Abba Eban ziet vredeskansen in Midden-Oosten Sargent Shriver zeker van kandidatuur Niet VW, maar DAF in Tilburg Veel gemoedelijkheid, geen paniek in Cinetone Amerika gebruikt ïifboinmen Zweed wordt het oudste 6 pINSDAG 8 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 :el ^l\^, ip WC| en ^kfaëlische politiemannen zijn hier slaags met een demonstrant bij J een christelijk Arabisch dorp dat -tijdens de oorlog in 1948 geëvacu- eerd werd. De protesten richtten to)zicft tegen een Israëlische beslis- bêdrajsircg jat de inwoners niet naar ;efinapun dorp mogen terugkeren. .it jaT oord-Vietnam: veel l0NGK0NG (AFP) - De Viet- probk-cong heeft de Verenigde Staten voril 1®,eschu,digd van het gebruik van sf klep1*1*86 chemische stoffen tijdens 87 m -[vernietigingsacties tegen de pro met ir,ncie Quans Tri lt dfolgens een door de Vietcong in n nid Hanoi gepubliceerd communiqué heeft de Amerikaanse lucht- met dj macht tussen 8 en 14Juli en op- iem'eij nieuw op 4 augustus boven fsQuang Tri en andere steden in rnaa de gelijknamige provincie bom- edro'e men en granaten afgeworpen met giftige inhoud, en die laten an pi) volgen door splinterbommen - bedoeld om de door het gif aan taste mensen te doden. Sinds bij tl 27 juli hebben de Amerikanen es. Zi| volgens het communiqué dulzen- dfden burgers gedood of verwond ehij'en duizenden anderen vergiftigd rechten talrijke dorpen met de grond ïonnei.gelijkgemaakt. :e kief- Hindoe's vluchten naar India [INDEN (DPA) Uit angst voor de terugkerende Pakista- vluchten iedere dag onge- drie duizend Hindoe's uit het oosten van Pakistan over de grens naar de Indiase deelstaat Radsjastan. Dit heeft het Lon- dense blad „Daily Telegraph" bericht. eze uittocht is begonnen kort na dat premier Indira Gandhi van India en president Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan het begin vorige maand in Simla eens werden over een regeling van het conflict dat een kwart eeur ng de betrekkingen tussen bei de landen van het zuidoostazia- tische subcontinent heeft vergif tigd. olgens de „Daily Telegraph" be vinden zich in India nu onge veer 60.000 Pakistaanse vluchte lingen. De regering in Nieuw- Delhi voert sinds het ontstaan de nieuwe vluchtelingen stroom een nieuwe politiek. Al leen de eerste negen duizend Pakistanen die sinds vorige maand het land zijn binnenge komen, zijn aan tenten gehol pen. De overige 50.000 Hindoe's bivakkeren zonder enige hulp in de tarr-woestijn. JERUZALEM (UPI) Het voort duren van de wapenstilstand, Israels macht en het vtertrek vali de Russische adv4seuers uit Egypte, hebban in het Midden Ooston vredeskansen doen ont staan. Dit zei gisteren op de tweede verjaardag van het be stand in het Midden Oosten, Is- raëls minister van buitenlandse zakan, Abba Eban. Hij verklaarde dat de voorgestel de fusie tussen Egypte en Libië, voorzien voor september van het volgend jaar, zal betekenen dat Egypte alsnog Mirage- straaljagers uit Frankrijk krijgt. De Fransen leveren het toestel momenteel aan Libië en hebben gezegd dat ze het zullen blijven doen. Israël maakt zich volgens Eban minder zorg om Britse wapenle- vereanties aan Egypte, omdat zij het machtsevenwicht in het Midden Oosten niet verstoren. Volgens het weekblad Al Usbi al Arabi in Beiroet is VN-bemidde- Iaar, Gunnar Jarring bezig de laatste hand te leggen aan twaalf vrdesvoorstellen die een einde moeten maken aan de im passe in de crisis in het Midden Oosten. Het blad dat gisteren een voorlo pige tekst van de voorstellen publiceerde, zei dat de nieuwe vredesplannen binnen een week gereed zouden zijn. Dubbele moord in België RONSE (ANP) -— Gisteren zijn in een café in de Belgische plaats Ronse de ernstig verminkte lij- ken van twee vrouwen gevon den. De schedels van de 27-jari- ge eigenaresse Annette van Cauwenberghe en van haar stiefmoeder, de 71-jarige Suzan ne Meulenyser, waren met een hamer ingeslagen. De politie heeft via Interpol om de opspo ring verzocht van de 30-jarige caféhouder Paul Roose, die een maand geleden de echtelijke wo ning verliet. De eigenaar heeft begin juli met medeneming van een bedrag van ruim 7.000 gulden de wo ning verlaten. Vorige week ont ving zijn vrouw een briefkaart uit Keulen, waarop Roose zijn vrouw verzocht hem te komen ophalen. Zij weigerde echter en zette het café alleen voort. Kamercommissie naar Casino DEN HAAG(ANP) - Morgen brengt de bijzondere Tweede- Kamercommissie, die belast is met de voorbereiding van de openbare behandeling van de initiatiefwet inzake de kansspe len, een bezoek aan Oostende in België. In het bijzonder willen de kamer leden zich oriënteren op aspec ten van het Belgisch casinowe- Voor de eerste maal in zijn leven heeft Shoichi Yokoi de kegelbal geworpen. De Japanse oorlogs veteraan, die zich na 28 jaar van uit de jungle van Guam naar de beschaafde wereld heeft ge waagd, leert in korte tijd een massa nieuwe ervaringen. Zijn resultaten bij het bowlingspel wa ren niet slecht. Schipper en 2 kinderen verdronken OOSTFLAKKEE (ANP) - Gister middag is het motorschip „Maasj' (63S ton) tijdens het laden van zand op het Haring vliet ter hoogte van Den Bom mel (gem. Oostflakkee) door onbekende zaak omgeslagen. Van de vier personen aan boord is alleen de vrouw van de schip per gered. De schipper zelf, D. Dekken (33), een 12-jarig doch tertje van de schipper en een 10-jarig neefje zijn verdronken. Record NS UTRECHT (ANP) De belang stelling voor de achtdaagse rei zen van NS naar Valkenburg heeft dit jaar die van alle tien voorgaande jaren overtroffen. Vorige week werd de 4000ste boe king van het seizoen genoteerd en de verwachting is, dat NS aan het eind van seizoen min stens 4300 toeristen naar Val kenburg zal hebben gebracht, ruim 15 procent meer dan vorig jaar. GENEVE (AFP) De Zweedse man en de Noorse vrouw wor den gemiddeld het oudste, zo blijkt uit een maandag door de Wereldgezondheidsorganisatie gepubliceerde statistiek, geba seerd op in 1968 ontvangen ge gevens. De Zweedse man wordt gemiddeld 71.8 jaar en de Noorse vrouw 76.9 jaar. Nederland komt op de tweede plaats, zowel wat de mannen als de vrouwen betreft. In ons land wordt de man ge middeld 71 en de vrouw 76,6 jaar. Voor de VS gelden de cij fers 66,6 en 74,1. Vergeleken met 1958 is de gemiddelde leef tijd in de meeste landen geste gen. In Nederland echter niet. De levenskansen voor mannen bij de geboorte zijn in ons land aids 1958 gemiddeld met 1 pro cent gedaald. Versteende voetafdrukken gevonden MELBOURNE (RTR) - Een blo- loog uit Melbourne heeft in het dal van de Genoa in de Austra lische staat Victoria versteende pootafdrukken gevonden van een van de vroegste gewervelde landdieren die daar 350 miljoen jaar geleden moet hebben ge leefd. Norman Wakefield die verbonden is aan de Monash-universiteit in Melbourne, verklaarde dat de pijlvormige afdrukken behoren aan de Ichthyostega, een dier van ongeveer een meter lengte die zowel op land als in het wa ter kon leven. Tot dusver meen de men dat de Ichthyostega al leen op Groenland heeft geleefd. De Engelse prinses Margaret met zonnebril) babbelt op deze foto met prins Karim Aga Chan op diens jacht in de Middellandse Zee. Op de achtergrond de dochter van de overleden prins Ali Chan en Rita Hay- worth, Jasmine. Geheel rechts Karims broer Amin. WASHINGTON (Reuter) Sar- p/it Shriver kan zeker zijn van de steun van de overgrote meerderheid van de mini-con ventie vj4ii de Democratische Partij die vandaag in Washing ton de Democratische kandidaat vcor het vice-presidentschap zal Jatfnwljzen. Op de eerste dag van deze mini- conventie waaraan 303 afge vaardigden deelnemen, bepleit ten vele afgevaardigden een Deze wonderlijke ceremonie vond plaats in de heuvels bij Bolinas in California, Verenigde Staten. Zevenenvijftig procent paren werden tijdens een massahuwelijk in de echt verbonden. De bruiden waren gekleed in lange ouderwetse jurken en de mannen droegen witte overhemden, overalls en en kort geknipt baardje. Veel van de echte lieden zijn vroegere drug-slachtoffers. Deze „ranch" in de bergen is een bekend drug-opvangcentrum. eenstemmige steunverlening aan de nieuwe running mate van senator George McGovern teneinde de ongelukkige gang van zaken betreffende de kandi datuur voor het vice-president schap zo vlug mogelijk te doen vergeten. Een tweede conventie zoals nu in Washington wordt gehouden is nog niet eerder voorgekomen. De bijeenkomst is nodig door de moeilijkheden rondom de kandidatur van sena tor Thomas Eagleton, de oor spronkelijk aangewezen running mate voor McGovern, die zich vorige week heeft teruggetrok ken naar aanleiding van het ru moer over het feit dat hij drie maal voor een zenuwinzinking psychiatrisch is behandeld. McGoverns vond Shriver het eerste hoofd van het Ameri kaanse vredeskorps, ambassa deur onder de presidenten Ken nedy en Johnson en zwager van senator Edward Kennedy be reid Eagletons plaats in te ne men, nadat een reeks andere democratische voormannen, on der wie de senatoren Kennedy, Muskie en Humphrey, voor de eer hadden bedankt. RASSEN- RELLEN LIVERPOOL (AP) Gisteravond is voor de derde achtereenvol gende avefttd In Liverpool ge vochten tussen blanke en ge kleurde jongelui. Er werden barricades opgericht, ruiten en deuren ingeslagen en auto's ki brand gestoken. Bedrijfsleven, kabinet en sociaal contract SOMS hardop gezegd, vaker tussen de regels door te lezen is de op merking, dat voor het sociaal contract dat regering en bedrijfsleven binnen enkele maanden moeten sluiten, een ander kabinet dan de geamputeerde ploeg-Biesheuvel wenselijk zou zijn. Wij onderschrij ven dit, inzoverre een constante meerderheid in het parlement een sterker gesprekspartner is. Maar we geloven niet dat voor reëel overleg tussen overheid en bedrijfsleven nu eerst vervroegde ver kiezingen noodzakelijk zijn. Wiyit volgens vrijwel alle economische deskundigen is de speelruimte voor 1973 nihil of zeer bescheiden. Vóór de crisis door het opstappen van de ministers Drees en De Brauw leken overheid en bedrijfsle ven het vrijwel erover eens, dot de eventuele groei van het natio naal «nkomen in 1973 geheel moest worden gebruikt voor collectieve voorzieningen. Voor het overige moest alles op de inflatiebestrijding gericht worden. VOOR kemend jaar zou er uit dien hoofde van een reële loonstijging voor de doorsnee-Nederlander geen sprake kunnen zijn. Grote een stemmigheid bestond er ook op het punt, dat de stop zeker zou moe ten gelden voor de oncontroleerbare lonen en inkomsten der niet- loontrekkenden. Maar in de kritieke fase van de begrotingsvoorbereidingen kwamen binnen en buiten het kabinet twee visies tegenover elkaar te staan. De éne visie volgens welke de overheid (zelf de grootste Nederland se werkgever) geen loonstijging die verder gaat dan compensatie voor prijsverhogingen, mag toelaten en het bedrijfsleven moet laten weten dat ze bij haar beleid voor 1973 daarvan zal uitgaan. De andere visie dat de overheid het bedrijfsleven geen verkapt ulti matum mag stellen en dus pas over bindende afspraken over een sociaa» contract kan gaan praten, nadat de rijksbegroting voor 1973 openbaar geworden is. Dooi enkele vakbondsbestuurders is afgelopen weken hierover gesteld dat vror het te sluiten sociaal contract vóór alles open en reëel overleg onmisbaar is. Een paar maal werd daarbij de opmerking gemaakt, dat bepaalde plannen van het kabinet-Biesheuvel voor 1973 in de ogen van de vakbeweging een hindernis zullen vormen om van reële loonstijgingen te kunpen afzien. ZO'N standpuntbepaling doet ook weer twijfelen aan de gezamenlijke bereidheid om via reëel overleg tot een goed (dus ook economisch verantwoord) sociaal contract te geraken. Want wie het te voeren politiek beleid eisen gaat stellen die momenteel economisch niet te versieren zijn, spant het paard achter de wagen. ,,Ja, maar de regering zal in elk geval ruimte moeten maken voor urgente taken welke ze als zodanig erkend heeft: woningbouw, onderwijs, cultuur, ontwikkelingshulp" eisen sommigen. Maar die eis is alleen dan weer reëel, wanneer rekening wordt gehou den met de storende invloed van de inflatie en met het feit dat de snelle ontwikkeling in onze samenleving elk moment nieuwe urgen ties kan stellen; om er enkele te noemen: redding van het milieu, werkgelegenheid en de schrikbarende stijging van de kosten voor geneeskundige voorzieningen. Bij reëel overleg zal ook hiermee rekening gehouden moeten worden. UITKIJKEN VERVROEGING van Kamerverkiezingen betekent onder meer, dat de regering welke „ad interim" de kabinetszaken behartigt, niet niet meer doet dan wat in 's 'aods belang strikt noodznkelijk is. Ze ker nu deze interim-regering moet optreden zonder te kunnen reke nen op een vaste meerderheid in het parlement moet ze haar taak tot een minimum beperken. Kwesties als de wetgeving inzake abor tus zullen daarom vertraging moeten incasseren. We kunnen ons zelfs voorstellen, dat een minderheidsregering (of die nu drie of vier partijen gaat omvatten) bij de stort van haar kort stondig bestaan, uitkijkt of ze in haar pakket wel bepaalde maatre gelen zal opnemen, waarvan aangenomen moet worden dat ze in ei gen kring grote weerstand en spanning wekken. Zo bijvoorbeeld de schoolgeldverhoging voor het voortgezet onder wijs; naar ons gevoel behoeft een noodknbinet zo'n sterk-omstreden kwestie niet voor zijn rekening te nemen, zeker niet nu de enige Kamerfractie die geen bezwaar scheen te hebben (DS'70) zich in feite aan de verantwoordelijkheid ervoor kon onttrekken. Een tussentijdse minderheidsregering heeft als eerste taak te doen wat in 's lands belang noodzakelijk is. Maar ze behoeft daaronder niet te verstaan kolen uit het vuur te halen voor anderen, die daar na met genoegen zullen constateren dat de regering en de haar steunende partijen met vorbrande vingers naar de stembus metten komen. TILBURG (ANP) Tilburg heeft de eventuele vestiging van de Volkswagenfabriek in deze gemeente definitief afgeschrevon. De 200 ha. gtond, waarop deze fabriek met circa 8.000 werknemers moge lijk zou worden gebouwd, is niet langer voor VW gereserveerd, maar voor DAF. Dat is de consequentie van het besluit, dat de Tilburgse gemeenteraad gisteravond eenstemmig heeft genomen om de weg vrij te maken voor de vestiging van de nieuwe fabriek van Van Doorne's Trans missie BV, waar 1.000 werknemers te werk zullen worden gesteld. De grond wordt aan deze zelfstandige dochter van DAF verkocht voor 4,- per meter. Het gaat om 'n oppervlakte van ongeveer 34 ha. Het wordt vrijwel zeker geacht, dat deze vestiging nog circa 1.000 extra arbeidsplaatsen zal scheppen door het ontstaan van nevenbe- drijven. IMIilHilillMg——I Opname Johnny en Rijk-film gestart nerikaanse acteur Eddie Constantine kwam gisteren in ons i de opnamen bij te wonen. DUIVENDRECHT - Voor het eerst sedert maanden heerst er weer grote bedrijvig heid in de studio-hal van de Clnetone-studio in Duivendrecht. Ter wijl de meeste Neder landse filmprodukties van de laatste jaren de vrije natuur op zochten en voor hun binnenopnamen met enige bewegingsbeper king genoegen namen door in bestaande woonvertrekken te fil men, heeft men voor de eerste Johnny en Rijk-film „Geen pa niek" het comfort van een echte, grote stu diohal verkozen. Daar heeft men nu met gro te zorg de mooie ka mer van tante Toetje's massage-instituut na gebouwd. Te mooi vol gens regisseur Ko Koedijk, die dan ook meteen opdracht geeft het vertrek een meer bewoonde indruk te geven. Dat is dan in een oog wenk gebeurd en Het ty Blok, als een der laatsten aan de rolbe zetting toegevoegd, kan met een sneeuw witte pruik en gehuld in een roodsatijnen broekpak haar entree maken. Zij is nog niet bij de trap of twee mjannen stormen het decor binnen in wie men, ondanks het feit, dat zij met de meest vreemde attributen zijn behangen, „on middellijk het duo Johnny Kraaykamp— Rijk de Gooyer her kent. Johnny begint driftig te brabbelen en regisseur Koedijk laat hem ge moedelijk zijn gang gaan. Het is nog maar een repetitie, de came ra's lopen nog niet. Later zal Johnny het nog eens met groot en thousiasme vijf maal moeten overdoen. Elke keer doet hij dat met een kleine variatie 'in de tekst, door Rijk de Gooyer zeer professio neel en onbewogen op gevangen. Achter de coulissen zit Kees van Kooten aan dachtig te luisteren. Hij heeft het script geschreven en her schrijft het nog dage lijks. Zo herschreef hij de tekst van tante Toetje, toen bekend werd dat Hetty Blok de rol ging spelen. Voor haar kwamen er nog een paar hele mooie uithaaltjes bij. Van Kooten gelooft er in, dat je een dialoog naar de mensen toe moet schrijven. Niet, zoals vroeger steeds gebeurde eerst een volledige dialooglijst en dan de mensen er bij zoeken, die hem kunnen spreken. „Dat doen ze toch ook niet met een John Wayne" zegt hij. Hij had overigens nooit de opdracht aanvaard als Johnny en Rijk niet de hoofdrollen hadden gespeeld. „Na al die televisieshows met die twee ken ik hun mogelijkheden" zegt hij. terwijl hij als een Izzie Diamond op een Billy Wilder-set op de achtergrond nauw- f. Stemming prima Zover gèèt alles goed. Er wordt volgens sche ma gewerkt en de stemming is prima. In de showroom bij het doordraaien van de rushes de produktie van één dag, ongemon teerd en zonder geluld werd zelfs gela chen; een zo zelden voorkomend verschijn sel, dat Johnny Kraay kamp er zich zelf van wilde overtuigen; Pro ducent Gijs VerslUys: „Ik was er eigenlijk tegen. Het is usance, dat de spelers tijdens de opnamen de resul taten nog niet zien. Maar ja, als de regis seur er geen bezwaar tegen heeft. Het is overigens Johnny Kraaykamp's eerste grote filmrol. Hij stal enkele scènes in Erik Terpstra's „Daniël" met zijn rare fratsen, maar een avondvullen de film heeft hij nog WW1 mmmm inKM nooit gedragen. Dit in tegenstelling tot zijn maat Rijk de Gooyer, die onder andere juist „De inbreker" heeft voltooid. „Een heel an der soort rol" zegt hij. „Voor de opnamen van „Geen paniek" moest ik weer gekeurd worden. Door dezelfde dokter, die me ook juist voor de opnamen van „De inbreker" on derzocht, Hij wist dat zeker niet meer". Inmiddels zijn de came ramensen naar een an der deel van de studio- hal verhuisd om een scène te schieten In de piepkleine sauna, die daar werd gebouwd. Na enig bochtenwrin- gen komt de camera- wMiw üftu man tot de conclusie, dat die ene zijwand er toch maar beter uit kan en de timmerlie den snellen weer toe. Boze mensen Denk niet dat het altijd allemaal even soepel gaat als bij de opna men van „Geen pa niek". Hans Boskamp, die door de ziekte van Karei Gutmann plotse ling zonder toneelrepe tities zit, komt hoe wel hij geen opname heeft even langslo pen. „Bij „Turks fruit" hebben we moeilijkhe den. De buurt maakt bezwaar, dat er zo'n vieze film gemaakt wordt. Al die naakte mannen, die zomaar de straat oplopen en zo De produk- rteleider heeft zelfs een brandwekrautootje moeten kopon voor 'n jongetje wiens vader érg boos was." Ook Rijk de Gooyer komt met een verhaal „Bij de opnamen van ,,De inbreker" wilde de buurt maar niet mee werken en was zelfs vijandig. Gelukkig speelde John Bluming mee en die hoefde al leen maar te zeggen „Wat doen jullie nu? Mijn film verpesten?" en ze kozen met een blik op zijn torso eie ren voor hun geld". Ook „Geen paniek" kent boze mensen. De dag tevoren werd een op name gemaakt met veertig huisvrouwen, die in een gymnastiek lokaal een grill-de monstratie bijwonen. De grill gaat kapot en Johnny zal 'm wel even repareren. Het gevolg is, dat de grill op hol slaat cn de stukken kip-met-saus door de zual vliegen. Een dame kreeg een stuk kip op haar oog en werd zo kwaad, dat zij uitriep „Dit is geen grap meer." Later zei ze nog „Die kwaad heid was goed ge speeld hè?" maar de grap van het figureren was er voor haar toch wel goed af. Koedijk verzon toen op de set ook nog een scène, waarin Johnny en Rijk door do woedende vrouwen achterna ge zeten worden. „Die ene probeerde me écht met haar handtas te raken" wéét Johnny Kraaykamp zich nog te herinneren. De opnamen van „Geen paniek" gaan door tot eind augustus. Inmid dels is ook Eddie Con stantine gearriveerd, die de rol van de rijke Amerikaan Bill Sllk- stocklng speelt, die tante Toetje prote geert. Eind van dit jaar gaat de film In première. Als-ie even leuk wordt als de sfeer op de set. OTTO MILO

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7