Wereldraad trekt investeringen terug Opzoek A naarh°ge rente? in zijn katten een vreemd pakhuis' BOYCOT ZUID-AFRIKA Acht doden door te vroeg ontplofte bom Waar dering voor werk van PINK CeidócSommvt Voorlopig geen nieuwe abortus wetgeving Kalm verloop inschrijving van studenten Onrust bij inschrijving t.h.-Delft Geen naakt strand in Sehoorl U krijgt tot 61% bij de postspaarbank i1972i iENSDAG 23 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT Afscheid na tien jaar ROTTERDAM (KNP) „Het werk van het Pasto raal Instituut der Neder landse Kerkprovincie (PINK) is tien jaar lang van groot belang geweest voor de Nederlandse kerkprovincie, maar evenzeer voor mijzelf, want", zo verklaarde kar dinaal Alfrink gisteren in Rotterdam tijdens de af scheidsreceptie van de staf van het PINK, „ze hebben mij het werk ver gemakkelijkt, mij vaak de weg gewezen en alles gedaan in grote loyali teit". In verband met de ophef fing van het PINK, waar van de werkzaamheden worden ondergebracht in het nieuwe Centraal Bu reau van de Nederlandse Kerkprovincie in Utrecht, bood het PINK-bestuur gisteren een afscheidsre ceptie aan aan dr. W. Goddiin O FM, t directeur, en diens me'dewerkers. Honderden katholieken, waaronder de kardinaal, mgr. Ernst, talrijke vica rissen en leden van de BBK, spraken gisteren hun waardering voor het werk van het PINK uit. Kardinaal Alfrink, die sprak voor het gehele episcopaat, eraan toevoe gend. voor zover zij het er allemaal mee eens zijn: „Wanneer de histori ci de moderne geschiede nis van de r.k. kerk in Nederland beschrijven, dan zullen zii op iedere j pagina het PINK en zijn j directeur moeten vermel den". Dr. Goddijn op zijn beurt verklaarde graag te heb- I ben meegewerkt aan de pastorale vernieuwing, „die de bisschoppen zo moedig gelovig en effec- 1 tief op gang hebben ge- I bracht". Gastarbeider tot prins en prinses AMERSFOORT (ANP) Wanbe- begrip over en weer, vooroorde len en soms discriminatie, een onbevredigende regeling voor be zoeken aan het eigen land en slechte huisvesting in Nederland. Deze bezwaren kregen prinses Beatrix en prins Claus gister avond te horen van een 31-jari- ge in Amersfoort wonende Marokkaan. Hij voerde het woord op een dis cussie-bijeenkomst van prins en prinses met twintig Turkse en Marokkaanse werknemers. Op de tweede dag van hun werkbezoek aan de provincie Utrecht hebben prinses Beatrix en prins Claus Hij zei de situatie van de buiten gisteren in het ontmoetingscentrum voor buitenlandse werknemers in Amersfoort gesproken met gastar- landse werknemers in Utrecht beiders. te willen omschrijven met de Quick dient aanklacht in (lüNCHEN (DPA) - Het West- duitse geïllustreerde weekblad I Quick zal een aanklacht indie nen wegens schending van de grondwet. De redactielokalen van het weekblad zijn begin au la stand, i gustus onderzocht op last van jw"'kirfd de °fficier van justitie. Volgens rnr. 616'Quick-advocaat Josef Augstein wil het blad met deze aanklacht de persvrijheid in stand houden. ugstain zei da: hij zijn opdracht voor Quick onmiddellijk zal te ruggeven wanneer de beschuldi ging waar 'blijkt te zijn dgt Quick ambtenaren heeft omge kocht voor het verstrekken van geheime inlichtingen. by Marokko Commandant van marine ontslagen IABAT (Reuter) Koning Has san van Marokko heeft com mandant Idriss Abaroudi, de op perbevelhebber van de marine, ontslagen, zo is uit gezagheb bende bron in Rabat vernomen. (Eris geen reden opgegeven voor zijn ontslag. Hij was een goede vriend van generaal Mohammed l Oufkir, die volgens de officiële j lezing zelfmoord heeft gepleegd j na de mislukte aanslag op ko ning Hassan vorige week. uitdrukking: „Wij voelen ons hier als een kat in een vreemd pakhuis". De heer A. Buiteweg, directeur van de stichting Buitenlandse Werknemers Amersfoort, zei een toenemende onverdraag zaamheid tussen Nederlanders en gastarbeiders te constateren wat ook elders tot conflicten kan leiden zoals in Rotterdam. Bij aankomst in Amersfoort wer den prins en prinses in een pamflet uitgenodigd ook een be zoek te brengen aan de sane- ringswijk en pensions voor gast arbeiders. 's Morgens hadden de prins en prinses in Doorn een gesprek gehad met het hoofdbestuur en de leiding van het vormingsin stituut van het NKV en hadden zij een hoofdbestuursvergade ring van de KBV meegemaakt. UTRECHT Het centraal comité van de Wereldraad van Kerken heeft gisteren pas na uitgebreide discussies definitief besloten de investeringen van de raad in Zuid-Afrl- ka terug te trekken en de ledenkerken aan te bevelen hetzelfde te doen. Het besluit raakte overigens niet alleen de investeringen in Zuid-Afrika, maar ook in de Afrikaanse landen Namibië, Zimbabwe, Angola Mozambique en Guinee-Bissau. Voorstanders van het terugtrekken van de Investeringen betoogden dat men aldus een duidelijk christelijk getuigenis zou stellen. Het terugtrekken vart de investeringen was geen zinloze daad, zo meende ds. R. J. van der Veen van de Nederlandse Zendings raad. Want in de wandelgangen hadden vooraanstaande vertegenwoordigers van Nederlandse firma's met belangrijke inves teringen in Zuid-Afrika, waaronder N.V. Philips getracht om de leden van het comi té te bewegen hun stem niet te geven aan het voorstel tot terugtrekking van de inves teringen. De Wereldraad wil met het terug trekken van de investeringen laten zien dat het haar ernst is met de strijd tegen het racisme. Gebleken is dat de investeringen slechts ten goede kwamen aan de blanken. Daartegenover stelde de episcopaals Ameri kaanse bisschop J. E. Haines dat de We reldraad ook moet kunnen aantonen hoe macht op een christelijke manier kan wor den uitgeoefend. Het bezit van aandelen is macht, zo zei hij. Men zou die macht moe ten aanwenden om de ondernemingen stel ling te doen nemen tegen de apartheid. Hij ep zijn medestanders hadden evenwel geen succes. Het comité besloot toch de investe ringen in Zuid-Afrika van de hand te doen, zij het dat voor de ledenkerken de moge lijkheid werd opengelaten om invloed uit te oefenen op aandeelhouders. Indo-Chinafonds Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken heeft gisteren ook besloten een speciaal fonds in te stellen voor herbouw en verzoening in Indochina. Voorts besloot het centrale comité de oproep te steunen van de Afrikaanse nationale raad in Rho- desië om te komen tot een constitutionele conferentie die rechtvaardiger, eerlijker en democratischer oplossing voor het land tot stand moet brengen. Het comité wil sterke re sancties op Rhodesië zien toegepast. Het centrale comité heeft bovendien sterke steun gegeven aan de aktie van het uitvoe rend comité om alle leden-kerken ertoe te bewegen druk uit te oefenen op de regerin gen in ieders eigen land. De kerken moe ten de regeringen ertoe brengen om meer effectieve economische sancties te treffen tegen Rhodesië zolang de rassendiscrimi natie in dat land voortduurt. Anti-racisme Zoals werd verwacht heeft het centrale co mité opnieuw epn beroep gedaan op de le den-kerken om tenminste twee procent het inkomen beschikbaar te stellen voor ontwikkelingswerk. Voorts heeft het comité zoals eveneens werd verwacht het speciale fonds tegen het racisme verhoogd van 500.000 dollar tot een miljoen dollar. NEWRY (REUTER) - De bom aanslag die, zoals gemeld, gis teren op een Britse douanepost bij Newry bij- de grens Ulster en Ierland, gepleegd is, heeft aan acht mensen, onder wie de twee aanslagplegers, het leven gekost. De naar schatting 45 kilo zware bom ontplofte voortijdig, name lijk enige seconden nadat twee mannen hem het gebouw had den binnengedragen. Zodoende kon niemand het vertrek tijdig verlaten. De beide mannen die de bom brachten, werden aan stukken gereten. Er kwamen voorts vijf douaneambtenaren en een vrachtwagenchauffeur om het leven. Een derde lid van het overvalcommando was in een auto achtergebleven. Hij werd, gewond, gearresteerd. Volgens het Britse leger zijn de bommen die de IRA gebruikt, veel minder geperfectioneerd, omdat het leger bij de recente razzia's veel ontplofbare stoffen in beslag heeft genomen. Zo doende moet de IRA vaak zijn toevlucht nemen tot veel minder stabiele chemische middelen. Kolonel Mohamed Kabbaj is benoemd tot commandant van de Ma- ,j rokkaansc luchtmacht. Hij vloog het koninklijke vliegtuig veilig naar de luchthaven van Rabat, toen het werd aangevallen door straal- I jagers van de Marokkaanse luchtmacht. DEN HAAG (ANP) Het rege- ringswetontwerp over het afbre ken van de zwangerschap wordt voorlopig niet door de Tweede Kamer in behandeling genomen. Ook het initiatiefwetsontwerp in zake abortus van de PvdA-ka- merleden Lamberts en Roethof komt de eerste maanden niet aan de orde. De bijzondere Tweede-Kamercom missie, die belast werd met de sdhrifte'ijke voorbereiding van de openbare behandeling van het regeringsvoorstel, heeft be sloten 'haar voorlopig verslag niet samen te stellen. Unaniem was de commissie van mening, dat het onderwerp moet blijven rusten tot na de verkiezingen. Het wordt als een taak voor de nieuwe Tweede Kamer gezien om met de nieuwe regering van gedachten te wisselen over de abortus-wetgeving. RECHT VAN SPREKEN VOOR DE AMBTENAAR ufET deveel soepeler verhouding tussen gezag en ondergeschikten welke overal in onze samenleving uit het democratiseringspro ces voortvloeit, is de vraag actueel geworden in hoeverre de ambte naren meer vrijheid hebben om te laten blijken dat ze het met hun werkgever (overheid, minister, onmiddellijke chefs) niet eens zijn. Niet alle burgers interesseren zich voor deze kwestie, maar er zijn gevallen geweest waarin vrijmoedigheid van een ambtenaar vóórpa gina en de beeldbuis haalden, enkele gevallen zelfs die aanleiding vormden voor het stellen van vragen door Kamerleden. Kort na het demissionair worden van zijn kabinet op 21 juli heeft premier Biesheuvel in een besluit, officieel „enkele aanwijzingen inzake amb telijk optreden (extern) geheten", het regeringsstandpunt vastgelegd. Daarmee is de kous nog niet af; want de aanwijzingen zullen de één reeds te ver gaan en volgens een ander de vrijheid van de staatsburgers die ambtenaar zijn, te veel aan banden leggen. Algemeen ÖREMIER Biesheuvel heeft overigens zijn besluit vrij algemeen ge- houden. Na geconstateerd te hebben dat betreffende aanwijzingen moeilijk een gedetailleerd karakter kunnen hebben, omschrijft hij de nodige beperkingen als volgt: „Geen beperkingen dan die wel ke voortvloeien uit de algemene eis van loyaliteit die met het oog op het goed functioneren van een werkverband aan de leden daar van moet worden gesteld ten opzichte van et door dat verband ge voerde beleid Ter vergelijking: in het bedrijfsleven kan men moeilijk een werkne mer van een radiofabriek handhaven, wanneer die in het openbaar gaat beweren dat de apparaten die zijn fabriek op de markt brengt, al beweert de directie anders, kwalitatief prullen zijn. De vergelij king overheid-bedrijfsleven kan men dan nog doortrekken inzoverre ook bij de overheid de leiding zich voor kritiek moet openstellen; maar wordt het meningsverschil te groot zodat de werksfeer eron der te lijden krijgt, dan zijn overplaatsing of ontslag feitelijk do enig overblijvende middelen. Belangrijk is overigens dat de minister-president erkent hoe enkele factoren relevant zijn bij het bepalen van wat een ambtenaar bij zijn optreden naar buiten wel en niet mag. Om er een paar te noe men: de afstand tussen de ambtenaar en de instantie waar het be leid wordt gevormd; de aard van het onderwerp dat hij aansnijdt en de actualiteit daarvan; de wijze waarop en de kring waarin er kritische mededelingen worden gedaan. In het algemeen is tenslotte ook van veel belang het overleg dat een ambtenaar met zijn meer deren gehad heeft over de kwestie waarover hij zich kritisch uiten Niet „alles of niets" UTRECHT (ANP)— De inschrij ving van studenten aan de Utrechtse universiteit is giste ren, in tegenstelling tot maan dag, rustig verlopen. Tien agen ten en twee politieruiters en 30 k 40 ouderejaars studenten had den om negen uur hun stellin gen betrokken om ófwel de in schrijving ongehinderd te laten doorgaan ófwel de aankomende eerstejaars over te halen zich niet te laten inschrijven. De me ningsverschillen kwamen niet verder dan discussies. Na twee dagen waren er gistermiddag 217 nieuwe studenten ingeschre ven en 470 hadden hun tbc-kras- je gehald. Maandag hebben slechts 65 studenten zich in fa- ten schrijven. Ook vandaag is de boycotactie door de studen tenorganisatie voortgezet. DELFT Bij de inschrijving van eerstejaarsstudenten aan de technische hogeschool in Delft hebben leden van de A AG (Af- delings Actiegroepen) gisteren en vandaag gedemonstreerd te gen de verhoging van de colle gegelden. In de gangen van het hoofdgebouw deelden zij pam fletten uit, waarin de kandi daat-studenten werden opgeroe pen de collegekaarten niet af te halen. Ook hadden zij zich bij de rijen van eerstejaars opge steld om hen ook mondeling te bewegen geen collegegeld te be talen. De pamfiettenuitdelers moesten zich later, op last de TH-leiding, buiten het ge bouw begeven. Rechercheurs hielden een oogje in het zeil, maar het kwam nergens tot on geregeldheden. l^EN op et eerste gezicht voortreffelijke oplossing is natuurlijk: vaststellen, dat zijn eigen verantwoordelijkheidsgevoel voor een ambtenaar het beste afwegingsmiddel is. Maar in de praktijk lost dit lang niet alle problemen op. omdat ons verantwoordelijkheids gevoel een subjectieve norm is en dit gevoel weer niet losge maakt kan worden van de meest oprechte bedoelingen, maar dan toch altijd weer heel individueel gerichte opvattingen. Een hoge ambtenaar kan bij voorbeeld een bepaald onderdeel van het beleid van zijn minister, gedeputeerde of wethouder politiek onjuist of gevaarlijk vinden. Het lijkt ons voor de degelijkheid van ons be stuur weinig aantrekkelijk om die gevallen te rangschikken in do categorie van zaken waar de overheidsdienaar absolute vrijheid heeft om in het openbaar te kritiseren casu quo te demonstreren. Maar betekent dit dan weer niet dat de overheid een vrijbrief krijgt om haar eigen personeel te verplichten tot het parool „niets zeg gen"? Sommige ambtenaren en politici vrezen dit alternatief. Wij dachten ten onrechte. Belangrijker lijkt het ons te erkennen dat ook hier sprake is van een ontwikkeling, waarbij de samenleving alleen gediend is, wanneer betrokkenen eerlijk bereid zijn tussen alles en niets de juiste weg te vinden. Daarbij moeten naar beide kanten fouten als toetsmiddel aanvaard worden; maar voorwaarde is wel te voorkomen dat er fouten wor den begaan doordat niet eerst in de sfeer van vertrouwvol overleg de kwestie waarom het gaat door de ambtenaar besproken is op dt plaats waar hij als overheidsdienaar de gemeenschap dient. Herziening t.b.r.-regeling DEN HAAG (ANP) Bij de Tweede Kamer ls eer» wetsont werp ingediend tot herziening van de regeling van de terbe schikkingstelling van de rege ring. De herziening betreft ook enkele onderwerpen die samen hangen met de berechting van geestelijk gestoorde delinkwen- ten. Het wetsontwerp, dat gebaseerd Is op de in l'J70 verschenen nota over do TBR, geeft als voor naamste wijziging dat: de maatregel van tbr alleen kan worden opgelegd bij een misdrijf, waarvoor gevangenis straf van een jaar of meer kan worden opgelegd. de maatregel kan alleen door de rechtbank (of door het ge rechtshof) worden opgelegd, dus niet meer door de kantonrech ter, de pol'tierechter of de kin derrechter. de maatregel kan worden opge legd zonder dat dwangverple ging m een inrichting plaats vindt, maar onder voorwaarde van begeleiding door de reclas sering. In dat geval is de duur maximaal vier jaar, tenzij de rechter tussentijds alsnog ver pleging in een inrichting no dig aoht. Schoorl (ANP) De gemeente- rand van Schoorl heeft gister avond het voorstel van het col lege van B. en W. verworpen om een deel van het strand be schikbaar te stellen voor natu risten. De meerderheid van de raad vond, dat rekening dient te wor den gehouden met een belang rijk deel van de bevolking, dat naturisme afwijst. Het college daarentegen had gesteld, dut, gezien de veranderingen in hel normbesef, rekening dient te worden gehouden met de belan gen van een groep mensen die het naturisme voorstaat. Eenzelfde voorstel kwam gisteren aan de orde in de gemeenteraad van Callandsoog. Daar werd be sloten, de aanvraag van de fe deratie van naturisten in beraad te houden. Men zal eerst ondei" meer overleg plegen met andere Noordzee-badplaatsen. tADVERTENTIE Bas de Gaay Fortman lijst trekker PPR AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de Politieke Partij Radikalen heeft gisteravond op een besloten bestuursvergade ring in Amsterdam het congres van de PPR geadviseerd de heer Bas de Gaay Fortman als lijsttrekker aan te wijzen. P.T.T.-gebouw wijkt voor zandbak De Amerikaanse science- fictionpromotor Forrest J. Ackerman is momenteel in Nederland. Hij zal zater dag in Amsterdam de Eu ropese science fictionprij- zen uitreiken aan Neder landse schrijvers en teke naars, wier werk vorige maand op de eerste Euro pese science-fictionconfe- rentie in Triest werd be kroond. officieel ge- UTRECHT (ANP) Om de zand bak en klasjes van een naastge legen 'kleuterschooltje niet de spaarzame zonnestralen te ont- Een nationale PTT-primeur in het heefl PTT bij de voor bereiding voor de nieuwbouw van een 53 meter hoog kantoor gebouw van het telefoondistrict Utrecht in de Domstad voor deze kolos een andere plaats op hetzelfde terrein gekozen. Maandag wordt het 13 verdie pingen hoge gebouw (kosten 13 nieuwe gebouw is de open kan tooropstelling. Het personeel mocht geslissen over de inde ling. Gebroken werd met de t ditionele indeling van het ka merkantoor. Als het experiment slaagt, gaat de PTT dit systeem ook bij an dere nieuwbouw toepassen. altijd safe

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9