999 SPELEN VAN DE LEEGTE SPORT OVERVLEUGELD DOOR POLITIEK Avery Brundage vallen de schellen van de ogen saterdag 26 augustus 1972 leidse courant Het Olympisch stadion in München biedt plaats aan 80.000 toeschou wers. Vandaag wordt daar de opening ver richt van het evene ment, dat weer grootser MÜNCHEN Fanfares, vlaggen, de feestelijke in tocht van het Olympisch vuur, dat zal oprijzen uit de schaal hoog op de tri bunes van het volgepakte middelpunt van de ope ningsplechtigheid. het sta dion met het dak, dat in de verte een circus doet vermoeden, en alle andere vreugdebetonen zullen verschrompelen tot een bijkomstigheid als van middag de twintigste Spe len worden geopend. Het draaiboek is minutieus in elkaar gezet, er is einde loos gerepeteerd om alles vlekkeloos te laten verlo pen, maar de regisseur zal een open plek moeten verdoezelen. Op de plaats, waar achter het schild met Rhodesië 48 sportlie den hadden moeten staan, moet een leegte worden opgevuld, die symbolisch is voor deze spelen van München, die de Spelen van de Leegte" genoemd kunnen worden. Deze twintigste -editie in de reeks van de moderne Spelen heeft zijn inhoud grotendeels verloren, om dat niet meer wordt vol daan aan ook maar de ge ringste voorwaarden, die de stichter, Pierre Baron De Coubertin, heeft ge steld. Krampachtig is vele jaren getracht daaraan te voldoen, maar sinds de 22e augustus 1972 is met één vernietigende klap het fundament onder de Spe len weggeslagen. Niemand van de gezags dragers in het opperste college dat de Spelen on der zijn beheer heeft, on derkende wat gaande was. Zelfs de afgelopen week toch, werd heftig gesugge reerd, dat de oppositie een ballonnetje opliet, maar niet tot daden zou overgaan. Avery Brunda ge. die ten onrechte ervan overtuigd bleef, dat „zijn Spelen niet politiek kon den worden beïnvloed", zijn op de laatste dag van zijn heerschappij over een sportimperium de schellen van de ogen gevallen. Hij moest met schaamte er- De muren zijn al geblakerd kennen dat de sport was overvleugeld door de poli tiek. Een ontwikkeling, die het voortbestaan van de Spelen, waaraan door sommigen toch reeds lang werd getwijfeld, maar die altijd weer doorgang von den, ernstig kan aantas ten. En het IOC is ziende blind geweest, van het ontstaan van de moderne Spelen af. Sinds die eerste Spelen in 1896 in Athene, heeft de politiek op de loer gelegen om zich meester te maken van 's werelds grootste sportevenement, dat een blikvanger zonder weerga is, voor het gehele mensdom. Aantasting Tot München is het IOC erin geslaagd elke aantas ting van de baarden van de Spelen te beteugelen. Ditmaal werd een verplet terende nederlaag geleden en moest worden erkend, dat het weren van de poli tieke aspecten in de inter nationale sportwereld een fata morgana is geweest. Avery Brundage heeft de Olympische sportwereld altijd voorgesteld als een verzameling vredelievende lieden, die niets liever wil den dan verbroederen, el- kaars standpunten eerbie digen, elkanders menin gen respecteren. De Spelen immers waren het symbool van de een heid van de wereld, en twee gruwelijke wereld oorlogen konden die een heid zelfs niet voorgoed verscheuren. Weer kwam men bijeen, weer schaar de men zich als één man onder de Olympische hymne en de vlag, die van land tot land ging. Maar het IOC was reeds gewaarschuwd in 1896. toen de Spelen begonnen onder een slecht gestern te. De Griekse regering wenste geen Spelen in Athene: ze gingen toch door. In 1900 had de Olympiade te lijden van de politieke moeilijkheden, waarmee de wereldten toonstelling tot stand was gekomen en vier jaar la ter moest president Roose velt persoonlijk ingrij pen, toen twee Ameri kaanse steden, in een bin nenlandse politieke strijd, om de gunst van de orga nisatie duelleerden. De lijst is verre van volle dig met de incidenten in 1912 toen het Russische en Habsburgse hof elkaar in de haren zaten over het wel of niet hijsen van de vlaggen van Finland, Hon garije en Bohemen. Toen al werden politieke kwesties, zij het zonder ernstige gevolgen, uitge vochten over de Spelen heen. Berlijn 1936 was één politieke stunt en dan mag het IOC erop wijzen dat het toch maar is ge lukt om in 1956 Neder land liet het toen afweten in verband met de Hon gaarse opstand, die bloe dig de kop werd ingedrukt de beide Duitslanden weer onder de ene Olym pische vlag te sdiaren, het was nauwelijks een overwinning. want de scheiding werd slechts voor .twee weken opgehe ven voor een uiterst be perkt deel van het ge scheurde land. Inderdaad nam in 1956. 1960 en 1964 één Duitsland deel. Maar het effect ging weer verlo ren. Brutaler, uitdagender dan ooit tevoren, waren de Spelen van Mexico, toen de Black Power-be- weging tot op het erepo dium politieke propaganda maakte. Nog hield Brun dage halsstarrig staande, dat het IOC nooit zou toe staan, dat ,,zijn" evene ment zou worden gebruikt voor politieke doeleinden. En de schare, die hij ach ter zich had verzameld, knikte gehoorzaam, maar was eveneens ziende blind. Ontknoping De ontknoping, die het ge volg was van deze kort zichtigheid, werd Irf Mün chen openbaar. Zonder pardon werd, op politieke gronden, de uitsluiting geëist van een land, dat Van een onzer verslaggevers in München HERMAN VAN BERGEM met algemene stemmen gelaten. Toen stemden ook de IOC-leden voor. die deze week het ene dreige ment na het andere uit ten. En weer stonden de zelfden die in Mexico de Spelen hadden gebruikt om hun denkbeelden we reldkundig te maken, veoraan in de rij van de oppositie. Nog meenden Brundage en zijn aanhang de breuk te kunnen lijmen. Maar het voorheen als een hecht blok optredende In ternationaal Olympisch Comité was al verscheurd. Er hadden landen hun in trede gedaan, die andere denkbeelden hebben dan de stoffige meerderheid voorheen. Zij vormden een eenheid, maar niet de eenheid, die Brundage zijn leven lang heeft gepredikt. Zij verdeelden het IOC in twee kampen, die de oude en de nieuwe wereld ge noemd kunnen worden. De invloed van die nieuwe wereld zal niet verslappen en met de overwinning op het als onaantastbaar te boek staande gezelschap hoogwaardigheidsbekle ders is een nieuw element in het IOC geslopen. Door de gebeurtenissen van deze week is elke groep, die meent in de oppositie te moeten gaan, het wa pen in handen gegeven om tot succes te komen. Want er staan meer Spe len op het programma. Ook in andere wereld- of continentomvattende sport evenementen kan eenzelf de gedragslijn worden ge volgd. die in München openlijk werd gedemon streerd en waarmee het succes werd behaald, dat men zo vele jaren trachtte tegen te houden. Er is on omstotelijk bewezen, dat de politiek niet slechts vat heeft gekregen op de Spe len. maar het evenement kan gebruiken als een in strument om zijn ideeën te verwerkelijken en de aandacht te vestigen op toestanden, waarmee men het niet eens is, terecht of ten onrechte. Toekomst De gevolgen zijn nog niet te overzien. De toekomst zal leren welke deze zijn. Maar zoals de Afrikaanse landen, ook gesteund door naties daarbuiten, hun wil hebben opgelegd aan het Instituut dat eenheid, ver broedering, vriendschap en vredelievendheid als hoogste waarden verkon digt, zo kan in de toe komst elke groepering tenminste trachten invloed op het verloop van de Spelen uit te oefenen. I r kan. met op de achter grond maar duidelijk zichtbaar de politiek, uit sluiting van een of ander land worden afgedwongen. Er zijn immers meer lan den dan alleen Rhodesië. waar de meerderheid wordt geregeerd door een minderheid. München 1972 heeft de rechte koers, waarop het IOC nog meende te varen, gewij zigd. De rechte weg is gesplitst in tweeën, die verder van elkaar kunnen worden getrokken dan wenselijk is voor een on bekommerd bestaan van de Olympische Spelen, waarvan de Olympische gedachte de geweld aan gedane grondslag vormt. Langzaam, maar onaf wendbaar, groeiden de Spelen van een verzamel plaats voor de sportjeugd van de wereld tot een prestige-object van de or ganiserende naties. Het IOC heeft getracht ook dit uit te bannen, maar is er niet in geslaagd. De ge volgen worden getoond in München, waar een koele, zakelijke sfeer heerst, die niets gomeen heeft met de „vrolijke, ongedwongen sportmeeting", die de Spe len beogen te zijn. Zo groot, zo monstrueus zelfs, zijn de Spelen uitge dijd, dat de geringste spo ren van intimiteit eruit zijn verdwenen. Natuur lijk worden er vriend schapsbanden gekweekt, natüurlijk zal de wereld sportieve prestaties kun nen aanschouwen, maar van de intenties van De Coubertin is bitter weinig overgebleven. Weer zal de strijd ontbranden met als eindpunt de overwinning van een land, dat tot de beste totaalprestatie is ge komen. Die zege zelfs heeft al De Olympische gedach te heeft in München de grootste nederlaag tot nogtoe geleden. Maar „show must go on", op de foto: een Wcstduitse turnster maakte al vast een gracieuze hand stand voor het Olym pisch dorp. vele jaren een politieke achtergrond. Via commu nicatiemiddelen, die onbe kend waren toen De Cou bertin zijn Spelen tot le ven wekte, zullen de eer en glorie van de zegevie rende landen over de hele wereld in woord en beeld worden gebracht. En de tweestrijd tussen de groot machten zal met intense belangstelling worden ge volgd. Allerwegen wordt in woord en geschrift ver kondigd, dat dc Spelen, in dien de in München ge trokken lijn zou worden voortgezet, tot ondergang zijn gedoemd. De afbrok keling is al een proces van jaren. Commercie en prestige zijn gevolgd door politiek en zoals vergeefs is getracht een barricade op te werpen tegen het za kelijke element in de Spe len speciaal de winter spelen waarover Avery Brundage de banvloek heeft uitgesproken zoals vergeefs werd gewe zen op de uitwas die de Spelen zouden worden in dien de prestigeslag (nog groter, nog pompeuzer, nog geldverslindender) zou voortduren, zo moet gevreesd worden dat zeker in een tijdperk waarin de wereld op het tv-scherm kan zien boe men zijn ideeën uitdraagt ook de politiek een nog vastere greep zal krijgen op een gebeuren, dat In wezen zo enorm veel goe de denkbeelden kun ver wezenlijken, maar dat langzaam is uitgehold tot de kwalificatie „Spelen van de Leegte", de Spelen van München 1972, die het kruispunt zijn voor Spe len, waarvoor de juiste weg moet worden ingesla gen. Een opgave, waar voor de nieuwe president van het IOC zich gesteld ziet. En waarbij hij met beleid, overleg en diplo matiek vernuft te werk zal moeten gaan om te voorkomen dat door een verdere afbrokkeling de Spelen in elkaar zullen storten. De muren zijn al geblakerd. Afbrokkeling reeds proces van jaren

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13