Hockeyduel tegen India werd de I;wedstrijd van Maarten Sikking COACH AB GRIMBERGEN OPGELUCHT NA 1-1 rWUFELS OVER VAN KRUISDIJK ff Iiisc;r@@p Marge Velema kostte tmploeg kans op een tweede plaats Olympische „viokken" Vonhoff ook in Miinchen -riaa, i p .uS Jr i j Sazgrcn mag lïiot „eigen" stek springen Van onze verslaggever iNCHEN Rond de deelneming van Francois van Kruisdijk de 200 meter wisselslag persoonlijk is enige twijfel gerezen Zoadat de Eindhovense zwemmer is gecroifèh door een acute mid- denoorontsteking. «.Tf/an Kruisdijk, gistermiddag toeschouwer bij de hockeywedstrijd Nederland—India, over die tegenslag: „In Wald Kraiburg kreeg voor het eerst last van. Na twee dagen lang door dr. Kes- zijn behandeld, leek de ontsteking te zijn verdwenen. Maar ag was het weer mis. Ik kreeg toen te horen, dat ik tenmin ste twee dagen niet Zou mogen zwemmen." jndat van Kruisdijk aanstaande zondag pas voor het eerst in ac- behoeft te komen, heeft hij nog vrij veel tijd over om volle- g te genezen. „Gelukkig ben ik pas vrij laat aan de beurt. Had -ik vandaag of dinsdag moeten zwemmen, dan had ik het wel mnnen vergeten." te voorkomen, dat de trainingsachterstand te groot wordt, zal 'andaag worden geprobeerd het rechter oor van de Brabander JnjVmet een badmuts en vaseline zodanig te beschermen, dat er toch 'siu^weer kan worden getraind. Van Kruisdijk: „Ik voel me nu wel 'rm|ujyoed, maar of mÜn conditie niet minder is geworden door de be- >r car»vacj'k er voo: hei windsel te zijr 1% 2M?as ^iNCHEN Er wordt door tienduizenden gasten in een stevig glas meestal ook iets :ers, gedronken. Direc- het beroemde Hof- dat gemakkelijk f-u paar duizend klanten kan bergen, heeft negen uit- ijters in dienst genomen ,--^r het geval de klanten lastig mochten worden. Maar hij heeft zijn sterke mannen *el op het hart gedrukt, dat geen geweld mogen ge bruiken. Voor elke week dat moeilijke gasten geruisloos geweldloos worden ver wijderd, betaalt de directeur SO Mark per uitsmijter. ?ke dag zal prins Bertil van jZweden op een of andere tri- jbune te vinden zijn. Hij gaat MüNCHEN Staatssecretaris H. J. Vonhoff van CRM Is in Miinchen. Gistermorgen be zocht hij de waterpolowed- strijd Nederland-Hongarije en 's middags zag hij de hockeyers geljkspelen tegen India. De heer Vonhoff, spe cialist in het zenden van ge lukstelegrammen, had ook een gesprek met de nieuwe voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité, de Ierse Lord Killanin De heer Killanin heeft me de verzekering gegeven, dat hij ernaar streeft de vorm van de Spelen zodanig te maken dat het verantwoord blijft ze te organiseren en dat ze in ieder geval tot het einde van deze eeuw blijven bestaan", zei de staatssecretaris, die weliswaar met geen woord repte over Olympische Spe len in de Flevopolder, maar de gedachten daaraan kenne lijk nog niet heeft verbannen, getuige de informatieve be sprekingen met de hoogste man binnen het IOC. De heer Vonhoff blijft overigens tot en met woensdag in Miin chen. Daarna gaat hij even naar Kiel om de zeilers van zijn belangstelling blijk te geven en vanaf 6 september bevindt hij zich opnieuw in MUnchen om de verrichtin gen van de atleten en ruiters gade te slaan. er prat op sinds 194S alle Olympische Spelen te hebben bijgewoond. De sportieve prins heeft zich verzekerd van plaatsen van alle evene menten en aanschouwt van de vroege ochtend tot de late avond de Olympische strijd. MüNCHEN „We kunnen beter", zei het sterke India, een gelijkspel van 11 had opgeleverd. Van Grimbergen was meer tevre den over het resultaat dan over het getoonde spel. En dat was niet verwonderlijk, want de Nederlandse ploeg maakte op de ongeveer 2500 toeschou wers meestal een nogal ver krampte indruk. Van Grimber gen: „Er was te weinig rust in de ploeg. De spanning was voor sommigen erg groot. Dat bleek vooral in de eerste helft, toen er vaak nogal ongecon troleerd werd gespeeld. Daar om heb ik in de rust ook ge zegd, dat er wat meer aan dacht aan het spelen op balbe zit moest worden besteed. In de tweede helft ging het trou wens een stuk beter". Nederland had opgezien tegen de wedstrijd tegen India. Nie zo verwonderlijk, want hoewel Pakistan momenteel de sterk ste hockeynatie ter wereld is, en kandidaat nummer één voor Olympisch goud het begin gisteren met een simpe le zege van 3—0 op Frankrijk gelden de Indiërs ook nu weer als serieuze gegadigden voor een van de drie ereplaat sen. De optimaal voorbereide Nederlandse ploeg vreesde een nederlaag, die voor het verde re verloop van de strijd in de uiterst sterk bezette b-poule verstrekkende consequenties zou kunnen krijgen. Wellicht kwam het daardoor, dat Ne derland voor de pauze het ini tiatief niet durfde te nemen. Ten onrechte eigenlijk, want de voorsprong, die Ties Kruize later streng bewaakt en zelden gevaarlijk al in de eerste minuut realiseerde door een door Frans Spits genomen strafcorner ziedend hard in een doelpunt om te buigen, had de ploeg overtuiging moe ten geven. Het tegenoverge stelde was echter eerder het geval. De angst om de verras send verworven voorsprong weer te moeten prijsgeven, kreeg al spoedig de overhand. Balverlies Onnauwkeurige passes leidden telkens weer tot balverlies, maar omdat de Nederlandse defensie goed in elkaar zat aanvoerder Nico Spits, links back, Coen Kranenberg en vooral doelman Maarten Sik king blonken uit bleef de voorsprong van 10 ruim een half uur in tact. India wist niet alleen geen munt te slaan uit een zestal strafcorners, maar strandde ook op Sikking, toen Kumar Ashok in de 20ste minuut een strafbal mocht ne men. Het toekennen van die strafbal vond Pieter Weemers overigens een aanvechtbare beslissing van de Argentijnse scheidsrechter Servetto. Wee mers maakte dat duidelijk kenbaar en kreeg als „belo ning" de gele kaart voor zijn neus. Hetgeen betekende, dat Nederland vijf minuten lang met tien man moest proberen de technisch meer bedreven en snellere Indiërs van de ge- Ties Kruize (links,) en Piet Weemers rukken op naar het Indiase doel terwijl Thijs Kaanders het spel vanuit de verte gadeslaat lijkmaker af te houden. Ook dat lukte, maar toen in de 28ste minuut Ashok werd vrij- gespeeld door Harbinder Singh was er zelfs voor geweldenaar Maarten Sikking geen houden meer aan (1-1). Beter In de tweede helft kwam Neder land duidelijk beter voor de dag. De defensie was zo goed georganiseerd, dat er voor de Indiërs vrijwel geen kansen meer bestonden. Ab van Grim bergen: „Tactisch klopte het na rust allemaal uitstekend. Er was weer rust in de ploeg". Desondanks kroop Van een onzer verslaggevers in Miinchen: TON VAN DALEN Oranje luttele minuten voor het einde Andrè Bolhuis was inmiddels vervangen door Wouter Leefers, die meer vaart in de ploeg bracht door het overbekende oog van de naald, toen de buitenspel- val bij wijze van uitzondering niet functioneerde en Mollera Poovayya Ganesh oog in oog met Maarten Sikking kwam te staan. Terwijl de talrijke fraai uitgedoste Indiase supporters al overeind rezen om de win nende treffer te bejubelen, redde de Nederlandse doelman echter opnieuw op fabuleuze wijze. Ab van Grimbergen: „Ik mag wel zeggen, dat dit de wedstrijd van Maarten Sik king was". Dat mocht inderdaad. Kick Thole juicht voluit en de Indiase doelman bekijkt dat tafereel met afgunst. Ties Kruize heeft Nederland zojuist aan een I-O voor sprong geholpen. (Van onze spe ciale verslag gever) Miinchen Met een nau welijks on derdrukte kreet sloeg turntrain- ster Eva Bartha de handen voor de ogen. In haar oefening op de brug ongelijk greep Margo Ve lema even mis en dat kostte de Nederlandse ploeg precies de punten, die verhinderden dat het team de toch al prij zenswaardige prestatie door in haar groep als derde te eindi gen niet nog meer reliëf kon geven. Het prachtige team van de Verenigde Staten zo stond tevoren al vast, zou als eerste eindigen op de eerste turndag, waarop de verplichte oefeningen op het programma stonden. Maar Nederland had de kans op de tweede plaats in handen, tot het ongelukkige moment, waarvan Margo Ve lema later zei: „Ik ging denk lk een beetje te snel." De Eindhovense scholiere die nog zeventien jaar moet wor den (in oktober) voelde zich diep ongelukkig. De jury gaf haar 7.55 punten. Dat was een extra handicap voor de toch al enigszins uit het lood geslagen ploeg, want met kunst en vliegwerk waren Ans van Ger- wen en Linda Toorop in orde gemaakt voor het eerste optre den op de vroege zondagoch tend. Topturnster Ans van Gerwen had veel last van een verzwikte grote teen. waar voor ze pijnstillende injecties had gekregen. Linda Toorop sukkelde met pijn in haar rug en ook zij was nog onder be handeling toen het team moest aantreden. Niettemin leverde dit tweetal de beste prestatie: een fraaie 9.20 van Ans van Gerwen voor haar brugoefe- ning, waarvoor Linda Toorop 9.- verwierf. Eva Bartha, die haar teleurstelling snel had overwonnen: „Natuurlijk is het jammer van Margo Vele ma, maar ik ben tevreden. De meisjes hebben constant ge turnd, wat het verschil tussen Ans van Gerwen en Icina Morsch als vijfde bewijst." Volledig geconcentreerd sluit Ans Dekker haar oefening op de evenwichtsbalk af. Niet meer dan 1.55 punt ver schilden de nummers een en vijf. De damesploeg is vooral in de breedte sterker gewor- Van een onzer verslaggevers in Miinchen: HERMAN VAN BERGEM den, maar de angst blijft be staan, dat een turnster zal moeten uitvallen, want er is slechts een reserve. Dat was gisteren Margot Hilders, die aan de kant bleef. Ook zij heeft enige tijd last van een blessure gehad. Risico's kan Eva Bartha niet nemen. Van een soms onwerkelijke schoon heid was het turnen van de frêle blonde Amerikaanse Ka- thy Rigbi die wordt beschouwd als serieus kandidate voor de opvolging van Vera Caslavska de Tsjechische die de vorige twee Spelen beheerste. In het individuele klassement was zij onaantastbaar met haar totaal van 38.85 punt en alle oefenin gen met de waardering boven de negen punten. Haar grond- oefening was van sublieme kwaliteit en het publiek, dat al tijdens de truiningsdagen was toegestroomd in een zo groot auntal dat zelfs eenmaal de hal uitverkocht was, beloonde haar met een ovatie. Waarderingen Met een totaal van 174.50 bleef Nederland achter de Verenig de Staten (182.10 pnt) en Bul garije (174.80 punt) maar voor Zwitserlund (173.65 punt), Ca nada, Trunkrijk en Groot-Brit- tannië. De concurrentie in de andere drie groepen is even wel van zo'n hoge kwaliteit dat betwijfeld moet worden of Ans van Gerwen met haar to taal op de eerste dag twee de onderdeel is de vrije oefe ning zal kunnen doordrin gen tot de individuele strijd, waartoe slechts 36 turnsters worden toegelaten. Verheugend Het doorgaan van de lichtcompetitie is een verheugend feit. Er moet, mits geïnspireerd gewerkt kan worden, voortdurend gezocht worden naar mogelijk heden voor het attrac tiever maken van het betaalde voetbal. Het geesteskind van FC Den Haag kan daartoe zonder meer zijn bij drage leveren. Zoals het plan er nu bijligt heeft het een kans van slagen. De financiële onderbouw van het pro ject vormt echter nog een onzekere factor. De sportieve geenszins. De wetenschap en de be reidheid van de clubs dat ze eikaars belangen dienen wanneer in deze wedstrijdenreeks de be tonnen muur wordt ver geten, moet een inspire rende uitwerking heb ben. Het kan haast niet anders. Waardig Het cricketseizoen Is af gelopen en heeft HHC na vijf jaar als kam pioen gekregen. Een waardig kampioen, die vanaf het begin van het seizoen, bezoeld door de training van Geoffry Burch, steeds op winst heeft gespeeld. Cricket maakt momenteel in Nederland een diep gang door, teveel elftal len profiteren van de dubieuze puntentelling waardoor de attractivi teit van cricket geweld wordt aangedaan. HCC I heeft dit seizoen steeds gepoogd aanval lend te spelen en daar door de durf opgebracht verlies de riskeren. He laas ziet men cricket van dergelijk kaliber te weinig. Gelukkig zal HCC I ook in de toe komst het huidige spel type continueren, om dat het arsenaal van jeugdig talent elkaar verdringt om in de hoogste klasse mee te doen. Afgezien daarvan zal de KNCB toch wat moeten doen aan het puntensysteem, wil het nog niet meer mensen A-cricket maken. Verblijdend Het was gisteren in de ere-divisie doelpunten- feest. Dat is een ver blijdend feit, want het gezegde: Het publiek komt voor de doelpun ten blijft nog steeds van kracht. Deze veran dering ten goede heeft te maken met het stre ven in Nederland om tot netter spel te ko men. De trainers spelen daarir een hoofdrol. Zij geven de aanwijzingen, die de artisticiteit in het spel houdt. Het plan schijnt te slagen als men het resultaat van gisteren in ogenschouw neemt. MüNCHEN De wereldrecord houder polstokhoogspringen, de Amerikaan Bob Seagren, kreeg gisteren voor hem zeer goed nieuws te horen. Nadat het hem aanvankelijk was verboden, ver nam hij, dat het hem tocb werd toegestaan met zijn nieuwe stok te springen. De Amerikaan, voor wie dit een belangrijk voordeel betekent, vatte het nieuws zeer kalm op. De stok waar Seagren nu mee zal springen, is een centimeter dun ner in de middellijn en weegt 45 gram minder dan de „officiële" stok. Het wereldrecord van Bob Sea gren 'jat op 5.C3 m. Kenners hebben al voorspeld, dat hij voor Olympisch p,oud minstens 5.70 m. zal moeten springen. Een opgaaf, die gezien de zware concurrentie van vooral de Zweed Kjell Isakksson, niet een voudig zal zijn. GRONINGEN Zaterdag en zon dag is in het zwembad De Pa piermolen in Groningen een na tionaal waterpolotoernooi gehou den. Bij de heren won De Meeu wen uit Amsterdam in de finale, na verlenging met S—4 van Zwemlust uit Utrecht. AZC uit Alphen aan de Rijn werd derde en het IJ (Amsterdam) vierde. Bij de dames zegevierde Naar- den. Tweede werd HZC/Da Rob ben. MAANDAG 28 AUGUSTUS

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13