Politieke partijen hebben geen geld voor ver kiezingen Open Kerk bepaald nog één keer strategie Nederlandse katholieken waren naïef Organisatie verkiezingen kost rijk 10 miljoen Testament! Soekarno verdwenen: Kaapster schuift schuld op collega A fvloeiingsregeling bewindslieden: 2.5 miljoen gulden LUTHERSE WERELDBOND KRITISCH BIJ INVESTERINGEN IN ZUID-AFRIKA PROF. VAN HOLK: i ■III KORTE METTEN Jezus-beweging reactie op theologie Kardinaal Siri uit kritiek op Nederl. theologen DINSDAG 8 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT Kaapster ontkent schuld Rima Tannous, de 19- jarige verdachte van de kaping van een Sabena- vliegtuig, heeft gisteren tijdens de rechtzitting in Tel Aviv opnieuw haar onschuld betuigd. Zij verklaarde geslagen te zijn en tot de kaping overgehaald. DJAKARTA (AP) Het t« ment van president Soerkaj dat was nagelaten aan diens milie is zoek. Het document i hebben gezeten in een stal kistje dat bewaard werd in huis van de derde vrouw soekarno, de Japanse Dewi. Soekarno zou voor een bedrag i vele duizenden dollars hebbL nagelaten in de vorm van larj,. auto's, huizen en waardevol schilderijen. Het probleem is, dat de regeri^, niets over de nalatenschap w< wat bezit van de staat is en niet. (Van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG Net als ieder een zijn ook de organisa ties van de politieke partij en overvallen door de nu drie weken oude politieke crisis. Maar voor de par tijen is er een extra moei lijkheid. Zij moeten een ZRIFFIN (DPA) Het pro ces tegen de twee kaap- sters van een lijnvliegtuig van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena naar de Israëlische lucht haven Lod heeft gisteren een onverwachte wending genomen, toen beklaagde Rima Tannous ten over staan van het militaire ge rechtshof probeerde de lei ding van de gebeurtenissen in het toestel in de schoe nen van Therese Halasen, de tweede beklaagde, te schuiven. Rima zelf verklaarde dat ze zich van niets bewust was geweest. Alles wat ze deed, deed ze op aanwijzing van Therese Hala- seh, zei ze. Deze zou haar hebben uitgelegd hoe ze met de springstofgordel moest omgaan en hoe te hande len met de beauty-case met de handgranaat. "Daarvoor had ik nooit een handgranaat in mijn hand gehad. Therese zei tegen me dat ik precies moest doen wat zij deed", beweerde ze. In het vliegtuig moest ze op een teken van Joessoef, een gedode kaper, drie draden van de springstofgordel met elkaar in contact brengen. "Ik was bang voor dit soort zaken'aldus Rima. Joessoef zag dat en had tegen haar gezegd: "Wees maar niet bang, we zullen de zaak niet echt in de lucht laten vlie gen- Dat is maar bangmakerij." Tijdens het verhoor door de aan klager, verklaarde Rima dat ze niet wist hoe oud ze precies is en niet erg goed te kunnen schrijven. Ze gaf toe van de Pa lestijnse guerillaorganisatie El Fatah elke week geld te hebben gekregen, "Anders zou ik niet te eten hebben gehad" El Fatah betaalde oqk de huur van haar woning in een buitenwijk van Beiroet. verkiezingscampagne gaan voeren met lege partijkas sen. Sommige partijen, zoals DS'70 en D'66, zitten zelfs nog met schulden van enkele tienduizenden gul dens. De totale kosten van verkiezingen worden ruw weg geraamd tussen de 12 en 15 miljoen gulden. Tien miljoen daarvan komt ten laste van de rijksoverheid. Bij alle begrotingsproble men komt dat bedrag er nog eens extra bovenop. De kosten die de gemeenten extra moeten maken voor verkiezin gen komen voor rijksrekening. De gemeenten brengen een le gertje mensen bijeen om d« stembureaus t* bemannen. De vergoeding ,s ongeveer 40 gul den per man plus een lunch na afloop van de stembuswerk zaamheden. Op de gemeentese cretarie moeten mensen worden vrijgemaakt om te bepalen wie wel en wie niet mag «temmen (samenstelling kiezersregister) Tot slot moeten de gemeenten zelf de oproepkaarten voor de kiezers laten drukken en rond sturen. In Den Haag wordt een centraal stembureau ingericht. Een stel rekenaars var het CBS wordt aangetrokken om de uitslag van de stemmingen te berekenen. De weken voor de verkiezingen staat de staatsdrukkerij dag en nacht op haar kop om de bijna 9 miljoen stembiljetten en ande re tel- en registratieformulieren te drukken. Andere kosten die voor het rijk uit een politieke crisis voort vloeien, zijn wachtgelden voor afgezwaaide ministers, staatsse cretarissen, en door de kiezers afgedankte Kamerleden. Minis ters krijgen het eerste jaar 80, het tweede 70 en daarna 60 pet van het ministerssalaris thans 120.000 gulden per jaar gedurende minstens twee en hoogstens zes jaar, met aftrek van inkomsten uit nieuwe func ties die ze na hun aftreden zijn Voor staatssecretarissen geldt de zelfde regeling; hun jaarinko men is thans 99.000 gulden. Voor oud-Kamerleden geldt on geveer eenzelfde regeling; de berekeningsgrondslag is voor hen ongeveer 46 mille. De campagne-activiteiten van de politieke partijen vergden vorig jaar april 2,5 tot 3 miljoen gul den. Voor de komende campag ne zal waarschijnlijk minder worden uitgageven. De campag ne is veel korter dan bij niet- vervroegde verkiezingen, zeker wanneer al in november verkie zingen worden gehouden. Maar wat veel doorslaggevender is: De partijen waren helemaal niet voorbereid op verkiezingen, de partijkassen zijn praktisch allemaal leeg. Bekende partijen als WD, CHU, PvdA, ARP, KVP gebruikten de periode tussen verkiezingen ge woonlijk om een reserve te vor men voor de campagnes. Dit is er ditmaal dus niet bij. De VVD heeft intussen een actie gevoerd voor de koop van een nieuw pand voor het partijbu reau. Er is al 240 mille binnen gebracht. Anders is het gelopen bij DS'70. Deze partij richtte zich ook een eigen partijbureau in, en zit nu met een kastekort van 40 mille dat men uit de lopende inkom sten hoopte in te lopen, want ook de campagne '71 was nog niet helemaal afbetaald. De PvdA gaf vorig jaar zes ton uit voor de campagne. Dat be drag is intussen volledig be taald, maar ol er alweer vol doende is voor een nieuwe cam pagne, is de vraag eerd. v. Bij de KVP is vorig jaar vijf tdrich te uitgegeven, en ook dat bedra|smg d was van meet af aan gefina}/,Uf? doi cierd. Ook de begroting de partijorganisatie zal dit ja^- rond draaien, zodat er in eik gf-\j val geen kstekort is. Maar vo<jI\OC de nieuwe campagne zal ni geid moeten komen. Financieel gezien zijn verkiezir gen in november voordelit meent drs. Gribnau, directe^ van het KVP-partijbureau. stemmen in het najaar campagne te kort om uitgebreid de achterban in te schakelen De campagne zal zich hoofdzakelijk afspelen via - publiciteitsmedia, de tv 1 Dat kost de partijen niet veel. f De ARP kent haar eigen probl^ men. De campagne van vorij, jaar was voor deze relatief kiel61 ?e ne partij erg kostbaar: 587 mË?™ le. De partij kampt nu met 1 quiditeitstekorten, omdat dfolgens contributie van de leden niqHanoi vlot genoeg binnenkomt. heeft D'66 kampt waarschijnlijk met dj macht grootste financiële problem e-n nieuw Hoe groot het tekort precies ïsQuang was niet te achterhalen, maaide gel een half jaai geleden foedroejmen het enkele tornen. met gi Leden cn sympathisanten van po volgen litieke partijen zullen de 'komeii bedoelt de dagen wel weer aansporingetastf gen in de bus vinden om bij t« 27 juli dragen voor de campagnes. Zi volgen; en de plaatselijke kaders van dfden bi partijen zijn uiteindelijk de ehiren dui gen die de verkiezingen recht streeks in hun portemonne kunnen voelen. De meeste kie-. zers houden zich financieel ai zijdig. De Lutherse Wereldbond zal aan de twaalf banken, die financiële transacties voor deze bond uitvoeren, schrijven dat de bond zich verzet tegen het apartheidsbeleld in Zuld-Afrlka. De Wereldbond zal de relaties met deze banken direct verbreken wanneer blijkt dat zij door hun politiek of zakelijk beleid meewerken aan een verslechtering van de positie van de nlet-blanken in Zuid-Afrika. De Lutherse Wereldbond, waarbij Lutherse kerken uit veertig lan den met in totaal 54 miljoen gelovigen zijn aangesloten, besteedt jaarlijks gote bedragen voor hulp aan ontwikkelingslanden. Reeds vorig jaar had het uitvoerend comité van de bond opdracht gegeven aan de financiële afdeling om een onderzoek naar de kapitaalsinvesteringen in Zuid-Afrika in te stellen. Uit dat onder zoek bleek dat het terugtrekken van buitenlands kapitaal uit Zuid-Afrika in eerste instantie de niet-blanken zal benadelen, daarna de geboycotte firma's en pas in het laatste stadium de Zuidafrikaanse regering. Bovendien zouden de gelden die de blanken eventueel uit Zuid-Afrika zouden terugtrekken zonder enige moeite direct door andere banken aangevuld worden. Op verzoek van het uitvoerend comité worden de onderzoekingen nog voortgezet. De kwestie van de investeringen in Zuid-Afrika staat ook op de agenda van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, dat volgende week in Utrecht bijeenkomt. De meningen over het al dan niet terugtrekken van de Investeringen lopen in de We reldraad nogal uiteen. De Limburgse afdeling van de werkgroep Open Kerk zal het kapittel van het bisdom Roermond vragen op zo kort mogelijke llermijn het rap port te publiaeren, dat naar laanletdbig van de moeilijk heden rond de benoeming van dr. J. Gijsen door 't ka pittel bij de Vaticaanse in- slanties is ingediend. De werkgroep is bovendien van mening dat ook kardinaal Al- frink volledig oponheid van zakon zal moeten geven. De Limburgse afdeling meent dat de problemen rond de benoeming van mgr. Gijsen niet louter meer gezien moe ten worden als een zaak die Limburg alleen aan gaat. Men wil deze hele problema tiek op de landelijke verga dering van de groep Open Kerk op 2 september in de discussie brengen. Open Kerk Limburg wil de landelijke werkgroep voor stellen actief en creatief over .te gaan tot de orde van de dag. „En dat betekent", zo verklaarde deken W. Meijs uit Hoensbroek, de voorzitter van Open Kerk, aan het KNP, „dat men nog *n keer heel duidelijk zal stellen hoe men denkt over de diploma tie en de houding van Rome en dat men zich niet meer druk zal maken over allerlei problemen, die nog zullen volgen. Deze houding", aldus deken Meijs, „houdt echter geen scheiding in". Met de landelijke werkgroep wil men komen tot een be paalde strategie en houding, op welke wijze men zal gaan staan achter alles wat nieu we kerk is of zoekt nieuwe kerk te worden. „Als Open Kerk ooit op landelijk niveau een zinnige taak heeft kun nen verrichten, dan is het nu wel", aldus deken Meys. Open Kerk wil de jongste kri tiek uit Rome en het optre den van mgr. Gijsen zien als een oproep in een nieuwe si tuatie. Men is van mening dat men nu de kans moet grijpen een stuk nieuwe kerk op te roepen en te bevestigen en weer dynamisch op gang te brengen. Uitdrukkelijk stelde men in de laatst ge houden vergadering, dat men beslist niet moedeloos is. „Het was bijzolnder naïef van de Nederlandse katholieken om te denkon dat hun demo cratische ideeën van plurali teit in Rome enige sympa thie zoudon ontmoeten. Paus Paulus en curie hebben van of het eerste begin tekens van afkeuring laten blijken tegenover de Nederlandse HJn". In deze bewoordingen liet prof. dr. L. J. van Hulk zich uit tegenover de deelne mers aan de Leidse Interna tionale zomercursus, die tot 11 augustus duurt en gewijd ls aan de ontwikkelingen ln kerk en theologie ln Neder land. De vljdentwlntig deel nemers komon uit alle delen van de wareld. Prof. Van Hoik, die als waar nemer op het Vaticaans Con cilie en het Pastoraal Conci lie te Noordwijkerhout, de katholieke kerk van nabij kent, noemde als „tekenen van afkeuring", de benoe ming van do bisschoppen Si- monis en Gijsen en de jong ste Vaticaanse brief om de macht vap de Landelijke Pastorale Raad in te perken. „Met angst vragen wij ons af wat zal gebeuren als Rome zeven volgzame bis schoppen heeft benoemd. Af schaffing? Vermoedelijk van een klein deel, vanwege de vrijheid en de oecumene. Maar de meesten zullen zich. ondanks alle gewetensnood, bij het voldongen feit neer leggen. Prof. dr. H. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, toonde zich opti mistischer. „We wensen met Rome te dialogeren. Ook het conflict is een vorm van dia loog. We hebben Rome nodig als centrum van de wereld kerk. De plaatselijke kerk kan niet alleen beslissen. An ders hebben we geen garan tie geleld te worden door de Prof. dr. L. J. Holk Heilige Geest, maar door de Nederlandse Geest, een schisma zag prof. Fiolet geen enkel heil. „Alleen door in dialoog te blijven kunnen onze moeilijkheden worden opgelost". Ter gelegenheid vgn de verga- derfcig van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken fcn Utrecht beeft het aartsbis schoppelijk museum een ten toonstelling Ingericht onder de titel „Van WilHbrord tot Wereld raad". In deze expositie, die van 13 augustus tot 16 oktober in zes zalen van het Centraal Museum wsrdt gehouden, zulltn de belangrijkste aspecten van <fe religieuze geschiedenis van Utrecht tot uiting komen, even als de verbindingen met binnen- en buitenland en van het vroeg st» christelijke verleden tot he den. De tentoonstelling wordt op 12 augustus officieel geopend door de staatssecretaris van CRM, de heer H. J. Vonhoff. Paus Paulus VI heeft de Cana- dese pater Jezuïet prof. Herve in Nederland ls ongeveer 22.000. Carrier opnieuw voor drie Jaar Pater Michael Louis Fitzgerald benoemd tot rector magnificus van de congregatie van de Witte van de pauselijke universiteit Paters is benoemd tot de nieu- Gregoriana in Rome. In het af- we leider van het pauselijk in gelopen studiejaar studeerden stituut voor d« Arabische stu- er aan de Gregoria en aangeslo- diën in Rome. Hij volgt in deze ten instituten ongeveer 2500 stu- functie, die op 18 augustus van denten uit 76 landen. kracht wordt, pater Joseph Ge- lot op. Onder het thema „Goddelijke heerschappij" belegt het Wacht- In Turijn hebban oud-leerlingen torenganootschap van 10 tot 13 van scholen van Salesianen een augustus ln de nieuwe RAI te drie dagan durend eolngres ge- Amsterdam een districtsverga- houden, waar gesproken is over dering, waar ongevföer 15.000 een grotere verantwoordelijk- bezoekers uit west- en midden heid van het lekanapostolaat in Nederland worden verwacht dienst v<n kerk en maatschap- Het aantal getuigen van Jehova pij. Op het congres waren verte genwoordigers uit 57 landen aanwezig. De bijeenkomst viel samen met de viering van het honderdjarig bestaan van de vrouwelijke tak van de Salesia- nesi van Dan Bosco. Het ziet er naar uit dat men, als men in Engeland over een paar jaar nog kinderen hebben wil, de toestemming nodig heeft van de regering. Deze veronder stelling wordt onder meer ge voed door de maatregel die ge troffen is in St. Albans ten, noordwesten van Londen. Daar zijn 20 woningen gebouwd met één slaapkamer. De huizen wor den verhuurd aan pasgetrouw den, zonder kinderen. Als er toch kinderen komen, vervalt het huurcontract. De Duitse pater Reinhold Iblacker S.J. is van meni dat de Jezus- beweging een bewuste reactie is qp de progressieve theologen. Hij baseert zijn mening op de ervaringen die hij heeft opgedaan tijdens zijn recente bezoeken aan centra van de Jezus-beweging in de Verenigde Staten. „De zogenaamde moderne theologen hebben van de bijbelse bood schap een binnenwereldse heilsleer gemaakt, die hemel en hel ontvolkt, en die de menswording en de opstanding niet meer se rieus neemt," aldus Iblacker. Tijdens zijn bezoek aan Amerika heeft pater Iblacker gezien dat zich een verbazingwekkende bekeringsgolf voordoet onder hip pies en radicale studenten. Enkele kerkgenootschappen hebben erkend dat de Jezus-beweging toekomst heeft en hebben zich op hun werkterrein begeven. Pater Iblacker heeft ervaren dat de boodschap die de Jezus-bewe ging heeft eenvoudig, maar indringend is en daarom ook zoveel navolging krijgt. Hun leer houdt zich niet bezig met theologische spitsvondigheden en is naar zijn mening niet uitgekomen boven het dualisme van de middeleeuwen, hetgeen hij overigens be treurt. De aartsbisschop van Genua, kardinaal Guiseppe Siri, heeft in zijn tijdschrift „Renovatio" felle kritiek uitgeoefend op de progressie ve Nederlandse theologen, die de Nieuwe Katechismus hebben samengesteld. Kardinaal Siri schrijft, dat het bezit van de universitaire graad niet voldoende is om een theoloog in de ware zin van het woord te zijn.,,Echte theologen zijn alleen zij, wier denkbeelden over eenstemmen met de verklaringen van paus Paulus en de officië le documenten van de kerk", zo schrijft kardinaal Siri. Het libe rale Turijnse blad „La Stampa" meent in dit verband dat kardi naal Siri van paus Paulus de opdracht heeft gehad de Neder landse theologen op hun plaats te zetten. Kardinaal Siri zou elke maand naar het Vaticaan gaan om daar met de paus van gedachten te wisselen en met hem de theologi sche onderwerpen te bespreken die hij in zijn blad wil behande len. KERK EN WERELD Als co-produktie van het Centraal Missie Commissariaat en de Nederlandse Zendingsraad is dezer dagen de nieuwe Algemene Missiekalender 1973 gereed gekomen. In de maandkalender zijn een twintigtal kleurenfoto's rond het thema: „Samenspel" bijeen gebracht. Op de achterzijde van de pagina's is een bij- belrooster opgenomen. De kalender, waaruit bijgaande foto van een stel „samenspelende" mannen uit Peru is gelicht, kost drie gulden vijftig en zal via de gebruikelijke kanalen worden verspreid. i het ooi grens Radsjt dense berichi uit dat pr India Bhoett vorige werdei het co ng de de tan tische tigd. )lgens vinden veer 61 lingen. Delhi van d stroom leen c Pakisti maand komen pen. E

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6