Zware artillerie aan kankerfront „Ik blijf hier tot mijn dood van dromen" CeidöG Somatit SLACHTOFFERS VERKEERSRAMP Vervoer redt mensen! Overbrug die afstand! Protesten tegen slavenbelasting Russische joden Landelijke collecte: 28 aug.-9 sept. A 6 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG De landelijke collecte, die de Nederlandse vereni ging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbe strijding van 28 augustus tot 9 september wil houden, vestigt ten overvloede de aandacht weer op de geweldige strijd, die weten schapsmensen en technici voeren tegen deze plaag van de mens heid. Een strijd overigens die de grotst mogelijke uitbreiding be hoeft. Er bestaan evenveel, zo niet meer, vormen van kanker, als er infec tieziekten zijn en iedere vorm vergt zijn eigen wijze van aanpak. De vormen variëren van uiterst tot nauwelijks kwaadaardig. Maar één ding hebben ze alle gemeen: ergens in het lichaam onttrekt zich een cel aan het hem opgelegde gedragspatroon en gaat zich tomeloos vermenigvuldigen. Om een of andere reden blijkt deze cel, of cellen- groep sterker te zijn dan het regulerend en afwerend mechanisme van het mensenlichaam en verdringt en vernietigt het gezonde weef sel van ordelievende cellen: de kwaadaardige tumor is ontstaan, een kwaadaardigheid die deels bepaald wordt door de mate en snel heid, waarmee het gezwel zich elders in het lichaam uitzaait, of, an ders gezegd, metastasen vormt. Sommige kankervormen schijnen enigszins gekoppeld te zijn aan streken en aan levensgewoonten. In een bepaalde streek van Afrika komt een vorm van kaakkanker voor die men vrijwel nergens an ders aantreft. In onze streken verminderen de gevallen van maag kanker maar neemt het darmcarcinoom toe, wat zou kunnen wijzen op andere voedingsgewoonten. Duidelijke relatie met levensgewoon ten heeft de longkanker, een bijzonder kwaadaardige kankervorm, die evenwel door middel van een matige en verstandige levenswijze goeddeels te voorkomen is. Onder alle omstandigheden moet men beseffen, dat zeer veel kan kervormen bij tijdige ontdekking radikaal te genezen zijn en dat de oude chirurgische ingreep lang niet altijd behoeft te worden toege past. Het hedendaagse antwoord op de uitdaging van de kanker is de me- strumentarium met een capaciteit van 31.000 megavolt-bestralingen gavoltbestraling. Stralen, die opgewekt worden door even ingenieuze als reusachtige apparaten. Deze apparaten zijn als het ware de zwa re artillerie op het kankerfront: ze werken vaak afdoende of ze ma ken de tegenstander murw voor de chirurgische frontaanval. Als men stelt dat ongeveer dertig pet van de kankergevallen met be straling te genezen is, dan moet men wel beseffen, dat dit percenta ge zeer ongunstig beïnvloed is door de minimale genezingskansen bij de sinistere longkanker (twee tot drie pet). Daar staan andere cijfers tegenover. Een tijdig ontdekte tumor aan de mannelijke tes tes heeft een genezingskans van honderd pet; huidcarcinomen, die in het algemeen niet uitzaaien, hebben een genezingskans van ne gentig procent en datzelfde geldt voor stembandtumoren en kanker aan de baarmoederhals. Uiteraard is tijdige diagnose van levens belang. Wie langer dan twee weken, zonder aanwijsbare oorzaak, hees is, dient zich nader te laten onderzoeken. Het welbekende uitstrijksel- tje geeft antwoord op de vraag of kanker aan de baarmoederhals aan de orde is. Bottumoren zijn zeer stralingsgevoelig, maar hebben het nadeel dat ze razendsnel metastasen vormen. Tijdig ontdekte blaaskanker dan in tachtig procent van de gevallen genezen worden. Ter geruststelling van estetisch verontrusten: een behaarde moeder vlek is doorgaans onschuldig en ontaardt zelden in een kwaadaardi ge pigmentopeenhoping die nochtans in de helft van de gevallen ra dikaal te genezen is. Dank zij de hedendaagse radiotherapie zijn de vooruitzichten op genezing bij de vroeger zo volkomen uitzichtsloze ziekte van Hodgkin aanmerkelijk verruimd. Het moet inmiddels iedereen we' duidelijk zijn, dat de thans beken de percentages zeer opgevoerd kunnen worden als het front tegen de kanker versterkt wordt. Dat is uiteraard dan ook het doel van de komende collecte. Om eens een voorbeeld te noemen: een van de hoofdkwartieren van de strijd tegen de kanker, de Stichting Het Rotterdamsch Radio- Therapeutisch Instituut, gevestigd in de Dr. Daniël den Hoed Kliniek te Rotterdam, beschikt momenteel over een radio-therapeutisch in- Vijand murw maken met zware artillerie per jaar (exclusief de elektronenbestralingen). Hieronder bevindt zich de meest moderne apparatuur, zoals lineaire versnellers, waar bij vergeleken het kobaltkanon maar een halfwas is. Gezien de be volkingstoename van het verzoringsgebied (Groot-Rotterdam, zuid oost Zuid-Holland, Zeeland zonder Zeeuws-Vlaanderen en West-Bra bant) heeft men daar een megavoltbestralingscapaciteit van 60.000 per jaar voor de komende jaren nodig. Deze plannen zullen etappe- gewijs gerealiseerd worden, waarbij ook het Koningin Wilhelmina Fonds betrokken is. Dit zijn reusachtige investeringen. Te meer als men bedenkt, dat achter de apparatuur een heel team staat van röntgenologen, radio therapeuten (meer clinici dan technici), natuurkundigen, technici en verplegend personeel. Bijdragen aan de landelijke collecte beteke nen dan ook investeringen in het teniet doen van menselijk leed of tenminste in het verlichten van veel lijden. Een bijdrage is, in de letterlijke zin, een hoopgevende daad. A. VAN GRINSVEN Pas beter op de grootjes ren moeilijk te verteren zaak vinden we, dat bij grote openbare werken bij herhaling de totaalkosten een ontstellend veel hoger bedrag belopen dan bij de goedkeuring van het project werd ge- I raamd en gevoteerd. I Metro in Rotterdam, metro en tunnel in Amsterdam, grote ziekenhui zen, omvangrijke waterstaatkundige werken, verkeersvoorzieningep, universiteiten, overheidsgebouwen, ze vormen gezamenlijk een rij waarvan als ooit de som van de meerkosten nauwkeurig opgeteld zou worden er een bedrag op tafel komt waarmee alle gaten van Vondeling tot Nelissen gestopt zouden kunnen worden. Inflatie Oet jongste bedrijf speelt zich in Amsterdam af. Er zijn al een paar angstaanjagende cijfers publiekelijk bekend, maar ingewij den vrezen, dat straks achter elk metrokaartje investeringskosten voor een flinke vakantiereis schuil gaan. De gang van zaken is ongetwijfeld voor een deel te verklaren door de reputatie, die Nederland gekregen heeft als koploper op het gebied van loon- en prijsstijgingen. De gevolgen hiervan zijn ook merkbaar in partikuliere bouwwerken en voorzieningen. Maar is de indruk onjuist, dat het partikuliere bedrijfsleven bij kos tenramingen en begrotingen meer reëel rekening houdt met de in flatiespiraal dan de bestuurders in de verschillende publlek-rechte- lijke organen; rijk, provincie en gemeenten voorop? Geen weg terug In Nederland is het een bekend verschijnsel dat vertegenwoordigende organen eerst blij zijn over het nemen van ..historische beslissin gen" en een paar jaar later met hun figuur geen raad weten, als ze voor de zoveelste keer een suppletoire begroting moeten goedkeu ren. En dat moeten ze dan naar hun gevoel meestal, omdat er geen weg-terug meer is. Wreekt hier zich uitsluitend de inflatie, of zijn de voorbereidingen (vooral de financiële) niet deugdelijk genoeg? Wij kunnen die vraag niet beantwoorden. Is het bij de overheden ook een kwestie van niet kunnen, of van niet durven? Winst Bijen korf met ƒ0,75 miljoen gestegen AMSTERDAM De winst voor aftrek van vennootschapsbelas ting bij KBB (NV Koninklijke Bijenkorf Beheer) is in het eer ste halfjaar van het boekjaar 1972-1973 (februari tot en met juli) met 1,5 min gestegen in vergelijking met dezelfde perio de van het vorige boekjaar. Voor vennootschapsbelasting zal waarschijnlijk 0,75 min meer moeten worden gereserveerd, zodat de stijging van de winst na belasting 0,75 min be- draa gt. Van een onzer verslaggevers BREDA De Rijkspolitie heeft de vuistregel dat er op de eerste nazomerse dag met ochtendmist ongelukken gebeu ren; Daarna gaan de mensen pas opletten. De manier waarop deze voorspelling gisteren in fracties van secon den waarheid werd, was macaber en huiveringwekkend op een manier die beter onbeschreven kan blijven. Een Simca remde af toen hij in een mistbank dook op de plaats waar het riviertje de Mark de snelweg Moerdijk- Breda kruist. Een vrachtwaren met bierkratten vloog er achterop. Half zes zes het tijdstip. Een uur later had Nederland de grootste verkeersramp uit zijn geschiede nis en moest men in de Europese analen speuren naar een nog grotere catastrofe. Dertien doden. Enkele tiental len gewonden waarvoor de ziekenhuizen in Breda en wij de omstreken met spoed bloeddonors opriepen. Achten veertig tankwagens, vrachtcombinaties en personenauto's veranderd in ee schroothoop, die honderden meters be sloeg. Mensen die als levende fakkels rondliepen, ker mend, gillend. Een verdronk er toen hij zichzelf probeer de te blussen in een sloot. Stukken wegdek die smolten on der de hitte van de vlammen. Een opperwachtmeester van de Rijkspolitie die huilde als een kind, het hoofd afwend de en voor zich uit zei: „Ik kan het niet meer aanzien". ge H.M.M. Zuijderwijk. beiden betonvlechter uit Poeldijk, de 49-jarige -P. Heeren uit Etten leur en zijn 12-jarig zoontje M. Heeren. BREDA De rijkspolitie te Bre da heeft gisteravond de namen van de dertien slachtoffers van 'de verkeersramp bekend ge maakt. Het zijn de heer J.H. de Vlieger (65) en zijn vrouw F.W.J. de Vlieger-Frederiks (65) uit Rot terdam, de 22-jarige H.J. Luy- ken uit Berkel en Rodenrijs, de 30-jarige C.A. van Herwiinen uit Dordrecht, de 50-jarige J. van Oort uit 's Gravendeel, de 64-ja- De rijkspolitie heeft ook de beide rige mevrouw Z. Ber^ends-Stege- omgekomen Amerikanen afkom stig uit Arverne in de staat New York, kunnen identificeren. In verband met het feit, dat ver moedelijk de zoon van de'Ame rikaanse man en vrouw nog in Nederland verblijft, worden de namen nog niet vrijgegeven. Voorts kwam om het leven het achtjarige Franse meisje Jean- nette Blondeau uit Orleans. Haar ouders, bij wie zij in de auto zat, werden niet levensge vaarlijk gewond. Brits protest tegen Russische spionage LONDEN (Rtr) r- Engeland heeft bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen onwettige Russische acti viteit in Hongkong. Een verte- genwoordigzr van de Russische ambassade werd op het Britse ministerie van buitenlandse za ken ontboden, waar een hoge ambtenaar hem het protest overbracht. In een officiële me dedeling werd alleen van een incident in Hongkong op 23 juli gesproken. Engeland is volgïns diplomatieke waarnemers niet van plan veel ophef van de zaak te maken. Bij de spionage-affaire in Hong kong waren voor zover bekend twee Russen en twee zakenlie den van Chinese afkomst be trokken. Op 23 juli werden de Russen Polikarow en Tsoenaew. afkomstig van een cruisr-schip. aangehouden toen zij de twee zakenlieden instructies gaven. Polikarow zou een geheim docu ment op zak hebb;n gehad waarin plannen van het Krem lin uiteen werden gezet voor de werving van agenten in heel Zuidoost-Azië. De Russen zijn na een waarschuwing vrijgela ten en de Britse kroonkolonie uitgestuurd. Er liggen nog veertien gewonden in liet Ignatius- en Laurenszie- kenhuis in Breda en in het An- toniusziekenhuis in IJsselmonde. De gewonden die gisterochtend in ziekenhuizen in Dordrecht en Rotterdam waren opgenomen zijn inmiddels naar huis terug gekeerd. Braziliaans bezoek aan Nederland DEN HAAG (ANP) De secre taris-generaal van het Brazi liaanse ministerie van buiten landse zaken, Jorge de Carval- ho, zal op 6 en 7 september een bezoek aan Nederland brengen, om te spreken over de betrek kingen tussen Brazilië en de Eurepes; Economische Ge meenschap. D - Braziliaanse minister van bui tenlandse zaken. Mario Gibson Barbosa, heeft de afgelopen da gen besprekingen gevoerd met de ambassadeurs in Brasilia van de EEG-landen. waaronder Nederland, over h:t ontwerp van het niet-preferentiele han delsakkoord tussen Brazilië en de gemeenschappelijke markt. Dat was de Rijksweg E-10 gister morgen, even voor 't Brabantse dorp Prinsenbeek. Maar het grootste drama speelde zich af in de brandweerkazerne van Breda. Daarheen brachten vijf tien kraanwagens de pakketjes metaal, die in sommige geval len de naam autowrak niet eens verdienden. Ze waren piëteitsvol afgedekt, want de slachtoffers zaten er nog in. Hoeveel? Het konden er twee zijn, maar even goed vier. Het was op het eerste gezicht niet uit te maken - laat staan dat er van identificatie sprake kon zijn. Het vraagstuk van de iden tificatie - het grootste probleem waaraan de Bredase politie gis teren het hoofd heeft moeten Een Citroen 2 CV raakte bekneld tussen twee vrachtwagens i totaal verwoest. bieden - werd bovendien bemoei lijkt doordat verschillende num merborden niet meer leesbaar waren, terwijl van enkele wa gens zelfs het merk praktisch onherkenbaar was, zo waren ze door hun voorliggende en ach- terkomende vrachtwagen in el kaar gedrukt. Een woedende brandweerman die juist een jonge, dode vrouw uit een Mercedes had gesneden: „Er is veel te hard gejakkerd. Iedereen wist dat er mist kon zijn. Vanaf Rotterdam was er op de E-10 al grondmist ge weest. Maar iedereen is gewoon Verkeersminister Udink kwam ter hard doorgereden"; De Rijkspo litie in Breda bevestigde gister avond deze naargeestige diagno se. Officiële mededeling: „Uit verklaringen van weggebruikers ten tijde van de ramp is onom stotelijk vast komen te staan dat er veel harder is gereden weersomstandigheden plaatse kijken. De verbouwe reerde bewindsman wist weinig meer te zeggen dan ..dat de re gering spoedig met dusdanige maatregelen zal komen dat de veiligheid op de weg met be trekking tot het transport van gevaarlijke stoffen zal worden vergroot". toestonden. Chauffeurs die vijf- tin Ifilnmptpr nnnhipIHon «..prrlr-n Deskundigen ter plaatse tig kilometer aanhielden, werden ingehaald door vrachtwagens mot snelheden van tachtig tot negentig kilometer per uur. ondertussen met hun dnden veel duidelijker dan de minister met woorden kon of wilde zijn. Tank auto's die als speelgoed dwars door de vangrails lagen gewor pen, werden nat gehouden om dat de stoffen bevatten die niet boven 'n bepaalde temperatuur mochten komen. De inhoud werd overgepompt. Het wegha len van een wagen die geladen was met het uiterst brandbare vinyl-acetaat. achtte men zelfs zo riskant, dat men het spoor wegverkeer Lage Zwaluw-Breda tijdelijk stopzette. Ook na de verschrikkelijke kettingbotsing bij Schiphol - twee jaar geleden onder nagenoeg dezelfde om standigheden - is dit vraagstuk al aan de orde geweest. De ramp van gisteren heeft het ak- tueler gemaakt dan ooit. Terwijl de politie in allerijl twee telefoonnummers organiseerde waar ongeruste familieleden in lichtingen konden inwinnen - ten tijde van de ramp was de E-10 vol met pendelaars tussen Bra bant en de Rijnmond - kon de balans worden opgemaakt en waren de ooggetuigen eindelijk bij machte om zinnig hun elaas tc kunnen doen. Een tankwagen, vijf vrachtwa gens en evenveel personenauto's uitgebrand. Achtenveertig wa gens beschadigd - hetgeen in sommige gevallen neerkwam op pakketjes van niet meer dan 40 cm metaal. Het wekdek over honderden meters onbruikbaar; een karwei waarmee Rijkswa terstaat de hele nacht heeft doorgeworsteld. Maar dat was allemaal het ergste niet. Het ergste waren de verhalen. Caféhouder Klijsen die vlak naast de plaats van de ramp woont: „Ik hoorde een enorme klap en daarna nog veel meer klappen. Tussen de klappen door hoorde ik het gegil en gekerm van mensen. Ik keek naar buiten maar zag niets. Je had geen meter zicht. Ik was doodsbe nauwd." Een automobilist, die bijtijds de vluchtstrook was opgegaan: ..Het was niet om aan te horen. Iedere seconde werden de knal len van op elkaar vliegende au to's erger. Overal kermden en schreeuwden mensen om hulp. De chauffeur van een takelwagen die bezig was met het bergings werk: „Ik lichtte een vrachtau to op en er lagen vier verkoolde lijken onder. Je blijft doorgaan, want de weg moet weer vrij. Maar mentaal is het niet te ver werken. Ik blijf hier tot mijn dood van dromen". Weinig bewondering "liet hun boycotactie tegen de inschrijving van eerstejaars als pro- -*• test tegen de „duizend gulden van de Brauw" hebben de stu denten in het algemeen een slechte pers gekregen. De ufleidingsmu- neuvre van klagen over krachtig optreden van sommige universi teitsbesturen en de politie heeft de kritiek op geweld tegen studen ten, die zich toch wilden laten inschrijven, niet weggenomen. Ook de passieve medewerking welke andere universiteitsbesturen stu dentenorganisaties verleenden, kreeg in de publieke opinie meer vraagtekens dan huldeblijken. Dat valt te begrijpen. Want zolang de studenten alleen maar proteste ren tegen verzwaring van financiële lasten tijdens hun studie en geen begrip voelen voor afspraken, waarbij ze na hun studie in re delijke mate de gemeenschap compenseren voor de financiële lasten welke deze gemeenschap heeft moeten dragen om universiteiten en hogescholen op te richten en in stand te houden, heeft de kreet „recht op onderwijs" alleen maar relatieve waarde. De roes welke elke openbare protestactie met zich meebrengt, sleept dan sommige burgers mee; de politieke stellingname blijft meestal ook niet zonder sympathisanten. Maar vele gewone burgers vragen zich af, waarom de overheid voor protesten met zo'n uchtergrond wel zou moeten wijken, terwijl hij met soms veel meer gerecht vaardigde grieven zelf in de kou blijft staan. En dus wel moet beta- Argumenten voor oorlog en vrede Met de benoeming van koning Nixon tot kroonprins van de republi keinse partij voor de verkiezingen in november, -!)n ie posities voor het komende gevecht bepaald. Enerzijds de man die de zeker heid biedt dat aan de gevestigde Amerikaanse belangen geen uf- breuk wordt gedaan, aan de undere kant de „radicaal" McGovern die het land wil overleveren aan isolationisme, aldus zijn tegenstan ders, door de handen af te trekken van Vietnam en Europa. De argumenten, die wij vandaag in onze bijlage Finale aan een ana lyse onderwerpen, zullen de komende maanden worden herhaald en vermoedelijk ook verscherpt. Ook van buitenaf zijn al stellingen in genomen, zoals deze week door het Vaticaanse weekblad Osservato- re della Domenica. Het blad noemde de campagne van McGovern voordelig voor Hanoi en de Vietkong en nadelig voor de vredespo gingen van Nixon, die zich wil losmaken van Zuidoost-Azië, zonder het Amerikaanse prestige teveel te schaden". Juist dit laatste argument maakt het standpunt van het blad ver dacht. Op de eerste plaats omdat nog valt te bezien of de Ameri kaanse samenleving wel is gediend van voortzetting van de oorlog op de huidige allcs-vernietigende schaal. Om nog maar te zwijgen over overwegingen die er werkelijk toe doen, zoals de belangen van het Vietnamese volk nu en in de toekomst, en met name de afweging van het leed dat het Vietnamese volk dagelijks ongevraagd over komt tegen Amerikaanse belangen van overwinning en prestige. Daarnaast zijn alle argumenten van politieke aard slechts tweede rangs. Een van de vele situaties: In Tanzania is zuster Theodosia verbonden aan het Ruhya-hospitual; een ziekenhuis midden in de bush; wegen zijn er nauwelijks. Toch vervult dit medisch centrum een zeer belangrijke functie om de zieken in een straal van 50 bij 135 km te helpen. Het probleem daar is, dat op het moment de zieken van heinde en ver gedragen moeten worden in een stoel of op een soort draagbaar; dagenlang. Velen sterven onderweg, omdat ze het hospitaal niet meer kunnen halen. Tot voor kort had zuster Theodosia een landrover die als ziekenauto diende voor deze streek, en waarmee deze zuster tevens in de vele bush-dorpen polikliniek ging houden. De landrover is versleten, staat stuk in het centrum; en de zieken zijn er de dupe van. Kort en goed, zuster Theodosia vraagt zeer dringend een nieuwe land rover, omdat ze daarmee mensen kan redden in het vergeten gebied van Rubya. Dit is zo maar een geval van de 323, welke de Ml VA, de Mi\sic Verkeersmid delen Aktic, wil gaan oplossen in dit week einde, als ze haar landelijke bliksem-aktie houdt. U zou deze 323 missionarissen zelf persoonlijk moeten kunnen spreken. Ze zouden u veel te zeggen hebben over de kleine basisprojcklen, welke zij samen jnet hun mensen aan het opzetten zijn; over het groeiend aantal doopleerlingen en dc vorming van eigenlunds kader voor de jonge kerken; over de zieken die ze verzorgen en over het ziekentransport in vaak zeer moeilijke omstandigheden; over dc taak van'de catechisten in het gods dienstonderricht. het ontwikkelingsproces en dc gemeenschapsvorming: over de in vloed, welke uitgaat van kleine levende christelijke gemeenschappen op het sterk veranderende sociale leven: over dc vor ming van leiders onder arbeiders en boe ren; over het oprichten van coöperaties en handelsondernemingen om uitbuiting van armen tegen tc gaan; over... Maar uiteindelijk zouden al hun gesprekken uitlopen op hun vervoersproblemen. Deze 323 mensen zitten enorm omhoog met dit probleem. De MFVA wil hen in één slat; weer voorzien van het zo nood zakelijke vervoer. Daartoe houdt ze in dit week-einde de MIVA-bliksemaktie. De MIVA kan hen allen, helpen, als u dc MIVA helpt. Vandaag nog! Dit is het gironummer van de aktic: giro 27 2249 MIVA - Keizersgracht 525 - Amsterdam Van t 'orslnggvcrs DFN HAAG Het solldnriteitscomlté voor dc Russische Joden In Ne derland l.s een actie begonnen tegen de 'slavenbelasting' die Russi sche joden bl| vertrek uit hun land moeten betalen. Vooral de joden met een academische opleiding moeten hoge bedragen betalen, wil len zij nuar bijv. Israël kunnen vertrekken, bedraden die kunnen oplopen tot ongeveer 80.000 gulden per persoon. ,Een geleerde als Viktor Polski zal zelfs 160.000 gulden moeten neertellen, dc befaam de natuurkundige Levitsj 320.000 gulden voor zich zelf, zijn vrouw en en belde zonen. Het comité heeft een protesttele- gram gezonden aan partijleider Brezjnev omdat de Russische maatregelen in flagrante strijd zijn met de rechten van de mens en met alle normale ge bruiken in andere landen. Volgens rabbijn A. Soetendorp moet deze maatregel gezien worden als een vervolg van een grootscheepse actie. In een aan tal gevallen worden personen die acties ondernemen om naar het buitenland te vertrekken voor het gerecht gedaagd en veroordeeld. Ander-n verliezen hun baan. Enkele prominenten zijn op deze manier niet aan te pakken, en vandaar de nieuwe Russische maatregel. Volgens rabbijn Soetendorp is het even wel van levensbelang voor de mensen dat een internationale actie ten bate van hen wordt ondernomen, omdat zij door een dergelijke actie ongrijpbaar worden voor de justitie. De actie richt zich zuiver op protest. Het is niet de bedoeling dat gelden worden ingezameld om Russische joden los te ko pen. Volgens voorzichtige schattingen hebben 80.000 Rus sische families aanvragen inge diend om te mogen emigreren. Sinds oktober zijn 30.000 perso nen uit Rusland in Israël gear riveerd, merendeels mensen uit de randgebieden van de Sovjet- Unie er merendeels ook min- derybestudeerden. Kap ers krijgen asiel in Chili SANTIAGO (AP) President Salvador Allendc van Chili héelt gisteren politiek asiel verleend aan de tien verzetsstrijders die vorige week uit een gevangenis in Zuid-Argentinië waren ont snapt en met aen gekaapt vlieg tuig naar Santiago waren gevlo gen. De Chileense regering heeft even eens verklaard dat de tien man nen niets in de weg gelegd zal worden, als zij uit Chili willen vertrekken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7