Noord wijk gelukkig met van bloemenkassen niet bouw Ook Het Honk getroffen door bezuinigingen Record aantal leden bij TOP Koopavond voor heel Oegstgeest Fleurig Ons van corso Buiten5 IS OOK Wat u moet weten Tachtig jarige zwemt elke morgen in De Zijl Particulier helpt St. Jeanne d'Arc aan nieuw onderdak Zwembeker voor Andreasschool De Leidse Hofjes (8) MAANDAG 14 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Kinderen van „Ons Jonderen, verkleed, versierd, Buiten", het grote volkstuin complex in Leiden-noord, dat zich door de aanleg van de Me- renwijk klemgezet weet, hebben zaterdagmiddag een bloemen corso gehouden, dat klonk als een klok. Aangemoedigd door échte muziek met echte majo rettes, die niet alleen het beste maar ook steeds het mooiste beentje voorzetten, trok een lan ge stoet van kinderen met kar ren, fietsen, steps en kruiwa gens vol bloemen door het tuin complex en een deel liggende straten: „Ons Buiten" is immers één met de omge- ving, ook al wordt het door ge- Bij de foto: de fleurige stoet trekt vaarlijke wegen doorsneden! door zonnig Leiden-noord. gepruikt maar vooral goedge mutst, toonden staaltjes van kleurenkeuze en compositie, waar de routiniers van Rijns burg en Lisse niet veel meer aan hadden kunnen verbeteren. ,Corso-van-de-koude-grond?" Ja. Maar het was de eigen grond (van pa). En wat daarop groeit, dat houdt een flatbewo ner niet voor mogelijk. Een jury, samengesteld door de be sturen van de Leidse volkstuin verenigingen, kende de prijzen toe, die door de heer Visser, oud-voorzitter van de Neder landse Bond van Amateurtuin ders, werden uitgereikt. NOORDWJK Het gemeentebe stuur van Noordwijk heeft ver schillende bedenkingen tegen een rapport over de ontwikke ling van het bloembollenbedrljf, dat in opdracht van de gemeen ten Hillegom, Lisse, Noordwij- kerhout, Noordwijk, Sassen- helm, Voorhout en Warmond is samengesteld. Een der redenen voor dit onderzoek was de ten dens, dat vele kwekers zich gin- LEIDEN Viscollege Oase heeft afgelopen weekend een wedstrijd gevist in de War- monder Leede. De heer We ber kwam een vangst van 30 vissen, die in totaal 2475 gram wogen, als winnaar uit de strijd. De heer Bom- mands werd met 28 vissen (1857 gram) tweede en de heer oRelandse met 13 vis sen (1835 gram) derde. Leiden Hengelsportver eniging De Forel heeft afge lopen zaterdag weer een wedstrijd gehouden in het Oegstgeesterkanaal. Er werd 2x2 uur gevist. De heer A. Ooijendijk kwam als winnaar uit de strijd met 4360 gram. Zijn naamgenoot J. C. Ooij endijk werd tweede met 2500 gram. H. Ooijendijk derde met 2200 gram. Leiden Kaatsers uit Lei den, Rotterdam, Ridderkerk en Den Haag hebben zater dag in de Maasstad een wed strijd gespeeld. Uitslag: Klasse A. i. J. v.d. Meer, Rotterdam en S. Haarsma Ridderkerk, 2. J. Bijlsma en B. Faber, Rotterdam. 3. D. Kootstra en F. van Sinderen Ridderkerk. Klasse B: 1. G. v.d. Meulen Noordwijk; H. Kamstra en C. Ozinga Rot terdam. 2. L. v.d. Meulen Noordwijk. E. Wiersma Den Haag en W. Gaastra Ridder kerk, 3. K. Veenstra en G. Plantinga Rotterdam en H. Veldstra Noordwijk. Leimuiden Hedenavond begint zangvereniging,Excel sior weer met de repetities. Deze worden dit seizoen ge houden in het Gereformeerde Kerkgebouw. Het kinderkoor heeft 35 leden vanaf 6 jaar, zij zingen om 6.45 uur. Het meisjeskoor heeft slechts 12 leden, zij zingen om 7.30 uur. Dit koor heeft dringend aan vulling nodig. Het gemengd koor bestaat uit^38 leden, zij zingen om 8.15 uur. De koren staan onder leiding van Frits Heil. LISSE De postduivenver eniging De Luchtklievers heeft afgelopen weekend deelgenomen aan een wed vlucht vanaf SL Dizier (404 km.). Aankomst 1ste duif 12.2? uur, laatste duif 13.02 uur. De eerste 10 aankomen de duiven waren van: 1. J. Mol, 2. C. v. d. Poll, 3. W. Akkerman, 4. Jac van Es, 5. L. v. d. Hoorn, 6. M. de Vreugd, 7. J. v. d. Hulst, 8. J. Arrachart, 9. L. v. d. Hoorn en 10 .H. van Reste ren VOORHOUT De Postdui venvereniging De Voorhouter heeft deelgenomen aan een wedvlucht vanaf St. Dizier (400 km.). Aankomt eerste duif 12.26 uur, laatste duif 13.16 uur. De eerste 10 aan komende duiven waren van: 1. J. Berg, 2. L. Bax, 3. L. v. Steijn, 4. J. Berg. 5. P. An- gevaare, 6. N. Dijsselbloem, 7. A. Diemei, 8. L. Bax, 1. J. Berg en 10. P. Angevaare. TER AAR Het afgelopen weekend behaalde de Ter Aarse atleet Jack Smits zijn derde overwinning in negen dagen. Hij liep een 15 km. wegwedstrijd voor vetera nen, welke was georgani seerd door de a.v. Hellas uit Utrecht. Aan deze wedstrijd nam ook deel de heer P. van Alphen van AAC uit Amster dam, die dit seizoen nog niet was verslagen, maar hij moest deze keer in Jack Smits zijn meerdere erken- WASSENAAR De R.K.S.V.-Blauw Zwart zal op vrijdagavond 25 augustus a.s. te 20 uur in de kantine aan de dr. Mansveltkade de jaarvergadering houden. On der meer zullen de diverse jaarverslagen aan de orde komen. Bij de bestuursver kiezing zijn de heren Ouds hoorn en Kouwenhoven aftre dend doch herkiesbaar. Voor de elftalcommissie worden voorgesteld de heren A.v.d.Drift sr., R.de Jong en C.Knijnenburg. De heer A.Riem heeft voor het lid maatschap Van deze com missie bedankt. LEIDEN— Aan het eind van de braqhten een bezoek aan de vakantie-aktivfteiten, vrijdag- „stuivertjesmarkt" zo genoemd, avond, heeft het clubhuis Het omdat men overal sechts 5 centl Honk in Leiden-Noord afscheid hoefde te betalen, genomen van mej. Van der De aktiviteiten in de week hadden Voort. overigens ook alle belangstel- Deze leidster moet, zo zei pater ling. Maandag namen ongeveer de Ponti, noodgedwongen elders 150 kinderen deel aan de wed- emplooi gaan zoeken, want strijden straattekenen en vissen zij is een van de slachtoffers van de bezuinigingen op het mi nisterie van CRM. Mej. Van der Voort mag dus ook niet vervan gen worden omdat het ministe rie van mening is, dat er vol doende jeugdleiders in Leiden- Noord zijn. De laatste dag van de vakantie- aktiviteiten vierde de jeugd de hele kermis op het plein voor Het Honk waar 15 stands waren gemaakt voor grabbelen, ballen- gooien en pannekoekenbakkerij. Naar schatting 1000 kinderen de puzzeltocht; dinsdagmor gen staken 110 kinderen de han den uit de mouwen met een schoonmaakactie in de buurt, terwijl 's middags 160 jongens en meisjes naar de film in de r.k.-school kwamen. Woensdag waren er behendigheidswedstrij den op de fiets. Daaraan namen 57 kinderen deel. De Honkolym- piade, opgeluisterd door twee majoretten-groepen, trok 85 jon gelui, die om het hardst met el kaar wedijverden in een 10- kamp. v*-: 7*".. \- Manama LEIDEN Ruim vierhonderd visliefhebbers namen zaterdag j.l. deel aan een viswedstrijd, die de jubi lerende Leidse Politie Sport Vereniging georganiseerd had in samenwerking met de Hengelaarsbond van Leiden e.o. Met een meter of vijf tussenruimte zaten de vissers langs de hele Kanaalweg en een deel van de Roomburgerweg. Het was een gezellige druktevan tien tot twaalf hebben de sportvis sers al hun geheime procédé's aangewend om zoveel mogelijk „bovenmaatsen" op de kant te krijgen. Daar de opbrengst ten goede kwam aan de sport voor gehandicapten en er bovendien zeer aantrekke lijke prijzen beschikbaar waren, die de heer Westbroek, secretaris van de LPSV, op méér deelnemers gerekend. Niettemin dankte voorzitter D. J. Verzijden alle vissers voor hun komst want daardoor kan toch nog een fors bedrag aan het goede doel worden geschonken. LEIDEN Het was vanmorgen feest in het oude Kooibad De Zijl. Men vierde de tachtigste verjaardag van de heer J. van der Linden. Deze krasse baas zwemt al siinds jaar en dag elke morgen om 7 uur een paar rondjes in het frisse bronwater. Daarna doet hiij wat trimoefe- ningen op het grasveldje. Elke dag, weer of geen weer. Vol gens zeggen al sinds de opening van het uit de twintiger jaren daterende bad. Hij woont in Lei den Zuid-West. Voor hij aan zijn dagelijkse zwemrondjes kan be ginnen, moet hij dus heel wat ki lometertjes fietsen. Je blijft er fit bij, is zijn devies. ZOETERWOUDE— De landelijke rijvereniging „Jeanne D 'Are" die aan het begin van het jaar nieuw leven werd ingeblazen en zich sinds vier maanden weer aktief met de paarden en pony's bezig houdt krijgt een ander on derdak. Het bestuur heeft beslo ten om het aanbod van de heer Fafié, die nu de voormalige boerderij van de heer Hogewo- ning achter „Oud Raadwijk" bewoont, om gebruik te maken van zijn manege te accepteren. Aan het paardrijden in de Haflo- manege in verenigingver- band zal daarmede een einde komen. Men heeft nu de be schikking over negen paarden. Voor de pony-afdeling blijkt veel belangstelling te bestaan. Het aantal enthousiaste kinde ren is vanaf het begin groter gebleken dan het aantal be schikbare pony's. In overleg met de eigenaars zal voor iedere pony een vaste rui ter of amazone worden gezocht. Enkele adspiranten zullen dan moeten afvallen maar voor hen komt hopelijk in de toekomst een uitbreiding van het aantal pony's. De pony-afdeling zal op zaterdag blijven rijden en eveneens wor den overgebracht naai- de ma nege van de heer Fafié omdat op het terrein nabij Haasbroek" binnenkort zal worden begonnen met de aanleg van het zwem bad. Aan de gemeentelijke sportcommissie is verzocht het terrein dat voor de paarde- sport bestemd is nog enige tijd in reserve te houden. Overigens is het bestuur op zoek naar een nieuwe secretaris om dat de heer H. v.d. Lans, één van de belangrijkste figuren achter de nieuwe opbloei Jeanne D 'Are, binnenkort gaat verhuizen naar het oosten het land. SASSENHEM Voor de korfbal vereniging TOP staat het nieu we seizoen weer voor de deur. Een record-aantal leden, ruim 200, zal het komend seizoen de rood-witte kleuren verdedigen. De leden zijn onderverdeeld in 15 ploegen, t.w. 3 senior-, één ju nior-, 5 aspiranten-, 6 pupillen- teams. De training is reeds weer begonnen en onder leiding van de nieuwe trainer Hans van Zonneveld worden de zaken se rieus aangepakt. Alles wordt in het werk gesteld het jubileum jaar TOP bestaat in 1973 45 jaar ook op sportief terrein tot een succes te maken. Op an dere terreinen gaat het de ver eniging goed, want op het korf balterrein zal binnenkort een fraaie kantine gebouwd worden met grote bergruimten, keuken, bestuurskamer, waarmee het sportpark zeker verrijkt zal worden. Afgelopen zaterdag zijn weer de eerste wedstrijden ge speeld. TOP oefende, zoals de laatste jaren gebruikelijk, tegen de Leidse overgangskiasser Per- nix. De thuisclub speelde vooral in de le helft een sterke partij korfbal en wist zelfs een 2—0 voorsprong op te bouwen door doelpunten van Dick Imanse en Sybrand Kamer. In de 2e helft kwamen de Leidse oranjekragen terug. Zij waren nu zuiverder in afwerking en kwamen tenslotte op 4—2. Het werd een rustige •oefening, waarbij met name de heren getest moesten worden, omdat daar de concurrentie erg groot is. Zaterdag a.s. fent TOP in Den Haag tegen Dubbel Zes. Ook 3 aspiranten en één pupillenploeg oefenen te gen Dubbel Zes. OEGSTGEEST De winkels van Oegstgeest zullen op donderdag avonden tot 21.00 geopend kun nen blijven als de gemeente raad instemt met het voorstel 31 augustus tot 1 september 1973 -, zodat ln de praktijk getoetst kan worden of Oegstgeest wer kelijk behoefte heeft aan een koopavond. BaiW.Dc ontheffing van ontheffing zal geklen voor heel 1 Oegstgeest. Daarmee negeert het college wel het advies van de Kamer van Koophandel, die adviseerde de koopavond alleen in te stellen voor de winkels na bij de Lange Voort. De winke liers van de Lange Voort rijn in overgrote meerderheid vóór een koopavond (26 voor en 2 tegen), terwijl de winkeliers elders, ge groepeerd in Oegstgeest Actief in meerderheid tegen zijn. Bij Oegstgeest Actief zijn 14 aange slotenen vóór een koopavond, maar 39 middenstanders zijn te gen de koopavond. Bij de instel ling van een koopavond zullen echter ook een aantal tegenstan ders hun winkels open houden. Ben W negeerden het advies van de K.v.K. om alleen ontheffing te verlenen voor de Lange Voort, omdat men in Oegstgeest geen herhaling van Leiden wil. Daar gold een ontheffing aan vankelijk maar voor een deel van de stad, maar de regeling moest spoedig uitgebreid wor- Duits meisje uit zee gered NOORDWIJK De 20-jarige Duitse badgaste Gertrud Rose Kettnich uit Aken heeftbhaar le ven te danken aan het feit, dat de heren De Vries en Quatfass, beiden behoren tot de Noord wij kse strandpolitie, op hun vrije middag gingen zwemmen. Ter hoogte van de strandpost gin gen zij zee in en toen zij een eindje gezwommen hadden, hoorden zij plosteling in het Duits om hulp roepen. Het bleek afkomstig van het meisje, die niet meer tegen de sterke stroom op kon en volkomen uit geput was. Zij was te ver van de kust om te worden opge merkt en waren de agenten een paar minuten later gekomen, dan zou zij stellig zijn verdron ken. Slechts met grote moeite slaagden de politiemannen er in de dren kelinge door de ruwe zee aan de wal te brengen. In de politiepost werd het dodelijk vermoeide meisje wat op ver haal gebracht, waarna zij naar haar vakantieadres kon terugke- den. e argumenten voor een koop avond in Oegstgeest zijn: de consumenten willen het; voorzienlngenpeil in Oegstgeest mag niet achter blijven bij an dere gemeenten waar wel een koopavond is en een eigen koop avond zal waarschijnlijk de af vloeiing van koopkracht naa ders matigen. gen toeleggen op de teelt van bloemen in kassen. Enerzijds werd dit positief gewaardeerd als een welkomene vortzetting van de werkgelegenheidsmoge lijkheden in de streek, doch an derzijds groeide het besef, dat een nlet-gelelde ontwikkeling af breuk zou kunnen doen aan de aantrekkelijkheden van het landschap. Men vreesde dat het ontstaan van een glazen stad schade zou kunnen berokkenen aan het toerisme. Het onderzoek zou zich allereerst richten op de structuur van de glascultuur en vervolgens zou den planologische maatregelen warrender", schrijven b. en w. van Noordwijk aan de raad. Da planologische beleidsbepaling voor deze streek, die via een achterdeur was binnengehaald zal zinloos moeten blijven, zo lang de vrijblijvendheid van alle betrokken gemeenten ten aanzien daarvan niet zou wor den opgeheven. Het doen van verdere uitgaven voor een zoda nig doel had het gemeentebe stuur van Noordwijk dan ook als verantwoord van de hand gewezen. Het openen van de mogelijkheid nieuwe buiten plaatsen te stichten, achtten B« W. geen reële zaak ter begeleiding van de ontwik- Ten aantien van het hoofdstuk at keling kunnen worden ontwor pen. De structuurstudie ver scheen in het begin van 1970, doch het tweede deelrapport - de planologische maatregelen - bleef zolang uit, dat Noord wijk inmiddels moest overgaan tot vaststelling van het zgn. plan Buitengebied. Uitvoerig gaat het gemeentebestuur in een nota aan de raad in op de betekenis van de structuurstudie en het kortgeleden tot stand ge komen tweede deelrapport. Een der conclusies in het rapport is, dat een zuiver bollenbedrijf minimaal een areaal van 5 hec tare nodig heeft. Van het ont staan van een glazen stad in de bollenstreek zal volgens het rap port geen sprake zijn. Het Noordwijkse gemeentebestuur is daarvan niet zo zeker, zo blijkt uit de nota. Daarbij dient te worden bedacht, dat de bouw van één enkele kas de aantrek kelijkheid van het landschap kan bederven. In het laatste hoofdstuk van het rapport wordt onder meer de ongebreidelde bouw van bedrijfswoningen als grootste gevaar voor het land schap aangeduid. Noordwijk meent dat haar bestemmings plan voldoende mogelijkheden biedt om dit tegen te gaan. e oorspronkelijke taakstelling van planologische maatregelen ter begeleiding van de kassen bouw is inmiddels omgescha keld tot „planologische verken ningen in de streek". Tegen deze omschakeling heeft het ge meentebestuur van Noordwijk zich van meet af aan verzet. Zij acht het facet van de kassen bouw een te gering aangrij pingspunt en meent dat eerst de nodige structuurstudies voor da gehele streek dienen verricht te worden. Dit verschil van inzicht met de andere bollenstreekge meenten heeft uiteindelijk geleid tot een aanvullende nota „Voor stel ontwikkelingsplan overleg Bloembollenstreek". „De situa tie werd nu alleen maar ver- gemeen ruimtelijk kader neemt Noordwijk een zekere mate van terughoudendheid in acht, opdat niet vooruitgelopen wordt op da resultaten van het eigen struc tuurplan. Niettemin levert het rapport wel belangrijke gege vens voor de eigen studie, zoals het belang van bepaalde gebie den voor de hyacinthenteelt. Knokpartij voor dancing Club 68 1 NOORDWIJK Bij de bar- dancing Club 68 aan de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee ontstond eon nachte lijke knokpartij tussen enke le dronken jongelui en perso neel en bezoekers van de zaak. Het handgemeen begon toen de portier aan de jongemannen de toegang weigerde, waarop een van hen, een 21-jarige chauffeur uit Noordwijk, de portier aanviel en klappen uitdeelde. Ook werd de man tussen de benen geschopt. De chauffeur raakte toen slaags met een bezoeker van de zaak, die de portier te hulp kwam. Weldra lag toen een kluwen vechtenden over de straat. De vechtersbaas, die met zijn vrienden van een feestje kwam waar flink was gedronken, wond zich zozeer op, dat hij ook nog een paar ruitjes van de deur van de bar-dancing stuk sloeg. Hij werd later op de Nieuwe Zeeweg door de poli tie aangehouden en ingeslo ten. De jongeman bleek zich reeds eerder aan mishandeling en verzet tegen de politie te hebben schuldig gemaakt. VOORHOUT— De Andreasschool heeft afgelopen zaterdag in het Columbiabad weer de estafette- wedstrijd tijdens het jaarlijkse zwemfeest gewonnen. Het was voor de derde maal dat deze 1. John Bel, 2. John van Loon. Leeft, van 11 t/m 13 jaar 1. Anja v.d. Lans, 2. Marjs van Loon. Boven 14 jaar. 1. Ce> rard van Loon, 2. Peter Heem» kerk. school won. De wisselbeker Hordenzwemmen. 1. Peter Heem» houdt zij nu definitief in haar kerk, 2. Marja van Loon, 1 bezit. De zwemwedstrijden trok- Marjan van Kempen, ken vele enthousiaste deelne- Autobanden-ballon opblaas-race L mers en toeschouwers. Deze Conny v.d. Poel, 2. Angeliqu* laatste categorie had veel ple- van Schie, 3. Maarten de Jong zier aan het spectaculaire num- Troostprijs Jos Bel. mer hoogduiken, waaraan ook Quatre Mains. 1. Ton Suykerland door enkele heren van boven de Peter de Jong. 2. Conny v 30 werd deelgenomen. Werkhoven-Pauiinc v. Schie, 3 Uitslagen: Teddo Goslinga-Renee Nederpel, Bailonnen-knljp-dulkschijf-racc. 1. 4. Jan de Graaf-Roelof J. vai Hans v.d. Eist, 2. Peter Aart- lerssel. man, 3. Angelique van Schie, 4. Onderwater-zwemmen met ouver André Zonneveld, Troostprijs ture. 1. Peter Heemskerk, 2 Ron Bel. Gerard van Loon, 3. Marja d< Hinderniszwemmen onder 12'jaar. Jong. Troostprijs Ronnie v.d 1. Jan de Graaf, 2. Dolinda v.d. Berg. Hulst, 3. Hans Homan. Pech- Hinderniszwemmcn-geklecd. I prijs Anja v.d. Nieuwendijk. Peter Heemskerk, 2. Marja vai Hoogduiken. Leeftijd t/m 10 jaar. Loon, 3. Marjan van Kempen. Bethanië- of Emmaüshofje LEIDEN Bethanië. Geliefkoosd oponthoud van de Heer. Waar Martha, de actieve, en Maria de beschouwende, onder één dak woonden. Beiden gastvrij: de één vol aandacht voor het tijde lijk welzijn van de gast, de an der onmiddellijk klaar om „het beste deel te kiezen" en te luis teren naar de dingen, die (nog) niet van deze wereld zijn. Bethanië: ideale naam voor een hofje. Maar voor het hofje aan de Kaiserstraat kennelijk nog niet volmaakt genoeg. Daarom werd het ook „Emmalis" ge noemd, naar de plaats waar Christus bleef toen de avond viel. Die naamgeving vertelt veel over de intentie, waarmee Jonkvrouw Agatha van Alkema de het in 1563 stichtte, vlak naast de „Cruyskapeile" van het Jeruzalemhofje, dat in 1467 als eerste hofje in Leiden was gesticht. Waarschijnlijk maak ten de bewoners van het Betha- niëhofje ook gebruik van de ka pel, waardoor er een hechte ge meenschap bestaan moet heb ben tussen de twee hofjes. De kapel is nu weg, maar de toe gangshekken tot de beide hofjes liggen maar twee huisnummers uit elkaar. Het Bethaniëhofje werd in 1907 geheel gemoderni seerd, waardoor het zijn oor spronkelijke karakter totaal verloor. Zelfs het centrale tuin- stilte verwacht als men een hd* je binnenloopt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3