Ontwikkeling niet tegen te houden" Maatregelen huisvesting gastarbeiders Wereldraad overweegt steun aan Indo-China via verzoeningsfonds CcidocSouoont INDIA 25 JAAR ONAFHANKELIJK Op tijd! depostairo Kardinaal Alfrink over L.P.R.: Open Kerk wil nu Landelijke Adviesraad Josef Smrkovsky slechtaard in detectiveroman BEPROEVING VOOR DE KARDINAAL dab makkelijk! DINSDAG 15 AUGUSTUS 1972 I.EIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM Kardinaal Alfrink heeft gisteravond naar aan leiding van het bisschoppelijk communiqué over het op schorten van het overleg binnen de Landelijke Pastorale Raad in een speciale uitzending van Brandpunt verklaard, dat naar zijn mening de ontwikkeling niet meer tegen te houden is en dat de gedachte aan landelijk pastoraal over leg zich toch zal doorzetten. De overlegcolleges die men in zal stellen zullen, als ze goed functioneren, toch tot een soort overleg komen, zoals in de landelijke pastorale ra den gedacht. Deze ontwikkeling ligt min of meer In de lijn van deze tijd. Zo niet, dan zou men bepaalde frustra ties en onbehagen veroorzaken. De kardinaal verklaarde, dat de bisschoppen niet zo naief zijn geweest te veronderstellen, dat de voorgestelde werkwijze door iedereen zou kunnen worden geaccepteerd. De kardinaal heeft evenwel geprobeerd door overleg in Rome tot overeen stemming te komen. In het communiqué van de bis schop is sprake van opschorten van het overleg in delandeijke raad, omdat die term ook door de Romeinse instanties werd ge- bezigd. Er is niet gevraagd om afstel, en de kardinaal houdt rekening met de mogelijkheid, dat er zich een ontwikkeling zou voor- j doen waarin men elkaar kan j verstaan. De bezwaren van Rome zijn vier voudig, maar ricHten zich voor- al op de positie van de bis schoppen binnen de raad. Men vreest, dat door de statuten de I gezagspositie van de bisschop pen niet voldoende gesauveerd wordt. Maar we hebben ge- I tracht, aldus de kardinaal, in de statuten tot uitdrukking te bren gen dat de hele geloofsgemeen schap binnen de kerk voor het leven in de kerk een bepaalde verantwoordelijkheid draagt, ie der op zijn eigen plaats. Gezag Op de achtergrond spelen de twee visies over de uitoefening van het gezag in de kerk. Tot nu toe werd dit gezag autolritair, geïso leerd uitgeoefend. Nu gaat het om gezagsuitoefening in samen spraak, aangepast aan de tijd waarin wij leven, zoekend naar wegen waarin meer ruimte is voor gradiatie en pluriformiteit. Een vorig jaar aan de bisschop pen rondgestuurd Romeins do cument spreekt over de pastora le raden met een louter advise rende bevoegdheid. De kardi naal verwacht nu, dat een lan delijke raad misschien alleen aanvaardbaar is als de statuten spreken van een louter advise rende positie. In de praktijk zal het, aldus de kardinaal, niet zo veel verschil met zich meebren gen, want het hangt voorname lijk af van de manier waarop een dergelijke raad functio- (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Nu de plannen voor een Landelijke Pastorale Raad zijn opgeschort, wil de Limburgse afdeling van Ópen Kerk, de Landelij ke Werkgroep, die op 2 september vergadert, voorstellen om nu toch over te gaan tot de oprichting van de Landelijke Adviesraad. Indertijd heeft Open Kerk besloten de voorgenomen oprichting van die adviesraad niet uit te voeren om de door het episcopaat geplande Landelijke Pastorale Raad niet de doorkruisen. Een groep reeds gekozen of benoemde leden van de Landelijke Pas torale Raad zou overigens van plan zijn om alle leden van de raad toch op te roepen voor de geplande data in oktober om dan een al ternatief overleg te voeren, waarbij de bisschoppen zullen worden uitgenrdigd. neert. Bij wederzijds vertrou wen en respect heeft een derge lijke raad toch ergens invloed op het door de bisschoppen te nemen beleid. De kardinaal vertelaarde zich goed te kunnen voorstellen, dat heel wat mensen met de huidige crisissituatie in de kerk niet gelukkig zijn. Ook al gaat men uit van ieders zorg en liefde voor de kerk, toch is het duide lijk, dat de gang van zaken een reden kan zijn, dat de mensen elkaar verketteren, tot ver scherpte polarisatie, tot frustra tie, en dat is een tragische spij tige zaak. Spij'ig Ook voor hem persoonlijk noemde de kardinaal de huidige ontwik keling een spijtige zaak. Wan neer men zijn best doet om heel de geloofsgemeenschap bij elkander te houden, te binden aan de wereldkerk, is het spij tig, dat men telkens weer in si tuaties verzeild raakt waarin dit sterk bemoeilijkt wordt, waarin men het gevoel heeft, dat men met een zeker wantrouwen ook door een gedeelte van de eigen geloofsgemeenschap wordt beje gend, en dat is een situatie die pijn doet. Maar wat mij het meest aan het hart gaat is de polarisatie binnen de geloofsge meenschap, waarin men aan beide kanten mensen vindt die zich gekwetst voelen, die het ge voel hebben hoe het allemaal verkeerd gaat binnen de kerk, aldus de kardinaal. KARDINAAL ALFRINK PRAAG (Reuter) In de boek winkels in Praag is een detec tiveroman verschenen, waarin een aanval wordt gedaan op Jo- DEN HAAG/ROTTERDAM Rotterdamse Afrikaander- (ANP) De regering zal op wijk. korte termijn nagaan welke Toen burgemeester Thomassen Jan Spruyt, de man met de cowboyhoed, is een van de leden van de ordedienst van het actiecomité Bloemhof in Rotter dam. De opzet van de ordedienst is rellenschoppers uit de Afrikaanderbuurt te weren. landelijke maatregelen mogelijk zijn om de be voegdheden van de gemeen ten te versterken ten aanzien van de vestiging en concen tratie van pensions voor bui tenlandse werknemers. Dit is het resultaat van een ge sprek dat een Rotterdamse delegatie, onder wie burge meester Thomassen, gister avond had met de ministers Nelissen, Van Agt en Engels over de moeilijkheden in de gisteravond een bezoek bracht aan de Afrikaander- wijk werd hij uitgejoeld door Via de ambassadeur Gisteravond bracht burgemees ter Thomassen van Rotter dam een bezoek aan de Afri kaanderbuurt, de wijk waar de afgelopen week rellen op laaiden in verband met de Turkse arbeiders. De burge meester had zijn vakantie hiervoor onderbroken. makers uit de wijk wil we- De gemeentelijke dienst bouw en woningtoezicht is gisteren begonnen met een spoedcur sus voor 26 personeelsleden van de gemeentewerken, die op korte termijn ingezet zül- len worden bij de controle van gastarbeiderspensions. Den menigte jongelui werd tegen zijn auto getrapt. Ook werd een Turks pension weer met stenen bekogeld. De politie verrichtte tien ar restaties, waarmee in totaal 58 personen zijn ingerekend. Na middernacht werd het weer rustig. Een dertigtal bewoners heeft een orde dienst gevormd die de rellen- Haag heeft de Turkse rege ring aan de Nederlandse re gering gevraagd de Turkse werknemers en hun bezittin gen te beschermen. Secreta ris-generaal mr. E. L. C. Schitt van het ministerie van algemene zaken betuigde zijn spijt over het voorgeval lene tegenover de ambassa deur. (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT De afdeling „Recht vaardigheid en Dienst" van de Wereldraad van Kerken heeft het centraal comité, dat in Utrecht vergadert, gisteravond met klem gevraagd om een re solutie aan te nemen ter onder steuning van de oproep van dr. E. C. Blake, de secretaris-gene raal van de Wereldraad, aan president Nixon om de bombar dementen op dijken en andere doelen in Noord-Vietnam te sta ken en alle troepen voor het eind van het jaar terug te trek ken. Tegelijkertijd bracht de commissie voor Interkerkelijke Hulpverlening, Vluchtelingen hulp en Werelddiaconaat het voorstel naar voren om een trust voor herstel en verzoening, een soort verzoeningsfonds, te vormen in Indo-China. Deze trust, waarvoor een bedrag van een miljoen dollar nodig is, zou de bevolking moeten aanmoedi gen economische en sociale ini tiatieven te ontplooien en zou te vens als steun moeten dienen voor speciale ontwikuelings- en dienstverleningsprogramma's. Bij de reportage van het werk van de afdeling Rechtvaardig heid en Dienst, waarin de pro gramma's van de commissie van de kerken voor internatio nale zaken (CCIA) de commis sie voor de deelname der ker ken aan ontwikkeling (CCPD) de commissie voor interkerkelij ke hulpverlening, vluchtelingen hulp en werelddiaconaat (CI- CARWS) en het programma voor de bestrijding van het ra cisme (PCR) zijn onderge bracht, werd ook sterk de na druk gelegd op de Europese vei ligheid en samenwerking. In een verklaring van CCIA die aan het centraal comité is voor gelegd, zegt men dat „Europese veiligheid verstaan moet wor den in de context van de geza menlijke veiligheid van alle vol ken. Dit impliceert, dat Euro pese problemen en spanningen ook voelbaar zijn in andere de len van de wereld. Ook spannin gen elders in de wereld zullen op hun beurt de Europese vei ligheid weer in gevaar bren gen". Voorgesteld is verder aan het centraal comité om de kerken opnieuw op te roepen twee procent van haar inkomsten aan ontwikkelingshulp te besteden. Voor het speciale anti-racisme- fonds werd het centraal comité hartstochtelijk gevraagd om voor het komend jaar een mini mum streefbedrag van een mil joen dollar (was 500.000 dollar) vast te stellen. In verband met de Wereldraadin vesteringen in Afrika, die alleen de blanken ten goede komen, zou een actie onder aandeelhou ders gehouden moeten worden om de maatschappijen ervan te overtuigen, dat zij hun activitei ten in Zuidelijk Afrika moeten beëindigen. Het centraal comité zal zich met deze en eerder genoemde zaken de komende dagen nog bezig houden. Pas in het begin van de volgende week zullen er be slissingen worden genomen over de gedane voorstellen en aange boden programma's. De democratische kandidaat voor het Amerikaanse vice-president- schap. Sargent Shriver, is zijn campagne begonnen. Hij is hier in gesprek met een werknemer van een staalbedrijf in Wheeling. Gironummer voor Ameland NES Amelands burgemeester J. Siderius begon gisteravond de raadsvergadering met het af leggen van een verklaring waaifn hij deelneming betuigde met de familieleden van hen die vorige week vrijdag bij de windhoos om het leven kwamen. Hij wec-s op de grote steun van allerlei instanties waardoor een snelle hulpverlning op gang kwam. Tevens wees hij op de actie di r eds op gang is geko men om ook financiële hulp te bieden D' gem ente zal een e rste bij drage van 5000,- storten op giro 2747200. De raadsleden heb ben hun presentiegelden aange boden voor deze actie. sef Smrkovsky, een van de lei dende politici uit de liberale pe riode (1968) van Alexander Dub- cek. Smrkovsky, die nu terugge trokken leeft in de Tsjechoslo- waakse hoofdstad, wordt niet met name genoemd maar hij is onmiskenbaar een van de hoofd personen uit het boek dat als ti tel heeft „Uzemi Nikoho" (nie mandsland). Als voorzitter van het federale parlement was Smrkovsky in 1968 en 1969 een nationaal fi guur. Hij was een van de krach tigste en invloedrijkste aanhan gers van de hervormingen die partijleider Dubcek had inge voerd maar viel aan het einde van de „Praagse lente" in okto ber 1969 In ongenade. Het boek laat een man zien die in 1968 minister van waterstaat was; de funktie die Smrkovsky be kleedde voordat hij parlement- voorzitter werd. Het geeft een autentieke bfachrijving van de persoon Smrkovsky: gevangen schap in de jaren vijftig, kort geknipt, borstelig, grijs haar, en een notitie dat hij later opklom naar „een hogere funktie". Het verhaal zoals het in de eerste persoon wordt verteld door de hoofdpersoon Miroslav Zeman, een ministerieel ambtenaar*, be schrijft de minister minachtend als „een lïlijk man die een complex had tegen schoonheid". Zeman spreek^ verder van een emotioneel man, „impulsief, au toritair, gedreven door zijn in stincten, gcduchtenloos en vaak tactloos tegenover mensen die niet met hem sympathiseerden of die hij niet meer nodig had". De held, die het orthodoxe, con servatieve communisme verte genwoordigt. beschuldigt de mi nister van „he* spelen van hoog spel in 1967 zonder zorg te dra gen voor het ministerie" en van het plaatsen van nieuwe mensen in invloedrijke funkties die voorheen werden bekleed door sympathisanten van Zeman. Over de nieuwe mensen op het ministerie zegt Zeman knorrig: „Tegenwoordig is 't de humanis tische intelligentsia die het be langrijkste woord heeftdeze groep zou in deze periode niet het monopolie mogen bezit ten bij het vormen van het kli maat. Het is een verwijzing naar de intellectuelen die krach tig steun gaven aan Dubceks pogingen een „socialisme met een menselijk gezicht" te schep pen. Wie precies he: bock geschreven heeft is niet duidelijk. De naam op de omslag luidt Jiri Hajek, hetgeen ook de naam is van de hoofdredacteur van het politieke weekblad Tvorba. Maar Tsjechoslowaakse kringen menen dat hij het boek niet geschreven heeft. De naam is mogelijk een pseudoniem voor een of meer schrijvers aangezien het een veel voorkomende naam is in Tsjechoslowakije. Kissinger-overleg WASHINGTON (RTR) Henry Kissinger, adviseur van presi dent Nixon heeft gisteren in Pa rijs weer een geheime bespre king gehad met twee onderhan delaars van Noord-Vietnam. Het was het derde onderhoud om de impasse bij het officiële vredes overleg te doorbreken. VERMOEDEND welke peperkingen ongever Rome het Nederlands episcopaat met betrekking tot de Landelijke Pastorale Raad zou opleggen, hebben we vorige week als kritieke punt in onze kerkelij ke situatie genoemd: zal het Nederlands episcopaat zijn vertrou wensfunctie in twee richtingen - naar de Nederlandse katholieken en naar het Vatlcaan - kunnen behouden? In zoverre Rome ons episcopaat - hoe dan ook - desavoueerde op het punt van vertrouwen in de eigen verantwoordelijkheid van elke ka tholiek, heeft het prestige van ons episcopaat de morele slag te ver werken gekregen, die iederen te verwerken krijgt wien opgedragen wordt een stap terug te zetten, terwijl hij vertrouwen had in do juistheid van zijn beweging vooruit. ALS hoogste gezagsdrager binnen ons episcopaat lag over het op- treden van kardinaal Alfrink maandagavond op het beeld scherm dan ook een zekere tragiek. Naar ons gevoel ging aan deze tragiek evenwel een grote waardigheid gepaard; de waardigheid van een gezagsdrager die iedereen ervan probeert te doordringen dat christendom anders is dan politiek; die daarom niemand verkettert, maar wijst op de tragiek van het ver schijnsel dat onder de katholieken, tot in het episcopaat toe. men sen vanuit hun eerlijke overtuiging tot heel andere conclusies ko men terzake van kwesties als het gezag in de Kerk en de grenzen van de verantwoordelijkheidsvoering buiten de hiërarchie. 'TERECHT heeft kardinaal Alfrink gisteren niet de maatregel rond de Landelijke Pastorale Raad genoemd als feit, dat de ver deeldheid der Nederlandse katholieken het sterkst zal doen blijken. Andere voorvallen spelen een veel belangrijker rol in het proces van de polarisatie, waardoor de christelijke liefde vaak plaats moet maken voor verbittering. Kardinaal Alfrink liet blijken niet de moed verloren te hebben om het proces van de polarisatie te kun nen stuiten. KRO-reporter Langebend wenste de kardinaal aan het eind van zijn interview een goede vakantie. Wie sluit zich bij die wens niet aan? Maar belangrijker nog lijkt ons de wens, dat kardinaal Alfrink, te zamen met het hele episcopaat, alsnog erin zal slagen in katholiek Nederland de verdeeldheid te bevrijden van de uitzichtloze trekken welke de polarisatie keer op keer laat zien. LONDEN (DPA) In het Engelse graafschap Lincolnshire Is de politie gisteren opnieuw slaags geweest met stakende haven arbeiders, die niet-stakers en vrachtwagenchauffeurs wilden beletten hun werk te doen. Verscheidene politiemannen liepen min of meer ernstige verwondingen op en enkele havenarbei ders zijn aangehouden. Gisteren is besloten voor woensdag een conferentie te houden om te beslissen of het werk al dan niet zal worden hervat. Bij een positief besluit zal pas volgende week maandag een einde aan de staking kunnen komen. Miljoenen bananen die weken op een vrachtschip in de haven van Souflhampton hebben gelegen, zijn in de Atlantische Oceaan gestort. Een ander gevolg van de staking was het stilleggen van een textielfabriek met bijna 1500 werknemers in Lancashire, door dat in Manchester een schip met 4500 balen wol niet wordt gelost. (Van onze correspondent) BOMBAY Het is vandaag 25 jaar geleden, dat India evenals trouwens Pakistan zijn onaf hankelijkheid verwierf. Dit wordt gevierd met feestelijkhe den die het hele jaar duren. De openingsplechtigheid bestaat uit een speciale middernachtelijke zitting van het parlement. Men zal dan de vreugdevolle sfeer weer oproepen die heerste op het historische uur toen de Brit se heerschappij tot een eind kwam en een vrij India geboren werd. Op dat gedenkwaardige moment, 'n kwart eeuw geleden, was alle aandacht gericht op Nehroe. die toen emotioneel sprak over „het tijdstip waarop we een ontmoeting hebben met onze bestemming". De fakkel is ondertussen overge dragen aan zijn dochter Indira Gandhi die het middelpunt zal vormen van alle plechtigheden, dezer dagen en in de rest van het jaar. Een acute voedselschaarste, ver oorzaakt door enorme droogte in veel noordelijke staten, werpt onv rmijdelijk zijn schaduw over de viering van het zilveren jubileum. Er zijn n og andere zaken waarover de mensen morren: een staking, die het leven in Bombay stillegt en overal stijgen de prijzen. Maar door het hele land heerst een stemming van tevredenheid met het verleden en van een rustig vertrouwen in de toekomst. India telt op het moment 570 mil joen inwoners cn bijna tweevijf den van hen zijn na de onafhan kelijkheid geboren. Mevrouw Gandhi herinnerde de jonge mensen er zaterdag aan, dat dc vrijheid niet als manna uit de hemel kwam maar dat die bloe dig bevochten moest worden. Met Postgiro steeds snel cn precies op tijd uw salaris, loon, pensioen of ander inkomen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9