„Er zal iets moeten veranderen in opzet van Olympische Spelen PERSCONFERENTIE WERD POLITIEKE PROPAGANDA-ACTIE Avery Brundage: Illusie als zeepbel uiteengespat Wat is Arlita? 14 ct Lord Killaninnieuwe president van IOChuldigt standpunt Jan Bosman ongelukkig hij loting Olympische dorpspraat Rhodesiers wonen Spelen toch bij KARELl DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT pagina 13 (Van een onzer speciale verslaggevers) München De verfciezingstournee door Zuid-Amerika en Afrika van graaf Jean de Beaumont is zonder resultaat gebleven. De 68-jarige Fransman slaagde er niet in vol doende stemmen te verzamelen voor de benoeming tot op volger van Avery Brundage als president van het Interna tionaal Olympisch Comité. Het 73ste congres van het IOC besloot namelijk gisteren, dat de Ierse Lord Michael Killanin aan het hoofd zal staan van 's werelds grootste sportorganisatie. Een ver rassing kan dat nïet worden genoemd, want hoewel het er in Sapporo nog op leek, dat Graaf de Beaumont de meest serieuze gegadigde voor de belangrijke functie was, werd in de afgelopen dagen te München duidelijk, dat de 58-ja- rige Baron uit Dublin het beste in de markt lag. Kees Kerdel, de voarzitter van het Nederlands Olympisch Co mité, toonde zich gisteravond uitermate ingenomen met de verkiezing van Lo:rd Killanin. „Hij is", aldus de heer Ker del, „een man, die zeer efficiënt pleegt te werken. En Lord Kil lanin is geen type, dat van zijn optreden als IOC-president een one man-show maakt. Hij staat open voor publiciteiit en is voor uitstrevend. Een hetere keuze had het congres volgens mij i niet kunnen maken en voor Ne derland is deze ontwikkeling ook erg plezierig omdat wij met hem uitstekende contacten heb ben'*. Voor de voormalige oorlogskorres- pondent Lord Kïllanin ligt onge twijfeld een zware opgave. Hij moet proberen de politiek zo veel mogelijk buiten de Olympi sche beweging te houden. Hoe wel al lang vast staat, dat sport en politiek ni-et van elkaar te scheiden zijn, is zijn taak juist zo ondankbaar omdat door de Rho- desische 'kwestie de sport de zwaarst denkbare nederlaag van de pollti-ek te incasseren heeft gekregen. ken over verruiming van de amateurbepalingen. Zijn enige antwoord op een desbetreffende vraag luidt: „Laten we eerst eens afwachten hoe het in Mün chen allemaal afloopt. Een mo gelijkheid zou zijn de regels van de internationale sportbonden over te nemen, omdat daarin de specifieke problemen van de be treffende sport zijn verdiscon teerd. Van een onzer speciale verslaggevers in München: TON VAN DALEN Een verheugde lord Killanin (links) ontvangt de gelukwensen van zijn tegenkandidaat de Fransman Jean de Beaumont. In het midden kijkt de oude president Avery Brundage toe. Soepeler Welke weg Lr*rd Killanin zal in slaan is nog niet bekend, hij iheeft er echter nimmer een ge heim van gemaakt ruim den kend te zijn en ofschoon hij het voorlopig 7,'eker niet 'zal wagen de Olympische gedachte met voeten te treden ligt toch voor de hand, dat het IOC voortaan 4 onder een. wat soepeler leiding zal staan. Vlaandag n.og zei de man die als i directeur van het Ierse Shell- en BP-concern z'n werkdagen vult, geen voorstander te zijn van revoluties, maar dat er toch wel I het een en ander zal moeten veranderen in de opzet van de Olympische Spelen. „Als we volgend jaar in Varna weer bij eenkomen zullen we ons goed moetea beraden, „aldus Lord Killanin". Er zal moeten worden gezorgd voor een systematische verdere ontwikkeling van alle zaken. We mogen niet vergeten over principiële aangelegenhe den t.e discussiëren. Ik ben er een groot voorstander van de communicatie tussen de leden van het IOC te verbeteren. En er z-al meer contact moeten ko men met de nationale Olympi sche comités en de verschillen de sportbonden. Bovendien vind ik, dat ook jonge mensen, voor- piaüige Olympische kampioenen bijvoorbeeld, bij het vervullen van onze taken dienen te wor den ingeschakeld." Ondenkbaar Lord Killanin had aanvankelijk ni<et zoveel trek in een kandida tuur voor het voorzitterschap v*an het IOC. Alleenheerser Ave- iy Brundage te moeten opvol gen leek hem een nogal ondank bare opgave. „Per slot van re kening heeft Brundage twintig jaar lang het aanzien van het IOC bepaald en dan is het voor ongeacht wie moeilijk op die stoel te gaan zitten. Dat ik toch ja heb gezegd toen men me vroeg kandidaat te zijn, komt omdat ik het werk goed ken, weet wat er allemaal voor komt kijken om aan het hoofd te zijn van een zo om vangrijke organisatie als het IOC. Ik weet, dat het werk ook veel politieke aspecten heeft, maar daar ben ik niet bang voor. Voor de oorlog heb ik als journalist veel met politiek en politici te maken gehad en in feite is tegenwoording iedere Ier een politicus." Lord Killanin is niet, zoals Avery Brundage, schatrijk en zal daarom het voorbeeld van de Amerikaan, die alle met het werk als IOC-president gepaard gaande kosten uit eigen zak be taalde, niet volgen. Lord Killa nin: „Ik prakkizeer er niet over om alles zelf te betalen. Mede dankzij de verkoop van televi sie-rechten is het IOC nu finan cieel wel zo draagkrachtig, dat de president zelf geen miljonair meer behoeft te zijn." Lord, Killanin werd de opvolger van Avery Brundage. münchen Het corffiict rond Rhodesië kreeg gis termiddag nog een vervolg in de grot» hal van het Olympische perscentrum- „Maitre" Kamanda, de se cretaris-generaal van het comité dat zich beijvert voor de eenwording van Afrika en voornaamste on derhandelaar met het I.O.C., had verzocht tegen over de internationale sportpers een verklaring te mogen afleggen. Het werd eer. persconferentie, tij dens welke honderden journalis ten gedurende ruim twee uren een en al oor waren voor de ju belende woorden van de verte- genwoord;ger van donker Afri ka. „Dinslug 22 augustus 1972", zei maitre Kamanda. „is een historische dag geworden voor Afrika. Ondanks machtige bond genoten heeft Rhodesië het moe ten afleggen. De waarheid, die nog altijd de trouwste vrienden heeft, heeft gezegevierd. Het be sluit Rhodesië te weren bewijst dat een verenigd Afrika triom feert. Eu dat het zich van alle ketenen zal los maken. De toe komst behomt daarom Afrika, dat het slechte geweten van de Wij zijn niet Dat 'nebben wij kunnen voorko men. Voor ons is het onaan vaardbaar, dat Afrikanen op Afrika spugen. Het was van het l.O.C. fout het Rhodesisch Olympisch Comité te erkennen omdat dat een illegale organisa- rerruiming iDe man, die als vice-voorzitter van het IOC is opgevolgd door Westduitslands Willi Daume, waagt zich nog niet aan uitspra- lARIJS De wieier klassieker Bordeaux-Parijs gaat niet door wegens gebrek aan deelnemers. Dit is gisteren door de organisa toren bekend gemaakt. Zivartste dag in loopbaan als president (Van een onzer speciale verslaggevers) MÜNCHEN Op de laatste dag van zijn 20-jarig be wind leed Avery Brundage de grootste nederlaag in zijn loopbaan als president van het Internationaal Olympisch Comité. Zijn toch al niet bijster vriende lijke gezicht had een norse uitdrukking aangenomen en met van emotie trillen de stem zei hij gisteren: „ik ben tot in het diepst De dag na de stemming die Rho- Van een onzer speciale verslaggevers in München: HERMAN VAN BERGEM wereld is en dat er van droomt de mensen tot het inzicht te brengen, dat het gezegde „Afrika voor de Afrikanen" een belache lijk gezegde is. Wij kunnen de geschiedenis niet veranderen zonder de giganten van hun tro nen te stoten Het was juridisch een onaan vaardbaar besluit van het l.O.C. Rhodesië aanvankelijk toe te la ten. De organisatie voor Afrl- I kaansc eenheid kon niet toela- ten. dat er iets gebeurde, dat in j strijd is me: het menselijke res pect. Het gaat ons niet om me- i dailies, maar om erkenning van onze principes. Daarom hebben wij met eer. boycot gedreigd. Wij konden niet toelaten, dat Rhodesische sportmensen alleen I om in München te starten een nationaliteit moesten hebben, j die met overeen komt met hun werkelijke nationaliteit. Wij be schouwden het als een morele zwendel, dat verschillende leden i van de Rhedesischp ploeg alleen als Brits onderdaan aan de Olympische Spelen konden deel nemen. Als Ian Smith vraagt weike nationaliteit hij heeft zegt hij ook niet: Ik ben Brit. Smith heeft de Spelen willen misbrui ken voor politieke propaganda. FIFA blijft bij schorsing van Rhodesië alleen erg gelukkig met het besluit van dinsdag, maar ook met het standpunt van Kürt Wa'.dheim, de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties. Zijn verklaring heeft ons zeer geholpen in onze strijd voor ïeclitvaardigheid. Toela ting van Rhodesië zo utrouwens ook de belangen van de V.N. ernstig hebben geschonden" I MÜNCHEN Van de drie judo ka's, die voor Nederland zijn In geschreven, heeft halfzwaarge- wicht Jan Bosman het zwaarst geloot. Middengewicht Martin Poglajen moet in staat geacht worden de finalepoule te berei ken, evenals Wim Ruska in het zwaargewicht. In de afdeling alle categorieën zal Ruska evenwel op zware tegen stand stuiten alvorens hij de fi nalepoule kan bereiken. Jan Bosman is ingedeeld in poule a van de halfzwaargewichten, waarin hij in de eerste ronde de Liberiaan Chidiac ontmoet. Geen onoverkomelijke opgave. Dan stuit hij evenwel zeker op de Koreaan Kim. Bosman: „Er wordt in Korea zeer goed geju- dood. Ik zie het zwaar in". Mar tin Poglajen komt bij de mid dengewichten ook uit in poule a en lootte voor de eerste ronde vrij. Hii ontmoet als eerste te genstander een totaal onbeken de judoka uit Madagaskar. Po glajen heeft dan de derde ronde bereikt en indien hij verliest kan hij via de herkansing nog in de halve finale komen. Wim Ruska kan in het zwaargewicht doorlopen naar de finale ia ziin poule, indien hij Klaus Glahn uitschakelt. In de finale zal hij dan zeer waarschllnlijk tegen Hennig uitkomen. In de afdeling alle categorieën krijgt hij liet nog zwaarder. De eerste ronde geeft geen moeilijkheden, maar dan komt hij in de halve finale zeker tegen de Rus Kusnezov, terwijl in de andere helft Klaus Glahn de finale zal bereiken. Zowel in het zwaargewicht als alle categorieën, komt Ruska uit in poule B. Willem Ruska: „ik mag nog van geluk spreken, dat ik geen Japanners zal ont moeten". LONDEN Liverpool heeft giste ren Arsenal verdrongen van de eerste plaats In de Engelse eer ste divisie door de uitwedstrijd tegen Chelsea te winnen met 2 —1. Liverpool heeft nu zeven punten uit vier wedstrijden, evenals Arsenal, dat echter een slechter doelgcmiddelde heeft. van mijn hart getroffen. Ik heb alles geprobeerd om tot een vreedzame oplos sing in de geest van de Olympische Spelen te ko men. Voor het eerste in twintig jaar stond het l.O.C. niet achter me in deze trieste politieke ingreep. Het l.O.C. is voor de politieke druk bezweken. Nog kan ik ver klaren dat Rhodesië zijn ver plichtingen is nagekomen. De Afrikaanse landen hebben hoog spel gespeeld. Het pokerspel hebben ze echter gewonnen. De politiek heeft gezegevierd over de sport op de zwarte dinsdag van 22 augustus." desië uit het Olympisch toernooi stootte, was Brundage pas bereid te spreken. Onmiddelijk nadat hij op dinsdagavond de uitslag van de stemming bekend had gemaakt en de Rhodesische de legatie het voor haar negatieve resultaat had medegedeeld, per ste Brunage de lippen stijf op een. Hij wilde geen woord zeg gen. Gisteren evenwel moest hij toegeven dat de met zorg ge- koesterde illusie dat de Olympi sche Spelen een wenzenlijke en krachtige impuls kunnen geven aan het streven tot verbroede ring van de volkeren door de sport en een bijdrage kunnen vormen tot de eenheid, als een zeepbel uiteen was gespat. Een jaar tevoren hadden de leden van het l.O.C. tijdens een zit ting in Luxemburg eenstemmig Rhodesië toegelaten tot de spe len 1972. Er waren voorwaarden gesteld waarvan men had ge dacht dat de Rhodesiers ze niet zouden aanvaarden. Dat gebeur de echter wel. Tot de laatste minuut voor zijn aftreden heeft Brundage volgehouden dat Rho desië de overeenkomst van Luxemburg niet heeft geschon den. Tegen de politieke drang van de Afrikaanse en andere landen was zijn mening echter niet bestand. Van de l.O.C. le den die een jaar geleden in vol ledige eenstemmigheid hun be sluit namen, trokken 36 hun ge geven toestemming in. Een poli tie e triomf werd op de 73ste zitting behaald. De black po- wer-aanhangers Lee Evans en John Carlos, de „sterke man nen'* van de Afrikaanse sport raad, Jean Claude Ganga en Abraham Ordia toonden hun blijdschap onverholen. De poli tiek had bezit genomen van de Spelen op een zo duidelijke wij ze als nog nimmer tevoren is geschied. Avery Brundage j BREDA F c Diest heeft gis- Dr. Piet van Dijk, de ex-voorzit ter van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie, is lid van dc commissie van de spelen 1972, die het seksonderzoek bij de vrouwelijke deelnemers moet verrichten. „Ik zie niet hoe we voor zaterdag dc zaak rond moeten krijgen", zei hij, „van de ongever 1000 atleten die we moeten testen zijn er nog niet meer dan 400 geweest". Deelnemers ann de spelen hebben speciale labels voor de bagage gekregen waarmee zij zonder meer de douane kunnen passe ren. Maar de douaniers wilden toch wel even kijken naar de loodzware kisten met als adres sering „Cubaanse Olympische ploeg". Er bleken precies 464 flessen witte rum in te zitten van uitnemende kwaliteit. Snel toegeschoten officials legden uit dat het toch niet zoveel was want er moesten 232 Cubanen in het Olympische dorp van ge laafd worden. En tegen twee flessen per man kon de douane moeilijk bezwaren in brengen. Nog nooit In de Olympische ge schiedenis moesten de bordjes uitverkocht aan de loketten wor den gehangen. Het record van verkochte kaarten was 80 pro cent. Voor de spelen In Mün chen zullen de bordjes straks te voorschijn gehaald moeten wor den. Bijna alle vijf miljoen kaarten zijn aan de man ge bracht. Alleen voor atletiek, basketball, boksen, gewichthef fen, roeien en voetbal zijn nog enige honderden kaarten te koop. Men rekent er vast op dat die ook van de hand zullen gaan, waardoor München 1972 volledig uitverkocht zal zijn. Het is voor Octavio de Scntiscs, de Burgemeester van Mexico City de eerste keer dat hij in Europa is. Hi| ondernam de reis, in gezelschap van zijn echtgenote, om de Olympische vlag die sinds 1968 in zijn stad werd bewaard, naar München te brengen. De spelen zullen nog een miljoen duurder worden. In stadions en andere accommodaties staan op platforms televisiecamera's op gesteld die een (zeer klein) deel van het publiek het optimale zicht op de evenementen ontne men. Het organisatiecomité heeft besloten die plaatsen niet te verkopen. Scheelt wel een miljoen in de Olympische kas. Voor een derde van de taxichauf feurs die maandag een demon stratie hielden omdat de Bun- deswehr teveel Olympische Rus ten zou vervoeren en dc stand plaatsen te ver van de Olympi sche accommodaties zijn gele gen, ligt een boete van ten hoog ste 300 markt te wachten. Toen dc taxi's de straten verstopten leg de de polltic dc demonstratie op de film vast. Aan de hand danr- van konden de nutonummers van een derde van de demon stranten worden achterhaald. In Togo is het wielrennen pas uit gevonden. Toch komen drie fiet sers - meer zijn het niet dan fietsers - uit op de weg. Ze zul len het niet ver brengen. Als het drietal in en om München traint en moe wordt stijgt het rustig af en gaat aan de kant van de weg staan. Om op krachten te komen. Ze klagen ook over pijn in de maag uls ze een stuk gefietst hebben. Geen wonder. Op hun tochten veror beren ze een flinke hoeveelheid mals en fruit. Australië en Maleisië speelden een oefcnpnrtl] hockey die niet zo vriendschappelijk eindigde. Eensklaps viel dc Australische speler Pat Milan op de grond. Hij had een fikse klap van een Malelsiër gekregen. I'.cn alge mene kloppartij brak los, de eerste in dc Olympische arena. DEN HAAG De gisteravond ge speelde wedstrijd Quick Steps— FC Den Haag-ADO is met 'I0 gewonnen door FC Den Haag- ADO. (ADVERTENTIE) ge- wiens wil 20 j weest. moest afscheid de wetenschap dat zijn collega's een grote gespletenheid toont er dat zijn stem niet meer alle le den heeft kunnen bereiken. PARIJS Het congres Internationale Voetbal-Federatie (FIFA) heeft gistermiddag in Parijs een voorstel verworpen van zijn bestuur om de schor sing van Rhodesië op te heffen. Rhodesië werd in 1970 in Mexi co geschorst. De Rhodesische delegatie heeft geen kans gekregen zijn zaak I voor het congres te bepleiten, j Het congres steunde met over- weldigende meerderheid een motie van Kameroen om de in j 1970 genomen beslissing van kracht te doen blijven en er MUCHEN In het olympische dorp stond voor het uit zijn krachten verder niet meer over te pra- gegroeide gebouw waar op de achttiende verdieping dc 48 leden tei- ten. Engeland heeft nog gepro- iende ploeg van Rhodesië verblijft, een versterkte bcwuking. Giste- beerd om de motie van Kame- ren moesten de Rhodesiers het dorp verlaten. Fotografen wachtten roen buiten de orde te doen ver- vele uren voor het gebouw om „de" plaat te maken, een grote me- klaren, maar voorzitter Sir 1 nigle verdrong zich voor de deur. Rhodesië zal echter de spelen wel bijwonen als toeschouwer. De ploeg wordt elders waar dat is niet aan de openbaarheid prijs gegeven ondergebracht. 48 sportmannen en vrouwen die overigens tot de tweede garnituur behoien, en geen enkele kans op een eervolle plaats maken in het Olympisch toernooi, zijn ruw gewekt uit hun 1 sportdroom. Bittere teleurstelling beheerste de leiders van de Rho- desische ploeg toen deze op de late dinsdagavond van de beslissing op weg waren naar de verblijven van het team om de jeugdige sportlieden te melden dat de spelen voor hen voorbij waren voor ze waren begonnen. Chef de mission Plaskitt kon niets anders uitbren gen dan „wij zijn zeer, zeer teleurgesteld", team manager Steward We moeten de beslissing accepteren, maar het valt ons zeer moei- Stanley Rous gebood dat er over de motie moest worden ge stemd. Het voorstel van Kame- roen werd aangenomen met 62 j voor en 18 tegen. teravond met 00 gelijk ge- speeld tegen NAC Breda, in ecu vrendschappelijke wedstrijd. Dit was de laatste oefenwedstrijd voor F.C. Diest voor het begin van de competitie. Goeie vraag Het is de nieuwe Karei 1 superlichte senoritas. (moet u naar vragen) 20 stuks Arlita 2.80 lijk". er is maar één

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13