TE SNELLE GROEI EN TE AMBITIEUS PROGRAMMA C c Bert Slingerland vindt inspiratie in mooie omgeving De Mast en Qbus werken naar fusie PPC over Leimuiden: Vandalisme bij St. Bernardus Subsidiëring aan peuterspeelzalen M g» PAGINA 6 LHIDSE COURANT WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1972 WOENS1 r Bert Slingerland, geportretteerd door een vriend WARMOND In het smalle gangetje van gale rie ,,'t Hoekje bij de Pomp" wordt tot het eind van deze week een expositie van monoty pes, gemaakt door de Warmondse kunstenaar Bert Slingerland (22), gehouden. Hij is derde jaars op de MO afdeling van de Haagse kunstacademie. Het begon voor Bert allemaal in de laatste maanden van zijn Mavo tijd. „Ik begon opeens plezier te krijgen in het schilderen." Dit hield in dat hij niet di rect na zijn eindexamen naar de kunstacade mie kon. Om toegelaten te worden moet je minstens 50 werkstukken kunnen laten zien. Om een jaar te overbruggen heeft hij LO te kenen gedaan in Delft. „Een van de leukste dingen daar vond ik pottenbakken". Het jaar daarop werd hij met nog 18 anderen toegela ten tot de academie. Al zo'n half jaartje is hij nu bezig met de mo notype-techniek. .Clara, de eigenares van de galerie had al enkele malen aan me ge vraagd of ik eens bij haar wil exposeren. Ik wilde het liever wat rustiger aan doen omdat ük per se niet met werk van school wilde aan komen. Veel van die werkstukken zijn (min of meer) met tegenzin gemaakt. Wij hebben en kele leraren die je hun visie op het onderwerp willen opdringen. Dat remt je originali teit."„Natuurlijk heb ik wel een paar werk stukken hangen die ik op de academie ge maakt heb. Dat zijn de aquarellen. Ik wilde rekening houden met de mensen, die mijn mo- neJtypes niet begrijpen." Dat is wat de 22-ja- rige Warmonder wil: zijn stemming van het werkstuk overbrengen op de bezoekers van de expositie. „Vaak merk je dat je stukken niet overkomen". Een leuke reactie kreeg de exposant bij de opening: „Er kwam een meis je naar mij toe die mij een aquarel aanwees met de woorden: „Die heb je met tegenzin gemaakt". Dpn besef je dat je in je opzet ge slaagd bent' De monotypes van Bert Slingerland zijn voor vijftig gulden te koop. „Dat vind ik een schap pelijk prijsje als je bedenkt dat daarvan twin tig gulden afgaat voor het gebruikte mate riaal". Op de expositie staan overigens al die kunstwerken die al verkocht zijn. De monotype is 'n heel grappige techniek. Er wordt eerst drukinkt gesmeerd op 'n marmeren plaat („Deze platen absorberen absoluut niet) daar komt een papier over. Op het papier wordt met een scherp voorwerp („Een spijker of zo") een vorn. ot meer vormen gemaakt in spiegelbeeld. „Wanneer je het papier van de plaat afhaalt heb je de monotype. Natuurlijk kun je ook afwisselen door verschillende kleu ren drukinkt te gebruiken of door alvast uit Het papier een vorm te knippen zodat het op lhet papier een vorm te knippen zodat ohet op de plaats van die vorm minder zwart wordt. Dan kan je et een en ander nog bijwerken door het scherpe voorwerp weer te gebrui ken." Al deze vormen van monotype zijn te zien op de expositie. Opvallend tussen al deze kunstwer ken is het geschilderd portret van Bert bij de ingang. „Dat is door een klasgenoot van mij gemaakt. De meesteu vinden hem niet lijken, maar de uitdrukking van de ogen is toch wel het meest sprekend." Daaronder hangt een briefje met geschreven tekst ter verwelko ming van de bezoekers. „Schrijven is een van mijn hobby's. Ik vind dat je er leuke dingen mee kunt doen. Bovendien heeft het mijn handschrift ook ontzeHend verbeterd". Een andere hobby, vooi zo ver dat zo genoemd kan worden, is de natuur in trekken. Het is niet alleen zo dat Bert liever tegen een boom dan tegen een blok huizen aankijkt. „Maar ik vind dat de natuur veel inspiratie tot werken biedt". Wij zijn bijvoorbeeld vorig jaar met de hele klas naar de Dordogne geweest. Eerst wilden we alleen maar feest gaan maken. Na schilderijen te maken. Zo'n enthousiasme zou een paar dagen was iedereen bezig landschap je in Leiden niet tegenkomen en nog minder in Den Haag. dat is helemaal geen inspireren de stad." Het ideaal van Bert is dan ook eens met enkele goede vrienden zich terug te trekken in Zuid-Frankrijk. Daar zal overigens wel niet veel van komen. „Na dit komende jaar, doe ik mijn MOa, dan is het nog twee jaar blokken voor MOb. Wie weet wil ik dan wel onmiddellijk voor de klas gaan staan. Ik zit er wel eens over na te denken hoe ik les zou willen geven. Eén ding staat vast: „Ik zal er alles aan doen om de lessen zo vrij en ple zierig mogelijk te laten verlopen. Bijvoorbeeld door plaatjes te draaien of er op uit te trek ken naar musea. Maar wie weet doe ik het allemaal wel precies zoals mijn eigen lera- LEIMUIDEN Het adviescollege van Gedeputeerde Sta ten, de Provinciale Planologische Commissie, heeft stel ling genomen tegen de groeiplannen die het gemeentebe stuur van Leimuiden met de gemeente heeft. Leimuiden wil zelf met 2 procent per jaar groeien, de PPC wil niet verder gaan dan 1-1/2 procent. Als deze bescheidener groei betekent dat er in Leimuiden geen woningen zullen kunnen worden gebouwd de PPC adviseert een aantal woningen van 1160 in 1980, terwijl Leimuiden er nu al 1050 heeft vindt het adviescollege dat niet ernstig om dat Leimuiden de laatste jaren zeer sterk gegroeid is. Vreeze verdedigt het program ma met de opmerking dat men genoodzaakt is een eigen uit gangspunt te creëren omdat er nog geen streekplan is waaraan men de eigen plannen kan toet- Kritiek is er ook op het voorzie ningenprogramma. Op het ver langlijstje van Leimuiden staan onder meer een ijsbaan, een zwembad met dagcamping, een verzorgingstehuis voor bejaar den, een zomerwoningenproject en na 1982 nog een kerkgebouw. De PPC vraagt zich af of dit een niet te ambitieus program ma is voor een gemeente die in 1980 nog geen 5000 inwoners zal tellen. Gemeentesecretaris De Opleidings instituut NILLmij in voormalig Noord wijks hotel NOORDWIJK Burgemeester I Bonnike van Noordvijk heeft vanmorgen het KIM-opleidings- I instituut van de NILLmij aan I de Rembrandtweg officieel ge- S opend. In het voormalige Bel Air hotel zullen in de toekomst verzekeringsmedewerkers voor de buitendienst worden opge- V leid. De apparatuur die de cursisten; ter beschikking staat is de mo-j dernste methode van lesgeven] op dit ogenblik. De aspirant verzekerings-inspecteurs staat! in de drie maanden durende op leiding een complete studio ter beschikking om zoveel mogelijk de omstandigheden in de buiten-jpe Turks dienst te kunnen nabootsen. Zo De PPC handhaaft ook de bezwa ren tegen een te ver westwaart- se infiltratie van de Grietpolder. Naar de mening van de com missie moet een zo groot moge lijk deel van de Grietpolder een niet-agrarische bestemming hou den om te zijner tijd de re- creatie-water-verbinding tussen Braassem- en Westeinderplas NOORDWIJKERHOUT LISSE -- De jongerencentra De Mast in Noordwijkerhout en Qbus in Lis- se gaan het komende seizoen nauw samenwerken. Wellicht komt het tot een fusie tussen beide centra die openstaan voor jongeren van 17 tot 25 jaar. Het vormingswerk van de Mast en Qbus was in het verleden vaak gebonden aan een beroeps kracht. Deze man moest vaak van alles tegelijk zijn: admini strateur, penningmeester, uit- mijter en maatschappelijk wer ker. Men hoopt het werk voort aan beter te kunnen coördine ren. De administratie wordt vereenvoudigd. Het lidmaat schap van een club is voortaan voldoende om ook in de andere te mogen komen. Maarten Kuipers over de nieuwe, opzet: „Qbus en de Mast willen af van het idee dat ze en goedko pe dorpskroeg zijn. In het verle den kwam het nog al eens voor dat allerlei lastige mensen al leen maar bij ons kwamen om bier te drinken. Vaak verstoor den ze de programma's. De consumptie is voortaan bij zaak. Sterker nog, om wat af te komen van die vrijblijvende, al leen maar drinkende bezoekers willen we het geheel koppelen aan een lidmaatschap. Na een, hoogstens twee keer kijken moet men lid worden". Van 4 tot 10 september houden De Mast er Qbus een open week. Dan kan men kennis maken met de sfeer en met de talloze cursussen die worden gegeven. De Mast is aan de Kerkstraat in Noordwijkerhout en Qbus aan de Kanaalstraat in Lisse. aan te kunnen leggen. Vandaar dat men niet instemt met de vestiging van een camping in deze polder. Het sportpark kreeg wel goedkeuring. Ook het financieringsmioddel voor dit complex grondverkoop aan de Ringvaart om tweede won ningen te laten bouwen wordt door de PPC geaccep- is er onder meer ee meubileerd kantoor koopgesprekken door verborgen camera's en dito microfoons worden opgenomen. De film die van deze verkoopgesprekken wordt gemaakt kan later door de leerlingen in de klas tv-circuit worden bekeken. Een splinternieuwe onderwijsmetho de in de klas is ook de ant- woordtestinstallatie waardoor het mogelijk wordt dat alle leer lingen via een drukknopsysteem tegelijk een vraag kunnen beantwoorden. De leraar contro leert de antwoorden dan op groot verlicht paneel dat corres pondeert met de klasindeling. voor he zijn, he consula HAZERSWOUDE Hazerswoud- se wethouder van sportzaken P. A. Th. v. d. Werf opent op za terdag 26 augustus, 's morgens om 3.90 uur. op officiële wijze de vier kleedkamers op het sportcomplex van de voetbal vereniging St. Bernardus te Ha- zerswoude-Rijndijk. Deze kleedkamers zijn overigens al weer doelwit geweest van vandalisme, dat de laatste maanden in de omgeving van de sportvelden opgang maakt (men denke aan de brand van enkele weken geleden van het jeugdclubhuis). Vernielingen bleken u in de nieuwbouw van de Rijndijkse voetbalclub te zijn Op zaterdag 26 augustus tussen acht uur en half zes, spelen zes tien reams van St. Bernardus tegen hun collega's van Hazers- woudse Boys. Inzet van dit toer nooi zijn dertien shirts voor die verenging die de meeste doel punten scoort. Pupillen en wel pen strijden daarnaast om een beker, evenals junioren en se nioren elk. In het kader van de viering van het 25-jarig bestaan (waai-van de sportdag op 27 mei zoals bekend verregende) is er 's middags in het Groenendijks parochiehuis een bijeenkomst voor de jeugdleden. In de avond uren, vanaf acht uur, is er voor de ouderen, en andere be langstellenden, een contact avond. Betaald voetbalscheids rechter Frans Derks houdt er een inleiding. Op zaterdag 26 augustus wil de vereniging te vens starten met de lucifersac tie. ten einde de ontbrekende 'gelden voor een nieuwe verlich ting te kunnen financieren. NOORDWIJKERHOUT Het ge meentebestuur van Noordwij kerhout is bereid tot het verle nen van subsidie aan peuter speelzalen in de gemeente. Die subsidie gaat echter niet verder dan de helft van de gemaakte personeelskosten. Men wil niet meer dan ten hoogste vier leid sters voor ten hoogste twee peu terspeelzalen betalen. Andere voorwaarden zijn dat de ge meente vrij veel controle krijgt. Uitbreiding van het werk zal bijvoorbeeld door de burge meester goedgekeurd moeten worden, de retributieregeling mo -t door de burgemeester goedgekeurd worden. Voorts moet do werkgroep peuterspeel zalen binnen een door B. en W. gestelde termijn op eigen benen gaan staan door een onafhanke lijk rechtspersoon te worden. In de vergadering van volgende week din-dag adviseert het col lege de Taa.1 ook in te stemmen met het voornemen een ontwik kelingsplan voor de Bollenstreek op te stellen. De kosten daarvan zullen 135.000 bedragen. Noord wijkerhout wil ƒ23.000 voor haar rekening nemen. Van het Rijk wil Noordwijkerhout een bedrag van ƒ674.800.- lenen om de woningbouwvereniging St. Anbhonius van Padua in staat te stellen een complex van 42 wo ningen te bouwen aan de Ha venstraat, Nieuwe Duinstraat en Koninginneweg. Burgemeester Bosma ts kandidaat voor het bestuur van de gemeenschappe lijke regeling vleeskeurings dienst. Omdat het leerlingenaantal van de Lagere Tuinbouwschool te rugloopt heeft deze school geen behoefte meer aan de grond die men ;n 1:.63 voor uitbreiding van de germente gekocht heeft. De gemeente is bereid de grond terug '.e kapen. Hiermee is een bedrag van ƒ364.435,- gemoeid De grand zou benut kunnen worden vooi uitbreiding van het zwembad, een openbaar kleuter en of basisschool of een sjaort- hal. Men is bereid het verzoek van de tennisvereniging De Boekhorst tot plaatsing van een oefemcooi in te willigen. De ten nisvereniging moet een huur van ƒ375. -per jaar betalen. De vogelvereniging De Kolibri krijgt eer jaarlijkse bijdrage van ƒ100.- ter instandhouding van de volière op het Juliana- pletn. De gemeente is bereid de grond terug ie kepen. Hiermee is een bedrag van ƒ364.435, -gemoeid. De giond zou benut kun-ren worden voor uitbreiding van het zwembad, een openbare kleuter en of basisschool of een sport- j hal. Men is bereid het verzoek van -Je tennisvereniging De i Boekhorst tot plaatsing van een oefenkooi in te willigen. De ten nisvereniging moet een huur van ƒ575.- per jaar betalen. De vogelvereniging De Kolibri krijgt een jaarlijkse bijdrage van ƒ100,- ter instandhouding I van de volière op het Juliana- plein. Amerikaanse zeezeilers rusten uit BOSKOOP In het altijd troebele water van de Gouwe lag gisteren voor de hefbrug een zwartgeschilderde twee master gemeerd. De middel grote zeewaardige zeilboot voerde de toepasselijke naam „Black Peartl". De opvarenden, vier officieren, één cadet en de kapitein, wa ren Amerikanen, die meede den aan een zeilrace voor opleidingsschepen. Ze kwa men van Newport-Read Is land en waren op weg naar Malmö (Noorwegen) en dachten vandaar naar Kiel (Duitsland) te varen. De kapitein, mr. Barclay War- burton, een echte stevige zeeman men blond haar en blauwe ogen waarin zich de zee leek te weerspiegelen, vertelde dat hij gedwongen door slecht weer en rootor- pecht Vlissingen aandeed en vandaar neet Hoek van Hol land voer nadat de motor hersteld was. Ze vonden Ne derland op het eerste gezicht zo mooi dat ze via Den Hoek naar Rotterdam voeren en verder binnendoor naar Am sterdam wilde en vandaar via de IJmuidersluizen weer zee op naar Malmö. Ze zeilden in 23 dagen van Ha lifax naar Engeland maar daarna kwam de klad erin: vandaar dat ze nu in tie Gouwe lagen. Winnen zullen ze de race beslist niet, maar de kapitein ging daar niet onder gebukt. Hij wuifde naar de opklarende avondlucht en riep vakkun dig „ahoy to morrow nice weather". Uitgaansdag Zoeterwoudse bejaarden ZOETERWOUDE Een dank baar gezelschap van niet minder dan 208 bejaarden nam gisteravond om half negen aan het einde van een lange dag in Ons Huis af scheid van elkaar en van het comité dat de jaarlijkse uit gaansdag had georganiseerd. Om negen uur 's morgens was men vanaf de Schenkel- weg vertrokken in vier bus sen en enkele personenauto's. Om Organisatorische redenen is men de laatste jaren afge stapt van het vervoer met particuliere auto's. Door de Rijnstreek, zoveel mo gelijk gebruik makend van binnenwegen, ging het op het Utrechtse aan waar in het Jagershuis te Zeist koffie werd gedronken. Via de oude Zuiderzeestraatweg werd een ommetje gemaakt door Har derwijk waarna via de nieu we snelweg Nulde werd be reikt. Hier, met een fraai uitzicht op het IJsselmeer, was in de Postiljon een rust pauze van 2 uur waarin de lunch werd gebruikt. Dokter W. Kortmann sloot zich hier bij het gezelschap aan. De terugweg liep o.m. over de Leusderhei. Na aankomst in Ons Huis werd een drankje geserveerd waarna het om vangrijke gezelschap zich aan tafel zette voor het di ner. Tijdens de maaltijd wa ren er de gebruikelijke pre sentjes voor de oudsten. Bij de dames was dat mevrouw Zon en bij de heren W. v. Tongeren, beide uit Huize Emmaus. Burgemeester Det- mers, die 's morgens het ge zelschap had uitgewuifd n wegens een belangrijke gadering de tocht niet kon meemaken, bracht dank aan het comité dat voor een vlek keloze tocht had zorggedra gen. Hij had een bijzonder woord voor het gouden en zilveren bruidspaar dat tot de deelnemers behoorde. Voorzitter C. Berg speelde de toegezwaaide lof door naar de burgerij welke door gezamenlijk de handen ineen te slaan dit alles mogelijk maakt. Aan het sluitstuk werd ook me dewerking verleend door de drumband VIOS en de Sint Jansfanfare. HOOGMADE In onze editi van gisteren meldden we abu sievelijk dat staatssecretari mr. Schelfhout van Onderwij en Wetenschappen op 1 septem ber een nieuwe kleuter- sisschool opent in Hoogmade Dit moet echter zijn 15 septem ber. b3

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6