Spartak haakt af Engelse competitie ging incidentrijk van start id BOYCOT MÜNCHEN GERINGER Uitbundig begin Helmond Sport I -y UEFAJEUGD VERSLAGEN Leeds met 4-0 door Chelsea verrast WfÊ Donner bijt in het zand w1WgWr' w SPORTBIJLAGE MAANDAG 14 AUGUSTUS 1972 A 6 LONDEN De Engelse voetbalcompetitie heeft een bijzon der rumoerige start gehad. Toen zaterdag de balans opge maakt kon worden, telde men drie uit het veld gestuurde spelers, 51 voetballers met een waarschuwing, 28 gearres teerde heethoofdige supporters en 26 gewonde voetballief hebbers. Voorwaar een respectabele oogst voor de eerste competitiedag. Van de drie door scheidsrechters verwijderde spelers zijn internationals Larry Lloyd van Liverpool en Wyn Davies van Manchester City de bekendsten. In de ontmoeting tus sen deze clubs in Liverpool raakten zij kort voor rust slaags. In de tweede helft werd Mike Summerbee van Manchester City, dat met 20 verloor en dus wel een heel slechte dag had, opgeschreven. De derde weggestuurde speler volgens de nieuwe strenge regels in Engeland betekent dit automatisch schorsing voor drie wedstrijden was Stan Horne van de tweede divisieclub Fulham. Martin Peters wit shirt in het midden) scoort hier zijn eerste doelpunt van het seizoen voor Tottenham Hotspur in de wedstrijd tegen Coven try. De arrestatiegolf was bij Leices- ter City—Arsenal, waarin de Londenaren via een penalty door Alan Ball met 1—0 won nen. Er ontstonden na deze strafschop op de tribunes mas sale vechtpartijen, die behalve 28 arrestanten ook 26 "ewonden opleverden. Wat de sportieve kant van de eer ste competitiedag betreft was de 4—0 nederlaag van de Engel se bekerhouder Leeds United uit tegen Chelsea een complete schok. Chris Garland (2x), Pe ter Osgood en Charlie Cooke voltrokken het vonnis over Leeds, dat de bijna een miljoen gulden gekost hebbende nieuwe aanwinst Trevor Cherry in het scheidsrechterboekje genoteerd zag worden. De Engelse kampioen Derby County bleef uit in Southampton met 11 ternauwernood op de been. Derby speelde zeer matig, zeker niet in kampioensvorm. George Best, vorig seizoen de voetbalwereld schokkend met zijn vlucht naar Spanje en de mededeling, dat hij stopte met voetballen, werd luid toege juicht bij Manchester United— Ipswich Torn. Best, die een vinger had gebroken, speelde de hele wedstrijd mee maar kon niet verhinderen, dat de Mancu nians een nederlaag van 2—1 le den. „Met de hulp van de politie zullen we alles doen om de moeilijk heden, die u op de tribunes ver oorzaakt, te voorkomen". Met deze woorden verklaarde Willie Waddell, manager van de Glas gow Rangers, zaterdagmiddag voor het begin van de wedstrijd tegen Clydebank, de baldadige supporters van de Rangers de oorlog. „De Rangers Football Club wil niets meer te maken hebben met degenen, die open bare eigendommen beschadigen, met flessen gooien, vechten en hun boosaardigheid uiten in ge mene en obscene taal. Door hun ratachtige optreden zijn wij pu bliekelijk geteerd en met veren besmeurd", aldus Waddell. Zoals bekend zijn de Glasgow Rangers door de UEFA voor een seizoen van Europa Cup-voetbal uitgesloten na de incidenten bij de door de Schotten gewonnen finale van de bekerwinnaars in Barcelona. De Westduitse voetbalkampioen Bayern Milnchen heeft zaterdag in Valencia het toernooi om de .Naranjabeker" gewonnen". De Duitsers speelden in de laatste wedstrijd gelijk (1—1) tegen Valencia. Eerder had Bayern met 2—0 van Feyenoord ge wonnen. De laatste wedstrijd werd door 30.000 toeschouwers bijgewoond. (Van onze sportredactie) MOSKOU De tegenstander van FC Den Haag in het komende Europa Cup II-ge- beuren, Spartak uit Moskou, is er niet in geslaagd de Russische beker te verove ren. Dat kleinood ging gistermiddag naar stadgenoot Torpedo. De finale van het Russische bekertoernooi is een enerveren de aangelegenheid geworden. Tweehon derdveertig minuten voetbal waren nodig om te beslissen, wie in het seizoen 1973/1974 de Russische eer in het Euro pees bekertoernooi mag verdedigen. In een hitte van maar liefst 35 graden werd zater dag in Moskou voor honderdduizend toeschou wers de eerste finale-wedstrijd gespeeld. Noch na negentig minuten, noch na een verlenging van twee maal een kwartier, hadden die honderddui zend doelpunten gezien. En dus moest de finale opnieuw gespeeld worden. Dat gebeurde gistermiddag, andermaal in een tro pische hitte, andermaal voor 100.000 toeschou wers, andermaal in het Leninstadion. En ander maal werd er in de reglementaire speeltijd geen beslissing bereikt. Ook de verlenging bracht geen verandering in de gelijke stand, die na negentig minuten op het scorebord stond: 1—1. Strafschoppen moesten de uiteindelijke beslissing opleveren. Het geluk was aan de zijde van Tor pedo. Drie maal schoot Torpedo er een in, Spar tak trof geen doel. Voor de vijfde maal was de Russische beker in handen van Torpedo. Spartak is do laatste week toch al niet zo gelukkig. Eer der vorige week verloor het in de competitie met 3—1 van Karpaty. Maar liefst eenenvijftig maal hebben de Engelse scheidsrechters zater dag op de eerste speeldag van het betaalde voetbal de gele kaart moeten trekken. Hier gaat John Kaye van Huil tweede divisie) bij arbiter Yates op de bon. g zate ;tonn« iviljo* plaats Tseai» groo ler. D schaal dat 4 Leid* Laats» over i s, igevef lbreM allerrf sijn 4 melddi Do# Turt HEERENVEEN Dank zij betere doelcijfers dan Neder land heeft Denemarken zaterdag in Heerenveen het vier- landen UEFA-jeugdtoernooi gewonnen. De Denen speel den in de laatste wedstrijd gelijk tegen Nederland: 0. Noorwegen versloeg Zwitserland met 10. Het enige doel punt in deze ontmoeting werd na de rust gescoord. De eindstand is: Denemarken 3 1 2 0 4 51; Nederland 3 1 2 0 4 2—1; Noorwegen 3 1 2 0 4 2—1; Zwitserland 3 0 0 3 0 1—7. Zowel Denemarken als Nederland versloegen Zwitserland en speel den tegen Noorwegen gelijk. De Zwitsers eindigden zonder pun ten op de laatste plaats door een vrij matte vertoning met weinig reële scoringskansen aan beide kanten. Het spel speelde zich voornamelijk op het middenveld af. nederlaag van 1—0 tegen individueel Noorwegen. In de laatste wed strijden van het toernooi maak ten de Noren de beste indruk. Het ook nu weer professioneel spe'lende Noorse jeugdelftal overtroefde de jonge Zwitsers, die overigens het keiharde duel niet schuwden, op alle onderde len. Alleen de schotvaardigheid liet bij de Noren nogal wat te wensen over. Van de talrijke mogelijkheden om tot een forse score te komen benutten zij er maar een. Dat gebeurde in de 28ste minuut toen Gabriel Hoy- land op fraaie wijze de Zwitser se doelman onhoudbaar^ passeer de. Het beslissende duel tussen Ne derland en Denemarken werd voor de nog geen 500 toeschou wers een teleurstelling. Het was de Nederlan ders technisch iets vaardiger maar zij speelden met te weinig overtuiging. Bij de Denen was het duidelijk te zien dat zij op een gelijkspel mikten. Zij speel den verdedigend sterk met Jens Andreassen als de grote uitblin ker. Ook Nederland had in de defensie zijn beste krachten, vooral Albert Kalkman, trad daarbij op de voorgrond. Jeugd trainer Arie de Vroet was niet geheel tevreden met het spel van zijn pupillen: „In afwer kend opzicht was het team ma tig. Ook fysiek waren de jon gens niet opgewassen tegen de Denen. Wij zullen nog meer.op pad moeten om spelers op te sporen met wie wij onze selectie kunnen versterken. Vooral aan bekwame afwerkers ontbreekt het ons". MÉÉH SMHHBMi -v sa; - Volendam.aanvaller Wim Kras (links achter) scoort vallend het eerste doelpunt voor Volendam 11.1 "j Het tweede doelpunt van Volendam in de wedstrijd tegen De Graafschap kwam van de voet van Jannie Milhren (uiterst links), die doel man Harry Oosterhout passeert. MUNCHEN De kans op een boycot van de Olympi sche Spelen op uitgebreide schaal van de Afrikaanse landen, als protest tegen hi-C/ieng. een van de snelste vrouwen ter wereld (mede-)wereldrecordhoudster op de 100 en 200 meter, deelt in München handtekeningen uit aan Westduitse soldaten. De Formosaanse atlete zal wegens een blessure niet aan de Olympische Sp clen kunnen deelnemen. de deelneming van Rhode- slë, schijnt kleiner te wor den. Zaterdagavond la»t kwam een groep van 34 sportlieden uit Ethiopië In München aan en gisteren werden vertegenwoordi gers van logo (17) en ivoorkust (14) in de Beier- mis' se hoofdstad verwacht. Dc deelnemers van Rhodeslë zijn in MUnchen ln het zelfde ge- deelnemers van het land Zuid- Rhodesië, een Britse kolonie. Dat bij hun eventuele overwin ning het Britse volkslied zou worden gespeeld en dat zij zou den worden beschouwd als Brit se onderdanen. De overkoepe lende raad voor de sport van Afrika aanvaardde het compro- Voor gisteren stond het hijsen van de vlaggen van Ethiopië en Oeganda in het Olympisch dorp op het programma. In MUnchen waren ook al el* kele vertegenwoordigers van Senegal, Soedan en Egypte aanwezig. bouw ondergebracht Portuezen. Ploegleiders zel den dat de atleten, gekozen uit vertegenwoordigers van de ver schillende bevolkingsgroepen In het land, geen tijd hadden hun standpunt over de affaire be kend te maken. „Onze atleten", werd gezegd, „concentreren zich op hun training, niet op politie ke zaken". Tegenover mistische stemming in MUnchen over het deelnemen van de Afri kaanse staten, staat de resolu tie, die zaterdag werd aangeno men tijdens de bijeenkomst van de organisatie voor Afrikaanse eenheid (41 landen zijn aange sloten) in Addis Abeba. Daarin werd gesteld dat de Afrikaanse landen zich zouden moeten terugtrekken, wanneer Rhodesië zou uitkomen op de Spelen van MUnchen. komen bij de spelen van MUn- De eerste secretaris van de orga- zelfde gedragslijn verwachten wij van de landen, die vriend schappelijke betrekkingen met ons onderhouden. „Ten einde dit te bereiken heeft de secretaris de vergadering van de niet-ge- bonden landen, op dit moment bijeen in Georgetown, op de hoogte gesteld van het stand punt van de organisatie van Afrikaanse eenheid. De heer Ekangaki heeft bovendien op nieuw een beroep op West- Duitsland gedaan de Rhodesi- ache atleten geen visa te ver strekken. DEN HAAG Helmond Sport, vorig jaar in de staart, is de nieuwe competitie uitbundig gestart. De zego vaa 1 op De Volewijckers spreekt voor zich. Vitesse-PEC Zwolle 3—2. Hofs 1 Toesch. 7.000 —0, Heskamp 1—1, Hofs 2—1, Een aantrekkelijke derby waarin Rust, Heskamp 22, Vleeming VVV toch de beste kansen had, 3—2. Toesch. 6.000 maar in de laatste fase Roda In een aantrekkelijke wedstrijd gelijke ®core moeit toestaan heeft Vitesse de eerste stap op Vorendam De^Graafschap^ 2—1 de weg terug naar de ere-divlsie gezet. Een verdiende overwin ning. FC Dordrecht—Heerenveen 0—1. Van Beveren 0—1. rust en eind stand. Toesch. 4.000. De eerste wedstrijd van de nieu we combinatie is niet succesvol geweest. Ondanks verwoede to- Kras 1-0. J. MUhren 2-0. De Vries 2—1, rust en eindstand. Toesch. 4.500. De Graafschap had bij Volendam de pech dat het spoedig tegen oen 2—0 achterstand aankeek. Deze klap kwam de ploeg niet meer te boven. SC Cambuur-Wageningen 11. 'ssza 2" E.Tr,c.h,..um;ii,„d, «cd,.njd. waarin Cambuur blij mag zijn technisch beter was, verdiend. HVC-Veendam 1—1. Rust 0—0, Ruiter 0—1, Fraenkel 1—1. Toesch. 4.500. HVC had verdiend te winnen. Het was de hele wedstrijd sterker maar Veendam speelde be kwaam defensief. EindhovenWillem U 21. Van Ransov 1—0, rust, Brans 2—0, Hakkens 2—1. Toesch. 6.500. Eindhoven heeft verdiend de streekderby gewonnen. Het speelde aantrekkelijk voetbal en had een betere balbehandeling. Helmond Sport-Volewljckers 5—1. v.d. Kerkhof 1—0, rust, Krce- kels 2—0, v.d. Kerkhof 3—0. Kreekels 40, Fiene 4—1, Man- ders 5—1. Een uitstekend spelend Helmond Sport heeft in de tweede helft De Volewijckers totaal over speeld. v.d. Stein kreeg wegens trekken aan een shirt do gele kaart. SVV-Fortuna VI. 1—0. Toesch. 7.000 In een spannende wedstrijd heeft SVV gewonnen van Fortune, dat de Schiedammers stevig tegen stand bood. Fortuna SC-Heracles 1—0. Toesch. 5.500 Pas in de tweede helft heeft For tuna SC kans gezien een ver diende overwinning te behalen op het defensieve Heracles. FC VVV-Roda JC 1—1. 0-0 rust. Heynen 1—0, Fischer 1—1. met het gelijke spel. Wagenln- gen was de betere ploeg, maar had geen vaart in de aanval. KATWIJK - Zaterdagmiddag zaten 40 schakers op haringtonnen, die op het strand bij paviljoen P. C. v.d. Bos waren geplaatst, klaar voor een simultaanseance tegen de Nederlandse groot meester Jan Hein Donner. Het was jammer dat na ongeveer lien zetten de regen spelbreker dreigde te worden. In allerijl vertrok Donner met zijn 40 klanten naar de Stella Maris, alwaar het festijn werd voortge zet. Omstreeks half vijf meldde zich de eerste winnaar vun Don ner, de Noordwiiker Joop Turk. Hij had kans gezien Donner met een felle aanval te overdonde ren. Als tweede kwam Van Steenwljk met een winstpunt aandraven. Nog twee keer moest Jan Hein zich gewonnen geven en wel aan de Moerwijkgr, Van Dijken, die van Donner een stuk cadeau kreeg, en aan Egelie uit Drie bergen, die telts een volle dame in zijn schoot geworpen kreeg. gevraagd of hij meende dat het groeiende aantal Afrikaanse sportlieden in München er op wees dat de dreiging van de boycot niet meer zo ernstig was. De heer Klein antwoordde dat het Internationaal Olym pisch Comité de ontwikkeling van de laatste dagen als positief beoordeelde. Verder weigerde hij enig commentaar te geven. Tot nu toe hebben Tanzania en Sierre Leone besloten niet chen en Zambia zegde toe het zelfde te doen als protest tegen het toelaten van een ploeg uit Rhodesië. Nadat de Afrikaanse landen met een boycot hadden gedreigd wegers het toelaten van Rhodesië werd een compro mis gevonden waarbij de Rho- desiërs werden aanvaard als nisatie, de heer Nzo Ekangaki (Kameroen) zei: „Wanneer op de eerstkomende vergadering van het IOC, op 19 augustus, akkoord zal worden gegaan met het deelnemen van atleten uit Rhodesië, dan zullen alle Afri kaanse landen zich moeten te rugtrekken van de Spelen. Een- Dit staaltje ongewilde acrobatiek werd uitgehaald door Skip Paschall, die met zijn raceboot tijdens races in Miami (Florida), een salto van 360 graden maakte. Toch kwam zijn boot weer „op zijn pootjes" te recht. Paschall kon de race echter niet uitvaren. Zijn motor weigerde

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15