Publiek eerder betrekken bij de vorming van het beleid en de besluiten - Meisje liep na gebruik LSD zee in Commissie achter gesloten deuren voor mevr. Sickesz Leidse Voorlichtingsnota: Overval bij Leidse Hout De Leidse Hofjes (5) jOENSDAG 9 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 JEIDEN Er zal veel meer geld jen mankracht nodig zijn als de gemeentelijke voorlichting in de »g komende jaren wil functioneren volgens de ideeën, die het colle* n ge van B. en W. heeft op de punten van grotere openbaar heid, de organisatie van de in- spraak, de communicatie be stuur—bestuurden v.v. Een aanmerkelijk ruimere armslag wordt bepleit in de Voorlich tingsnota die deze week aan de commissie Algeme Bestuurs Aangelegenheden werd aangebo den. Het college werd geadvi- seerd door mr. J. C. Lelieveldt, de man, die sinds 1964 de ver lichting van Leiden „deet". j>e visie van het gemeentelijk voor- f lichtingswerk in de komende ja ren en de daaruit afgeleide wen- ïn sen een permanent voorlich- tings- en informatiecentrum o.a. dat ook in de weekends geopend zou moeten zijn en een mobiel kantoor om de wijken in te kun nen gaan is gevat in het laat ste hoofdstuk van de nota. Voor het grootste deel is de nota een doorlichting en commentariëring -. van de status quo in de relatie bestuur-bestuurde: Wat wil de -J bestuurde, wat verwacht hij van de overheid en hot bestuur en wat wordt en kan er gedadn worden om de burger (meer) te informeren en te betrekken bij het bestuur? In de Leidse Voorlichtingsnota wordt niet tegengesproken, dat openbaarheid een wettelijk vast gelegde garantie voor de toe gankelijkheid en de zichtbaar heid van bepaalde overheids stukken, vergaderingen van be stuursorganen en bestuurlijke handelingen is. Voorts dat open heid de bereidheid moet zijn van de kant van de overheid om alle feiten en overwegingen, die tot een mening of een besluit kunnen leiden of hebben geleid mede te delen en om open te staan voor de mening van ande ren. Voorlichting, zo is het col lege met mr. Lelieveldt van me ning, is een uit een open gees tesgesteldheid voortkomende on verplichte uitbreiding van de openbaarheid. Zoals men weet is de overheids voorlichting in 1970 voorwerp van studie geweest van de Com missie Biesheuvel, die met een aantal voorstellen kwam als antwoord op de roep van de tijd om grotere openbaarheid, meer toegankelijkheid en meer beïn- Dringend meer eenheid gewenst in openbaarheid bij gemeenten vloedbaarheid van het over heidshandelen. De kern van het rapport Biesheuvel was, dat men het geheimhoudingsbegin sel wil vervangen door het openbaarheidsbeginsel. Alles is openbaar, tenzij. .(gewichtige staatsredenen) in plaats van: alles is gehiem, tenzij er geen bezwaar is tegen openbaarheid. Volgens de Leidse nota is de gro te beperktheid van „Biesheu vel" geweest, dat het werk slechts beperkt bleeft tot de rijks overheid. Over de openbaar heid en voorlichting van de kant van provincie maar vooral van de gemeenten wordt door de commissie Biesheuvel niet ge sproken, terwijl volgens B. en W. van Leiden en mr. Lelieveldt de storingen in de relatie burger- overheid het eerst en het meest direct spelen op het laag ste bestuursniveau, de gemeen te, die voor de straten van de man moet zorgen, de scholen voor zijn kinderen liet bouwen en zijn huisvuil moet weghalen. Naast het feit, dat de gemeenten thans voor de niet geringe taak staan om zelf de openbaarheids- wensen te realiseren heeft men op gemeentelijk niveau nog te gen, dat de bestuurlijke organi satie daterend uit lang vervlo gen tijden (Thorbecke heeft bo vendien ook niet zo heel veel over openbaarheid in de wet vast laten leggen) bepaald niet de duidelijkheid verhoogt en tot storingen leidt. (Lelieveldt: „Als je een Leidenaar, die hier over een kuil in de Haagweg komt klagen vertelt, dat hij bij het Rijk moet zijn dan kan ik me voorstellen, dat hij het niet begrijpt. En ook, dat hij zich van het kastje naar de muur gestuurd voelt. Dat de gemeenten tot nu toe zelf maar moeten uitmaken hoever zij tegemoet komen aan de wen sen tot meer openbaarheid kan Het Buro Voorlichting in het Leidse Stadhuis. Sinds de voorlichtingsdienst (voorlichtingsambtenaar, jour nalistiek medewerker, informatrice en secretaresse) in de hal gevestigd is heeft de zgn. passieve voor lichting (het verlenen van gevraagde diensten en voorlichting) een zodanige omvang gekregen, dat de actieve voorlichting (het ongevraagd toelichten van het gemeentelijk beleid en andere „eigen" activiteiten) er door in het gedrang kwam. Daarom pleit het college voor meer faciliteiten. er, zo zegt de nota, toe te lei den, dat er zich evenwel open baarheidsstelsels gaan ontwik kelen als er gemeenten zijn. De ene gemeente geeft commissies openbaar, ergens anders alleen de agenda's voor commissies of bepaalde stukken voor bepaalde onderwerpen bij bepaalde com- gemeenten in het westen en midden van ons land een onder zoek worden gehouden. Het doel is, dat openbaarheid, inspraak en voorlichting beter afgestemd kunnen worden op de werkelijke behoeften van de ingezetenen. Leiden zal meewerken aan dat onderzoek. missies en weer een andere ge- De Leidse Voorlichtingsnota bevat meente kan het zich zonder te genwind permitteren om de be sluitvorming van de raad achter Om enige klaarheid te scheppen in de onoverzichtelijke toestan den rond openbaarheid en voor lichting op gemeentelijk niveau in Nederland zal in een aantal grote, middelgrote en kleinere voornemens sen dan hierboven reeds ver meld. Zoals wij zaterdag al aan kondigden zal steun gegeven worden aan de eventuele stich ting van een instituut Leiden Promotion, dat de goede eigen schappen van de stad Leiden naar buiten zal moeten uitdra gen. Voorts zal binnenkort een proef worden genomen met Tja, Den Haag... Het voorlichten op gemeente lijk niveau wordt zwaar ge handicapt door het feit, dat het begrip gemeentelijke au tonomie in de praktijk bijna alle inhoud heeft verloren. Krijgt de burger door het on overzichtelijk in elkaar lopen van de bestuursstructuren - het geval in de kuil van de Haagweg - al het gevoel, dat hij van het kastje naar de muur gestuurd wordt als hij er bij de gemeente over gaat praten, dezelfde onbevredi gende situatie doet zich voor door de afhankelijkheid van de gemeente van hogere or ganen. De gemeente heeft duidelijke taken in de directe levenssfeer van de burgers, maar ligt bij de uitvoering zwaar aan banden van Rijk en Provincie. Aan het pu bliek moet veelvuldig de kreet .,Tja, Den Haag...." verkocht worden door ge meentebestuurders. Het zou interessant zijn te onderzoe ken hoeveel mensen het daardoor „niet meer zien zit ten" en ongeïnteresseerd ra ken in het politieke en be stuurlijke gebeuren. openbaarmaking van een deel van de besluitvorming van het college van b en w. Men stelt zich voor om iedere week een persconferentie te houden na de vergadering van het college waarop kan worden medege deeld wat er besproken is, wel ke zaken er aan de orde zijn binnen het college enz. Via de dagbladen, die het nieuws uit deze persconferentie zullen brengen kan het publiek dan eerder dan thans kennis nemen van ontwikkelingen en er even tueel met acties en andere geëi gende middelen of via inspraak kanalen op inhaken en zich la ten horen. Nieuw element in de pogingen van het gemeentebestuur om de bestuurden te helpen, bij hun oordeelsvorming is het voorne men om bij wijze van experi ment ambtelijke adviezen aan het college openbaar te maken. Van geval tot geval zal dit we liswaar de eerste tijd nog beke ken moeten worden. Het collego realiseert zich, dat de openbaar making van ambtelijke adviezen het gevaar in zich bergt, dat niet de politieke keuzen, maar het daaraan ten grondslag lig gende advies door de wethouder verdedigd moet worden tegen over de gemeenteraad of de burgerij. Een gevolg daarvan zou kunnen zijn, dat de man achter het ambtelijk advies de ambtenaar, ook een beetje dn het geding komt. 2&1nOORDWIJK Dank zij de waakzaamheid van de Noordwijkse vuurtorenwachter is een I9-jarige leerling-verpleegster aan de ver drinkingsdood ontkomen. Het meisje, dat met enkele collega's in een zomerhuis te Noordwyk woont, nam na een uitgaansavondje, met haar vriendinnen en een vriend deel aan een LSD-trip. Op een gegeven moment bleek zij verdwenen. Onder invloed van het aan haar verstrekte tablet verliet zij het zomerhuis en liep ter hoogte van de vuurtoren de zee in. Dit werd echter opgemerkt door de vuurtorenwachter, die direct de po litie waarschuwde. Een patrouille haalde haèr op en bracht het Tsf doornatte meisje naar het bureau. Eerst na geruime tijd kwam zij wat op verhaal. De verpleegster verklaarde zich niets van het ge- beurde te kunnen herinneren. Zowel zij als haar collega's bleken zich reeds eerder aan hasjies-ge- bruik te hebben schuldig gemaakt en men was op LSD overgegaan, LichU 23.55 Ceu- omdat tijdens zo'n trip „alles zo mooi was' De jongelui hadden de tabletten betrokken van een 17-jarige collega verpleegster, afkomstig uit Papendrecht, die reeds enkele jaren drugs gebruikt en als tussenhandelaar was gaan fungeren. Op de kamer van dit meisje troffen de rechercheurs enkele tientallen LSD-tabletten aan, alsmede een hoeveelheid hasjies en ook peppil len. De verdovende middelen w.erden in beslag genomen. Landscheidings- weg bij Buurtweg 2 dagen afgesloten WASSENA'AR Op het kruispunt Buurtweg - Landscheldingsweg zullen verkeerslichten worden geplaatst. In verband daarmede worden er op het ogenblik rond dit kruispunt enkele reconstruc tiewerkzaamheden uitgevoerd. Maandag en dinsdag worden de aansluitingen van de Buurtweg op de Landscheidingsweg geas falteerd. Dat brengt met zich mede, dat op die twee dagen het autoverkeer de Landschei dingsweg niet kan oversteken. Aan beide zijden van de Land scheidingsweg wordt de Buurt weg dus voor het autoverkeer afgesloten. In verband daar mee mag op 14 en 15 augustus het zuidelijke gedeelte van de Buurtweg en het Theo Mann- Bouwmeester-pad in twee rich tingen worden bereden. Heropening bibliotheek aan Rijndijk fOETERWOUDE - De jeugdbi- bliotheek Meerburg wordt vol gende week woensdag heropend. In het zaaltje boven de Drie Eendjes (ingang gymnastiek zaal) staan meer dan duizend jeugdboeken. De collectie is zo enorm uitgebreid, dank zij de subsidie van de gemeente, de bijdragen van vele ouders en het lidmaatschapsgeld van hon derden kinderen. |e bibliotheek zal voortaan van half twee tot half vijf op woens dagmiddagen geopend zijn. Per kind mogen elks weelk twee boe ken naar keuze word1 n geleend. Ule kinderen die woensdag ko men ontvangen een attractie. Wie zich nog niet als lid heeft aangemeld kan dat op de ope ningsmiddag alsnog doen. Het lidmaatschapsgeld bedraagt slechts f 2.— per jaar per gezin. WARMOND Afgelopen nacht is geprobeerd in het BB-centrum in te breken. Via een ingeslagen ruitje in de Dorpsstraat trachtte de indringer het magazijn bin nen te komen. Kennelijk heeft de afsluiting hem of haar toch van het doel ge houden want het gebouw zijn ze niet binnengekomen. VOORSCHOTEN Achter de boerderij De Lindehoeve heeft de jeugd van Voorschoten met afvalproduk- ten van diverse houtbedrijven een huttendorp gebouwd. Vrijdag wordt het dorp weer met de grond gelijk gemaakt. Tot die tijd zijn er talloze manieren voor de jongelui om zich te vermaken. Van de binnenspelen is het sjoelen één van de favoriete bezigheden Leiden Een 38-jarige vrouw uit Ermelo werd gisterenavond om streeks half twaalf in de buurt van de Leidse Hout overvallen door een nog onbekende dader. Zij was van het station op weg naar het Diaconessenziekenhuis. Na een klap op haar hoofd werd haar tas afgenomen. De dader vluchtte de Leidse Hout in. De inhoud van de tas was een por- temonnaie met dertig gulden, een antal girocheques en een regenjas. Met lichte verwondin- in het Diaconessenziekenhuis. Uit een woning aan de Morsweg is gisterennacht een kleurentele visie ter waarde van 2400 gul den gestolen. Terwijl de bewo ner thuis waren, hebben de da ders de kasten op de begane grond doorzocht en de telefoon gen aan de hals is zij behandeld onklaar gemaakt. WASSENAAR Met de behande ling van het beroep van M. Sickesz voor de rechtskundige commissie is het gisteren wat merkwaardig gegaan Mevr. Sickesz, eigenaresse van de Tjoklat chocoladefabriek, maar ook arts, gespecialiseerd in de behandeling van rugklachten, die tegen het gemeentebestuur in beroep was gegaan wegens het tweemaal weigeren van een bouwvergunning op het land goed De Haasjes, sprak zich uit tegen openbare behandeling van haar geval. Hoewel burgemeester mr. Staab vertelde, dat de juridische com missie een openbaar werkende commissie is, besloot men toch het grootste deel van de zaak- Sickesz achter gesloten deuren te behandelen. De bezwaren van B en W zijn te herleiden tot de vrees, dat op het terrein van De Haasjes een kliniekachtige toestand gaat ont staan. Een bebouwing van allu re Is namelijk in strijd met de geldende voorschriften in dit ge- meentedeel: Nadat een tweede (sterk vereenvoudigd) bouwplan was goedgekeurd verzocht de architect van mevr. Sickesz eni ge uitbreiding te mogen geven aan het praktijkgebouwtje en de daarboven gelegen woning. Daar verzette het college zich wederom tegen. Hoe de commissie staat tegenover de argumenten van mevr. Sic kesz, dut zij de ruimte beslist nodig heeft voor haar praktijk en vrij omvangrijke huishouding zal men pas kunnen vernemen bij de openbare behandeling in de gemeenteraad. Harlekino ook open voor jeugd 12-16 jaar LISSE De Lissese klnder-thca- tergroep Harlekino zal komend seizoen ook worden opgesteld voor kinderen in de leeftijds groep van 12 tot 16 jaar. Leidster Trudy van Eerden werk te tot nu toe alleen met, kinde ren van 5 tot 12 jaar. De clubs voor de tieners wil zij gaan be titelen als „jeugdsoos" of „werkwinkel". Men kan zich op geven voor de cursus toneel, pottenbakken, glazuren, knoop- werk, etsen, druktechnieken en linoleumsnede, schilderen, wandkleden maken, sieraden maken en bromfietstechniek. Men kan zich opgeven elke woensdag- en zaterdagmiddag in het Poelpoldercentrum aan de Ruishornlaan. ROELOF ARENDSVEEN Hannes de Jong heeft het niet gehaald. Honderd uur op een paal in de Braassemermeer bleek ook voor de wereldkampioen een onhaalbare zaak. Gistermiddag om kwart over vier stapte hij af (zie foto). St. Jans- of v. d. Laans hofje LEIDEN Was het gebrek aan geld of gebrek aan ge voel voor schoonheid dat de regenten van verschillende hofjes er de laatste honderd vijftig jaar toe bracht, de hun toevertrouwde fundaties zo gevoelloos te mishande len? Laten we aannemen dat het een gebrek aan geld was. Per slot van rekening kan men het hun niet wijten, dat ze leefden in een tijd die wil de afrekenen met alles wat niet rationeel en modern was. Of, na die tijd, in de periode waarin men overal de romantiek zocht die met wörtel en tak was uitgeroeid. Gebrek aan geld dan. Want het stichtingskapitaal dat soms al eeuwenlang uitstond, rente op rente, en dat van tijd tot tijd door een legaat of schen king werd aangevuld, was doorgaans fors genoeg om de preuves en andere gaven aan de bewoners van de hof jes te kunnen dragen. Bij 'n zuinig beleid kon er boven dien het hoogstnodige onder houdswerk van betaald wor den. Sommige hofjes hadden landerijen in bezit. Maar vele hadden aandelen in de staatsschuld. En dat werd ze noodlottig. Want toen Napo leon bij decreet van 9 juli 1810. Nederland bij Frankrijk inlijfde, werd in artikel 8 van dat decreet de tïercering van de Staatsschuld gelast d.w.z. de rente zou maar voor een-derde betaald wor den. Noch Schimmelpen- ninck, noch Lodewijk Napo leon „Koning van Hol land" konden de ramp waartegen ze zich steeds hadden verzet, voorkomen. Napoleon vond zijn Waterloo. Maar in 1814 greep Koning Willem 1 naar zijn maatregel terug. Van de totale staats schuld van 1800 miljoen gul den werd slechts 1/3 rentege- vend; de resterende 1200 miljoen werden erkend als uitgestelde schuld, die geen rente zou dragen. De bedoe ling was, jaarlijks vier mil joen werkelijke schuld af te lossen en een gelijk bedrag aan uitgestelde schuld rente- gevend te maken. Bij de financiële hervorming door Willem 11 (minister F. A. van Hall) werd de uitge stelde schuld geconverteerd in Nederlands Werkelijke Schuld tegen een koers van 68 per duizend. En de hofjes bleven met de brokken zit ten. Het is onder invloed van deze financiële ramp, dat vele hofjes verpauperden. En dat een herstel niet altijd even piëteitvol kon worden uitgevoerd. Daarvan mag men aannemen is het Sint Jans- of Van der Laanshof jes (in de Haarlemmermeer straat naast de Overdekte) een voorbeeld. Het werd in 1504 gesticht en in 1901 schandelijk verknoeid.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3