Bemoei je niet jezelf, Amerika./ Isolationisme een makkelijk scheldwoord MtGOVERN: vertrouw nfet op de wapens ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1972 iets hebben om te marchanderen aan de onderhandelingstafel militaire overwegingen niet meer de belangrijkste WASHINGTON "Concentreer je op je binnenlandse aangele genheden, Amerika". Dit was het thema in de toespraak van senator George McGovern toen hij op de democratische conven tie in Miami zijn kandidatuur voor het presidentschap aan nam. Komende herfst zal dit ook een van de leuzen in zijn verkie zingsstrijd zijn. Deze slagzin heeft op een ongelukkige manier de biikiank van isolationisme gekregen, hetgeen deze week op de republikeinse conventie, eveneens in Miami, is bevestigd en in Europa zal het mis schien alleen overkomen als een oproep aan de hier gelegerde Amerikaanse troepen om naar Amerika terug te keren. In Washington voelen de gevestig de kringen van het ministerie van buitenlandse zaken zich even onbehaaglijk over de alge mene tendens van McGoverns buitenlandse politiek als de mi nisteries van buitenlandse zaken in Londen en Bonn. Op een on bescheiden manier gaf de Israë lische ambassadeur in de Ver enigde Staten bekendheid aan de Israëlische ongerustheid. Presi dent Nixon is vroegtijdig met een aanval op zijn tegenstander be gonnen, en maakt daarbij ge bruik van de diensten van zijn kabinetsfunctionarissen en uitge rekend ook van zijn voormalige minister van financiën, de de mocraat John Connally. Nixon en zijn aanhang willen zo het stempel van neo-nationalisme op de democratische kandidaat drukken. Isolationisme is een makkelijk scheldwoord in een verkiezings jaar. Bepaalde denkbeelden in McGoverns buitenlandse politiek mogen dan wel als onpraktisch of halfgaar beschouwd worden, maar isolationisme is werklijk de verkeerde term voor de poli tiek van een man die opnieuw verklaard heeft dat hij zal vast houden aan de belofte dat de de fensie van Europa 'de hoeksteen van de Amerikaanse buitenland se politiek' zal vormen. Een man ook die onbeperkte wapen leveranties aan Israël heeft be loofd en die aandringt op de verdubbeling van het econo misch hulpprogramma. Het is erg makkelijk om McGo vern als het stereotype van een isolationist voor te 3tellen, want hij zet grote vraagtekens achter de mate waarin en de redenen waarom de V.S. zich met andere landen bemoeien. Hij gaat er van uit dat overwegingen van militaire aardniet langer meer de overwegende factor zijn in de formulering van een buitenlands beleid. Omdat hij een voorstan der is van het accepteren van een nederlaag in Vietnam en van een totale terugtrekking uit Indo-China, roept hij in de ge dachten van sommige critici herinneringen aan Mtinchen op. Domkop Omdat hij de nadruk legt op binnenlandse aangelegenheden in plaats van oo nationaal suc ces door militaire macht, verdenkt men hem er vqn dat hij zich van de wereld wil afkeren. Omdat hij een politicus uit de prairies van het midden westen is, neemt men aan dat hij een internationale domkop is. De Amerikaanse stemming in de nadagen van de afschuwelijke ervaring in Vietnam levert veel gevaren op. Maar die blijven be staan. of McGovern nu wel of niet in het Witte Huis komt te zitten. Het Amerikaanse volk is geneigd tot simpel moralisme; waarom zou de slagzin "geen Vietnams meer" een even gebie dende kreet kunnen word n a's het anti-communisme da 25 jaar lang de basis van de Ame rikaanse wereldrol is geweest. Een groot gedeelte van de elite, die de buitenlandse politiek be paalt, is door Vietnam in dis krediet geraakt en het zelfver trouwen in deze groep is danig aangetast. Dit opent de weg voor de eis van controle van 'net volk op de buitenlandse politiek en van een open diplomatie. Deze democratische druk is in veel opzichten gezond. Maar dit houdt wel het risico Ln dat een politiek uit de bus komt die meer de uitdrukking is van een nationale stemming, dan een voorzichtige herwaardering van de nationale belangen, zoals die op het moment vereist wordt. Het congres oefent steeds zwaardere druk uit op de defen siebegroting en het buitenlandse hulpprogramma. Stijgende per soneelskosten, door de overscha keling op een beroepsleger nog vermeerderd, gecombineerd met de eisen van nieuwe generaties nucleaire en andere wapensyste men. vragen om verhoging van de defensiebegroting. Gelijktijdi ge burgeraanspraken op de gel den proberen de militaire uitga ven te verminderen.De gevolgen van deze tendens voor Ameri- ka's bondgenoten in Europa en in andere delen van de wereld moeten met of zonder McGovern onder ogen gezien worden. De topontmoetingen in Moskou en Peking geven precies aan uit welke hoek de wind waait. In Moskou handelde Nixon over de hoofden van zijn westelijke bondgenoten heen, toen hij over eenstemming bereikte over prin cipe-kwesties die betrekking hebben op de oostwest onderhan delingen die tijdens de Európese veiligheidsconferentie plaatsvin den. Fase twee van de Salt-be- sprekingen zal haast wel zeker gaan betekenén dat het als eer ste gebruik maken van nucleaire wapens, tactisch dan wel strate gisch, uitgesloten zal moeten worden uit het Navo-draaiboek. Dit alles gebeurt onder presi dent Nixon, niet onder McGo vern. Hoewel ze officieel niet op Euro pa van toepassing is, bezit de Nixon doctrine enkele vervelen de gevolgtrekkingen voor Euro- Al te groot vertrouwen McGovern wordt in Eurpa en Amerika gewoonlijk beschouwd als een man met slechts één po litiek principe, een vaag door borduren op zijn standpunt te gen de oorlog in Vietnam. Zijn al vroeg opgevatte bezwaar te gen de oorlog kwam in feite voort uit een algemene constate ring van de beperkingen van mi litaire macht. Het nu beroemde gedeelte over Vietnam in zijn toe spraak voor de senaat in 1963 gebruikte hij alleen maar als een treffend vorbeeld in zijn al gemene kritiek op het al te grote vertrouwen op militaire macht. Het thema dat hij toen gebruikte, past hij nu nog toe: „De misluk king van ons Vietnambeleid be hoort voor ieder van ons een te ken te zijn dat we de grondslagen van dat beleid opnieuw moeten onderzoekenn. Een gedeelte van die grondslagen ligt hier voor ons in het buitensporige aandeel dat op de begroting in beslag wordt genomen door de wet op het ge bruik van financiële middelen voor militaire doeleinden. En wij verzaken onze plicht ten op- zidhte van de geschiedenis als we er niet in slagen de juiste oplossing voor dit probleem te vinden. Want de mislukking in Vietnam zal niet beperkt blijven tot Vietnam alleen. De val waarin we terecht zijn gekomen zal ons blijven achtervolgen tot in iedere hoek van deze revolu tionaire wereld als we niet de juiste lering uit deze ervaring trekken. Ik merk op dat Ameri ka een veel grotere invloed zal uitoefenen voor vrede en vrij heid in Europa en andere delen van de wereld, als we minder op bewapening vertrouwen en meer op de economische, politiek en morele bronnen van onze macht". Deze opvatting over de wereld huldigt McGovern standvastig vanaf het moment dat hij in 1958 als jonge man zijn steun gaf aan George Wallace, die met een derde politieke partij meedong naar het president schap. Het partijprogramma van Wallace bestond grotendeels uit een stellingname tegen de koude oorlog. Maar voor het ge val McGovern nu het gevaar loopt afgewezen te worden als een politieke meeloper of zelfs een communistische sympathi sant die niets is veranderd, moet toch opgemerkt .worden dat het Truman beleid (nl. de bestendi ging van de toenbestaande in vloedsferen) in 't algemeen tot dezelfde conclusie is gekomen. Onnodige uitgaven Het uitgangspunt van McGo verns alternatieve buitenlandse politiek is zijn aanval op onnodi ge militaire uitgaven. Zijn ont werp van de defensiebegroting, die door een jonge medewerker van zijn rechtskundige staf, John Holum, op indrukkende manier tot in details is uitge werkt, heeft veel kritiek opge roepen. Regeringsfunctionaris sen van Nixons kabinet bestem pelden het als "een begroting voor overgave aa nde vijand". Het is misschien waar dat het projekt voor een bezuiniging van 30 miljard dollar onrealistisch is, maar de filosofie achter dat ontwerp is veel belangrijker dan de becijfering ei-van en is een ernstige overweging waard. Het is een "nul basis" begroting, dat wil zeggen: het begint helemaal opnieuw vanuit de grondbeginse len en stelt alleen die strijd krachten voor die nodig zijn om werkelijke bedreigingen het hoofd te bieden of die aan een realistisch doel beantwoorden. Terwijl het officiële militaire denken zich concentreert op het vermogen van de vijand, be hoort McGovern met de bove- omschreven filosofie tot de school die groter belang toekent aan de waarschijnlijke bedoelin gen van de vijand. Zijn alternatieve plan verwerpt een groot aantal principes uit de orthodoxie van de koude oorlog. Het militaire establishment hangt graag de filosofie aan dat men iets moet hebben om over te marchanderen aan de onder handelingstafel, als een recht vaardiging voor wapensystemen waarvoor helemaal geen militai re behoefte bestaat. Deze bena dering wordt in McGoverns plan totaal verworpen. Het weigert mee te doen aan de middeleeuw se theorie van de "eerste aan val" en "de strategie van de te* genklap", en verwerpt de hoge re wiskunde van de wederzijdse vernietiging. Het plan neemt "ehel juist aan dat het even wicht van wederzijds verzekerde vernietiging al bestaat. Conventionele strijdkrachten wor den op deelfde manier aan een herwaardering onderworpen wat betreft hun noodzakelijkheid en gerichtheid op toevallige ge beurtenissen. Men neemt alge niet de redding van de derde wereld van hef communisme pa Deze doctrine houdt in dat Amerika bereid is geld en tech nologie te besteden ten bate van haar bondgenoten, maar dat zij niet langer bereid is haar eigen bloed te vergieten. Dit houdt ook in dat de Amerikaanse hulp ge leverd wordt onder voorwaarde dat Europa zich zelf helpt De dogmatische stijl van de Nixon- Connally maatregelen van 15 au gustus 1971, kunnen beschouwd worden als Europa's eerste voorproefje van de Nixon doctri ne. McGovern betreurt die bena dering als "eigengerechtigde re toriek en het nemen van grote risico's op een roekeloze, econo misch onnodige manier". meen aan dat de Verenigde Sta ten zich er niet op hoeven voor te bereiden gelijktijdige oorlogen in Europa en Azië te voeren ("tegelijk met Rusland en China bezig zijn"), en ondertussen ook nog moeten klaar staan om het hoofd te bieden aan hoogst on waarschijnlijke toevallige ge-j beurtenissen op het westelijk; halfrond. Een grotere financiële! bijdrage wordt toegekend aan troepenversterkingen om een weloverwogen antwoord te ge ven op wat vor soort militaire dreiging dan ook. In plaats van een buitenlandse politiek, die geworden is tot de voortzetting van diplomatie metj militaire middelen, wil de inter nationale politiek van McGovern! grotere nadruk leggen op het de len van macht. Dit wil hij doen door de Verenigde Naties en inj deelgenootschap met bondgeno ten, met name leden van de EEG, Japan en de buurtlanden ten noorden en zuiden van de VS op het Amerikaanse konti-; nent. dat wij rijk zijn en zij arm McGovern deelt de mening dat "de tijd is aangebroken om het algemene principe aan te nemen dat de VS geen militaire bij stand zal geven aan reactionaire en repressieve dictatoriale regi mes". Dit is gericht tot zowel Athene en Lissabon als Saigon. Misschien is het goed ons even te herinneren dat de Truman doctrine voor het eerst verkon digd werd ter verdediging van de Griekse democratie. McGo vern is van mening dat de ware rechtvaardiging voor ontwikke lingshulp (die hij wil verdubbe len) niet de redding van de der de wereld van het communis me moet zijn, maar "simpelweg het feit dat wij rijk zijn en zij Dit zijn de welgemeende gevoe-1 lens van een internationalist. Toen hij op de democratische conventie in Miami Beach zijn kanditatuur aannam, zei McGo vern: "Amerika moet zich weer herstellen, zodat zij haar eigen rol in de wereld kan spelen. J Maar we kunnen dit alleen be reiken door het vertrouwen in j onszelf te herstellen. De grootste verdienste die Amerika nu haar burgers kan leveren is het weer gezond maken van ons grootse land dat diep in de moeilijkhe den zit". Het thema: "Concen treer je op je eigen land, Ameri ka" wordt niet bedoeld als een oproep om z:ch van deze wereld terug te tre';ken, maar a!s een bevel om terug te komen van de verloren wereld van het Truman tijdperk en zich te rirtiten op wat volgens senator McGovern de echte wereld van vandaag is

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10