Acties Leiden in Braziliëweek Leidse markt naar begin van de week Verhard veld MMO-handbal Burgerlijke stand Markten PAGINA 12 LEIDSE COURANT DINSDAG 29 AUGUSTUS 1972 Rutger Hauer wordt na het mislukte etentje aangevallen door de verbolgen „moeder" Tonny Huurdeman in de verfilming van Jan Wolkers „Turks fruit". BUSSUM „Jongens, dit is geen komedie" roept Turks Fruitregis- seur Paul Verhoeven waarschuwend uit over de restanten van een overvloedige rijsttafel. Hij is bezig aan een van de moeilijkste scènes ln zijn verfilming van de bestseller van Jan Wol kers: de maaltijd in een Chinees restaurant, waarbij de breuk tussen de ik-figuur van het boek en diens grote lief de Olga definitief wordt. Voor dat gebeuren is een van de zaaltjes van het wegens exploitatie moeilijkheden gesloten hotel-restaurant „De Ro- zenboom" in Bussum vla grote roze lampions en wandversierselen her schapen in wat een duurdere uitgave van wat de „Chinees" bij u om de hoek zou kunnen zijn. „Jongens, dit is geen ko medie." Voor een nuch- terling die zijn nietsver- moedende neus om de hoek van de „set" steekt, is het werk van een vijftiental acteurs, actrices en figuranten r' tussen de glazen bier, de sambals en de nassl zelfs een bizarre aange legenheid. Hoofdrolspeler Rutger V Hauer moet temidden van zijn burgerlijke K film-schoonfamilie plot- f.' seling onpasselijk wor- den en de inhoud van zijn maag omkeren over het gezelschap. Regis seur Verhoeven (de man pachter „Wat zien ik") is een perfectionist. Het „overgeven" zou eerst via „special effects" op het celluloid komen, maar dat blijkt niet goed genoeg. Rutger Hauer zal wérkelijk een mondvol moeten spuien. Een onsmakelijk gebeu ren dat voor alle betrok kenen even moeilijk is. De 19-jarige Rijswijkse Monique van der Ven mag als film-Olga elke keer de resten van haar. wat Toon Hermans een „blote jurk" zou noe men, wegvegen. Speciale prijs Regisseur Paul Verhoe ven is zichtbaar meer gespannen dan bij de op namen voor „Wat zien ik." Hij is inderdaad niet meer aan een kome die bezig. Zijn tweede lange speelfilm moet zijn regie-talent dat bij de film naar de walle tjes anekdoten van Albert Mol duidelijk aanwezig bleek, gaan bevestigen. En de verfilming van „Turks Fruit" verloopt niet zonder moeilijkhe den. Bij buurtopnamen in Amsterdam werden omwonenden al geprik keld door „blote meiden die over straat holden" en volgens geruchten moest de produktieleider een kwade vader zoet- houden met 'n speelgoed brandweerwagen als ca deau voor z'n zoontje, die het op straat allemaal niet mocht aanzien. De scène in het Chinese restaurant zou eerst in Den Haag plaatsvinden, maar daar bleek de res tauranthouder een rijste brijberg van problemen op te werpen. Ondanks vooraf gemaakte afspra ken kon hij opeens geen schotels nassi meer leve ren of er moest „een speciale prijs" met de kok gemaakt worden. Produktie-assistente An neke van 't Hooff: „We hebben toen gevraagd of wij met die kok mochten praten. Maar nee. dat ging niet, er moest een speciale prijs betaald worden. Toen dachten we: Stel je voor dat zoiets tijdens de opna men nog 'ns gebeurd en dat we de boel stop moe ten zetten omdat er weer iemand een „spe ciale prijs" moet heb ben. Toen zijn we maar vertrokken." Radio-actief De grootste calamiteit lijkt voorlopig wel dat twee draaidagen film volledig verloren gegaan zijn. De negatieffilm werd door producent Rob Houwer naar Duits land verzonden om ont wikkeld en afgedrukt te worden. Om die film apart te houden van het normale vrachtgoed had de douane er een label „radio-actief" op ge plakt. Bij het overladen in Frankfurt onderweg naar Berlijn, is de film bij échte radio-actieve lading ingedeeld waar door de film bestraald en totaal vernietigd is. Rob Houwer: „De KLM bleek verzekerd voor 66 gulden per kilo. Dat is natuurlijk een schijntje van de werkelijke kosten van die opgenomen film. Ik heb ze gezegd dat ik dan wel een olifant mee mag sturen om uit de kosten te komen. Maar 't laatste woord is nog niet gezegd." Hij rea geert vrij lakoniek op deze ramp, evenals Paul Verhoeven trouwens. „Ach, zulke dingen kun nen gebeuren, hè. 't Vliegtuig kan ook neer storten. Zoiets is een toeval, 't Is alleen jam mer, als je weet dat die scènes goed gespeeld zijn." Klappi ien Maar de show must go on, en scène 817 wacht op verfilming. Rutger Hauer „Erie" in de film moet Monique van der Ven een dreun verkopen. Na enig pas sen en meten waar de klap het beste kan aan komen (in zijn boek schrijft Wolkers: „Pre cies op haar oog", maar dat wordt een beetje al te gortig), doet Monique van der Ven haar linker oorbel af. Rutger Hauer kan beginnen met vóór slaan. Monique van der Ven valt elke keer met een smak tegen de grond. De camera kan gaan opnemen. „Scène 817, take 1" roept de jongen met het klap- bord. „Actie", roep Paul Verhoeven. De klap valt, Monique valt. „Niet goed" blijkt uit de reac tie van de regisseur. Hij gaat 't zelf, bij wijze van uitzondering vóór- doen en haalt ook uit ln de richting van Monique. Een keurig tikje, maar de geprikkelde film-Olga roept een verwensing: „Rutger moet 't toch doen. Jij niet!" Waarop Paul Verhoeven onver stoorbaar: „Je moet je niet zo aanstellen." „Scène 817, take 2" roept de „klapper-boy" en de volgende tik is op z'n minst enkele bios coopkaartjes waard. Baviaan Toestormende en verbol gen kijkende mede-ac teurs zijn Tonny Huurde man als moeder van Olga. Manfred de Graaf als de nette zakenrelatie waar Olga later mee zal trouwen, en Hans Bos kamp. Een paar dagen eerder was hij nog te zien in de Cinetone-stu- dio's van Duivendrecht voor een rol in de nieu we Johnny en Rijk-film. „In deze film heb ik een mooie rol" lacht de zwa re ex-profvoetballer-zan ger-producer wat scham per. „Ik ben de Ba viaan. Ik ren tussen twee films heen en weer. Morgen „Turks Fruit". Daarna „Geen Paniek", dan weer „Turks Fruit" en dan weer twee dagen „Geen Paniek"." Hij wordt er in elk geval niet paniekerig onder en gaat tussen de opnamen in een paar uurtjes sla pen, terwijl de figuran ten of er niets gebeurd is in hun „detectiefjes" V eel voorzieningen Blauw Zwart- terrein WASSENAAR— In zl]n openings- woord op de jaarvergadering van Blauw Zwart heeft de voorzit ter, de heer D. J. Knijnenburg gememoreerd, welke nieuwe voorzieningen er in het afgelo pen clubjaar op het terreinen complex aan de Dr. Mansvelt- kade werden aangebracht dank zij de inspanning van vele le den. Er kwam een moderne lichtinstallatie tot stand, een sproelinstallatie en een geluids installatie. In de kleedkamers onder de tribune werd verwar ming aangelegd en de vereni ging kreeg de beschikking over een traktor. De voorzitter deelde, wat het nieuwe seizoen betreft mede, dat de trainer, de heer Zalay full time voor Blauw Zwart zal gaan werken, terwij! als verzor ger ls aangetrokken de heer P. Kamminga. Bij de ingekomen stukken was een brief van het gemeentebestuur van Wasse naar met de belangrijke mede deling, dat de gemeente het huurcontract voor de terreinen verlengd tot 1990. De jaarver slagen van hoofdjuniorleider en jeugdsecretaris werden goedge keurd. Uit een en ander bleek, dat de vereniging er trots op mag zijn, over zovele jeugdlei ders te kunnen beschikken. Uit het jaarverslag van de penning meester kon worden afgeleid, dat ook in financieel opzicht de Het Chinese etentje, dat de beslissende breuk tussen de beslissende breuk tussen de beeldhouwer Eric en zijn geliefde Olga veroorzaakt. Tonny Huurdeman neemt staande de schade aan haar kleding op. en stripverhalen duiken. „Vreemd volk die figu ranten," verzekert de set-fotograaf. „Een paar dagen geleden werd tij dens de opnamen de lunch gebracht. Binnen de kortste keren hadden ze zich van alles mees ter gemaakt. Zelfs de plastic bekertjes en de plastic lepeltjes verdwe nen in de tassen. De ac- tuers hadden nog niet eens gegeten." Het „Turkse Fruit" van Jan Wolkers zal er ook op de film wel als koek ingaan. Maar zeker we ten doe ie het nooit. Film blijft een gok. al verklaart producer Rob Houwer zeker te weten dat hij na „Turks Fruit" in elk geval „Haar van boven" gaat verfilmen, het vervolg op „Wat zien ik," dat al 'n bruto opbrengst van circa 4 miljoen gulden telt. Ter wijl op de „set" alles klaar gemaakt wordt voor de toiletscène waarin Rutger Hauer's uitspattingen worden vervolgd, hangt de pro duktie-assistente al weer aan de lijn om alle be nodigdheden voor de be grafenis van Olga te re gelen. Nee. filmen is geen komedie. BERT JANSMA LEIDEN Ook in Leiden zal een aantal activi teiten worden ontplooid in het kader van de Bra ziliëweek van 2 tot 9 september. De Braziliëweek wordt in Nederland georganiseerd als tegenhan ger van de festiviteiten waarmee de Braziliaanse regering het 150-jarig bestaan van deze Zuidame- rikaanse staat opluistert. Amnesty International en de Katholieke Werkende Jongeren (landelijk doen ook het CLAT en de WIZA-werkgroep Indianen Zuid Amerika mee) vinden het noodzakelijk temidden van feestge druis de Nederlandse bevolking erop te wijzen, dat het militaire regiem in Brazilië vele duizen den in gevangenissen houdt omdat zij een andere politieke overtuiging hebben, terwijl ook het on recht op ander gebied hoogtij viert. De Leidse acties sluiten aan op wat ook landelijk wordt ondernomen. Zaterdag 2 september worden op de Leidse warenmarkt kaarten verkocht wel ke verstuurd kunnen worden naar de Braziliaan se ambassade, ministers en andere verantwoor delijke autoriteiten. Op de markt kunnen ook pe tities worden ondertekend voor de vrijlating van politieke gevangenen. Zondag 3 september kun nen in de kerken protestbrieven worden voorgele zen van Braziliaanse geestelijken. Dinsdag, woensdag en donderdag daaropvolgend worden achtereenvolgens in Voorhout (Kontakt), Troef, Hogewoerd, en Leids Volkshuis films vertoond van Jan Glissenaar als inleiding op discussies. De landelijke actie is maandag gericht op de hoofdkantoren van Nederlandse ondernemingen, die in Brazilië werkzaam zijn. vereniging, die bijna 1000 leden telt, er gezond voor staat. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Oudshoorn en Kouwen- hoven bij acclamatie herkozen. In de elftalcommissie werden op voorstel van het bestuur ge kozen de heren A. van der Drift sr., R. de Jong en D. van Deur- sen. De scheidende leden, de he ren A. Riem en C. Knijnenburg werd hartelijk dank gebracht voor het vele werk dat zij in het belang van Blauw Zwart hebben verricht. HOOGMADE— De handbalvereni ging MMO gaat een zuinig jaar tegemoet. De aanleg van een verhard speelveld gaat namelijk Als je opeens bent ingesneeuwd tussen de lakens van een ziekenhuisbed, wordt de wereld gelijk een té sterk voorgekrompen kledingstuk, dat tussen de sponningen van je raam te drogen is gehangen. Je hebt part noch deel meer aan de dingen, die gisteren nog eenvoudig bereikbaar voor je waren. De slagboom is voorlopig neergelaten en daarachter heb je het nakijken. Je mag niet eens meer voor spek en bonen meedoen, maar moet gelaten liggen wachten, totdat de krant of het bezoek je feiten uit de derde hand achterna brengt. Zonder hulp van anderen blijft je uitzicht beperkt tot een vreugdeloos stuk nieuwbouw van Den Haag en de lucht daarboven. Je kijkt voortdurend naar de wolken, begint ze na een paar dagen namen te geven. Je herkent moeiteloos Gerrit, een praalzieke schaapjeswolk, die voorop gaat en bezijden het ziekenhuis een gave koprol maakt. De eerste keer, als je hem ziet, komt hij uit het zuid-westen, maar als de .GRUIS oosten krimpt, komt hij opeens daar van daan. Je ziet hem direct; hij probeert zich nog schuil te houden achter een donderkop, maar je hebt hem meteen door. „Wie niet weg is. is gezien", denk je, „leer mij de wolken kennen". Voor een bedlegerige patiënt is de wereld cpeens lucht geworden. Een handvol blauw, een paar cumulus wol hen, een nerveuze bliksemschicht en een schaapachtige suikerspin, meer zit er voorlopig niet voor je in. In zo'n situatie heb je uitsluitend hemelse gedachten, die dan de volgende oogst opleveren: Als je vanuit je bed op de negende etage wolken ziet langs komen, kun je dan eigenlijk wel spreken over laaghangende wolken? Omdat een wolk alles op zijn eigen houtje doet. hoeft ie nooit gespalkt te worden. Ik benijd de wolken. Als die zich door elkaar geraakt voelen is het even bliksemen en daarmee is de kous dan af. Vandaar, dat er geen ziekenhuizen voor wolken zijn. Zo'n wetenschap lucht wel op. LEIDEN De veemarkt van Lei den, tot dusver vrijdags gehou den, moet vervangen worden door een markt op maandag en op dinsdag. Bovendien moet ze de status van „exportmarkt" krijgen. Een voorstel om de ge meentelijke Veemarktverorde- nlng in die zin te wijzigen, heb ben B. en W. gistermiddag aan de Commissie voor de Bedrij ven voorgelegd. Hoewel de ge meenteraad wel zijn consent aan deze wijziging kan geven, heeft hij de realisering van de feitelijke verandering niet hele maal in de hand. Er rijn twee gegevens op grond waarvan het wijzigen van de verordening wenselijk en zelfs noodzakelijk is. De exploitatie van de Groenoordhal waar de markt gehouden wordt vertoont voortdurend aanzienlij ke tekorten: gemiddeld per marktdag ƒ6.600. De exploitatie zou uit de rode cijfers kunnen komen, wanneer de veemarkt van Rotterdam die per 1 janua ri 1974 zal ophouden te bestaan door Leiden overgenomen kan worden. De Rotterdamse markt is op maandag voor slachtvee (ruim 73% van de aanvoer ls afkomstig uit het gebied ten noorden van Rotterdam en van de eilanden ten zuiden van die stad een evenhoog percentage vond een bestemming in hetzelf de gebied) en op dinsdag voor gebruiksvee (80% van de aan voer kwam uit het aangegeven gebied: ca. 61 vond er zijn be stemming). Aan de hand van de cijfers over 1971 wordt na de overname van de Rotterdamse markt door Lei den een aanvoer op de Leidse markt berekend van 57.000 run deren en 17.000 varkens per jaar op de maandagse- en van in totaal 190.000 dieren per jaar op de dinsdagse markt. In 1971 weiden te Leiden in totaal 130.400 dieren aangevoerd. Het verschil is duidelijk ten gunste van een voordelige exploitatie van de Groenoordhal. Daa staat tegenover dat de ge meenteraden van 's-Hertogen- bosch. Utrecht en Leeuwarden besluiten hebben genomen ten behoeve van het overnemen van de Rotterdamse markt. Het ge meentebestuur van Leiden heeft tegen deze besluiten bezwaar aangetekend maar het blijft de vraag aan welk van de raadsbe sluiten de Kroon al dan niet zijn goedkeuring hecht. Van de zijde van de veelhandel wordt er veel waarde aan gehecht, dat in de Randstad Holland een goed- geoutilleerde veemarkt blijkt bestaan: zij ondersteunt ten vol le elke poging, die Leiden on derneemt om de veemarktfunc tie van Rotterdam naar Leiden te trekken. Een ander argument voor het vervangen van de vrijdagse markt door markten op maan dag en dinsdag is, dat dan meer vrijheid wordt verkregen voo het houden van evenementen ii de weekends. Anderzijds hoeft de maandagse markt die korte duur zal zijn en op het buitenterrein gehouden kan wor den geen beletsel te zijn voor het houden van evenementen. Er moeten alleen wat vaste ba lies en een bescheiden afscher ming op het terrein worden aan gebracht. De nieuwe datering van de Leidse markt kan pas in dit najaar bij de besprekingen over het vaststellen van de landelijke veemarktkalender in Den Haag verwacht worden. Een andere mogelijkheid om de Groenoordhal-exploitatie meer rendabel te maken is die van de instelling van een exportmarkt voor slachtvee, gelijktijdig met de gewone markt. Deze moge lijkheid houdt verband met een recente wijziging van de veteri naire eisen. B. en W. van Lei den hebben reeds de erkenning van Leiden als exportmarkt van de minister van landbouw ge- iets meer kosten dan de geplan de 25.000,-. Tijdens de jaar vergadering werd gisteravond dan ook besloten het komende jaar geen overbodige uitgaven te doen en verder te proberen via acties het resterende bedrsj bijeen te krijgen. De heer G. den Dubbelden is ge kozen tot voorzitter van MMO. Hij volgt de heer Nienhuis op. De vergadering in café Van der Eng werd geleid door waarne mend voorzitster Ineke Mole naar. In het bestuur werden ook gekozen de dames Ria Witte- man en Arie van Leyden. De dames Toos Li'everse en Joke Elstgeest werden in de kascom- missie benoemd. Zolang er nog geen gelegenheid is in Hoogmade te trainen hebben de trainingen voor de dames plaats in Roelofarendsveen, die voor de heren in Woubrugge. Programma's en afgelastingen zullen het komende seizoen be kend gemaakt worden bij café Van der Eng en kapper Witte- man. MMO vraagt dit jaar rechtspersoonlijkheid aan. Als gemachtigden zullen de heren Den Dubbelden en R. Borst op treden. n aer Werf; B&rthoiomi v. J. S. J. M. van Lc garetha Nicotine Alexandra, d. van Ofwegen en W. Hartman; «in Johannes, z. van J. Kruit en M. Westdijk: Cynthia Virginia Louisa, d. Elizabeth Boer; Ronald Severin Adrlanus Vervoort en Petronella Hendrlka Maria Luljtjes. Overleden; Cornelia van Arkel (81). Emmerik. Jolanda Leonie Neurer. Franclscus Cornells Wilhelmus HuIJts. Martin Armand van .Vliet >trouwd: J. C. M. van den Berg en M. E. C. Angevaare. Overleden: W. F. v. Klaveren; J. Buljs. LEIDEN Geboren; Lennaert Maar ten. zn. v. O. van der Lelie en T. A. E. Stlkvoort: Robin. zn. v. F. van Duuren en G. Bouman; Edward Antony, zn. v. A. G. Pletersz en L. C. Isaacs: Maria Elisabeth Berdlna. dr. v. J. H. G. Frambach en H. P. E. Iesberts: Charlotte Lilian, dr. v. D. C. Guijt en T. L. C. Rietdijk; Jaap-Jan Clemens, zn. v. J. R. J. van Pampus en T. L. M. Rlentjcs; Fulco. zn. v. P. W. P. H. Ludwlg en M. Hallle: Esther, dr. v. A. J. J. Pronk en C. S. Timmcrlje; Richard Antonio, zn. v. J. A. Pires Gonzales en A. J. VerwelJ. Overleden: J. de Raat: H. van Erkel; C. van Vught; S. A. Rljsdijk; P. Westendorp; L. A. H. O. Linthorst. LISSE Geboren: Jeffrey Ronald. z.v. R. J. Baams en E. L.V. Dou- wes; Martlena Johanna Cornelia, dr. v. H. Mijnders en_J._S. den réc; Honrlcus Albertus Theobald, zn. v. H. M. Gribnau en L. F. Du- rlg; Richard Jncobus Cornells, zn. v. H. J. Tulen en M. J. J. Warmerdam; Martljn. zn. v. A. P. Drost en A. Klootwijk. Ondertrouwd: B. van den Bosch en A. Lobbezoo. J. G. M. Verhaar en G. A. Verhaar. C. J. Claessen en A. J. van DIJk. Gehuwd; S. W. van Vliet en W. J. Overweel: H. J. Moerlngs en C. J. J. M. Verwer; L. van VVingen e Joker 20—32. Carn_ RCve 21—33. Charmeur 28—43. Ro zen Garnettc. Carol. Snnnra. Fnber- ge 8—11. Zorlna. Tnwnv Gold. Douchka. 9—14. Esther Ofarlm. Pro minent. Motrea. Precllla 17—25. Be linda, Sonia 2029. Spnnlsh Sun. Ca rina 15—20. Carla 22—31. Baccara 36—13. Lelies 16—75. Hellconia 65. Gerbera 25—35. Alstroemerln 16—23. Geplozen chrysanten Bernstein. Born- holm. Tom Pearce 48—57. Cllngen- daals- Elite 50-62. Alec Betser Breltner 26-43. Florence. Mlgoll. Janet Rowe 31—36 per stuk. Tros- ehrvsanten 85—1.55. Idem Janrrond 1.50—2.30 Colvlllels 85-1.25. Gladio len 1.05—1.65 Idem kort 60—1.0O. As ters 5085. Dahlia's 65—1.00. Mont- bretln 1.10—1.55. Irissen 1.35—2.36. I.lntrls 95—1.90 Frcesla's 60—1.25. Ornlthngalum 60-1.20 per bos. KATWIJK A.D. RIJN Groenten: Waspeen p. kist: A I 3.00—4.20. I 3,00—4.20. II 2 804.70. B I 4.80—9.30. Bloemkool 6 I 1.06—1.35. n 19—67. 8 I 95-129. II 19—42. 12 I 54—67. Uien p. kist: Andllvle 42—50. Spinazie 67—80. Komkommer 20. Selderie 15—20. Knilseldcrie 21—23. Tomaten A I 8.00. B I 7.10, C I 6.50. Aanvoer: Waspeen 80.000 kg. Bloemkolen

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12