Merenwijk boos over verhoging stookkosten Affiche-wedstrijd Leiden museumstad Etto van Waning snijdt Veentjer de pas af In Lisse gaan weer stemmen op voor een Streekgewest Bollenstreek Fassonwedstrijd naar Leidato Merenwijk krijgt buurtvereniging Groot Sionshofje DE LEIDSE HOFJES 9 DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT Leiden Enkele bewoners van de Merenwijk hebben hun verbijste ring uitgesproken over de drastische verhoging van de stookkosten, zoals die onlangs door de Gemeentelijke woningstichting is aange- kondigd. Het bestuur van de pas in het leven geroepen buurtvereni ging „De Horsten" wil over deze kwestie gaan praten met de wo ningslichting. Voor dit gesprek plaats heeft kunnen alle tjtwoners van de Merenwijk hun mening over de zaak laten horen in de eer ste vergadering van „De Horsten" op 30 augustus in de onderbouw van de Arendshorst. In „Meer 'n wijk", het informatie-bulletin voor en door de bewoners van de wijk schrijft de redactie dat het „nauwelijks voorstelbaar e{ vindt, dat de Gem. Woningstichting, die toch ervaring heeft met het exploiteren van flats, zich zc kan vergissen in de raming van de stookkosten, dat deze drie maal zo hoog blijken te zijn als de in komsten". Zij vermoedt dat da stichting de prijzen laag heeft ge houden om het aantrekkelijker te maken in de Merenwijk te komen wonen. Bovendien vraagt zij zich af, of de prijsstijging op dit mo- men', reëel is. „Het is best mogelijk dat in de winter de kosten voor verwarming de inkomsten te boven gaan, hoewel", zo voegt zij er- aan toe, „drie maal zo hoog te gek is". De Merenwijkers zijn niet van plan het erbij te laten zittein. Ze wil len duidelijke cijfers op tafel zien, niet alleen van inkomsten en uit- q gaven voor verwarming maar ook van andere posten. Als er inder daad een tekort wordt gesignaleerd, dient eerst te wordn nagegaan of een eventuele aanvulling niet op een andere manier tot stand kan komen. S In de eerst plaats wijst de redactie op de enorme tocht in de flats die veel stoken noodzakelijk maakt. Als deze tochtklachten verholpen zouden worden, kan dat een aanzienlijke besparing op het stoken opleveien. Een ander belangrijk punt is, dat een aantal bewoners om bepaalde redenen hun verwarming nauwelijks gebruiken. Om te voorkomen dat zij verhoudingsgewijs te veel stookkosten moeten be talen, pleit de redactie van „Meer 'n wijk" ervoor metertjes in de flats aan te brengen, die het gebruik van de verwarming per woon- eenheid aangeven. LEIDERDORP Voor de eerste Leiderdorpse avondvierdaagse, die gisteravond van start ging, bestaat een zeer redelijke belangstelling. 411 Tippelaars van 8 tot 85 jaar hadden gehoor gegeven aan de op roep van burgemeester Van der Have om aan de trimtocht deel te nemen. De burgemeester was ove rigens zelf verhinderd vergadering om het goede voorbeeld aan zijn gemeentenaren te geven. De oudste deelnemer was de 85-jarige Kees de Ruyter, een montere Leiderdorper, die tot een jaar of vijf terug ieder jaar aan de Nijmeegse Vierdaagse deelnam en er nu nog geen hand voor omdraait om 10 km in een pittig tempo af te leggen. De organisatie van het evenement in het kader van de Lan delijke Avondvierdaagse is in handen van de korfbalvereniging Velocitas. De baten worden ge stort in de bouwkas van de club, die in het sportpark De Bloemerd een nieuw clubhuis moet gaan bouwen. Volgende week moeten de affiches binnen zijn LEIDEN De affiche-wedstrijd „Leiden Museumstad zie Ik zo"' loopt alweer zo'n beetje naar het einde. De laatste inleverdag van de aanplakbiljetten' is 15 augustus. Van de bijna 180 deel nemers hebben nu ruim twintig hun kunstwerken afgegeven bij het VW-kantoor aan het Sta tionsplein. De anderen worden nog met spanning verwacht. Er zitten bij de nu ingeleverde af fiches prachtige werkstukken. De meesten hebben zich uitge leefd in plak- en tekenwerk. Een heeft zijn biljet zelfs op karton geplakt en met plastic beplakt. Anderen hebben hun in druk van de elf Leidse musea op knappe wijze „aan elkaar" getekend of geschilderd geregen m een schildering. Na 15 augustus begint voor de jury het zware karwei alle in zendingen nauwgezet te bekij ken en te beoordelen. In die jury komen beroepstekenaars, die verbonden zijn aan de Leid se musea. Op 13 september (na 16 uur) wor den alle inzendertjes uitgeno digd naar het Legermuseum in de Pesthuislaan te komen voor de prijsuitreiking. De Leidse middenstand heeft gezorgd voor waardevolle beloningen, zoals tekensets, boeken, en zelfs een kampeerset. Bovendien krijgen alle deelnemers een herinne ringspenning van het Legermu seum. Na de prijsuitreiking worden de mooiste werken ten toongesteld. Directeur Dekker van de VW is redelijk tevreden over dit resul taat. „De kinderen die nog niets hebben ingeleverd moeten nu wel opschieten. Als we inder daad zo'n 180 werkstukken hier hebben dan is dat echt mooi. Het zal toch nog heel wat werk voor de jury zijn." j LEIDEN Op de Open Leidse l Tenniskampioenschappen heeft :i de als derde geplaatste Piet Veentjer het niet waar kunnen maken. Etto van Waning was degene die hem de pas afsneed. I Alvorens echter tegen Piet te 3 spelen had hij eerst Theo Bol- jj lerman uitgeschakeld. De eer- t ste set verloor hij weliswaar 1 maar toen Hij in de volgende Jj sets het tempo wat opschroefde 0 moest Theo afhaken: 36, 6—1, 1 6-2- Ook tegen Piet Veentjer verloor Etto de eerste set maar hij kwam sterk terug in de volgen de sets. Het spel van Veentjer was vooral in de laatste twee sets erg teleurstellend. Hij durf de nauwelijks naar het net te komen en bleef maar wat op de ppubllek •n^korl vrrto Kasten had er in zijn partij te gen Lex Constandste maar één game meer voor nodig: 64, 6—3 om tot de volgende ronde door te dringen. In het gemeng de dubbel lukte hem dit echter niet. Met zijn partner Elly Ap pel zag hij zich door Lidi Biele feld en Nico Welschen de pas naar de halve finale afgesneden met 63, 86. In het herendubbel speelden de als tweede geplaatsten Laudin met Kasten tegen J. van Mou- rik en Rutgers. Aanvankelijk trokken van Mourik en Rutgers zich weinig aan van de reputa tie van hun tegenstanders en pakten brutaalweg de eerste set met 6—2. Daarna begon het bij Laudin en Kasten echter al lemaal wat beter te lopen en hadden zij verder toch nog wei- Maurik, rechts G. vlagen zeer goed tennis: 36, 6—3, 10—8. Blommendaal won vrij eenvoudig van Ruysenaars: 63, 61, en komt nu in de vol gende ronde tegen Stoop, die juist Har Meijer met 64, 63 van de baan stuurde. Ook Anja Monod wist de kwartfinales te halen. Zij bereikte dit door wed strijdleidster Carla Fok met 6 2, 63 de baas te blijven. Ook de als vierde geplaatste mevr. De Goede bereikte de kwartfi nale. Zij deed dit door met 6—1, 63 van Vingerling te winnen. In het damesenkel C wist Mar- greet Prager voor de grote sen satie te zorgen door de als eer ste geplaatste Ineke van der Me?r, in een spannende partij het goed tennis te verslaan met 86, 68, 63. De als tweede geplaatste Josine Teeuw wist baseline hangen, hetgeen Etto goed in de kaart speelde. tn de laaitste set kon Piet nauwe lijks een bedreiging voor de overwinning van Etto vormen en verloor tenslotte met 0—6, 64, 6—3. De als tweede ge plaatste Fred Hemmes kon in zijn partij tegen Simek niet erg imponeren. Hij won weliswaar met 64, 7—5 maar veel over tuiging ging er niet van uit. De als eerste geplaatste Marian Laudin had het in de eerste set tegen Visscher even moeilijk, maar in de tweede en derde set zette hij de zaken snel recht en won met 57, 60, 62. Paul van Min klopte de in B als eerste geplaatste Bram Madera in een zeer regelmatige partij met tweemaal 6—3. Richard nig moeite om zich waar te ma ken en wonnen met 26, 63, 6—1. Louk Sanders en Friedt Schmitz hadden het tegen Simek en Hornman nog niet al te moeilijk en wonnen met 64, 62. Bij de dames speelde Ma- riemme van der Poll tegen mevr. de Goede een fraaie par tij tennis, die zij verdiend won met tweemaal 6—2. Verrassend weinig had Hanke Faase in te brengen tegen Evelien de We ger, die met 6—2, 61 naar de volgende ronde ging. In het herenenkel B wist Jean Mo nod zich voor de kwartfinale te plaatsten. Eerst versloeg hij daarvoor Ton Creijgton met 6— 3, 6—3 en daarna zegevierde hij over Gerard Pasma in een lan ge en spannende partij met bij haar plaatsing wel waar te ma ken door met groot gemak van mevr. Toniann te winnen: 61, 6—2. Met dezelfde cijfers wist haar mixed-partner Dik Zaadnoordijk zijn plaatsing als 3e te handha ven in het herenenkel C tegen Zonneveld: 6—1, 6—2. Errie San ders wist met veel moeite van Wolters te winnen: 86, 36, 64 maar zag zich daarna de weg naar de kwartfinale afge- -sloten door Napjus, die hem met 60, 61 de baas bleef. Verder wist bondsbestuurslid Mulder niet verder te komen dan de tweede ronde. Werner moest er wel hard voor werken om de effectvolle ballen te re tourneren, maar het lukte hem toch wel met 64, 8—6. LISSE Voorzitter H. Smith van de prot. cbr. fractie heeft gis teravond in de Lissese raad sterk gepleit voor de vorming van een Streekgewest Bollen streek. Hij hoopt dat een Sa menwerking Orgaan Bollen streek zo spoedig mogelijk in het leven wordt geroepen. Indien een Streekgewest Bollen streek niet haalbaar is, Wil de heer Smith dat de bollenstreek gemeenten samen gaan met de gemeenten in Zuid-Kennemer- land. Ook wil de heer Smith dat de gemeenten in de Bollen streek nauwe banden aanhalen met de Haarlemmermeer, Aals meer, Leimuiden, Alkemade en Warmond. De heer Smith ver wacht dat Sassenheim zich bij een Streekgewest Bollenstreek zal aansluiten omdat deze bol- lens.treekgemeente volgens hem zich niet zo gelukkig voelt bin nen het Stadsgewest Leiden. De gewestraad zou volgens de heer Smith moeten bestaan uit de burgemeesters van de deel nemende gemeenten. Voorts zou elke gemeenteraad voor elke 5000 inwoners 1 gewestraadslid moetert kiezen. Gewestvorming stond gisteravond op de ag?nda van de gemeente raad. Wegens tijdgebrek kwam alleen de heer Smith aan een beschouwing toe. In een vplgen- de raadsvergadering komen de andere fracties aan bod. LEIDEN De Merenwijk krijgt bouw van de Arendshorst, aan een officiële buurtvereniging, vang 20 uur. die de plaats zal innemen van De „Horsten" is vooral zo snel tot het huidige M.O.T. (Merenwijk stand gekomen (de wijk bestaat Opbouw Team). De naam van net een jaar) door de enthou- de vereniging is „De Horsten." siaste voorbereidingen van het. Op 30 augustus houdt zij haar M.O.T. eerste vergadering in de onder- In de concept-statuten van de ver eniging staat als doel geformu leerd: „het bevorderen van de leefbaarheid van de wijk, als mede het behartigen van de be langen van de bewoners van de wijk." Dit streven is alleen haalbaar met de inzet van alle bewoners. In het informatie-bul letin „Meer 'n wijk" richt de re dactie dan ook een warme op roep aan haar medebewoners de nieuwe vereniging daadwer kelijk te steunen. Aan de Merenwijk, haar bewoners en activiteiten besteedt de re dactie van de Leidse Courant aanstaande zaterdag uitgebreid aandacht. LEIDEN De ruim 2500 vakan- tieknipselpakketten, die door Fasson in Hazerswoude en Lei den op 27 juli werden uitgereikt hebben veel kinderen aan het werk gezet. Op het ogenblik zijn er ongeveer 150 inzendingen van geknipte en geplakte werkstuk ken binnen. De meeste kunstenaartjes hebben hun fantasie vrij en vrolijk la ten gaan. Komplete, beplakte kartonnen fabrieken zijn erbij. Prachtige landschappen, vakan tie-indrukken, vreemde vogels en een van de eerste inzen dingen een afbeelding van de directeur van Fasson. Gezien de nog steeds binnenko mende werkstukken heeft Fas son besloten de inzendtermijn te verlengen tot *n met 25 augus tus. Een uitgebreide keuze van de ingezonden werkstukken zal op de Leidato (van 8 tot en met 17 september) worden tentoonge steld Eveneens tijdens de Lei dato en wel op 13 september, zullen de prijzen worden uitge reikt. Deze feestelijke gebeurte nis begint om 3 uur 's middags Behalve de prijzen die Fasson zelf uitlooft, stelt ook de Leidato en kele beloningen beschikbaar. Verder zullen er nog drie pu blieksprijzen worden uitgereikt. Een indruk van wat allemaal kan. Op het ogenblik worden de in zendingen tentoongesteld in het bedrijf van Fasson aan de Lammen- schansweg. LEIDEN Er zijn in Leiden verschillende voorbeelden te vinden van hofjes, die in de loop van 500 jaar „hofjeswe zen" in hun geheel verhuisd werden. Voor zo'n verhuizing zijn een aantal dwingende redenen te bedenken. Dat zijn stadsuit breidingen „herziening van het bestemmingsplan", zou men tegenwoordig zeg gen, wijziging van de pacht overeenkomst, wanneer de stichting de door haar ge bruikte gronden niet in ei gendom had. In recenter tij den is het ook voorgekomen dat hofjes zo vervallen wa ren, dat ze het opknappen niet meer waard geoordeeld werden. Ze werden dan afge broken en elders in moderne stijl opgetrokken. Maar het is ook denkbaar, dot het de regenten niet mogelijk bleek het hun toevertrouwde hofje op de oorspronkelijke plaats nog zover uit te breiden dat het tussen de grotere hoven die in de zeventiende eeuw alom gesticht wer den, de naam van de funda- tor nog voldoende eer en aanzien kon geven. Getuige het aardige Sionshofje aan de Sionsteeg. Het werd in 1480 door jonkheer Hugo van Zwieten en zijn huis vrouw Luytgert van Boshui zen gevestigd aan de School steeg. Zij legden degenen die er zich vestigden (alleen?) de verplichting op, dagelijks te bidden voor de zielen van de stichters en hun ouders. In 1505 vergrootten de bak kers Ghysbert Korstenze en Jan Loverenz het stichtings kapitaal dusdanig, dat hun namen in steen gehouwen werden. Het hofje diende „tot troost van de vrouwen en tot welzijn van de weduwen". In 1688 werd het overgeplaatst naar het verlaten St. Pieters- begijnhof (St. Michielskloos ter) op de Vrouwencamp. Sindsdien werd het aange duid als „Groot Sionshof", in tegenstelling tot het oor spronkelijke, „Klein Sion". In 1913 werd het Sionshof verbouwd. Die ingreep deed het geen schade: het is een eilandje van rust gebleven. Een carré van intieme huis jes met een gietijzeren pomp

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3