p1 Hotel- an: RLD achter KLM Commissie van beroep subsidieweigering CRM Eerste half jaar 1972 ruim 14.000 ontslagen door bedrijfssluitingen f44.- fttidaeSomant BIESHEUVEL WEER GECONFRONTEERD MET UITVALLERS 8 Dagen kriskras door Nederland Bijna geen toeristische plaats voor kampeerder Markten 13 gewonden bij aanslag op olietanks ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Niet de Ne derlandse reisorganisaties doen aan boerenbedrog, maar de KLM en de Rijks luchtvaartdienst. Dit was de teneur van de perscon ferentie die drs. H. F. W. Roothaert, directeur van Hotelplan, gisteren aan zijn goedkope Ité-program- ma's voor de komende win ter heeft gewijd. Eerder deze week Introduceerde de combinatie Vliegumie-Necker- mann al hun zonnevlugjes. Toen werd slechts zijdelings gezin speeld op de manier waarop de Rijksluchtvaartdienst met de KLM op de achtergrond de ver dere ontwikkeling van het goed kope vliegtoerisme probeert te frustreren, omdat het de natio nale luchtvaartmaatschappij slecht gaat en omdat zij onder meer via een grotere greep op de vakantiemarkt de bedrijfsre- sultaten wil verbeteren. - „De Rijksluchtvaartdienst - heeft gedreigt met het treffen van maatregelen. In uiterste instan tie zal worden overgegaan tot het verbieden van chartervluch ten indien onder meer Hotelplan niet zou voldoen aan het voor schrift dat een Ité-tarief mini maal 60 procent moet bedragen van het goedkoopste lijndienst tarief. De laatste ontwikkelin gen op de Nederlandse reis- markt zijn echter ongetwijfeld bekend. Er bestaat een Tourist- fonds, dat een groot deel van de Nederlandse reismarkt be strijkt, met op de achtergrond de KLM. Daarnaast is er nog altijd de Rijksluchtvaartdienst die lagere tarieven eenvoudig wil verbieden. Is het een won der dat een groeiend deel van het Nederlands publiek de Rijksluchtvaartdienst als een verlengstuk van de KLM gaat zien, zeker wanneer men uit de recente kranteberichten ver neemt, dat de op de Rijkslucht vaartdienst gestrande charter- passagiers veelal per KLM zijn weggebracht?". Op dit punt aangekomen liet de heer Roothaert als corpus delic ti enkele brieven van de Rijks luchtvaartdienst zien, die waren geschreven op papier met het briefhoofd van de KLM. (Van o e parlementaire redaktie) Den Haag Demissionair minister Engels (CRM) heeft een „com missie van beroep" ingesteld voor toepassing van de subsidierege ling van CRM. Organisaties die het niet eens zijn met een weige ring door CRM van gevraagde subsidies, kunnen in beroep gaan bij de commissie, die beoordeelt of de ambtenaren van CRM de rege lingen correct hebben toegepast. De commissie zal beginnen te werken vanaf 1 oktober aanstaande. De organisaties op gebied van maatschappelijk werk, opbouwwerk, jeugd- en jongerenwerk- sport, amateurkunst, bibliotheekwerk, na tuurbehoud hebben lang op de commissie moeten wachten. Begin april nog liet minister Engels weten dat de commissie „binnen en kele weken" zou worden ingesteld. Aan het geldgebrek van CRM om aan alle redelijke subsidiewensen te voldoen, kan de beroepscommissie niets veranderen. Een organisa tie die in beroep gaat tegen een subsidieweigering, kan misschien het beroep winnen, maar dat betekent dan nog niet dat CRM inder daad tot betaling zou moeten overgaan. Het betekent slechts dat de weigering niet had mogen geschieden op de door CRM aangevoerde gronden. Geldgebrek kan dan evenwel een nieuwe, doorslaggevende grond zijn om toch de gevraagde subsidie niet te geven. Maar de betrokken organisatie kan zich dan troosten met de wetenschap dat zij wel subsidie zal krijgen wanneer er mocht het ooit gebeuren betere (financiële) tijden aanbreken. De commissie is vooral van betekenis voor de rechtszekerheid van dat deel van de ongeveer 100.000 werknemers in de welzijnssector, dat werkt bij instellingen die van CRM subsidie ontvangen. (ADVERTENTIE) recht op 't kopen van voordelige koppeling kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. In juni, juli en augustus. voordelig uit met NS Jonge meisjes stalen 1400, bij elkaar ZWOLLE (ANP) Een 12-Jarig meisje in Zwolle is na een serie kleine diefstallen tegen de lamp gelopen dankzij de oplettendheid van een bankbediende. Het meisje kwam op het bankkan toor met twee halve biljetten van 100 gulden en wilde daar voor een heel biljet terug. De bankbediende zag échter dat de halve biljetten niet bij elkaar hoorden en belde de politie, die in de kousen van het meisje de beide andere helften vond. De bankbiljetten waren buitge maakt bij een serie diefstallen van portemonnees in instellin gen en bedrijven, met een in houd van meer dan 1400 gulden. Enkele diefstallen werden ge pleegd samen met een 11-jarig vriendinnetje. Van het geld is niet veel terugge vonden. Het merendeel hebben de meisjes verbrand. Het twee tal ontdeéd zich van de lege portemonnees, door die vol te stoppen met stenen en in het water te gooien. (ADVERTENTIE) (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG Gedurende de eerste helft van dit jaar hebben volgens gegevens van de Arbeidsbureaus 335 Nederlandse ondernemingen te kenren gegeven, dat zij hetzij wegens inkrimping dan wel wegens opheffing (158 gevallen) genoodzaakt zouden worden personeel col lectief te ontslaan. Als gevolg hiervan zouden in totaal ruim veer tienduizend mensen op straat komen te staan. Hoe dramatisch der gelijke abrupte Ingrepen in de werkgelegenheid meestal ook zijn voor de direct betrokkenen, >n het geheel van de arbeidsbemidde ling door de Arbeidsbureaus of van het zoeken van ander werk door werknemers zelf is het aantal „slachtoffers" van bedrijfssluiting en •inkrimping vrij klein. En zektr kan men het grote aantal werklo zen van dit moment niet (geheel) aan collectieve ontslagen toe schrijven. Berichten over bedrijfsinkrim- pingen - en sluitingen spreken erg aan, omdat opeens een flin ke groep werknemers op straat komt te staan. Maar in het ge heel van da ontslagen, die het jaar rond gegeven en genomen worden, is er slechts sprake van een deeltje," zo zei ons drs. R. A. Roozendaal, consulent ar beidsvoorziening van het minis terie van Sociale Zaken. ,,We" weten niet precies hoe dikwijls in ons land mensen worden ont slagen of zelf ontslag nemen. Niet alle gevallen komen im mers ter kennis van de Arbeids bureaus. Benaderenderwijs kun nen we dat aantal echter wel op 800.000 k een miljoen stellen. In 1971 zijn zeker ruim 24.000 men sen getroffen door collectief ont slag. Niet alle gevallen kennen we cn collectieve ontslagen van minder dan tien personen zijn in dit getal niet opgenomen. Daarmee rekening houdend kom je misschien aan een procent of drie." De collectieve ontslagen worden door de Arbeidsbureaus wel doorgegeven, maar de werkzoe kenden van deze categorie wor den gewoon opgenomen in het geheel van werkzoekenden. „Ze krijgen bij de arbeidsbemidde ling dus geen voorkeursbehan deling. In de praktijk komt het echter wel voer, dat juist men sen, die collectief ontslag krij gen, wat sneller werk krijgen dan andere werkzoekenden. Als telijk bekend wordt, dat Volledig erkennende de schrijnen-1 de toestanden, die zich dikwijls voordoen in gezinnen, waarvan de kostwinner - soms van de ene dag op de andere - zonder j werk komt, stelt de heer Roo zendaal: „Voor de totale werk gelegenheid is de personeelsstop van verschillende ondernemin- j gen van veel grotere invloed dan de bedrijfssluitingen. Als j men zijn personeelsbestand niet j alleen niet meer uitbreidt, zoals j in een opwaartse conjunctuur i het geval is, maar ook nog va- j catures niet meer opvult, dan zijn de gevolgen voor de ar beidsmarkt veel erger. Neem bij voorbeeld Philips, waar aan het einde van het vorig jaar blijkens kranteberichten zes duizend mensen minder werkten het begin." y" t»p*jM>a»r 0rae 2e2sman wi)It da„ Mk Je hier en daar wel g hoorde stel ling af, dat bedrijfssluitingen de huidige hoge werkloosheid heb ben veroorzaakt. „Op het ogen blik hebben we rond 50.000 werklozen meer dan een jaar geleden. ZoveJ mpnsen zijn in een jaar niet bij bedrijfssluitin gen betrokken." komen, willen andere bedrijven nog wel eecs meteen proberen die mensen aan te trekken, met name als ze uitdezelfdebedrijfs- stak komen De ondernemers, die nog wel werknemers kunnen gebruiken maar zich tot dan niet haastten om het Arbeidsbu reau daarvcn op de hoogte te stelten. willen dan nog wel eens snel toehappen vanuit de opvat- Omdat de bij collectief ontslag be ting, dat men dan bekwame mensen krijgt, die het arbeids ritme nog in zich hebben en waarmee „niets aan de hand is," zodat ze deze zonder uitvoe rige selectie kunnen overnemen. Juist om de werkgevers met een latente personeelsbehoefte te kunnen activeren met het doen van een aanvrage, willen de Arbeidsbureaus graag in ee>n vroeg stadium weten, dat er be- drijfsinlcrimping of bedrijfsslui ting op ihandan is," aldus drs. Roozendaal. trokkenen temidden van de ove rige werkzoekenden niet apart worden geregistreerd, is niet exact bekend in welke mate deze betrokkenen uiteindelijk aan de slag zijn gekomen. In het algemeen kan slechts wor den gesteld, dat hun plaat- sing(skans) niet and;-rs is dan die van anderen en dus ook niet d werkloosheidsduur. Om de hiervoor reeds genoemde rede nen komen de collectief ontsla genen wellicht iets eerder aan de slag. Wie 8 dagen lang veel In ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daage kriskras-abonne ment. Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. En als extra plussen: recht op 't kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna alle N S-va kantiedagtochten. voordelig uit met NS Op het eerste gezich t verrassend maar in feite heel reëel Met cijfers uit NIPO-cnquétes moeten we voorzichtig zijn bij het trek ken van conclusies. Maar omdat vaak geprobeerd wrrdt uit zulke cijfers het bewijs te construeren, dat de gemiddelde Nederlander vindt dat de prijzen wel en de lonen niet onder controle mogen komen, vestigen we de aandacht ook in deze kolom op de uitslag van een steekproef inzake de gewenst geachte loonstijging. Volgens het NIPO zouden van elke drie Nederlanders er twee van mening zijn dat in 1973 de lonen niet meer moeten stijgen dan no dig fs om prijsstijgingen te compenseren. En van die twee zou er één vinden, dat de compensatie zelfs niet volledig behoeft te zijn. Met andere woorden: er zou ondei de Nederlandse bevolking een ge kwalificeerde meerderheid te "inden zijn om bij het loonbeleid vol gend jaar op de nul-lijn te gaan zitten. Nu kan het best zijn, dat het één derde deel dat ondanks het slechte economische perspectief volgend jaar een reële welvaartsvermeer dering begeert, juist betrekking heeft op de minimumlijders. Maar aan zou het de moeite waard zijn oro te proberen uitsluitend voor hen verder te gaan dan het zitje op de nul-lijn, waarbij dun ook behoedzaam opgetreden moet worden om te voorkomen dat uit zulke loonstijgingen toch weer ongewenste prijsstijgingen zullen voortvloeen. Axioma blijft natuurlijk, dat de nul-lijn zeker ook moet gelden voor de lonen en inkomens welke zich aan de controle van c.a.o.'s en an dere bindende loonregelingen onttrekken. Wat ons betreft zou zo nodig in die gevallen de fiscus maar dubbel werkzaam moeten zijn en de overheid met haar controle op prijs- en tariefsverhogin gen straf dienen op te treden. In elk geval schijnt er onder de Nederlandse bevolking een duidelijke meerderheid bereid te zijn om in de naaste toekomst af te zien van reële loon- en inkomensstijgingen. Een ontdekking die op het eerste gezicht misschien verrassend lijkt, maar in feite heel rel'el is. Zou een volksstemming, los van politieke invloeden, deze NlPO-prog- nose bevestigen? Vereenvoudiging behoeft niet maximaal te worden Kamerlid Wilbers van D'66 heeft van minister Van Veen het antwoord gekregen dat hij met een reeks vragen over spellingvereenvoudi ging begeerde: spellingvereenvoudiging kan iets te maken hebben met democratie. Hiermee distantieert de Nederlandse bewindsman voor het onderwijs zich van de Belgische bewindslieden die als hun opvntting verkon digd hebben, dat spellingvereenvoudiging en democratie niets met elkaar te maken hebben. Mr. van Veen stelt hiertegenover, dat. als door spellingvereenvoudi ging op de basisscholen meer tijd vrijgemaakt kan worden voor het onderwijs, in een juist taalgebruik en grotere groepen van de bevol king in staat zullen zijn het Nederlands zonder fouten te schrijven, de democratie gediend zou worden, in zoverre meer personen dan nu het geval is toegankelijk worden voor onderwijsvoorzieningen. De vraag is of voor democratisering van het onderwijs zo'n radicale spe'üngvereenvoudiging noodzakelijk is als kennelijk drs. Wilbers begeert. Nu praktisch iedereen op de een of andere manier voortge zet onderwijs moet en kan krijgen, zou men een deel van de spel lings oblematiek kunnen reserveren voor dat onderwijs. Op die man.er krijgt de basisschool meer tijd voor het leren van een Juist taalgebruik. Het grote probleem voor cultureel achtergebleven groepen is niet zo zeer dat hun kinderen woorden fout spellen, maar dat ze woorden en begrippen helemaal niet kennen of gebruiken. Voor de bestrij ding van dit euvel behoeft de spelling niet maximaal te worden ver eenvoudigd. (Van c DEN HAAG De draad van de kabinetsformatie wordt dus weer opgenomen waar Biesheu vel vorige week was gebleven op het moment dat VVD en CHU onverwachts een lijmpo ging wensten. Maandag verga deren de vier fracties over de datum van verkiezingen, wijzi gingen In.het regeerakkoord cn nog enkele ondergeschikte pun ten. Campings vol met seizoenkampeerders Weerbericht DE BILT Boven de oceaan heeft zich een tamelijk krachti ge westelijke circulatie inge steld. die in oktober geen slecht figuur zou slaan. Het weer in West-Europa wordt dan ook ge kenmerkt door een vrij snelle opeenvolging van regengebieden en opklaringen. De temperatu ren blijven daarbij aan de lage kant, in ons land is de gemid delde temperatuur voor augus tus 22 graden, nog nergens ge haald. Ten zuiden van de Al pen is het vrijwel overal warm. droog en zonnig, met al leen boven de Balkan af en toe een warmte onweder. Voor ons is dit weertype nog niet wegge- legd. het blijft vooralsnog wis selvallig met zaterdag een op- klaringsgebied, maar zondag mogelijk alweer regen van een nieuwe depressie. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 8 Min temp. van 0 tot 3 graden boven normaal. Max. temp.: van 0 tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: S0 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Zondag: zon: 05.09—20.1; maan 01.24—18.53. Hoog water Schev.: 12.43. llaandag: zon: 05.1120.19: Maan: 02.4219.25. Hoog water Schev.: 01.11, 13.47. of kampeerplaatsen bedraagt het aantal seizoenploatsen 56 procent. De campings aan rivie ren, meren en plassen zijn het meest in trek bij de seizoen- kampeerders. De prijzen voor zo'n vaste standplaats lopen sterk uiteen; de gemiddelde prijs is 375 gulden, een onder- De prijs (voor een tourcaravan, auto en vier personen) hangt samen met het op de camping geboden comfort. De tourcara van is bij de seizoenkampeer ders het meest in trek (40 pro cent), gevolgd door de stacara van (29 procent) en de bunga lowtenten (22 procent), clvisie gelaten. Het aantal vaste Het van de sei. standplaatsen (seüoenplaatsen) ZMnkampeerders is hog„ dan per camping, waarvoor de over heid vergunning heeft verstrekt, is de laatste jaren sterk geste gen. Het aantal standplaatsen dat langer dan drie maanden was verhuurd steeg van 43 pro cent in 1968 tot 75 procent in (Van een onzer verslaggers) DEN HAAG „De vrees, dat voor de toeristische kampeerder op de Nederlandse camping nauwelijks plaats overblijft, lijkt meer dan gewettigd". Dit staat in het rapport „Bewoners van Zomerdorpen, zoek naar seizoenkamperende gezinnen, dat In opdracht van de Nederlandse Kampeerrraad is verricht. met de niet-officiële campings LEEUWARDEN. 4/8 - de gemiddelde Neder lander. De zelfstandigen zijn sterk vertegenwoordigd, de hand arbeiders veel minder. Het ge- Overzicht middelde netto inkomen van de seizoenkampeerder ligt een stuk hoger dan het gemiddelde ge zinsinkomen in ons land. Wordt ook nog rekening gehouden De inwoners de grole ,tedeB sterk vertegenwoordigd, waaruit wordt geconcludeerd dat het seizoenkamperen een compensatie vormt voor het woonmilieu. De prijzen voor een seizoenplaats blijken het hoogst te zijn aan de Hollandse meren en het laagst in het noorden en oosten van het land. Het Hollandse en Frie se merengebied zijn gebieden voor „dure" mensen. Eenderde van de seizoengasten verdient meer dan 1600 gulden netto per maand. 62.000 kg. parlementaire redactie) n" ,d," dri' KVP ers, Van Schaik, Van Zeil en Zelissen, zonder meer tegen een vierpartijenkabinet zijn, en dat vier andere KVP'ers, Her mes, Hermsen, Heijmnns en Du Chatinier, bezwaren hebben te gen de door Biesheuvel voorge stelde wijzigingen in het rege- rakkoord op de punten werken de jongeren, schoolgeld en pensatie bij bevriezing kinder bijslag voor het tweede kind. Ook het ARP-Iid mej. Van Leeuwen heeft zulke bezwaren. Een tweede kabinet-Biesheuvel zou op maximaal 71 zetels (van de 150) in de Tweede Kamer kunnen rekenen. De VVD heeft tijdens de lijmpo ging nog geprobeerd extra gel den voor defensie te claimen voor de jaren '74 en '75. Don derdagavond spraken Berger, VVD-leider Wiegel en VVD-de- fensieminister De Koster hier over, zo klapte Berger uit de school. Maar er wordt niet ver wacht dat de WD over de de fensie ook nu nog. bij de forma tie van een vierpartijen kabinet, moeilijkheden gaat maken. Vol gens Biesheuvel is het defensie budget voor '74 en '75 niet meer aan de orde, omdat er toch ver vroegde verkiezingen komen. KVP-fi actieleider Andriessen gaf DS'70 de schuld van het misluk ken van de lijmpoging: DS'70 wordt in feite voor de tweede maal verantwoordelijk voor de kabinetscrisis". Berger reugeer- de hierop sneerend dat het aan tal dissidenten in de KVP-frac- tie (zeven) maar één kleiner is dan de omvang van de hele fractie van DS'70. Universitair nieuws Amsterdam Aan de universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor het examen doet. Engels: G. A. J. Kipman, Lisse; kand. politicologie: J. Kapsenberg, Leiderdorp; doet. psychologie: mevr. M. A. M. Schoenmaker- Hol, Den Haag. ri de brand in Triëst ALKMAAR, 4/8. Cummlsslenotcnm kc): tabrlekscdiir bare 8.87: k'oudsc TO.000 kist 3.GO; handel: flauv TRIEST (DPA/AFP) Door sa botage zijn gisteren in Triëst drie olietanks In brand geraakt. De tanks liggen aan het beginpunt Van een vierde tank, waaraan van een buisleiding die via de resten van een springlading zijn Alpen naar Ingolstadt in Zuid gevonden, werd alleen een ven- Duitsland loopt, met een aftak- tiel beschadigd. king naar Wenen. De toestand werd in de loop van de dag kritiek toen een van de brandende tanks ontplofte. De vlammen sloegen vierhonderd meter hoog uit. De brandende ruwe olie zette een tank die al flink verhit was eveneens in brand. Huizen In de buurt wer den uit voorzorg ontruimd. Der tien mensen, onder wie tien brandweerlieden, zijn gewond. Meisje weigerde dans: massale vechtpartijen EERBEEK ANP De weigering van een Zuidmoluks meisje om met een Italiaan te dansen heeft vorige nacht geleid tot felle vechtpartijen op het terrein van de papierfabriek Dc Hoop in het centrum van de Gelderse plaats Eerbeek. Zuidmolukse jongeren trokken na een ruzie in de dans zaal op naar een villa op het terrein waar Italiaanse gastar beiders zijn ondergebracht. Twee personen moesten met ver wondingen naar een ziekenhuis in Apeldoorn, zeven auto's lie pen beschadigingen op en een reeks ruiten van een kantoorge bouw en de villa sneuvelde. Uw mening Paternalisme Dr. L. ter Steeg, de secretaris van de bisschoppen-conferentie heeft in het tijdschrift „Francis caans Leven" geschreven, dut de benoeming van dr Gijsen de positie van de Nederlandse bis schoppen in het geding heeft ge bracht. Echter heeft dr. ter Steeg in dit lezenswaardig arti kel verzuimd om te vermelden hoe deze positie is ontstaan. En dan citeren we de grote Fran se geleerde en theoloog: pater H. de Lubac. Deze schrijft, dat in streken, waar de Kerk nog vrij is tegenover de openbare macht, ze onderworpen is aun heel wat maatschappelijke dwang en tirannie; „Wat men ons daar als uitdrukking van het christelijk volk wil voorhou den, is een nieuwe druk, een ge duchte macht die met concen tratie van alle middelen der psychologische actie wordt op gelegd. De onmacht van bepaal de bisschoppen om zich hiervan los te maken Is verschrikkelijk, zo zij al niet terecht komen In de valstrikken die hun door handig gemanoeuvreer gespan nen worden". Als het dus inderdaad gaat om de positie van de Nederlandse .bis schoppen, dan gaat het om een heel andere positie als die wel ke dr. Ter Steeg bedoelt. En deze positie is heel wot bedroe- vender, heel wat funester. Wanneer dan verder dr. Ter Steeg concludeert, dat door de benoe ming van mgr. Gijsen de pater nalistische instelling terugkeert, om neerbuigend de onmondig geachte gelovigen in bescher ming te nemen, dan ziet hij over het hoofd, dot door de col legialiteit het in dr Kerk een enorm voorrecht is, voor de bis schoppen om hun licht en steun in Rome te zoeken, vooral wan neer zij door alle bovengenoemd geweld dreigen verpletterd te worden. .Juist In dit beroep vindt iedere Kerk de bescherming van haar eigen aard.. En dêre bond met Rome handhanft het meest krachtdadig de katholieke trouw, telkens wanneer een In terne crisis dit op de proef stelt". En dit nu he*'- niets p» maken met pater.iollsme, onmondig heid of met "erworven vernieu wingen. H. R. (Den Haag)

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7