Europees record van Pankin op schoolslag Oppassende Stormklee sloeg elke aanval af Edo Buma kwam aan carriere niet toe NEWTON BESTE Van Dijk PR0FG0LVER beste bij BRITSE ZWEMMERS CESTRAFT ski-jeugd Winst India en Pakistan Oosteuropese tennisfinale Brits rugbyteam maakt tournee door Nederland SPORTBIJLAGE MAANDAG 14 AUGUSTUS 1972 A 5 KOSKOU Tijdens het tweede gedeelte van de Russische zwemkampioenschappen in Moskou heeft Nikolai Pankin het Europees record op de 200 meter schoolslag verbeterd en gebracht op 2 min. 24.2 seconden. Nikolai Pankin, die in Mexico naast het goud greep, was in 1969 en 1970 we reldrecordhouder met 2.26.5 en 2.25.4. Het wereldrecord werd daarna door de Amerikanen overgenomen. rian Job zwom in 1970 een tijd 2< van 2.23.5 en bij de Olympische selectiewedstrijden van vorige week in Chicago kwam John - Hencken uit op 2.22.8. Nikolai D"e Britse zwemmers zijn uit de Pankin heroverde het Europees Olympische ploeg voor Munchen lolMlag: 1. Gallna Prozu- 2.43.3. selslag: 1. Nlna Petrova record op de Westduitser Kusch, die vorige maand in München aantikte in 2.24.5. irie nationale records werden ook nog gebroken tijdens de Russische zwemkampioenschap pen. Op de 200 meter vrije slag gestoten. Een woordvoerder de Britse zwembond zei, dat Ro land Jones, Raymond Terrell en Tyrone Tozer op disciplinaire gronden de reis naar München niet mogen meemaken. Wat zij hebben misdaan wilde hij niet zeggen. noteerde Igor Grebennikow een De drie zwemmers zijn door de tijd van 1.56.1. een Russisch i cord. Op de 200 m wisselslag zwom Soekharev met 2.11.3. ook een record. Bij de dames verbe terde Tatjana Zolotnitskaja op deze afstand met een tijd van 2.11.3. eveneens het Russische record. politie verhoord in verband met drugs of daarop lijkende sub stanties. Zij zijn niet in hechte nis genomen. De Hongaarse zwemster Andrea Gyarmati heeft zaterdag bij wedstrijden in Boedapest haar eigen Europees record 100 me ter vlinderslag op 1 min. 4.5 sec. geëvenaard. De Hongaarse onderstreept haar grote vorm door op de 100 meter rugslag met 1.06.7 de beste wereldtijd ï.os.o. van dit jaar te noteren. lames: 100 meter vrije slag: halve finales: 1. Tatjana' Soionitsjkaja Er werden in Boedapest nog meer 1.01.6. 2. Elena Tlmosjenko 1.01.7. „bekende «Wen gemaakt. gSSTsSSUiv?V°°r het eerst kwam de Hon- Roessanova 1.17.8. gaarse Patoh met 59.8 sec. op lltslagen: neren 100 meter vrije slag: halve finales: 1. Igor Greven- ikov 52.8, 2. Vlaldimir Bure 52.9. schooslag: halve finales: 1. de 100 meter vrij onder de mi nuut. Bij de heren won Hargitay de 200 meter vlinderslag in 2.08.9 en de 400 meter wissel slag in 4.37.8. De 100 meter vlin derslag werd door Szentirmai gewonnen in 57,1. Csen was eer ste op de 100 meter rugslag in 1.00.7. En Saaszari won de 200 meter vrije slag in 1.59.8. Truus Ebbelaar van de zwemver eniging Naarden heeft gisteren bij absentie van haar clubgeno te Hansje Bunschoten beslag ge legd op de eerste plaats op de twee kilometer vrije slag in het zwembad De Wiel te Schagen. Twink Smidt (eveneens van Naarden) werd tweede. De uitslagen zijn: Dames: Twee kilometer vrije slag: 1. Truus Ebbelaar (Naarden) 24.02.5, 2. Twink Smidt (Naarden) 24.25.3, 3. Lotty ten Veen (Vechtstreek) 24.52.6. Twee kilometer schooslag: 1. Wil- ma Boon (De Ham) 30.56.6, 2. Marjan Janus (HPC) 31.13.8, 3. Gerard de Wit (Zeemacht) 31.17.7. Heren: Twee kilometer vrije slag: 1. Piet Stegink (Naarden) 22.59; 2. Fred Eefting (Vecht streek) 23.45.6, 3. Guus Ruygrok (ZWV) 24.03.3. Twee kilometer schoolslag: 1. Frans v. Griensven (HZC Rob ben) 29.36, 2. Robin Woutering (Zeemacht) 30.28.9, 3. Wim Schaap (Zian/Vitesse) 30.36.9. Een van de snelste vrouwen van de wereld in het water is de Australische zwemkoningin Shane Gould. De vrijeslag-crack trekt hier een paar trainingsbaantjes in het Olympische zwembad. DEN HAAG Edo Buma hanteerde twintig jaar geleden, als zesjarig knaapje, al een minihockeystick. Op z'n elfde jaar werd hij DKS 'er. Na drie jaar jeugd werd hij In 1961 ingelijfd bij de hoofdmacht van de kanaries. In de siezoenen 1965 - '66 en 1966-'67 kwam hij uit voor zijn huidige vereniging HHYC, omdat hij toen in Den Haag de sportacademie bezocht. Hij kon zijn studie niet afmaken, want hij werd opgeroepen voor militaire dienst. Nadat hij het uniform ingeleverd had bij de fourier keerde hij terug naar Enschede en meldde hij zich weer aan bij D.K.S. Twee jaar later trouwde hij en vestigde zich in Den Haag. Het hockey op hoger dan alleen maar clubniveau begon voor Edo Buma in 1964. Hij werd gekozen in het oostelijk districts team en in het Nederlands C-elftal voor spelers tot 21 jaar. In maart 1966 maakte hij zijn interlanddebuut tegen België. Daarna kwam hij nog uit tegen Engeland en Oostenrijk, terwijl hij tussen de bedrijven door vaste keus werd voor de nationale zaalhockey-equipe. De militaire dienst - diverse trips met het Nederlands militaire elftal en het nationale zaalhockey-equi pe. de militaire dienst - diverse trips met het Nederlands mili taire elftal en het nationale luchtmachtteam - zorgde voor een onderbreking van zijn interlandcarrière. Eind 1967 werd hij weer „vrij" man en richtte hij zijn aandacht weer op de natio nale A-selectie. Dankzij een keiharde en intensieve training o.l.v. Wim Wiggemansen kwam hij weer in topvorm en bij de hoogste keurgroep. Hij veroverde een plaats bij de elite- acht tien voor Mexico. Op de spelen van '68 droeg Buma drie keer het Oranje-shirt, onder andere in de woeste veldslag tegen Groot-Brittannië, waarin hij de winnende treffer scoorde. Onder leiding van coach Piet Bromberg finishte Nederland in Mexi co als vijfde. Terug.op vaderlandse bodem nam Bromberg afscheid en maak te hij plaats voor „Roepie" Kruize, die tijdens zijn bewind geen beroep wenste te doen op Buma's capaciteiten. Kruize ver dween en Ab van Grimbergen verscheen en hij, samen met manager Hans Schnitger uit Enschede en trainer Cees Tania verantwoordelijk voor een goede gang van zaken aan de top van het nationale hockey, stuurde vorig jaar november Buma weer een invitaite voor het bijwonen van de centrale trainin gen. December '71 was de import Hagenaar er weer helemaal bij en dat leverde begin van dit jaar een toernee door Kenia op. Hij speelde daar drie interlands en droeg daarmee ook zijn steentjes bij aan de vette krantekop aldaar: Keniase hockeyers kunnen nog heel veel leren van de Nederlanders. Na de Afri kaanse reis kwam Buma nog uit tegen Groot-Brittannië en Bel gië, waarmee hij de vijftien interlands volmaakte. Na het tref fen met de Belgen werden de uitverkorenen voor München be kend gemaakt en ook Buma's naam prijkte op deze gouden lijst. Na overleg met dokter De Jongste, medisch begeleider van de hockeyers tijdens de spelen '72, besloot Buma voor de eer te bedanken i.v.m. een op korte termijn te verwachten ge zinsuitbreiding. „München zou voor mij een fraaie afsluiting van mijn interlandcarrière zijn geweest. Ik had namelijk al be sloten om na de Olympische spelen te stoppen met internatio naal hockey omdat ik wegens drukke werkzaamheden niet vol doende tijd vrij kan maken om intensief te trainen", aldus een thans geruisloos uit de nationale ploeg verdwenen Edo Buma. Edo Buma ziet het Nederlandse hockeyteam, straks in München, hoog eindigen. „En met een greintje geluk, dat je gewoon moet hebben op zo'n groot toernooi als de Olympische spelen, wordt Nederland nog derde ook", bepeinst hij....", maar om dat te be reiken moet je in de eerste plaats over yoidoende wisselspelers, en dan vooral verbindingsspelers op het middenveld, van gelijk niveau kunnen beschikken. Je moet met het elftal flink kunnen variëëren. In Mexico ontbrak wel het een en ander aan die variatie. Daar hadden we bijvoorbeeld maar een strafcorner-trio. Maar op dat onderdeel, evenals op het nemen van strafballen, wordt nu veel beter getraind. Van Grimbergen is wat dat betreft zeer kien en laat niets aan het toeval over. Je kunt rustig stellen, dat een ploeg die zo'n vijftig procent van de strafhoekslagen ef fectief benut, straks vast en zeker in de medailles valt". Automatisch is het woord Mexico gevallen. Is het Nederlandse hockey in de afgelopen vier jaar veranderd, zijn de voorberei dingen voor de spelen van nu anders - beter - dan in 1968? Edo Buma: „Voor Mexico werd de nadruk vooral gelegd op conditie. We speelden veel oefenwedstrijden tegen zwakke te genstanders en dat leverde allemaal positieve resultaten op. In veertien duels hadden we zo'n doelsaldo van 99-3. Mede hier door gingen we een beetje met een favorieten-idee naar Mexi co. Ons eerste optreden was tegen Pakistan en we gingen onbe kommerd in de aanval. Het resultaat? We kregen met 6—0 aan de broek... Nu, voor München, is het accent veel meer gelegd op het kwe ken van een hechte eenheid. Zo zijn er weekeinden met dubbel- interlands tegen West-Duitsland en België en Pakistan. De Brit met de Nederlandse naam. Peter Oosterhuis, haalt uit voor een slag tijdens de Open Nederlandse Golf kampioenschappen. Oosterhuis eindigde op de tweede plaats achter de Australië r Newton. WASSENAAR De 22-jari- ge Australische professio nal Jack Newton heeft zon dag op de banen van de Haagsche golf- en country club het vierdaagse toer nooi om het open Neder landse kampioenschap ge wonnen. Newton, die over vier ronden (72 holes) tot een slagentotaal van WARSCHAU De Pakistaanse hockeyploeg, die na de drie oe fenwedstrijden tegen Nederland, waarvan ze er twee won en een gelijk speelde, naar Polen ver trok om de oefencampagne voor München voort te zetten, heeft daar te Pozan met 31 gewon nen van het Poolse nationale elftal. In de wedstrijd, bijgewoond door 2000 toeschouwers, scoorden voor Pakistan Rashid, Munawar en Saeed. Bij de rust was de stand nog gelijk: 11. Het Indiase Olympische team, dat te München de eerste tegenstan der van Nederland zal zijn, speelde zaterdag te Leipzig te gen Oost-Duitsland gelijk (1—1) en zegevierde gisteren te Leuna nabij Halle met 10—0 (rust 2— 0) over de Oostduitse jeugd- ploeg. Topscorer bij India was Ashok Kumar met vier doelpun ten. Harbinder Singh en Mukh- bain Singh doelpuntten elk twee maal. 277 (elf onder par) kwam, bleef de Britten Peter Oos terhuis en Malcolm Greg- son (beiden 278) een slag voor. De vierde plaats was ook voor een Brit, Guy Wolstenholme, met 281 slagen. De beste Neder lander was Jan Dorrestein, oud-prof van de Haagsche, die op zijn eigen baan niet verder kwam dan de gedeelde 33e plaats met 293 slagen. Het was de eerste toernooi-over- winning voor Newton, die on langs in het open Brits kam pioenschap. waar Dorrestein tiende werd. als 35e eindigde. Hij greep de zege en de 12.600 gulden op de 18e green, toen hij een chipshot tot op dertig centi meter van de hole bracht. Oos terhuis berekende zijn benade ringslag onnauwkeurig en moest voor een eventuele beslissings ronde een putt van achter me ter maken. De Brit miste nipt om zijn tegenstander vervolgens uit te zien gaan. Op de tiende hole lag Oosterhuis nog drie sla gen voor. Newton en Oosterhuis hadden op de eerste dag van het toernooi beiden het negen jaar oude baanrecord van de Zuidafrikaan Bob Verwey verbeterd van 65 tot 64 slagen. De uitslag is: 277 Newton (Aus.) 64-75-69-69, 278 Oosterhuis (GB) 64-70-73-71 en Gregson (GB), 65- 73-70-70, 281 Wolstenholme (GB) 69-72-70-70, 282 Huggett (GB) 66- 72-74-70 en Westenbrook (Z.-A.) 71-72-69-70, 285 Butler (GB) 72- 74-67-72 293 33) Dorrestein (Ned.) 76-76-70-71. SASBACH De zeventienjarige waterski-ster Marlon van Dijk uit Rijswijk heeft op de laatste dag van de Europese waterski- kampioenschappen voor junio ren twee gouden medailles ver overd. In Sasbach won de Ne derlandse deelneemster het springen met een afstond van 28 meter 95. Door deze overwinning bezette zij ook de eerste plaats in de com binatie (slalom, figuren en springen). Slechts bij de figuren veroverde Marlon van Dijk geen gouden medaille, op dit on derdeel werd zij tweede. Bij de jongens eindigde Jos Slot in de combinatie op de derde plaats. Na zijn overwinning bi] de figuren en zijn vijfde plaats bij de slalom werd hij bij het springen ook vijfde, met zijn sprong overbrugde hij 38 meter 40. BOEDAPEST Hot Europees tenniskampioenschap, dut in Boedapest wordt gehouden, is een geheel Oosteuropese aange legenheid geworden. De finale van het damesenkelspel zal gaan tussen Russinnen Olga Morozova en Eva Birioekova en die in het heren enkelspel tus sen de Hongaarse titelhouder Baranyi en de Rus Alexander Metreveli. (Van onze paardesportmede- werker) WASSENAAR Op Duin- digt, waar de renpaarden het gisteren in attractivi teit wonnen van de dra vers, toonde Stormklee aan i wel degelijk een oppassend baasje te kunnen zijn. Joc key John Webb zette zijn paard in de sterkste van de drie afdelingen direkt aan kop. Daar sloeg hij, onge hinderd door zijn soms dwarse buien, alle aanval len af. Hubert en Forest Star kwamen nog het dichtst in de buurt. Bebe Bo won energiek door gaand de tweede ren en Robert liet zijn uitstekende vooruitgang bekijken door de derde ren te winnen met Ambition voor de zoveelste keer als tweede. Famke van Hiddum deed het op de mijl uitstekend en versloeg Gunnar Dear en de Westduitse gast Uranide, die liet zien over een enorme snelheid te beschik ken. Voor rijder S. Bosch was het een leuke prestatie om in dit veld te winnen. Jeanine D liep ditmaal een uiterst be trouwbare koers en won, omdat Inca, Iron en Ilona Carbonari faalden. De Grote Draversprijs in Gronin gen werd een glorieuze zege voor Jojo Buitenzorg in een km tijd van 1.20.9. Henri Buitenzorg liep weliswaar 1.19.9, maar kwam binnen op vijf meter ach Eamke van Hiddum (rechts) gaat hier bedreigd door Gunnar Dear op de eindstreep af Urdy Marsprijs (over één mijl). Op de derde plaats zou Uranide eindiggn. terstand omdat hij een handicap had van veertig meter. Happy First werd derde. Er schijnt weer een tijdperk van overvoering te zijn aangebroken voor de dravers. In Hilversum staan voor dinsdag zomaar acht koersen op het programma, wat gegeven ook de bepaald niet volle velden, duidt op het feit dat er heel wat paarden zijn, die even rust nodig hebben. Niet Henri Buitenzorg, die na zijn optreden van gisteren in Gro ningen wel zal trachten de Re- cordprijs der Zesjarigen mee te pakken. Op de mijl ontmoet hij zes goede tegenstanders, maar hij moet toch wel met hen kun nen afrekenen. De eerste koers begint om zeven uur. Het programma met onze voorspellingen luidt: Tradescantiaprljs (2440 m, met trio): King Supreme - Koek Buitenzorg - Kondor Fez. Windeprijs (1500 m, autostart): La Damsel - Lido Buitenzorg - Lion van de Lente. Venusschoentjeprijs (2000 m, au tostart, met trio): Jan de V - Kaper W - Jay Lee. Outsider: Jelle du Bois. Anjelierenprijs (2000 m, auto start): Ideal Prise - Jury - Ju- Vlijtig Liesjeprijs (2040 m, met trio): Kitty H - Kobalien - Ko kette R. Recordprijs der Zesjarigen (1600 m met autostart): Henri Buiten zorg - Hercules V - Happy First. Fresiaprijs (2000 m, met trio, au tostart, leerlingen): Geisha Double - Idylle Miss - Isi's Ju weel. Outsider: Golden Wish. Gladioolprijs (2400 m, autostart): Jane Mac - Jefferson - Hurrica ne GG. en het paard kent. Om half drie is de eerste start. Het programma met onze favo rieten: Tips Duindigt. Bij de allerjongste lichting van de renpaarden, de tweejarigen, mag er nog wel eens wat nieuws in de baan verschijnen. Dit is woensdag ook het geval en zo komt men op Duindigt tot een veld van negen paarden. Dit ondanks de beperking, dat het volbloeds moeten zijn die nog geen twee rennen gewonnen hebben. Mano River schijnt wel Iets te kunnen; bij tweejarigen is in feite alles mogelijk. De trouwe Francina heeft bij de dravers een kansje eens een eerste prijs te veroveren. In de leerlingenkoers wordt zij door Carel Roodenrijs gestuurd, een leerling die het erg goed doet Zipporaprijs (2000 m, autostart, met trio): Khan du Coq d'Or - Julienne D - Kid Aster. Outsi der: Knight Pinoneer. Ovationprljs (2500 m, autostart): Kees Verkerk - Imca Six - I'm Happy. Umbraprijs (2000 m, autostart, met trio): Importeur O - Ideal Dear - Jaslo. Yvonneprijs (ren, 1350 m): Mano River - Maijter Tanner - Mittel- punkt. Beaprijs (2140 m, met trio): Kap- tein Scotch - Intrepid Girl - Jeannine D. Xelma Kittyprijs (2140 m, voor leerlingen): Francina - Goodwill - Ivonne Mac. Linotte S-prijs (2000 m, autostart, met trio): Jellyco Dear - Joyce Hollandia - Koningsarend B. Outsider: Jearmete Hanover. Esmeraudprijs (1600 m, auto start): Gonda Scotch - Henry Belwin - Empereur CH. Adelfieprijs (ren, 1350 m, met trio): Jock - Linota - Merrygo. Deltaprijs (2140 m): Jaspis du Bois - Ido van Alkestis - Iwin Buitenzorg. DEN HAAG De rugbyclub Bristol, die in Engeland en Wa les tot de top behoort, maakt een tournee door Nederland en speelt vier wedstrijden. Op zaterdag 19 augustus komt Bristol op het terrein van AAC in Amsterdam-Geuzenveld om half drie uit tegen een Neder lands selectieteam. Op hetzelfde terrein wordt zondag 20 augus tus, ook om half drie, gespeeld tegen een combinatie van Hil versum en AAC. In Leiden ont moet Bristol op dinsdag 22 au gustus om 17 uur het Neder lands Studenteam op het terrein van het Leids Rugby Gezel schap aan het Piet Paaltjes pad. De vierde wedstrijd wordt op donderdag 24 augustus om 18.30 uur gespeeld in Den Haag tegen President's Fifteen op het terrein van de Haagsche Rugby club aan de Theo Mann Bouw meesterlaan. Bristol heeft als trainer Dennis Power, die ook het provinciale team van Cloucestershire coa ched dat vorig jaar landskam pioen werd. De Nederlandse Rugby Bond heeft Dennis Po wer kunnen engageren als trai ner van het nationale vijftientul en een aantal Nederlandse clubs. Blijdschap van Amerikanen. De atleten Tom Hill, Eddie Hart cn Rodney Milburn, vermaken zich best li het Olympische dorp. De angst van de Spelen is nog niet merkbaar.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13