Gordijn verspert vissen vlucht uit IJsselmeer ^vrt Hoe het wilde viooltje zijn geur verloor DE AVONTUREN VAN PIET POTLOOD /V\ JUNIOR- HOEK ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1972 PAGINA 6 V V Lang geleden groeiden tusslen de goudgele korenaren niet al leen rode klaprozen, blauwe korenbloemen en witte mar grieten, maar ook kleine driekleurige viooltjes. De klap rozen, korenbloemen en margrieten geurden niet. Maar de wilde viooltjes vervuilden de lucht met geuren die de heerlijkste rozentuin ovejrtroffen. Als die bloempjes bloeiden, snoven de vrouwen en meisjes de heerlijke lucht diep ap met gesloten ogen, en ze zucht ten: „Ach, hoe hemels .ruikt het weer! Kom, we moeten ze gaan plukken om er thuis van te kunnen genieten". Dan trokken ze erop uit en liepen dwars door de velden. Omdat de viooltjes zo laag bleven, moesten zij de aren ook telkens ver uit elkaar buigen, anders vond je ze niet.Het bescheiden bloempje had er verdriet van, dat het goede koren zo vertrapt werd. Want koren is graan, en graan wordt meel, en van meel bak je brood. En voedsel is nodiger dan zoete geuren. Als je tevoren je huisgenoten waarschuwt, mag je misschien dit herrie- ding wel maken. Je neemt het deksel van een blikken doosje, bijv. van een schoensmeerdoos. Je zoekt het midden op, zoals op de tekening is aangegeven. Dan vraag je aan vader een hamer en een spijker en je slaat daarmee twee gaatjes in de doos. Ook zoals op de tekening staat. Dan boor je de zes gaatjes die met zwarte stippen zijn getekend. Let op wat er verder gaat gebeuren. Je hebt nog een touwtje (niet dat rafeltouw maar bijv. vliegertouwnodig van een meter lengte en dat doe je door de twee gaatjes, gemerkt met A, die je met hamer en spijker hebt gemaakt. Net zo doen als op de tekening. Je draait het deksel een paar keer rond, trekt aan de uit einden van het touwtje en je herrie-ding werkt. Als je thuis last er mee krijgt, dan ben je nu al vast gewaarschuwd. Er bestonden in die tijd nog go den en godinnen. Eén daarran was de godin Hertha, die zor fade voor alles wat groeit en blceit. Zij woonde op een eiland naid- den in de zee. Maar in de viroe- ge lente reed zij op een wonder- wagen, getrokken door koelen, over de golven naar het land om rond te gaan en te zien, of alles wel groeide en bloijfide naar behoren. Als in de herfst haar werk was gedaan, shrarde zij haar wagen naar een gelteim meer. Daar wachtten dien.iren haar op om de wagen en. de koeien zorgvuldig te wastsen. waarna de godin met een blin kend schoon gerij weer over de golven naar haar eiland kout te rugkeren. Toen Hertha weer eens door het zomerse land reed om te zien hoe het met de gewassen sitond, rook zij de honingzoete vlagen die van de korenvelden kwamen aanwaaien. Zij werd ongerust, want de geuren waren veel, ster ker dan ooit tevoren en ditbete kende dat het wilde viooltj/iï een dr-ngende vraag aan haar wilde stellen. Hertha reed naaff' het dichtstbijzijnde korenveld. Daar zag zi< hoe de rijpende hialmen waren vertrapt door mensenvoe ten, hoe de aren uit elkaar wa ren gebogen door mensenhan den. En dat nog wel terwijl het koren geplant en geoogst wordt om tot voedsel van de mensen te dienen. Het viooltje voelde zich schuldig omdat het met zijn geioren de mensen lokte. Daarom sameekte het de godin: ,,Neem de geuren van mij af! Dan zal nl emand meer door de velden waden om mij te plukken en het kqren zal er niet meer van lijden!-' De godin Hertha kon er iniet toe besluiten. ,,Je hebt alleisn maar je geuren als sieraad meegekre gen. Moet ik die afnemt n om de mensen van hun eigen domheid en hebzucht te genezen? Dat vind ik niet nodig". Terwijl Hertha in haar wonderwa- gen wegreed om de bossen te gaan bekijken, bleef het viooltje de godin steeds dringender sme ken om terug te keren en haar geuren weg te nemen. Hertha verdween in de wouden waar het geurt naar dennen, wilde anjers, grassen en mos. Zo ont kwam zij aan de vragen van het viooltje. Maar de vrouwen en meisjes wer den er nog sterker door aange trokken en zwermdeji als bijen op de velden af en konden het niet laten daarbij het koren te vernielen. Die 2omer geurden alle huizen, heel liet dorp en ver in het rond de viooltjes. Maar toen de oogsttijd aanbrak, bleek er bitter weinig koren over te zijn, bitter weinig graan, weinig meel en daarom weinig biood. Die winter leden de mensen honger, en alle vrou wen en meisjes waren te dom om te begrijpen dat het hun ei gen schuld was. Het volgend voorjaar ontvouwde het v.ooitje al heel vroeg zijn bloemkelkjes. Het riep met haar geuren zo smekend om Hertha, dat de godin regelrecht naar het korenveld reed, waar tussen het groene koren de driekleurige viool'jes al bloeiden. „Neem mij mijn geuren af. er is hongers nood geweest!" riep het bloem pje. „Ik zal het doen, maar je zu't een arm, stiefmoederlijk bedeeld bloempje zijn", besloot Hertha spijtig. En op hetzelfde ogenblik waaide de laatste vleug van de onbeschrijfelijk zoete geur weg, om nooit meer terug te keren. Die zomer werd het koren rijp, maar van geen enkel veld waai den de zoete geuren naar de huizen. De vrouwen vroegen: „Waarom ruiken we geen viool tjes meer?" Een meisje speurde Vast en zeker heb je wel eens hoord van de verschrikkelijke sneeuwman die in de Himalaya moet zwerven. De bewoners ten met zekerheid te zeggen dat het een reusachtig wezen is, dat ze Yeti noemen en op een r van enorme afmetingen moet lij ken. In 1937 gingen mensen er naar op zoek en ze kwamen te rug met foto's van grote voet indrukken die ze gevonden had den. Wetenschapsmensen twijfe len nog steeds. Het zouden grote beren kunnen zijn, dus zeker geen mensen, die in groepen van vijf tot zes stuks bijeen leven. Maar niemand heeft ze ooit ge zien in levende lijve. Alleen de voetsporen. Het blijft dus een geheim, behalve voor de bevol king in de buurt die heilig in de verschrikkelijke sneeuwman ge looft. OPLOSSING De lijn die bij geen van de vijf gieters is getekend, is de schuine streep aan het handvat. Dat is de oplossing van de opgave van de vorige week, 29 juli. aan de rand van een veld en vond er een. Zij rook er aan en nam het mee naar de dorps- msr.kt waar de vrouwen bij de pomp bezig waren. „Ruik dit miezerig bloempje eens!" riep ze. Het bloempje ging van hand tot hand. En de vrouwen zei den: „Niets meer aan! Een stiefmoedertjeü" Juist toen kwam Hertha voorbij gereden. Zij hoorde de domme vrouwen, hield halt en zei streng: „Voortaan zal het viool tje Hertha-bloem heten. Alleen een plantje dat al zijn rijkdom offert om de mensen te bescher men tegen hun eigen domheid, verdient die eer. En nu, domme ganzen, span mijn koeien uit en bind ez achter mijn wagen. Ga zelf in het tuig en trek mij naar het heilige meer. Daar zullen mijn dienaren toekijken hoe domme vrouwen mij gerij was- De vrouwen beefden van angst. Zij spanden de koeien uit die loom achter de wagen konden voortstappen, terwijl de moe ders en dochters het halve land door moesten trekken, om bij hel heilige meer te komen. Gelukkig kunnen zelfs de domste huisvrouwen erg goed wassen en poetsen en boenen. De wa gen werd dan ook glanzender dan ooit. De dienaren keken hun ogen uit en vroegen de go din of zij niet elk jaar deze vrouwen zou kunnen deze tekening staan zes dieren en apart zes staarten. Je begrijpt het natuurlijk al. Plak de staart aan het dier waar dat kwispel- ding bij hoort. Volgende week vertellen we of je het goed hebt gedaan. voor dit moeilijke werk. Maar Heitha vond dat de vrouwen ai genoeg gestraft waren, en liet ze terugkeren naar hun huizen. Zelf ceed zij over de golven van de zee naar haar eiland. Zich nu en dan omkerend in haar wagen riep zij prijzend: „Her tha-bloem, mijn lievelingsbloem, toi volgend voorjaar!" En toch zijn er nog streken, waar dit bloempje „Stiefmoe- dertje" heet. Tom en Marie Ann De vredes- spuitbus (Van een onzer verslaggevers) DEN OEVER Vlsseies die zich vertwijfeld afvragen waarom het IJsselmeer gedegradeerd lijkt tot een tweederangs vanggebied voor paling, snoekbaars en baars hebben de lJmuidense biologen van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek doen besluiten te proberen of een elektrisch scherm de vissen kan tegenhouden. Het instituut ver moedt namelijk dat veel vis onder andere via de spuisluizen bij Den Oever en Kornwerderzand naar de Noordzeekust zwemt, want daar wordt de laatste jaren steeds meer gevangen. Elektriciteit zou de vissen echter zo afschrikken dat ze in het IJsselmeer blijven. Verwacht wordt dat de eerste re sultaten van de prcèïf in de tweede helft van oktoiier op ta fel kunnen komen. Een van de twee spuikokers wordt tot die tijd voor doorgaand visverkeer afgesloten. De andere blijft open om het instituut aan ver gelijkingsmateriaal te helpen. Zou het ministerie van Visserij definitief een „gordijn" willen ophangen, dan zal dat miljoenen guldens gaan kosten. Nergens in Nederland is een scherm van deze omvang in gebruik. Wel bezit de organisatie, die zich met een verbetering van de bin nenvisserij bezig.ioudt, elektri sche apparaten die de omvang van de visstand bepalen. Cen trales hebben ook wel de be- sch;kking over ,-Je.ne schermen om vis uit he: t.water te hou den. Er zijn _c fs pogingen ge daan via elel... I- eit de te verdoven zï gemai in het ne jen is. E kend pass men u Afrika behot n nav' gers v.. best de op de s Als „e grote scher- .ten aan Zuid- .oor haaienbeten i deze voorgan- .iijksinstituut het .e waard de proef nemen. Het schip met een „elektriciteitsnet" ligt nu al klaar in Den Oever. Het slaat volgens dr. C. Deelder bio'oog van het RIVO wel vast dat een van de oorzaken var. de tegenvallende paling- vangsten de vluchtweg via de spu s uizen is. Vandaar ver- dwiint de vis niet alleen naar de N' ordzee, maar ook naar de Waddenzee. me spuikoker herme tisch wordt afgesloten en de an dere koker blijft open, kunnen de vangsten in grote netten er achter het verschil laten zien. Dan zijn de biologen niet alleen in staat om het nut van het gor dijn vast te stellen maar ook om achter de juiste stroom- sterkte voor het scherm te ko- vissers van Den Oever van wie de meeste niet op het IJsselmeer varen staan nogal sceptisch tegenover de proef, maar dat is een hou ding die de vissers wel vaker in het begin aannemen, vindt bio loog Deelder. Hij kan hun nog niets vertellen over de verwach te resultaten, maar hoopt zo snel mogelijk een advies te kun nen opstellen voor minister Lar- dinois van Visserij. De vissers moeten het allemaal nog zien. Er z.jn er zelfs bij die van het gordijn juist het tegenoverge stelde effect verwachten. De vissen zouden volgens hen zoda nig bedwelmd worden dat ze half-bewusteloos toch vanzelf door de spuisluizen glippen. .i-j* Dit schip met een net van telkens onder stroom te zetten draden moet een belangrijke barrière gaan v men voor IJsselmeervis die via de spuisluizen bij Den Oever naar de Waddenzee en de Noordzee

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6