Fors prijzengeld voor de deelnemers schaatscircus Slechts Spasski titel nog vechtschaak kan Fischei ontnemen Nederlands record voor Miep van Beek troostprijs Premie moet renners stimuleren in Gap Weddenschappen zijn leuk. Een ook je wagen nndigt is i opDuii leuker. nog Van zet tot zet RENTREE DE BLANK Olympia Waldi ÏAffeiTOAÓ 5 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT STOCKHOLM De international speed skating league de eerste organisatie ter wereld voor professionele hard rijders op de schaats heeft zich gistermiddag in Stockholm gepresenteerd. En met deze league als woord voerders oud-wereldkampioen Jonny Nilsson, de Zweedse promotor Tom Liden, de Amerikaan Edgar a Neely en de Stockholmse advocaat Bengt Eriksson, die samen met de Amerikaan W. H. Moore jr. als voorzitter, de leiding heb ben. Hierbij komen nog twee vertegenwoordigers van de veertien gecontracteerde schaatsenrijders, van wie een aantal met als enige Nederlander Ard Schenk de presentatie aan de pers bijwoonden. De veertien gecontracteerde rij- reldrecord wordt een premie ders zijn: de Nederlanders uitgekeerd van 25.000 Zweedse Schenk, Verkerk, Bols, Ver- kronen, hetgeen overeenkomt heyen, de Noren Bjoerang, met 15.000 gulden. Grönvold, Olsen en Tveter, de Het ligt in de bedoeling elk jaar Finnen Linkovesi en Haenninen, tenminste drie grote i de groep van veertien aanwezig bij de Zweden Boerjes, Claeson en König, alsmede de Westduitser "Keiler. Toen maandag jl. het nieuws over de oprichting wereldkundig werd, rezen er vele vragen. Op de druk bezochte en nogal chao tische persconferentie is niet op alle vragen antwoord gekomen. Zo is het wedstrijdprogramma voor het komende seizoen nog onvolledig. Geprogrammeerd ten te houden, waarvoor het prijzengeld per evenement 250.000 Zweedse kronen (150.000 gulden) bedraagt. Alle deelne mers benadrukten dat het hier niet gaat om exhibitions of om een „circus", doch om werkelij ke sportevenementen met een normaal programma: voor de aliroundklasse de 500, 1500, 5000 en 10.000 meter, voor de sprin ters de 500 en 1000 meter. lijn de Europese kampioen- De aanltiding tot de oprichting REYKJAVIK De tiende matchpartij Fischer-Spasski om het wereldkampioenschap schaken is door uitdager Fi scher gewonnen. In tweede zitting gaf titelhouder Spasski na 56 zetten op. Fischer leidt nu met 6y23y2. Morgen heeft Spasski wit in de 11de ontmoeting. uitgesloten worden geacht. Mor gen zal men kunnen vaststellen of Spasski door vechtschaak nog zal pogen ijzer met handen te breken, dan wel op rustige re mises zal koersen. Kf3. TbG, Te4, pi f2, g3, h3. Zwnrl: li. Spasski (Rusland) Kf7, Tdl. Ld6. pi bt. cö. g7. h5 De wltspeler had zijn -lit zei onder couvert afgegeven. Hij had er 16 minuten bedenktijd aan besteed. Uit de enveloppe 41. Kf3-e2 Deze zet werd door alle experts ln Reykjavik verwacht De zwarte toren wordt nu sterk in zijn bewegingsvrijheid be knot. 41Tdl—d5. 43. g3g4, h5xg4 ders?UI ferschllllg 46. Tdl drelgde_45. Tb7t. Lf8' dnri 5t, Kfa: Lc7; Minder duidelijk was wegens bijvoorbeelt Le5: 46. gGt. Kg7: dan In de partij, wa; waarlijk diabolisch slotspcl ter tafel kor I matwendingen is dan Indien 46Lc3 f46 Ld447. Kd3/.>: 47. Tb7t. KfS: 48. Te6. Te5: 49. Kd3/.. Te6: 50. Te6:. KeS 51. Kc4. Dreigt mat door 50. Te6 40Td5dS 50. TbG—bS Td8d7 Torenrull betekent eenvouc 51. Tb4b7 Td7—dG Zwart moet zelf de ontsr 52!' Tb7—b6eTdG—d7n' wegens 51. Tbat. Td5; 55. Te6 54. Tg6xg5 1x14p5 55. f5— f6 Kd5d4 Donderdag werd reeds duidelijk, j dat Fischer een eindspelvoor deel had verworven. In hoever re dat zou kunnen worden uitge bouwd tot winst diende natuur lijk te worden afgewacht. Na vrijwel de gehele nacht met secondant Lombardy te hebben geanalyseerd, toonde Fischer zich uitermate tevreden. Spass ki had zich met Geiler opgeslo ten, die als bekwaam analyticus geldt. Het ging er voor de wit- speler om een sluitende winst- weg te vinden, voor zwart om indien godin Caissa het in de stand had verborgen de re mise-ontsnapping op te sporen. rel, er bleek een razend knappe methodische winst voorhanden. Fischer heeft die perfect uitge speeld, zoals hij trouwens ook het eerste deel van de partij in drukwekkend slag heeft gele verd. Want in dit duel had hij (nu eens) niet met een mat age rende Spasski te doen, doch met een titelhouder, die met inzet van alle krachten poogde het initiatief aan zich te trekken. De partij als geheel kan men tot de beste van de tweekamp rekenen. [et is niet waarschijnlijk dat Spasski de opgelopen achter stand van 3 punten nog zal kun nen inhalen. Tegen een groot meester van wereldklasse als Fischer die bovendien een grootse vorm toont moet dit Vriendschappe lijke voetbal wedstrijden GDA HOV wedstrijden AVV DEM - de Zilveren - komt eerste op bezoek. Wilhelmus elt um 2 uur in Voorburg tegen gloednieuwe Schledamsc le klas- Hermes-DVS. Bij Blauw-Zwart (Van onze sportredactie) DEN HAAG De nieuwe ijshockeyformatie in Den Haag heeft de financiële injectie van zijn sponsor aangegrepen om een ma nager te benoemen. Het is de heer F. Hendriks (niet te verwarren met ijshoc key expert Frans Henrichs) die met ingang van 15 sep tember in dienst van de IJ.H.C. Den Haag treedt. Bovendien werd bekend dat de HOKIJ zijn accom modatie gaat uitbreiden, hoewel over de faciliteiten voor de toeschouwers af zuiging, veraangenaming van temperatuur .etc. niet wordt gesproken. In welke divisie de combinatie tot stand gekomen uit spelers van Rotterdam gaat spelen is niet bekend gemaakt, wel dat op de HOKIJ 23wed strijden zul len worden gespeeld. Het bestuur van IJ.H.C. Den Haag heeft ook het definitieve gezicht gekregen. Voorzitter is de heer J. W. van der Gun, vice- voorzitter is de heer Dick de Blank, voor wie het na het op heffen twee jaar geleden van zijn royement, diens rentrée na vijftien jaar in de ijshockeywe- reid is. Het secretariaat berust bij de heer H. Kortekaas en de financiën worden beheerd door de heer W. Buis. Nu het moei lijk lijkt te zijn dat Dave An drews van HIJS HOKIJ naar IJ.H.C. zal worden overgeschre ven, wil, volgens niet bevestigde geruchten, IJ.H.C. een Canade se doelman met een Nederlands paspoort contracteren. schappen voor professionals op Iesstadion te Skiën in Noorwe gen en de wereldkampioen schappen voor profs op 10 en 11 20 en 21 januari in het Kerku- februari in het Ullevi-stadion te Gotenburg. Voor meer wedstrijden wordt nog I onderhandeld, o.m. met Neder land, de Ver. Staten en Japan. Geheim Welk het basisbedrag is, dat de I rijders, die een driejarig con tract hebben afgesloten, ontvan- gen, bleef eveneens geheim. I Uit de uitlatingen van de verschil lende rijders viel echter wel af te leiden, dat dit aanzienlijk ho ger ligt dan de onkostenvergoe dingen, die tot heden door de bonden aan hen werden uitge keerd. Wel werd het prijzen schema voor de beide kam pioenschappen aan de openbaar heid prijsgegeven. Dit is als volgt: All-roundklasse: eerste prijs: 50.000 Zweedse kronen (onge veer 30.000 gulden); tweede prijs: 35.000 Zweedse kronen, derde prijs: 20.000, vierde prijs: 14.000, vijfde prijs: 11.000, zesde prijs: 9.000, zevende prijs: 8.000, achtste prijs: 7.000 Zweedse kro nen, een totaalbedrag van 154.000 Zweedse kronen. De bedragen voor de sprintklasse zijn: eerste prijs: 35.000 Zweed se kronen, tweede prijs: 20.000, derde prijs: 14.000, vierde prijs: 11.000, vijfde prijs: 9.000, zesde prijs: 7.000, totaal: 96.000 Zweedse kronen. Voor de verbetering van een we de international speed ska ting league is vooral gelegen in de stijgende ontevredenheid on der de topschaatsenrijders en de in hun ogen onjuiste inter pretatie van het begrip ama teur-professional, waarbij Jonny Nilsson als voorbeeld stelde het verschil tussen de Oostblok- en de Westerse landen, „Genieten de sportmensen in de Oosteuropese landen belangrijke sociale privileges, zonder dat hun amateurstatus in gevaar komt KNSB wendt zich tot de ISU NAARDEN Hee dagelijks bestuur van de KNSB zal zich naar aanleiding van de jongste ontwikkelingen rond de oprichting van een professlonalgroepe- ring tot de internationale schaatsunie wenden om gezamenlijk verdere maatregelen te nemen. Henny Roos: weinig kans DEN HAAG Henny Roos, vice-voorzitter van de internationale schaats unie (ISU) en voorzitter van de sectie hardrijden van die unie, geeft de pas opgerichte international speedskating league wei nig kans op bestaans recht: „Ik zie niet veel mogelijkheden", zo ver klaarde hij, „misschien ln het begin nog wel door de nieuwigheid maar dat gaat er op den duur wel af". Pfronnner gaat gewoon verder SNEEK „Ik ga gewoon door". Dat zei gister avond de in Friesland va kantie houdende nationale schaatscoach Leen Pfrommer. „Nu Schenk, Verkerk, Bols en Ver- heyen uit mijn groep wegvallen, kunnen andere rijders kansen krijgen. Nu zijn bij ons ineens Harm Kuipers en Jappie van Diik favoriet. Mis schien komt Nooitgedagt weer terug. Internationaal gezien is dan natuurlijk de Noor Sten Stensen de sterkste, terwijl ook de Russen weer kansen krij- Sportwereld FORSSA Schaker Jan Timman brak of tegen Matulovic (J.S1.) Hecht (Wdl) leidt. Discuswerpster Fai- MILAAN De gestuurde twee van het Spaarne zit in de finale van het wereldkampioenschap voor junioren. De Laak (vier mót) werd uitgeschakeld in de halve finales. Ook Jan Mantel overkwam dit lot. IHICAGO - Gary Hall, Mark Spitz en Kurt Krumpholz zwom men wereldrecords. Hall (400 wissel: 4.30,8,) Spitz (100 vlin- ELLECOM Rob Hartoch leidt Krumpholz (400 in het open schaakkampioen schap van Nederland. Hij heeft evenals Riksen. Van Baarle en Vogel zes punten. 54.7) vrij: 4.00,1). A CORUNA Het nationale rol- hockeyteam won met 11-2 van Nieuw Zeeland en staat nu vijf- DEN HAAG Uitslagen oefen- Por- duels Bayern MUnchen - Ajux 0-5; PSV - Lierse SK 5-1. FC Twente - FC Brugge 3-2. bridgers wonnen met 18-!I ven pERpIGNAN Hat Nadar|andl, Spanje, met 15-5 van West- Duitsland en 20-0 van Denemar- de. Leiders zijn Spsnji tugal. DELFT De Nederlandse jeugd- HEIDELBERG Aria de Vries won goud op de Paralympics. Zij slootte de kogel twee meter 58 centimeter. Irene Schmidt won brons bij tafeltennissen. volleybalteam heeft in Perpig- nan zijn eerste wedstrijd in het Olympische kwalificatietoernooi gewonnen van Formosa met 3-0 (16-14 15-6 15-5). Nederland is ingedeeld met Formosa en Bel gië, de tegenstander van van daag. GAP Ongeveer honderd man aan de start. Tien kansheb bers. Twee favorieten slechts als morgen op het circuit van GAP de profs strijden voor het wereldkampioenschap op de weg. Die twee grote kandidaten - Cyrille Guimard zou de derde zijn wanneer de blessure aan zijn kniebanden helemaal I genezen is - zitten in een ploeg, de Belgische, Eddy i Merckx en Roger de Vlaeminck, een tweetal dat tamelijk bits tegenover elkaar staat. Nimmer is men erin geslaagd j een verzoening tot stand te brengen tussen het Belgische duo. In de laatste jaren is de Belgische sterdamse zakenman, wanneer wielerbond er nimmer in ge- een Nederlander wereldkam- slaagd een volstrekt harmoni- pioen wordt, sche ploeg aan de start te bren- GAP is geen parkoers KEKRADE Mlep van Beek heeft gisteravond op de ope ningsdag van de nationale atie- tiekkampioenschappen In Kcrk- radc haar eerste titel behaald. De Amsterdamse vijfkampster, ondanks haar elfde plaats op de wereldranglijst afgewezen voor de Olympische Spelen van MUn chen op mentale gronden veroverde in de nieuwe Neder landse recordtijd van 27.4 se conden het kampioenschap op de 200 meter horden, een num mer dat voor de eerste keer In het programma van de „grote" kampioenschappen was opgeno- De Amsterdamse won de race van kop af. Een tweede titel ligt voor Miep van Beek voor het grijpen, namelijk die bij het verspringen. Haar grote concur rente Ella Hoogendoorn kwam op de 200 meter horden, lopend in tweede positie, ten val, per Geert Jansen en de kleine Piet Vonck los van de rest van het veld. Het drietal bleef tot 1200 meter voor de finish broe derlijk bijeen, hoewel Vonck af en toe op zijn tanden moest bij ten om bij te blijven. De kleine Zeeuw slaagde daarin tot 8800 meter. Op dat moment plaatste Nijstad een tussensprint en zijn twee concurrenten moesten los sen. Geert Jansen kwam In de laatste ronde nog sterk terug. De Amsterdammer perste er een snelle laatste 400 meter uit, waardoor hij Nijstad tot op en kele meters kon henaderen. Speerwerper Piet Olofsen sloot zijn laatste seizoen af met een natio nale titel. De Noordhollondae veteraan greep het kampioen schap in zijn laatste worp met 64.70 meter. Hij verdrong toen Ruud van Huizen van de eerste plaats, die in zijn derde poging tot 63.84 was gekomen. 400 Miep van Beek (rechts) in actie op de 4 x 100 meter, waarop haar ploeg (ADA) de gouden medaille won. Zelf won de Amsterdamse, die niet naar MUnchen mag, de 200 meter horden in recordtijd. blesseerde llch diarbij in 'era Er_ial geen_Nederlandse stig, dat voor haar de titelstrijd MM is afgelopen. Het mooiste nummer van de eer ste dag was de finale van de 10.000 meter, waarop Egbert Nijstad zijn titel prolongeerde. De Arnhemmer maakte zich na vijf kilometer, tussentijd 14.56.0, in gezelschap van marathonlo- kwam gedeeltelijk doordat Merckx slechts bereid was afspraken te maken (met de bijbehorende financiële toe zeggingen) wanneer ieder zich blindelings aan zijn heerschappij wilde onderwerpen. Die bereid heid is zeldzaam. Buiten zijn ploegmakkers De Schoenmaec- ker, Huysmans en Swerts, zal Merckx zeker kunnen rekenen op medewerking van drie man. In de eerste plaats Walter Go- defroot (Belgisch kampioen dank zij Merckx), Lucien van Impe (winnaar van het berg- klassement in de Tour, dank zij Merckx) en de oude Frans Ver-1 beeck, die door Merckx net niet aan een ritoverwinning in de Tour kon worden geholpen. De praktische moeilijkheid een sluitende overeenkomst te vin den bedreigt ook de Nederland se ploeg, die kwantitatief wordt overheerst door het zestal dat Kees Pellenaars inbrengt. Naast Van Beers, Wagtmans, Duyndam, Krekels, Prinsen en Tabak, starten de „eenlingen" Ottenbros, Zoetemelk, Karstens en Pustjens. De KNWU bezit een bindmiddel om een overeen stemming te kunnen stimuleren, namelijk het aantrekkelijke sommetje van 10.000 gulden, be schikbaar gesteld door een Am- kleinere kampioen kan worden, waar een sprinter werkei'.'ke kansen heeft. Het is geen Zand- voort (1959, Darrigade), Sa!o (1962, Stablinski), Ronse (1963, Beheyt), Zolder (1969, Otten bros) of Leicester (1970, Monse- re). Het is een parkoers voor de complete renner, die bovendien bij een aankomst in groep ook nog tegen een helling moet kun nen sprinten. Maak er deze keer een gezellig dagje Duindigt van. En neem dan gerust uw hele gezin mee. 't Is weer heel wat anders. Als uw kinderen zich vermaken op onze speelruimte waagt u een gokje op de paarden. Sport-spel-spanning èn ontspanning. Doe straks wat een heleboel enthousiastelingen al doen en kom naar de renbaan Duindigt. Grote kans datumeteen een leuk prijsje wint. course-aaenda augustus EnIedere :ondag 6 aug. 13.00 i EU BV DRAVERS zondag 13 aug. 13.00 uur W06D8uflJJ zondag 20 aug. 13.00 uur OID Waalsdorperlaan Waasenaar gold-cup dravers 14.00 uur. zaterdag 26 aug. 14.00 uur meter damesploeg deelnemen aan de Olympische Spelen in MUnchen. Hoewel het Neder- landsche Olympisch Comité be reid was op basis van hot natio nale record van 3 minuten en 35,8 seconden dat 't kwartet Ma rianne Burggraaf, Milde Kooy, Stans Brehm en Trudy Ruth op 5 juli in Parijs liep, de ploeg of te vaardigen, maken blMfUTO dat nu onmogelijk. Myrna van der Hoeven kan in het geheel niet meer lopen. De Haagse heeft last van haar knie. Bij een orthopedisch onderzoek bleek dat de meniscus een scheurtje vertoont. Dc mogelijk heid is daardoor groot dut de knie tijdens het lopen „op slot" schiet. Ook Stans Brehm en Ma rianne Burggraaf zijn niet fit. inmci, finale: 1. \DA) 27 1 (Ned i de Raadt (Hol- Miep rdnm 49.74, Sportn Ho Spjl. ReeuwIJk 64.70 meier. 2. Ruud (Quick i 63 84. 3. Huub (PHt 01.84. UlnkAlnpuprlru-en1 Add Roy on der I 989

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15