£cld6c(BomcmiM Iljoesjin stort neer bij Berlijn: 156 slachtoffers 9 l m\ Min. Rippon praat met Idi Amin DUUR IJSJE VVD-BESTUUR ACHTER WIEGEL Politie zoekt moordenaar van weduwe Fischer blijft eisen DATSUN GEËXPLODEERD IN DE LUCHT 1 r- Ceidoc Qowumt Hartoperatie van Barnard mislukt Ministerverhoging schoolgeld gaat door D0SRI-LFCI Me JAARGANG NR. 18774 DINSDAG IS AUGUSTUS 1871 TV-SELECTIE VANAVOND: Ned. I: 19.05 uur Flaxton Boys; 19.30 uur Dier en vriend; 20.20 uur Twee rielen, één verlangen - tv-spel; 21.55 uur Wereldraad van Kerken. Ned. II: 19.05 uur Zomaar een zomeravond; 21.00 uur De commissaris; 22.00 uur Joy riding, film. VRIJ KOEL Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige noordelijke wind. Minimumtem peraturen omstreeks 12, maxima ongeveer 20 graden. NIJMEGEN (ANP) Een 13-jarig zoontje van een Nijmeegse wegenbouwer, die trek kreeg in een ijsje maar opzag tegen een wandeling naar een naburige, ijsverkopende garagehou der, besloot ,voor zijn uitstapje even een tractor te lenen. De draai naar het parkeerterrein ging hem niet goed af, waar door hij dwars door de buitenmuur de garage binnenreed. Zijn vergissing bemerkend, wilde hij achteruit weer door de muur naar buiten, maar vermorzelde daarbij een personenau to die even tevoren voor reparatie was afgegeven. UTRECHT (ANP) Na een hoofdbestuursvergadering van de VVD gisteravond in Utrecht, is bekend gemaakt dat het hoofdbestuur zich volledig verenigd met het door fractieleider H. Wiegel en zijn Tweede Kamerfractie gevoerde beleid tij dens de afgelopen kabinetscrisis Ontkend werd dat er binnen het hoofdbestuur afwijkende meningen zijn. Volgens partijvoorzitster mevrouw H. van Someren-Downer was de vergadering belegd om de hoofdbestuursleden volledig te informeren over de gebeurtenissen van de afgelopen week. „Men vond het algemeen een krankzinnige kabinetscrisis en men wilde wel eens weten hoe alles in zijn werk is gegaan". BERLIJN (Reuter-AFP-AP) Een viermotorige Iljoes jin van de Oostduitse luchtvaartmaatschappij Interflug is gisteren, kort na het opstijgen van het Oostberlijnse vliegveld Schönefeld, in de lucht ont ploft en daarna neerge stort. Alle inzittenden, 148 passagiers en acht beman ningsleden kwamen om het leven. De slachtoffers zijn allen Oost duitsers. De omgekomen passa giers waren voor het overgrote deel vakantiegangers, op weg naar de Bulgaarse Zwarte Zee kust. Het is èèn van de ernstigste vliegrampen in de geschiedenis van de burger luchtvaart; hij volgt, in om vang, op de ramp in Japan vo rig jaar toen 162 mensen om het leven kwamen, nadat hun vlieg tuig met een straaljager in bot sing was gekomen. De brokstukken van de Iljoesjin zijn terecht gekomen bij het plaatsje Küuigs-Wusterhausen, dertig km. ten zuidoosten van Berlijn! Op het moment dat de ramp plaats had, was het hel der weer met goed zicht. Brandweer en medische ploegen waren zeer snel ter plaatse, maar konden niets meer uitrich ten. Een Oostduitse regeringscommis sie onder leiding van minister van verkeer, Otto Arndt, stelt een onderzoek naar de ramp in. Er zijn nu dit jaar meer dan 800 mensen bij vliegrampen om het leven gekomen. De grote rampen van dit jaar zijn: 7 ja nuari, een Caravelle van de Ibe ria stort neer bij Ibiza: 104 do den; 15 maart, een supercara- velle van de Deense Sterling- maatschappij verongelukt bij de Perzische Golf: 112 doden; 5 mei, een DC-3 van Alitalia stort neer op Sicilië: 115 doden; 14 juni, een DC S van de JAL stort neer bij New Delhi: 85 doden; 15 juni. een toestel van de Paci fic Airline verongelukt bove*i Zuid-Vieinam: 81 doden; 18 juni, een Trident van de Bea stort neer bij Londen; 117 do den. (Van een onzer ver slaggevers) AMSTERDAM - Een merkwaardig geval van dubbele persoonsverwisse ling heeft tot ge volg gehad dat de Amsterdamse sub stituut-officier van justitie, mr. J. de Goederen tot bloe dens toe is afge tuigd door twee politiemannen. Terwijl de knokpar tij zich afspeelde, gingen twee in brekers er la chend met een buit ter waarde van 8000 gulden vandoor. Mr. De Goederen zag toevallig hoe twee mannen zich via een gebroken ruit toegang ver schaften tot een electrotechnisch bedrijf. Hij draai de meteen het Off. van Justitie door politie in elkaar geslagen alarmnummer, beluste inbrekers waarop de centra- tegenover zich le twee in burger had, en nam de geklede recher- benen, cheurs, die toeval- De twee recher- lig in de buurt cheurs op hun waren, naar de beurt trokken de de. Bij aankomst zagen de politiemannen een heer staan. Ze vroegen hem of hij misschien had opgebeld. Mr. Van Goederen - want die was het - had echter geü niformeerde agen ten verwacht, raakte in de ver onderstelling dat hij de op wraak conclusie, dat de vluchtende man een inbreker was, achtervolgden hem en dienden hem rake klappen toe toen hij zich tegen zijn aanhou ding verzette. Pas in de politieauto kwam de ware toedracht aan het licht. De werkelij ke inbrekers had den toen al lang dankbaar de af tocht geblazen. Bij het huis van de vermoorde we duwe in Amsterdam was het een gaan en komen van politie, ma rechaussee en leden van de Am sterdamse moordbrigade. Buurt bewoners wilden zich van dit alles niets laten ontgaan. Kamerdebatten op televisie HILVERSUM De NOS-televisie zal de voor donderdag aange kondigde regeringsverklaring alsmede het daarop volgende kamerdebat geheel en recht streeks uitzonden. Bovendien zuBen samenvattingen worden gegeven ten behoeve van dege nen, die het debat niet volledig kunnen volgen. De reportage'? uit de Tweede Ka mer beginnen donderdagmorgen om elf uur via Nederland 2 met de regeringsverklaring. De eer ste samenvatting wordt donder dag gegeven van 18.15 tot 18.45 uur via Nederland 1. Om onge veer 23.10 uur zal de tweede sa menvatting worden uitgezonden. Pakistaan neergeslagen LEIDEN Op de Lammermarkt ter hoogte van het hulppostkan toor is vannacht omstreeks half drie een 37-jarige Pakistaan, in woner van Amsterdam, gevon den in ernstig gewonde toe stand. Zijn ogen waren dichtgeslagen, zijn lippen kapot en bij aan komst in het Academisch Zie kenhuis bleek hij bovendien nog ernstig hersenletsel te hebben opgelopen. Vermoedelijk is er misdrijf in het spel. VANDAAG UIT STAD EN STREEK B. en W. gaan steun zoeken tegen Den Haag pag. 3 Cecille Verhoef heeft meer dan 1 moeder pag. 3 Hearing over nieuw bouwplan in Hoog- made pag. 4 Aanleg brug over Drecht in Leimuiden vertraagd pag. 4 Noordwijkse is pen vriendin van Joseph Luns pag. 5 Leidse Hofjes pag. 5 De voormalige Amerikaanse minister van justitie, Ramsey Clark verklaart hier ten overstaan van een groot aantal journalisten, niet te weten wat voor verklaringen van hem door radio-Hanoi zijn uitge zonden. Clark heeft een bezoek gebracht aan Noord-Vietnam. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de Amerikaanse krijgsgevangenen zullen worden vrijgelaten zodra er een akkoord over de kwestie Viet nam is bereikt. KAAPSTAD (UPI) De Zuid- afrikaanse hartchirurg Chris- tiaan Barnard heeft in de afge- pen nacht In het Grote Schuur ziekenhuis in Kaapstad zijn ne gende harttransplantatie uitge voerd. Na een operatie van zeven uur is de patiënt, de 53-jarige zakenman Martin Franzot, op de operatietafel overleden. Het hart was afkomstig van een 23-jarige spoorwegarbeider die zaterdag aan hersenletsel was overleden. twaalfde harttrans plantatie die in Zuid Afrika is uitgevo.rd sinds dr. Barnard m december 1967 als eerste deze ingreep verrichtte. Van Bar- nards patiënten zijn er nog twee in leven. Het zijn Dorothy Fis her, die op 16 april 1969 een nieuw hart ontving en Dirk van Zijl bij wie op 10 mei een hart transplantatie is uitgevoerd. Het FNTEBBE (AP) Reuter De Britse minister Geoffrey Rippon is vanmorgen in Entebbe aangekomen voor besprekingen met de Oe- gandese president Idi Amin over de uitwijzing van ongeveer 60.000 Aziaten. Rippon vertelde aan verslaggevers op het vliegveld dat zijn doel was,, de toestand op te helderen". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tientallen rechercheurs van de Amsterdamse moordbrigade speuren naar de moordenaar van een alleenwo nende 49-jarige weduwe die gisteravond in staat van ontbin ding, maai door messteken om het leven gebracht, in haar woning aan de Van Ostadestraat werd aangetroffen. De wedu we stond bekend als een excentrieke vrouw. De misdaad is ontdekt door een 6lecht ter been zijnde buurman van het slachtoffer, die wel eens contact met haar had en die dagen lang licht bij haar had zien branden. Ongerust geworden ging hij de woning binnen, waarvan hij de sleutel had. Hij vond er het stoffelijk overschot en alarmeerde de politie in de waan dat het om een zelfmoord ging. De dood bleek, na politieonderzoek een sectie, te zijn veroor zaakt door messteken in bovenarmen en rug, enkel slagen met een stomp voorwerp op het hoofd en wurging met een sjaaltje.Dc vrouw was aan handen en voeten gebonden. Het onderzoek, dat zich in eerste instantie op de buurt concen treert, werdt ernstig bemoeilijkt door het feit, dat de misdaad minstens enkele dagen geleden moet zijn gepleegd. Maar na vrijdag. De moordenaar heeft daarmee een duidelijke voorsprong. Rippon zei dat hij besloten had in Oost-Afrika te blijven om Amin te sprtken, nadat hij gisteravond een formele uitnodiging van de Oe- gandese leider had gekregen. Rippon maakte duidelijk ciat het praktische probleem hoe men de Aziaten binnen drie maanden uit Oeganda moest krijgen het voor naamste onderwerp van gesprek met Amin zou zijn. Rippon was gistrren uit Nairobi in Dar Es Salaam aangekomen voor besprekingen. Ook de presidenten van Kenia en Tanzania hadden geen tijd hem te ontvangen. Intussen treft de Britse overheid voorbereidingen de naar schatting 55.000 Aziaten op te vangen, die op bevel van Amin Oeganda moe ten verlaten. REYKJAVIK Arbiter Lothar Schmid heeft vanmorgen het protest afgewezen van Robert Fischer tegen het niet verschij nen van de zieke Boris Spasski voor het spelen van de veertien de partij van de tweekamp om de wereldtitel schaken in Reyk javik. Fischer vond de dokters verklaring, volgens welke Spasski werd aangeraden niet te spelen, te vaag en onvolko- Schmid heeft dit protest bespro ken met Harry Golombek, de oudste vertegenwoordiger van de internationale schaakfedera tie, wedstrijddokter Ulvar Thor- darson en een IJslandse advo caat. Inmiddels heeft Fischer middels zijn secondant Fred Cramer weer twee eisen ingediend bij de wedstrijdleiding. Ten eerste wil hij dat drie-achtste of het aandeel van de verliezer van het prijzengeld wordt gedepo neerd bij een bank, ten tweede heeft Fischer er eens te meer op aangedrongen te zorgen voor betere speelomstandigheden in de sporthal. Hij doelt daarbij op het verwijderen van de voorste zeven rijen stoelen en het weren van kinderen. BEHALVE In het mijndorp Cuesme in de Bel gische Borinage is dit monument opgericht. Het is een eeuwig brandende mijnlamp als eer bewijs aan de mijnwerkers. Na 13 jaar uitstel tiaar gevangenis ROME (DPA) De 38-jarige Italiaanse Nunzia Federico die kans heeft gezien 13 jaar aan een arrestatiebevel te ontkomen door dicht op elkaar volgende zwangerschappen, is zondag op het vakantieeiland Ischia tenslotte geschikt bevonden om in hechtenis te worden genomen. In juli bracht Nunzia haar tiende kind ter wereld. Er waren in totaal twaalf arrestatiebevelen tegen haar uitgevaardigd we gens verdenking van sigarettensmokkelarij. DEN HAAG Minister Van Veen (Onderwijs) is niet van plan zijn voorstel tot verhoging van het schoolgeld bij het middel baar onderwijs in te slikken. Op het ministerie wordt de laatste hand gelegd aan het schriftelijk antwoord van de minister op het schriftelijk voorlopig ver slag uit de Tweede Kamer. Zijn antwoord zal de minister verge zeld doen gaan van enige wijzi gingen in zijn voorstel. De voorichtingsdienst van het mi nisterie weet echter al met ze kerheid te melden, dat de ml- nister niet zal voorstellen leer plichtige kinderen schoolgeldvrij te laten. Eer van de hoofdpun ten van kritiek uit de Kamei* was dat minister Van Veen ook leerlingen die nog onder de leerplicht vallen, schoolgeld wil laten betalen Sinds het begin van de jaren vijftig is leerplich tig onderwijs schoolgeldvrij. De schoolgeldverhoging zoals de minister die in zijn wetsontwerp voorstelt moet de schatkist per schooljaar 80 miljoen extra op brengen. Vluchtpoging vanuit kamp Long Kesh BELFAST (UPI) De 263 leden van het Ierse republikeinse leger die In het Noordierse inter neringskamp Long Kesh verblij ven, konden blijkbaar niet wachten tot het moment dat de politici overeenstemming heb ben bereikt over hun vrijlating. Dus probeerden zij via een tun nel uit het kamp te ontsnappen. Volgens een bekendmaking van het Britse leger ontdekten be wakers van het kamp gisteren de 30 meter diep gelegen tunnel vlakbij de heg van draden die om het kamp is aangebracht. Verwacht werd dat de tunnel binnen enkele dagen gereed had kunnen zijn waardoor 60 man in een bepaalde sectie van het kamp ongehinderd hadden kun nen ontsnnppen. Volgens de lc- gerwoordvoerder wus de tunnel goed gebouwd, met een houten vloer en houten daksteuncn. Bij een bomaanslag in Belfast Is gisteren een Britse militair ge dood. (ADVERTENIIE) De grote winnaar in stijl en techniek Officia.I DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK (ADVERTENTIE) HEDENAVOND op het sportpark van DOSR Aanvang 18.30 uur Nederland heeft er weer verkeersbord bij. Wie normaal een auto parkeert met twee wie len op het trottoir maakte een goede kans op een bon. Wie bij dit bord. dat de gemeente Til burg gisteren in een aantal smalle straten van de stad plaat, ste, normaal parkeert, krijgt nu een bon.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1