Russische film moet communisme dienen Crisis in Voorschoten houdt aan Sterke partij A^a" Ans Bijlmer Sj OOK Wat u moet weten Partij grijpt in Markten Plotseling oversteken oorzaak van ongeval Weerbericht PAGINA 14 LEIDSE COURANT Op het lustrumtoernooi Leidsel ..Triomf f Studenten Tennis Vereniging NOORDWIJK Op het helaas wat winderige tennispark „Casi no" in Noordwijk heeft gisteren het lustrum-toernooi van de Leidse Studenten Mixed Lawn Tennis Vereniging echt goed rijn aanvang genomen. Daar de inschrijving voor dit toernooi niet zo groot is als voor de meeste toernooien in het district Leiden kan de wedstrijdleiding het betrekkelijk rustig aan doen en beginnen de wedstrijden pas om tien uur Ook dit tijdstip zal echter voor de meeste studenten wel te vroeg zijn gezien de vele r LEIDEN De Koninklijke Natuurhistorische Vereni ging, afdeling Leiden, orga niseert op 2 september een excursie r.aar de Amster damse Waterleiding duinen bij Vogelenzang. Men maakt een wandeling langs het lan ge, fraaie natuurpad. Om 10.16 uur vertrekt de trein naar Heemstede, waar men om één minuut over elf de bus kan nemen naar Voge lenzang. Deelnemers worden verzocht een lunchpakket me te nemen. LEIDEN Vrijdag zal de bekende Brabantse organist Louis Toebosch een concert geven op het orgel van de Pieterskerk, met medewer king van Marleen Toebosch op blokfluit. Aanvang 20 uur. Zij zullen werken spelen van o.a. Swetbnck, Telemann en Bach. Kaarten zijn verkrijg baar bij K&O, Oude Vest 45. tel. 31841 (van 9 tot 3 uur) en op de avond van het con cert aan de kerk. L.EFpEN Op 1 september sluit K&O haar serie zomer- orgeiconcerten in de Pie terskerk af met een concert door Stoffel van Viegen, aanvang 20 uur. Het pro gramma vermeldt werken van Pescetu, Scarlatti, Bach. Mendelssohn, Schumann en Mozart. Stoffel van Viegen is Dom organist te Utrecht en hoofdleraar orgelspel aan het conservatorium aldaar. Zijn belangstelling gaat boyen dien sterk uit naar de muzi kale opvoeding van de schooljeugd. Aan een aantal middelr»-* re scholen te Zeist is hij verbonden als muziek leraar. Kaarten zijn ver krijgbaar bij K&O, Oude Vest 45, tel. 31841 (van 9 tot 3 uur! er. op de avond van het coi.cert aan de kerk. 9 LEIDEN' Op 31 augustus geeft het beroemde Poolse jongenskoor ..Slowiki Stet tin" een u-tvoering in de Pieterskerk, aanvang 20 uur. Het koo- staat onder leiding van Jan Szyrocki. Medewer king woidt verleend door het Haags Matrozenkoor, onder leiding van Sipke de Jong. Op het programma staan, behalve Poolse liede ren, werken van Sweelinck. Britten, Debussy, Von Weber en Mozart. Dit concert kwam tot stand in samen werking met de Culturele Raad, in het kader van de Nederlands-Poolse uitwisse ling 1972/ 73. Kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij K&O. Oude Vest 45. tel. 31841 (van 9 tot 3 uur) en op de avond van het con cert aan de kerk. LEIDEN De Leidse korf balvereniging Fluks organi seert zaterdag seriewedstrij den voor adspiranten en pu pillen. De deelnemende ver enigingen zijn o.a. Fortuna (Delft), Jodan Boys (Gou da). en Dubbel Zes (Den Haag), HKV (Den Haag), WION (Rotterdam) en Ons Eiland (Leiden). Het toernooi begint on: half elf en zal tot ongeveer 5 uur duren. De winnaar in de hoogste afde ling ontvangt de J. H. van Nieropbeker. die door de neer Van Nierop, ere-voorzit- ter van Fluks en voorzitter van het district Rijn-Delf land, zelf zal worden uitge reikt. LEIDEN Vanavond speelt een elftal van LFC ter gelegenheid van het 65-jarig oestaan van de Leidse ver eniging eer wedstrijd tegen een team van Radio Veroni ca. Aanvang acht uur. De ju bilerende voetbalvereniging houdt zaterdag 'n feestavond in de Stadsgehoorzaal. Optre dende artiesten zijn The Jer ry Jox Six. Don William, het Lowland Trio. De Berlusons. de Metro Magic Show, Mini i en Maxi en als klap op de vuurpijl Sandra en Andres, j Gastheer is Bob Vrieling. festiviteiten, die voor de deelne mers in de avonduren gepland zijn. De praeses van de wedstrijdlei ding, Ch'el Husman, beet in het hercnenkel E de spits af tegen zijn opponent Gaarlandt. De partij was nog niet zo lang aan de gang toen zich het krachts verschil al duidelijk begon af te tekenen. Husman stevende ei genlijk zonder in gevaar ge weest te zijn naar de verdiende overwinning af, die hij met de cijfers 6-3; 6-2 tot een feit maakte. De kopstukken van het toernooi Kwamen gisteren nog niet in act'?. In het damesenkel B maakte de aLs derde geplaats te Ans Bijlmer haar plaatsing volkomen waar door in een sterke partij haar tegenstand ster mej. Visser met 6-1, 6-3 te rug te wijzen. Ook Nico Beets bewees, dat hij niet tan onrechte als nummer één geplaatst is in het herenen- kel C. want hij klopte Maaskant in een korte wedstrijd met 6-1; 6-3. Anders verliep het met de Roomburg ar Schol ten. Scholten, die als tweede geplaatst stond, kreeg geen poot aan de grond teg?n Vrij en werd met de alles zeggende cijfers 6-0. 6-2 van het gravel gevaagd. Mooy versloeg verder .n deze categorie Berger met 7-6; 4-6; 6-2. In het damesenkel C kwamen nog geen geplaatste speelsters aan de bal. Mej. Scholtens verloor met 6-8; 2-6 van mej. v. Oers. terwijl mej. Geerdes zich de meerdere van mej. Thieme toonde. Mej. Boon gaf de in het DE D als tweede geplaatste mej. v. Husscb geen schijn van kans en won gemakkelijk met 6-1, 6-1. Nel Bijlmer kon het hier niet bolwerken tegen mej. Ter- windt cn ging met 6-3 6-1 ten onder. Een verrassing viel te beleven in het damesenkel D. waar de p!s nummer één op de plaatsingslijst staande mej. de Groot kansloos het onderspit moest delven tegen de fel op de punten spelende mej. Bissaart. De uitslag werd «cn opvallende 6-3; 6-1 zepe voor laatstgenoem de speelster. Het scheelde niet veel of mei. v. Hussen had bij na haar tweede nederlaag moe ten slikken. Nu echter behaalde zij een nipte zege met de cijfers 6-4; J-7 op Wiesje Willeumier, waardoor zij voorlopig haar plaatsing rechtvaardigde. Gis teravond vermaakten de deelne mers zich na het tennissen op een gezellige bowling-avond in het Bow'iogcentrum Noordwijk. DEN HAAG De reacties in de diverse landen op het besluit van het Internationale Olympische Comité om Rhodesië alsnog uit te sluiten van deelneming aan de Spelen in München, heeft veel reacties opgewekt. In vrij wel alle delen van de wereld was het aanleiding tot grote hoofdartikelen in de kranten. Het commentaar varieerde van „diep teleurgesteld" tot „zeer verheugend". Ook lokte het be sluit verklaringen uit van rege ringsvertegenwoordigers. Een woordvoerder van de rege ring in Rhodesië verklaarde in Salisbury dat zijn land de uit sluiting diep betreurde. ,,Het is een beroerde wereld waarin wij leven", zo zei hij. „Onze ploeg ging naar München met de be doeling om sport te bedrijven. Maar men is geweerd uit puur politieke overwegingen en wij zijn daar diep teleurgesteld over". Paul Soine, vice-presi dent van de Rhodesische atie- tiekbond meende: „Ik zou wil len zeggen dat we ons nu moe ten voorbereiden op de Spelen van 1976 in Montreal. We moe ten het blijven proberen, maar het ziet er naar uit dat er geen Montreal zal zijn voor ons. Dit is het einde van de Olympische beweging, want het is nu sim pelweg een politiek instrument geworden". In Oost-Duitsland verwelkomde men de uitsluiting van Rhodesië met genoegen. Het persbureau ADN gaf als commentaar: „Het is een correcte beslissing van het IOC daar Rhodesië de regels van het comité op flagrante wij ze had overtreden. Het protest van de Afrikaanse landen was geheel gerechtvaardigd". Kritisch meende de afhankelijke „Financial Times" (een Engels dagblad): „Los van een mening over het Smith-regime of de Rhodesische rassenpolitiek kan men slechts tot de slotconclusie geraken, dat het Rhodesische team onder zware druk ter elf der ure van de Olympische Spe len is uitgesloten". Volgens de „Daily Mail" kan men de gang van zaken bepaald niet zien als een overwinning van sportivi teit. „Het is ook geen zege, die de verstandhouding tussen de rassen zal bevorderen". De con servatieve krant meldt verder: „Wat men ook denkt van het re gime Smith, de manier waarop Rhodesië is uitgesloten kan slechts een nare smaak in de mond achterlaten". De organisatie voor Afrikaanse eenheid heeft dinsdagavond i: Addis Ebeba verklaard dat de uitsluiting van Rhodesië „een triomf voor Afrika" is Secre taris-generaal Nzo Ekangaki dankte alle leden van de organi satie voor de standvastige hou ding in deze kwestie. MOSKOU (UPI) De Sowjetrus- sische communistische partij heeft de voorzitter van haar filmcommissie, Alexei V. Ro- manow, ontslagen en in zijn plaats Filippe T. Yermash be noemd. De partij had kritiek op de commissie en de filmindu strie, die beticht worden slordigheid en onzorgvuldigheid bij het uitbeelden van het socia listische realisme. De partij heeft besloten de filmers meer Aj VOORSCHOTEN In Voorscho- I ten komt weinig schot in de op- I heffing van de wethouderscrisis, die is ontstaan eind juni na een conflict tussen burgemeester J. van der Haar en loco-burge meester Baron R. W. de Vos van Steenwijk. De VVD, de grootste fractie in de Voorschotense gemeenteraad, ziet geen kans een nieuwe wet houder te leveren, die de zware portefeuille van openbare wer ken vin de heer De Vos van Steenwijk kan overnemen. Hoe wel burgemeester Van der Haar met de verkiezing van een nieu we wethouder liefst niet wilde wachten tot het eind van deze maand, wanneer de maandelijk se raadsvergadering wordt ge houden, hebben de politieke groeperingen nog steeds geen -overeenstemming kunnen berei ken. Algemeen wordt verwacht dat de WD wel een wethouder zal Kinnen leveren mits de por tefeuille van openbare werken genomen wordt door een thans zittende wethouder. Dr. Pels wordt genoemd als de opvolger van Baron De Vos van Steen wijk. terwijl dè portefeuille van dr. Pels door een lid van de WD behartigd zal worden. Als WD-kandidaat wordt genoemd mevrouw Scheffer-Munters. Hoe wel deze portefeuille-verdeling als de enige oplossing voor de WD gezien wordt, bestaat er binnen de WD-fraotie geen overeenstemming over Dr. Pels. Het bezwaar is dat de kleinste fractie de belangrijkste porte feuille gaat krijgen. Dr. Pels is lid van de PvdA. LEIDEN Een 71-jarige voet gangster uit Oegstgeest stak gisterenmiddag pardoes de Breestraat ter hoogte van de Ketelboeterssteeg over. Een 18- jarige Rijnsburgse bromfietser kon een aanrijding niet meer vermijden. Hierdoor verloor hij de macht over het stuur en botste tegen een geparkeerde auto. Zijn duo- passagiere viel op straat en liep een schedelbasisfractuur en vleeswonden in het linkerbeen. Beiden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Computerkunst. Van 25 augustus tot 24 september wordt in de ex positiezaal van de Rotterdamse Doelen een tentoonstelling ge houden van kunstobjecten die vervaardigd zijn met behulp van computers. Verscheidene kunstenaars tonen dat zij het mechanistische effect goed kun nen gebruiken. Organist Jan Welmers zal op za terdag 26 een concert geven in de Lutherse kerk ie Den Hag. Hij speeit werken van J. S. Bach, Buxtehude, Schumann, Reger, Alain, Messiaen en Wel mers. Piin Peters Produktie, een onaf hankelijke en niet-commerciële toneelgroep, zal toch blijven voortbestaan. De groep die in financiële moeilijkheden zat en pas een belangrijke bijdrage van 't Prins Bernhardfonds ont ving, had veel succes met een vijftigtal voorstellingen van het door Herman Hafkamp geschre ven spel „Ik krijg je nog wel", dat op scholen opgevoerd werd. Van deze schrijver heeft men nu ook een kinder-musical in produktie genomen. Wim van Woerkens presenteert op zondagmiddag 27 augstus een extra jazzconcert in theater Pe- Pijn te Den Haag. Fluitist Chris Hinze zal er optreden met de bassist John Gregory Lee cn drummer Gerald Brown. Na dit optreden zal deze groep een Eu ropese tournee ondernemen, ter wijl nadien Japan wordt be zocht. ax-res. winnen LEIEDEN Het tweede elftal van Ajax heeft het cricketsei zoen besloten met een glorieuze overwinning op het hoog geno teerde Groningen. Ajax, eerst battend, scoorde 122 runs, waarvan Sj. Wolters 39 not out en E. Oudshoorn 30. Groningen kwam niet verder dan 114 mede ten gevolge van voor treffelijke bowlen en fielden van Ajax zijde 6 vangen werden vastgehouden en de wickets werden als volgt verdeeld: D. Kluit 2 voor 30, B. Veltman 2 voor 29. F. Woordtman I voor 19. Sj. Wolters 3 voor 13. E. Oudshoorn 1 voor 12. s Jan de Koning neemt afscheid ROELOFARENDSVEEN— Na zo'n 25 jaar neemt secretaris Jan de Koning afscheid als be stuurslid van DOSR. Het erelid is dit jaar aftredend en zal zich op de algemene ledenvergade ring van vrijdag niet meer her kiesbaar stellen. Het bestuur van DOSR stelt voor in deze vacature de heer Piet van Rijn te benoemen. Ook de heren Jan Kerkvliet en Jan Olijerhoek zijn aftredend, maar zij stellen zich wel herkiesbaar. Op de agenda van de vergade ring van vrijdag prijkt voorts 't voorstel het lid Theo Hillebrand te benoemen tot erelid op grond van zijn vele verdiensten voor met name de jeugd van DOSR. Tevens zal worden besproken een voorstel tot contributieverho ging, hetgeen sinds 1 juli niet meer is gebeurd, IF eerrapporten van hedenmorgen 7 uur Amsterdam mist. De Bilt zw. bew. Deelen zw. bew. Eelde onbewolkt Eindhoven z. bew. Den Helder z.bew. Rotterdam mist Vlissingen 1. bew. Z.-Limburg 1. bew. Aberdeen regen Barcelona regen Berlijn h. bewolkt Bordeaux onbew. Brussel zw. bew. Frankfort z. bew. Genève zw. bew. Helsinki zw. bew. Innsbrück z. bew. Kopenh. licht bew. Lissabon onbewolkt Locarno geh. bew. Londen mist Luxemb. zw. bew. Madrid onbewolkt Malaga onbewolkt Mallorca onbew. München onbew. Nice licht bewolkt Oslo licht bewolkt Parijs onbewolkt Rome half bewolkt Split onbewolkt Stockh. zw. bew. Wenen zwaar bew. Zürich onbewolkt DE BILT Gisteren vielen er op vele plaatsen nog buien, maar voor zover tot nu toe bekend, werd nergens meer dan een hal ve millimeter neerslag gemeten. Met noordelijke winden werd koele en kennelijk nog enigszins onstabiele lucht aangevoerd rond een hogedrukgebied, wi van het centrum al een paar dagen bij Ierland lag. Dit druh- systeem breidde zich Zuid-Duitsland naar de Balkan uit en orgde, met name in 1 goslavië. voor een xveersverbe- tering. De depressie-activiteit, die eerst boven de Balkan heer ste. heeft zich nu naar West- Rusland verplaatst. Andere de pressies met bijbehorende jrou ten trekken rond het eerder ge noemde hogedrukgebied ovei Atlantische Oceaan va IJsland naar Noorwegen. Het ziet er naar uit, dat een van deze fron ten het komend etmaal een wat zuidelijker koers zal volgen en zich over Schotland naar Dene marken zal verplaatsen. Morgen moet voor onze omgeving dan ook rekening worden gehouden met meer bewolking en moge lijk wat buien. Weersvooruitzichten voor vrijdag: zonnige perioden, hier en daar een bui en aanhoudend koel. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zi tot 8, min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder maal. Max. temp. I tot 5 gra den onder normaal. Kans een droge periode van minstens 12 uur 90 procent, kans op een geheel droog etmaal 60 procent. Donderdag: zon 05.38—10.15. Maan: 19.21—05.11. Hoog w. Schev. 2.3715.03, laagw. 10.40—23.00. Oud-directrice r.k. Vakschool overleden LEIDEN In haar woonplaats te Roermond is op 78-jarige leef tijd overleden mej. M. Schreurs, oud-directrice van de r.k. Vak school aan het Galgewater. Mej. Schreurs heeft van 1946 tot 1958 de school geleid. Zij heeft ook de grondslag gelegd voor de nieuwe school De Noorderwiek aan de Haagweg die dezer da gen gereed is gekomen. .Socialistisch realisme" betekent volgens de Sowjets dat de kunst als voornaamste taak heeft, de staat bij te staan in de opbouw van het communisme. De partij zegt dat getracht is de metho den van de buitenlandse film zonder kritiek over te nemen. Deze methoden zijn voor de kunst van het socialistische rea lisme ongeschikt. ,Op het scherm zien wij zelden helden die een aangename in druk maken door hun menselijke charme en hun toewijding tot de communistische idealen. Tege lijkertijd wordt overdreven aan dacht geschonken aan personen die geen diepe sociale interesse en sterke morele maatstaven hebben", aldus de partijbeschik king, die ook kritiek heeft op „in ferieure scenario's" en „ondes kundige regisseurs". Yermash moet hierin verandering bren gen. guldens per stuk)koelen per kg. Ie kwal. 5.50-5.90. 2e kwal. 4.85-5.25. 3c kwal. 4.70-4,80; vaarzen per kg. Ie kwal. 5.30-5,75 4.X5-5.00: veto.' kn!w<-n kwal. 5.30-5.50. 2e kwal. 5.10-5.30; 3e kwal. 4.90-5.10; nuchtere kalveren per kg. 1.35-1.75: varkens per kg. Ie kwal. 2.53-2.58. 2e kwal. 2.48-2.53. 3e kwal. 2.43-2.48: slachlzeugen per kg. 2.15-2.20; zware varkens per kg. 2.33-2,42; kalf- en melkkoeien 1500- 1975: vare koeien 975-1475; vaarzen 1000-1250; pinken 950-1075: graskal veren 450-700; schapen 70-155; lam meren 145-165. Overzicht (resp. aan voer, handel en prijzen)slarhtrun- deren als vorige week-redelljk-als maandag: kalf- en melkkoeien kor- w.inii-i iistig-gedruktvaarzen cn pin ken mlnder-stug. duur-ruim pri.ish.; graskalveren als vorige week-stroef. duur-goed prijsh.vette kalveren ruimer-vlot-hoger; nuchtere kalveren lammeren kleiner-redcli.lk-gord prijsh. Kostbare schilderijen gestolen in Venetii VENETIë (RTR DPA) Dertie schilderijen en schetsen, waai onder werken van Lorenzo Loit| (1480-1556) en Luca Giordai (1632-1705), zijn gestolen uit sacristie van de beroemde bai Iiek Santa Maria della Salute Venetië. De waarde van de gestolen we ken is nog niet bekend. De di ven zijn de sacristie binneng komen via een hoge muur een tuin en vermoedelijk in motorboot gevlucht. In het gebied van Venetiëë zi al veel kunstdiefstallen g pleegd. In augustus en septen ber van het vorig jaar werdt zeer kostbare werken van T tiaan, Giovanni Bellini en Ba) tolomeo Vivarini gestolen u kerken in de Lagunestad en on geving. Poëzie- biennale in Knokke BRUSSEL (DPA) Van 1 tot 4 september zal in de Belgische badplaats Knokke de tiende biennale voor poëzie worden ge houden. Verwacht wordt dat honderden letterkundigen uit 40 landen hieraan zullen deelne men. Dit keer zal er speciaal aandacht worden geschonken aan het kin- (Van REYK tient reldl ki e derboek en de verhouding di het kind tot het geschreve woord heeft. Er zal een interns tionale tentoonstelling van kit derboeken en een tentoonstellin van internationale tijdschrifte voor letterkunde worden gehot den. Men verwacht dat president Leo pold Senghor van Senegal di( ook als dichter veel aanzien ge niet en de dichters Giusepp Ungaretti (Italië), Saint Johi Perse (Frankrijk), Jorge Guii len (Spanje), Octavio Pa (Mexico) en Gyula Illyes (Hon garije) naar Knokke zullen ko men.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14