KRO-SCHOOLRADIO BETREKT DE OUDERS BIJ HET ONDERWIJS 0l(. Huisbaas om 12.000 Mark vermoord TERUGBLIK München PAGINA 2 LEIDSE COURANT INSDAG DINSDAG 29 AUGUSTUS 1L wmira «ut i iMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Wat en hoe moeten kinderen gelo ven? Zij komen zelf met indeeën, hebben hun eigen gedachten en pra ten daar ook over. Er komen vragen en opmerkingen die met levenshou ding te maken hebben. Hoe geef je inhoud aan je leven? Daarop passen niet meer de vragen en de antwoor den, zoals de oude catechismus die gaf. We moeten samen naar de op lossing zoeken vanuit een christelijke achtergrond, waarbij we ons oriënte ren op kerk en bijbel, maar ook ons licht opsteken bij grote figuren, als Martin Luther King. Wat kunnen wij leren van hun ideeën, van hun levens opvattingen We moeten samen met andere mensen op willen trek ken. Kinderen moeten leren geven en nemen. Zij zullen een klein stukje van hun eigen wereld prijs moeten geven. Je moet elkaar het licht in de ogen gunnen. Dat is een kunst, die niet wordt aangeboren. Dat moet je leren". Ongeveer in deze bewoordingen wor den de kinderen benaderd in de KRO-schoolradio, die voor dit jaar pas weer van start is met een breed georiënteerd reeks uitzendingen, die gericht zijn op alles wat zich scho lier mag noemen in de leeftijden tus sen 6 en 20 jaar. Werkgroepen, sa mengesteld uit onderwijsmensen en deskundigen, zetten hiervoor de plannen op, toetsen deze aan de praktijk en bepalen de inhoud. Ton Smits en Marijke ten Kortenaar zor gen voor de realisering in de studio. Eerstgenoemde stond negen jaar voor de klas voor hij zeven jaar ge leden bij de KRO kwam, Marijke werkte zes jaar in het onderwijs en doet nu al drie jaar schoolradio voor de KRO. Marijke: „De uitzendingen gewijd aan de levenshouding (zie boven) be staan uit drie series. Voor de kinde ren van de 2e, 3e en 4e klas van de lagere school hebben we die geti teld: Samen leven maken. Dat „le ven" mag je hier gerust als „her rie" begrijpen. Geen leven zonder herrie, al is het ui teraard niet om de herrie begonnen. Voor de kinderen van de vier hoog ste klassen van de basisschool heet de serie: Over leven. Hierin ligt de gedachte, dat we door samenleven kunnen overleven, het leven slechts mogelijk is. Hierop sluit dan aan de derde serie, die wij noemden: De wereld is ook van mij. Deze is be stemd voor alle scholieren van het voortgezet onderwijs. In Over leven is aan de orde de vraag: wat bete kent de school voor mij, wat mijn thuis, mijn broertjes en zusjes en waarom de mensen om mij heen die het moeilijk hebben, ook buiten ons eigen straatje, waarmee je dan al bij de ontwikkelingshulp aanlandt. De serie over De wereld is ook van mij sluit nauw aan bij de maat schappij-vakken en kunnen door do centen van diverse vakken nader worden uitgewerkt. Leraren Neder lands, goedsdienst, aardrijkskunde, geschiedenis of maatschappelijke vakken kunnen altijd iets van hun gading vinden in onderwerpen als: Van de wieg tot het graf, huwelijk en gezin, woonsituatie, jeugdervarin gen van schrijvers of het socialise ringsproces". Inpassen jj Voor de deelnemende scholen heeft de KRO instructiemateriaal beschikbaar pan!nuDMinniiiinniiiiiiiiinuiiiiinueiiiniriii<iii!iiiiiiiiinninniiniiuDuniRRiinuiiHii<uiiii!Piiuiiiionniiiniinnniiiiminiiiuiii{iiniinnniiiiii!iiGiinnniiiiinDiiDUiiiiiiiunnniiU!iniiitiiiiiinnainiii!iiiini)niiifliaiininiDinninDr Om per uitzending zo doeltreffend mo gelijk een groep leerlingen te berei ken qua bevattingsvermogen zijn ze ven groepen van series samengesteld door evenzoveel werkgroepen. Deze mensen zorgen zelf voor de teksten of nodigen deskundigen hiervoor uit. Ook bepalen zij de vorm, een hoor spel of een Interview. Vanuit het on derwijs, dat overigens zeer positief en daadwerkelijk reageert, verneemt men nochtans de klacht, dat deze uitzendingen niet altijd in het eigen leerprogramma zijn in te passen, al thans niet zonder schade voor de ei gen werkwijze. KRO-schoolradio ziet dat bezwaar niet zo zitten. In alle series wordt aange sloten op wat in het onderwijs ter sprake komt of ter sprake moet ko men. Leerkrachten kunnen de uitzen dingen zodoende gebruiken als hulp middel. als een aanvullende moge lijkheid op hun eigen lessen. Valt een serie of de inhoud daarvan min of meer bulten het eigen schoolpro gramma, dan kunnen deze ook op bandjes verkregen worden en op ge wenste tijdstippen worden beluisterd. De stof in de uitzendingen wordt steeds zo behandeld, dat er naar de leerkracht wordt toegespeeld. Een uitzending is nooit af. maar behelst de aansporing het besprokene zelf verder aan te vullen door besprekin gen in de klas of in een groep, door verwerking in projecten of- in welke vorm dan ook- verdere uitdieping. Elke leerkracht is vertrouwd met de ervaring, dat hij met zijn aanpak niet altijd alle kinderen bereikt. Door de schooluitzendingen in te schakelen blijkt het vaak mogelijk om ook scholieren te pakken aan wie bij het klassikale onderricht dingen zonder meer voorbij zijn gegaan. Marijke: „Wij sluiten bij ons werk ook nauw aan bij de actualiteit. Daar voor dienen de actualiteitenrubrieken Echo-Junior en Aktualiteiten voor de leerlingen van de basisscholen. Wij haken daarin aan op feiten, die de kinderen horen maar niet begrijpen. Neem bv. de Drie van Breda. Wij vertellen ze van de tweede wereld oorlog en van de mishandelingen, martelingen en moorden. Daarvoor zijn na de oorlog mensen berecht. Nu zegt een groep: Wij moeten die veroordeelden vergeven en vrijlaten. Een andere groep zegt: Wij kunnen niet vergeten wat zij onze verwanten hebben aangedaan. Het is heel moei lijk daar een juist oordeel over te vormen. Maar praat daar eens over in de klas, met je onderwijzer en klasgenoten. Zo spelen wij de mate rie bewust naar et onderwijs toe en worden onze uitzendingen als hulp middel ingepast". Creatief Alle uitzendingen mikken op de creati viteit bij het kind. Dan zeggen som mige ouders: Mijn kind hoeft geen kunstenaar te worden. Ja, maar een kind moet wel creatief zijn In het vormen van zijn taal. Het moet woorden leren gebruiken, gesprek ken kunnen voeren en samenvattin gen van boeken en gesprekken kun nen geven. Hoe voer je een telefoon gesprek, een zakelijk gesprek of een gesprek aan het loket. Stel je voor, dat een buurman voor de zoveelste maal zijn fiets tegen je raam zet, of schoon je hem al zo vaak gevraagd hebt om dat niet te doen. Hoe breng je dat onder woorden zonder boos te worden? Geen kind kan zonder stu die. Maar hoe gebruik je een woor denboek, een atlas, een encyclope die, hoe lees ie een grafiek, een schema? Dat is allemaal creatief zjjn. Wat kun je mei een boeit meer doen dan lezen? Navertellen, samen vatten, een fotoreportage van ma- zijn eigen wereld ken, een toneelstuk schrijven, een rollenspel maken of in beweging (dans) tot uitdrukking brengen. KRO-schoolradio heeft speciale series voor buitengewoon onderwijs, waar toe 2Üjn te rekenen schipperskinde ren, woonwagenkinderen, slechtho rende en slechtziende kinderen en leerlingen van lom-en mok-scholen (resp. leer- en opvoedingsmoeilijkhe den en moeilijk opvoedbare kinde ren), waarvoor negen secties van deskundigen de stof aandragen. Hiertoe behoort ook een speciaal programma voor debiele kinderen, omdat zij een aparte aanspreekwijze verlangen. Samen met de NCRV is voorts een serie opgezet voor studen ten aan pedagogische academies, studerenden aan kleuteropleidingen en leraarsopleidingen, alsmede voor al werkzame leerkrachten en ouders. Hierin wordt o.m. aan de orde ge steld een probleem als waarderen in het onderwijs, hetgeen handelt om de kwestie, dat een zes voor een lui kind iets heel anders is dan een zes voor een ijverig kind, omdat elk kind zijn eigen individualiteit in brengt. Marijke: „En laten we vooral de ou ders niet vergeten. Aanwijsbaar vol gen in de huiskamers 400.000 500.000 luisteraars onze uitzendingen. De ouders zitten er dus bij als hun kinderen in de klas dezelfde radio- lessen volgen. Dat is ook de bedoe ling van KRO-schoolradio, nl. om door middel van het epen net, dat de radio is, de ouders te betrekken bij het onderwijs". TON OLIEMULLER raiiiniinoiiiiiniiifliiiiioiniiiiniiiiunaiiiiinuRiiiiiiiDiiiiiiiiiiiiiniuiiiiüiinniiiiHHiiiiiRHiiiiiiiiiiiriiiciiiiuiiiinniiiini De gewelddadige dood van de heer Kurusch komt niet onver wacht. Elke maand keert de be jaarde huiseigenaar na het op halen van de huur met 12.000 Mark huiswaarts. Iedereen weet dat. En juist omdat het zo'n al gemeen bekend feit is heeft commissaris Keiler zo'n fikse kluif aan de zaak. Een hele reeks verdachten waarvan een deel er duidelijk op los liegt moet de revue passeren. Als zich dan bovendien een reeks verwikkelingen voordoen moet Keiler alle registers opentrek ken om de zaak op te lossen. Ned. II 21.00 uur. De Flaxfon boys De Flaxton Boys maken weer het een en ander mee. Eerst ont moeten ze een nieuweling op Carliston. Als ze later willen kamperen in Long Meadow wor den al hun plannen plotseling gedwarsboomd. Bij hun pogin gen om Benjamin Sweet's on schuld te bewijzen komen ze op niet zo prettige manier in aanra king met de politie en raken steeds dieper in de moeilijkhe den. Toch gaan ze plcnicken, maar ook dat loopt niet zo goed af. Ned. I 19.15 uur Zomaar een zomeravond Vanavond speciale aandacht aan onze grootste musical-componist van het ogenblik: Harry Ban- nink. Hetty Blok, Leen Jonge- waard en Edwin Rutten zullen zijn liedjes uit Met man en Muis, Heerlijk duurt het langst, Ja zuster, nee zuster en En nu naar bed op het scherm bren gen. In de vooravond zien we het Joegoslavisch volksdans theater Wajda, de komiek Chaz Chase en de zanger Comelis Vreeswijk. Ned. II 19.05 uur Papillons Robert Schumann gaat in 1830 bij de beroemde pianoleraar Frie- drich Wieck wonen. Hij, 26 jaar, wordt verliefd op de 16-jarige dochter van Wick, Clara. De pianoleraar ziet niets in de ver houding en maakt het het jonge paar onmogelijk elkaar te ont moeten. Hun communicatie ge- Achter het nieuws Vanavond wederom een reportage van Louis van Gasteren over de Europese Gemeenschap. Enige weken geleden zagen we reeds een werkstuk van de Amster damse cineast op dit vlak; het interview met Marcuse en Mansholt in Straatsburg. Be richt uit Europa behandelt voor al de moeilijkheden die over wonnen zullen moeten worden op de weg naar de Europese éénwording: het wegvallen van de grenzen, het egaliseren van de prijzen, de munteenheid, het talenprobleem, het nationalisme enz. Ned. II 22.00 uur. Met geschiedenis is het eigenlijk net als met schaakanalyses: goed bestuderen leidt tot beter spelen omdat men kan leren van gemaakte fouten. Het is dus een nuttige wetenschap, maar het is ook een veel aardiger we tenschap dan vele mensen ver moeden. Dat niet vermoeden berust op de meestal saaie presentatie. Hoe levendig geschiedenis kan wor den gepresenteerd toonde Joop Reinboud gisteren bij de KRO met een documentaire over het „rampjaar 1672". Die levendig heid bereikte de samensteller o.m. door telkens „ter plaatse" te zijn als hij over een bepaald facet van zijn onderwerp sprak. Dat legde een levendige band tussen toen en nu. Er was door het goedgekozen ma teriaal toch al veel te „zien", eerste voorwaarde voor een te levisieprogramma en bovendien kreeg Reinboud vier historici aan de praat op een wijze die aantoonde dat ook in gewone taal over wetenschap kan wor den gepraat. Reinboud moest ei genlijk vaker in de gelegenheid zijn zo'n programma te ma ken. AVRO's Televizier melkte de Annemarie Kurusch (Cornelia Froboes) blijft bij haar eerste verklaring, hoewel Edwald Lerche Volkert Kraeft, midden) probeert te bewijzen dat er iets niet klopt. Rechts Heines (Reinhard Glemnitz). Foto uit de serie De kommissaris. schiedt dan per brief en piano. Deze periode is voor Schumann slopend. Zijn latere krankzinnig heid begint hier. Ook Clara lijdt psychisch..Na vier jaar waarin Robert zijn liefde via de muziek heeft kunnen uiten kan hij na een rechtzitting met Clara trou wen. Hij is dan al schizofreen. Het werk van Schumann is niet los te zien van zijn liefde voor Clara Wieck. De BBC maakte een boeiende film van deze ro mantische componist. VANAVOND Ned. I 22.05 uur: Samenvat ting hoogtepunten uit di verse sporten, alsmede rechtstreeks turnen en ge wichtheffen. Daarna weer samenvattingen schieten, boksen, zeilen, voetbal, hockey, worstelen, basket ball, volleybal, schoon- springen en militaire dressuur. Radio Hilversum 2 23.35 23.55 Olympisch Journaal met samenvattingen van zwemmen, waterpolo, wielrennen, hockey, tur nen, zeilen, schoonsprin- gen en roeien, aangevuld met het laatste nieuws, uitslagen van overige sporten en eventueel hoogtepunten van eerder uitgezonden reportages. MORGEN TELEVISIE Ned. I 09.54 uur Recht streekse reportages zwemmen (4 x 100 m. vrije slag estafette dames series, 400 m. wisselslag persoonlijk heren series, 100 m. vlinderslag heren series, 400 m. vrije slag dames series Ned. I 13.25 uur Samenvat ting van basketball (voor ronden) en volleybal (he ren). Ned. I 14.00 uur Directe re portage kanovaren (sla lom finales), mogelijk ge combineerd met direkte reportage boksen (eerste ronde). (De mogelijkheid is niet uitgesloten dat dit programma wordt onder broken voor een directe reportage van de hockey- wedstrijd Kenya-Neder- land en wel 15.00 - 15.35 eerste helft en 15.45 - 16.20 tweede helft). Ned. I 17.00 uur: Samenvatt- ting zwemmen (hoogte punten ochtendseries) Ned. 1 17.15 uur Direkte re portage zwemmen (400 m. vrije slag dames se ries, 100 m. vlinderslag heren halve finales, 4 x '00 m vrije slag estafette dames finale, 400 m wis selslag pers. heren, finale, finale en 400 m. vrije slag dames finale). Hilversum 3 10.00 - 19.00 Flitsen van zwemmen, waterpolo, hockey, voet bal en paardesport (dres suur), samenvattingen van turnen, kanovaren, volleybal, zeilen, basket ball, gewichtheffen, wor- J stelen, moderne vijfkamp, g schieten en schermen. 1 ■MMHDIK Een verzameling Nederlandse te gels zullen te zien zijn in de consistoriekamer van de Grote of Sint Bavokerk te Haarlem t.m. 9 september. De tegels be horen tot de verzameling Ding- man Korf. Han van Hattem exposeert zijn glasmozaiken en sieraden vanaf 2 september in Cinema "Du Midi" te Den Haag. Cecile Dreesmann zal deze tentoonstel ling inleiden. De Hoofdstad Operette geeft op maandag 11 en dinsdag 12 sep tember voorstellingen van "lm Weissen Rössl" in de Koninklij ke Schouwburg te Den Haag. Prof. Dr. Fritz Vohlbach, expert voor vroeg-middeleeuwse en By- zatijnse kunst is onlangs 80 jaar geworden. Hij is directeur van het Romeins-Germaans Museum te Mainz. In de tijd dat hij door de Nazi's uitgesloten was, werk te Vohlbach in het Vaticaans Museum te Rome. stunt van de vorige week het hergeven van identiteit aan Jean Pierre Melle wat ver der uit. Dit op een wijze waar bij wij een vraagteken moeten plaatsen. Die uitzending van vo rige week had resultaat en was daarmee verantwoord. Het pro gramma van gisteren was wat brutaal binnengluren in een heel bijzondere situatie met erg in tieme bijzonderheden. We weten nog niet of Jean Pierre waarheid spreekt of, laten we zeggen, „om hem moverende redenen" simuleert. In beide ge vallen zit er iets griezeligs aan wat Televizier gisteren vertoon de. Evenmin eens waren we het met de wijze waarop de AVRO-ru- briek commentaar leverde op de ramp bij Breda. Men poogde te „bewijzen" dat die veroor zaakt werd door werkomstan digheden van Nederlandse be roepsvervoerders en dwong ter zake uitspraken af op de vraag of die oeroepsvervoerders een hogere cao-beloning zouden pre feren boven hetzelfde loon, ver diend met premies en overwerk. Dat is geen vraag meer, maar een suggestie, die echt geen antwoord toeliet. Televizier maakte alles goed met een bericht over Walter Sliss- kind, Amsterdamse jood die door de nazi's werd vermoord nadat hij vele anderen het leven had gered. Amsterdam gaat hem bescheiden eren door een brug naar hem te noemen. Tele vizier richtte gisteren terecht een klein tv-monument voor hem op. Vg. De Jubileumtentoonstelling van Pulchri Studio zal geopend wor den door oud-burgemeester Mr. H. A. M. T. Kolfschoten op za terdag 2 september te 18.00 uur. Deze expositie omvat een groot aantal werken van de thans le vende kunstenaars die bij dit bekende schilderkunstig genoot schap zijn aangesloten. De Kon. Zangver. Excelsior be gint op Donderdag 31 augustus weer haar wekelijkse repetities in "Ons Centrum" Thorbecke^ laan 336 te Den Haag. Jaap Hil- len heeft de leiding van het koor dat o.a. de Kröningsmesse van Mozart in studie neemt. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I plaatst o .Witte P( Koordeind 'jcostendek Sr oor dakl n^en. Een 8.54 uur Olympische (roeien, zwe basketball, boksen] hockey) Seee aart 19.05 uur Journaal rd ov( NCRV bet voors 19.15 uur De Flaxton-boys Zake toeg 19.40 uur Dier en vriend wacht me 20.00 uur Journaal treffende 20.21 uur Papillons (film) trum> da 21.35 uur Ander nieuws jongeren 22.00 uur Journaal den aan 22.05 uur Olympische spelen voor de u (gewichtheffen, scL|aats m( ten, boksen, zeilppVangen voetbal) peijpe in bevatte t> NEDERLAND II ge tijd ui dat het nuari '73 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal VARA 19.05 uur Zo maar een zoi avond 20.00 uur Journaal 20.21 uur Zo maar een zot avond 21.00 uur De kommissaris 22.00 uur Achter het nieuws 22.40 uur Journaal MORGEN k antwoon fractieleu ide Witte lijdelijk d [voor jonj jtieve eig« en ander jken stelt toarticulif Itie moei NCRV 16.30 uur 17.00 uur 19.30 uur 19.50 uur 20.00 uur 20.21 uur 20.26 uur 21.45 uur 21.55 uur 22.00 uur lijk kre r Olympische spelen moet °P (zwemmen, basket-^^H^n ball, volleyball, ty sen, hockey) Kinderprogramma Olympische spelen (zwemmen) Journaal Van gewest tot gewest Agrarisch nieuws Toeristische tips Journaal Stichting Socutera 1 De wenteltrap (film] Olympische spelen Journaal Olympische spelen (turnen, gewichthef fen, schoonspringen, boksen) NEDERLAND II 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal EIDEN 19.05 uur Eddy Ready go nacht is 20.00 uur Journaal meenten 20.21 uur De zaak-Meinberg deld ovi (tv-serie) 21.45 uur Avondliederen 22.05 uur Kenmerk 22.30 uur HIRO G 22.50 uur Journaal 22.55 uur TELEAC RADIO HEDEN HILVERSUM I 'noodgebc verenigii het Gro partijen standpur met hun mijn de Iten bove de hal eerder Aken m de 18.00 Vakantietoeslag: licht prograAtjas1" de ,PO" ff'""jjfcrein. men er niet gee stevig t Aken w •aire kroniek. 22.00 (S) Klassijyerdedig even pie :.3f! Nieuws. 18.41 E< KRO-Voorbeschouwlng. 19.00 Bel —Nederland: Kinderzangfestiv 19.30 De zingende kerk: nleuwei turgische gezangen. 20.00 <S) me wat ge draaitinterviev symfonische muziek (opn.). 2: Overweging. NOS: 22.30 Nii 22.40 Den Haag vandaag. I 22.50 Echo. 23.15 Voer voor vo actueel programma. 23.55-2 isters. 19.30 Vana 22.20 (S) Var programma, w delingen. wethoud* bijna be door de vrouw einde te, zege op Noorderl £de korft de kou v «teorzitter werkte g MORGEN HILVERSUM I TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Ontbi zo's (Soos): lichte platen, repor ges en berichten. (7,30 Nieuv 7.41—8.00 Actualiteiten. 8.30 Nieuv 8.41—8.50 Actualiteiten). 10.00 Sphinx - programma voor de vrou (10.3010.31 Nieuws). 11.55 Meded lingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf 1 twee: gevarieerd programma. (12. Mededelingen t.b.v. land- en tul bouw. 12.30 Nieuws. 12.41—12. Echo. 13.00-13.05 Raden ma; NOS: 14.10 Van Ta-Ta tot lots taal: een rubriek over het leven de taal. 14.20 (S) Aspecten van kamermuziek: moderne muzl< (opn.). 14.50 Onder de groene lindi oude liedjes. 15.10 Meer over mli der: De stem van de sprekend minderheid. (15.30-15.32 Nieuw» NCRV: 16.45 (S) Kom met Je boe) voor de jeugd. 17.00 (S) NCRV-V caal Ensemble (opn.). Overheid voorlichting: 17.20 Mens en samenl ving. Een uitzending van het mini terie van CRM. NCRV: Nieuws. 17.32 Hier en Nu. IIILVE 1 II VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgyi nastlek. 7.20 (S) Dng woensdag muziek en Informatie, met om pit 7.25 Van de voorpagina. VPRO: 7. Deze (lag. VARA: 8.00 Nieuws. 8. Aetna lit- i ten 3.23 (Si Dag woensdi (vervolg) (Om 8." Voor de kleuters cn nm Nieuws 12.00 (S) Licht orkest zangsollsten. 12.25 Openluehtcc door Amsterdamse Polltiel 13.00 Nieuws. 13.11 Actuall 13.25 Muziek van gisteren (gr). (S) Speelruimte: gevarieerd gramma met actualiteiten en ziek en om 16.00 Nieuws. 17.00 fi Geef me de vijf: verzoekplatenpr gramma. 17.65 Mededelingen. AVRO: 7.00 Nieuw (8.00 Nieuws. 8.0 naai). 9.00 Nieuw 9.03 De Negei HRUSSEL (Nederlands) Nieuws i. 15.16 Voor de kind 16.00 Nieuws cn beursberlc 16.10 Oncraconcert. 17.00 Nieuw mededelingen. 17.10 Lichte 18.00 Nieuws Soort en olymolsch journaal Nieuws, actualiteiten en tnalwenker. 19.30 Lichte muziek. (19.40 Keurt Engels». 20.no MLnehner Olvmpll konzert. 22 00 1 olymplsd 22.10 Dansmuziek. 23.40- 33.45 Nieuw LEIDE ment» of nii dertk onder overti je al is hei teken een t bijzor Pauli sticht de St Heer P naam daag voorb ..de len". In zijn Leo 1 teur Heer ondei pries' heeft De Goi tot II ambt woeli aan de te derlli doorc oorlo graai wegb heet! het I onde preel

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2