Openingsceremonie toch feest van saamhorigheid Olympisch thuisfront Tactiek slaagde, afwerking faalde bij waterpoloteam Henk Krediet 32ste OLYMPISCHE VLOKKEN NEDERLAAG TEGEN HONGARIJE ZO KLEIN MOGELIJK: 3-0 Rhodesiërs in stilte uit dorp aa. SPORTBIJLAGE MAANDAG 28 AUGUSTUS 1972 i (Van onze speciale verslag gever) MüNCHEN Het werk toch het feest van de vreugde en de saamhorigheid. Duits land vreesde de openings plechtigheid van de Olym pische Spelen. Wellicht zouden van de tribunes af represailles in de vorm van fluitconcerten komen tegen de „rebellerende lan den die Rhodesië uit de Spelen hadden gestoten". Niets van dat alles- Tach tigduizend enthousiasten werden gegrepen door de imposante en indrukwek kende plechtigheid, die vol gens een vast stramien pleegt te verlopen. Duiven vliegen op, de ploegen defi leren, de Olympische belof te wordt afgelegd, het vuur wordt ontstoken, de vlag gehesen, maar aan dit pro tocol had Duitsland verras sende nieuwigheden toege voegd. Het briljante orkest van Kurt Edelhagen allerwege wordt erop aangedrongen dat de mu ziek in de groeven wordt vast gelegd en verkocht begeleid de, al was het plaij-back elk land met toepasselijke nationale muziek: neuzig Japans, vrolijk Italiaans, vurig Zuidameri kaans, voor Nederland ,,de" na tionale hymne Piet Hein, alles geraffineerd gearrangeerd. De Oylmpische vlag werd door ver tegenwoordigers van vijf conti nenten binnengebracht, ook al nieuw, evenals het afleggen van Het moment waarop de belofte van het jurylid nadat atlete Heide Schüller namens alle deelnemers de Olympische belofte had gedaan, die even eens een nieuwtje in het Frans en Engels werd vertaald. Alle mogelijkheden die het proto- - jaar gewacht werd is aangebroken. Met het hijsen van de Olympische vlag verrichtten de Westduitse roeiers die in 1968 een gouden medaille veroverden in de acht, een deel van de openingsceremonie. col nog openliet had het organi satiecomité gebruikt om ook dit onderdeel van de Spelen groot ser en mooier te maken. En toch brak de ongecompliceerde vreugde pas laat los en zwakte het applaus menigmaal af, om dat het publiek bedolven werd onder de overdaad die lag tus sen de intocht van Griekenland en gastland Duitsland. Men ver gaapte zich aan de kleurige groe pen uit landen als Mongolië met voorop de 3 worstelaars in kos tuums, die aan Romense veldhe ren deden denken, uit Nigeria en Zambia, Kameroen en Gha na. Bij deze kleurenpracht sta ken de trainingspakken van de delegatie uit Soedan sober af, vielen de Zwitsers op door hun grauwe kledij, en knalde het „brutale oranje" van de Neder landse groep het stadion in. Sportshow Buiten het stadion ligt de Olym- piaberg, in de volksmond Schuttberg genaamd, omdat 'ie is ontstaan uit puin dat na de oorlog van de verwoeste gebou wen naar het Oberwiesenfeld werd gebracht. Daar hadden nog duizenden een plaats gevon den, die er niet in waren ge slaagd een van de tachtigdui zend toegangskaarten te verove ren. Zij zagen als op een groot scherm in de verte de kleurige en fleurige sportshow, die de onverkwikkelijkheden van de week tevoren deed vergeten. Waarom toch moest die smet op het Olympisch gebeuren worden geworpen? De openingsplechtig heid toonde hoe het kan, hoe het moet. Het begin was nog in het strakke patroon van het tijd schema en de uitgekiende orga nisatie gevangen. Gaandeweg echter werd die ban verbroken en toen Mexico zijn mariachi's en folkloristische groep naar vo ren bracht, Beieren zijn Goaszlschnalzer met knallende zwepen liet optreden, was het in het stadion een grote vreugde volle massa, die het Olympisch vuur mocht begroeten en presi dent Heinemann de twintigste Spelen hoorde openen, waarvan de eerste dag in elk geval een feest was dat volledig voldeed aan de geest die op de Spelen behoort te heersen. De Westduitse middenafstandloper Gunter Zahn staat hier naast de Olympische vlam die hij zojuist heeft t dion van München. De 18-jarige Zahn was zaterdag de laatste van 5976 lopers die de vlam van Olympia in Eerste Olympisch goud voor Zweden MUNCHEN Het eerste goud is tijdens de Olympische Spe len al uitgereikt. De Zweedse zakenman Ragnar Skanaber won gistermiddag het onder deel vrij pistool (60 schoten) met 567 punten, hetgeen een nieuw Olympisch record bete kende. Skanaber, ook al Zweeds en Scandinavisch kampioen, ver beterde het oude record met vijf punten. De oud Olympi sche kampioen, de Rus Grigori Kossitsj eindigde nu slechts op de achtste plaats met een pun tentotaal »-an 555. Kossitsj is nog wel houder van het we reldrecord (572). Na de eerste dag van het on derdeel trapschieten heeft de Italiaan Angelo Scalzone de leiding 'n het algemeen klasse ment met 75 punten. Hij wordt op de voet gevolgd door Buck- hardt Hoppe (DDR), David Al- kon (Mex.) en Aleksander Al- dros jkiin (SU) met elk 74 pun- De eerste gouden medaillewin naar van de Olympische Spe len deelt hier handtekeningen uit aan zijn jonge fans. Het is de Zweed. Ragnar Skanaker die het onderdeel vrij pistool schieten won met een record score van 567 punten. Tussen het intense verkeer naar het Olympisch stadion op de openingsdag bevond zich een man met een wagentje, dat werd getrokken door een ezel. Het was een metselaar uit Kes- sel, die zich op die wijze naar München had begeven. Ezel en metselaar hadden er 39 dagen over gedaan. De gewichtheffers zullen in Mün chen voor de laatste keer drie oefeningen maken. Op het con gres van de Internationale Ge wichtheffederatie werd besloten het drukken met ingang van 1973 te laten vervallen. Voor taan zullen alleen de oefeningen trekken en stoten worden uitge voerd. De kerk in het Olympische dorp wordt overal voor gebruikt, zelfs voor een schoonheidscur sus. Vijftien Poolse atletes kre gen twee uur onderricht in de kunst hoe zij zich moeten opma ken. De korte les was speciaal gearrangeerd om de meisjes er bij de openingsplechtigheid piekfijn bij te laten lopen. In de gewichthefhal, die altijd voor iedereen tijdens de trai ning open is, was een speciale bewaking ingesteld. Niemand werd toegelaten reden: De Westduitse gewichtheffer Rudolf Mang die op 5 september om het goud zal strijden met de Russische geweldenaar Alexe- jew, wil zich in alle stilte op dat duel voorbereiden. Hij wenst geen pottekijkers bij zijn trai ning. Wonderloopster Chi Cheng, die op de Spelen niet kan uitkomen wegens een knieblessure heeft van de chef de mission van de Koreaanse ploeg een troostprijs gekregen. Het was de bedoeling dat een judoka de vlag van Ko rea zou dragen bij het défilé. Op het laatste nippertje werd besloten dat Chi Cheng deze eer te beurt zou vallen. Terwijl de Olympische vlam onverminderd brandt, maar de activi teiten in München on der de invallende duis ternis langzamerhand afnemen werkt onze sportredactie op volle toeren. Een dag strijd op Olympisch niveau wordt voor de redacteu ren gevolgd door een nacht van inspanning. Vanaf gisteravond staat de sportredactie onder hoogspanning om de le zers de volgende dag volledig te informeren over wat zich voor en achter de schermen van het Olympisch toneel heeft afgespeeld. Het resultaat van deze nachtelijke arbied treft U aan op deze pagina's. Tot de sluitingsceremo nie is afgebeeld viertal, op de achtergrond PAUL HOVIUS (links) en BART HOOGDUIN en op de voorgrond FRANK WERKMAN (links) en KEES KOOMAN, bijna de vol le vierentwintig uur in touw om de lezer ook te laten proeven van de sfeer die de Olympische Spelen 1972 met zich meebrengen. Van een onzer verslaggevers in München HERMAN VAN BERGEM MüNCHEN Het is al weer erg lang geleden, dat het Nederlandse waterpolozevental bij een wed strijd tegen de fameuze Hongaren niet bij voor baat kansloos was. Harry Vriend loopt nu al zo'n jaar of dertien in de nationale ploeg mee - eerst als speler en sinds 1969 als coach - en kan zich niet herinneren ooit een succes tegen Honga rije te hebben meegemaakt. „Deze ploeg", zegt Vriend, „is nu eenmaal de sterkste ter wereld. Volgens mij komt er geen ander land voor goud in aamerking." Dat Vriend in de eerste wedstrijd voor het Olym pisch toernooi de Hongaren met een voorzichtige tactiek tegemoet trad, was dan ook begrijpelijk. Omdat in de poulewedstrijden - en straks ook in de finalegroep - het doelsaldo bij gelijk puntento taal beslissend is, kon Nederland niet anders doen dan trachten de nederlaag binnen de perken te houden, hetgeen lukte, want toen de tijdwaar neming het sein gaf, voor het einde, gaf het elec- tronische scorebord een eindstand van 3—0 in het voordeel van - uiteraard - Hongarije aan. Harry Vriend: „Met die score ben ik wel tevreden. Na tuurlijk kun je proberen van Hongarije te winnen, maar dan stort je je blindelings in het verdriet. Dat hebben we vorig jaar nog eens onder vonden in Joegoslavië. Op een gegeven moment stonden we met 3—0 achter en scoor den we tegen. Door dat doel punt kregen we dé indruk, dat er meer in zat, maar toen we even probeerden door te druk ken, werden we prompt op ons nummer gezet". hoofd kreeg". Het geluk strekte Evert Kroon eveneens in de tweede periode - ontstond nadat Nederland tot twee keer toe erg dicht bij de gelijkmaker was gekomei Ervaringen In Hvar werd het uiteindelijk 5— 1. En aan de hand van de toen opgedane ervaringen had Vriend zijn spelers dit keer op dracht gegeven de Hongaren voor alles het spelen te beletten. In de eerste en derde periode lukte dat de tactisch sterke, Nadat een afstandsschot maar in de afwerking zwakke Hans Parrel op de paal Nederlanders voortreffelijk. Vooral dank zij het feit, dat Evert Jan Veer de gevreesde Istvan Szivos foutloos afstopte en dat doelman Evert Kroon met onwaarschijnlijke reacties bewees terecht als de sterkste waterpolodoelman ter wereld te worden beschouwd, kwamen de Hongaren in die periodes in het geheel niet tot scoren. De doel punten vielen in het tweede en vierde kwart en met uitzonde ring van het derde doelpunt door routinier dr. Ferenc Con rad met nog drie minuten en 38 seconden te spelen gescoord - waren het nog gelukkige tref fers. Eerst verschalkte Andres Bodnar de iets naar voren geko- Dprcnortiof men Evert Kroon met een half rcrï»lJe<'lie' mislukt boogballetje, dat via de De vooraf ingecalculeerde neder- binnenkant van de paal toch laag, die tot stand kwam in een doel trof en het tweede doelpunt uiterst sportief duel, biedt Ne- nog verder, want via het hoofd van Molnar sprong de bal naar de vrij liggende Laszlo Sarosi, die onder andere Hans Parrel op snelheid versloeg en met al leen Evert Kroon nog voor zich moeiteloos wist te scoren. uit een gespat, bemachtigde Mart Bras de bal. Het schot van de jonge aanvaller was onwaar schijnlijk hard, maar de Hon gaarse doelman Endre Molnar kreeg de bal tegen het hoofd. Harry Vriend: „Normaal schiet Bras uit zo'n situatie altijd raak. Het was zuiver geluk, dat die doelman de bal tegen zijn derland nog vrij veel perspec tief om verder te komen. Het is namelijk niet waarschijnlijk, dat West-Duitsland, de grootste concurrent in de strijd om plaats twee, 't vanavond tegen de Hongaren beter zal doen. In de rechtstreekse confrontatie met de Duitsers, zal Nederland ver volgens die tweede plaats moe ten veiligstellen, want dat beide landen van Australië winnen (Nederland speelt er vandaag Nederland speelde in de volgei tegen) moet als vaststaand wor- opstelling: Kroon: Veer; H< den aangenomen. Harry Vriend: veld: Parrel; Bras; „Iedereen is vol vertrouwen, Stroboer. duel tegen Hongarije. Zijn mei twee terlijke reddingen konden el de. H nederlaag van het uaterpojVolend: team toch niet voorkomen. ten aa dat we West Duitsland kunnl mers verslaan. We hebben er de lal ste drie jaar niet meer van v<Heeren\ loren en gezien de instelling vj Toesci de jongens reken ik er op, dl sen 1- we het ook nu redden. Als je (Heerem gen Hongarije zo kunt spelei gehad als wij vandaag hebben geda^ en h£ mag je voor de Duitsers n» meer bang zijn. Per slot van rekenii| zij m hebben de Hongaren tegen i het spel niet zo kunnen speltj was I als zij gewend zijn te doei verdii Onze verdediging sluit erg go^vitessé- Daarom was het ook voor Evel 6 q00 Kroon mogelijk zo'n magnified pflSC'8 wedstrijd te spelen, dat de zaak voor hem degeliT in elkaar zat. Zoiets geeft zekef heid. MüNCHEN Stil en ongemerkt zijn de Rhodesiërs uit het Olym pisch dorp verdwenen. Ze heb ben onderdak gekregen in het noorden van München, in een kazerne. Bij de openingsplechtigheid waren zij, uiteraard in burger, aanwe zig maar niet als groep, zij za ten verspreid. Een nasleep van de affaire Rhodesië is. dat een van de tien regisseurs die geza menlijk de Olympische film 1972 zullen maken, de Italiaan Fran co Zefirelli, zich heeft terugge trokken uit protest tegen het uitsluiten van Rhodesië Het ef- fekt van de politieke zege die I Afrika heeft behaald wordt j steeds meer in twijfel getrok ken. Het comité van het IOC dat oordeelt over de toelating van landen tot de spelen, onder- zoekt momenteel hoe de politiek uit de Olympische beweging kan worden geweerd. Volgens Avery Brundage is het niet uitgesloten dat de Afrikaanse landen die het verdwijnen van Rhodesië eisten in 1976 niet aan de spelen zullen mogen deelnemen. Sen van de eisen van de moderne vijfkamp is. dat bij de hindernis race gebruik moet worden ge maakt van een voor de deelne mer onbekend paard. George Skene, een 17-jarige Canadees heeft het geweten. Het paard nam met hem geen genoegen. (Van onze sportredactie) MüNCHEN - Ondanks het feit, dat Henk Krediet na de eerste dag van de moderne vijfkamp op het onderdeel paardrijden als de beste Nederlander uit de bus kwam, bleef hij met een totaal van 985 punten onder de ver wachtingen. Zijn positie op de ranglijst is ondergeschikt: Hij is tweeëndertigste. Jan Bekkenk heeft 930 punten (46ste) en Rob Vonk 870 punten (52ste). Als team streed Nederland even min in de voorhoede. Het staat achttiende met 2785 punten. Dat is de op een na laatste plaats. Om de leiderspositie werd felle strijd geleverd tussen Zwedt en Engeland. Vooral de Brit J remy Fox en de Olympische telhouder Björn Frem zorgo"< ervoor dat hun formaties bov< de rest uitstaken. De stand daardoor nu: Zweden en Eng land 3125 punten, Amerika 311 punten. Er waren vijf deelw mers, die een puntentotaal va elfhonderd bereikten. Een meri j waardigheid op de eerste da was de voortreffelijke prestafi van de Fransman Michel Gi guen. Zijn tijd van 1 min. 5S sec. was de beste. Toch blevt zijn ploeggenoten zover achtd dat Frankrijk voorlopig met et achtste plaats (2990 pnt) genot gen moet nemen. strijd Vitess verdi« laten voor hemrr voors cal k diend tesse) gen d IFC Do Toesc 'In een wedst opniei ning door van juiste 'HVC-Di Toesc „Heb i "gg geno

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16