Raadsmolen knarste nog wat na 't reces Raad vulde rotte kies Laatste hand gelegd aan Noorderwiek BTW kadootje voor het rijk Viswedstrijd Kooi-jeugd Joosten- poort Leidse hofjes (4) Water-overlast: raad dringt aan op rapportage Zittend spreken korter? Schooltandzorg Verdaagd part-time onderwijzer(es) DINSDAG 8 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT kering, het is toch ondenkbaar dat een casco-restauratie van zo maar een gebouw buiten de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg om met geld van de ge meente verricht kan worden, ook al wegens het subsidie door rijk en provincie. Overigens gaf de wethouder graag toe dat de toegezegde Monumenten-nota, LEIDEN De mallemolen van de Leldse gemeenteraad kwam gisteravond weer in beweging. Er zat zo kort na het zomer- recès kennelijk nog wat zand in het mechaniek. Van de Velu- we, de Costa Brava of het strand bij Cattolica. Daardoor liep het aanvankelijk allemaal wat stroef. Zo werden, bijvoor beeld, de notulen van de ver gaderingen in juni niet goedge keurd. Later kreeg de raad toch zijn draai en om kwart over tien al was de agenda afgehan deld. Ten bewijze van hun bre de kijk hadden de vroede vade ren Leiden zelfs tot „Europese Gemeente" gemaakt. Maar het eindigde toch weer met het ge bruikelijke stappen op de klei ne, procedurele steentjes, die de diepspitters uit de ingekomen mededelingen hadden opgedol ven met het verzoek, ze aan het eind van de agenda te plaatsen. "'De notulen van de juni-vergade- ringen konden geen genade vin- 1 den in de ogen van de heer Waal (PAK) omdat de door B. en W. gedane toezeggingen er niet aan waren toegevoegd. De voorzitter, burgemeester Vis, beloofde spoedige opgave van prijs voor die grond ook ach teraf gezien niet onredelijk is voor het doel waar ze voor be stemd is omdat het terrein nog niet bouwrijp en zelfs niet ont sloten is. Herman Amptmeyer (PSP) toon de zich nogal geërgerd n.a.v. het voorstel om de woningbouw vereniging „Ons Doel" gelden ter beschikking te stellen voor de verbetering van 56 van haar woningen. Hij noemde de bere kende 14% BTW „een voordelig handeltje voor het Rijk" en ont maskerde het Rijksvoorschot op de werken als een doodgewone lening k 7%. De BTW bereken de hij op 2.500,- per woning, die toch maar door de huurder moeten worden opgebracht: „Dat cadeautje aan het Rijk is tweemaal zo hoog als wat wij uit de onderhoudsfondsen op brengen". Dat rook naar schan daal en daarom verzocht hij de wethouder, ontheffing te berich ten. Omdat voorts het onder houd gewoon, buitengewoon dan wel achterstallig van de woningen de taak is van de huis eigenaar en een huurverhoging alleen mag voortbloeien uit ge- riefsverbetering, wenste Ampt- Want, zo (m)opperde hij n.a.v. het voorstel, een bijdrage te verlenen in de meerdere kosten van restauratie van de St. Eli sabeth Gasthuishof: „het aantal keren dat aanvullend subsidie voor restauratie gevraagd wordt, neemt hand over hand toe. Als we restauratie subsidië ren, krijgen we van het rijk een verfijning ten algemene nutte; zouden we die niet gebruiken om de instorting van andere monumenten te voorkomen? Nu geven we veel geld uit aan een gebouw terwijl vele andere ver vallen". Hij drong aan op een monumentenbeleid. Hij kreeg bijval van de heer H. van Dam (P.v.d.A.). Maar wet houder Kret ontzenuwde die mooie droom. Want al is de res tauratie-verfijning geen doel-uit- Notulen waren struikelpunt waarin een beleid ter zake wordt uitgestippeld, er allang had moeten zijn. „Maar" vroeg hij begrip voor de situatie „zelfs CRM heeft een brief geschreven, waarin het zegt dat het de lopende verplichtingen zal moeten uitstellen". In dit verband moest het de heer Kret wel van het hart, dat CRM, o.a. door TV-spotjes van de op instorten staande Koren beurs, mensen die wat te res taureren hebben opwekt, ge bruik te maken van de facilitei ten die daarvoor gelden. Sint Anna, hetzij de moeder van onze lieve vrouw, hetzij de bejaarde tempeldienares die getuige was bij Jezus' opdracht in de tempel, is al tijd een betrouwbare patro nes geweest voor oudeivvan- dagen. Maar omdat er in 1492 (of 1507) al een Sint An- nahofje in Leiden gesticht was, kon een hofje, dat in 1503 geopend werd aan de (huidige) Zegersteeg en dat eveneens Sint Anna werd toegewijd, haar naam niet dragen. De stichter van dit hofje was blijkens een steen in de achterpoort aan de Doelen gracht Joost Heindricxsz. Naar hem werd het hofje, om naamsverwarring te voorkomen ook de „Joosten poort" genoemd. Die naams verwarring moet overig :ns al ruim honderd jaar ge smeuld hebben want het ach terpoortje werd pas in 1627 gebouwd. Tenzij de aandui ding „Aalmoeshuis" voor het hofje aan de Hooigracht al die jaren misverstand voor kwam. Door ingrijpende ver- de gewenste informatie. Maar daar wrong 'm de schoen: hij werd erop geattendeerd dat ook de toezeggingen, gedaan in de cember, nooit aan de notulen zijn toegevoegd. En ook toen had de heer Vis beloofd, dat die gegevens de raad spoedig zou den bereiken. Omdat er nog meer discussie te verwachten was, naar aanleiding van de In gezonden Stukken, werden die naar het eind van de vergade ring verwezen als een appeltje voor de dorst. Het voorstel een herziening van het bestemmingsplan „Zuid west" voor te bereiden voor gronden ten westen van het Korte Vlietkanaal deed mr. Waal (P.v.d.A./PAK) opmerken dat de gronden, destijds gekocht voor 6,25 p/m2, nu door Voor schoten bestemd worden voor nmofo de bouw van luxueuze wonin- !2°00 gen. Daardoor werkt Leiden zelf ek. 22 mee aan de bouw van de betere ló38 2? goedkope woningen buiten de progra) gemeente. tMr. Waal, zei zich niets van over- I leg daarover te kunnen herinne- adlojoj ren hij vermoedde dan ook, ris vt' dat het gemeentebestuur 8eêe" Pari vens aan de commissies had rd p' onthouden. Maar wethouder iver T Kret scherpte zijn geheugen en ie graj kwam tot de conclusie dat de meyer een overzicht van de toe rekening van de verschillende posten. De gemeente becijferde de geriefsverbetering op 6.400,-; Amptmeyer op 2.400,-. „Dat is nog niet de helft; dan mag de huur met ze ker niet meer dan de helft van het voorgestelde bedrag (ca 35,- p/m) omhoog. Wethouder Ham voerde aan dat hij niet voldoende materiaal had om alle cijfers van Amptmeyer aan te toetsen. Maar de grote meer derheid van bewoners had zich met de huurverhoging akkoord verklaard. Daarom vroeg hij ook de raad om instemming. 3Ü huur méér tegen 8.000,- geriefsverbetering: rekent U dat eens uit". Op verzoek van In 't Veld volgde er 10 minuten schorsing „opdat de wethouder zich wat beter kan informeren". Toen de heer Ham dat ge daan had, besloot men, omdat Amptmeyer al heel wat minder sterk stond, het voorstel een week aan te houden. Weth. Ham: „Geen bezwaar". Maar In 't Veld beleed" de voorzitter: „Het spijt mij, dat ik zojuist het voorstel tot schorsing gedaan heb". Nog eenmaal sloeg Amptmeyer op de trom. Maar hij voelde het ritme nog niet helemaal aan. ,EIDEN Een schrijven van be- wouars van de Bakker Korff- sflraat over de maatregelen om wateroverlast in de huizen aan die sliraat bij hevige regenval te voorkomen, riep gisteravond in de gemeenteraad de heren Amptmeyer (PSP) en Van Aken (PvdA) in het geweer. Ampt meyer stelde vast, dat niet al leen de BK.-straat de dupe Is van de overstroming maar dat nok andere delen van de stad, zoals de omgeving van de Va(n Hogendorpstraat, met hetzelfde probleem geconfronteerd wor den. Daarom vroeg hij b. en w., een rapport te doen samenstellen, waarin alle mogelijke informa tie over de technische toestand wordt gegeven. De heer Van Aken wilde weten, op welke ter mijn de uitslag te verwachten is van het onderzoek dat n.a.v. het gebeurde in de Bakker Korff- straat is ingesteld. Hij vroeg het college voorts, hoe de ver goeding van de geleden schade zich nu verder zal ontwikkelen. Wethouder Ham antwoordde dat uit een globaal rapport ter zake al bijna alles is te vertellen. Hij achtte het evenwel raadzaam, dat via de commissie Openbare Werken te doen. Daarna stelde hij de raad uitgebreide informa tie in het vooruitzicht )e heer Van Aken herhaalde dat hij weliswaar erkentelijk is voor de toezeggingen maar dat hjj graag inzicht in de situatie zou hebben voor twee „moeilijke ge vallen" onder de gedupeerden, die de gevolgen van de over stroming zelf niet kunnen dra gen, verzocht hij extra aan dacht in de vorm van een aan vullende uitkering. Voorzitter Vis zegde toe dat al het moge lijke gedaan wordt binnen de door de Bijstandswet gestelde normen. Waarop Wethouder Ham de indruk wilde wegnemen die hij had, als zou de heer van Aken menen dat de gemeente, door de maatregelen, die ze ge troffen heeft, ook haar aanspra kelijkheid voor het gebeuren er kent. Voor de heer Van Aken daarentegen was belangrijker, dat de twee gezinnen in de Bak ker Korffstraat nu maar extra aandacht zouden krijgen. LEIDEN Onder de medede lingen, die voorzitter Vis gis teravond voor aanvang van de raadsvergadering deed, was ook de aankondiging van enkele voorzieningen aan de raadzaal. Hij ver zocht in verband daarmee, de raadsleden die het woord wensten, zittend te spreken ten einde vergelijkend mate riaal te verkrijgen (over ver staanbaarheid). Mr. Waal, de eerste spreker van de avond begon daarop zijn be toog met de hartekreet: „Jammer dat ik zittend moet spreken, want dan doe ik er een uur langer over..." Desondanks duurde de verga dering niet zo lang als an ders. LEIDSCHENDAM Vijfen zestig plussers krijgen voor taan twee gulden reductie wanneer zij op maandag en vrijdag meegaan met de rondvaartboot Avifauna. De boot meert tussen half tien en kwart voor tien 's mor gens bij de sluizen, vaart via de Kagerplassen en 't Braas- semermeer naar Alphen en is ongeveer half vier weer terug. LEIDEN Mevrouw Den Haan, als wethouder ook lid van het stichtingsbestuur „Schooltand- verzorging Leiden", heeft gis teravond van het PAK voor haar kiezen gekregen. Er was het voorstel gedaan, de stich ting aanvullend subsidie te ver lenen over de jaren 1968 en 1969. Mr. R. In 't Veld (PAK) stelde vast, dat die aanvullingen nodig waren als gevolg van een afschuwelijk slechte bedrijfsvoe ring bij de schooltandverzor- ging- In 't Veld wilde zijn stem niet aan het voorstel geven, alvorens hij terdege op de hoogte zou zijn van de draagwijdte van zijn tegen. Zijn fractiegenoot Dui- vesteyn kwam daarop met een motie waarin op korte termijn een preadvies werd verzocht over de vraag of Leiden nog langer op deze wijze geld moet uitgeven aan curatieve tandzorg terwijl het dat misschien beter zou kunnen besteden in de pre ventieve sfeer. Dat preadvies wilde mevrouw Den Haan graag uitbrengen, al zou dat gezien de personeels bezetting op korte termijn niet mogelijk zijn. Maar, voerde ze aan, de tekorten van de stich ting blijven bestaan en voor het aanzuiveren ervan, is de stich ting toch op de gemeente aange- Dat antwoord had In 't Veld niet in het minst bevredigd. Hij noemde het ongerijmd dat in een tijd, waarin de tandartsen door vergaande investeringen in technische middelen hun pro- duktiviteit opvoeren, de stich ting een produktiviteitsdaling toont per gewerkt/betaald uur. Hij meende dat deze vorm slecht management op het colle ge terugslaat omdat het veel te laat heeft ingegrepen. Hij bleef erbij dat het onverantwoord de gevraagde aanvullingen te verstrekken. Hij zag geen ande re weg dan het resterende te kort over te schrijven, waarbij hij zich afvroeg of er niets te verhalen is op degene, die het ér zo lelijk bij hebben laten zit ten. In haar antwoord in tweede ter mijn gaf mevrouw Den Haag da slechte management toe: toen er achterstand was ontstaan als gevolg van ziekte, was er een full time kracht aangetrokken, zonder dat b. en w. daar in ge kend waren. Ze bestreed overi gens de stelling van de vermin derde produktiviteit: als gevolg van de achterstand, verrichtte de tandartsen-dienst veel meer handelingen per behandeling. Ze deed tenslotte een beroep op de raad, de stichting te helpen om nog problematische tandhygiëne te voorkomen. Toen tenslotte wethouder Duyverman strakker financiële en managements-i trole had toegezegd, werd het voorstel aangenomen met de stemmen van In 't Veld en Van Aken tegen. LEIDEN Nog is de vacantie niet voorbij. Maar het vacantie- geld is op en de uitstapjes en logeerpartijen zijn voltooid ver leden tijd. De kinderen begin nen zich te vervelen. In de om geving van de Antillenstraat (de Kooi) hoeft dat niet. Daar vindt de lieve jeugd nog een hele week vol attracties. Een specta culair gebeuren was gistermor gen bijvoorbeeld het straatteke nen; gistermiddag was er een viswedstrijd in De Zijl. Heel wat vaders verschenen langs de kant om hun zoon (of dochter) morele steun te verlenen, voor het geval de vis niet wilde bij- LEIDEN De gemeenteraad van Leiden maakte gisteravond de afspraak, in ieder geval volgen de week weer bijeen te komen. Van de voor gisteren ingekomen stukken komt bij die gelegen heid een schrijven van b. en w. in behandeling m.b.t. het voor stel dat mevrouw Kerling e.a. tijdens de behandeling van de begroting indienden inzake het invoeren van een speciale dienst of hoofdafdeling renovatie en sanering. B. en W. vragen de raad, in te stemmen met het standpunt dat de commissie voor algemene bestuurlijke aan gelegenheden hieromtrent heeft ingenomen. Ingekomen stukken die ook den verdaagd zijn: een schrij ven van de planologisch-econo- mische sector van de Advies raad voor de Binnenstad ten ge leide van een alternatief voor stel voor het kruispunt Peli kaanstraat Haarlemmer straat, dat is aangedragen door de werkgroep Verkeer en Ver voer. Hoewel b. en w. adviseer- der, dit schrijven voor kennis geving aan te nemen, zegde we'houder Kret geboord de bedoeling van het a'ternatief toe, dat het opniex i behande ling genomen wokdt als de Noord-zuidverbinding ter sprake komt. LEIDEN „De Noorderwiek", scholengemeenschap (hoofdrr' elljk) voor middelbaar en hoger beroepsonderwijs, wordt met Ingang van 1 augustus a.s. in gebruik genomen. Het gebouw gelegen op de hoek van Ter Haarkade en Haagweg Is de tweede school van de Zita-stlchting. De eerste was de r.k. Vakschool voor Meisjes gesticht in 1918 in het gebouw aan het Noordeinde en sedert 1932 gevestigd aan het Gal gewater. De school voorzag in een leraressen-opleiding voor het huishoudonderwijs en een huishoudkundigen- en naaistcrsopleiding. Bij het begin van het onderwijs waren er ongeveer 300 leerlingen. Na 1945 werd de school uitgebreid met het lager beroepsonderwijs, waarvoor een leerlingenstop moest komen. Tot nu toe groeide de school tot ca. 600 leerlingen, die op verschillende plaatsen in de stad les ontvangen omdat het schoolgebouw eenvoudig te krap was. Op grond daarvan werden sedert 1955 al nieuwbouwplannen ontwik keld. De nieuwbouw, die was voorbereid door mevrouw Th. W. Noordman van Mechelen, directrice, werd vorm gegeven door het architectenbureau Van Oerle en Schrama en, na januari 1971 verwezenlijkt door het aannemersbedrijf Noorlander. Het scholen complex aan de Ter Haarkade omvat behalve de theorie- en prak tij kleslokalen en een gymnastieklokaal ook een flat voor de interne leerlingen, die nu nog inwonen in de oude school en in noodgebou wen. Bij de scheiding van de twee scholen wordt mevrouw Noord man directrice van „De Noorderwiek": De oude school, die een grondige verbouwing moet ondergaan krijgt als directeur de heer J. Smit. Meerburg organiseert sportdag LEIDERDORP Zaterdag orga niseert de jeugdafdeling van de voetbalvereniging Meerburg een sportdag voor jongens van 8 tot 16 jaar, waaraan ook niet-leden kunnen deelnemen. De aan vangstijd is balf elf. De programma-onderdelen zijn: hardlopen, hoogspringen, bal ringen, inwerpen, doelschieten, vaardigheidsrace en een zes kampspel. De Inschrijving kan geschieden bij de volgende adressen: P. Kroon, Zaanstraat 67, Leiden, H. Boom Lingestraat 20, Leiden, G. Koek Tit. Brands- mastraat 3 Zoeterwoude, A. Ro- meyn Antoniusstraat 6. Zoeter woude, G. v. d. Blauw, Akker straat Leiderdorp, J. Lo- vink. Splinterlaan 83, Leider dorp, Voor iedere leeftijdsgroep zijn er mooie prijzen beschik baar, terwijl diegene die het hoogste aantal punten behaalde, in het bezit komt van de wissel beker. De sportdag wordt beslo ten met een voetbalwedstrijd van ouders van deelnemers en een jeugdleiderselftal. De deel name aan dit toernooi is gratis, ook voor de niet-leden. ROELOFAJIENDSVEEN On der grote belangstelling heeft wethouder Wagenaar van Alke made gisteren de nieuwe slage rij van Plet van der Meer aan het Zuideinde geopend. De nieu we zaak leek overigens door de talrijke bloemstukken meer op een bloemen- dan op een sla gerswinkel. Bij de opening memoreerde de heer Wagenaar dat vader Kees van der Meer (Kees van Corse) in een klein pand op de huidige Weihouder opende vernieuwde slagerij Witte Singel was begonnen, waarna hij zich op het Zuidein de 26 vestigde. Onder de vele belangstellenden bij de opening was burgemeester Smolders. GEMEENTE LEIDEN In het komende schooljaar ls het mogelijk bij openbare en bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs met een hoofd en zes of meer onderwijzers voor één of meer schooltijden per week een Het gemeentebestuur van Leiden roept voor zeven openbare scholen belangstellenden op, die in het bezit zijn van de onderwijs akten 44a of 77a. Salariëring la volgens rijksnormen. PESTALOZZISCHOOL, Kernstraat 1 schooltijd W. DE ZWIJGERSCHOOL, W. de Zwijgerlaan 1 schooltijd HAMMARSKJÖLDSCHOOL, Joh. Wagenaarlaan 2 schooltijden JAN LIGTHARTSCHOOL, Damlaan 2 schooltijden KAREL DOORMANSCHOOL, Sumatrastraat 1 schooltijd TELDERSSCHOOL, Telderskade 2 schooltijden APOLLOSCHOOL, Strausspad 1 schooltijd Ook voor invaldlensten bij ziektegevallen bestaat voor het openbaar lager onderwijs behoefte aan een Hjst van bevoegde onderwijzers of onderwijzeressen. Belangstellenden voor part-time of voor invaldlensten kunnen zich in verbinding stellen met de afdeling Onderwijs ter Secretarie, de heer P. G. J. N. Kop, kamer 15, begane grond Stadhuis, telefoon 01710—45344, toestel 452. Nieuwe post voor oude getrouwen LEIDEN Dit zijn ze: de twee Grieks-Egyptische beelden afkomstig uit een mausoleum in het midden-Egyptische el-Bah- nassa die het Rijksmuseum van Oudheden onlangs van Egypte ten geschenke heeft ge kregen. Misschien de afbeelding van het huispersoneel van de overlede ne, van wie niet bekend is wie het was. Als trouwe wachters staan ze nu voor de nieuwe zaal met Griekse vazen: een schrij ver, gezien de traditionele jcugdlok aan de rechterslaap, nog erg jong, staat vol aan dacht gereed om te noteren wat hem wordt opgegeven. De an der, een aanzienlijke dame met wierookgerei in de linker hand, werpt met de rechterhand wie- rookkorrels op een offcraltaar- tje. Op het altaar een pijnappel; een typisch Romeins g'-geven. Ook de stijl van liet beeldhouw werk vertoont duidelijk Romein se invloeden, wat overigens vrij normaal was in de derde eeuw na Christus toen de Romeinse wereldmacht het Middellandse- zecgebied tot een grote smelt kroes van volkeren had ge maakt. LEIDEN Een geldkistje met niet minder dan tweeduizend gulden is in het weekeinde ge stolen uit het sccretariaatkan- toor van een vakvereniging aun de Stationsweg. De inbrekers waren binnengeko men, na forcering van een ruit. In dezelfde tijd W«"d 01 O gild' bakje mot honderd gulden weg gehaald uit een kaaspakhuis aan de Nieuwe Rijn. Daar kwam men binnen door de deur te forceren.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3