STEMMING REDDE SPETEN IN MÜNCHEN VAN BLOEDARMOEDE 666 BOKSCOACHKRIJGERHOOPT DAT ZIJN PUPILLEN NA 44 JAAR DE KETEN VERBREEKT Computer zwijgt over opvolging van Brundage Olympische „vlokken" SPORT PROGRAMMA woensdag 23 augustus 1972 LEIDSE COURANT (Vervolg van voorpagina) In de chaotische dagen voor het besluit dat de Spelen in München redde, heeft het I.O.C. koortsachtig gezocht naar een oplossing, zo dat niet tot stemming behoefde te worden overgegaan. In het Ma*i- milianeum in München waar de bijeenkomsten van de 73ste zitting van het I.O.C. worden gehouden, verklaarde een lid van het uitvoe rend comité van het I.O.C. nog maandagavond dat was vastgesteld dat Rhodesië zich zonder meer aan de overeenkomst van Luxem burg had gehouden en dat de leden van de ploeg Britse onderdanen zijn. Deze constatering zou worden overgebracht aan het voltallige I.O.C.-congres. Er heerste niettemin grote twijfel die zijn oorsprong vond in de Rhodesische geschiedenis die op 11 november 1965 werd geschreven toen president Ian Smith tot een eenzijdige onafhanke- lijkhe'dsverklaring besloot. Engeland deed enige malen een onder handelingspoging die echter geen succes had. Rhodesië kon niet deelnemen aan de Spelen van 1968 in Mexico maar was in 1964 voor het laatst uitgekomen. Er bestaat een Olympische identi teitskaart, ingesteld voor de spelen van Melbourne 1956. Dit is het document dat als legiti matie geldt voor de spelen. Toen Rhodesië weer tot de Spe- rug zouden toekeren, maar nog een viertal landen meer. In dat geval zouden de Spelen, waar voor zich 91 landen hebben aan gemeld, tot mislukken gedoemd zijn geweest. len van München werd toegela- Mogelijk meer dan een kwart van de landen verliezen zou Mün chen 1972 tot de Spelen van de bloedarmoede hebben bestem peld. Zes en dertig I.O.C.-leden, de meerderheid, zullen dit wel licht ook in overweging hebben genomen toen het besluit viel Rhodesië de toegang tot de Spe len te weigeren. De Spelen zijn gered, maar het I.O.C. heeft wederom zijn gezicht verloren. MÜNCHEN „Neen", zegt Rinus Krijger, de coach van het uit twee man be staande Nederlandse boks- team in München. „We sparren niet. Dat is naar mijn mening een psycholo gische kwestie. Als je twee topboksers hebt en je zet die tegen elkaar, dan zou kunnen blijken dat de een beter is dan de ander en dan krijgt die ene een hoge borst en de ander wellicht een minderwaardigheids complex. We trainen op conditie, boksen kunnen ze wel. Anders had Anthony Richardson op de CISM- kampioenschappen, de we- reldsfrijd voor militairen, geen goud veroverd en Ja mes Vrij geen zilver. Naar aanleiding van die resulta ten zijn ze ook uitgezon den." Het NOC vond geen aanleiding de boksequipe uit te breiden. De Bokscoach Krijger hoopt resultaten van de Nederlandse eremetaal boksers in het Holla nd-tournool, dat voor de niet-militairen als selectienorm gold, waren van dien aard dat het NOC deelne ming in München niet verant- woord achtte. Daarover kan Ja- mes Vrij, na de training in een van de zeven gymnastiekzalen in de stad München die tot I boksschool zijn omgetoverd ,,en een beste accommodatie" oordeelt Rinus Krijger zich nog opwinden. i München eindelijk weer eens op Olympisch „Ik zal niets zeggen over de kwa- j litciten van anderen, maar ik vind het misselijk dat er gezegd is dat wij uitgezonden zijn om- 1 dat we militair zijn en onze voorzitter, de heer Hofman, ook. Dat is niet eerlijk, waar zijn de grote uitslagen gebleven van de jongens die nu zo"n gro- Ecla,ant succes vaardiging. „Het is hier toch geweldig. We vervelen ons geen moment." Krijger: „Hun ge wicht is natuurlijk belangrijk, maar ze eten alleen wat wordt omgezet in kracht en niet in ge wicht. Het eten is uitstekend, ie kunt variëren zoveel je wilt: vlees, vis, kip, diverse groenten, fruit, elke dag een kilo en naar eigen keus. Als ze het minder doen dan wordt verwacht en hoe goed ze het zullen doen hangt ook af van o.a. de loting die vrijdag wordt gehouden hoeven er geen uitvluchten te worden bedacht. Ze moeten het zelf doen in de ring en minde re resultaten kunnen ze alleen zichzelf toeschrijven." Anthony Richardson is zwaarwel- •ter. Hij heeft destijds in het middengewicht gebokst. „Maar toen was ik een b-klasser". Mi litair Richardson in novem ber loopt zijn diensttijd af en burger Vrij (hij kwam op 17 augustus uit dienst) mengen zich straks in het uitgebreidste toernooi van de spelen, dertien dagen wordt gebokst, van de ochtend tot de avond. Alleen hockey vergt eenzelfde aantal dagen. Het tweetal acht zich goed voor bereid. Rinus Krijger: „Sinds ze in juni werden aangewezen voor de spelen is er tweemaal per week gezamenlijk getraind en drie weken voor het vertrek naar München zijn ze in trainingskamp in Ossendrecht geweest, met zeer veel mede werking van de Commissie In ternationale Militaire Sportwed strijden en van boksdokter Van Win, die de medische verzor ging voor zijn rekening nan James Vrij drukt bij die woorden een hand op zijn rug. „Heb ik een beetje last van gehad, r de heer Wijburg (fysio-therapeut in het verzorgingsteam in Mün chen) heeft me behandeld en de zaak is weer in orde." Rinus Krijger mijmert intussen: „Anthony is veel sneller gewor den en gebruikt zijn linkerhand ook veel beter. James is een lent. Als we na 44 jaar eens keten konden verbreken en i medaille halen. Het is 44 jaar geleden dat Bep van Klaveren in het vedergewicht goud be haalde en Karei Miljon brons het halfzwaar. Dat was op de spelen van 1928 in Amsterdam. Het zou een enorme injectie voor het boksen in ons land zijn als we zouden slagen." vroeger tijden werd weieens ge sleuteld aan het gewicht, om de een of andere duistere reden werden boksers steeds een ge wicht lager ingeschreven. Ja mes Vrij: „Ik boks in mijn nor male gewicht, weiter. Dan voel je je het meest zeker. Ik heb wel eens een tijdje in het licht- welter gebokst, maar dan mag Anthony Richardson (25) en Ja- je niet eten en het is misschien mes Vrij (21) weten wat coach suggestie, maar ie denkt dat je Krijger en hij niet alleen- zwakker bent." van hen verwacht. ten, onder voorwaarde dat het onder Brits staatsburgerschap zou geschieden, accepteerde het I.O.C. de identiteitskaart als geldig document wat door de Afrikaanse landen werd betwist. „Als de Rhodesiërs deelnemen als Britse burgers, moeten ze ook een Brits paspoort hebben, wat een rechtsgeldig document ds terwijl de Identiteitskaart dat niet is", werd gesteld. De Afrikaanse landen eisten dat Rhodesië zou. worden uitgesloten omdat het niet als Brits onder daan deelnam aan de Spelen maar als onafhankelijke staat, zij hat eenzijd/i'g omdat Enge land de verklaring van Ian Smith nimmer heeft erkend. Lastig parket Het I.O.C. was 'in een uiterst las tig parket gemanoeuvreerd. Enerzijds was vastgesteld dat Rhodesië de overeenkomst van Luxemburg niet had geschon den, anderzijds werd in op dracht van Avery Brundage president van het I.O.C.aan Engeland verzocht of alsnog voor Britse paspoorten kon wor den gezorgd. Het antwoord was dat het vrijwel onmogelijk was om op korte termijn (uiterlijk zaterdagochtend voor de ope ning van de Spelen) aan het verzoek te voldoen. Daarenbo ven hing als het zwaard van Damocles boven de hoofden van de I.O.C.-leden het herhaalde dreigement van Jean-Claude Ganga, de invloedrijkste Afri- kaanse sportfunctionaris, dat 21 landen beslist zouden vertrek ken als Rhodesië niet werd uit gesloten van deelneming. Maandagavond laat nog bena drukte Ganga deze eis, terwijl Avery Brundage in het hoofd kwartier van het I.O.C.de blauwe zaal van hotel Vierjah- reszeiten dn München, overleg pleegde met een delegatie van Rhodesië, vervolgens met de voorzitter van de Afrikaanse sportraad, Abraham Ordia, en tenslotte met Willi Daume, voorzitter van het organisatieco mité van de Spelen 1972, die bleek en vermoeid na het ge sprek elk commentaar weiger de. Er bleek evenwel dat een compromis niet kon worden ver wezenlijkt. Na eergisteren en gisteren nogmaals de gehele dag aan de kwestie te hebben gewijd, moest worden besloten tot stemming omdat een oplos sing onmogelijk bleek. Op het bureau van het I.O.C. lagen schriftelijke verklaringen van Ethiop:ë. Tanzania, Madagas car, Guiana. Lybië en Soedan dat deze landen niet akkoord zouden gaan met deelneming van Rhodesië. Voorts hadden vijftien lander. (Senegal. Oegan da. Egvote, Liberia, Mali. Alge- rijë, Marokko, Trinidad, Toba go, Jamaica. Ghana, Somali- land, Sierre Leone. Zambia en Kenia) zich solidair verklaard, hadden Venezuela, Pakistan en Saoedi Arabië laten weten te overwegen eveneens te vertrek ken en gaf Cuba maandagoch- Het kan niet uitblijven of bij tend een communiqué uit waar in net zich achter de eis van het organisatiecomité voor de Afri kaanse eenheid schaarde. De mogelijkheid was dus groot dot niet alleen de „21" die van het begin af tegen deelneming van Rhodesië waren, de Spelen de Onze speciale verslaggevers in München Herman v. Bergem en Ton v. Dalen Met een speciale bus gaan de Is raëlische sportlieden dagelijks naar de stad om te eten. In het Olympische dorp is geen kosje re maaltijd te krijgen, in Mün chen wel. De Amerikaanse student Hall was naar München gekomen om to werken en de spelen bij te wo nen. Hij vond een baantje als glazenspoelcr en verdient 50 mark per dag. Twee-derde van zijn maandloon Is hij kwijt want Hall haalde een Olympische vlag van de mast om hem als souvenir mee te nemen, maar werd gesnapt. Dc snelrechter in München veroordeelde hem tot 1000 mark boete. „En de vol gende straf Ik nog veel zwaar der", liet de rechter erop vol gen. In het Olympisch dorp kan men overal drommen atleten vinden die speldjes ruilen. De meeste Olympische Comité's, ook het NOC, hebben de atleten royaal van die veel begeerde dingen voorzien. Russische speldjes zijn tot nu toe het meest waard. Voor twee Russische kan men vijf Amerikaanse of drie Turkse krijgen. Het draaiboek van de opening van de spelen vermeldt: „Groet van de jeugd aan de atleten". Daar voor oefenen sinds gisteren elke dag 3200 scholieren uit München in het Olympisch stadion onder leiding van een choreogranf van een Münchens ballet. Hij leert de kinderen keurig lopen met de hoepel en dotf met engelenge duld voor hoe zij een atleet een bos bloemen moeten overhandi gen. Sinds 1968 worden ten bate van de Deutsche Sporthilfe series Olympische postzegels uitgege ven. De laatste serie is zojuist op de markt verschenen. De Deutsche Sporthilfe wordt van de totale opbrengst 27 miljoen mark rijker. De Uruguayse ploeg Is een zwem ster kwijt. Ze heet Susanna Sax- lund en woont In Moskou omdat haar vader daar tijdelijk werkt. Er was afgesproken dat ze met de Russiche equipe mee zou komen. Maar Susanna is niet gearriveerd. Elke dag gaat zwemtrainef van Uruguay naar het vliegveld In de hoop Susan na te zien landen. Raphael Angel Perez komt uit Costa Rica en hij is de enige deelnemer voor zijn land aan de spelen. Raphael loopt de tien duizend meter. Hij wordt niet begeleid doo- een staf verzor gers en officials. Raphael is ge heel alleen. Costa Ricu heeft ook de enige eenmans-équipe. Men maakt zich zorgen over het weer. Dc lucht Is al dagenlang bedekt. Meteorologen hebben echter vastgesteld dat er sinds een eeuw pas driemaal is voor gekomen dal het constant re gende in München van eind au gustus tot half september. Maar elke dag een fikse bui maakt dc boel ook aardig nat. „Wat kritgen we nou" rieten zwemmers en zwemsters In het Olympische bad. Ze kwamen met roodonirande ogen uit het water, badmutsen waren bruin geworden en haren groen. De oorzaak: om het bad sneller te maken was kopersulfaat en zoutzuur aan bet water toege voegd. Maar ©en beetje te veel. Atletiekdriekump van Haag '68 (van onze sportredactie) DEN HAAG Atletiekvereniging Haag'68 organissei-rt zondag dc finale van de drlckamp, waar van op 25 juni de voorwedstrij den werden vorwerkt. De finalisten, komen uit op de on derdelen 60 en 100 meter en verspringen. Ook aan de Laan van Poot worden testwedstrij- den voor jeugd van 9 t/m 18 jaar gehouden. Op het program ma, dat eveneens op 13.00 uur begint, staan de nummers 100 en 1500 meter (meisjes) en 100 en 3000 meter (jongens). De grootste en de kleinste groots evenement als de 0/ympf«che| Spelen moet er ook gezocht worden naar de zwaarste vrouw, de dik-1 ^ATE,KI'®1'" ste man, de dunste atleet en de lichtste vlieggewicht. In dc Ameri t|0^U, purillantoernoot van kaanse ploeg zijn de tegenstellingen uit te drukken In de lengte. Tom I uvz/Swift/ZIOS. Burlesson meet op blote voeten 2 meter 28 en Is dus uitermate ge- cricket: schikt voor het onderdeel basketball. Aaron Herman is 78 centime- it„nfdklnsse: HCC—ACC, VRA—HCC ter korter hetgeen duidelijk te zien is en zijn gewicht is even- 'I- redig aan zijn lengte. Hij zal daarom bij de Amerikaanse roeiers als I owrBanK^k'nMr ;PUnloiv—Rood on Wit stuurman fungeren. II. Breda—Quick N. maar als zij goede resultaten hadden behaald, waren ze ook gegaan en hoefden ze niet zoiets te verzinnen." Sussend 'Rinus Krijger, 'die graag de zach te weg bewandelt, heft sussend de hand op. Hij vindt kritiek, gefundeerd dan altijd, best te verteren maar verafschuwt het vertroebelen van de sfeer. Van daar ook zijn voorzichtigheid bij de laatste voorbereidingen. Krij ger: „Ik huldig het standpunt dat je nooit twee topboksers te gen elkaar moet zetten in de training. Laten ze maar oefenen op de instrumenten. Voor de looptraining zoeken we de open lucht op. We vinden altijd wel een grasveldje, in het Olym pisch dorp is ruimte genoeg." Waarschijnlijk behoort het boks- tweetal tot de meest tevreden sporters van de Nederlandse af- ken door het duo wordt beaamd. En er wordt iets verwacht van Richardson en Vrij, na het ecla tante succes op de sterk bezette CISM-kampioenschappen. Ze le ven er rustig naar toe. Anthony Richardson, zelfs ietwat ver wonderd: „Ik heb helemaal niet aan München gedacht toen ik weer met boksen begon. Ik was er een jaar uit geweest, maar toen ik in dienst kwam kreeg ik er, door Rinus Krijger, weer zin in. Nadat ik Nederlands kam pioen was geworden ben ik er bewust naar toe gaan werken." James Vrij: „De spelen hebben bij mij altijd door mijn hoofd gespeeld." ames Vrij bokst pas tweeëneen half jaar. Een pugilist die, zoals dat heet, snel gekomen is. Een erfenis van zijn vader zijn vurigste supporter die dan ook het bokstournooi als toeschou wer zal volgen die in zijn tijd ook een goede bokser was. In MÜNCHEN Het unieke computer systeem, dat Siemens heeft ontwor pen om journalisten en andere geïn teresseerden wegwijs te helpen in de geschiedenis van de Olympische Spelen, en in de personalia van alle in het Olympische dorp woonachtige personen, blijft het antwoord schul dig op de vraag wie de opvolger wordt van Avery Brundage, als pre sident van het Internationaal Olym pisch Comité. De 73-ste zitting van het IOC had daarovet maandag uit sluitsel moeten geven, mr.r :.~enda- punt vier werd naai cIc - msdag (vandaag dus) verschoven, omdat eerst de Rhodesische kwestie uit de wereld moest worden geholpen In de wandelgangen van het Olympisch dorp Graaf Jean de Beamont nieuwe Brundage? worden twee namen herhaaldeijk genoemd als de opvolging van de 84-jarige Brundage ter sprake komt. Daar is in de eerstsc plaats de Ierse Lord Killanin, d>e officieel Michael Morris, derde baron Killanin vun Dublin en Spiddal heet. De 58-jarige Lord, getrouwd en vader van vier kinderen, scheen gisteravond nog iets gunstiger in de- markt te liggen dan de tien jaar oudere Franse graaf Jean Bonnin de la Bonniniè- re, comte de Beaumont, die als graaf de Beaumont ooit - in 1924 - Frankrijk tijdens de Olympische Spelen vertegenwoordigde als schutter en later, tijdens de tweede we reldoorlog, als vlieger veel naam maakte. Graaf de Beaumont, eveneens getrouwd en vader van drie kinderen, heeft fOC-lcden in Afrika en Zuid-Amerika bezocht om zich van hun stemmen te verzekeren. Hij wordt al jaren beschouwd als de rechterhand van Avery Brundage en kan sinds de Olympi sche winterspelen van Sapporo helemaal geen kwaad meer doen bij de nog steeds machtige Amerikaan, omdat hij toen het Franse Olympische Cnmité ertoe wist te bewegen een aantal skiërs met een twijfel achtige amateurstatu8 niet in te schrijven. Omdat gevreesd wordt, dat j^raaf de Beau mont de lijn-Brundage zal doortrekken, worden de kansen van Lord Killanin iets hoger aangeslagen. De Ier denkt wat mo derner en binnen het IOC schijnt de me ning. dat de Olympische reglementen voor taan best wat soepeler mogen worden geïn terpreteerd, te overheersen. Lord Killanin was in zijn jonge jaren een verdienstelijk roeier en bokser; tegenwoor dig brengt hij een groot deel van zijn vrije tijd door op de rug van het paard. Hij is in Ierland directeur van Shell en BP, voor dien was hij lange tijd werkzaam als jour nalist voor een Londcnse krant. In dc ja ren dertig versloeg Lord Killanin onder an dere de Chinese oorlog voor miljoenen le- Een derde kandidaat om Brundage na diens twintigjarige ambtstermijn af te lossen is volgens de Duitse televisie Jonkheer van Karnebeek. In de Duitse pers wordt de naam van de voormalige NOC-voorzitter en huidige vertegenwoordiger van Neder land in het IOC-bestuur echter in het geheel niet genoemd als de nieuwe man van wie gehoopt wordtjdat hij ook sterk zal zijn.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13