Jan Koedam verbaasd over eerste prijs tv-spel R Tv-festival mogelijk naar Den Haag Flaxton Boys weer in actie I TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT (Van onze radio- en tv-redac- tie) DEN HAAG/HILVERSUM Het ini/iiatief van het Haagse jraadslid G. Helsdingen (P. v.d. A.) om er bij de ge meente op ann te dringen geldelijke n,i andere steun te bieden aan het Hilvarsumse plan om in slis land jaarlijks een tv-festival te organiseren is in Hilversum uitstekend gevallen, ook al moet in het 'najaar nog worden beslist of dit pla'ni levensvatbaar en realisering mogelijk is. Het idee ervoor is afkomstig van Richard Schoonhoven, adjuncthoofd KRO-tv. Hij heeft de gedachte gelanceerd om in ons land een festival te wijden aan zogenaamde controversiële programma's, uitzendingen die in het bui tenland stof hebben doen op waaien, discussies hebben opgeroepen. Voor ons land denkt hij hier bijv. aan de Fred Haché-show, maar niet minder ook aan program ma's, die aan meer serieuze onderwerpen zijn gewijd. Een dergelijke festival be staat nog nergens. Zodoende kreeg hij nogal wat respons, toen hij er in het buitenland met zijn collega's over sprak. Zij in eerste# instantie hebben er behoefte aan te kunnen zien wat er in andere landen op dit gebied gaande is, maar niet minder docen ten en studenten van studie instellingen waar ook het vak tv wordt gedoceerd. N.O.S.-programmacommissaris J. W. Rengeldnlk heeft zich achter dit idee geschaard en het op de agenda laten plaat sen van de Raad van Beheer van de NOS, want die zal uiteindelijk al of niet tot het organiseren van een dergelijk festival moeten overgaan. Richard Schoonhoven: „Mij persoonlijk doet het goed te vernemen, dat dit plan nu ook bij een gemeente is aan geslagen. Vooral Den Haag is interessant met Scheveni.n- gen als trekpleister. Het lijkt mij, dat een gemeente, waar het eerst wordt gereageerd op een dergelijk plan, ook prioriteit dient te krijgen, wanneer het tot organiseren komt. Voor het overige zal het mij persoonlijk een zorg zijn, waar het festival zal worden gehouden, al zal het in Gulpen zijn. Mij is het in de eerste plaats erom be gonnen dat het er komt. Wat Richard Schoonhoven: tv moet uitstralen naar de samenleving opdat uit die samenleving weer iets terugvloeit naar de tv. voor mij vooral meespeelt is de opvatting, dat tv uit moet stralen naar de buitenwe reld, naar de samenleving, opdat uit die samenleving weer iets terugvloeit naar de tv. Voor elke programma maker blijft het gevaar drei gen zich te isoleren van de maatschappij. Om dit con tact gaande te houden lenen vooral controversiële pro gramma's zich, omdat die reacties gaande maken, waaruit de programmama kers hun voordeel kunnen doen. Overigens gaat de or ganisatie van een dergelijk festival een gemeente zeker geen miljoenen kosten. Ik denk eerder aan enkele ton nen. Waar het vooral om gaat is dat zulk een gemeen te wat faciliteiten verleent, niet alleen op het gebied van de huisvesting van deelne mers en geïnteresseerden aan dit festival, maar ook wat betreft technische voor zieningen etc." NOS-functionaris Maas: „Het plan van de heer Schoonho ven komt pas in het najaar in de vergadering bij de Raad van Beheer. Voor die tijd kan ik er geen zinnig woord over zeggen. Het gaat niet alleen om geldelijke bij dragen van een gemeente, maar evenzeer om tegemoet koming in andere eisen, die worden gesteld door de orga nisatie van een dergelijk fes tival. Ik kan momenteel niet anders doen dan de ontwik kelingen rustig afwachten". Een man die nog steeds niet helemaal bekomen schijnt van zijn verbazing over zijn eigen talent als schrijver van een tv-spel is de Rotterdammer Jan Koedam (25), chef-verkoper van een zaak in herenkleding te Rotter dam, die destijds ook nog twee jaar bij de Haagse firma Wulfsen en Wulfsen nv heeft gewerkt. In de avonduren schreef hij de Man van Boven, waarin een prostitué als ver persoonlijking van onze prestatie maatschappij mannen manipuleert. Morgenavond kan men dit op het scherm nader bezien met in de rol van de vrouw Diny de Neef en als de mannen Ton Lensink en Wim Zo mer. Jan Koedam: „Ik heb eigenlijk nooit uitge sproken interesse gehad voor toneel, al be gint die nu te groeien. Wel zat ik altijd aan mijn stoel gekluisterd voor tv-spelen. Ik kan geweldig onder de indruk zijn van de prestaties van acteurs. Toch had ik nooit iets creatiefs op papier gezet of daar toe de aandrang gevoeld, toen ik een paar jaar geleden me echt voelde aangegrepen door het probleem van de milieuvervuiling en ander zeer in de samenleving, zoals dat onder woorden werd gebracht door Lau rens ten Cate. Die problematiek bleef me bezig houden. Juist in die dagen las ik, dat de AVRO samen met het Ned. Centrum voor het Amateurtoneel een wedstrijd uit schreef voor het maken van een tv-spel voor deelnemers niet ouder dan 25 jaar. Zo ben ik aan het schrijven gegaan, vele avonden lang; er waren avonden bij dat er geen woord uit mijn pen kwam. Op andere avonden vloeiden de woorden als het ware vanzelf op het papier". Veel later kreeg Jan de uitnodiging om naar de AVRO-studio te komen. Meer dan 300 jongemensen bleken een tv-spel te hebben ingezonden. Velen van hen zaten onder hoogspanning bijeen in de studio. Namen van winnaars werden afgeroepen, het laatst die van Jan. Hij geloofde zijn eigen oren niet. Een jury van schrijvers en tv-per- soonlijkheden beoordeelde zijn inzending als de beste, als goed genoeg om uit te zenden. Tel uit je winst Behalve uitzending van het stuk hield de eer ste prijs ook in twintig gulden per uitzen- ding-minuut-duur drie kwartier, tel uit je winst; en een driedaags bezoek aan Ber- lijnse theaters. Zijn vrouw Johanna maak te deze trip mee en zag nooit in zo korte tijd zoveel toneel. Johanna: Ik wist trouwens niet, dat Jan zo goed schrijven kon. Hij deed het altijd 's avonds. Daar merkte ik weinig van, want ik zat toen nog in de verpleging met avonddiensten. Hij liet me zijn werk trou wens nooit lezen. Wel na de bekroning. Dat is niet eens makkelijk, want een toneelstuk of tv-spel moet je voor je zien als je het leest, anders ontgaat de handeling je en begrijp je er niet veel van". De AVRO heeft dit tv-spel en zijn auteur ui termate serieus genomen. Jan Koedam mocht zelf de bezetting kiezen, al waren niet alle door hem gewenste acteurs ter be schikking. En verder kwam regisseuse An neke Hoog-Antink naar Rotterdam om met hem de diepere inhoud van het spel door te praten. Later kwam Jan tijdens de opna men ook zelf naar de -studio om te zien of alles volgens zijn inzichten verliep. Jan is onder de indruk van de zorg die er aan is besteed en wacht nu af wat de kritiek er van vindt. Jan Koedam; „ik zal met belangstelling de kranten er op nalezen, maar je moet niet vergeten, dat ik voor mijn plezier schrijf en dat ik het stuk ook geschreven zou heb ben als bij voorbaat zou hebben vast ge staan, dat niemand ervan ondersteboven was. Als grondslag voor mijn tv-spel diende een verhaal, dat ik eens hoorde over be paalde ervaringen, die een mij bekende man opdeed in Katendrecht, de warme buurt. In mijn fantasie heb ik daarop voortgeborduurd. De Man van Boven is een timmerman, die in het vervallen huis van een publieke vrouw het dak moet re pareren en op zolder een man aantreft, die daar verblijf houdt, omdat hij de wereld en de maatschappij heeft afgezworen. Hij weet de timmerman tot zijn standpunt over te halen, waarna beiden de zolder willen herscheppen in een paradijselijke toestand. Hoe verder zij bulten de werke lijkheid komen te staan, hoe weerlozer zij worden. Zij raken in de macht van de lich te vrouw en vervreemden steeds meer van deze wereld, tot zij er tenslotte onduldbaar worden.Een agent van politie, die deze zaak komt regelen, krijgt van de vrouW een sigaretje aangeboden en de uitnodiging om er even bij te gaan zitten. De geschiedenis herhaalt zich.... Maar ik heb het slot wel open gelaten. Ieder mag er bij denken wat hij wil". Tiveede spel Of Jan Koedam in de herenkleding zou zijn gegaan als hij eerder had geweten schrijf talent te hebben weet hij niet. Wel vindt hij, dat je als jongere veel te vroeg wordt gedwongen op het gebied van je werk een keus voor je leven te doen. Hij zou er wel voor voelen als dit anders kon worden ge regeld, maar heeft het in zijn baan best naar zijn zin. Je kunt hier toch niet leven van je pen. Dus blijft Jan het schrijven er uit liefhebberij bij doen. Intussen kreeg hij van de AVRO opdracht voor een tweede spel. Hij liet het gaan over een jong echtpaar, dat het huwelijk niet je dit vindt en in een commune naar alternatieve mogelijkheden zoekt. Jan heeft het komisch gehouden en daar bleek de AVRO niet zo gelukkig mee. Hij kreeg het verhaal terug met een briefje, dat men er graag wat meer „boodschap" in ver werkt had willen zien. Jan Koedam: „Wat de AVRO dan ook met die boodschap bedoelt, in ieder geval ga ik proberen dit spel ergens anders te verko pen. Laten we hopen, dat er meer liefheb bers zijn". TON OLIEMULLER Vanavond gaat een nieuwe serie afleveringen van de Flaxton Boys van start. In het vorige seizoen werd met dit verhaal een aanzienlijke kijkdichtheid behaald, reden voor de NCRV om ook het vervolg van dit ver; haal aan te kopen. Geheimzinni ge verdwijningen op het land goed Flaxton Hall spoorden de Boys in de vorige serie ertoe aan naspeuringen te doen. Zij brachten dit tot een goed einde. In de nieuwe reeks is er een geldkistje verdwenen met een uitermate kostbare Inhoud. De flaxton Boys zouden geen echte jongens zijn als zij daar niet on middellijk in doken. Allen Guy en John Ash vervullen de rollen van de Boys. Ned. I 19.05 uur Mijn idee Opnieuw komt er een aantal uit vinders op het scherm, die an ders maar weinig gehoor zou den krijgen voor hun heldere ideeën. Een Rotterdammer, een Amsterdammer en twee broers uit Zeist demonstreren van avond hun uitvindingen. Ned. I 19.30 uur Het doek Ook nu weer wordt door presenta tor Louis Neefs het doek opge haald voor onbekende, begin nende grootheden op het artis tieke vlak. Hiertoe behoort dit maal ook de chansonnier Ro land Gy uit Leidschendam, die deze gelegenheid ziet als een kans om zijn plaatselijke repu tatie uit te bouwen tot een lan delijke. Verder komen er een zanger, een accordeonist, een popgroep en nog een zangeres je. Ned. I 21.00 uur Kerken in Utrecht zijn tiende jaarvergadering. Enkele hoofd punten van de agenda worden vanavond alvast onder de loep genomen. Ned. I 22.5 uur Zomeravond Een zomeravond weer die als ge woonlijk in twee delen uiteen valt. Eerst de gasten als pop groep Mayflower en Wong Mow Ting met een Chinese diabolo- act en daarna later op de avond krijgen we als componist voor geschoteld de heer Johnny Hoes, van wie gezegd wordt dat hij zijn platen wegbrengt in de verpakking van zijn eigen naam. Johnny Hoes heeft liederen over uit het leven gegrepen onderwer pen. Denken we aan zijn Smok kelaars, Zeemansgraf etc. In het zuiden sloeg dit van meet af sterk aan. Gehoor en fans vond hij later in het hele land, toen hij op de markt kwam met een lied als: O was ik maar bij moeder thuis gebleven. In zijn spoor volgen vele zangers en zangeressen, die het eveneens gingen maken na zijn introductie in de platenwereld. Zelf ving hij 40 gouden en nog waf platina- platen. The Secrets zullen een aantal nummers van hem ten gehore brengen, maar evenmin ontbreekt een figuur als de Zan geres Zonder Naam. Johnny zingt zijn eigen schlagers trou wens ook zelf mee. Ned. II 19.05 en 20.21 uur De Zangeres Zonder Naam staat Johnny Hoes vocaal bij Vaders wil Bij de familie Hackett duren de verwikkelingen voort, ditmaal naar aanleiding van een huis concert. Ned. I 22.00 uur Ander nieutvs Zondag begint de Wereldraad van De maandagavond is voor de televisiekijker, die alleen maar de keuze heeft uit twee Nederlandse programma's en dat zijn in het westen des lands toch de meesten de avond van de series gewor den. Om kwart voor zeven beginnend met Brigadier Dog kan men dan huppelend van het ene net naar het an dere zijn favorieten achterna lopen. Wie niet geïnteres seerd was in de belevenissen van de Gouverneur en J.J. kon op het andere net een interessante Engelse docu mentaire over de verdwij nende Okavango-moerassen zien, maar prompt daarop was het weer of een afleve ring van de wel heel erg flauwe serie „De partners" of van de wel heel erg kin derlijke serie „Sëbastien". Na het nieuws óf de familie Ashton of De versierders in een wel heel erg donkere af levering. Maar ja, het ging ook over een spookhuis. „Feyenoord wordt kampioen... als Peyton Place afgelopen is", luidt een in voethal krin gen circulerend grapje. Wel nu, dan kan Feyenoord héél lang wachten, want er wor den telkens weer nieuwe fi guren geïntroduceerd met een raadselachtig verleden en dat kan nog heel wat complicaties geven. Op het andere net te zelfder tijd harde werkelijkheid. Een boeiende documentaire van Michael Barnes over de stad San Francisco, die volgens berekening spoedig opnieuw een aardbeving te wachten staat. Unieke beelden uit 1906 en van de aardbeving in Alas ka enkele jaren terug illu streerden het gevaar van zo'n natuurramp. Tenslotte AVRO's Televizier magazine met alweer twee onderwerpen, die onze aan dacht verdienden: de situatie in het Academisch zieken huis Dijkzigt, dat door de financiële beperkingen door minister De Brauw aange kondigd straks wèl over de apparatuur en de outillage beschikt, maar door een te kort aan deskundig personeel nog meer lege bedden zal tellen en de zogenaamde goedkope vakantiereizen, waarmede sommige reisor ganisaties schermen, maar die op de keper beschouwd vaak toch niet zo voordelig zijn. De reportage over het voor de Noorse kust in 1725 gezonken goudschip, dat bij toeval werd ontdekt had inte ressanter kunnen zijn, maar een helemaal eerlijk oordeel kunnen wij niet geven omdat juist of dat moment een buurvrouw nog even koffie ging malen. Met alle bewon dering voor de invaliden en hun doorzettingsvermogen lieten de beelden van de Olympische Spelen voor ge handicapten in Heidelberg tocih een bittere smaak na. Wie de knop nog even om draaide kon in de wat matte Dean Martin-show McCloud alias Dennis Weaver uit de kast zien komen met een ge plukte VARA-haan. Maar daar was het dan ook een KRO-programma voor. A. I. D*> c/vvic hebben. Alle bewijzen zijn zo- UV currilllli>&uri!i doende tegen hem. Kommissar Een moordenaar ziet kans om Keiler doorziet dat scheep en zijn daad te verdoezelen achter ontmaskert na veel moeite de het doen en laten van een ja- werkelijke moordenaar, loerse jongeman, die niet in Ned. II 21.00 uur staat is tot een moord, maar er zeker beweegredenen voor zou VOOr de kinderen Voor de kinderen staat er morgen weer Trumpton op het program ma, alsmede een kijkje in de dierentuin. Woensdag Ned. I 17.00 uur Benediktijner abt naar Hindoes toe Vanavond, in de radio-uitzending van Nederland I, vindt de her haling van een vraaggesprek uit april j.I. plaats. Zoiets moet wel eens gebeuren wanneer de be langstelling voor het onderwerp groot is. En dat blijkt hier te zijn, want vele jongeren blijven er mee be zig: Dom Prosper Tholens, de abt van de Benedictijnerabdij „Slangenburg" bij Doetinchem gaat in het najaar naar India om een jaar te verblijven in eer gemeenschap van Hindoe-mon niken. Niet dat hij van plan is Hindoe te worden maar hij wil hun mystiek bestuderen, ii hoop bij zijn terugkeer beter antwoord te kunnen geven op de vele vragen die hem, speciaal door jongeren, over de oosterse mystiek en de mystiek in het al gemeen gesteld worden. Hijzelf is ervan overtuigd dat onze westerse beleving van de religie te formeel en te cerebraal is ge worden en dat dit ook verband houdt met de geloofsafval. „Wij hebben", zegt hij, „tè veel aan dacht voor de struktuur en tè weinig voor de innerlijke bele ving van het Godsgeloof. Daar om ga ik eens zien hoe de oos terling zijn diepste religieuze gevoelens in de praktijk brengt. Jan Derk Gerritsen zal in „Echo" om tien voor elf op Hilversum I dit probleem met hem bespre ken. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NCRV 18.45 uur Brigadier dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur De Flaxton boys 19.30 uur Mijn idee 20.00 uur Journaal 20.21 uur Hier en nu 21.00 uur Haal het doek maa 22.00 uur Vaders wil is 22.25 uur Ander nieuws 22.45 uur Journaal LEIDE de L glstei NEDERLAND II VARA 18.45 uur Brigadier dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Zo maar een zomeravond 20.00 uur Journaal 20.21 uur Zomaar een zomi avond 21.00 uur De commissaris 22.00 uur Achter het nieuws 22.40 uur Journaal 22.45 uur Schaken MORGEN bruik ne, p dieps mede ven i AVRO 17.00 uur Trumpton 17.15 uur De dierentuin van de wereld VARA 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur VARA- bej aardenzang- concours 20.00 uur Journaal 20.20 uur Staatsloterij 20.25 uur Socutera 20.30 uur Arms and the man (blijspel) 21.50 uur Dorothy Heathcote 22.40 uur Journaal NEDERLAND II AVRO 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Gedoemd klein te blijven 20.00 uur Journaal 20.21 uur De man van boven (tv-spel) 21.05 uur Say goodbye IKOR 21.55 uur Kenmerk de daar de tc RADIO HEDEN HILVERSUM I Korte Waal 18.00 Vakantietoeslag: licht progra ma. 18.30 Nws. 18.41 Echo. ld Lichte muziek (opn.) 19.00 (S) MÏ cerende dilettanten: het Hengelo! Accordeon Orkest. 19.30 (S) De j gende kerk: nieuwe liturgische draalt...: interview en grammofo muziek. 21.00 De handen vol s Klassieke symfonische muziek. 22 mee Overweging. 22.30 Nws. 22.38 B _npfl| Haag vandaag. 22.50 Echo. 22 ëoeul Voer voor vogels: actueel progra; gemf HILVERSUM II loderne Jazz. 19.25 Paris vri parle: gesproken brief uit Pari 19.30 Vanavond: gevarieerd pr gramma met om 20.00 Nws. 22j Trefpunt: beschouwingen over j tuele zaken. 22.20 (S) Lichte graf mofoonplaten. NOS: 22.30-01.00 1 Internationaal Jazz Festival Lol drecht 1972. (22.55 Mededeling! 23,00 Nws; 23.10-23.20 RadloJournaJ 23.55-24.00 Nws.) onthc Kret BRUSSEL 324 m. (Nee 18.00 Nws. 18.05 Uitzending voor soldaten. 18.53 Paardesportberlct 18.55 Taolwenken. 18.57 Gram sluitend: Melodie Radio. 19.45 bondskrnnlek. 19.55 Grammofoon MORGEN HILVERSUM 1 l-ROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt zb riDF (Soos)lichte platen, reportages 1 berichten. (7.30 Nws. 7.41-8.00 tualllelten; 830 Nws; 8.41-8.50 tualltelten). 10.00 Sphinx: prugrt ma voor de vrouw. (10.30-11 Nws.) 11.55 Mededelingen. KI 12.00 (S) Van twaalf tot twee: ge rleerd programma. (12.26 Mede llngen t.b.v. land- en tuinbol 12.30 Nws.; 12.41.12.50 Aktualltelt 13.00-13.05 Raden maar...) Ni 14.10 Van Ta-ta tot totale taal: rubriek over het leven ln de ti 14.20 (S) Aspecten van de kan muziek: Ensemble Concertino: derne muziek (opn.) 14.50 Jazz I van het historisch archief. 15.10 MI „ni. over minder: De stem van de sp1 kende minderheid. (15.30-15.82 Nul zoals NCRV: 16.45 (S) Kom met je bol Hoge voor de Jeugd. 17.00 (S) NCRV-t caal ensemble: oude en modef P">bl gewijde liederen. Overheldsvoorllj den. tlng: 17.20 Samen' ,|Daaror rappi sflraa wa/fë dae s voork de Ampi (Pvd. meyt leen HILVERSUM II ziek en lnfor Van de voorpagina. VPRO: Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 tualltelten. 8.23 (S) Dag woenr (vervolg), met om 8.35 Van murkten thuis. 9.00 (S) Radlowi blad: gevarieerd progran om 9.15 Koning Klant: 9. standen; 10.45 Voor de klei 11.00 Nws. 12.00 (S) VARA-DonS kest met solisten. 12.35 (S) LIJ orkestmuziek. 13.00 Nws. 13.11 tualltelten. 13.25 Muziek van renlicht platenprogramma. '~ite: gevarieerd aktualitelten er ziek. (16.00-16.02 Nws). 17.04 Geef me de vijf: verzoekplat niLVERSUM III AVRO: 7.00 Nwi Werk hij d tie ir 12.00 Nws. 12.03 Radlojoj naai. 12.06 Zel'm op. (13.00 N\'{ 14.00 Nws. 14.03 Supert" machine. 15.00 Nws. 15,03 Lichte P (16.00 Nws) l?hten%S'l2n0! lultcnlands 13.55 Beursberl izlek (16.00 Nws). 15.15 Voor Vis lijke door nonr Ham die h

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2