Najaarsfeest atwijk Rijn EEN MANIER OM NADER TOT GOD TE KOMEN Collegekaarten gaan over post naar studenten GOED JAAR MASKERADE De veiligheid gediend? -OOK Wat u moet weten Bona Stars ver welkomt Denham Brandweer- diploma's Voorschoten Veel waardering voor scheidende SJZ-bestuurders t AND AG 28 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT r kheid WASSENAAR De Wasse- naarse raad voor jeugd en jongeren houdt op dinsdag- avond 29 augustus te 20 uur spelen jn het raadhuis „De Paauw" UT'een verSaderin6- Gesproken 'zal o.m. worden over de sub- ^sidieverordening en over de dag voor het milieu op 17 ok- itober a.s. Daarover zal een inleiding worden gehouden door drs. J. J. Duyvené de Wit. HAZERSWOUDE De postduivenvereniging De 1 de lReisduif nam deel aan een wedvlucht vanuit Duffel over een afstand van 111 km. In parcours waren 126 duiven. Uitslag: J. W. Fase 1; A. tvizierlvan Essen 2>5i p- Groen 3,6.7; Jac. de Jongh 4; J. Bos 8; Jac. van Veen 9; E.J. Dekker 10. f VOORHOUT P.V. De Voorhouter deed mee aan een wedvlucht uit Orleans 520 km. Aankomst eerste spelen jjuif 15 55 uur, fjet was een mmeifljjware vlucht met noordoos- )oksen jen win(j# £>e eerste tien aan komende duiven waren van: 1. J. J. Berg, 2. A. Diemei, 3. L. L. Bax, 4. A. Diemei, 5. A, b°ys Diemei, 6. J. J. Berg, 7. J. J. ld Berg, 8 J. J. Berg. 9. J. J. Berg, 10. N. Dijsselbloem. WASSENAAR Er zijn plannen, in Wassenaar te ko men tot de oprichting van spelen een plaatselijke afdeling sn, sd van DS '70. In verband zeil daarmede wordt er op don derdagavond 31 augustus a.s. te 20 uur in het Deylerhuis g een openbare bijeenkomst 1 gehouden, waarop als spre- kers zullen optreden de voor- i» zon» zitter van de partij, prof. F. L. Polak en de pas afgetre den minister jhr. mr. M. L. de j zon» Brauw. m) Veel geld voor MIYA foeterwoude ^ETERWOUDE De collecte, (welke tijdens de diensten van jhet afgelopen weekeinde in de «Sint Je.n en de Christus Die- Inaarkerk werd gehouden voor M1VA heeft 3.500,- opge bracht. arnaast werd zondag op de iastorie nog een gift van 1.000,- bezorgd. Vorig jaar Nas de opbrengst in de kerken 2.460,- De belangrijke stijging is ongetwijfeld vooral te danken aan de omzetting van een kerk deurcollectie in een inzameling in de kerk. LEIDEN Het inschrijven van studenten aan de Leidse Univer siteit is dit jaar volledig een schriftelijke aangelegenheid. Het college van bestuur van de Leidse Universiteit heeft nu na melijk ook besloten, dat de col legekaarten aan de studenten zullen worden toegezonden. Zoals men eerder concentraties van protesterenden bij de aan melding voorkwam, zo heeft men dus nu ook willen uitslui ten, dat het bij het afhalen van de kaarten tot moeilijkheden zou komen. Het is mogelijk, dat nog niet alle kaarten verstuurd zijn als de colleges begonnen zijn. Het col lege van bestuur heeft daarom besloten, dat het voorlopig ont breken van een kaart geen be letsel mag zijn om tooh de col leges te volgen. Voetballers braken benen LEIDEN Bij een botsing met een speler van de tegnpartij heeft de 29-jarige straatmaker J. R., speler van Leidse Boys, gistermorgen het rechter scheenbeen gebroken. Op het lugdunumveld in de Kik kerpolder brak de 17-jarige P. v.d. Neut uit Alphen aan den Rijn het linkeronderbeen tijdens de wedstrijd tegen Neptunus. Aan gevolgen van ongeval bezweken LEIDEN In het Elisabethzie- kenhuis te Leiden is zaterdag middag de heer J. H. Prinsen (36) overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval waar bij hij de dag tevoren in Ha- zerswoude betrokken raakte. Wayne Denham, de nieuwste aanwinst van Bona Stars LEIDEN Bona Stars heeft zijn Amerikaan Wayne Den ham, zaterdag kunnen ver welkomen. Zij het met de nodige problemen, want bij zijn aankomst op Schiphol bleek al zijn bagage zoek ge raakt te zijn waarschijnlijk bij het overstappen in Bos ton. Met zijn vrouw Sue, Wayne is 1 jul ij.l. getrouwd, zal hij de komende 8 maan- den in Leiden vertoeven. In de Verenigde Staten speelde hij bij Fairmont State, welk team ieder jaar als kam pioen van hun „State" gehul digd kon worden. Alle State- kampioenen komen dan uit op het NAIA-kampioenstoer- nooi, waarbij Fairmont steeds bij de bovenste 10 ein digde. 4 jaar geleden werd Denham door de coaches ge kozen bij de beste 10 in het All Stars Team, waaruit de profclubs hun nieuwe spelers plukken. Als voorbereiding op de competitie is Wayne Denham gewend dagelijks zo'n 4 uur te trainen, ook veel met gewichten, wat aan zijn imponerende gestalte Met een nieuw gezicht in de ploeg tegen zo'n zware te genstander is het alleszins verklaarbaar dat Bona Stars de eerste helft haast geen voet aan de grond kreeg. Bo vendien was iedereen natuur lijk reuze benieuwd, hoe Denham zou spelen. Op nieu we schoenen voorzichtig en wat afwachtend opererend maakte hij toch al een goede indruk. Hier tegenover stond vooral de tegenvallende pres tatie van Wim Petrici. De tweede helft bleken de Stars beter opgewassen tegen hun tegenstander. Met een zone verdediging i.p.v. man to man ging de strijd nu gelijk op en werd do eindstand be paald op 10668. Gezien dé fase van voorbereiding van Bona Stars een redelijke prestatie, zeker wanneer men bedenkt dat Maes Pils 2 Amerikanen en 3 internatio nals heeft. Topscorers: Way ne Denham 18. Aad van de Nieuwendijk 14, Peter Kop 11 en Har Stol 8 VOORSCHOTEN In de Voor- schotense raadzaal reikte burge meester Dr. J. van der Haar aan zeven leden van de vrijwil lige brandweer het diploma .persluchtmasker" uit twee leden behaalden het diploma brand wacht 1ste klas en een lid kreeg het diploma brandwacht 2de klas. De burgemeester maakte ook enf- ge bevorderingen bekend, onder meer die van de heer W. J. Oorschot. Hij werd bevorderd tot adjunct-hoodbrandmeester onder meer door het prachtige resultaat dat de wedstrijdploeg o.l.v. de heer Oorschot behaald heeft. De Voorschotense vrijwil lige brandweer heeft met twee ploegen goede wedstrijdresulta ten bereikt en mag op 16 sep tember deelnemen aan de lan delijke brandweerwedstrijden in Zaandam. De geslaagden zijn: Diploma persluchtmasker: C. P« Besuyen, J. C. Boon, J. J. Over- meer, J. C. Spiegeler, G. S. van Steen, W. van der Ster en L. A« .J van der Zwet. Diploma Brandwacht le klas: J4 .C Boon en L. A. J. van der Zwet. Diploma Brandwacht 2e klas: L. J. Giezen. ZOETERWOUDE Op overwel digende wijze hebben velen za terdagmiddag van hun waarde ring blijk gegeven bij het af scheid van de S. J. Z. bestuur ders L. v. d. Geest - 21 jaar voor zitter - en Th. Zandbergen die vanaf de oprichting, 27 jaar ge leden de financiële zaken regel de. Dat geschiedde met een stroom van hartelijke woorden, onderscheidingen, cadeaus, bloe men en telegrammen. Het geheel werd geleid door cere- moniaris L. Vogelaar, sinds en kele weken lid van het alge meen bestuur. Hij verleende het eerst het woord aan de heer A. v.d* Hoeven, opvolger-voorzitter. Zelf reeds 15 jaar bestuurslid, heeft hij beiden van zeer nabij leren kennen en waarderen. Hun inspirerend werken is be palend geweest voor de goede sfeer in de vereniging. De re creatieve waarde van onze sportvereniging is voor tallozen van grote betekenis. Hij bood beiden een oorkonde aan en on derstreepte de dankbare gevoe lens met de overhandiging van een polshorloge met inscriptie. Voor de dames waren er bloe men. Mr. J. J. de Jongh, voor zitter van de KNVB afdeling Leiden roemde de humorvolle wijze waarop de heer V. d. Geest zich als praeses wist de uiten. ,,We zullen u missen in onze afdeling". Beide ontvingen de zilveren erespeld. NKS-voor- zitter A. Dussée vond het af scheid nemen een moeilijke zaak. Hij speldde de heer Van der Geest het zilver van ver dienste op de revers. Deken A. Lamot dankte voor de goede sa menwerking met de pastorie en de liefde voor de vereniging. Burgemeester Detmers, die ver gezeld was van wethouder A. Duindam en secretaris J. Win- gelaar, sprak over het bindend element in de vereniging waar van vooral de jeugd het profijt heeft en overhandigde boeken- bonnen. Vele anderen voerden nog het woord o.w. de oud-trainers F. v.d. Zeeuw, H. Kruit en L. v.d. Lans, de voorzitter van V. T. L. H. Heshusius en erevoorzitter De Boer van de Leidse rood-wit- ten, de heer Van Duykeren van DOSR, P. Kroon van de zuster vereniging Meerburg en COVS- voorzitter P. v.d. Geer. Intussen steeg de stapel rookwerk en andere cadeaus. Guus van der Geest bood namens de eigen jeugdafdeling twee bekers aan die naar de scheidenden ge noemd zullen worden en be stemd zijn voor een junioren- toernooi. De drumband VIOS, tij<jens de talrijke SJZ hoogte punten een graag geziene gast, ontbrak ook nu niet waarbij de heer W. K. v. Bohemen de woordvoerder was. 'n Telegram van „Geheel voetballend Neder land" was natuurlijk overtrok ken maar wel een vingerwijzing dat de waardering voor beiden tot in de verre omgeving is te vinden. De heer van der Geest sprak zijn slotwoord dan ook niet zonder ontroering en wilde toch iets te rug doen en stelde een „Zand- geest" beker in het vooruitzicht. RIJPWETERING Het gaat goed met de toneelvereniging Maskerade. De uitvoeringen trekken veel publiek en krijgen een uitstekende waardering. Dat bleek uit het jaarverslag van mevrouw Hoogenboom-Verduin, dat zij voorlas op de algemene ledenvergadering. Ook finan cieel Is het een goed Jaar ge weest voor Maskerade. Er is een behoorlijk batig saldo. Minder gunstige geluiden waren te beluisteren over het Dorps huis, dat overbezet is waardoor er niet regelmatig gerepeteerd kan worden. In deze situatie komt in zoverre verandering dat men in de toekomst de laat ste vier repetieties voor een uit voering in de grote zaai kan houden. In het bestuur wordt de plaats van de heer Hartog inge nomen door de heer Uit den Boogaard, die ook in de Vereni gingsraad gaat zitten voor Mas kerade. Penningmeester Boere werd bij acclamatie herkozen. De kascontrole wordt volgend jaar uitgevoerd door mevrouw C. Dekker-Legemate en Wilma Pouw. Volgende week donder dag beginnen de repetities voor „Het Oude IJzer" waarvan de uitvoeringen zijn vastgesteld op 18 en 25 november aanstaande. Maskerade werkt in oktober mee aan een bejaardenavond. Tuinconcerten Legermuseum LEIDEN Op 3 september zal In de sfeervolle binnenhof van het Legermuseum een tuinconcert worden gegeven door muziek vereniging „Concordia", aan vang 14.30 uur. Op 17 september geeft het Accordeonorkest „Neerlandia" in dezelfde bin nenhof een concert, aanvang 14.30 uur. In de binnenhof is ruime zitgele genheid. Ook kan men er con sumpties gebruiken. Er wordt van de zijde van de directie van het Legermuseum op grote be langstelling gerekend. De bedoe ling is dat deze unieke binnen hof, voor velen nog onbekend, een recreatieve en culturele ont moetingsplaats wordt. ATWIJK AAN DEN RIJN De najaarsfeesten in Katwijk Bin nen zitten er weer op. Het zijn iiiaardige dagen geweest in het zo goed als weg gesaneerde hart van Katwijk Rijn. Rustig met gepast enthousiasme. Het meest |J spectaculaire onderdeel was het ie ringsteken op silkies dat zater dagmiddag plaats had op de Commandeurslaan. De meeste mensen waren betrokken bij de voetbalgebeurtenissen op het sportpark De Kooltuin. Nieuw was dit jaar Ihet feit dat er ook in de aan Katwijk Zee grenzen de wijk De Koestal festiviteiten waren. De organisatie was daar in handen van de wijkvereni- ging. Vooral de kinderen legden in deze wijk nog wel de nodige animo aan de dag. Niet zo gek want er is de laatste jaren op het gebied van volksspelletjes zoals zaklopen en tobbefjesste- ken weinig te beleven geweest. LISSE In het verenigingsgebouw Rehoboth in Lisse hield de harmonie „Trou moet Blijcken" afgelopen zaterdag een receptie ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Op de foto enkele bestuursleden die heel wat felicitaties van collega's uit de omgeving in ontvangst moesten nemen. Uw Mening De wijsheid van het Lelds be stuurscollege en wegrecon- structie lijken uitersten, die el kaar niet verdragen. Het voor beeld daarvan is de verandering van de drukste weg van Leiden, die tegelijk de breedste is en als uitvalsweg de enige direc te naar Katwijk, Noordwijk en het noorden. Op zich beschouwd is verandering van de weg on vermijdelijk. Dat het de bedoe ling is van de (rijks-)overheid, de groei van het autopark te be perken, is duidelijk en verant woord. In dit kader is zelfs het aanpassen van de Rijnsburger- weg nog te plaatsen. Maar de JSb' i£|ElDEN Sinds met een aantal jaren begonnen met het ontleden van godsdienst en godsdien- ■■"jglgtige beleving in particuliere en groepsmatige S) m factoren, kun je wat meemaken. De onttakeling 'mt van de beeldrijke taal van de katholieke kerk waa'bijvoorbeeld begon destijds met het in de handel brengen van de uit devotiekapellen en van de al- taren verdreven bronzen, verzilverde of zilveren, k. 9. barokke geciseleerde kandelaars en kandela- rs, zowel de gave exemplaren als de kneusjes. hun kielzog volgden al spoedig de knielstoelen, ïd dJhet houten en gipsen engeltjesvolk, geprofani- ur^seerde kelken, een enkel wierookvat inclusief eepje, ampullen met en zonder dekseltjes. Te- lelijk begon de uittocht van Gods lieve, ontheem de heiligen, zonder aanzien des persoons. In de vluchtelingenstroom bevonden zich gecanoniseer de maagden en belijders, martelaren en kerkva- ders, kluizenaars en ordestichters, maar ook de Mflokale vrome voorsprekers, die als verdichtsels it roomser dagen door de volksmond bij voor- Jt" .baat in de hemel waren gezet, kwamen op de rommelmarkt te staan, naast het ontwijde heilige jaatwerk. wat nog rest van het eens zo befaamde Amster damse Waterlooplein maakt men het nog bonter. Je kunt je daar ongegeneerd in een goudgerande albe staan hijsen, een gotisch kazuivel („vtool- - J*" noemden we zoiets in onze acolietentijd) 'èstrn 0ver RoP bekken, of met een koormnntel plus kwast een paar stappen flaneren en je mede beeldenstormers vragen of-ie-wel-staat. Elke dag kom je op straat (in het Vondelpark lijkt het in dit opzicht een Missiehuis) wel hippe vogels te gen die zich omhangen hebben met een uit de kluiten gewassen crucifix en daardoor de indruk wekken een stel ongeschoolde alternatieve broe ders van Scheut te zijn, bij wie de Evangelische vader enigszins uit de hand zijn gelopen. Gods Volk Onderweg bewandelt vreemde wegen. Je stelt je één einddoel voor, maar inmiddels kun je alle kanten uit, zo te ervaren. Je kunt gewoon, buiten alle polarisatie om, kerks de sa cramenten bij de hand houden, maar je bent al niet eens zo'n héél erge zonderling meer a's je jezelf in Zen verdiept, met Ranakrisna dweept, je opnieuw laat dopen door Maaskant in het Sportfondsenbad, of stil thuis blijft zitten met Golden Earring op de plaat en oud-roomse snuis terijen om je heen. Neem nou eens jonge, dun bebaarde, over de zin van het leven peinzende Joop Koek uit de Roelof- arendsveense Elzenstraat. Hij heeft vrede op z'n kamer, waar van alle kanten Heilige Harten, Moeders Gods, profeten en apostelen glimlachend op hem neerkijken en hem zegznen, zoals hij daar zit met open gelaat tussen gouden manen. Wat beweegt hem, zijn vrijt; uren te slijten bij een galerij „in re'igiasis"? Maakt hij het zo bont vanuit een godvruchtige ijver? Enige tijd geleden verscheen in een landelijk geïllustreerd tijdschrift van zijn hand een advertentie-achtige oproep: „Mijn kamer hangt vol Bijbelse Platen, maar naar mijn gevoel ontbreekt er nog een kruis- Joop Koek voor zijn H. Hartbeelden beeld. Om precies te zijn: ik zoek een kruisbeeld van ongeveer een meter", getekend J. Koek, El zenstraat 8, Roelofarendsveen. Hij was trouwens riet de enige in deze rubriek. Ene mevrouw v.d. Hoorn u't Ter Aar werkte de andere leant uit met de overblijfselen van een traditie. Bij haar heette het: „Gedwongen door omstandigheden bied ik aan: drie sto'pen op hou ten voet, hoogte 50 cm., met of zonder beeldjes en kruis". Vraag en aanbod op een ventweg naar de eeuwigheid. A's Joop Koek z'n kruisbeeld van een meter heeft, is hij nog niet aan het einde van zijn voormalig kerklatijn. Zijn collectie zal, ongetwijfeld naar zijn gevoel, voor uitbreiding vatbaar blijven. En als hij den alles moet motiveren zegt Joop met overtuiging: „Als we het nu over Nixon hebben, weet iedereen wel wie we ermee bedoelen. Maar hij zal toch vergeten worden, zoals iedereen. Christus is een figuur, waarover sinds zijn komst op aarde altijd is gediscussieerd en gemedi teerd, in wat voor kringen ook. De mens heeft nu eenmaal „geestelijk voedsel" nodig". Zo'rrg ik dat geestelijk voedsel niet in, bijvoor beeld een kerk kan vinden, probeer ik maar op mijn eigen manier „nader tot God" te komen. Natuurlijk is die toestand op mijn kamer, waar nu een begin aan is gemaakt, grotendeels curio siteit. Ik ben tenslotte geen „afgodenvereerder". Zo'n beeld is een soort houvast. Je kunt het aan raken". TON PIETERS. wijze, waarop dit gebeurt ge tuigt van domheid, egoïsme en kortzichtigheid. Het aanbrengen namelijk van een laag asfalt in het midden van de weg voor het autoverkeer leek een oplossing, voor de duur van de werkzaamheden. Maar hoe groot was mijn verba zing toen de fietspaden, de voet paden en de Test van de weg verharding werden verwijderd en voor gebruik volledig onmo gelijk gemaakt. Gerechtvaardigd is de kritiek dat het aanbrengen van loopplanken voor de bewoners van de weg al meteen bij het opbreken van hun voetpad had moeten gebeu ren, zodat ze niet in greppels en kuilen kunnen vallen, waaruit stukken ijzer en beton omhoog steken. Bovendien is de nacht- verlichting beschamend. De door de overheid „bestreden" auto is de enige drie mag door rijden. Met een snelheid, hoger dan verantwoord. Fietser of bromfietser moet zijn zozeer ge propageerde voertuig honderden meters over het zand slepen als hij niet via Oegstgeest wil gaan. Dat kost hem minstens een kwartier omrijden. Waarom maken de auto's niet de langere weg? Ook de Wassenaarseweg wordt omgeploegd En wel zo, dat het Academisch Ziekenhuis van die kant niet meer te bereiken is. De andere ingang ligt aan de Rijnsburgerwcg en dat is nu juist de plaats, die nog niet zo lang geleden op veiligheidsover wegingen had afgedaan. Juist daar is nu de enige plaats waar men nog kan oversteken; waar alle ziekenhuispersoneel en de bezoekers in- en uitgaan, waar 's ochtends 'n 4000 kinderen moeten afstappen, die o.a het Christelijk Lyceum. Het Bona- ventura-, het Agnescollege of het Louise de Coligny willen be reiken. Juist daar ook is de eni ge plaats, waar men het station aan de achterzijde kan berei ken. Toch moet ledereen behalve de automobilist rechtsaf, de nol der in. En U ge'ooft toch nie*. dat al die scboo'kinderen iedere ochtend keurig net'es rechtsaf gaan terwijl ze ook eerst n"", een stuk'e rechtdoor kunnen r:;- den? Ze kiezen allemaal die kortere weg: Een brede school tas achterop de fiets, op het nieuwe asfalt dat voor de auto's is bestemd. Rechts zand en rommel, links vrachtwagens en bussen. Wanneer zou de eerste van hen doodgereden worden? 's Middags bij het uitgaan van de scholen, begint het feest op nieuw. Dan in omgekeerde rich ting. Maar die is nog veel ge vaarlijker omdat de schooljeugd gaande in de richting Leiden eerst moet oversteken: door het zand, via het asfalt naar het zand. Er is niet één stoplicht. De (drang-)hekken staan func tieloos. Er is één verkeersbord in de richting van een pijl. nan iedere kant van het werk één. Nou vraag ie je toch wel eens af: wiens belang wordt hier ge diend: dat van de automobilist of van de gehele bevolking? Een weg is toch een middel tot onderlinge communicntie en dient derhalve het aleemeen be lang. Het is natuurlijk logisch, dat een aannemer zo efficiënt mogelijk wil werken. Maar is het dan geen schande dat het primaire belang van de man In de straat of het kind op straat zijn veiligheid, zo schromelijk veronachtzaamd wordt? P. J. GERBRANDS Raadslid wil uitstel bouw korfbal- accommodatie Groenoordhal LEIDEN Er zijn overtuigende argumenten om de bouw van de korfbalaccommodatie bij de «roenoordhal uit le stellen. Dit vindt de heer M. vnn Aken, de fractievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad. Hij heeft het college van B. en W. verzocht de kwestie hedenavond in de raad aan d<- ord<- te stel len. De heer v. Aken wljts erop dat de raadscommissie voor de hedr'ven en de werkgroep voor de Groenoordhal, die zich be- l'vert verKeteringen in de ex ploitatie-uitkomsten van de hal te verkri'igen, zich tegen h^t plaatsen van een kantine cn een kleedgebouw voor de korfbal vereniging Noorderkwartier heeft uitgesproken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3