Domper op feestvreugde bij Trou moet Blijcken Mr. Vrolijk opent nieuw kruisgebouw Mr. Koetser kandidaat wethouder in Voorschoten Festival gaat voorlopig niet door F KOOPAVOND IN LISSE SUCCES Reconstructie Schippersbrug slechts één dag halve prijs Met een been in het water 4b surd Werken Over de tong Zetfout Kret en Lijten Sport en politiek Met beide benen op PAGINA 6 LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1972 LISSE Het drumbandfestival dat een van de hoogtepunten had doende inschrijvingen van binnen komen dan zal het festival vol- moeten worden in de reeks festiviteiten rond het 75-jarig bestaan gend jaar alsnog worden gehouden. i de Lissese harmonie "Trou moet Blijcken", gaat voorlopig niet De gehele gang van zaken rond de geplande drumbandmanifestatie door. Een teleurgestelde voorzitter De Bruin vertelde ons: muziekverenigingen uit deze streek hebben we al maanden geleden aangeschreven of ze wilden meedoen aan een groots opgezet drum bandfestival. Van de dertien die een invitatie hebben ontvangen hebben er slechts vier gereageerd. Daarvan heeft alleen Canita Tuba uit Lisse een toezegging gedaan dat het van de partij zou zijn. Drie andere corpsen hebben afgezegd omdat deelname voor hen fi nancieel geen haalbare kaart is. De voorbereidingen voor zo'n fes tival liep voor hen teveel in de papieren." De Bruin kan begrip opbrengen voor de benarde situatie waarin som mige collega-corpsen momenteel verkeren. Onverklaarbaar vindt hij het echter dat alle andere corpsen helemaal niets van zich hebben laten horen. Zelfs geen telefoontje, het minste wat men in zo'n ge val zou kunnen doen. "Trou moet Blijcken" zit ondanks deze" klap in het gezicht toch nog niet bij de pakken neer. Een stille hoop is nog de receptie die a.s. zaterdag ter gelegenheid van het jubileum in Rehoboth wordt gege ven. Mogelijk komen op die bijeenkomst, waar waarschijnlijk ook heel wat besturen van andere corpsen acte de présence komen ge ven. toch nog wat toezeggingen los. Om het drumbandfestival aantrekkelijk mogelijk te maken wil "Trou moet Blijcken" zelfs een peperdure gouden harpje aanschaffen voor de winnaar. Als de ani mo desondanks toch ver beneden peil blijft dan zal als noodgreep Zaterdag van half vijf tot zeven uur kan men op de Achterweg een schrijven uitgaan aan alle landelijke corpsen. Als daar wel vol- zaal Rehoboth terecht voor felicitaties aan bestuur en leden. kan worden beschouwd als een lichte domper op de feestvreugde. Immers "Trou moet Blijcken" heeft met veel enthousiasme heel wat vrije uren besteed aan de organisatie en om dan de kous op de kop te krijgen dat is in onze ogen weinig collegiaal tegenover de ju bilaris. De Lissese harmonie verkeert op het ogenblik in een zeer levenslustige periode. Het corps telt 60 actieve musicerende ama teurs, een 14 man sterke groep leerlingen en 90 majorette-benen. 'Trou moet Blijcken, zo schrijft het zelf in een van de jubileumcircu laires, behoort bij Lisse als de Keukenhof bij Lisse hoort, en de vei ling, en de Poelpolder, en de Spartaan en noem maar op. Sterk punt in de nog steeds groeiende harmonie is de jeugd. De oude gar de blaast en slaat weliswaar nog een flink toontje mee maar het is steeds meer te merken dat de jeugd de stijf van "Trou moet Blijc ken" danig aan het veranderen is. Het oude repertoire wordt steeds minder afgedraaid en daarvoor in de plaats komen de meer ritmi sche muziekstukken. Een vereiste daarvoor is niet alleen dat de jeugdige muzikanten meer muziekkennis in hun mars hebben maar ook dat de vooropleiding uitgebreider moet zijn dan tot voor enkele jaren noodzakelijk was. De streekmuziekschool zorgt daarvoor. Ook de majorettes gaan met hun tijd mee. Dankzij de veranderende rit mes kunnen zij steeds meer show in hun optredens leggen en het publiek kan daardoor dubbel genieten. Deze verjongingskuur luidt voor "Trou moet Blijcken" een nieuwe periode ii VOORZITTER DE oBRUIN teleurgesteld Rode Kruis gedupeerd OÉGSTGEEST In een berg ruimte annex garage van de Rode Kruis Kolonne Rijn land aan de M. H. Tromplaan in Oegstgeest zijn grote ver nielingen aangericht. De vernielers troffen in de bergruimte ongever drie ton kranten en tijdschriften aan van het gebouwtje te force- De vernielers troffen in de er- gruimte ongeveer drie ton welke door een aantal kolon- neleden zorgvuldig waren ge bundeld en verpakt. De Ro- de-Kruisleden hadden hier gedurende een week lang in de avonduren hun vrije tijd aan besteed. Kolonneleider G. Th. van der Horst deed gisteravond echter de onaan gename ontdekking dat al dit werk voor niets was ge weest. De indringers hadden de bergruimte in een chaos herschapen en de toegang tot de ruimte onmogelijk ge maakt. De in de garage ge parkeerde rampenwagen moest „uitgegraven" worden bedolven als deze was onder de tonnen papier waarin geen enkel verband meer viel te bespeuren. Een boe kenkist werd achter het ge bouwtje teruggevonden. De heer Van der Horst toonde zich bijzonder teleurgesteld: ,,Als wij de rampenwagen no dig hadden gehad, zoals des tijds tijdens de brand bij Sik- kens, was dit nu onmogelijk geweest". LISSE De eerste koopavond in Lisse is een succes geworden. De winkelstraten maakten een gevulde en gezellige indruk. Hetgeen na tuurlijk versterkt werd door de aanwezigheid van Trou moet Blyc- ken en een draaiorgel. Het bleek dat men niet alleen op deze eerste avond was afgekomen vanwege de koopjes, maar dat men het toch ook zag als een stuk dienstbetoon van de kant van de winkeliers. LEIDEN —Op 7 september wordt in kasteel Duivenvoorde een concert bij kaarslicht gegeven door Leny Stevens-Ridderhof, so praan, Judith Dresden, fluit en Henk Briër, piano. Zij voeren werken uit van o.a. Handel, Bach, Mozart, Ibert en Bartók. De aanvang van het concer' is 20.30. Vooraf kan men een rondleiding maken door het kasteel, aanvang 19 uur. Duivenvoorde is te berei ken met bus 46 NZH (vanaf het station Leiden), uitstappen halte Kniplaan, waarna nog een wan delingetje van ca. 10 minuten moet worden gemaakt. Inschrij vers van K en O kunnen voor het concert en de rondleiding kaarten bestellen tegen geredu ceerde prijzen bij het bureau. Oude Vest 45, tel. 31841 (van 9 tot 3 uur). LEIMUIDENMr. Vrolijk, com missaris van de koningin, heeft gistermiddag het nieuwe Groene Akkoord over Burg. Smitweg HAZERSWOUDE - Het gemeen tebestuur van Hazerswoude heeft met de collega's van Aphen aan den Rijn en Boskoop overeenstemming bereikt met betrekking tot de aansluiting van de Burgemeester Smitweg. De aansluitende verbindingen ma ken evenwel deel uit van de plan nen van het kwartaire wegen net, waarvan de uitvoering thans op losse schroeven staat. Het provinciaal bestuur heeft immers bekend gemaakt, dat wordt overwogen de Burge meester Smitweg (een kwartai re weg) van de lijst van kwar taire wegen af te voeren gezien de lokale functie van deze weg. Het college can Hazerswoude deelt CHU-raadslid E. van Elde- ren overigens mee. dat de aan sluiting van de Burgemeester Smitweg op de Copierekade tot stand kan worden gebracht, zo dra het desbetreffende polderbe stuur hieraan zijn fiat heeft ge geven. Kruisgebouw aan de Acacialaan in Leimuiden geopend. De heer Vrolijk, die een vrije dag opof ferde voor zijn reisje naar Lei muiden, zei dat eigenlijk ieder dorp recht op zo'n centrum moest kunnen laten gelden. Om dat dit niet mogelijk is wordt op de eerste plaats particulier ini- tatief verwacht. Burgerzin moet er zijn, aldus de heer Vrolijk. Voor hem had in zaal Keyzer, waar de genodigden na de rond leiding door het nieuwe gebouw ndar toe waren gegaan, de heer Rink, de voorzitter van het Groene Kruis in Leimuiden en Rijnsaterwoude de voorge schiedenis verteld. De heer Rink drong aan op betere subsi dieregelingen voor voorzienin gen als een kruisgebouw. Hij vroeg zich verder af, in het ka der van de financien, waarom een recreant niets hoeft bij te dragen in de kosten van de be strijding van de milieuverontrei niging, terwijl van een veehou der voor deze zaak een bepaald bedrag per koe gevraagd wordt. Burgemeester Breen zei blij te zijn dat Leimuiden en Rijnsater woude ingezien hebben dat sa menwerking nodig is om het hoofd te bieden aan de grote problemen. Namens de twee ge- meentgen bood hij twee planten bakken aan. De voorzitter van het provinciaal bestuur van het Groene Kruis, de heer Wegsta- pel, prees de schaalvergrotings fusie tussen Groene en Wit Gele Kruis, waar men in Leimuiden toe besloten had. Hij bood een flanelbord aan. Dokter Brink horst tenslotte, die na twintig jaar afscheid gaat nemen van Leimuiden, sprak de hoop uit dat het gebouw nog lang een sieraad voor de gemeente zal zijn. VOORSCHOTEN In de Voor- schotense wethouderscrisis is door de V.V.D. als opvolger van Baron De Vos van Steenwijk. mr. H. Koetser kandidaat ge steld voor de functie van wet houder van openbare werken. De Heer De Vos van Steenwijk, die niet alleen als wethouder be dankte maar tevens als lid van de gemeenteraad, heeft het be danken als lid van de gemeente raad ingetrokken tot na de ver kiezing van de nieuwe wethouder. Volgens de gemeentewet kan een raad alleen een wethouder kie zen indien de raad compleet is. Na de verkiezing van de nieu we wethouder zal de zetel van de heer De Vos in de raad inge- noman wotden door mevrouw Reidsma. De voordracht van de V.V.D. om mr. Koetser kandi daat te stelien, is niet door alle fracties met vreugde ontvangen. Mr. Koetser is pas 2 jaar raads lid en heeft geen zitting in de commissie openbare werken, zo dat hij op vreemd terrein de lei ding moet gaan geven. Daar naast is in het geding het loco- burgermeestcrschap. De heer De Vos van Steenwijk werd TER AAR De postduiven vereniging „De Luchtsport" hield een wedvlucht met jon ge duiiven vanaf St. Ghislain Hornu. Afstand 205 km. De duiven werden gelost om 7.15 uur, aankomst eerste duif om 11.03.32. Snelheid 904 me ter per minuut. Uitslag: 1-2- Ï7-9-10 J. van Hameren, 3 Ph. Hoogervorst, 4 B. Kroon, 5. G. Lenting, 6 D. Nank. Met oude en jonge duiven werd een wedvlucht gehou den vanaf Naarle Nassau. Afstand 84 km. De duiven werden gelost om 8.00 uur aankomst eerste duif om 9.38.47 uur. Snelheid 856 me ter per minuut. Uitslag: 1-8 B. Wassenburg, 2-3-6 D. Hank, 4-9 Ph. Hoogervorst 5. J. v.d. Neer, 7 N. Hendriks. twee jaar geleden gekozen met 40 tegen 9 stemmen. Voor stem den toen de V.V.D. en de Prot- Christ. fractie. Deze fractie staat thans ook minder positief tegenover het geven van open bare werken en het loco-bur gemeesterschap aan de V.V.D. K.V.P., P v.d.A. en D'66 hebben de afgjiopeo twee jaar weinig goede woorden gesproken tot de wethouder var openbare wer ken, die nimmer moeite deed zijn beleid te verdedigen. Bin nen deze fractie; wil men dan ook eerst bepaalde garanties krijgen voordat zij achter de V.V.D.-kandidaat gaan staan. ADVERTENTIE NIEUWKOOP De schippersbrug te Noorden wordt gereconstrueerd. De brug wordt vast en krijgt een breedte van zes meter. Het be staande trottoir langs de Voorweg wordt doorgetrokken tot de Prol- kade. De kosten worden geraamd op 113.000,-. In hun voorstel aan de raad delen B en W verder mee hevig teleurge steld te zijn in de houding van polder Nieuwkoop en Noorden, eige naar van de brug. De polder wilde niet meer dan een afkoopsom van 4000,— betalen. Ondanks het feit dat de polder ontlast wordt van de onderhoudskosten van de in slechte staat verkerende brug. De gemeente heeft desondanks deze procedure te volgen omdat vorig jaar bekend werd dat de reconstructie van de brug niet voor 1977 te verwachten was, vanwege de stortvloed van plannen ter verbetering van wegen e.d. 5m LEIDEN: 'mdat wij weer eens niets begrepen van een probleem in onze sa menleving hebben wij onze toevlucht gezocht bij de inmiddels fa meuze futuroloog en maatschappijbeschouwer Lucas van Vonderen. Wij legden hem de kwestie-Rhodesië op de Olympische Spelen voor. De heer van Vonderen draalt niet met z'n visie. "Het is volstrekt duidelijk", zei hij "Wij hebben hier te maken met een bijna geniale poging van Rhodesië om de eigen politiek door te voeren op de Olympische Spelen. Men ging er vanuit dat de Afrikaanse staten door het meedoen van Rhodesië zo gepikeerd zouden zijn dat ze zich en masse terug zouden trekken. Rhodesië zou daarmee twee dingen bereikt hebben. Op de eerste plaats zou het aantal gekleurde atleten sterk verminderd zijn, waardoor de superioriteit van het blanke ras niet de kans zou lopen aangetast te worden, omdat het merendeel van de medailles in blanke handen zou vallen. De opzet leek te slagen. Zelfs boven verwachting, toen de Amerikaanse neger atleten ook over terugtrekken begonnen te praten. Helaas begon op dat moment het economische aspect voor het IOC zwaarder te we gen dan het ethische, en besloot men Rhodesië te verwijderen. Zo zit het in elkaar. Overigens, ben ik van mening, dat wii op de ver keerde weg zijn. Sport en politiek hebben niets met elkaar te ma ken. Al hoop ik natuurlijk wel dat Amerika meer medailles wint dan Rusland", voegt hij er fijntjes aan toe. Deze week bemachtigden wij de volgende, onthullende, cijfers: huisvrouwen 7.950.000 onder de 16 3.200.000 4.750.000 in rijksdienst 1.350.000 3.400.000 in militaire dienst 250.000 3.150.000 studenten en gemeente ambtenaren 2.450.000 700.000 werklozen, arbeidsschu- wen, souteneurs 628.000 72.000 gastarbeiders en gevan genen 71.998 Over om te werken 2 Als u ze ziet van de week, die twee, vraag dan of ze voortaan een beetje dóór willen werken. U heeft zeker ook niet gemerkt aan deze rubriek de afgelopen we- ken? De limiet voor München heb ik niet gehaald. Nu ga ik proberen kamerlid te worden. Weet iemand toevallig of die kamerdebatten al afgelopen zijn? —Er schijnt in Hillegom iemand te wezen die een roomsrode tulp wil gan kweken. Nog even en dan beweren ze nog dat sex en politiek ook niet met elkaar te maken hebben. DS'70: stoer en onverzettelijk. Pors: je bedrinken en het dan ver dommen om mee te gaan met de politie. Utrechtse student: Inschrijven? Over m'n lijk. Het tv-spotje van Garthof: milieu-manieren aanprijzen met je mond vol. Als de spelverruwing verder blijft toenemen wordt de gele kaart vervangen door een witte met een zwart randje. De invloed van deze rubriek moet u niet onderschatten. Het station heeft geen klok meer. Ze zijn baar waarschijnlijk aan het repare- Uit een bericht in de krant van vorige week donderdag „Wanneer de procedure zich voor spoedig afwikkelt, kan de Ha venwijk-zuid aan het eind van 1975 weer een levend stadsdeel zijn". Waarmee overigens het tempo van de Leidse gemeenteraad niet onaardig wordt aangeduid. De kiezers van morgen, ofwel wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, ofwel wie het kleine niet eert, grote zusjes niet weerd, ofwel kleine potjes hebben ook oortjes, ofwel ik zou op mijn blote knieën naar I mijn jeugd willen terug kruipen. Applaus. waarom stuurs Vonhoff dan voortdurend tele- I grammen naar iemand die een medaille wint? Waarom belde Kissinger Fischer dan op met de I Kret: „Ja, de brede middenlaag". Uit dezelfde commissievergadering: Amptméijer (PSP) tot Kret: „Meneer de wethouder, u bent een fantastische I carrière misgelopen. Uw redenatie is zo slim. U I had Jezuiet moeten worden in plaats van domi- I Kret: „Ja, meneer Amptmeyer. Wie weet..." Toen wethouder Lijten de omschakeling in Leiden I van 127 naar 220 volt verrichtte merkte iemand I op: Lijten drukte op de knop en het werd licht I en Lijten zag dat het goed was", boodschap dat hij toch vooral moest spelen? Waarom zijn er dan zoveel voetballers onder de I Helden van de Sowjet-Unie? Waarom bestóót OSV dan eigenlijk? Waarom lopen er dan Belgische ministers rond I met een petje van Eddy Merkcx op? En waarom, tenslotte, hebben ze het dan toch nodig gevonden dat de Olympische Spelen in München worden gehouden? Nu de Leidse politici weer rond hoppen door hun drassige dreven is de aanvoer van aforismen weer verzekerd. Hier volgt de oogst van deze week. Kret aan het woord: „Ik heb het u al eens meer verteld. Ik werd geboren in Leiden Noord in 1928. Daar woonde niet de armste ongeschool de arbeider, daar woonde ook niet de happy few, daar woonde eh.... Waal (P.v.d.A.): „...Kret". Als sport en politiek niet met elkaar te maken heb-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6