Dreigend geweld in Peck-film g( 1 Ned. kijker niet te verzadigen met voetbal op tv TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 AUGUSTUS 197| wOENS! HILVERSUM Ver- j§ moedelijk is er in heel Europa geen land te vin den, waar het televisle- voetbal zo gretig wordt S geconsumeerd als in Ne derland. Hoewel voetbal- 'm reportages nog geen pro- g cent van de totale televi- sietijd vullen, blijken ze B met een gemiddelde kijkdichtheid van 58 pro- g cent veruit de meest be ll keken programma's te if zijn. Op eerbiedwaardige jg afstand volgen Neder- landse en buitenlandse ff televisieseries en amuse mentsprogramma's, die 1 een veel groter deel van 1 het programmapakket 1 uitmaken, doch een ge il middelde kijkdichtheid J van slechts 31 tot 39 pro- g cent halen. 1 De vraag ligt voor de 1 hand: wordt er door de 5 Nederlandse televisie te g weinig voetbal uitgezon- den? Juist in een perio- g de, dat het vaderlandse S (club)voetbal tot ver g over de landsgrenzen 1 door Ajax en Feyenoord 1 behoorlijk in aanzien is g gestegen, blijkt dit voor H bijna driekwart van de bevolking toch niet het geval. Tien procent van ffl!!ilSIlBII]ninXII9iinilllillilJlDllinii!i{niRil!li!inilMllf)lilillKlirinill3!B6l(l de tv-kijkers vindt zelfs, dat er te veel voetbal door de televisie wordt uitgezonden. 63 procent vindt de dosering juist goed, terwijl 24 procent de mening is toegedaan, dat er nog best een paar wedstrijden op het scherm bij kunnen. In veel ons omringende landen is voetbal de meest populaire sport en in Nederland is dat niet anders, ook al bezoekt driekwart van de bevol king van 15 jaar en ou der nooit een voetbal wedstrijd. Maar van de ruim negen miljoen mensen, die bereid zijn, zich door pers, radio of televisie over sport te laten voor- en inlichten heeft rond zes mil joen wel de meeste inte resse voor voetbal. En daarbij doet het er wei nig toe, dat 18 procent van de kijkers televisie voetbal rangschikt onder amusement en 74 pro cent onder sport. De vooral passieve belangstelling vanuit de gemakkelijke stoel voor de voetbalsport op radio of televisie blijkt het duidelijkst uit de luister en kijkdichtheidscijfers. Er is geen Europees land te vinden, waar voetbalreportages zulke scores bereiken als in Nederland. Naarmate Nederlandse clubs zich langer in de verschillen de Europacuptoernoooien handhaven, stijgt de in teresse tot tenslotte bij tachtig tot zelfs wel ne gentig procent van de bevolking van 12 jaar en ouder. De laatste Euro pacup 1-finale tussen Ajax en Inter Milan wist in Nederland bijna 8,3 miljoen kijkers te boeien, maar dit aantal is in het verleden door Feyenoord al eens royaal overtroffen. Geen Mies In ons land wordt de ranglijst van meest be keken televisieprogram ma's steeds aangevoerd door een paar voetbal wedstrijden. Ook het af gelopen winterseizoen heeft Mies Bouwman met haar Een van de acht, daar niets aan kunnen veranderen. In Duitsland, waar het voetbal toch niet veel minder populair is dan bij ons, moet het televi sievoetbal genoegen ne men met een heel wat bescheidener plaats. Kijkdichtheden van 60 procent behoren daar al tot de hoge uitzonderin gen. Na alle beroering, die de eerste ontmoeting om de Europacup voor landskampioenen tussen Bor. München Gladbach en Inter Milan (kijk dichtheid in Duitsland 39 pet), verwekte, haalde de overgespeelde, recht streeks uitgezonden wed strijd nog maar een kijkdichtheid van 71 pro cent Ondanks de toonaange vende positie van het in ternationale Duitse lan den voetbal is ook de be langstelling van de kij kers voor Duitse inter lands nog niet te verge lijken met die in Neder land. Naar Duitsland— Hongarije keek begin dit jaar net de helft van de bevolking en naar Polen —Duitsland (om de Eu ropacup voor lande- teams) 62 procent. Ook bij onze zuiderburen staat het televisie-voet bal in veel minder hoog aanzien dan bij ons. Kijkdichtheden van 60 procent komen daar zel den of nooit voor. Daar bij moet echter wel wor den bedacht, dat de Bel gische televisiekijker heel wat meer zenders kan ontvangen dan zijn Nederlandse of Duitse collega. Maar ook de belangstel ling voor de vaderlandse competitie is in Neder land veel groter dan in Duitsland en ongeveer gelijk aan die in België. In de wintermaanden haalt het voor het me rendeel met voetbal ge vulde eerste programma van Studio Sport een ge middelde kijkdichtheid van ruim 46 procent. In België komt Sportweek end van de BRT tot een score van 40 tot 46 pro cent (van de Vlaamse kijkers), maar in Duits land komt het meest be keken en voor het groot ste deel aan voetbal ge wijde programma Die Sportschau op de vroege zaterdagavond niet ver der dan gemiddeld 26 procent. Binnen onze eigen lands grenzen is de voorkeur voor Ajax en Feyenoord ongeveer gelijkelijk ver deeld. Zodra een van beide clubs zich echter in Europacups over de landsgrenzen gaat pre senteren, vervalt die vorokeur. Zelfs de meest getrouwe Ajax-aanhan- Nooit genoeg camera's langs de lijn. gers hopen dan. dat Feyenoord het daarin zo ver mogelijk zal bren gen. En omgekeerd. Hoezeer de voetbalbe langstelling in Nederland ook verbreid is, voor de veronderstelling van een sportverdwazing onder het kijkerspubliek vreest men niet. Men ziet voet bal op de televisie als een aantrekkelijke en welkome vorm van amu sement en ontspanning. Voor het overgrote deel van de kijkers is dat nog altijd de belangrijk ste functie van de televi sie, al denkt men daar in Hilversum wel eens anders over. Helen Reddy in eigen programma Comité tegen sex op tv (Van onze radio- en tv-redactie) HEERLEN Onder leiding van de heer J. Lahaye uit Heerlen, die onlangs een klacht indiende bij de Amsterdamse officier van justitie naar aanleiding van blootscénes op de tv in de film Joyriding, is een comité opge richt, dat zich ten doel stelt zich te weer te stellen tegen de aan tasting van de intimiteit in tv- uitzendingen. Het comité wil al- iles in het werk stellen om sex- scénes van het scherm te hou den. Hoewel het dit keer niet om een super-western gaat met een su perrolbezetting als The big coun try en Duel in the sim, kan men J. Lee Thompson's Cape fear toch eigenlijk ook weer niet een Grego ry Peck-film noemen. Verreweg de belangrijkste rol in deze des tijds benauwende thriller wordt vervuld door Robert Mitchum als de koele door wraakgevoelens verteerde psychopaat Max Cady. Cady is net uit de gevangenis ontslagen en meent nog een reke ning te vereffenen te hebben met de rechtschapen burger Sam Bow- den (Gregory Peck) die hij ver antwoordelijk acht voor zijn ver oordeling. Het gezin Bowden voelt zich voortdurend bedreigd, maar politiechef Dutton kan daar niets aan veranderen, omdat Cady de wet nog niet overtreden heeft. In een akelige climax is Bowden ge noodzaakt het recht in eigen hand te nemen. Tien jaar geleden lang voor Sam Peckinpah's Strawdogs werd nogal wat kritiek uitgeoe fend op het sadisme en het zinloos geweld in deze film. In de huiska mer wil zoiets nog wel eens har der aankomen dan in de bioscoop zaal. Men zij dus gewaarschuwd en zette zich schrap. Maar mis schien valt het bij een weerzien in 1972 allemaal nogal mee. Regis seur J. Lee Thompson, die het jaar daarvoor met „De kannonnen van Navarone een best-seller creëerde, zorgde met zijn Ameri kaanse debuut voor een harde, handig gemaakte suspense-thril ler, waarin hij de dreiging knap opvoert. Zevende op de titellijst staat de toen nog onbekende Telly Savalas, die nu als de eeuwige kaalhoofdige schurk niet meer van het witte doek weg te denken is. Ned. 1 20.20 uur. VAR A's Achter het Nieuws kwam eindelijk met het programma dat de t.v. ons al te lang ont houden heeft: het doodgewoon op een rijtje stellen van de op eenvolgende feiten terzake van de Vietnamese oorlog. Dat beurde door een „forumge sprek" met slechts drie deelne mers. Drie bleek genoeg. Paul van het Veer was gespreks leider en deelnemers waren dr J. Pluvier en ons aller mr. G. B J. De discussie was zinnig, re delijk objectief en ze werd rand door verduidelijkende ar chief-opnamen. Goede aflevering van een nieuws rubriek die in vakantietijd met weinig mankracht toch iets pre sentabels op het scherm wil brengen. NCRV's Hier en Nu stopte heel wat mankracht in een reportage uit Marokko. We vonden het geen goede reportage. Omdat ze zo boordevol kritiek zat met het regeersysteem van een ontwik kelingsland. Natuurlijk zijn er daar levensgrote problemen. Maar het is een tikje arrogant om die breed uit te meten in een rubriek die verder gevuld is met even belerend commentaar over problemen die zich dichter bij huis afspelen. „Hier en Nu" doet vermoeden dat ze alle wijsheid in pacht heeft. Of ze daar het recht aan ont leent om bindende uitspraken te doen over allerlei zaken? De medewerkers aan de rubriek zouden goed doen te beseffen dat ze op de eerste plaats be richtgevers zijn van feiten, die commentaar verdienen. Com mentaar dat objectief en vooral niet hautain moet zijn. Van belang vonden wij de NCRV- uitzending over de Olympische Spelen voor lichamelijk gehan dicapten in Heidelberg. Op de eerste plaats omdat het een goed t.v.-programma opleverde. Maar ook omdat getoond werd dat atleten in een rolstoel een voortreffelijk atletische presta tie kunnen leveren. Dat ze tot top-sport kunnen komen. Top-sport betekent een enorme propaganda voor sport op lager niveau. De NCRV-uitzending kan er wellicht toe leiden dat gehandicapten gaan inzien dat voor hen er onvermoede kansen rijn op sportief gebied. Zo'n uit zending wordt op zo'n manier rets van onschatbare waarde. Vg Gregory Peck als de vader van het bedreigde meisje deren, zoals b.v. een optreden van het Poppentheater van Jan Nelis- sen, als toneel voor volwassenen, dat in de avonduren werd gege ven. Bij dit laatste werd gepro beerd de buurtbewoners bij het toneel te betrekken door de ge speelde scènes teksten te verwer ken, die op actuele zaken uit de buurt aansloten, zoals b.v. de slechte behuizing, slopen van hui zen voor nieuwe wegen e.d. Theater op straat is een reportage van de activiteiten in de Stichting Zomerstraattheater op het Suma- traplein in Amsterdam-Oost (Indi sche buurt), die 's middags be gonnen met spelen voor de kinde ren en 's avonds doorgingen met optreden voor volwassenen. In dit programma speelt de Werkgroep Tneaterschool het spel voor de kinderen Jantje met de toverbril, waarna een kort gesprekje volgt met de spelers over hun bedoelin gen. Daarna is er een optreden van de Istant Composers Pool, een pool van steeds wisselende musici o.l.v. Willem Breukers. Ver der in dit programma 'n optreden van de Toneelgroep Sater met hun spel over kapitaal en arbeid en het spel dat sanering van de buurt tot onderwerp had. De mu ziek op deze avond werd verzorgd door de Animal Crackers, een uit vijf leden bestaande dixieland- band, en de Steelband the Adven tures. Het programma is gelar deerd met enkele gesprekjes met buurtbewoers en leden van actie groepen. Samenstelling en regie Wil Groot. Ned. 11 19.05 uur. Paul Vlaanderen Paul krijgt ditmaal te maken met enkele staaltjes zwarte magie. Ook hier vfreet hij wel raad mee. Ned. 11 20.21 uur. Dagje Nixon De KRO-televisie geeft de zestig minuten durende dokumentaire Een dagje uit met Nixon, die werd vervaardigd door de Ameri kaanse televisie-organisatie NBC. Op 6 december van het vorig jaar kreeg deze organisaie de toestem ming tot een uniek filmverslag: het opnemen van één dag uit het leven van de Amerikaanse presi dent, die gedurende 16 uur in al zijn doen en laten door de filmca mera's werd gevolgd. Voordien was deze toestemming nimmer aan iemand verleend. Op 6 de cember 1971 was Amerika betrok ken bij de oorlog tussen India en Pakistan, een gebeurtenis, waar mee uiteraard de president zich die dag bijzonder bezig hield en waarover hij gesprekken voerde met zijn adviseurs Henri Kissin ger en minister Rogers. Ook het huiselijk leven van de president, zoals o.a. een gesprek met zijn dochter July over haar televisie optreden enkele dagen later, zijn in het dagprogramma opgenomen, evenals een bezoek aan zijn ei gen, geheime bureau, waar hij uren lang alleen verblijft om zijn gedachten te ordenen en stukken door te nemen. Het programma eindigt met een president, die toch wel tevreden op deze dag te rugkijkt, die als sluitstuk een di ner met de Canadese premier Trudeau had. Samenstelling Stuart Schulberg. Ned. 11 21.10 uur. NOS zou teveel personeel en studio's hebben (Van onze radio- en tv-redactie) DEN HAAG —De heer Verwoert, lid van de Tweede Kamer voor DS '70, heeft de minister van C.R.M. schriftelijk vragen ge steld over de gang van zaken bij de NOS, die over teveel stu dio's en personeel zou beschik ken. Zo wil hij o.m. weten of er regel matig studio's leeg staan .ter wijl er toch r.ieuwe studio's bij gebouwd worden en of de uit zendingen van Hilversum 3 tien maal zoveel personeel vragen als de vergelijkbare commercië le radiostations Verocica en Noordzee. Tevens vraagt hij of een organi- satie-ei'ficiency onderzoek inge steld kan werdn, zodat de leden van de Tweede Kamer een in zicht kunnen krijgen of de voor gestelde verhoging van het kijk/luistergeld met 74 percent noodzakelijk is. 3ok verzoekt hij de minister het rapport, dat een accountants kantoor over de NOS-financiën 1971 heeft uitgebracht, ter be schikking te stellen van de Ka- I merleden, zodat zij inzicht krij- gen in hot financiële en admini stratieve beleid van de NOS. Nancy De tiende aflevering van deze se rie handelt over het wel en wee van het nieuwe huis. Ned. 1 19.05 uur. Solution Een eigen optreden van de Ned. popgroep Solution met nummers ais Fever en Concentration. Ned. 1 19.30 uur. Helen Reddy De zangeres Helen Reddy, die op het Grand Gala du Disque zich als een opvallende verschijning en zangeres ontpopte, is door came- ralieden gevolgd op haar tournee door Europa. In de studio zingt zij vervolgens een aantal opmer kelijke liedjes. Ned. 1 22.15 uur. Ontwikkelingswerk Socutera wijdt haar zendtijd aan jonge Nederlanders die werkzaam zijn in ontwikkelingslanden. Ned. 1 22.40 uur. Straattheater Zoals wij dezer dagen al schreven zendt de KRO-televisie onder de titel theater op straat een reporta ge uit van het z.g. straattheater, dat deze zomer gedurende ruim een maand in de verschillende wijken van Amsterdam werd ge geven. Dit Straattheater, bevatte zowel toneel op straat voor de kin- Popgroep Solution in eigen programma Jan Brusse presenteert voor AVRO-tv: Laten we lief zijn voor elkaar (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De enquête, die enkele maanden geleden op in- stignatie van de A.V.R.O.-t.v. is gehouden over de vraag of de Nederlanders gelukkig zijn, heeft verrassende antwoorden opgeleverd. Reden waarom er in de komende maanden meer opinie-ondei zoeken zullen plaatsvinden over meer of min der abstracte onderwerpen die dan de basis zullen worden voor een reeks informatieve pro gramma's. welke door Jan Brusse zullen worden gepresen teerd. „Laten we lief zijn voor elkaar. is de titel van het eerste van de vier programma's in deze reeks, die de A.V.R.O. voor het komende winterSeizoe nheeft geprogrammeerd. Daarnaast zal onze man in de Franse hoofd stad zijn programma Hier Pa rijs, hier Jan Brusse blijven maken. Voorts blijft Jan Brusse zijn medewerking aan Televi- zier Magazine continueren, evenals (voor de A.V.R.O.-ra- dio) zijn gesproken brief uit Pa rijs. Nieuw in het informatieve televi siepakket zijn korte documentai re programma's van vijf minu ten, die eens per maand op vrij dagavond zullen worden uitge zonden over de schoonheid van Nederland. Joop Soheltens te kent voor de regie van deze se- Lange documentaires zijn voor het komende seizoen niet gepro grammeerd. Korte informatieve inzendingen van 25 minuten krijgen hun plaats op de woens dag -en donderdagavonden. Op deze laatstgenoemde avond is ook ruimte gemaakt voor bui tenlandse documentaires. TELEVISIE HEDEN 17.25 Felix de kat NOS 18.15 Republikeinse Conventie] 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal TROS 19.05 Nancy 19.30 Solution (pop-muziek) 20.00 Journaal 20.21 Staatsloterij 20.26 Gregory Peck-film „C«| Fear" 22.15 I am a woman (muzto 99 ill Qnpntpra NEDERLAND II NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal KRO 19.05 Theater op straat («re^ 20.00 Journaal 20.21 Paul Vlaanderen 21.10 Een dagje uit met Nixj (documentaire) KRO/RKK-IKOR 22.08 Kenmerk 22.33 Journaal 22.38 Teleac VOORSC lijke st meerde d gewe kent d Het bt der H. faald uitsluit MORGEN NEDERLAND NOS 1 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 19.05 Republikeinse Conventie VPRO 19.30 Popeye 19.37 Laurel en Hardy i 20.00 Journaal i 20.21 Laurel en Hardy 21.00 West (documentaire) 1 21.35 Come home America (documentaire) 22.30 Journaal 22.35 Teleac NEDERLAND II NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal TROS 19.05 Calimero 19.10 Zorro 19.35 Zomeromnibus 20.00 Journaal 20.21 The Protectors (tv-serij 20.45 Kort binnenkort 20.50 Groningen 300 jaar ontzi (amusement) 21.20 Bezoek uit de ruimte (documentaire) i 23.05 Journaal advies niet te ming gemes besluu genom de opc mende Van d Voorst mentei vormii RADIO HEDEN Ge P in VI' BOSKOi streek vincia HILVERSl'M I 18.41 Veel luziek. 19.00 De J r Hierdoo 18.30 Nieu\ gewijde NOS1: 19.10 Vrogramma voor blüL' overg en slechtzienden. 19.20 Lichte gnf even mofoonmuzlek. 20.00 Muziek evc' MünchenNederlandse en Poo reed. amusementsmuziek. 22.00 Lid De cha' grammofoonmuzlck. Bond zont pp Naam22.25 Met elkaar mi 6C, mans! NOS: 22.30 Nieuws. 22.40 IJ huis l Haag vandaag. 22.50 Horizon kale lezing 23.55-24.00 Nieu\ HILVERSUM II 18.11 Actualiteiten. IS i Klaar, zonder :al Half i e. 20.25 Kees mag het zeg: view. 21.00 (S) Popsmuk •nprogramma. 21.45 (S) Kolo liederen.22.55 Medede I 23.00 Nieuws. 23.10 Aktuali» ten. 23.20 (S) Radio Jazz Magazln I van omge Reeu' De staj 23.55-24.00 Nieu\ MORGEN HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het leven I woord. 7.08 (S) Te Deum laudamu I geestelijke liederen (gr.). 7' Nieuws. 7.41 Hier en Nu. 7.55 I Preludium: klassieke muziek (gi 8.30 Nieuws. 8.41 (S) Podium voor vrouw. 9.10 (S) Klassieke kamern ziek (gr.). 9.20 (S) Orkest van Ned. CantorIJ en solist: klassle muziek icr.). 10.00 en 10.20 Schw radio. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Vo de zieken. 11.05 S) Inspraa" (12.26 Medei land- en tuinbou 12.41-12.50 Hier de (4). 14.05 Schoolradio. 14.30 Klassieke kamermuziek. 15.00 dagdienst van de Plnkstorgemeer Santpoort. 15. rltmlsc 15.45 Frans .•ntale begeleiding. 16 HILVERSUM II rstanden. 9.40 Schoolradio. 12. gevarieerd pi augustus 1572: Hi jaar na de Barth l 100 (S) Palelpi 6.03 (S) Aspecten: kuni 17.00 (S) Mobiel: niLVERSUM III TROS: 7 00 Nieuws. 7.0 Take from ven tllle nine (8.00 Nieuws) Nieuws. 9.03 Robbie Dale on Ral Een i <10.00 Nieuws). EO: 11.00 Nieuw KRO's pauze programma, n 13.00 Nieuws en om 13.03 maar... 14.00 Nieuws. 14.03-18 Discjockeyshow. (15.00. 16.00 ber. 12.08 Lichte muziek. 12.60 B- ten lands persoverzicht. 13.00 Niet weerbericht en toneelagenda 1 BRT-prnduktk s13.55 Beursber ten. 14 00 Nieuws 14 03 Cevarlee lichte muziek. 15.00 Nieuws. 1 Liedjes met woorden. IC 00 Me muzlc-k. 23.40-23.45 Niet S0 bijz.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2