Witte Poort wordt - daklozencentrum DOSR nam afscheid van twee „groten' 40 JAAR FOREHOLTE: VAN DHVB NAAR KNVB Raad Leimuiden bezorgd over drukte Rijksweg Ruimte voor bewoners van Singel- panden Noordwijk besproken otpti» m Duits studieboek Geen beslissing over het lot van Huis ter Duin55 Negende lustrum geen jubileum Knap orgelwerk in Pieterskerk O T vYV - V' - - Uitslagen wedstrijden van VAK-72 OOK Wat u moet weten ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1972 Iw-'S LEIDSE COURANT pelen efde LEIDEN Het gebouw „De Wit te Poort" aan het Noordeinde zal in de komende maanden ge schikt gemaakt worden voor de ar^ huisvesting v an daklozen. Het j voorstel daartoe doet het colle ge van b. en w. aan de gemeen teraad (maandagavond wordt er al over beslist) teneinde tevens oneedu) een sneIle °Plossine 'e kunnen ungeau. vinden yoor dg mensen die ntaire f thans no8 woonachtig zijn in de Witte Singelpanden van de Uni versiteit. Op 1 september moet het slopen van die panden beginnen. Maar na acties van „Release" en vra gen van het raadslid Ampt- meyer is er alle druk uitgeoe- fend op gemeente en universi- 1 teit om een oplossing te vinden j voor de bewoners van de pan- ker-sha speier tiokey, NOORDWIJK De faam van Noordwijk als badplaats wordt fc de Duitse jeugd met de paplepel ingegoten. In een studieboek voor d3 Duitse middelbare scho len, getiteld „Welt und Umwelt" turnen. Geographie für die Sekunder ;en, ka» stufe 1-5-Schuljahr" wordt in het hoofdstuk „Wir reisen und erhoien uns", Noordwijk bespro ken en voor de studenten van allerlei interessante details en vragen voorzien. >g Op verzoek van de Duitse uitgeve rij, leverde de VVV Noordwijk dit jaar tekst- en fotomateriaal and soé ten behoeve van het boek. De n de schrijver behandelt juist Noord- ine wijk, omdat hij de badplaats zeer goed kent en dat bovendien ïrs j alle studie-aspecten duidelijk tot e zijn recht komen. LEIDEN De Leidse Studenten Bond organiseert 30 augustus *"een forum over de herstructure- ringsplannen ten aanzien van 'het j universitair onderwijs. Het fo- rum zal plaats hebben in het Kreatief Sentrum en begint*-om 14.00 uur. UDit is een van de onderdelen van de eerstejaars dagen, die geor- ganiseerd worden door de LSB. In het forum zitten vertegen- r woordigers van de LSB en ver- ns schillende politieke partijen. jzlek den (o.m. 30 ongebonden jonge ren). Het College van Bestuur liet daarop deze week wet en, dat men het slopen van de pan den wel wilde uitstellen tot het moment waarop de universitai re nieuwbouw aan de Witte Sin gel begint. Maar de opschroting van het slopen werd wel afhan kelijk gesteld van een aantal voorwaarden, die door de ge meente zouden moeten worden ingelost. De voorwaarden waren vooral van financiële aard: De ge meente Leiden zou aansprake lijk moeten zijn voor de gebou wen terwijl de universiteit fi nancieel niet betrokken wenste te worden bij de ontruiming t.z.t. van de betrokken panden. Het laten bewonen van de Singel panden en het in bewoonbare staat houden van de huizen (en dat voor korte tijd) gaat de ge meente echter zoveel kosten naar schatting 200.000,-- dat men naar andere mogelijkheden is gaan zoeken. Het gebouw „De Witte Poort" is reeds ei gendom van de gemeente. De voorzieningen, die er in nodig zijn, zullen tegen 1 januari vol gend jaar getroffen kunnen zijn. Het college van b. en w. hoopt, dat de universiteit de ongebon den jongeren en de andere be woners van de gekraakte pan den nog enige maanden in de te slopen huizen aan de Witte Sin gel wi laten wonen. Het ligt in de bedoeling, dat het opvang centrum voor daklozen in de Witte Poort geëxploiteerd en be geleid zal worden door een werkgroep, die speciaal de so ciale begeleiding en de opvang van probleemgevallen tot taak krijgt. Om de Witte Singelpanden enige tijd bewoonbaar te houden zou, zoals gemeld, een investering nodig zijn van 200.00,-. Dat is voor de aansluitingen van gas, water en elektriciteit, het waterdicht maken van daken en het in bruikbare staat brengen van rioleringen en goten. In het geraamde bedrag zitten ook de meerkosten, die het gevolg zou den zijn vanuitstel van het slo pen. B. en WL vinden zo'n uit gave niet verantwoord voor de korte tijd, dat er nog gewoond kan worden aan de Witte Singel voordat de nieuwbouw van de universiteit begint. Jan de Koning neemt uit handen van voorzitter Van Duykeren een barometer aan ROELOFARENDSVEEN - Een hoogtepunt in het verenigings leven zij het een noodgedwon gen hoogtepunt vormde gis teravond een belangrijk deel Voorzitter Van Duijkeren speldt de zilveren lauwerkrans op bij Theo Hillebrand van de 45ste jaarvergadering van DOSR. Dat was het af scheid van Jan de Koning en van Theo Hillebrand. Vanaf de oprichting is Jan de Ko ning lid van DOSR geweest: zeer vele jaren als een verdien stelijk keeper, de laatste 25 ja ren als een niet minder voor treffelijk secretaris. Op grond van zijn verdiensten werd hij al eerder benoemd tot ere-lid. Theo Hillebrand, heeft zich als voorzitter van de jeugdcommis sie grote verdiensten verworven door het behartigen van de be langen van de DOSR-jeugd. Bei den werden toegesproken door voorzitter Van Duijkeren. Hij overhandigde De Koning een prachtige barometer met de heuglijke jaartallen 1927-1972 als een tastbare herinnering aan diens DOSR-periode. 'De heer Hillebrand werd benoemd tot ere-lid. De heer A. Van Duy keren speldde hem een zilveren lauwerkrans op. Een derde „grote figuur", Jan v.d. Meer Thz.. werd bij gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de ver eniging benoemd tot lid van verdienste. Het negende lustrum van de vereniging werd overi gens niet als een jubileum ge vierd. Wel overzag de heer Van Duijkeren de afgelopen jaren. Hij kwam tot de slotsom dat men de toekomst met optimis me tegemoet mag zien. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het aantal leden, in clusief de ondersteunende leden, nu 676 bedraagt. Het financieel overzicht gaf op een totale ex ploitatiesom van 39.421.24 een batig saldo van f 110,54 te zien. De voorzitter dankte velen persoonlijk voor hun ijver voor de vereniging. I LEIDEN Het Pieterskerkorgel te hanteren lijkt hoorbaar een krachttoer. Maar Louis Toebosch deed meer: hij toonde zich een groot organist tijdens zijn vrijdagavond in het kader van de K. en O.-serie „Zomerorgelconcërten" gegeven uitvoering. Overtuigend direct in de opening van het programma met Preludium en Fugh in Es gr.t. van J. S. Bach. Een imposant werk. ontstaan in Bach's Leipziger periode. Groots vooral in de tripelfuga waar van de drie fuga's elk met een eigen karakter onderling ver bonden zijn door één thema. Hoe knap was deze vertolking van Toebosch! Heel anders van aard is de bekende Partita nr. 4 voor sopraan blokfluit en orgel van C. Ph. Telemann. Marleen Toebosch liet zich hier horen met een mooie gave toon, in een licht gehouden eenvoudige visie, zonder grote bewogenheid. Stilistisch sloot zich hierbij de organist bescheiden aan, maar hiermee medewerkend aan een prachtig geheel. Als componist is Toebosch geen groot vernieuwer. Zijn coloriet is Frans getint en alleen in harmonisch opzicht in een wat modern kleed gestoken. Duidelijk is zijn zin voor humor, zoals zijn fuga thema in-de Fantasie en Fuga op. 57. De knappe organist sprak vooral in de „Citatenimprovisaties". Hierin wel reminiscenties onder meer aan César Franck, zonder te komen tot een duidelijk thematisch beeld, maar met de nadruk op de improvisatie, waar in hij zich een meester toonde. B. RIJNDERS NOORDWIJK Club 5 van het Delftse Studentencorps heeft gisteren op uitbundige wijze de bruiloft van clubgenoot M. C. Julsing gevierd. In een optocht van harren en versierde auto's begeleidde de club de bruid (Yolanda Boekei) en bruidegom naar het stadhuis. Op de foto: Het bruidspaar in hun bruidsauto, omringd door de leden van Club 5. In het kader van de vakantiespe- len VAK-'72 w aren in het va- kantie-Doe-Boek VAK-'72 nog di verse wedst ijden aangekondigd met een iuterste datum vai zenden, waarna de ingeleverde prestaties o.a. tekenen, fotowed- strijd, woordenspel en kleurwed- st ij dter beoordeling aan een deskundige ujry zouden worden voorgelegd. De uitslagen of liever gezegd de beoordelingen met prijstoeken ning zijn aan de prijswinnaars sch iftelijk medegedeeld, alsme de tijd en plaats van afhalen van de verworven prijzen. Deze uitslagen waren als volgt: Bui- tentekenwedst rijden le pr. Hans Hozenboom, 2 Yvonne Heems kerk. 3 Kees L'Amie. Fotowed strijd le p C. van Scheppingen en verder gedeelde prijs Peter v.d. Boog, Paul v.d. Boog, Th. Otto en Francis v.d. Ham. Woordenspel: le pr. Conny, Paul en Pete v.d. Boog, 2e pr. Jan Wolvers. 3 Nico en Fred van Haastrecht, 4 Brigiitte Arb- gedeelde prijs Henny Bouwmeester en Theo Spruit, K'eu wedstrijd: Richard var Klink, Jerome Adema, Gerard van Leur. Ast rid Vermei j, Simo- ne Geurtjes, Fred Bakke line Hocgenboom. Caroline Stork, Fransje Kortekaas, Maarten Ruigrok. NOORDWIJK Er is nog geen beslissing gevallen op het voor stel van de Rotterdamse ban kier T. Slavenburg en zijn me destanders om de afbraak van „Huis Ter Duin op te schorten. In verband met het vertrek van de directeur van de N.V. Toren hoed naar Curacao, verwachtte men gisteren reeds tot een defi nitief besluit te zullen komen. Afscheid vaii hoofd inspecteur ALPHEN Alphen heeft afscheid genomen van de heer Van Wou denberg, hoofdinspecteur van de gemeentelijke politie. De heer Van Woudenberg wordt docent aan de bestuursschool In Gro ningen. Behalve de hoofdinspec teur nam ook agent Koense af scheid. Beide heren werden toegesproken door de heer v. Voorden, korps chef. Vervolgens werd de op volger van de heer Van Wou denberg, de heer Van Es. De heer Van Voorden begroette hem met de woorden „Voor waar. hij mag er zijn". De heer Van Woudenberg werd ook lof toegezwaaid voor zijn functie als voorzitter van de Alphense Politiesportvereniging. Namens deze vereniging ontvingen de beide scheidenden een geschenk onder couvert. In zijn dankwoord zorgde de heer Van Woudenberg voor de ernsti ge noot. Hij bekritiseerde de on juiste visie van het publiek op de politie. Men vindt dat de po litie het nooit goed doet. Ook stelde hij dat er geen rugdek king is voor de politie. De straf fen zijn vaak niet in overeen stemming met de overtredingen. Toch, verklaarde hij. verlaat ik geen zinkend schip, ik heb nog alle vertrouwen in de functie van de politie. Tenslotte over handigde hij aan zijn opvolger de sleutels van zijn bureau en aan de burgemeester het teken van zijn korpsbrevet. De heer Slavenburg, die reeds vele jaren zijn vakanties in Noordwijk doorbrengt en tot de vaste gasten van „Huis ter Duin" behoort, wachtte gisteren in het hotel de uitslag van de onderhandelingen af. Maar ook sommige van de Noordwijkse regenten zijn zeer geporteerd voor het behoud van het com plex hotelgebouw, dat in de 85 jaar van haar bestaan in bin nen- en buitenland een begrip is geworden. Van andere bestuur ders is bekend dat zij er niet rouwig om zouden zijn als het bejaarde complex verdwijnt en als er op het terrein iets nieuws zou verrijzen. r ALPHEN De koningin Julia- nabrug zal in de nacht van zaterdag op zondag geslojen zijn. Dit in verband met een slijklaag die op het brug dek wordt aangelegd. Het ver- keerrichting Amsterdam wordt omgeleid over de hef- brug. Het overige verkeer wordt doo het ILEIDEN The Lor's dFoks zullen, na een klleine vakan- tiepeiore.d wee r van statr gaan met Euchairstievieirng. Dit keer in e Jdozefkekr aan e dlieenrsinge. Aanvangl 19.00 u. KATWIJK Het wuterpoo- team van Klatwijk is gepor- moveer. Idn De N ie re we ie won het efta mellt 17-4 van e Gdeuzen uit Goes. De oe-d punten weren gescood oo (De Vies (5 maa), Van e Bent (4 maa) Timmemarns I (3 maa) Paevrilelt en van der Putten (beiden 2 maal). LEIMUIDEN De gemeenteraad van Leimuiden toonde zich in zijs vergadering gisteravond on gerust over de toenadering van 't plannen van GS heeft de weg in weg 7a. Er gaan nu per dag 15.000 wagens over. Volgens plannen van G.S. heeft weg In de toekomst een recreatieve functie. Ir. v. d. Berg (Chr. part) meende dat het Streekplan Plassenge- bied niet compleet is zonder een streekvervoersplan. Hij verzocht b. en w. aan G.S. te vragen naar hun argumentatie voor het niet vermelden van dit facet. De heer Van Graas zei te ver wachten dat ook veel verkeer door Leimuiden zal komen, wanneer steeds meer opstoppin gen op de rijksweg ontstaan. De groei van Leimuiden met 1V£% per jaar bleek de meeste raads leden niet te bevredigen. Zij hadden Hefst een groei van 2% gehad maar dat zou tot gevolg hebben dat Leimuiden al lang voor 1980 volgebouwd zal zijn. De eigenaar, Arie v. d. Boom, zal zo spoedig mogelijk beginnen met het aanleggen van de eer ste fase van het recreatiepark Princesse Drecht. De raad is nu echter niet zo blij meer met dat project als toen hij ruim een jaar geleden de verkoop zonder veel discussie goedkeurde. De capaciteit van de rioolwater zuiveringsinstallatie blijkt niet voldoende voor de vrije sector bouw die de komende jaren ver wacht wordt, de 60 bungalows In het plan Honhoff zowel als de eersti fase van Princesse Drecht. De voorzitter ging er- vun uit dat de vrije bouw plus het plan Honhoff noodzakelijk zijn voor de aansluiting van Pr.ncesse Drecht op de rioolwa- 'erzuiveringsinstullutie. De raad. ten slotte, had geen be zwaar tegen een kasgeldlening t.b.v. de stichting „Het Spant" ter voldoening van haar ver plichtingen in afwachting van d? subsidies. Nadat de vergade ring besloten was. gaf gemeen tesecretaris De Vrec/.e een uit eenzetting van de toekomstplan nen voor Leimuiden. 10.20 nssl Spie •k. VPR ebrelde i glsche ^VOOHOUT OP 25 augustus Jjjo*i 1932 richtten twintig dapperen k'asslj de R.K.S.V. Foreholte op. Het commentaar van verschillende Voorkouters in die tijd: „In Voorhout is geen voetbalvereni ging nodig". Precies veertig jaar lang nu heeft Foreholte zich daar niets van aangetrok ken. Feest derhalve. liPen6 eeds en'§e festiviteiten hebben de Voorhoutse voetballiefheb- "j bers achter de rug. Zoals gister- avond toon er uitbundig werd en 9 gefeest in het clubgebouw. Van middag zal het er wel wat plechtiger toegaan tijdens de re ceptie, die van vier tot zes eveneens in het clubgebouw wordt gehouden. Het program ma van morgen vermeldt: 11.00 s< u. handbalwedstrijd Foreholte - Attila (Utrecht); 12.00 u. voet balwedstrijd Oud-Foreholte Oud-Hillegom; 13.45 u. pupillen- wedstrijd; 14.30 Foreholte 1 - Teylingen 1. Ter gelegenheid van het veertigja rig jubileum heeft de feestcom missie een jubileumblad het licht doen zien (voorzover een jubileumblad kan kijken), waar aan wij de navolgende gegevens ontleenden. De pioniers, die veertig jaar gele den aan de wieg /an R.K.S.V. Foreholte stonden, luisterden naar de namen Joze Bulten. Ka- rel en Wim Heuzen. Carel Huyts, Cees van de Berg en J.L. Nijssen. Ook dit begin was moeilijk en het duurde tot 1934 voordat een acceptabel veld werd gevonden, dat op 6 mei van dat jaar door burgemeester Bulten in gebruik werd gesteld. Niettemin bleven in die jaren donkere wolken zich met grote regelmaat samenpakken over het voortbestaan van Foreholt De heren Jan Piet Vester en Piet van der Hulst wierpen zich veelal op als redders in de nood. Sportief gezien verliepen de zaken rooskleurig. Foreholte 1 werd in zijn beginjaren ingedeeld in de vierde klas van de Katholieke Diocesaanse Haarlemse Voet balbond (D.H.V.B.). maar pro moveerde reeds in 1933 naar de derde klas. Altior werd daartoe in een beslissingswedstrijd ver slagen. Enkele jaren later ver wierven de Voorhoutse voetbal lers zich een plaats in de twee de klas. Tot 1940 bleef het daar in spelen. Na de oorlog werden de katholie ke voetbalbonden niet heropge richt. Iedereen ging gezellig in de KNVB voetballen; Foreholte deed dat in de eerste klas van de Leidse Voetbalbond. Een eer ste poging tot promotie misluk te. Wel werd Foreholte kam pioen. maar Alphense Boys en SVLV toonden zich in promotie- weddstrijden de sterksten. Handbal straat te verlaten, omdat daar het Kievitspark moest worden gevestigd. Het verhuisde naar een nood veld aan de Rijnsbur- gerweg, waar de kleedgelegen heid uit een koeienstal bestond. Dat mocht niet verhinderen, dat in 1956 de afdeling dameshand bal werd opgericht. 1956 was een glorieus jaar voor Forehol te. De al tien jaar lang zo felbe- geer. promotie naar de vierde klas .-CNVB werd eindelijk ee realiteit na een 21 zege op SVLV. En om de sterren van (oen maar met name te noe men: Nic. van Schooten, Pieter van Dijk. Joop Allard, Piet van Qouq, Piet Warmerdam, Sjaak Ottenheim. Joop van Wouw, Jan Langeveld, Herman van Schie, Tinus Bel en Piet van Werkho ven. In hetzelfde jaar opende burgemeester Smolders Forehol- tes nieuwe sportpark aan de Leidse Vaart. Dat luidde een glorieuze periode in. Het tweede elftal promoveer de in 1959 en in 1960 en bereikte Het kampioenselftal, dat in 1956 naar de KNVB promoveerde de res. 3e klas KNVB. Een ab- een plaats in de derde klas wer- soluut hoogtepunt in de historie den met succes afgesloten, van Foreholte was het kam pioenschap dat het eerste team in 1960 veroverde. Niet minder Derde klas dan 5000 toeschouwers zagen dat in Warmond een feit worden Sportief gezien is het Foreholte door een zege in een beslis- daarna nimmer meer zo voor singswedstrijd tegen Lugdunum. de wind gegaan. In 1969 degra- Ook de promotiewedstrijden om deerde het naar de vierde klas en in 1967 belandde het zelfs weer in de Leidse Voetbalbond. Om gelukkig twee jaar later weer naar de KNVB te promo veren. De huidige traine\ de heer Ickenroth is nu naarstig op zoek naar het antwoord op de volgende vraag: „Hoe krijg ik Foreholte weer in de derde klas?". „Zuid-West" krijgt 'n liek LF.IDFN Het gemeentebestuur is voornemens het verzoek van de wijkvereniging „Aktief" te ondersteunen pm een hek te doen plaatsen rond de speeltuin „Zuid-West" aan de Herlage- straat. Het hek moet het onge rechtigd binnenkomen in de speeltuin voorkomen. Er kan met enkele eenvoudige voorzie ningen volstaan worden, waar van de kosten 5000 bedragen. Daarvan komt een bedrug van 3.500 direct voor rekening van de gemeente. B. en W. hebben een voorstel in deze geest voor gelegd aan de commissie voor de financiën en aan die voor Cultuur, Recreatie, sport en jeugd. Dames haalden trimdiploma LEIMUIDEN De dames De Graaf-v. Steijn en De Graaf-van Bohemen zijn er in geslaagd om gedurende een aantal weken iedere dag zoveel banen te zwemmen dat z in het bezit konden komen van het trim diploma van de KNZB. Ondanks het koude weer. zwommen zij iedere dag 500 meter, in totaal 25 kilometer. In de komende weken zullen nog enkele dames dit resultaat behalen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3