Aanval Solzjenitsyn ensuur in Rusland Geen compensatie werkende jongeren Aziaten uit Oeganda mogen naar Canada £ciclóe(BouAcmt Wetenschappe lijk personeel YU achter inschrijfboycot Tegen S.E.R.-advies in: ZIEKENGRUIS Don Byas in Amsterdam overleden Zeepost Jubileumactie van P.I.T. voor oorlogsgewonden Honderden toeristen gestrand 1971 fllJDAG 25 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 y DCKHOLM (AP) De Russi- ningsuiting, nationaal chauvi- Harl Ragnar Gierow. de sekreta- iche schrijver, Alexander Solz- nisme en het onderdrukken van jenitsyn, wiens werken in zijn de vrijheid van individuen en na- vaderland niet mogen verschij- ties. nen, heeft een felle aanval ge- Zijn lezing van twaalf pagina's is (aan op de censuur en de poli- gepubliceerd in de traditionele jaarlijkse uitgave van de Nobel stichting ,,Le Prix Nobel in Heke druk in de lezing die hij Jieeft opgesteld toen hem de No belprijs werd uitgereikt. Deze (ezing is gisteren onverwacht in Stockholm gepubliceerd - twee jaar na dato. Jzjenitsyn valt in zijn lezing ook ^it tegen politieke terreur, het Onderdrukken van de vrije me de Zweedse akademie van letterkunde, heeft verklaard dat de gepubliceerde lezing identiek is met de lezing die Solzjenitsyn had voorbereid voor de uitreiking van de Nobel prijs, die was vastgesteld op Pa- 1971". sen van dit jaar. Solzjenitsyn zou de lezing, als al- Deze uitreiking, die zou hebben les goed was gegaan, hebben plaatsgevonden in een partiku- uitgesproken tijdens het Nobel- liere woning in Moskou ging prijsbanket van 1970, maar hem niet door omdat de autoriteiten werd toen verboden naar Zweren Gierow een inreisvisum weiger- te reizen. den. NIXON BEGINT CAMPAGNE MIAMI BEACH (Reuter AFP) Met de toejuichingen van de re publikeinse conventie nog in de oren, is president Nixon gisteren zijn campagne begonnen tegen de democratische kandidaat, se nator McGovern, door diens voorstellen tot vermindering van de militaire uitgaven te he kelen. De Amerikaanse president betoog de, dat McGoverns plan om de defensiebegroting met dertig miljoen dollar te besnoeien en verdere verminderingen toe te passen in de loop van vijf jaar de V.S. zou reduceren tot een icon neemt afscheid van de 82ste Airborne Divisie die in Miami heeft mogendheid van de tweede rang lienst gedaan als bescherming van de Republikeinse Conventie. achter de Sovjet-Unie. Van onze pari. red. SN HAAG Werkende jonge ren van 15 en 16 jaar die wette lijk verplicht zijn per week een flag onderwijs te volgen, zullen isen compensatie krijgen voor ederfd loon. Het kabinet-Bies- euvel heeft besloten niet met en compensatieregeling te ko- ustn. De SER heeft wel zo'n re geling bepleit nadat de vorige Wee, minister van Sociale Zaken *hb«, Heivink had gevraagd om een advies over het probleem van de loonderving. nd juni nog werd door minis- ier-president Biesheuvel gezegd lat een compensatieregeling in Ie maak was. Gisteravond kon Vim van Seeters, bestuurslid tan de Katholieke Werkende jongeren, nog niét geloven dat ir geen compensatieregeling tornt. ,,We wisten dat het moei- Ijk lag in het kabinet, maar wij loopten nog steeds dat de rege- ing er zou komen onder druk 'an onze aktiviteiten." 1 organisaties van Werkende ADVERTENTIE Jongeren zijn erg gebrand op het treffen van een regeling voor looncompensatie. De werk gevers zijn niet verplicht om de jongeren loon te betalen over de wekelijkse onderwijsdag. De or ganisaties zijn bang dat de ge deeltelijke learplicht zal worden ontdoken om toch het volle week loon te kunnen verdienen. Door financiële compensatie te geven aan gezien met werkende jon geren zouden in elk geval de ou ders beter mee willen werken. Overigens blijft er een kleine kans bestaan dat het kabinet te rugkomt op zijn besluit en als nog met 'n wetsontwerp voor 'n compensatieregeling komt. Vol gens KWJ-bestuurslid van See ters is namelijk voor de vakcen trales de compensatie een be langrijk punt. De regering heeft deze week overleg gehad met de centrales en het is mogelijk dat het kabinet omwille van een sociaal contract toegeeft aan een aantal wensen van de vak beweging en de oorspronkelijke kabinetsplannen van vóór de breuk met DS '70 wijzigt. Een ernstig verkeers ongeval heeft een onzer redacteuren, Leo Thuring, schoks gewijs uit het brui sende leven in een bijzonder statisch zie kenhuisbed geworpen. Na weken lang pas sief in dit vangnet verkeerd te hebben is hij nu aan de bete rende hand, beter ge zegd aan het beteren- de been. Uit de grijze eenvor migheid van vieren twintig uur horizonta lisme per etmaal, stijgen nu gedachten, indrukken en herinne ringen op. die hij - het bloed kruipt waar het niet gaan kan - heeft gevangen en op papier gezet. Hij heeft het geheel de verzamelnaam „Ziekengruis" gege ven, van welke sub stantie wij de lezer - met ingang van mor gen - één lepel per dag willen toedienen. „Ziekengruis" zij op gedragen aan dege nen, die in dezelfde omstandigheden ver keren, aan degenen, die liefdevol verple gend dagelijks en nachtelijks met hen sollen, en aan dege nen, die hen tijdens de bezoekuren be hoedzaam gadeslaan van over de rand van het bed. Chili stuurt Argentijnen naar Cuba SANTIAGO (Reuter) ChiU zal vrijdag tien Argentijnse guerril lastrijders, die vorige week met een gekaapt lijnvliegtuig in San tiago arriveerden, naar Cuba sturen. Dit is uit hoge Chileense politiekringen vernomen. De guerrillastrijders vlogen met het Argentijnse passagiersvlieg tuig over de Andes na een mas sale uitbraak uit de extra-bevei ligde gevangenis van de patago- nische stad Rawson. Zestien van de negentien gevangenen die hen hielpen ontsnappen voordat zij zichzelf overgaven zijn dinsdag op de vliegbasis Trelew doodgeschoten bij wat de autoniiteiten een nieuwe ont- vluóhöingspoging noemden. Amsterdam (ANP) De Ameri kaanse tenor-saxofonist Carlos Wesley Don Byas is donderdag middag op 59-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam aan longkanker overleden. Don Bvas. geboren in Muskogee (Oklahoma, USA), was een te- norsaxonfonist die de traditie van Hawkins voortzette, maar het instrument moderniseerde in de richting van de moderne jazz in de stijl van onder meer Charly Parker. Als zodanig was hij in de jaren '40 met Gillespie in New York een van de ver nieuwers van de jazz. Carlos Wesley Don Byas begon als professioneel tenor-saxofo nist bij Lionel Hampton, nadien werkte hij o.m. met Andy Kirk. In de jaren '40 werkte hij naast Gillespie ook met Count Basie, dan Carter en Duke Ellington. Met Carter trok Don Byas in 1946 naar Europa, ook met het orkest van Don Redman maakte hij een toernee door Europa. Het beviel hem zo goed in dit werelddeel dat hij er zich voor goed vestigde. Twee jaar geleden maakte hij in Amerika zijn come-back, op het Newport Jazz Festival. Vorig iaar nog maakte hij met Art Blake een toernee door Japan. Kort na zijn terugkeer werd Don Byas ziek. Iremer krijgt geen nieuw proces EER MARLBORO (AP) Ar- r H. Bremer, die op 4 augus- van dit jaar werd veroor- teld tot een gevangenisstraf n 63 jaar voor de moordaan- n op de republikeinse gouver- Jtur George C. Wallace heeft |een proces toegewezen gekre- DEN HAAG Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms ,,Rio Carcarana" (2/9), Australië: ms. ..Melbour ne Express" (28/8). Brazilië: ms „Monthouet" (2/9), Canada ms. „CP Trader" (30/8),' Chili: ms „Cartagena de Indias" (28/8), Japan: ms „Elbe Maru" (30/8), Indonesië: ms „Bava ria" (29/8), Israël: ms „Rahel" (1/9), Ned. Antillen: ms „Nep- tunus" (28/8), Suriname: ms „Neptunus" (28/8), Verenigde Staten van Amerika: ms ,,SL 181" (30/8), Z-Afrika (Rep.) m.i.v. Z. W. Afrika: ms „Pola- na" (30/8). OTTAWA (AFP-AP)— Premier Pierre Trudeau van Canada heeft gisteren na afloop van een kabinetsvergadering bekendge maakt, dat zijn land in beginsel bereid is een contingent Aziaten uit Oeganda op te nemen. Er werd geen aantal genoemd. Trudeau zal binnen enkele dagen een groep immigratie- en ge- zondheidsfunctdonarissen naar Oeganda sturen. Z4j zullen na gaan hoeveel Aziiaten eventueel rtaar Canada willen, welke spe cial» maatregelen daartoe moe ten worden genomen, en ook de immigracieaanvragen helpen be handelen. Honderden arbeiders van de vleesmarkt in Londen zijn giste ren naar het Britse ministerie van binnenlandse zaken getrok ken om te protesteren tegen de verwachte binnenkomst van 50.000 Aziaten. De mannen, die in spreekkoor riepen „twee, vier, zes, acht wij willen niet integreren" hebben een ver zoekschrift aangeboden aan de minister van binnenlandse za ken Robert Carr waarin zij het onmiddellijk stopzetten eisen van de huidige immigratiepoli tiek. Arbeiders van de vismarkt In Londen sloten zöch bij de beto ging aan en droegen een span doek met zich mee met de woorden: „Wij steunen Enoch", Enoch Powell is een conserva tief lid van het Lagerhuis die de ledder is van de tegenstanders van verdere immigratie van kleurlingen. Vakbeweging tegen korting loon jeugdige PTT-ers DEN HAAG (ANP) De vakbe weging heeft zich in het overleg met de bedrijfsleiding van Ie PTT verzet tegen het plan om loon van jeugdige werknemers die onder gedeeltelijke leer plicht vallen met een vijfde te verminderen (vier dagen loon per week in plaats van vijf). Vooral hadden de vakorganisa ties er bezwaar tegen dat deze nieuwe beloningsregel is afge kondigd zonder dat daarvoor compenserende maatregelen zijn getroffen. Op aandrang van de vakorganisa ties heeft de PTT-directie toege zegd de betreffende problemen onder de aandacht van het mi nisterie van binnenlandse zaken te brengen. Voor twee maanden Titanen-werk TXIRECT al na publikatie van de lijst van wetsontwerpen en nota's die het kabinet-Biesheuvel vóór zijn aftreden nog door de Tweede Kamer behandeld zou willen zien, was het unanieme com mentaar: „Onmogelijk". Na een paar nachtjes slapen zitten we nog op die conclusie vast. Want waartoe het kabinet de volksverte genwoordiging inviteert, is Titanenwerk in een minimum van tijd. Tussen de bedrijven door moet immers ook nog de begroting voor 1973 in Tweede en Eerste Kamer worden vastgesteld. We nemen niet aan dat premier en ministers erop rekenen, dat die begroting in één week bekeken zal zijn. Natuurlijk moet in aanmerking genomen worden dat bepaalde wets ontwerpen direct met het dekkingsplan, dus met de begroting voor 1973 te maken hebben. Van een paar andere zaken onder meer de belastingfaciliteiten voor kleine zelfstandigen wegen we de ur gentie zwaar, omdat verder uitstel sociaal niet verantwoord is. Aan dit wetsontwerp is al zo veel beraad vooraf gegaan, dat het op zijn eigen terrein niet veel minder zwaarte heeft als het sociaal contract voor de werknemer. "l/AN de rest erkennen we, dat het over het algemeen belangrijke zaken betreft, die regering en parlement onder normale om standigheden en met meer tijd tot hun beschikking dit jaar hadden moeten afhandelen. We stellen ook vast, dat het allemaal punten zijn welke onmisbaar genoemd mogen worden om tot een goed oor deel over het beleid van het aftredende kabinet te komen. Maar daarnaast tellen we het aantal dagen dat kabinet en parlement nog ter beschikking staat. Zelfs wanneer beide bereid zouden zijn dag en nacht te werken, dan nog vrezen we dat afhandeling van de ingediende lijst onze wetgevers bloot gaat stellen aan de risico's, die aan elke jachtpartij gekoppeld zijn. TVU is het laatste woord uiteindelijk aan de Kamer: we zijn be nieuwd hoe de partijen die niet tot de politieke oppositie beho ren, zich gaan opstellen als er eeen keuze gemaakt moet worden. Hebben Biesheuvel c.s. de lijst zo lang gemaakt om gelegenheid te geven toch flink wat te schrappen, maar tevens te voorkomen dat er buiten de omstreden begroting weinig of niets overblijft? Deze Kamerbeslissing wordt een boeiende zaak; want politieke en za kelijke bezwaren moeten erbij naast elkaar worden afgewogen. En wat blijft er dan over? Voor de Staatsdrukkerij zal het in elk geval overwerk worden in de komende maanden! Het Centraal Station te Amsterdam anno 1972. Een foto van deze plaats zou vorig jaar een totaal andere aanblik gegeven hebben. Toen was er nog de aanlegplaats voor de IJ-pont, de rondvaartboten en niet te vergeten het Noord-Zuidhollands Koffiehuis. Nu is het alleen nog maar een vlakte, die in de toekomst gevuld zal worden door metro en metrostation. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij gelegenheid van het vijfentwintigjarig be staan zal het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront (P.I.T.) een actie op touw zetten om tachtig militairen die in de Tweede We reldoorlog of in de jaren daarna blijvend gehandicapt werden, een week lang vakantie aan te bieden in het congrescentrum De Blije Werelt In Lunteren. Deze actie, die overigens de enige is rond het jubileum van het P.I.T. zal een totaal bedrag ver gen van 25.000 gulden. Om gel den voor dit speciale fonds bij een te krijgen zal een beroep worden gedaan op het bedrijfs leven, instellingen en organisa ties. Van 11 tot en met 16 september zal de stichting P.I.T., die onder meer steun wil geven aan -orga nisaties en diensten die activi teiten ontplooien, gericht op de protestatnse christelijke geeste lijke verzorging van de krijgs macht de gebruikelijke jaarlijkse huis- aan huis-collecte houden. Deze collecte bracht vorig jaar ruim een half miljoen gulden GENEVE (Reuter) Minstens zevenhonderd Canadese en Amerikaanse toeristen zijn in Europa gestrand door een ge schil tussen een reisbureau en een charter-luchtvaartmaat schappij. Het zou zelfs mogelijk zijn, dat het aantal gestranden 2.500 bedraagt. Het geschil bestaat tussen de Zwitserse chartermij Balair en het reisbureau Interservice Ca nada. Balair heeft tot dusver drie vluchten van Zwitserland naar Montreal afgelast en ver klaart, dat zij nog grote bedra gen moeten ontvangen van In- ter-service Canada. Deze bedra gen zouden verschuldigd zijn voor elf vluchten in de periode van 23 augustus tot 7 septem ber. Volgens een woordvoerder van de NEW YORK (Reuter) China AMSTERDAM (ANP) De acties van studenten aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam zijn ook gisteren doorgegaan ondanks het feit dat het college van be stuur van de universiteit de in schrijvingen schriftelijk doet plaatsvinden. De wetenschappe lijke medewerkers van de VU hebben zich solidair verklaard met de studenten die proteste ren tegen de verhoging van het collegegeld. Ook op andere plaatsen in ons land worden acties door studen ten gevoerd. Bij de Groningse China: veto Banyladesj Canadese missie in Genève zou den ook veel Europeanen in Cn-1 nada gestrand kunnen zijn die na een vakantieverblijf in Cana- da en de Verenigde Staten terur: zouden keren met retourvluch ten van Balair. heeft in de Veiligheidsraad gekondigd, dat het een veto zal uitbrengen tegen een ontwerp- aanbeveling van de Sowjet-Unie, Engeland, India en Joego slavië om Bangladesj tot de Verenigde Naties toe te laten. universiteit werden gisteren on geveer 65 studenlen gearres teerd, die eerstejaars zouden willen beletten zich te laten in schrijven. Volgens de studenten zelf was er van „hinderen" nau welijks sprake, maar voor het college van bestuur was dat toch aanleiding genoeg om de politie in te schakelen. „Dit is het begin van harde acties", kondigde de waarnemend voor zitter van het dagelijks bestuur van de Gronirie':' universiteit gisteren aan. Hij zei ook dat niet meer geduld kat» worden dat de studenten de werkzaam heden in het universiteitsge- I bouw verhinderen. Het hoofdgebouw van de Techni sche Hogeschool Twente is sinds gisteren door ongeveer honderd oudeiaarsstudenten bezet. De Landbouwhogeschool te Wage- ningen heeft steun aan de boy cotacties gisteren van de hand gewezen. De hogeschoolraad wil van de minister gedaan krijgen dat het collegegeld in termijnen van het college vzui bestuur Geheugenloze Jean-Pierre van Melle terug naar België (Van onze Parljse correspondent) PARIJS De oom en tante van de geheugenloze Jenn-Plerre van Melle, die de jongeman tij dens een televisie-uitzending hebben herkend zijn woensdag middag in Amiens gearriveerd. Zij hebben hun neef herkend, maar Jean-Pierre zelf kon zich met geen mogelijkheid herinne ren zijn oom en tante ooit te hebben gezien. Men toonde hem een aantal familiefoto's. Op een van die foto's staat do jongeman als jongen van boven de zestien jaar en voor die foto had hij een speciale belangstel ling. Maar verder kwam hij niet. t Het ligt in de bedoeling, dat het drietal zich bij de Belgische ambassade in Parijs zal vervoe gen om de nodige formulieren te verkrijgen, zodat Jean-Pierre de grens knn passeren op weg nanr België teneinde met zijn moeder geconfronteerd te wor- kan worden geïnd. De voorzitter Het verwijderen van protesteren- stelde dat de hogeschool de col- </e studenten uit de Groningse legegelden niet kan missen om- rijksuniversiteit ging vrij ge- dat de middelen voor onderzoek en onderwijs toch al nauwelijks moedel,,k. hoewel het wel sfor- toereikend zijn. r*n en slepen was. Militaire auto's in brand door sabotage ARNHEM (ANP) Twee zware vrachtauto's, staande op het parkeerterrein van de Oranje Kazerne te Schaarsbergen bij Arnhem In de directie omge ving van een bcnzlncopslag- plaats zijn gisteravond uitge brand. De auto's waren „voorbewerkt" met lappen die in benzine wa ren gedrenkt, i'.r hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Het parkeerterrein grenst aan de openbare weg. Men weet nog niet of de brand van bulten af is aange:.token of van het parkeerterrein af.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9