Belgische bondscoach niet bang voor Nederland Karei op de Beke wil beter voetbalpubliek Raymond Goethals: „Fadrhonc kent onze kracht nog niet..." (Inafr ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1972 BRUSSEL Die zon dagmorgen in het Brus selse etablissement „Cap Nord" is Raymond Goet- hals eindelijk weer zich- Na, gedurende tien dagen op de toppen van z'n zenuwen te hebben geleefd heeft de coach van het Belgische elftal weer eens een nacht goed geslapen. Het toer nooi om het Europees kampioenschap is afge sloten met een alleszins respectabele derde plaats en die prestatie stemt Goethals tevreden. „Gelukkig is het werk gedaan. Voor mijn ge zondheid is een evene ment als het Europees kampioenschap erg slecht. In de week voor een belangrijke wed strijd slaap ik niet, dan lig ik te woelen in m'n bed; houd ik me voort durend bezig met de toe komstige tegenstander en analyseer ik constant. We hebben nu binnen vier dagen tegen Wèst- Duitsland en Hongarije gespeeld. Ik schat, dat ik in negen nachten geen oog heb dicht ge daanDe Amster dammer zou Raymond Goethals een „zenuwe- lijer" noemen. Dat is de overigens beminnelijke inwoner van Brussel ook want hij fs voortdurend bezig met z'n werk, en kan er geen moment af stand van doen. Op die zondagmorgen in „Cap Nord" is Goethals al weer bezig met de in terland, die België in no vember moet spelen te gen Nederland, waarbij het gaat om kwalificatie voor het eindtoernooi om het wereldkampioen schap voetbal in 1974. Driftig aantekeningen makend op een bierviltje „Dat is een gewoonte van me. Ik maak op elk papiertje dat ik in han den krijg notities" - beT rekent Goethals de Bel gische kansen. Na enig gecalculeer komt hij tot de conclusie, dat de mo gelijkheden va.n België niet geringer ziin dan di'e van Nederland. „Want", zégt Goethals, .Nederland mag dan de beschikking hebben over de betere individ" lis ten, collectief ijn wij beter". Het lijkt een beetje op grootspraak? De realiteit is echter, dat het Belgische elftal "recentelijk veel beter voor de dag kwam dan Oranje. Daar staat ech ter tegenover, dat er in Nederland vooral in het afgelopen jaar veel ten goede is veranderd en daar gaat Goethals aan voorbij. Bewust? Er volgt een ontwijkend antwoord. Goethals zegt te rekenen op een Nederlands elftal met acht negen spe lers van Ajax. Jan van Beveren, Rinus Israël. Wim van Henegem en Wim Jansen worden door hem als mogelijke „aanvullingen" ge noemd. „Een sterk elftal, na tuurlijk, maar een elftal, dat het voornamelijk zal moeten hebben van de impulsen van de Ajax- spelers. Met alle respect voor Ajax, rr|aar ik ben moet worden aangepakt. We hebben hem veel zien spelen en een stu die van hem gemaakt. Hetzelfde werd gedaan met Riva en Eusebio en die hebben tegen ons ook niets klaarge maakt". Moeilijk Raymond Goethals vindt, dat hij een moei lijk beroep heeft. De verschillende Europa Cup-toernooien zijn er de oorzaak van, dat er voor hepi weinig ruimte over blijft om iets te doen aan de training van het nationale elftal. Hij noemt het samenstellen van z'n kalender een jaarlijks terugkerende nachtmerrie en is blij, dat er vrijwel geen vriendschappelijke inter lands meer worden ge speeld. Goethals: „In het afgelo pen seizoen heeft het na- Raymond Goethals, is achterin de veertig, speelde zelf als doelverdediger bij Daring Brussel (tien jaar) en Ra cing Brussel (twee seizoenen). Z'n trainersdebuut maakte hij bij Borgworm, dat onder zijn leiding van de „derde nationale" promoveerde naar de tweede en daarin onmiddellijk een uitstekende indruk maakte. Ver volgens diende hij gedurende zeven seizoenen Sint Truiden; meer dan al leen maar een gevreesde tegenstander, het vormde zelfs gedurende enkele sei zoenen een regelrechte bedreiging voor de grootmachten Standard Luik en Anderlecht. In 1966 trad Raymond Goethals in dienst bij de Belgische voetbalbond. Door keuzeheer Constant Vandenstock werd hij belast met de training van de UEFA-junioren, terwijl hij Thuur Ceu- leers assisteerde als coach van het na tionale elftal. Omdat de a-ploeg in die jaren weinig succesvol was besloot de KBVB in 1968 tot de aanstelling van één kapitein. Raymond Goethals kreeg z'n grote kans en greep die met beide handen. Z'n eerste grote succes was het bereiken van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap in Mexico. er niet bang voor. Ik heb het zien spelen te gen Inter. Natuurlijk was die overwinning dik verdiend, maar is er col lectief i doelpunt ge maakt? Nee toch zeker. Beide doelpunten konden worden gemaakt door "erschrikkelijke fouten in de verdediging van Inter. Wij hebben met België tegen Italië ge speeld en ik sla het Ita liaanse elftal een stuk hoger aan dan Inter. In Milaan hebben we ge lijkgespeeld, in Brussel gewonnen. Ik wil nog zien of Ajax in twee wedstrijden van Italië kan winnen". Boezemt het Nederlands elftal Goethals als col lectief nauwelijks-ontzag in, ook voor Johan Cruyff toont hij geen angst. Goethals: „Ik nu al hoe Cruyff tionale elftal tien wed strijden moeten spelen en dat is beslist teveel. De samenwerking met de clubs is goed. Trai ners en bestuursleden accepteren mij volledig, maar clubs als Ander lecht, Standard en Brug ge spelen 60 70 wed strijden per jaar. Dan is het toch logisch, dat ik slechts zelden over die spelers kan besdiikken". Het is echter niet alleen het overladen program ma van de topclubs - een probleem, dat ook in Nederland leeft - dat Goethals bij het verrich ten van z'n werkzaamhe den vele beperkingen op legt. Een ander pro bleem is voor de Belgi sche bondscoach de gro te invloed van de buiten landse voetballers bij vrijwel alle clubteams. Die zondagmorgen in „Cap Nord" doet Goet hals zelfs een regelrech te aanval op het sy steem, dat vijf buiten landse contractspelers - van wie er drie gelijktij dig mogen spelen - per club toestaat. „Er is geen land met meer buitenlandse spe lers dan België", stelt Goethals vast. „Dat is voor mij een enorme handicap, de KBVB volgt een te liberale po litiek. Er moeten hoog nodig limieten worden epaald. Omdat Neder land de laatste jaren dankzij Feyenoord en Ajax internationaal gro te successen heeft ge boekt zijn Nederlandse voetballers tegenwoordig bij ons erg in de mode. De clubs beschouwen het bezit van een Nederlan der als een statussym bool. Voor mij is dat flauwekul want de meeste Nederlanders, die naar België komen, zijn beslist niet beter dan de Belgen en voor het Belgische voetbal is deze ontwikkeling fnui kend. Te weinig jonge ren krijgen tegenwoordig een kans, de doorstro ming stagneert, de clubs hebben geen geduld en doen vrijwel niets aan de opbouw. Er wordt al leen gelet op resultaten. Ik waarschuw constant voor de gevolgen van deze politiek maar men luistert niet". „Het is hier in België voor een bondscoach een stuk moeilijker werken dan in Duitsland of Ne derland. In de breedte zijn die landen een stuk sterker. Helmut Schön an drie gelijkwaardige elftallen opstellen en Fadrhonc heeft ook veel meer keus dan ik". „Toch vind ik het Ne derlands optimisme mis plaatst. V/at wij tegen Portugal en Italië heb ben gedaan kunnen we tegen Nederland ook. Duitsland, toch Europa's sterkste landenploeg van het ogenblik, had het te gen ons erg moeilijk, of schoon Wilfried van Moer niet kon spelen. Met hem zijn we een stuk sterker en reken erop, dat hij er tegen Nederland weer bij is". Raymond Goethals Is dus vol vertrouwen voor de eerste confrontatie met de „aartsvijand" van weleoir. „Wij kennen Nederland beter dan Ne derland ons kent. Fadr honc heeft ons de laatste tijd erg vaak zien spe len, maar volgens mij kent hij onze kracht niet. Bij ons Is er echter niet een, die Cniyff niet kent". TON VAN DALEN Wim van Hanegem, zich onbezorgd voortbewegend in de natuur, is volgens de theorie van Goethals een van de mogelijke aanvullingen. Paul van Himst (rechts) is de motor van het Belgische elftal. Zijn inventiviteit zal de Nederlandse verdediging nog veel problemen geven. ENSCHEDE - Karei op de Beke (51) is hele maal bezeten van voet bal. Van echt voetbal tenminste. Want aan wat men noemt „pro fessioneel voetbal" heeft hij een ontstellen de hekel. Dat hoeft voor hem echt niet. Zegt Karei op de Beke: „Voetbal is een mannenspel. Je mag hard spelen, maar niet onsportief. Dat hoeft toch niet? Dat zoge naamde „professionele voetbal", dat onderuit halen van een tegen stander en zo, is niet professioneel. Nee want ons voetbal gaat er aan kapot". Is het een wonder dat Karei op de Beke, de voorzit ter van de Federatie van Supportersvereni gingen, zich bij de wed strijd Glasgow Ran gersDynamo Moskou heeft zitten verbijten? „Dat was verschrikke lijk", klinkt het vanuit het diepst van zijn voor voetbal kloppende hart. Voetballen. Karei op de Beke kan er geen dag, geen uur buiten. Als je probeert hem thuis te bellen, krijg je vaak te horen: „Hij zal wel op 't Dlekman zijn". Daar, temidden van de FC Twente-mensen, voelt hij zich thuis. Daarom wordt dit gesprek ook gevoerd in het restau rant van het Diekman- stadion. Voor wie nog aan Kareis bezeten heid van het voetballen en dan in het bijzonder van „zijn" FC Twente, twijfelt: hij heeft een rode stropdas met daarin geweven het steigerende Twentse ros, het wapen van FC Twente. „De spelverruwing grijpt met reuzehanden om zich heen en dreigt iedereen in haar wur gende greep te krijgen. Want het zijn niet al leen de spelers die er vatbaar voor zijn! Ook het publiek laat zich meeslepen door de ver- ruwingsstorm. In het veld manifesteert de verruwing zich in een ontstellend groot aan tal. vooral grove over tredingen met alle ge volgen daarvan, op de tribunes uit zfch de vervlakking in het wer pen met bierblikjes, overmatig alkdhol-ge- bruik, knokpartijen tussen supporters, bal dadige en zinloze ver nielingen en in toe schouwers die het veld opstormen, zoals bij Glasgow Rangers—Dy namo. Karei op de Beke is bezeten van voetbal. Uren, is hij met zijn favoriete sport bezig. Juist daarom is hij zo bezorgd over alles wat zich in het veld, maar ook op de tribune af speelt. Hij heeft er over nage dacht. en heel diep. Hij is gaan inzien dat het met het voetballen de verkeerde kant opgaat en dat het zo niet door kan gaan. De geboren Limburger de zach te g is na een flink aan tal jaren Twente nog niet geheel verdwenen heeft zijn conclusies getrokken: er moet ge werkt worden. Op rijn initiatief hij is voor zitter van de Vrienden kring FC Twente be gonnen vertegenwoor digers van de suppor- te:v r'glngen van Vitesse. FC Groningen, NEC, Go Ahead Eagles en FC Twente met een circulaire-actie om de verruwing op „hun tri bunes te beteugelen. Dat was een jaar gele den. Nu kan Karei op de Beke tevreden vaststel len: „Het is verheu- ge..d dat de mensen er over gedacht hebben. Nog blijer ben ik dat de resultaten van ons werk merkbaar zijn. Niet alleen op de tri bunes, maar ook in het veld. Vroeger speelden wij (als Karei op de Beke het over FC Twente heeft, spreekt hij o* er wij") altijd erg moeilijke wedstrij den tegen NEC cn Go Ahead. Dan gebeurde er eigenlijk altijd wel wat. Maar dit jaar zijn het sportieve kracht metingen geweest. En als het in het veld sportief gaat, slaat dat over naar de tribunes en omgekeerd". Resultaten Karei op de Beke is bezeten van voetbal. Alles wat zich afspeelt op de velden gaat hem ter harte. Hij tracht daarin veel te verbeteren. hebben Karei op de Beke er van overtuigd dat hij met zijn plan op de goede weg is. Al weer op initlatiof van de Vriendenkring FC Twente kwamen on langs vertegenwoordi gers van de meeste supportersclubs in Zeist bijeen om zich te beraden of het oostelij ke initiatief geen lan delijke navolging ver diende. Het antwoord was positief en daarom werd de Federatie van Supportersverenigin gen (FSV) opgericht, waarbij de meeste sup portersverenigingen van de betaalde clubs zijn aangesloten. In middels hebben ook al een paar grote suppor tersclubs uit de ama teur-sector gevraagd om aansluiting. In principe zijn deze clubs van harte welkom. Want Karei op de Beke ziet wel in dat de nood zaak aanwezig is om zijn actie ook uit te breiden tot het ama teurvoetbal. Maar hij wil wel eerst zorgen dat de FSV een goede structuur krijgt en hij wil niet te veel dingen ineens realiseren. De bestuurlijke opbouw van de FSV voorziet in een onderverdeling in vier districten. In deze districten wil Karei op de Beke onder andere spelregelavonden orga niseren voor-de aange sloten 6uportcrsclubs. De spelregels. Een bron van een heleboel voetbal-ellende. Karei op de Beke zegt: „Het publiek is wat dat be treft zo ondeskundig! De mensen hebben wel een grote mond, maar ze weten meestal niet eens waarvoor de scheidsrechter heeft gefloten. Als er dan een begint te joelen, volgen er veel meer. De mens is een kudde dier". Op de Beke heeft een hekel aan joelen ..Waarom moet dat nou? Ontvang toch elke tegenstander met applaus. Niet joelen, want dat slaat over pp de spelers en zet hen onder druk. waardoor r.e gekke dingen gaan doen". Een goede, een echte supporter zal nooit joelen Dat weet Op de Beke zeker. „Want", zegt-hij, „een goede supporter is hij die zijn club niet alleen in goede maar ook In slechte tijden steunt. Dan gaat hij niet de tegenstander uitjoelen maar ziin e'gen club aanmoedigen." Dat is een houding die de meesten erht w niet van huis uit hebben meegekregen en daar om is het volgens de voorzitter van de FSV zo noodzakelijk dat de supporters lid worden van een supportersver eniging of een Vrien denkring. omdat daar het publiek „gevormd" kan worden. Oorzaken Als een van de hoofd oorzaken van het mo rele verval in het veld en op de tribunes, ziet Karei op de Beke het Europa-cupvoetbal. „Door dc gigantische financiële belangen die daarbij op het spel staan, worden de spe lers zo opgezweept dat ze zichzelf vergeten. En dat slaat dan weer over op het pu'-k. Dat is funest voor het betaalde voetbal, "en andere oorzaak is het verdedigende spel, waartoe veel clubs z!ch verlagen, alleen omwil le van het lijfsbehoud. Dat wil het publiek niet. Dat wil doelpun ten zien. Het geeft zijn geld niet voor verdedi gend voetbal. Het wil waar voor zijn geld. De moeilijkheden op dc tribunes ontstaan voor al als de eigen club speelt tegen een ver eniging waarmee in het verleden tramme lant is geweest. En dan de drank, vecht partijen worden ook vaak uitgelokt. Dat doen de sensntiezoe- kers. F.0 dat zijn be slist geen leden van de supportersclub". zegt Op de Beke fel. „Laten we ons toch vooral sportief gedragen ten opzichte van de sup porters van de tegen partij". Scheids rechter De scheidsrechter. F.en man die erg belangrijk is in het geheel waarin Karei op de Beke. die inmiddels al steun heeft toegezegd gekre gen van de KNVB en de FBO. verbetering wil brengen. Hij stelt één ding voorop: „Dc scheidsrechter is ook maar een mens". Op de Beke is er ;en grote voorstander van dat de lor.en van de heren ar biters worden opge- sch-acfd, omdat die In geen verhouding staan tot wat sommige spe lers verdienen. Dot kan In bepaalde geval len frustrerend werken. Als dc scheidsrechter meer „vangt" voor een wedstrijd dan nu het geval is, zal hii beter zijn best doen. Een be langrijk punt is verder dat de scheidsrechter indien hii meer ver dient op het groene veld bij voorbeeld halve dagen kan gaan werken waardoor hij meer tijd beschikbaar heeft voor studio cn andere vootbulzaken. FC Twente Praten met Karei op de Beke betekent dat het gesprek automa tisch op FC Twente komt. Hij vertelt: „Eerst was ik suppor ts.- van SC Enschede. Na de fusie werd dat FC Twente Wij hebben er altijd naar gestreefd sportief, opbouwend cn aanvallend voetbal te laten zien. Daarom heeft FC Twente ook zoveel moeite met clubs die afbruakvoct- bal spelen. Tegen ver enigingen die echt voetbal spelen, komen wij altijd goed voor de dag. Kijk maar naar Feyenoord. We hebben die club twee keer ver slagen. We hebben al leen zoveel poch gehad met blessures. Ducht U dat Ajax kampioen was geworden nis dut net zoveel blessures had gehad als wij?" Karei op de Beke wil het contact tussen de supportersverenigin gen en de voetbalclubs verbeteren, omdat bei de partijen daarmee zijn gebaat. Het doet hem ook vreemd aan dat de band tussen de supportersclub van Ajax cn de Europacup houder zelf niet erg nauw is. Op de Beke: „Dacht U dut je via de supportersclub koor'm kan krijgen voor wed strijden van AJox? Vergc-t het maar! Bij Feyenoord Is dat veel beter gere; ld. IVJis- srtiien kan danruit worden verklaard waarom het Feyen- oord-legiocn zo groot is". Engeland bet goede oude Engeland is het -oorbeeld voor Karei op dc Beke. al komen daar soms oo' erg vrc :nde din gen vo -. tijdens en na He wedstrijden. In En geland hebben sommi ge supportersclubs zelfs betaalde mensen in dienst. Karei op de Beke is •eten van voetbal. Hij kan er niet bulten. Een vraag: hoeveel uren heeft hij in het bestuur van de Vrien denkring aan do FSV besteed? Het ant woord: „Daar schrikt U van. Het was zelfs zo erg dat onze vrou wen zeiden: „Komen jullie nog eens een keer thuis? Maar het gaat niet om ons. 'Iet gaat om algemene za ken". HARRY BRINK

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13