Malraux doet boekje open over de Gaulle Kaapster geloofde niet in opblazen vliegtuig Actie voor missie -negen ton m eer groot succes 'Geen revolutie maar evolutie in Nederland' Evenveel doden in huis als in verkeer Kritiek op apartheid in kerken WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 ?s Een stier kijkt nog eens naar de nieuweling-matador Fernando He redia na hem in de arena van Madrid te hebben neergelegd. Maar zo nieuw was Heredia ook weer niet of hij wist zich rollend in vei ligheid te brengen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij ongevallen in woningen komen momen teel per jaar evenveel personen om het leven als bij ver keersongelukken. Dit feit blijkt uit een onderzoek van het TNO-instituut voor preventieve geneeskunde. In 1960 was het aantal verkeersdoden 1962 en in 1970 3199: een stij ging van 63 procent. Het aantal doden bij ongevallen in woningen steeg van 1318 in 1960 tot 3132 in 1970: een stij ging met 138 procent. (De totale Nederlandse bevolking groeide in die tijd met 14 procent). Naar ongelukken in het verkeer wordt al vrij veel onderzoek verricht, in tegenstelling tot de ongevallen in woningen. Het TNO-instituut onderzoekt in een aantal kleine gemeenten alle huishoudelijke ongevallen en is ondermeer tot de conclusie ge komen, dat de moderne huis- •houdapparaten een ernstige be dreiging van gezondheid en leven kunnen zijn. De TNO-onderzoekers ontdekten, dat ook op meer onvermoede wijzen veiligheid en welzijn van de Nederlanders wordt be dreigd. Zo is gebleken, dat bij LTS-leerlingen het aantal ge- hooraf wijking en twee maal zo groot is als bij leeftijdgenoten op andere scholen. Belangrijk ste oorzaken hiervan zijn echter niet demachines op school, maar bepaalde vormen van vrijetijdsbesteding: muziek en vuurwerk. (Van onze Parijse correspondent Lucas Kleyn) PARIJS Heeft generaal De Gaulle in 1969 met zijn refe rendum over afschaffing van de senaat politiek zelfmoord willen plegen, of heeft het Franse volk hem eenvoudig naar huis gestuurd en aan de dijk gezet. In het eerste ge val zou hij de eer aan zichzelf hebben gehouden, in het tweede geval zou hoogmoed voor de val zijn gekomen. Over die vraag is veel getwist toen de generaal nog in le ven was. Die twist is andermaal opgelaaid, en kan nog jaren duren, want de hoofdpersoon is dood en kan zich niet meer verweren. En zijn naaste familieleden die het beter kunnen weten dan ieder ander, doen er voorlopig het zwijgen toe. Oud-minister Malraux, wijs en be- een man van actie, en bijge- kend genoeg om een reputatie volg een man die succes wilde be verliezen, heeft een interview hebben." toegestaan aan een correspon dent van de New York Times, waarin ihij heeft gepraat over de Gaulle na de onthulling van het Lotharingse kruis bij Colom- bey les Deux Eglises. Hij praat te over de Gaulle, die hij bijzon der goed gekend heeft, als een man. die met zijn gedachten irt de middeleeuwen leefde. Al pratende met de verslaggever, kwam Malraux bij de gebeurte nissen vein me; 1968 terug. Die maand was voor de Gaulle een wanhoopsmaand geweest, en daarom stuurde hij af op het re ferendum van 1969 over afschaf fing van de senaat en decentra lisatie naar de departementen. Volgens Malraux wist de Gaulle dat hij het referendum zou ver liezen. Hij wilde die nederlaag bewust, om zich in Colombey te kunnen terugtrekken en daarna het Franse volk te kunnen be schuldigen van ondankbaarheid. Hij, de redder van het vader land in Londen, in de steek ge laten door zijn volk, waarmee hij het zo goed bedoeld had. Wat Malraux gezegd heeft is vol komen in strijd met de werke lijkheid, zoals wij die van vele andere intiem» medewerkers van de Gaulle" kennen. De Gaul le heeft met zijn referendum in derdaad risico's genomen, maar risico nemen lag in zijn aard Tot het laatste ogenblik heeft hij gehoopt dat hem dit zou lukken. Dat is bevestigd door wat een paar maanden geleden zijn zoon Philippe voor de televisie heeft gezegd: tot het laatste ogenblik heeft mijn vader gehoopt. De eerste tegenspreker van Mal raux is er al, in de persoon van oud-minister Jeanneney, die als minister het wetsontwerp ge maakt heeft tot afsohaffing van de senaat en het referendum heeft voorbereid. Hij acht het een verdraaiing van de waar heid de wereld te doen geloven, dat de Gaulle met zijn referen dum politiek zelfmoord heeft willen plegen. ,De Gaulle," zegt deze oud-minis ter, ,.was een filosoof, maar ook Alain Colas, de Franse zeiler die vorige maand de transatlantische zeilrace won met zijn boot Pen Duick IV, gaat het opnieuw proberen. Vrijdag gaat hij onder zeil voor de oostelijke overtocht naar Frankrijk, waarbij hij een nieuw record hoopt te vestigen. LOD (Israël) (AP) Een van de twee Arabische meisjes die in Israël terechtstaan in verband met de kaping van het Sabena-vliegtuig in mei, Therese Halasen, heeft giste ren gezegd dat, als zij de bevelen van haar mede-verzets strijders niet had opgevolgd, deze haar zouden hebben doodgeschoten. Therese is een Arabische die woonachtig is in Israël. Zij is 21 jaar oud. Haar mede-beklaagde, Rima Tannous, is even oud. Beiden hebben nu het hof meegedeeld dat hun aandeel in de kaping niet vrijwillig was geweest. Therese zei dat zij pas van de kaapplannen afhoorde toen de machine van de Sabena waarin zij reisden Wenen had verlaten. Zij gaf toe via de luidsprekers Sabata krijgt 6i jaar PRAAG (AFP) Jaroslav Saba ta, een voormalige communisti sche partijleider in Brno, is tot zes en een malf jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat hij zich aan ondermijning" zou hebben schuldig gemaakt. Tegelijk met hem werd de inge nieur Antonin Rusek voor vijf jaar naar de gevangenis ge stuurd. De natuurkundige Zde- nek Prikryl kreeg vier jaar, Al fred Cerny, oud-partijsecretaris van Zuid-Moravië drie jaar, in genieur Karei Cejka twee jaar en zijn collega Karei Fridrich anderhalf jaar. Jiri' Zaoral werd tot anderhalf jaar voorwaarde lijk veroordeeld met «en proef tijd van drie jaar. te hebben meegedeeld: „Wij zijn hier niet om spelletjes te spelen. Wij zullen de machine opblazen als de Israëii's niet aan onze eisen voldoen". De aanklager van het leger, lui tenant-kolonel David Israeli, wilde evenals hij dat maandag bij Rima Tannous had gedaan, aantonen dat Therese Halasen wel degelijk wist wat er alle maal ging gebeuren. Zij was eerder dit jaar naar Liba non gegaan om zich daar bij de Palestijnse verz«fcsstrijders aan te sluiten. Therese vertelde dat zij in Liba non gevangen was genomen door mensen van de Fatach-or- ganisatie en dat zij toen dienst had moeten nemen in de groep die de kapingen verrichtte. ,,Ik geloof nooit dat zij het vliegtuig hadden willen opblazen", aldus de verdachte, „het was alleen maar opschepperij. Ik heb me zelf afgevraagd of ik het zou aandurven. En toen dacht ik alsmaar: wat zou er wel van de passagiers moeten terechtko men?" Twee Russische parachutisten hebben zich voor het eerst van hun leven neergevlijd op een waterbed, een geschenk van hun Amerikaanse tegenstanders bij de wereldkampioenschappen parachutespringen in de Amerikaanse staat Oklahoma. V.l.n.r. Nikolai Oechmajev, Gloria Porter, Svetlana Starikova en Charlie Hall kameraadschappelijk verenigd op het matras. Floriade sluit definitief op 1 oktober AMSTERDAM (ANP) Dc poorten van de Floriade zullen zondag 1 oktober 's avonds half elf definitief worden gesloten. Dit antwoordt het bestuur van de Floriade op geuite veron derstellingen dat de Floriade vanwege de grote belangstcllng na 1 oktober nog enige tijd zal worden verlengd. In april 70.000 goede huizen leeg DEN HAAG (ANP) In Neder land waren op 1 april van dit jaar 67.500 woningen onbe woond, waarvan er slechts 10.500 wegens bouwvalligheid of gebrek aan wooncomfort niet meer voo'r bewotntng In aanmer king kwamen. 57.000 waren nog wel voor bewoning geschikt, zo hbïft het Oynfcraal Bureau voor de Statistiek bekendgemaakt. Vergeleken met de cijfers van een onderzoek naar niet-bewoonde woningen op 1 oktober van 1970 betekent dit dat in anderhalf jaar het aantal (leegstaande) bewoonbare woningen met 12.000 Is toegenomen. Van de goede woningen die op 1 april leegstonden, waren er 50.900 „oude" woningen (al be woond geweest) en 6100 „nieu we" woningen. In oktober 1970 waren deze cijfers nog 40.800 en 4.200. Volgens het CBS ligt de toeneming van lege woningen voornamelijk aan het feit, dat in de maanden voor april 1972 veel meer nieu we hulzen zijn opgeleverd dan in de tijd voor oktober 1970, name lijk 141.000 tegen 118.000. Het CBS concludeert hieruit, dat de doorstroming naar nieuwbouw huizen snel verloopt. Steeds meer inspraak bij provincies DEN HAAG (ANP) Er komen meer provincies waar Inspraak mogelijkheden voor de bevol king zijn met betrekking tot de tracering van provinciale wegen en de reconstructie daarvan. In vijf provincies bestaat reeds zo'n procedure, in drie worden voorbereidingen getroffen en één provincie is voornemens een dergelijke procedure te ont wikkelen. IN DUITSLAND: Brievenbestel Ier de gebeten hond BONN (AFP) - Brievenbesteller blijkt in Wcst-Duitsland een ge vaarlijk beroep te zijn. Volgens een gisteren gepubliceerde PTT-statistlek hebben sinds be gin vorig jaar in de Bondsrepu bliek 335 geüniformeerde PTT- employé's, die tijdens het uitoe fenen van hun functie door hon den werden gebeten, zich onder medische behandeling moeten stellen. Het ministerie voor de posterijen merkt hierbij op dat de mcesten van hen zich alle moeilijkheden hadden kunnen besparen door tijdig gebruik te maken van de spuitbussen met een mengsel van olie en peper die zij tijdens bet bestellen van de post altijd bij zich moeten dragen. Deson danks loopt volgens de statistiek iedere hesteller eens In de vijf jaar de kans door een woedende hond te worden aangevallen. De met .Pinksteren door het Centraal Missie Commissa riaat georganiseerde actie onder het motto .„Geef vrij laan mdnaen met 'n missie" de week voor de Neder; l^tidse missionaris 1972 is iecn bijzdrtder groot succes geworden. Alhoewel nog niet alle cijfers van parochies en bisdommen bekend zijn, schat men de opbrengst van die actie op ongeveer 2,5 mil- jwan guldan. Dit bedrag ligt Wnjgeveer zeven ton boven het streefbedrag van dit jaar en negen ton boven de op brengst van vorig jaar: dit betekent binnom drie jaar een drievoudige stijging van de opbrar*gst. Ondanks de tendenzen van een teruglopende kerkgang aldus het Centraal Missie Commis sariaat blijkt de gedachte, dat de Nederlandse katholie ke gemeenschap als zodanig mede verantwoordelijk is voor de uitzending van haar achtduizend missionarissen, bijzonder aan te slaan. Naast geldovermakingen werden ook zeer veel andere reacties ontvangen, bijvoor beeld in de vorm van aan bieding van logies en levens onderhoud gedurende de va kantie van de missionaris- Met de opbrengst van de actie kan voor het jaar 1973 de va kantie van bijna de helft van de Nederlandse missionaris sen worden veilig gesteld. Tevens kan de premielast voor AOW en ziekenfonds voor een aantal congrega ties, die deze niet meer kun nen dragen, overgenomen worden, zodat in ieder geval de missionarissen van een goede oude dag verzekerd zijn en eventuele ziektekos ten niet voor hun rekening of die van de orde zullen ko men. Verder is ook het rampenfonds voor missionarissen in nood weer aangevuld. Dit fonds doet uitkeringen wanneer missionarissen door natuur rampen of door militair ge weld in moeilijkheden zijn gekomen. Ook zullen door dit fonds vele tientallen missio narissen in staat worden ge steld om de door hen gewen ste bijscholingscursussen te volgen. Tot slot zullen met de op brengst enkele honderden kleine, voornamelijk pastora le projecten gefinancierd worden die het functioneren van de Nederlandse missio narissen, als missionaris in de missie, bevorderen. Deze projecten variëren van het herstel van het dak van de pastorie tot het verstrekken van kateohetisch materiaal. KORTE METTEN Naar aanleiding van de be zwaren betreffende de tafel gebeden m óe Unctad-bro- chure hebban de Nederland se bisschoppen de Nationale Raad voor Liturgie gevraagd normen op te stellen voor het weergeven van de instel- lingswofirdijn en de plaats daarvan in de liturgische ta felgebeden. De National» Raad heeft hiertoe een com missie ingesteld. Bisschop José Cirarda La- chiondo heeft een nieuw pas toraal plan gelanceerd voor de snel groeiende buitenwij ken van de Spaanse stad Cordoba, waar met opzet nog geen parochies zijn gesticht. In plaats van de klassieke parochies wil de bisschop een aantal priesters nieuwe christengemeenschappen la ten vormen. Deze gemeen schappen beginnen zonder kerken. Wel zijn er plannen om ruimten te bouwen of te huren waar men de eucha ristie kan vieren en waar men ook andere bijeenkom sten kan houden. De oudste priester van Ier land, Michael Traynor, is in de leeftijd van 104 jaar in Dublin gestorven. Reeds 34 jaar geleden heeft hij zich uit de actieve zielzoirg terug getrokken. Traynor was ove rigens de eerste die in Ier land in een auto roed. Een Nederlands comité van vijf theologen uit verschillen de kerken binnen de gerefor meerde gezindte heeft zich voorgenomen de emigratie apartheid, niet op kerkbanken Na een voorbereiding van drie jaar hoeft de onafhankelijke kerkelijke commissie ter be studering *an het christen dom in landen waar van apartheid sprake is een rap port uitgebracht, bi dat rap port wordt kritiek uitgeoe fend op de kerken in Zuid- Afrika die discrimineren ten opzichte van niet-blanken, terwijl tegelijkertijd wordt erkend, dat de apartheid hun werk erg moeilijk maakt. Men verwacht, dat het rap port aanleiding zal zijn tot wijdverbreide controversen. Het raport oefent kritiek uit op de benepen apartheid, die in bepaalde kerken opgeld doet. Als voorbeeld wordt ge noemd de gewoonte om blan ken voor in de kerk te laten zitten zodat zij als eerste tot de heilige tafel kunnen nade- Volgens het rapport handhaven de blanken de macht ook door de hoogste ambten in de hiërarchie voor henzelf te reserveren. Met name wordt de Presbyteriaanse kerk van Zuid-Afrika genoemd, waarin nog nooit een niet-bianke in een leidende functie is be noemd, „hoewel er ongetwij feld hiet-blanken zijn die de nodige bekwaamheid bezit ten". In het rapport wordt ook de praktijk gehekeld om voor de schijn een paar niet-blanken op minder voor aanstaande posten te benoe men. In het rapport wordt geconsta teerd dat veel blanken zich van hun kolonistische neigin gen bewust beginnen te wor den, waardoor enige veran dering op komst is. De commissie doet ook enkele aanbevelingen, zoals onder meer het stellen van symbo lische daden van verzet door christenen tegen wat in de kerk „vals en laakbaar" is, het weigeren om zich in offi ciële stukken te laten om schrijven als blank, Afri kaans, of niet-blank en het In stellen van een onderzoek naar de organisaties waar mee de kerken zakelijke banden hebben. van Nederlanders naar de republiek van Zuid-Afrika te bevorderen. Zij wijzen op de historische banden met Zuid-Afrika, dat echter „door anti-propaganda van een bepaalde politieke zijde in een kwade reuk" is ge bracht. Volgens het comité is men in Zuid-Afrika gesteld Als eerste Oostenrijks bis dom is het bisdom Linz er toe overgegaan contactperso nen voor de pers aan te stel len. Journalisten die vragen over kerkelijke aangelegen heden hebben, kunnen die ann die perscVien stellen. De contactpersonen maken ove rigens de persdienst van het bisdom niet overbodig, maar bespoedigen alleen een direc tere informatie. Er zijn in middels al 32 perseften aan gewezen als woordvoerder voor de verschillende kerke lijke aangelegenheden. „Ik geloof niet, dat men de Nederlandse katholieken revolutionair kan noemen. Ik geloof eerder, dat zij een ontwikkeling doorma ken en do moed opbrengen om deze evolutie een eerlijke kans te geven". Dit schrijft dom Placidus Moylink O S B in een ar tikel, dat het eerste is van een serie van vijf, die zal verschij nen in de Catholic Herald. Dom Placidus Meylink, Nederlander van geboorte bracht enige tijd door in Italië en België en vertoeft de laatste vijftien Jaren in Engeland, waar hij als pastoor in een parochie in het noor den vun Londen werkt. „Na drie maanden lang in Nederland gelegenheid te hebben ge had de zaken te bekijken en met vc-el mensen, bisschoppen, priesters en leken te spreken, kom ik tot de conclusie, dat men in Holland in een open, eerlijke, vrije en christelijke sfeer leeft. Er heerst volledige vrijheid van spreken en de mensen luiste ren naar elkaar, (hoewel er duidelijk enkele kleine extremisti sche groepen zijn naar links en rechts. In vele gevallen zijn zij zo extreem, dat je nauwelijks nog van christenen kurjt spre ken"). Zonder zich over een speciaal land of over het Vatikoan uit te spreken, zegt Dom Meyling dan, dat de katholieken in Neder land het betreuren, dat anderen hen verkeerd beoordelen en hen niet begrijpen. „Het Nederlandse volk wenst in vrijheid zijn eigen chrlston-zljn te beleven en zijn katholicisme een eigen weldoordachte vorm te geven. Hoewel zij een deel van de wereldkerk zijn, wensen de Nederlandse katholieken begrip ervoor, dat in verschillendo landen de problemen anders liggen en dat elk zijn eigen oplos sing ervoor moet vinden." Texas bleef Texas ook bij pauselijke audiëntie .De Amerikaanse toeriste Cecil Kath leen Hudson uit Texas is door de Italiaanse politie op Sardinië gevangen genomen en bij Ventimiglia over de grens gezet, lie den van deze uitzetting is het feit, dat de Amerikaanse tijdens een pauselijke audiëntie in Castelgondolfo onenigheid kreeg met een lid van de ordedienst. In haar woede gooide zij dn man een pocketboek naar het hoofd. Het boek kwam ongeveer tien meter van de troon van de paus óp de grond terecht. De Amerikaanse werd direct gearresteerd en verhoord en daarna op vrije voeten gesteld, nadat zij had moeten beloven direct Italië te zullen verlaten. Miss Hudson was echter niet naar de grens gereisd maa r naar de Costa Smeralda op Sardinië. Daar werd ze echter herkend en nu onder begeleiding naar de grens getransporteerd.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7