het CvB zegde de laatste twee punten zonder meer toe. Overi gens moest prof. Muntendam toegeven, dat het centraal be stuursorgaan bij gebrek aan voldoende officiële gegevens over de situatie in de mist vaart. Zodra mogelijk wordt via het universiteitsblad „Acta et Agenda" voorlichting gegeven en voor donderdag staat een ge sprek met de Leidse Studen ten Bond op het programma. Wat betreft de studentenvoorzie ningen heeft de ICUS besloten, tot uiterste souplesse jegens al len van wie te goeder trouw kan worden aangenomen, dat ze aan de universiteit zijn ingeschre- Maar een uitspraak zou het CvB niet doen: Prof. Maas overwoog dat de wet, ongeacht de weinig fraaie wijze waarop ze tot stand is gekomen, gerespec teerd moet worden. Omdat het college door de dubbelzijdige po sitie die het inneemt niet kan spreken, zou hij begrip hebben voor elke uitspraak van de UR over de problematiek. Wel stel de prof. Maas vast, dat de vraag is, of de wet wel goed kan worden uitgevoerd. Op grond daarvan zei hij persoon lijk liever te zien dat de rege ring verzocht sou worden, de uitvoering van de wet op to schorten. Het College van Bestuur kondigde af dat tot nader order verkla ringen m.b.t. kinderbijslag, ver zekeringen, vrijstelling van mi- litaire dienst etc. niet bij de fa culteit maar in het bureau van de studentendecaan zullen wor den afgegeven. Hetgeen de heer Gevers verbaas de wont als zo'n verklaring wordt afgelegd overeenkomstig de waarheid, dan is er niets aan de hand. Wat nu gebeurt wekt alleen een schijn van wantrou wen. Daarom drong de heer Ge vers opnieuw aan op een uit spraak door het CvB: zo'n uit spraak is een bestuursmaatre gel. Ze wekt vertrouwen bij do studenten, welk vertrouwen ook nodig is voor een succesrijke voorlichting. Na een korte schorsing zegde de heer Gevers toe, te willen wach ten op do verklaring van het nieuwe CvB maar t a.v. de ver klaringen wenste hij op korte termijn toezeggingen. Prof. Mun tendam was met hem eens dat de termijn van onduidelijkheid zo kort mogelijk moet duren: hij zei te hopen, donderdag vol doende informatie te kunnen ge ven. LE1DSCHENDAM Gisteren zijn 38 leerlingen van de St.Jan- school en 12 van de Prins Bcr- nardschool tot jeugdverkeersbri- gadier geïnstalleerd, waarmee er in totaal in Leldschendam en Stompwijk voor het nieuwe schoolseizoen ongeveer 200 leer lingen voor verkeersbegeleiding beschikbaar zijn. Na welkomstwoord van het hoofd van do St. Janschool, de heer G. M. Hoornweg, zei hoofd inspecteur Jansen van de ge meentepolitie het bijzonder pret tig te vinden dat zich ieder jaar weer zoveel kinderen als ver- keersbrigadier komen aanmel den. Vooral omdat het verkeer steeds ingewikkelder wordt en de schoolkinderen daarbij be trokken worden, achtte hij het verheugend dat zoveel kinderen de verantwoordelijkheid voor het veilig oversteken van schoolkinderen op zich willen nemen. De politie kan door de toenemende groei van de ge meente niet bij ieder gevaarlijk kruispunt leiding geven, de ver- keersbrigadiers nemen deze be langrijke taak met goed gevolg

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3