Onderzoek hulp bij ongewenste zwangerschap Conflicten voor groei bepalend oecumene ANARCHISTEN BLAZEN RELLEN IN R'DAM OP Doodstraf voor voormalige Britse Black Powerleider Oversteek Kanaal mislukt Scholieren mishandelen him leraar Dr. v. d. Heuvel over Wereldraad Gezangenboek voor latijnse liturgie Vaticaan omzichtig in kwestie Boeroendi 1972 1 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1972 PAGINA 7 pm Turkse minister: esgeven; ispirantl staat inde op- idio ter nogelijk buiten-|pg j-urkse minister Ali Riza Uzuner, die momenteel in Nederland is sen. /o1 voor congres in Schevertingen van Europese ministers van wel- jart ge- zjyn> heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om in het Turks a5_ ver"| consulaat te Rotterdam een gesprek te hebben met landgenoten die T-ofootuJ Rotterdam betrokken zijn geweest bij de rellen in de Afrikaander- De gebeurtenissen in R'dam DEN HAAG (ANP) —De Turkse minister van ar beid, Ali Riza Uzuner, heeft in een radiobood schap over de rellen in Rotterdam de 600.000 Turk se arbeiders in West-Euro pa gevraagd, regels en wetten van de landen waarin zij wonen te res pecteren. Volgens minister Uzuner probeerden anar chisten de relletjes buiten alle proporties op te bla zen. Het is de plicht van de Turkse arbeiders in het buitenland, zo goed moge lijk betrekkingen te onder houden met de autoriteiten, werkgevers en burgers van het land waar zij werken, en de Turkse traditie van goede manieren, beleefd heid en verdraagzaamheid hoog te houden. film die prekken - het gevolg van dagelijks voorko- Ise ROTTERDAM (KNP) Vijfhonderd vrijwilligers gaan onderzoeken welke aktiviteiten er in ons land worden ontplooid, die iets te maken hebben met het verschijnsel ongewenste zwangerschap. Dit onder zoek, dat in september start en vermoedelijk een jaar zal duren, is een ini tiatief van de Stichting tot bevordering van hulpverle ning bij ongewenste zwan gerschap. Het doel van dit landelijk onderzoek is het ontdekken van de leemten in de hulpverlening, in de hoop deze gaten te kunnen opvullen met plaatselijke initiatieven- Eveneens volgende maand begint "de stichting HOZ met een vier daagse kadercursus voor spre kers, gespreks- en discussielei ders over dit onderwerp. Infor matie over het werk van de stichting verschijnt in het drie maandelijkse „HOZ-bulletin", waarvan vandaag het eerste nummer is gepubliceerd. De HOZ werd eind 1970 opgericht. De stichting richt zich op dege nen, die hun zwangerschap als ongewenst ervaren en vanuit die positie hulp behoeven wensen. Deze hulp betreft zowel de voorkoming als het uitdragen van een ongewenste zwanger schap en de begeleiding daar van. In de HOZ wordt samenge werkt door 19 organisaties, waaronder het Katholiek Vrou wendispuut, het Landelijk Ka tholiek Vrouwengilde en de pro testantse stichting ter bevorde ring van verantwoorde gezins vorming. mende dingen, maar anarchisti sche groepen probeerden van deze gebeurtenissen gebruik te maken en ze op te blazen. Maar zij die sentimenten en onschul dige handelingen perfect weten te gebruiken zijn gelukkig niet in hun opzei geslaagd, en door het optreden van de Nederland se regering hebben deze gebeur tenissen geen ernstige wending genomen, aldus de Turkse mi nister van arbeid. Het Turkse blad Tercuman heeft een scherp hoofdartikel gewijd aan de schooiers die met stenen en stokker. weerloze gastarbei ders in Rotterdam hebben aan gevallen. Het is waarschijnlijk een gevolg van de propaganda van would- be-iniellectuelen, de vijfde co lonne van het cultureel imperia lisme (!n Turkije zelf), aldus het blad, da' de berichten over de aanvallen op de woningen, levens en bezittingen van onze arbeiders in Nederland, dat wordt verondersteld het be schaafdste land te zijn en het DOVER (Reuter) Achttien Bel- gische parachutisten hebben gis teravond hun poging opgegeven om gezamenlijk het Kanaal over tc zwemmen na ruim 15 uur in het water te hebben ver toefd. De parachutisten die de standaard uitrusting van de kikvorsman droegen, gingen ongeveer drie mijl voor de kust van Zuid-En- geland aan boord van de hen begeleidende vaartuigen en keerden terug naar België. Noodtoestand in Santiago SANTIAGO (AP) - President Salvador AUende van Chili heeft de noodtoestand afgekondigd in de provincie Santiago om de toe nemende protesten te kunnen bedwingen tegen de voedsel tekorten. Maandag hebben de meeste win keliers in Chili hun deuren ge sloten gehouden. Huisvrouwen in Santiago demonstreerden op nieuw in de straten. centrum van rechtvaardigheid, zo'n verwondering hebben ge wekt. Hurriyet, liet grootste dagblad van Turkije, is verbaasd dat de incidenten hebben plaats gehad in Nederland en niet in Duits land. waar het grootste aantal Turken is. Pseudo-arts aangehouden AMSTERDAM (ANP) Tenmin ste vijftien vrouwen zijn dit jaar slachtoffer geworden van een 27-jarige Amsterdammer, die zich uitgaf voor arts en hen in die hoedanigheid behandelde voor hun sexuele problemen. Volgens de zedenpolitie lieten de vrouwen toe, dat hij onzede lijke handelingen met hen pleegde. De slachtoffers ver klaarden, dat zij dit echter niet zouden hebben toegestaan als zij geweten hadden dat de man geen arts was. De verdachte, een werkloze, werd in eerste instantie gearresteerd omdat hij een van de vrouwen merendeels studenten en ver pleegsters tussen 19 en 24 jaar zou hebben bestolen. Hij kwam met hen in contact via advertenties waarin om kamers werd gevraagd. De man ging alleen in zee met vrouwelijke gegadigden die hij ontving op zijn kamer in Amsterdam-Oost en wie hij vertelde arts te zijn. Hij wilde de etage verhuren om dat hij binnenkort naar een ont wikkelingsland zou worden uit gezonden. Het gesprek bracht de pseudo-arts steeds op sexuele onderwerpen en als hem bleek dat de aspirant-huurster op dit gebied met moeilijkheden zat stelde hij voor haar hiervan te genezen. Bosbranden in Portugal LISSABON (AP) In het noorde lijk-centrale deel van Portugal woeden zware bosbranden die worden bestreden door duizen den militairen en burgers. Bij de branden die woeden in de heuvels van Caramulo, tussen Oporto en Coimbra, zijn twee mensen gedood en is een dorp gedeeltelijk verwoest. Honder den mensen zijn door de rook bevangen of hebben brandwon den opgelopen. Een aantal dor pen in het rampgebied is geëva- Carillon op Olympische Spelen Tijdens de Olympische Spelen zal op het terrein van de spelen in München dagelijhs een Nederlands carillon klinken. Het klokkenspel is gemaakt door Koninklijke Eijsbouts in de fabriek die dit jaar honderd jaar bestaat. Het telt 49 klokken, waarvan de grootste een doorsnee heeft van 87 cm en een gewicht van 375 kg. De kleinste klok meet 18 cm in doorsnee en weegt 12 kg. Het totaal gewicht van de klokken is 2400 kg. Het Nederlandse carillon zal een rol spelen bij de opening van de spelen en verder zal op ieder heel uur de Olympi sche Hymne ten gehore worden gebracht, 's Morgens en 's middags, een kwartier voor het begin van de sportwedstrijden en tot een kwar tier na afloop van de wedstrijden zal het carillon bespeeld worden door. ombeurten, de Nederlandse beiaardiers Peter Bakker (Ni/kerk) en Jaap van der Ende Schoonhovenen de Belgen Jo Haazen (Ant werpen) en Piet van den Broek (Mechelen). BRISTOL (AFP) Twee Britse scholieren van 16 jaar zijn in Bristol veroordeeld tot drie maanden opvoedingsgesticht we gens mishandeling van een leraar. Deze docent, Alan Walker, waren zij te lijf gegaan nadat zij straf hadden gekregen. De leraar die zich als overtuigd quaker niet tegen zijn aanvallers verzette, werd door de twee leerlingen zo geslagen en getrapt dat hij her senletsel opliep. Hij heeft als gevolg daarvan gedeeltelijk het spraakvermogen verloren. Graven Duitse militairen gevonden SPRANG-CAPELLE (ANP) - De oorlogsgravendienst te IJssel- «teln van het ministerie van de fensie heeft gisteren in een wei land aan het Capelseveer in Sprang-Capelle twee graven blootgelegd van in de Tweede Wereldoorlog gesneuvelde Duit se militairen. Een van de mili tairen kon ter plaatse worden geïdentificeerd aan dc hand van het herkenningsplaatje en het gebit. Bij de stoffelijke resten bevonden zich ook munitiekisten en oor logsuitrusting. Vermoed wordt dat er zich een massagraf be vindt van 13 tot 20 personen, die daar destijds in de stellingen zijn begraven. (Van onze correspondent) LONDEN Abdul Malik, beter bekend als Mi chael X, de voormalige Black Powerleider in Lon den, is maandag in Port of Spain in Trinidad veroordeeld tot de doodstraf door de strop. Hij was schuldig bevonden aan de moord op een 25- jarige kapper In Port of Spain in februari van dit jaar. Michael X, ofwel Michael Abdul Malik, wordt nu uitgemaakt voor een oplichter, een valse Messias en een man die anderen ertoe overhaalde hun zaakjes aan hem toe te vertrouwen. Het lijkt erop dat hij tenslotte zijn eigen slachtoffer is ge worden. Toch was Michael X nooit alleen maar 'n bedrieger, nooit simpelweg een opportunist. Hij zette zich altijd tot op zekere hoogte in voor alle zaken waar hij zich mee bezig hield, maar hij stond nooit volledig achter een van die dingen. Voor een korte tijd had Michael de status van een volksheld, maar hij was nooit een leider met een hecht gevolg. Als andere leden van de negerorga nisatie na maanden hard werken de immigran- tenghetto's gemobiliseerd hadden, dan verscheen Michael opeens ten tonele met verslaggevers en cameralieden om de eer op te strijken. Als zakenman had Michael X 'n succes kunnen zijn, ware het niet dat er altijd door zijn toedoen nalatigheid, bedrog of pech op het laatste mo ment iets verkeerd ging. Hij stond op het punt een goede transactie te doen door het afgeknipte haar van John Lennon in hangers te verkopen, toen hij beschuldigd werd van afpersing. Hij ver loor zijn borgsom en vluchtte naar Trinidad. an het se uit- iseerd. orgens lenkel- :r bus auto's, edenen i afge- r met koffie Ie oude ird een ird be- fraai ilmeer, zich het di- ijd wa- Huize ;r Det- het ge- n vlek- izonder len lat tot loorde. speelde door e door i ineen ogelijk e editi we abu ;cretari nderwij septem en ba ogmade septem Vandahg vergadert het cen traal comité van de Wereld raad van Kerken voor het laatst in Nederland, het land waar in 1948 diezelfde We reldraad zijn oprichtings vergadering hield. Als de vraag rijst wat het meest kenmerkende verschil is tussen Amsterdam 1948 en Utrecht 1972, blijkt, dat dr. Albert van den Heuvel, di recteur voor communicaties van de Wereldraad, weinig moeite heeft met die vraag. "In 1948 stonden we aan het begin. Een begin dat werd gekenmerkt door verwach ting en vreugde. En dat be paalde ook de toon van Am sterdam in 1948. Wanneer ik nu naar een even kenmer kende toon zoek voor de We reldraad nu in Utrecht, dan kom ik op trefwoorden als "grote openhartigheid", "feldheid in de discussies" en soms zeer duidelijke en diepgaande verschillen. Dat kan men uiteraard nega tief zien. maar het is ook zeer duidelijk positief. Sinds Amsterdam heeft de Wereld raad zich zowel in de breedte als in de diepte ontwikkeld. De Wereldraad is rijper, vol wassene;- geworden. Maar dat rijper worden, die ver dieping in de relaties tussen de leden-kerken en hun aan deel in het werk van de We reldraad roept ook de span ningen op. De verbreding van de Wereldraad - van de orthodoxe kerken tot en met de jonge kerken uit de Derde Wereld - brengt de diepgaan de meningsverschillen, de conflictsituaties aan het licht. Spanningen Het was begrijpelijk, ja ook noodzakelijk, dat bij de op richting in 1948 de blijdschap en de verwachting de boven toon voerde. Het is even lo gisch en evenzeer noodzake lijk dat nu die spanningen en conflictsituaties openbaar worden. Men zou het ook zo kunnen stellen, dat zulk een crisis, dat die conflicten, be palend zijn voor de groei van de oecumenische bewe ging en ook de bewijzen daarvan zijn. We komen er niet meer met alleen theore tiseren en bespiegelen, nie mand wil dat ook. Het komt Enerzijds verwijt men de We reldraad dat hij van zichzelf uit een superkerk dreigt te worden, een kerkelijke bu- raucratie van de gevestigde orde. Anderen zeggen weer dat er van de Wereldraad zo weinig invloed uitgaat op de aangesloten kerken en op de afzonderlijke christenen. Dr Van den Heuvel zegt daar over: "Juist het feit dat de Wereldraad zo weinig vat heeft op het kerkvolk en dat de Wereldraad in. de door werking van zijn activiteiten in de afzonderlijke leden-ker ken en bij de gewone chris tenen min of meer machte loos is, dat is op zichzelf al het beste bewijs dat de We reldraad niet de superkerk dreigt te worden, die hij ook per se niet wil en niet mag zijn. Maar het is ook weer juist vanuit die conflicten - denk maar aan de discussies in de Wereldraad, in de ker ken en onder de christenen over de bestrijding van het rascisme, over de verhou ding onderdrukker/onder drukte - dat de kerken en het kerkvolk wakker worden. Over de verhouding rooms ka tholieke kerk - Wereldraad zegt dr. Van den Heuvel: "In de eerste plaats moet gesteld worden, dat toetre ding van de R.K. Kerk tot de Wereldraad niet betekent dat de Romeinse curie toetreedt. Er is nu samenwerking op verschillend niveau: Met het secretariaat voor de eenheid van kardinaal Willebrands in de „joint working group", maar ook met Sodepax waaraan dr. Marga Klompé een belangrijk aandeel heeft en die toch, zacht gezegd, be paald niet de willige spreek buis van de Romeinse curie Voorts ook met allerlei wat men zou kunnen noemen vrije alternatieve groeperin gen in de R.K. Kerk. Bij toe treding zouden die verschil lende stemmen ook moeten en kunnen blijven doorklin ken. Bang dat we opgeslorpt zouden worden door de curie zijn we niet." De vrees, die hier en daar leeft, dat toetreding van de R.K. Kerk een zekere autori taire macht in de Wereld raad zou gaan betekenen, Dr. M. M. Thomas, voorzitter van het centraal comité van de Wereldraad schijnt bezwerend de hand te heffen bij een felle discussie. Maar hef conflict wordt in de Wereldraad niet uit de weg gegaan, omdat het de groei van de oecumene markeert. wordt door dr. Van den Heu vel niet gedeeld. "Bovendien, aanvaarding van de R.K. Kerk als lid in de Wereldraad, is ook een waag stuk dat we letterlijk om Gods wil moeten durven aan gaan. Zoals we dat ook met de orthodoxe kerken hebben gedaan. Daar kunnen, daar mogen en daar willen we niet omheen." In Rome Is een nieuw gezangenboek verschenen, bestemd voor de Latijnse eucharistieviering. Het Is In feite het oude graduale, maar dan aangepast aan de veranderingen in de Latijnse litur gieviering sedert het tweede Vatikaanse concilie. Het gezangenboek ,ordo cantus missae' is uitgegeven door de Va tikaanse drukkerij Polyglotta onder verantwoordelijkheid van de congregatie voor de eredienst en door de paus goedgekeurd op 24 juni 1972. In de begeleidende brief wordt duidelijk ge maakt, dat het de bedoeling van deze uitgave is om overeen komstig de constitutie voor de liturgie van het Vatikaans conci lie de schat aan oude kerkmuziek te bewaren. Daarom heeft men het vele eeuwen oude graduale, dat voor de laatste maal in 1908 werd herzien onder Pius X, aangepast aan het nieuwe Romeinse missaal, aan de nieuwe feestenkalender en de nieuwe bijbellezingen. De oude muziek is zoveel mogelijk behouden. In twijfelgevallen houdt het nieuwe gezangenboek de meest oorspronkelijke muzikale versie aan. Kard. Rossi wil onderzoek in Braziliaanse gevangenissen Kardinaal Angelo Rossl, prefect van de Romeinse congregatie voor de evangelisatie van de volkeren, heeft de Braziliaanse regering in nauwelijks bedekte termen de suggestie gedaan om de gevangenissen door een internationale commissie te laten bezoeken. Zoals bekend worden In Brazilië vele politieke gevan genen vastgehouden, veelal zonder vorm van proces en boven dien worden ze vaak slecht behandeld. Hij verklaarde: „Griekenland heeft erin toegestemd dat verte genwoordigers van internationale instellingen de gevangenissen otzoeken. Hierdoor is de regering van dat land erin geslaagd om de beschuldigingen dat de gevangenen slecht behandeld zouden worden, te ontzenuwen". Kardinaal Rossi, die zelf Braziliaan is en jarenlang aartsbisschop is geweest van Sao Paolo, voert momentcel in Brazilië bespre kingen over missie-zaken. Hij ontkende dat zijn bezoek een di- p'omatiek karakter zou dragen. De aartsbisschop van L'Aqui- la. Constantino Stella, heeft paus Paulus uitgenodigd deel te nemen aan plechtigheden ter ere van paus Celestinus V, die van 24 tot 27 augustus in genoemde stad in de Abruzzen worden gehouden. Het is niet bekend of de paus de uitnodiging zal aannemen. Er ligt in het Vaticaan ook nog een uitnodiging voor de paus deel te nemen aan de sluiting van het nationaal eu charistisch congres op 17 september in Udine (Noord- Italië) en een invitatie om naar Milaan te komen, waar hij negen jaar lang aartsbis schop is geweest. Sinds zijn grote reis naar Azië in 1970 is de paus niet meer In het KORTE METTEN buitenland geweest. Het Vaticaan heeft nu be vestigd, dat het aan het Ne derlands episcopaat heeft ge vraagd om aanhouding van het statuut van de landelijke pastorale raad, omdat het gezag van de bisschoppen er door verzwakt zou kunnen worden. Volgens Italiaanse dagbladen hebben de kardi naal-prefecten van de con gregaties voor de geestelijk heid, voor de bisschoppen en voor de geloofsleer het sta tuut afgewezen. De indianen in Peru vinden zelf, dat zl] door de missio narissen worden uitgebuit en als goedkope arbeidskrach ten worden misbruikt. In een publikatie van de katholieke informatiedienst in Lima schrijft het opperhoofd van de Otari-stam dat de missio narissen de families uit el kaar halen onder voorwend sel de leden een beroepsop leiding te geven. Zij laten hen zonder beloning voor zich werken. De leider van de Pumpurianl-indianen is van mening, dat zijn volk het christendom niet nodig heeft; het vereert zijn al machtige god „Tazorintzen". Voettocht Pax Christi op 19 oktober De jaarlijkse Pax-Christie voet tocht naar Den Bosch voor eindexamenkandidaten van middelbare scholen zal dit jaar voor de zestiende maal worden gehouden tijdens de herfstvakantie van 19 tot 22 oktober. Tot 11 september kunnen eind examenkandidaten zich in la ten schrijven via kaarten die op de meeste scholen verkrijgbaar zijn of anders aangevraagd kunnen worden op het secretariaat, Postbus 444, te 's-Hertogenbosch. Het thema voor 1972 luidt: „Met open handen". Er wor den enkele uitgangspunten geboden en een paar fragmenten, maar de eigen lijke gespreksstof zal door iedere deelnemer zelf aange dragen moeten worden. Volwassenen uit verschillende maatschappelijke groeperin gen zullen de duizenden jon geren bij de gesprekken be geleiden. De sluitingsviering op zondag 22 oktober zal door de KRO- televisie worden uitgezonden. Kardinaal J. Villot, die staats secretaris van het Vatlkaan, heeft de Afrikaanse bisschop pen ervan weerhouden om gezamenlijke stappen te on dernemen bij de regering van Boeroendi. De Angll- kaanse kanunnik Burgess Carr, secretaris-generaal van de Conferentie van alle Afri kaanse Kerker, had het sym posium van Afrikaanse bis schoppenconferenties, dat tot 19 augustus in Kampala bij een was, dringend verzocht WERELD EN KERK om de autoriteiten van Boe roendi te „overtuigen dat zij hun houding tegenover de Hoetoes dienen te wijzigen." In een brief nan de voorzitter van het symposium, kardi naal Zoungrana, herinnert kardinaal Villot eraan dat de toestand in Boeroendi bijzon- <I«t ..ddikaat" is en dat de regering „uiterst gevoelig" is voor alles wat zij als in menging in de buitenlandse aangelegenheden beschouwt. Hij vraagt om de ingewikkelde Boeroendese kwestie met omzichtigheid te behandelen, omdat anders het humanitai re werk van de kerk in ge vaar zou komen. Bovendien schrijft hij dat het Vatikaan de Boeroendese autoriteiten dc houding van de kerk en van de kutholieken reeds duidelijk heeft laten weten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7