Tandem Balk - Van Doorn laat na nederlaag 't hoofd niet hangen Gimeno kon niet in zijn eentje Roemenië 'baas' Graafstal voelt zich thuis op Sneekermeer AMERIKAANSE ZWEMTOP HEEFT EEN ONTMOEDIGENDE BREEDTE FC Den Haag zette niet alles op alles DINSDAG 8 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT NEW YORK De Amerikaan Bobby Fischer, die op IJs land met de Rus Boris Spasski om de wereldtitel scha ken strijdt, heeft van enkele Ameri kanen boze brieven ontvangen waarin hij wordt uitge scholden om zijn gedrag jegens de Russische kam pioen. Een vriend van Fi scher heeft tijdschrift verklaard dat Amerikaanse uitda ger brieven heeft „Life" Fischer schande voor Amerika' ontvangen waarin onder meer stond: ,,U bent een schan de voor het Ameri kaanse volk", ,,U bent geestelijk ge stoord en U moet zich direct laten on derzoeken". Maar, aldus de schrijver van het artikel Brad Dar- rach, Fischer rea geert hier onver schillig grijnzend op. Hij ontvangt ook brieven waarin hij wordt beschre ven als een engerd, een lafaard, een prima donna, een genie, een groot Sommige brieven deden hem zelfs blozen. Darrach had als kop boven zijn artikel: „Bobby is geen vervelend jongetje". (Van onze speciale v verslaggever) lr Edinburgh Trainer Teunis- sen heeft de tweede oefen- wedstrijd tegen Heart of Midlothian met een fanta- sie-opstalling gespeeld. Tor i Fuglset, de ontdekking van Derby, Harald Berg en 1 Hans van Eeden werden ;rJ gespaard omdat anders ge- vreesd werd dat het toch te v zwaar voor deze gevoelige De tweede helft van dit spectakel spelers zou worden. De uit- slag, die dit bikkelharde j duel opleverde, was er dan 1 ook voor de Hagenaars naar: een nederlaag van zo'n twintig minuten reeds de leiding, toen David Oluney met een afstandschot van veertig meter doel trof. Deze achter stand ontmoedigde de Hage naars echter geenszins. En toen Dick Advocaat het dan ook op zijn heupen kreeg en een snelle actie langs enkele Schotse ver dedigers ondernam, resulteerde zijn inzet in een bal, die uit de handen van de doelman sprong, waar de attente Van Vliet dank baar van profiteerde. "i1 A Voral in de voorste drie van üj'E FC Den Haag" kwam daardoor li een vreemde samenstelling uit de bus. Bregman bleef rechter- stond in het teken van straf schoppen. Eerst mocht Heart of Midlothian een elfmetertrap ne men, nadat Aad Mansveld hands had gemaakt. Doelman Thie stopte het schot nog wel, maar omdat zijn verdedigende collega's stonden te „pitten" nam Anderson de man, die vo rige week in het Zuiderpark ook het beslissende doelpunt maakte - zijn kans waar. spits, Van Vliet ging in het een- Daarmee was voor FC Den Haag trum opereren en Barend van Hijkoop kreeg zijn kans weer op links. Dat dit experiment op een succes is uitgelopen, kon nie mand van de tienduizend be langstellenden later vaststellen. Heart of Midlothian nam na nog niet alle kans verkeken. Want ook Van Vliet werd één keer fors onderuit gehaald, waarvoor de scheidsrechter naar de „stip" wees. Mansveld miste deze kans op een gelijk spel. AMSTERDAM „We rijden samen toch steeds beter", zei de robuuste Peter van Doorn, nadat hij maandag avond samen met Klaas Balk in het Olympisch sta dion in Amsterdam voor 6000 toeschouwers de derde rit tegen de sterke West- duitse tandem Barth/Mul- ler had verloren. De Ne derlanders, die straks bij de Olympische Spelen in München tot de parade paard j es in onze wieler ploeg behoren, waren niet gedesillusioneerd door het verlies tegen de westduit sers, de wereldkampioenen van 1971 en favorieten voor de Olympische titel. Het feit, dat zij deze sterke com binatie tot een derde rit hadden gedwongen stemde al tot tevre denheid, „want wat hebben we tot nogtoe aan wedstrijd erva ring opgedaan", zo zei Klaas Balk. „Met het Nederlands kampioenschap mee, waarin de tegenstand niet al te sterk was, hebben we zes zeven keer sa men gefietst. Nu trainen we drie keer in de week, we rijden bovendien vrijdag en zaterdag nog in Leipzig tegen de Oost duitsers en volgende week gaan we iedere dag de baan op. Dan moeten we klaar zijn. Klaas Balk, stuurman van de Neder landse combinatie, ziet de na bije toekomst beslist niet som ber tegemoet. In de eerste rit kwamen de Nederlanders uit tweede positie en reden 10.9 over de laatste 200 m. Daarna werden de Oranje-mannen tot tweemaal toe door de uit twee de positie komende Duitsers ge klopt. De laatste maal, in de be slissende derde rit, met enkele centimeters. Uitstekend Verlies ook leed de nationale ach- tervolgingsploeg tegen West- Dulitsland maar deze nederlaag bracht eveneens hoop in het Ne derlandse kamp. Want tegen de sterite Westduit sers, die de vier km in 4.32,7 voltooiden, reed het oranjekwar tet Dekkers - Ponsteen - Peter Nieuwenhuis-Scbuiten de voor Nederlandse begrippen uitste kende tijd van 4.43.3. In Mün chen, op de snelle houten Olym pische baan, moet dat bijna tien seconden sneller kunnen gaan. Zwakste man in het Nederlandse kwartet was Ponsteen, die als laatste na de baankampioen- schappen in de Olympische ploeg is opgenomen. Tegen het slot, toen Schuiten vefgens plan gelost had, kon Ponsteen het tempo van de anderen niet hele maal volgen en dat kostte de ploeg zeker een seconde. Deze Pre-Olympische tests waren een onderdeel van de revanches van de wereldkampioenschap pen. Revanche was er overigens niet voor Leijn Loevesijn, die vrij gemakkelijk de Australiër Johnson en de Amerikaan Mountford klopte maar in het du:l tegen de Belgisrhe wereld kampioen Robert van Lancker snelheid te kort kwam. Wel wraak kon amateurstayer Gaby Minneboo, die in Marseille der de was geworden nemen. Hij sloeg in de laatste paar ronden Klaas Balk schreeuwt het uit van blijdschap en Peter van Doorn grijnst gelukkig, wanneer het Neder- de aanval van wereldkampioen landse tandemduo erin slaagt zijn rit tegen de Duitse favorieten voor de Olympische titel Barth en Mui- Horst Gnas nog net af: Minne- ler te winnen. De vreugde duurde echter maar kort, want nauwelijks later kwamen de Nederlandse ren- boo won met 20 m. voorsprong. ners toch tekort in deze kwalificatierit. Leijn Loevesijn zijn wiel net et Tim Mountford ,de profsprinter, die Marseille zo teleurstelde, drukt ;n fractie eerder over de eindstreep dan de Amerikaan rechts) in de eerste kwalificatierit. Prins Claus golft mee in Wassenaar DEN HAAG Voor het 53e Internationale open kampioenschap golf van Nederland hebben in totaal 189 beroepsspelers en amateurs ingeschreven: Op de eerste dag van deze wedstrijd dinsdag 8 augustus op de banen van de Haagse golf club te Wassenaar - zullen 109 buitenlandse spelers o.w. 14 amateurs kwalificatiewedstrijden spelen voor 40 plaatsen in de eerste en tweede ronden van het kampioenschap dat op 10-13 augus tus wordt gehouden. Voor de voorronden zijn vrijgesteld onder meer de beste vijftig deelnemers uit het Duitse open kampioenschap dat vorige week in Frankfurt is gespeeld en 10 geselecteerde Nederland se deelnemers. Onder de buitenlandse topspclers zijn de En gelsen P.Townsend (reeds winnaar in 1967) N.Coles, B.Hug- gett (1962), en Peter Oosterhuis (van Nederlandse afkomst), de Spanjaarden Gallardo en R. Sota (1966 en 1971) alsmede de vijfvoudige kampioen Fl. van Donck uit België en de Ne derlandse J. Dorrestein favoriet voor de le prijs in dit toer nooi, dat een totaal aan prijzengeld heeft van 84.000,-. Woensdag 9 augustus wordt een professional-amateur toernooi gespeeld, waaraan 50 beroepsspelers en 100 amateurs o.w. ZKH Prins Claus zullen deelnemen. DEN HAAG Voor de der de maal in vier jaar gaat de finale van het toernooi om de Daviscup tussen Roemenië en de Ver. Sta ten. De Amerikanen, die de beker sinds 1968 in hun be zit hebben, versloegen de Roemenen in 1969 met 5-0 en in 1971 met 3-2. In die jaren behoefde Amerika het bezit van de cup slechts in Qen wedstrijd te verdedigen, de z.g. Chal lenge round. Nu heeft Amerika vanaf de eer ste ronde meegespeeld. Als bekerhouder behoudt Amerika het recht te be slissen waar de finale zal plaatsvinden. De toewij zing zal gebeuren tijdens het ctngres van de Ameri kaanse bond op 14 augus tus. De finale kan worden gespeeld op elk tijdstip tussen 21 augustus en 31 december. De Amerikanen wonnen overigens slechts dankzij een uiterste krachtsinspanning van Spanje. Daarbij hadden zij het geluk dat Manuel Orantes wegens een blessure niet kon spelen. Diens evenknie, de vroegere Hunt-pro fessional Andres Gimeno won zijn beide enkelspelen. Maar Juan Gisbert bleef zonder winst. Gimeno, die vrijdag al van Wim- bledonkampioen Stan Smith had gewonnen, stend diens jonge landgenoot Harold Solomon een set af: de derde, toen de Ameri kaan hem met succesvolle lobs naar de achterlijn dwong. Voor het overige was de 35-jarige Ca talaan heer en meester van het trage speelveld: 6-3 6-1 2-6 6-2. Juan Gisbert bevocht Stan Smith drie en een half uur, al vorens hij zich met de eervolle score van 9-11 8-10 4-6 gewonnen moest geven. De Amerikaan on dervond opnieuw dat het gravel het geweld van zijn vurige op slag temperde. Hij moest zijn aanval uitermate nauwkeurig voorbereiden om niet te worden verrast door de scherpe pas- seerslagen van Gisbert. De Spanjaard compenseerde het te kort am fysieke kracht met be kwaam plaatswerk. In de eerste set, waarin Gisbert een achterstend van 2-4 goed maakte, hielden beide spelers elkaar in evenwicht tot de ze ventiende game. Toen brak Smith de service van Gisbert. De Spanjaard vocht onmiddel lijk terug, maar kon niet ver hinderen dat de Amerikaan met 11-9 de set greep. De doorbraak van de tweede set kwam even eens in de zeventiende game. In de derde leek voor Gisbert alles voorbij, toen Smith een voor sprong van 50 nam. In de zesde game echter miste de Ameri kaan drie matchpunten en Gis bert slaagde erin terug te ko men tot 5-4. Daarna serveerde Smith de partij uit. In de ontmoeting Roemenië - Au stralië was het Ion Tiriac, die voor het beslissende punt zorg de. De besnorde Roemeen bracht door een overwinning met 6-1 3-6 11-13 6-3 6-0 op Colin Dibley de stand op 3-1. Het was een partij dio meer dan drie uur duurde. Slimheid en koelbloedigheid wa ren daarin uiteindelijk superieur aan slagkracht en conditie. Toen de 33-jarige Tiriac na hon derd minuten strijd de derde set met 11-13 uit handen gaf, leek Dibley regelrecht op de winst af te gaan. Het tegenovergestelde gebeurde echter. Tiriac nam het initiatief over. greep de vierde set in 28 minuten en vernietigde in de laatste set het moreel van de Australiër volkomen. In de onbelangrijk geworden laat ste partij gaf Ilie Nastase ten slotte de overwinning een wat steviger body door een overwin ning van 6-2 6-2 4-6 6-3 op de 37-jarige Mal Anderson. Als de Roemenen straks bij hun derde poging inderdaad erin slagen de Daviscup te veroveren, zou het de eerste maal in 36 jaar zijn dat de „Slaschaal" naar Europa gaat. De laatste Europese win naar was Groot-Brittannië in komen. In het stadion van de Argentijnse club Indepen- diente (zie foto) zullen dan waarschijnlijk honderdduizend toeschouwers het voetbalduel „van het jaar" gadeslaan. De Argèntijnen, die daarbij betrok ken zijn, staan op de andere foto afgebeeld. Van onze zeilmedewcrk^r SNEEK Gedurende drie wedstrijden op het Snee kermeer hebben verschil lende zeilers getoond dat echte sport op deze over volle plas toch wel moge lijk is. Tot nu toe hebben de zeilers Hiemstra, Span- kerklasse, Rolf Wester, 470 klasse, F. Schralen en Rob Rutgers o.k.-jollen een sco re van drie eerste plaatsen, wat toch wel een prestatie Helemaal fout zat maandag Van Sloten in de Valkenklasse. Over stuurboord kwam hij naar de eerste boei en moest toen het gehele veld voorrang verlenen. Toch wist hij nog als vijftiende de finish te bereiken. De leiding in het algemeen klassement heeft hij overgegeven aan Zand- stra uit Leeuwarden. In de groepswedstrijden van de zes tien vierkante meter klasse, die zondag en maandag verzeild werden, is het een Friese aan gelegenheid geworden. Met 125 punten voor het Friese team waren deze zeilers veruit de teams uit Holland, Groningen en Overijssl de baas. In de ster- Terwijl stuurman Kooy zich zo ,,plat" mogelijk maakt om weinig weerstand op te wekken, hangt zijn collega buitenboord in de touwen. Dit schip, dat de naam Bell Rain draagt, neemt deel aan de Clipper klasse. CHICAGO De Verenigde Staten zullen op de Olympi sche Spelen op alle zwem- nummers een maximale bezetting (drie) hebben. Met name op de vrije-slag- en vlinderslagnummers hebben zij tijdens de afge lopen selectiewedstrijden een voor de Europeanen ontmoedigende breedte ge demonstreerd. Zo was op de 100 meter vrije slag he ren een tijd van 52.9 secon den niet voldoende om door te dringen tot de finale. De twee trainers van de Olym pische equipe, Peter Da land en Sherman Chavoor, toonden zich na afloop van het zwemfestijn in Chicago dan ook voldaan over de bereikte resultaten, hoewel Daland zich weinig ingeno men toonde met de ver richtingen van de heren op de rugslag, waarop Roland Matthes voor de Amerika nen voorlopig onverslaan baar lijkt. Volgens Chavoor Is de dames- ploeg sterker dan ooit, al moet ook hij enig voorbehoud maken voor de 100 meter rugslag en de schoolslagnummers, waarop de VS nochtans een troef als Cathy1 Carr (1.15.2) naar voren schui- De Amerikaanse ploeg bestaat uit 26 zwemsters en 23 zwemmers. Opvallende namen in de overi gens vrijwel geheel uit „top pers" bestaande afvaardiging zijn die van multi-wereldrecord- houder Mark Spitz (22), de Olympische kampioen van Mexico op de 400 en 1500 meter vrije slag Mike Burton (25) en bij de dames Jennifer Kemp (100 meter vrijs slag), Keena Rothhammer (start op drie nummers) en Shirley Babashoff. De Amerikaanse damesploeg op de 4x100 meter vrije slag is on verslaanbaar en zal in München met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid 'n ge slaagde aanval doen op de 4-mi- nutenbarrière. De Amerikaanse zwem-selectie- wedstrijden voor de Olympische Spelen in München zijn geheel in stijl afgesloten met drie ver beteringen van wereldrecords en een evenaring. Mark Spitz blaast in het water wat uit af te leggen In 8 minuten 53.8 seconden, 4.3 seconden sneller dan de Australische. Eerder maakte Shirley Babashoff haar met 2.05,2 (was 2.05,8) reeds het record op de 200 meter vrije slag afhandig. Karen Moe inponeerde op de 200 meter vlinderslag dames met een ijzersterke 2.16,6, een ver betering van het record van El ide Daniel met 1.8 seconden. Da niel plaatste zich als derde ook nog voor München. Rick Demont (16) kwam op de 1500 meter vrije slag tot 15.52.9, 4.2 seconden sneller dan het oude wereldrecord van John Kinsella, die overigens de grote verliezer van deze wedstrijden Kinsella mag slechts als lid van de 4x200 meter vrije-slagploeg naar München. Veteraan Mlke Burton (25), eens wereldrecord houder op vele vrije-slagafstan- den, plaatste zich op het laatste nummer toch nog voor München met 16.00,3. Gary Hall kwam op de 200 meter wisselslag eindelijk op gelijke hoogte met de Zweed Gunnar Larqson: 2.0f 3. renklassc voert de Wnssenaarse zeiler F. Graafstal het klasse ment aan. Fred Bulk, die maan dag tweede werd heeft maar 15 punten achterstand op Graaf stal. Deze beide Braassemzeilcsr voelen zich duidelijk goed thuis op het Sneeker water. In het 12 voets jollenvfld dat 5 Noord-Ne derlandse en 15 West-Nederland se zeilers telt, is het een znnk die tussen de Reijers familie uitgevochten gaat worden. H. Reijers had een score van 1-3-6 en A. Reijers voert met 5-1-1 het algemeen klassement aan. In de regenbogen was het Bouw van Wijk, die na het eerste kruisrak het gehele veld achter zich liet. Zijn voorsprong was in afstond uitgedrukt op deze maandag geweldig. Maar in het algemeen klassement zit IJlrik Jager hem straf op de hielen. Jager staat maar 17 punten achter op Van Wijk. BROUWERSHAVEN In Brou wershaven is maandag een be gin gemaakt met de zeilwed strijden In de Ynglinklasse om de wereldbeker 1972. In totaal hebben 41 boten Ingeschreven, waarbij 4 Denen, 10 Noren, 3 Duitsers en twee Oostenrijkers. De wedstrijden duren tot en met donderdag. Er worden zeven wedstrijden gevaren, waarbij de Olympische telling wordt gehan teerd. De uitslag van de eerste race was: 1. Hansen (Den), 2. Thum- b'o Christensen (Den), 3. Berg man (Noor), 4. H. Hansen (Ni8. I-rod Itnhoff Iled 6. Paul Kaan (Ned.), 7. Holm (Den.), 8. B. Hansen (Noor), fl. Christensen (Noor), 10. R. Al- bnda (Nod.). NIEUWPOORT In Nleuwpoort is maandag de tweede race voor het wereldkampioenschap 420-klasse verzeild. De winnaars van de eerste man che, de Zweden Berglund-L.ars- son, moesten wegens een gebro ken fokkemast, de strijd staken. De uitslag van de tweede race wuo. 1. Johnson-Johnson (W- A.). MoldinWielond (Zwi), 3, Chaussadc-Mahe (Fr.) Stand na twee races: 1. Johnson- Johnson 8 punten, 2. Moldin— Wieland (Zwi) 19 punten. 3. Chaussadc-Mahe (Fr.) 19.7 pun ten. MONNIKENDAM In Monni kendam is een begin gemankt met het Europees kampioen schap Olymplnlollen, dat tot cn met vrljdng zal duren. In totaal hebben 51 boten Inge schreven. Er worden zes wed strijden gevaren. De uitslag vnn de eerste wedstrijd was: 1. Uwe Woite (WDI), 2. Hans Schrabun W-DI), 3 Klaus Schenkel (W-DI), 4. Wiehe Beekhof (Ned.), 5 Lilo Hama- cher (W-Dld.) 6. Rudolf Plenk (W-DI), 7. Axel Meier (WDI), 8. Horst-Wcrner Kath (W-DI), 9. Niels Schliekcr (WDI), 10. Pcler van Wamel (Ned.) Laatste woord aan IOC over Rhodesië-zaak BONN De Westdultse re gering heeft vandaag het probleem van de deelname van Rhodesië aan de Olym pische Spelen op de schou ders van de organisatoren gelegd. Regeringswoordvoerder Conrad Ahlers zei op een persconferen tie dat minister van buitenland se zaken WpIPt i do voor zitter van de Westdultse Olym pische Comité, Willy Dnumc had gezegd dat deze een beslissing zou moeten zien los te krifgen van het Internationale Olympi sche Comité IOC. Volgens Ahlers had Scheel aan Doume gevrnng.l om de aan komst van de Rhodesiërs in West-Duitsland uit te stellen tot dat het IOC een beslissing heeft genomen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9