Russische beschuldiging: Fischer gebruikt electronische middelen Lichtcompetitie voor de subtop start definitief Weer gratis reizen Britse bonden dreigen FIFA met boycot na plan Urugay Spasski heeft in afgebroken 17de partij winstkansen Van zet tot zet SPORTWERELD Avondje uit? Avondretour! nu elke avond enkele reis één kwartje Dertii waai izo Lot Giordai De di nuur WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) REYKJAVIK De zeven tiende partij tussen we reldkampioen Boris Spass ki en uitdager Bobby Fi- Wit: B. Spasski (Rusland) t Zwart: R. Fischer (Ver. Staten) Zeventiende matchpartij i Pirc-vierpionnenspel l 1. e2e4 d7—d6 I 2. d2d4 g7g6 3. Pblc3 Pg8—f6 i 4. f2—f4 Lf8g7 I 5. Pgl—f3 c7c5 Deze opening verraste vriend en Deze stelling verandert in de nu vijand in Reykjavik. De Pirc- volgende zetten principieel niet. verdediging, die overigens ook Zwart heeft de c-lijn gesloten en benamingen als Joegoslavische- zijn toren geactiveerd. Zou wit verdediging en Ufimzew-verdedi- een dezer elementen kunnen ging kent, leidt veelal tot scherp aantasten dan heeft hij grote spel. Sedert zo'n 15 jaar wordt winstkansen, er intens mee geëxperimen- 32. Kh2g3 Kg8g7 teerd. Zwarts' laatste zet is am- 33. Tc2d2 Tal—fl bitieus, ofschoon actief spel te- 34. Te2f2 Tflel gen d4 de strategische richtlijn 35. Tf2e2 Telfl voor zwart is; het is het doel 36. Te2—e3 a7—a6 van het koningsfinachetto. De Deze zet zou in het vervolg wel strijd om d4 spitst zich boven- eens betekenis kunnen krijgen, dien veelal toe door de penning Wil wit namelijk de c-lijn ver van Pf3, en door Pc6. Wits overen door verdrijving van streven is op koningsaanval ge- bet paard dan is de opmars richt, waarbij de opmars e5, met de b-pion noodzakelijk, een rol kan spelen. Het aantas- 37. Te3—c3 Tfl—el ten van d4, in een pril stadium, 38. Tc3c4 Tel—fl werkt dit plan tegen. 39. Td2—c2 Tfl—al 6. d4xc5 40. Tc2—f2 Tal—el Bekend is hier 6. Lb5t Ld7 (na 6. Afgebroken. Pbd5) 9. Ef7:t Kd7 10. Deze positie, die de laatste zetten Direct voordeel behalen niet wezenlijk is gewijzigd, zal scher is na 40 zetten afge- 9 1/2-6 1/2 in het voordeel broken. Het duel, waar van de uitdager, die in de Spasski mogelijk winstkan- achttiende partij - morgen - sen heeft, wordt vanavond met wit zal spelen, voortgezet. De Stand blijft Voor het eerst in deze tweekamp kwam een glaszuivere Pirc-ver- dediging op het bord, waarbij men er vrijwel altijd op kan re kenen dat het spel een agres sief karakter krijgt. Het was Spasski die met een tot nog toe onbekend pionoffer het initiatief aan zich trok. Er ontstonden moeilijk te taxeren complica ties, die tenslotte resulteerden in een kwaliteitwinst voor de Rus, met voor de met zwart spelende Fischer als compensa tie een sterke centrale stelling. Er is nu een eindspel op het bord gekomen dat de wereldkam pioen mogelijke winstkansen biedt, al zal hij op grote techni sche moeilijkheden stuiten. In de IJslandse hoofdstad wordt er van uit gegaan dat slechts een zege in de zeventiende partij het behoud van Spasski's laatste, niet grote, kans op het titelbe- houdt vormt. Een 10-7 stand - na een eventuele remise vandaag wordt als totaal hopeloos geacht. winstkansen, zij het, dat het technische vraagstuk voorlopig moeilijk zal zijn. Zwarts paard staat dominerend en de c-lijn is nog in handen van zwart. 28. Khl—h2 Tc8—cl 29 Te3e2 Pe5—c6 30. Te2c2 Tel—el 31. Tf2e2 Tel—al. uiteraard uitvoerig door de condanten worden bekeken. Het gaat er natuurlijk om of wit er in kan slagen op de damevleu gel het ijs aan het kruien te brengen, zonder dat daarbij de wederzijdse pionnen worden ge ruild. Indien een witte pion be houden kan blijven en een witte toren kan binnendringen zijn Spasski's kansen groot. Losse schroeven Overigens heeft het doorgaan van de „schaakmatch van de eeuw" weer eens op losse schroeven gestaan doordat Fischer dreigde IJsland te zullen verlaten als niet aan zijn eisen zou worden voldaan. In een ultimatum aan hoofdscheidsrechter Lothar Effim Geiler: Fischer gebruikt chemische middelen geweigerd. Hun argument was dat zij door de weigering van Fischer, de match te laten ver filmen, een groot financieel ver lies hadden geleden. moment in Reykjavik wordt ge speeld, geniet in alle landen van de wereld, waaronder ook Er wordt gezegd dat de talrijke „grillen" van dhr R. Fischer, zijn eisen aan de organisatoren, het feit dat hij keer op keer te laat voor het begin van de par tij verschijnt, zijn eisen om ach ter gesloten deuren te spelen, zijn ongegronde protesten enz. opzettelijk zijn bedoeld om druk op zijn tegenstander uit te oefe nen en zodoende dhr. B. Spasski uit balans te brengen en zijn vechtlust te breken. Ik ben van mening dat het gedrag van dhr. R. Fischer in tegenspraak is met de overeenkomst van Am sterdam, waarin voorzorgen zijn getroffen dat de beide spelers zich als een heer zullen gedra gen. Ik geloof dat de scheids rechter over voldoende feiten beschikt om van Fischer te ei sen dat hij de overeenkomst in dit opzicht zal naleven. Verder j ben ik van mening dat dit on- middelijk moet gebeuren nu de match in het beslissende sta dium komt. Wij hebben brieven ontvangen, waarin staat dat er electroni sche apparatuur en chemische stoffen, die in de speelzaal aan wezig kunnen zijn, worden ge bruikt om dhr. B. Spasski te beïnvloeden in de brieven wordt met name de stoel van dhr. R. Fischer genoemd en de invloed van de speciale verlich ting op het podium, die is geïn stalleerd volgens de eisen van de Amerikanen. PARIJS (AP) Vandaag lal op de vergadering van de wereldvoetbalbond te Parijs het probleem Rhode sië worden besproken. De vergadering wordt bijge woond door vertegenwoordigers uit 140 landen. De Afrikaanse landen eisen dat Rhodesië uit de FIFA moet blijven geweerd. De Schotse voetbalbond had een motie ingediend dat de uitzetting van Rhodesië In 1970 niet volgens de regels van de bond was ge weest, en dat het land weer moet worden toegelaten. Schmid stelde Fischer dat de Intussen hebben nu ook de Russen blijft echter een probleem wit. De tekstzet is wel het kans rijkst, ofschoon 6. e5 Pfd7 7. Lc4/; 0-0 8. e6/; Pb6 9. Ef7:t Kh8 10 h4. voor wit nuttige spanningen opriept (Velimirovic Rajkowitsj, Skopje '71). 6. Dd8a5 7. Lfld3 In een partij Saitsjev—Krasev, Riga '70, volgde 7. Dd3 Dc5: 8. Le3 Da5 9. Pd2 Pc6 10 Pc4 Dc7 11. Pb5 Db8 12. Pbdé:t/; met kansrijke aanval. 7. Da5xc5 8. Ddl—e2 0—0 9. Lel—e3 Dc5a5 Veelal wordt hier ook 9. Dc7 gedaa, bijvoorbeeld 10. 00 Pbd7 11. h3 a6 12. a4 b6 13. Df2 Ib7 I,. Dh4 Pc5 15. f5 Tal—Gu- feld '79, met kansen voor wit. 10. 0—0 Lc8g4 Vermoedeliik voorbereid. Gewoon lijk wordt voortgezet met 10. Pc6, zoals in een duel Rubi- netti—Suttles (een kenner van dit systeem) 11. Khl (of 11. h3) 11Ld7 12. Tadl Tac8 13. a3 Dh5 14. h3. en wit heeft ruimtelijk voordeel. Benkö. die met zwart deze speelwijze eveneens praktizeert de gehele variant werd al eens door Ree tegen deze Ame rikaan op het bord gebracht heeft 10. Pbd7 ingevoerd. De tekstzet maakt de ruil op f3 mogelijk, een manoeuvre die wit eventueel door h3 tevens g4 voorbereidend wel had willen verhinderen. 11. Tal—dl Pb8c6 12. Lb3c4 De leiding tot een pionoffer, dat wit aanvalskansen verschaft. Zwarts normale tegenspel, dat ligt in zetten als Tab8 Tfc8 en b5 wordt er door verstoord. 12. Pf6h5 13. Lc4b3 Lg7xc3 14. b2xc3 Da5xc3 Een felle ontwikkeling. Wit heeft een uitermate actieve stukken- opstelling bewerkstelligd terwijl zwart tevens de belang rijke koningsloper heeft geïnvesteerd. 15. f4—f5 Een alternatief is 15. e5. met eveneens moeiliike complica ties. Men zie bijvoorbeeld: 15. e5 De5: 16. Fe5: en nu is 16. Pe5: niet goed wegens 17. Ld4, terwijl 16. De5: 17. Pe5: Le2: 18. Tf7:, voor zwart gevaarlijk liikt. Evenwel, 18. Tf7: blijkt het onheil goed deels te keren. Het thans ontsta ne type aanvalsstelling is uiter aard bekend. Wits voordeel ligt in een spoedig Lh6, zwart zal naar bezettirg van e5 streven. 15. Ph5—f6 16. h2—h3 Lg4xf3 17. De2xf3 Pc&-a5 Gaat de gevaarlijke loper op b3 verwijderen. Na het voor de hand liggende 17. Pe5 18. Df4, is 18. Ph5 niet effectief, daar dan 19. Df2, tot een gewei- pRAAQ De Tsjech Ludwig Da- eerste rijen stoelen verwijderd dienden te worden of dat anders de match voor hem was afgelo pen. Fischer wilde liever in het kleine zijkamertje spelen, iets wat Spasski weer weigerde, hij verloor er de derde partij. Ia een vergadering van twee uur besloten de organisatoren gis termiddag de voorste rijen stoe len naar achteren te schuiven, iets wat ze tot nog toe hadden de aanval ingezet. De Russische grootmeester en Spasski's se condant Efim Gelier heeft in een lijvig gedrukte verklaring Fischer beschuldigd electroni sche apparatuur en chemische stoffen te gebruiken om Spasski te beïnvloeden. De letterlijke en complete verklaring van Gelier luidt: ,De match om het wereldkam pioenschap schaken, die op het Verenigde St..e„, grote belang- stelling. Grootmeester Spasski, de andere leden van de Russi sche delegatie en ook ik zelf hebben vele brieven ontvangen uit verschillende landen. In een groot aantal brieven wordt aan- maar enkele objectieve facto ren, in dit verband doet ons denken aan zulke schijnbaar fantastische veronderstellin- dacht besteed aan een tot toe onbekend thema in de ge schiedenis van het schaakspel, namelijk de mogelijkheid om middelen die niets met schaken te maken hebben te gebruiken om een van de spelers te beïn vloeden. DEN HAAG De lichtcompetitie, een veelbesproken pro beersel van de Nederlandse sub-top, start definitief op 20 september. Tot dit besluit zijn FC Den Haag, PSV, Spar ta, NEC, FC Twente en FC Utrecht begin deze week ge komen toen de afrondende besprekingen met de KNVB, althans voorzover deze bond er bemoeienis mee heeft, weraen afgesloten. KNVB-secretaris Jan Huybregts, de woordvoerder namens de ondernemende zes eredivisie clubs: ,,De problemen met de sponsoring van het toernooi zijn opgelost althans in die zin: er is geen hoofdsponsor gevonden, die zijn naam aan het evenement schenkt, wel zijn er echter anderen die kleinere bedragen op tafel heb ben gebracht. Alles bij elkaar achten we het bereikte vol doende uitgangspunt om te starten". JAN HUYBREGTS dige aanvalsstelling leidt. 18. Tdld3 Dc5c7 19. Le3h6 Pa5xb3 20. c2xb3 Indien 10. Lf8:, dan vermoedelijk 20. Pc5 21. Le7: De7: 22. Fg6: Hg6: 23. Df6: Df6: 24. Tf6: Pd3: 25. Cd3: Tc8 met onge veer gelijke stand. 20. Dc7—c5t 21. Kgl-hl Dc5—e5 Ü2. Lh6xf8 Ta8xf8 Het slaan met de koning komt nauwelijks in aanmerking. Wit ruilt op g6 en de druk legen f7 speelt een erote rol. h. Td3—e3 Tf8c8 l«. f5xg6 h7xg6 D f.3—f4 De5xf4 3. Tflxf4 Pf6d7 bp 26. Tc2 volgt 27. e5 Pd5 28. ed6: Pe3: 29. De7: Tc8 30. - Td4./ f. Tf4—f2 Pd7e5 fet eindspel dat thans op het bord is gekomen, biedt wit gistere nek heeft gisteren in Praag schitterende vorm gedemon streerd door bij het discuswer pen een afstand te bereiken van 66,64 meter. Het is de tweede beste prestatie van dit seizoen. MUNCHEN Op het congres van AMSTERDAM In Amsterdam is :n in de eerste divisie van Engelse voetbalbond gespeelde wedstrijden zijn: Co ventry City Arsenal 1-1 Everton - Crystal Palace 1-1 Wolverhampton Wanderers West Ham United 3-0. de Internationale Judo Federa tie in München is gisteren be sloten de wereldkampioenschap pen 1975 te houden in Wenen Madrid kreeg evenveel stem men als de Oostenrijkse hoofd stad, die evenwel toch werd ge kozen, omdat president Charles Palmer (GB) aan Wenen de voiorkeur gaf. Wel zullen in Ma drid de Europese kampioen schappen 1973 worden gehouden. De wereldkampioenschappen Voorzitter van het landelijk be- zijn volgend jaar in Lausanne. stuur van de federatie is de De wereldkampioenschappen jjeer g Vlieger uit Amsterdam. 1977 werden toegewezen aan jjet bondsbureau is gevestigd in Formosa. de Jan van Eyckstraat 17 in LONDEN De uitslagen van de Amsterdam. opgericht de Nederlandse Kla verjas Federatie. Ze omvat de districten Den Haag, Haarlem en Amsterdam. Er zijn onge veer 80.000 klaverjassers bij betrokken. Met enkele andere bonden in het land zijn bespre kingen over aansluiting bij de federatie gaande. Er zal een maandblad „Kompas" worden uitgegeven. Maar het is niet de „kraker" ge worden welke in de bedoeling lag van inspirator F.C. Den Haag. De bedragen die voor de deelnemende ploegen te verdie nen zouden zijn lopen beslist niet in de orde van grootte van tonnen. Zal deze tegenvaller de attractiviteit van de lichtcompe titie soms verkleinen? Huy bregts: ,,0p de bijeenkomst van maandagavond bleken de clubs stuk voor stuk nog steeds erg enthousiast". Gestimuleerd door de geestdriftige bijval vo/r het plan, dat in een eerder stadium vandaag reeds van start had moeten gaan, is de lichtcompeti tie er toch doorgekomen, zou men eigenlijk moeten zeggen, want na het afschrijven van Ajax en Feyenoord kwam het heie voornemen eigenlijk te zweven. De hoofdsponsor die achter deze wedstrijdenreeks stond, bedankte namelijk voor de eer omdat de duels publici tair minder aantrekkelijk waren komen te liggen. Exen, toen ge ruchten de kop opstaken dat Feyenoord op zijn beslissing zou willen terugkomen, bleet de hoop bestaan dat de aanpak spectaculairder zou zijn. Huy bregts weer: „We hebben nog maals onze voelhorens uitgesto ken bij Feyenoord en het bleek ons toen weer dat van die zijde geen sprake was van een veran dering van standpunt". belang van een en ander inzien is de kans groot dat de wed strijden het aanzien ten volle waard zullen zijn. Daar is ook in het reglement vanuit gegaan. Zij die een uitwedstrijd bijvoor beeld winnen, krijgen meer vol doening van hun werk dan an dersom. HANS DE BRUIJN h „Waarom bijvoorbeeld is dhr. Fi scher er zo tegen gekant dat de match wordt gefilmd zelfs als hij daarbij financieel nadeel lijdt? Een van de redenen zou kunnen zijn dat hij erop is ge brand om objectieve controle op het gedrag en de lichamelijke staat van de spelers te voorko men. Hetzelfde zou kunnen wor den verondersteld voor zijn her haalde eisen om de partijer achter gesloten deuren te spelen en de toeschouwers van de eer ste zeven rijen stoelen te ver wijderen. Het is verder verba zingwekkend dat de Amerikanen in de speelzaal kunnen worden aangetroffen, als er niet gespeeld wordt, ja zelfs midden in de nacht, en dat dhr. F. Cramer er op hamert dat Fischer „zijn" speciale stoel moet hebben, hoe wel de beide stoelen identiek zijn en door dezelfde Amerikaanse firma zijn vervaardigd. Ik zou ook willen opmerken dat, hoewel ik dhr. B. Spasski reeds vele jaren ken, dit de eerste maal is dat ik zo'n ongewone vermindering van zijn concen tratievermogen bespeur en een- zekere mate van impulsiviteit in zijn spel, die ik niet op rekening kan schrijven van het impone rende spel van dhr. R. Fischer. Integendeel, in enkele partijen heeft de uitdager technische fouten gemaakt. In verband met het boven geme moreerde heeft onze delegatie een verklaring van gelijke strekking overhandigd aan dc hoofdscheidsrechter en de orga nisatoren van de match, waarin wordt aangedrongen op grondig onderzoek van de speel zaal in het bijzijn van compe tente deskundigen, zodat de mo gelijkheid van de aanwezigheid van buitenstaanders in de zaal, waar de match wordt gespeeld, wordt uitgesloten". Aldus Gel Ier. Voor de herrie over Rhode sië in München begon had de Schotse motie wel een goede kans gehad erdoor te komen, nu wordt dit al gemeen betwijfeld. Vandaag komt ook een Ar gentijnse motie aan de orde waarbij tegen het eind van het toernooi om de wereldbeker in 1978 het aantal deelnemende ploegen moet worden uit gebreid van 16 tot 24. Vol gens betrouwbare mede delingen zijn de Europea nen hier allen tegen, evenals de machtige uit voerende commissie van de F'IFA. Het gaat nu af hangen van wat de grote Afro-Aziatische groep ervan denkt. Tenminste drie van do vier (ADVERTENTIE) na zes uur voor de prija van een Let op: De meeste laatste treinen gaan nu nog later, later, later... voordelig uit met NS J. C. Nederpel erelid GDA (Van onze sportredactie) LOOSDUINEN Op de jaarver gadering van dc Loosdulnse voetbalvereniging GDA werd besloten tot contributieverho ging en het bestuur samenge steld. Herkozen werden voorzitter M.J. Kok en F. G. Sleper. J. C. Neder pel, die evenals secretaris Van Kleef aftrad en zich niet her kiesbaar stelde, werd benoemd tot erelid. Mej L.P. Koot en J.D.M. van Dijk volgen hen op in het bestuur. D.A. Hartman nam de plaats In van C. Lander in de elftalcommissie. Tegenslag Ondanks deze tegenslag gaat de lichtcompetitie thans definitief door. Vooral omdat de subtop doordrongen 19 van het feit dat het de mogelijkheid moet creë ren om attractief voetbal te kunnen spelen. In de competitie namelijk, als het veroveren van punten te belangrijk is, kan men dit streven wel vergeten. Het publiek moet leren inzien dat zijn favorieten ook kunnen voetballen zoals Ajax en Feyenoord dat vaak al te gretig doen. Dan zal het verloop van de spelers vergroot worden, om dat alle deelnemende clubs het In München werd gisteren het nieuwe embleem getoond voor de Olympische Spelen van 1976 die In Montreal zullen worden gehouden. Burgemeester Drapeou (linksI van Montrec' »;?.'Ctarla- generaal van het organiserende comité in Montreal z v. er? hut» oo. Britse voetbalbonden overwegen de FIFA te verlaten indien een voor stel om de vier Britse honden in een federatie onder te brengen zal wor den ingediend. De secretaris van de FA Deus Fallows heeft laten weten dat indien een Latijns—Amerikaans voor stel tegen hen gaat alle vitr de Britse bonden onmiddellijk zouden uit- lieden. Maar na een ver gadering tussen de vier bonden leek de Schotse bond niet gelukkig met dit voornemen, terwijl de delegaties van Wales en Ierland geen commentaar wensten to geven. Het overigens niet de eersto keer z'jn dat de Britse voetbalbonden de FIFA zouden verlaten. Tussen de beide wereldoorlogen traden de Britse federa ties oa5t uit. Het doel van het voorstel Jat zal worden ingediend door Uruguay cn onder steund zal worden door de overige Zuid-a meri- kaansc staten is de macht van de Britse bon den te verkleinen. Iedere bond, aangesloten bij de FIFA heeft recht op een ploeg bij toernooien wereldkampioenschap pen er. tevens een stem. De Zuidamerikanen nen dat hierdoor de posi tie van de Britse bonden veel te groot is en willen deze indammen door een overkoepelende bond voor Groot-Brittnnnlë in het le ven te roepen, .Het bestuur van de FIFA heeft aanbevolen voors'el In discussie te nemen, maar er niets van in de statuten te laten vermelden. Deze aanbeve ling was aanleiding tot het gerucht dat Uruguay het vocrstel had ingetrok ken, muar goed ingelichte Dronnen beweerden dat Uruguay voort zou gaan met de actie. (ADVERTENTIE) 2 septemberdagen op uw 65+kaart In september kunt u met NS op uw 65 kaart wcor 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag ln septembor, behalve zaterdag 30 .september. Laat aan 't loket uw 65+kaart afstempolon on utap ln. Voor lste klas betaalt u max. i 4L- per dag bi). Bulten de gratie reisdagen reist u met uw 65 i kaart met maar liefst 50% kor ting op onkele-rels kaartjes. De Jaarkaart kost f 50.- p.p., voor 'n echtpaar f75.-, drlemaandskaart f 20.- p.p., voor 'n echtpaar f 30.- Elko 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag Jonger zijn). Uw NS-IdentlteitsbowiJs ofpasfoto(s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echt paren, trouwboekje) meebrengen. voordelig uit met NS ^TÊ! Ti

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15