Winst voor PvdA, verlies voor KYP Moskou wacht op dood Mao Beraad over lopende zaken in Roermond Werkloze academici gaan elektrische auto ontwikkelenl Nixon heeft grote voorsprong op McGovern Ceidóe Sou/temt JUSTITIE DOORZOEKT QUICK- KANTOREN Ring van 47.000,- gestolen Bonn wil praten met DDR Volgens Nipo-enquête Massale arrestaties in Pakistan IDERDAG 10 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA schijnen te geloven dat vriend schappelijke betrekkingen met Moskou niet alleen het gevaar van oen gewapende confrontatie tussen de twee communistische reuzen opheffen, maar dat ze tevens de weg openen voor aan zienlijke Russische wapenleve ranties en economische bij stand. idaar dat Moskou onbeperkt T j. „ld oefent tot Mao van het De "«aire-Lp Piao, tie off,c,He opvolger van Mao Tse-toeng, die eind vorig jaar werd wegge zuiverd wegens een „samenzwe ring met de Russen tegen Mao", word't gezien als een be wijs van een pro-Russische be weging in China. Voor de val van Lin Piao was Mao's wrok gericht tegen president Lioe Sjao-tsji, die gekenschetst werd als de aartsvijand van het re gime in Peking met felle pro- Russische neigingen. SKOU (UPI) De Sowjet- l'nie hoopt dat pro-Russische Irachten in China, die zich nu schuilhouden, tevoorschijn len komen na de dood van o Tse-toeng en dan op een erzoening mei het Kremlin zul- ii aansturen. Dit is de mening in een hooggeplaatste commu- st in de Russische hoofdstad. i toneel verdwenen is. feens de lezing heeft het Krem- h reden te geloven dat „niet «betekenende krachten" binnen hina verzoening en samenwer- |ng met de Sowjet-Unie nastre- en. zelfs boven goede betrek ingen met de Verenigde Sta- Deze krachten houden zich mil met het oog op Mao's [achtige anti-Russische beleid zijn vijandige houding tegen- wantrouwen van de Ma0| die blijkbaar Stalin nooit I {ussen. I 'Chinezen die willen terugkeren nauwere band met I lusland bevinden zich zowel in I e communistische partij als, I ji dat voornamelijk, in het ie- I er. De betrokken militairen heeft vertrouwd, keerde zich aan het eind van de jaren vijf tig volledig legen Rusland toen het Chinees-Russische conflict 'in de openbaarheid kwam met de terugtrekking van duizenden Russische deskundigen waar door honderden belangrijke in dustriële projecten in China on voltooid bleven. Mao heeft voor al nooit premier Nikita Chroesjtsjow kunnen vergeven dat deze zijn belofte niet na kwam Ohina de gegevens over een atoombom te bezorgen. I isTERDAM (ANP) Drie rouwen hebben een witgouden Ing met een 3,5 karaats bril- int ter waarde van 47.000 gul- en gestolen uit een juweliers- inkel in de Amsterdamse Hal ters traat. vrouwen, een oudere en twee tinge re vroegen de winkelbe- I (lende in gebroken Engels hun torbellen te laten zien die in de I jtalage waren uitgestald. Toen Üj in de etalage dook, haalde jen van de dames de ring uit (en tableau op de toonbank. Na vertrek zonder oorbellen i waren riiet naar' hun zin) Verd het ontbreken va& de ring I mtdekft. IjNN (DPA) - De Westduitse I .legering wil officieel met de I,)uitse Democratische Republiek I inderhandelen over een begin- 1 lelrcgeling voor de betrekkin- ij,{en tussen beide Duitse staten. I bondsregering heeft staatsse cretaris Egon Bahr opdracht kegeven zijn" op 31 mei begon- Oen oriënterende besprekingen piet de oostduitse staatssecreta ris Michael Kohl in het stadium 'an officiële onderhandelingen e brengen. Bahr en Kohl zullen elkaar volgende week woensdag In Oost-Berlijn weer ontmoeten. SOVJET-UNIE Veenbranden goeddeels bedwongen )SKOU (AFP) - Het meren- fleel van de veenbranden die ge- ïurende enkele dagen hebben pewoed in de streek van Kali- in, Vladimir en Moskou, is be- wongen, maar het gevaar dat e door de aanhoudende droogte reer oplaaien blijft bestaan. arentegen is de omvangrijke brand die sinds de vijfde augus- woedt in een gebied van 10 hectare veengrond bij Tsjatoera op 130 kilometer ten posten van de hoofdstad, nog Steeds niet geblust. De talrijke brandbestrijders kunnen weinig Uitrichten tegen het overwegend onder de grond smeulende vuur. Men maakt gebruik van explo- pieven om de beschermende uien verder uit te diepen. In streek van Tsjatoera is de dtoestand afgekondigd. rereenkomst Ford-Philips over Stirling motor (ETROIT AFD-Reuter De Ford-fabrieken en Philips heb ben een overeenkomst gesloten over een licentie- en ontwikke lingsprogramma voor de Stir lingmotor. Ford heeft daarbij de vrijwel exclusieve licenticrcch- 'en verworven op de externe verbrandingsmotor. motor is ruim 50 jaar geleden uitgevonden door de Schotse geestelijke Robert Stirling. Se dert 1938 is Philips met de ver dere ontwikkeling bezig ge feest, die vooruitzichten heeft 'eschapen voor een schone, stil- e en zuinige motor. Volgens ®en Ford-woordvoerder kan hij °P vrijwel elke brandstof lopen; jielfs olijfolie. Deze vindingrijke liftster op een autoweg eve nbuiten Par.ijsheeft een wel zeer aantrekkelijke plaats gevonden om haar be stemming kenbaar te maken. Binnen zeer korte tijd was zij op weg naar het zonnige Nice. Kinderbijslag en -aftrek bij studiebeurs DEN HAAG (ANP) Ouders van studenten, die een studie beurs krijgen, kunnen wel aan spraak maken op kinderbijslag en/of kinderaftrek. Dit heeft het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen in tegenstel ling tot eerdere berichten meegedeeld. Voor het wetenschappelijk onder wijs past het ministerie een nieuwe berekeningswijze toe. Daarbij worden de kinderbij slag en de kinderaftrek n'iet meer rechtstreeks in mindering gebracht op de studietoelage. (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND Het kathedraal kapittel van het bisdom Roermond vergadert morgen met mgr. Gijsen over, zoals dat heet een „aantal actuele lopende zaken". Het kapittel, dat in een rapport een beroep heeft gedaan op het Vati- caan, welk beroep overigens is afgewezen, heeft zijn bemiddelings poging tussen de bisschop en de diverse diocesane kaders en instan ties nog niet opgegeven. Dit beraad zal waarschijnlijk pas eind augustus worden afgerond. Het kapittel heeft inmiddels de Limburgse werkgroep van Open Kerk laten weten dat ze niet kan ingaan op het verzoek van de groep om het rapport dat het kapittel bij de Romeinse instanties heeft inge diend op korte termijn te publiceren. Wel zoekt het kapittel naar een vorm van openheid waardoor de zaak wordt gediend. Overwo gen wordt nu een korte samenvatting van het rapport te publiceren. (Van één onzer verslaggevers) (van 1,4 naar 1,5). DEN HAAG AU er nu verkle- Verlies ook voor de WD van 10.4 zingen zouden worden gehouden, naar 10, ARP van 8,6 naar 8,5, dan zou de PvdA zes kamerze- CHU van 6,3 naar 5,5, DS'70 tels winnen en de KVP er vijf van 5,3 naar 4, SGP van 2.3 verliezen. Volgens een Nipo- naar 2, GPV van 1,6 naar 1,5. enquête zou de PvdA namelijk Wlns^™f._d_e .CPN van 3£naar 29 procent van de stemmen krij- c gen tegen 24,7 procent bij de Kamerverkiezingen in april 1971. De KVP zou 17,5 procent krijgen (21,9 in april 1971). Deze enquête in opdracht van El- seviers Magazine hield al reke ning met het stemmen door 18- jarigen. Desondanks lijdt D'66 verlies (van 6,8 naar 6,5) en valt de winst 5, PPR van 1,8 naar 3, Boeren partij van 1,1 naar 2,5; de ove rige partijen gingen 3,5. Vliegveld Soesterberg moet dicht UTRECHT (ANP) Gedeputeer de Staten van Utrecht achten sluiting van de vliegbasis Soes terberg voor militair verkeer, zeker op korte termijn, geen haalbare kaart In de komende besprekingen met Defensie over de basis zal de provincie er ech ter wel met klem op aandrin gen, om op langere termijn voor Soesterberg een aanvaard baar alternatief te vinden. Op de vraag wie men het liefst als premier had werd als volgt beantwoord: geen mening 27 procent, Den Uyl 23, Biesheuvel 22, Drees jr. 2, Steenkamp 6, Schmelzer 4, Van Mierlo 3. Wie gel 1. de PSP tegen jjet vertrouwen in Bieseuvel zakte van juli '71 (46) via 34 in okto ber '71 naar 33; Den Uyl klom van 15 via 27 naar 36; Drees jr. van 31 via 15 naar 15; Van Mierlo van 21 via 20 naar 24; Wiegel van 0 via 3 naar 10; Van Agt van 0 naar 14. Verdeeld zijn de stemmen over het aftreden van Drees en De Brauw; 36 procent vond dat ze gelijk hadden (vooral PvdA- en DS '70-stemmers); ongelijk 38 procent (vooral bij KVP en AR) en geen oordeel had 26 procent (veel KVP'ers en CHU'ers). Volgens een andere Nipo-enquête meent de meerderheid, dat er zo spoedig mogelijk verkiezin gen moeten worden gehouden (54 procent); 35 procent vindt dat er geen haast mee is en 11 procent heeft geen mening. „Het ministerie is het overigens met ons eens dat de aanwezig heid van een dergelijk druk vliegveld in een dichtbewoonde provincie ais Utrecht in feite onacceptabel is. Maar om stra tegische redenen is een NAVO- basis in deze regio noodzake lijk". Aldus gedeputeerde mr. W. R. van de.- Sluis in Utrecht op een persconferentie over de nota van Gedeputeerde staten van Utrecht over het vliegtuiglawaai op Soesterberg. G.S. zullen geen toestemming geven voor de bouw van 457 woningen in de „lawaaisector". (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Het bu reau „Arbeidsvoorzie ning academici" be gint enkele projecten van werkverschaffing (aanvullende werkgele genheid) voor acade mici. Het bureau be staat sinds mei van dit jaar. Het aantal werk loze academici neemt snel toe. Eind juni waren er 1102 academici en 913 man hoger personeel als werkzoekende inge schreven, Van hen wa ren er respectievelijk 906 en 699 officieel werkloos. Drs. Pot, hoofd van het nieuwe bureau op het ministerie van Sociale Zaken, zegt in het blad „De werkgevers" van het Christelijk Werk geversverbond dat de bovengenoemde cijfers nog niet verontrustend zijn. Wel blijkt er op langere termijn bezien een somber perspectief voor academici. Het aanbod is groter dan de vraag, zodat steeds meer jonge academici geen werk zullen kun nen vinden. De chemi ci kampen nu al met een dergelijk structu reel overschot. Voor biologen dreigt het. Voor andere s academici moet het bureau nog marktana lyses verrichten. Van de 906 als werkloze ingeschreven academi ci eind juni was 62 pet. jonger dan 30 jaar. De verdeling over de studierichtin gen was; juristen 154, economen 108, chemici 105, sociologen 75, we rktu i gbou wkund i- gen 49, natuurkundigen 49, landbouwkundigen 48, psychologen en op voedkundigen 37, biolo gen 31, overigen 105. Van alle werkloze aca demici komt 32 pet uit ,rfP71 Den Haag en omstre ken. De projecten voor aan vullende werkgelegen heid die nu van start gaan, verschaffen werk voor ongeveer twee iaar aan 50 aca demici, vooral chemi ci. De totale project kosten bedragen ruim vier miljoen gulden. Het gaat om 'n water- onderzoek, een onder zoek om vakliteratuur beter toegankelijk te maken voor studenten, en een onderzoek naar de mogelijkheden van ontwikkeling van een elektrische auto. Van onze correspondent) WASHINGTON Volgens recente opiniepeilingen heeft president Nixon een voorsprong van 23 punten op senator McGovern. VW-boekhouder verdacht van verduistering BREDA (ANP) De boekhouder van de VW Breda is gisteren aangehouden op verdenking van verduistering. Voor zover be kend zou hij 92000 gulden heb ben buitgemaakt door te knoeien in de betalingsopdrach ten inzake salarissen, nadat die door de penningmeester van de VVV waren getekend. Volgens de Bredase politie heeft de man een deel van het geld besteed aan luxe aankopen, zoals een auto, een caravan en een kleurentelevisie. De boek houder zelf zegt, dat hij al het geld heeft opgemaakt. De achterstand van de Democra tische kandidaat voor het presi dentschap zou hoofdzakelijk zijn te wijten aan de moeilijkheden rond de vroegere kandidaat voor het vice-presidentschap Thomas Eagleton. Een gevolg van de affaire rond Eagleton is ook dat de Demo cratische Partij moeite heeft geld los te krijgen omdat de rij ke aanhangers minder vertrou wen hebben. Het geldtekort is één van de meest dringende problemen van McGovern. De partij zit nog met een oude schuld van negen miljoen dollar van de afgelopen campagne. De Amerikaanse oud-minister van financiën John Connally, die als enige democraat deel uitmaakte van -president Nixons kabinet, heeft een Democratisch comité gevormd dat campagne gaat voeren voor Nixon. Tot de veer tig vice-voorzltters van dit co mité behoren enkele grote figu- Drie mannen staan terzijde: de senatoren Muskie, Humphrey en Jack- ren uit de showbusiness: Sam- son, alle drie verslagen kandidaten voor de democratische nominatie, my Davis jr., Frank Sinatra en applaudisseren voor Sargent Shriver die door zijn partij wordt ge- Charles Heston. steund als kandidaat voor het vice-presidentschap. Niets meer voor niets Voor prestaties, die buiten het gangbare produktieproces worden gele verd, nemen de direct-betrokkenen steeds minder genoegen met eerbetoon en de persoonlijke voldoening. Elke keer wanneer het verschijnsel zich voordoet blijkt het voor velen weer een kwestie van „even wennen" te zijn. Sommigen maken zich zelfs boos over de oprichting van een bond voor beroepsschaatsers, maar wie had na de doorbraak van het professionalisme in de voetbalsport, de tenniswereld en enkele zaalsporten anders verwacht? Het proces van overgang van amateurisme naar beroepsbezigheid zal zich wel voortzetten. Dat mag zeker worden verwacht nu iedereen via televisie en radio doorlopend de kans heeft oog- en oorgetuige te zijn van de spanning, die door de inspanning van sommigen te beleven valt. In de'wereld van cultuur en kunst heeft het generaties geduurd voor algemeen aanvaard werd, dat wie door zijn talent en inspanning anderen laat genieten, evenveel recht heeft op beloning als een zakenman, handarbeider of overdrager van kennis. In ruime mate wordt zelfs erkend, dat gemeenschapsgeld gebruikt mag worden (subsidies) als de passieve cultuurgenieters niet in staat zouden zijn de „kostprijs" van kunst en cultuur op te bren- gen. Vrij algemeen wordt aanvaard dat ook in de zielzorg en de charitas investeringen ir mensen aanvaardbaar en noodzakelijk zijn. Moet dan voor sport een andere maatstaf gehandhaafd blijven?. De vraag met „neen" beantwoorden, wordt zeker moeilijk, als men overweegt hoeveel anderen dan weer indirect aan sportevenementen van allerlei aard (van schaken tot boksen) verdienen. „Niets meer voor niets"; wc moeten eraan wennen, of we het leuk vinden of niet. De grote winst van erkend professionalisme is trouwens, dat het amateurisme een duidelijker eigen status en doelstelling krijgt. In het culturele bedrijf zijn hiervan diverse goede voorbeelden. BANK-BEDRIJF Feit is, dat de positie van het bankbedrijf in Nederland op sommige onderdelen van zijn doen en laten niet meer klopt met de gecontro leerde vrijheid welke de rest van het bedrijfsleven aanvaard heeft. En gros heeft de overheid wel een vinger in de pap, maar de de tails waar de overheid buiten blijft, zijn vaak zo belangrijk dat we erin kunnen komen als oppositielider Den Uyl de vraag stelt of er niet meer publieke invloed moet komen in het bestuur van onze bankondernemingen. Daaronder zouden dan tevens de grote verzekeringsmaatschappijen moeten vallen, inzoverre ze als geldleverancier een zelfde functie als bankinstellingen vervullen. Aan de juistheid en doelmatigheid van Den Uyl's suggestie (controle via de wetgevende macht) twijfelen we echter. We hebben ons wel eens afgevraagd, waarom de financiële macht in Nederland weinig of niets te maken heeft met de Sociaal-Economische Raad, hoewel zowel banken als grote verzekeringsbedrijven toch een belangrijke rol spelen in ons economische en sociale leven. Zou een grotere publiekrechtelijke invloed in de Nederlandse finan ciële wereld niet via de S.E.R. te realisern zijn? Met een temperatuur van rond 30 graden kan je in Rome ook als hond best een opfrissertje gebruiken. Dit jonge stel toeristen geeft hun hond op de Piazza Venezia dan ook een heerlijke douchebeurt. BONN (DPA) Ambtenaren van de Westdujtsc justitie, de fiscale opsporingsdienst en de recher che hebben gisteren de kantoren van de uitgeversmaatschappij Bauer in MUnchen en Hamburg en de redactielokalen van het Bauertijdschrift „Quick" in München en Bonn doorzocht. De justitie deelde mee dat er ver denking bestaat van omkoping, wederrechtelijke verwerving van officiële documenten en be lastingdelicten. Het rechtsgerichte tijdschrift heeft de laatste maanden meer malen geheim materiaal van de regering gepubliceerd en enkele weken geleden ook de brief af gedrukt die de toenmalige mi nister van economische zaken en financiën, Karl Schiller, ter toelichting van zijn ontslagaan vrage aan bondskanselier Brandt richtte. Volgens berichten uit Bonn ligt het origineel van de brief in een kluis van de kanselarij en be rusten enkele afschriften in han den van Schiller. Brandt en Schiller hebben tot dusver her haaldelijk verklaard dat ze het document niemand voor publi- katie ter hand hebben gesteld. In Bonn gingen de laatste weken geruchten dat Quick een bedrag van vijf cijfers voor de brief heeft betaald. Veel doden door regen Nepal in KATMANDOE (Rtr) Aardver schuivingen en overstromingen als gevolg van zware regenval hebben in de afgelopen weken in Nepal zeker 105 mensenle vens geëist. De minister van binnenlandse zaken, Sjresjtra, vreesde dat het dodental nog zou stijgen nu de regen aan houdt. KARATSJI (Reuter) In de Pa kistaanse provincie Slnd zijn gisteren vijftig politieke leiders gearresteerd, zo Is in KaratsjU bekendgemaakt. In Sind zijn de vorige maand on lusten uitgebroken nadat het provinciaal bestuur een wet had uitgevaardigd waardoor het Sindhj de enige officiële taak in de provincie zou worden. Do oerdoe-sprekende bevolking van Sind heeft zich hier fel tegen verzet. Italiaanse luchtvaart staking ROME (Rtr) Binnenlandse vluchten van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia zijn gisteren stil komen te lig gen door do eerste van een reeks stakingsacties voor een salarisverhoging van tien pro cent en kortere vlieguren voor de piloten. De piloten hebben gedreigd dat ze hun actie eventueel tot interna tionale en buitenlandse vliegvel den zullen uitstrekken. Een directiewoordvoerder van Ali talia verklaarde dat hij niet ge looft dat de dienstregeling ern stig ontwricht zal worden. Verbod verkoop liehte wapens in de V.S. WASHINGTON (Reuier) - De Amerikaanse Senaat heeft met 68 tegen 25 stemmen een wets voorstel aanvaard, waarbij dc produktie en verkoop van goed kope, gemakkelijk te verbergen pistolen, zoals er een bij de moordaanslag op gouverneur George Wallace van Alabama werd gebruikt, wordt verboden. De Senaat verzwakte het effect van deze beslissing echter door wel do verkoop van de munitie toe te staan voor deze zoge naamde „Saturday night spe cials". Dit soort wapen wordt, veelvuldig gebruikt bij moorden en schietpartijen. Met een der gelijk wapen van het kaliber 22 werd in juni 1968 senator Ro bert Kenndy gedood. teletikker 4 Extra-vluchten O.S. SCHIPHOL (ANP) - De Dultee luchtvaartmaatschappij Luft hansa zal vanaf 25 augustus tot en met 11 september in totaal 437 extra binnenlandse vluchten (45000 stoelen) van cn naar MUnchen uitvoeren ten behoeve van de bezoekers van de Olym pische Spelen. Vier dagelijkse retourvluchten worden in die periode gevlogen vanaf de luchthavens van Frankfort en Hamburg op de Olympiade-stad. Keulen en Dus- seldorp zullen twee maal per dag door een extra retourvlucht met MUnchen worden verbon den. Op sommige intercontinentale vluchten van de maatschappij zal een extra tussenlanding op de luchthaven van MUnchen worden gemaakt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9