BONDSCOACH VACLAV JEZEK WIL VAN BRAZILIAANS VOETBAL AF Ook Wery en Swart bij keuze van Fadrhonc SELECTIE VAN JEZEK Voorwaarden Moeilijkheden Resultaten Test SPORTBIJLAGE MAANDAG 28 AUGUSTUS 1972 A 7 VAN ONZE SPECIALE CORRESPONDENT: ZDENEK SALEK (Van onze speciale correspondent) PRAAG Trainer Vaclav Jezek is al weer geruime tijd uit Neder land weg. Na een verblijf van en kele weken in zijn oude vader land is de sympathieke Tsjech al in staat het Tsjechisch voetbal scherp door te lichten. Zijn nieu we betrekking als bondstrainer eist hem momenteel helemaal op. De problemen die deze baan met zich meebrengt zijn nieuw voor Jezek. Met enorm enthousiasme heeft hij zich echter op zijn nieu we taak geworpen, waarbij de verschillen tussen het Nederland se en Tsjechische voetbal hem steeds duidelijker voor de ogen komen staan. Toch heeft Jezek geen spijt dat hij destijds „ja" zei op het aanbod van de Tsjechi sche sportraad. Nu kijkt Jezek vol verlangen uit naar de voor de deur staande interland tegen Ne derland. Ook als trainer, maar dan van de Tsjechische ploeg. In de tijd dat het zeker was, dat uw con tract in Holland niet zou worden ver lengd en dat u dit land zou moeten ver laten, wist u zeker nog niet, wat u hier voor betrekking aangeboden zou krij gen? Jezek: Dat is waar. Toch heb ik geduren de de laatste weken van mijn verblijf in Den Haag wel vernomen, dat diverse eerste divisie verenigingen interesse voor mij hadden. Wanneer en hoe heeft u de aanbieding voor de baan als bondstrainer gekre gen? Jezek: Officieel heb ik dat telefonisch Over enkele jaren zal het Tsjechische team misschien op deze plaats triomfen vieren. De bouw van een nieuw stadion is in volle gang. Het nationale team zal dezelfde ontwikkeling door moeten ma ken. vernomen van mijn vertegenwoordiger in Praag. Dat was op 26 juni om elf uur 's avonds in mijn flat in Den Haag. Dat was in de tijd dat ik binnen drie dagen naar Praag moest verhuizen. Ik had toen al een voorlopige belofte gedaan aan de eerstedivisieclub Brno. Hoe lang heeft u de tijd gehad om een beslissing te nemen? Jezek: Ik had voldoende tijd, maar ik heb binnen een paar minuten de beslis sing genomen. Waarom? Jezek: In de eerste plaats heb ik het ge zien als een grote eer en in de tweede plaats als een waardering voor mijn ca paciteiten als trainer. Verder wou ik in Praag blijven. Ook vreesde ik dat er na het aftreden van Novak problemen zou den ontstaan bij de voorbereiding op het wereldkampioenschap. Op welke voorwaarden heeft U deze func tie aangenomen? Jezek: Op normale voorwaarden, als een gewoon man in dienst van de sport met die concessie, dat ik als enige trainer kan werken. Wel moet ik altijd kunnen (Van onze sportredactie) GRONINGEN Op het laatste mo ment heeft dr. Frantisek Fadr honc, de bondscoach van het Ne derlands elftal nog twee spelers aan zijn selectie toegevoegd. En kele dagen, voordat de vriend schappelijke wedstrijd in Praag tegen Tsjechoslowakije wordt ge speeld, vroeg hij Henk Wery en Sjaak Swart voor „zijn" elftal. Wery koos hij na het competitieduel FC Groningen-Feyenoord, dat in een overwinning van 4-1 eindigde voor de Rotterdammers. Sjaak Swart kreeg zaterdagavond al te horen, dat hij de reis naar Praag mag meemaken- De Ajacied ves tigde tegen Go Ahead Eagles de aandacht op zich met twee doel punten. Bondscoach Fadrhonc werd zo laat tot de keuze gedwon gen. nadat hem bekend was ge worden Piet Keizer achter te moeten laten. De aanvoerder van Ajax, is neg nie* genezen van een achillespeesblessure. Dokter Ro- link heeft hem geboden zich elke dag bij hem te vervoegen voor behandeling. In de selectie voor het Nederlands elftal, dat woensdag uitkomt te gen de Tsjechen, neemt Ajax de belangrijkste plaats in. Acht van de zestien geselecteerden zijn Ajacieden: Stuy, Hulshoff, Krol, Haan, Neeskens, Gerrie Miihren, Swart en Cruyff. Van Feyenoord zijn Schneider, Wery, Van Hane- gem en De Jong uitgenodigd. Van Beveren (PSV), Mansveld (FC Den Haag), Pahlplatz (FC Twen te) en De Goede (Haarlem) ma ken de selectie compleet. beschikken over de assistentie van trainers van de eerste en tweede divisie verenigingen. Zoveel als ik nodig heb. Hoe woont u nu in Praag? Jezek: De voorzitter van de Tsjechische Sportraad, Himl, heeft in deze zaak persoonlijk bemiddeld en gesproken met de burgemeester van Praag. Voorlopig woon ik nog in mijn oude woning maar binnenkort moet ik gaan spreken over deze kwestie. De Tsjechoslowaakse pers heeft geschre ven dat de situatie er voor U niet voudiger op wordt. Door uw driejarig verblijf in het buitenland bent u niet al tijd in staat geweest de Tsjechische competitie en het nationale elftal te vol gen. Jezek: Dat is waar, maar ik heb dagl den gelezen, veel televisie gekeken tijdens mijn vakanties was ik in staat talrijke wedstrijden te volgen. Ik denk, dat deze handicap eerder een stimulans zal zijn door mijn driejarig contact met het Hollandse, Duitse, Engelse voetbal. Dit voetbal bepaalt in mijn ogen de mo derne spelontwikkeling. Het Westduitse voetbal en de kracht van de Nederland se topploegen hebben mijn handelwijze met het Tsjechische nationale elftal be paald. Welke moeilijkheden heeft u hier in de eerste weken ondervonden? Jezek: In de eerste plaats was dat de ter mijn voor de kwalificatiewedstrijden voor het wereldkampioenschap. Al in begin mei moeten wij tegen Denemar ken spelen en in september tegen Schot land. Ik kan niet beginnen met een heel nieuw team een team met perspectie ven. Nu moet ik de werkwijze van mijn voorganger met mijn werk samenvoe gen. De tweede moeilijkheid was dat ik voor de wedstrijd tegen Holland het beste elftal moest formeren. Dat bete kent dat ik de ene dag na de andere door het land moet reizen, praten met trainers, spelers en de wedstrijden vol gen. Welke resultaten hebben uw reizen? Jezek: Ik heb met de auto 4000, met het vliegtuig 6000 en nog eens 1000 kilome ter met de trein afgelegd. Ik heb de medewerking gekregen van alle trai ners en ik heb 20 eerste divisie wed strijden kunnen volgen. Zijn bepaalde spelers u bijzonder opgeval len? Jezek: Zeker, ik heb dat ook duidelijk tot uiting laten komen in de selectie. Bij voorbeeld bepaalde jonge spelers uit Presov, Bubenko, Komanicky en Igor Novak en nieuwe spelers uit Dukla Praag, Herda, Dvorak en uit Teplice Koubek, en Bicovsky. Dit zijn bijna al lemaal spelers uit het jeugdteam dat de Europese titel behaalde. U heeft gezegd dat volgens u op dit mo ment het spel van het Westduitse elftal modern, effectief en hard is. Zoekt u de nieuwe spelers in deze stijl van spelen? Jezek: Wij hebben hier in Tsjechoslowa kije altijd de mening gedeeld, dat ons voetbal dichter bij het Braziliaanse dan het Engelse of Duitse stond. Ik wil deze gedachte veranderen en dat bewijzen met een andere conceptie van het natio nale team en daarom zoek ik ook hier voor de spelers. Maar dat zal niet een voudig worden. Denkt u dat u spelers van het type Cruyff, Müller, Blankenburg of Becken- bauer kan vinden? Jezek: Momenteel kan ik zulke topspelers niet vinden, maar langzaam maar ze ker wil ik deze mensen vinden en op voeden. Vandaag heb ik die niet. Pro bleem nummer een is nu een goede spitsspeler, die kansen kan benutten. Wat voor resultaten heeft u werk tot nu toe? Jezek: Ik heb de trainersraad een sche ma van mijn plannen gegeven. Zij heb ben mijn ideeën zonder iets te zeggen goedgekeurd. In samenwerking met de trainers ben ik begonnen met de opvoe ding van bepaalde spelers en op 21 au gustus heb ik eindelijk de selectie voor de wedstrijd tegen Holland bekend kun nen maken en tevens een meer uitge breide selectie voor het werk in de toe komst. Van wat bent u uitgegaan bij de keuze van uw spelers? Jezek: Ik ben uitgegaan van de door No- vak samengestelde groep. Wel is het team momenteel iets veranderd door de Jezek en Masopust op de tribune. Niet met de aandacht voor hetveld maar voor de trainingsschema's vele geblesseerde spelers. Het aantal geselecteerden is veel kleiner dan onder Novak! Jezek: De eerste selectie van Novak was zo uitgebreid voor het toernooi om de mini wereldcup. Daarna is er een stren gere selectie toegepast. Het is onmoge lijk met 37 spelers te werken. Daarom heb ik een selectie gemaakt van 18 spe lers en vier reserves. Daar hoort ook de derde doelman Flesar en spitsspeler Bubenko bij. Kunt u de opstelling geven van de ploeg die tegen Holland in het veld komt? Jezek: Het spijt mij, maar dat kan ik niet doen. Wij spelen nog een voorberei dende wedstrijd en de definitieve opstel ling maak ik pas 29 augustus bekend, dat betekent een dag voor de wedstrijd. Gaat u uit van uw kennis van het Hol landse voetbal? Jezek: Natuurlijk maak ik daar ook ge bruik van. Maar voor mij is deze wed strijd alleen een test voor de kracht van de geselecteerde spelers. Het gaat om de eer en om het feit dat het pu bliek een goede wedstrijd kan zien. Ik geloof dat de Nederlanders zich met de zelfde opzet voorbereiden. Welk beroep zou u gekozen hebben als u geen voetbaltrainer was? HENK WERY SJAAK SWART Jezek: Dan zou ik sportjournalist willen worden. Heeft u na drie jaar afwezigheid in Tsje choslowakije iets meegemaakt wat u verrast? Jezek: Mijn acclimatisatie was goed, evenals bij mijn komt in Nederland. De voetbalproblemen brengen je onmiddel lijk in de gebeurtenissen en over een paar weken merk je niet dat je zo*n tijd weg was. Maar u herinnert zich toch wel iets uit Holland? Jezek: Ik herinner mij van Holland alleen het goede. Ik heb daar geleefd onder vrienden. Ik herinner mij het Hollandse eten en de voortreffelijke wegen. Maar ik moet zeggen dat de wegen bij ons ook beter zijn geworden. Kunt u in een zin een oorzaak aangeven van de stagnatie van het Tsjechische voetbal de laatste jaren? Jezek Een eenvoudige definitie durf ik niet te geven. Een van de oorzaken is de niet stabiele vorm van de spitsspe- Iers en dat is naar mijn mening de oor zaak van de geringe psychische rust van de spelers. Daarom wil ik voor vol gend jaar dat de spelers drie weken va kantie krijgen, drie weken absolute rust. Ik denk dat de oorzaak van de achteruitgang van het nationale team was de lange afwezigheid in het buiten land van bepaalde spelers wat hun voetbalgedachten danig heeft beïnvloed. Laatste vraag? Verheugt u zich op de wedstrijd met Holland? Jezek: Ik verheug mij zeer, maar liever kijk ik over enkele maanden nog eens op deze wedstrijd terug. Zdenek Salek. (Van c speciale correspondent) PRAAG Eind juni vroegen de beide trainers van het Tsjechische nationale voetbalelftal, Ladislav Novak en Ladislav Kacani, ontslag aan. Kacani deed dat om dat hij een contract had getekend bij de eerste-divisievereniging Lokomotiva Kosi- ce en Novak omdat hij alleen met Kaca ni wil samenwerken. Na advies van de trainersraad benoemde de Tsjechische Voetbalbond Vaclav Jezek als trainer. Je zek accepteerde deze functie. Op 18 au gustus riep hij de volgende achttien spe lers op voor de interland tegen Neder land, aanstaande woensdag. Keepers. Ivo Viktor, Dukla Praag, 30. Al vele ja ren international. Jaroslav Cervenan, Presov, 25. Debuut tijdens minicup Brazilië. Achterspelers. Jan Pivarnik, Slovan Bratislava, 25, erva ren international. Karol Dobias, Trnava, 25, ervaren inter national, tegenwoordig uit vorm. Zdenek, Koubek, Teplice, 23. Speler Euro pees jeugdteam. Stoppers. Vladimir Hagara, Trnava, 29. Een van de bekendste internationals. Ludovit Zlocha, Slovan Bratislava, 27. Er varen international. Karei Dvorak, Dulka Praag, 23, speler Europees jeugdteam. Milan Staskovan, Zilina, 25. Vele malen international. Middenvelders. Premysl Bicovsky, Teplice, 22. Lid Euro pees jeugdteam. Jaroslav Pollak, VSS Kosice, 25. Steunpi laar van team, zeer harde werker. Ladislav Kuna, Trnava, 25, een van de meest ervaren, technische spelers op het middenveld. Tevens bekwaam schutter. Igor Novak, Pressov, 24. Technische spe ler, schutter, een van de opkomende ster- Jan Midvid, Slovan Bratislava, 26. Pas kort international. Spitsspelers, Pavel Stratil, Teplice, 27, Ervaren, snelle „killer" op linkervleugel. Dusan Kabat, Trnava, 28. Een van de oudste spelers, linkervleugel. Dusam Herda, Dukla Praag, 21. Jongste international, lid Europees jeugdteam, de butant, agressief, overal bruikbaar, voor al op links. Frantisek Vesely, Slavia Praag, 29. Erva ren rechtervleugel spitsspeler. Reserves. Anton Flesar, Lokomotiva Kosice, 28, kee per, enige malen international. Vaclav Samek, Dukla Praag, 25, stopper, aanvoerder Europees jeugdteam. Ondrej Danko, VSS Kosice, 24. Goede middenveldspeler, kan goed samenspelen met Pollak, enige malen international. Josef Bibenko, Presov, 21. Technische spitsspeler en schutter. Spelers die door een blessure niet tot de selectie behoren: Vladimir Taborsky, Sparta, een van de meest ervaren achter hoedespelers. Jan Capkovic, Slovan Bra tislava. de beste Tsjechische rechtervleu gelspeler. Bohumil Vesely, Sparta. Jaren lang internationaal, een van de beste vleugelspelers. Uitslagen van het Tsjechische nationale team dit jaar: CSSR—Oostenrijk 2—0, CSSRLuxemburg 60, ZwedenCSSR 12. Verder drie wedstrijden voor de mi- r.icup (Brazilië) CSSRBrazilië 00, Schotland—CSSR 00, JoegoslaviëCSSR 2-1.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 18