druk BEZET VOETBAL- BEDRIJF WORDT GELEID DOOR SEMI-PROFS JEF DORPMANS (MET PENSIOEN), JAN KEIZER (MIDDEN IN CARRIèRE) ZIEN FULL-PROFSCHEIDSRECHTER NIET OP NEDERLANDSE VELDEN ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1972 ARNHEM/VOLENDAM - De wisselwerking in het betaalde voetbal steunt op twee expo nenten: recette en kwaliteit van het spel. Het publiek komt als er aantrekkelijk voetbal wordt igcbodcn, "het blijft weg als de kwalitert niet naar wens is. En de recettes Wormen een wezenlijk en groot onderdeel van de bestaanszekerheid van de betalende clubs. Het pu bliek heeft, mede door ide fre quente televisie-uitzendingen van topwedstrijden, onder scheid leren trien tussen matig, goed -en slecht. In vroeger tij den, toen het voetbal alleen op amateuristische leest was ge schoeid, Weef het Internationa le contact beperkt tot <vriend- schappelijkc) interlands en eens in Ide vier Jaar het toer nooi om de wereldtitel. De in terlands waren het summum en bet stadion was strijk en ret geheel uitverkocht. Voor bet klassieke duel Nederland- Belgie - en omgekeerd - Was geen kaart te krijgen. (Rond de jaren vijftig verslapte de aan dacht voor het in ter land voet bal. Voorname reden: het puikje van de vaderlandse voetballers had zich „ver- Jan Keizer: „Een van mijn principes is volledig onafhankelijk te willen zijn. Bij full profscheidsrechters zal het geld van de dubs moeten komen met het gevaar dat de macht van de clubs zich over de scheidsrechters gaat uitstrekken". Jef Dorpmans: „Voetballen kun je leren, scheidsrechteren niet. Daar komt Fingerspitzengefühl aan te pas. Dat krijg je niet door je louter en alleen met het scheidsrechteren bezig te hou den". kocht" naar het buitenland, was prof geworden en mocht niet meer in het nationale amateurteam uitkomen. Het beroepsvoetbal deed ook in (Ne derland zijn intrede, het toer nooi om de Europa Cup werd op poten gezet, (seini) be- roepavoetbal kwam in een ennrme stroomversnelling te recht en het internationale contact werd sterk geïntensi veerd. Een vloedgolf (van inter nationale (club) wedstrijden was het gevolg, grenzen ver vaagden en steeds meer werd het contact met het buitenland gezucht. Wat eens een uniek evenement was - een Neder lands* club tegen een buiten landse - werd gemeengoed. Voor oefenwedstrijden werd een beroep gedaan Op buiten landse tegenstanders. (Het voet balleven van de spelers om den brode werd steeds druk ker. En ithans snoeten zij 'aan treden in vaderlandse- en be kercompetities, toernooien om Europa Cup 1, 2 of 3, Europa Cun voor landenteams (om de vier jaar), wereldkampioen- scbapstocrnooi (om de vier jaar), Vriendschappelijke inter lands. incidentele ontmoetingen met buitenlandse ploegen. In het aanstaande seizoen komt daar op initiatief van FC Den Haas. de „Lichtcompetitie" op woensdagavonden bij. Er staan nog meer plannen op stapel. Klaas Molenaar, financieel steunpilaar van AZ'67, wil de top afromen en die viermaal per seizoen tegen elkaar laten spelen 'in een dubbele competi tie in het weekeinde en op woensdagavond. Johan Cruyff speelt met de gedachte met |de geselecteerde Ajacieden mid- weekse wedstrijden te spelen „om alle spelers gelegenheid te bieden aan topvoetbal te wennen en meer geld in het laatje te brengen". Betaalde voetballers tzijn bij wijze van spreken, dag en nacht |in touw. De ontwikkeling van het be taalde voetbal doet verwachten dat „het bedrijf" zal zoeken naar middelen om r.og inten siever de sport in te uchakelen ten bate van de kas want wat is een bedrijf met een halflege, of nog erger, lege geldbuidel. Maar kunnen al die wedstrij den nog geleid worden door amateur-scheidsrechters, zo men wil semi-profs die per wedstrijd ƒ180,- toucheren, in dien zij althans een eredivisie duel leiden. Deze vraag is voorgelegd aan de Arnhemmer Jef Dorpmans, die na een voortreffelijke staat van dienst „met pensioen" 5s gegaan om dat hij 47 jaar is geworden, en aan de Volcndammer Jan Kei zer die reeds een aantal jaren aan ae top staat en met zijn eenendertig ijaar nog een rijke carrière voor de boeg heeft. Beider mening tegen elkaar af gewogen, lijkt het niet waar schijnlijk dat Nederland bin nen afzienbare tijd gaat be schikken over full prof-scheids- i echters. JEF DORPMANS: „Daar is ons land veel te klein voor. Zo'n man zou, dacht ik, zo'n 40.000 per jaar moe ten verdienen ervan uit gaande, dat hij met zijn 35e jaar aan de top staat en dat blijft tot aan zijn 47e jaar. De clubs zouden moe ten betalen en welke ver eniging kan dat? Er staan in Nederland misschien drie of vier clubs „blauw", de rest staat „rood". Neen, voor mij is het financieel geen haalbare kaart nog af gezien van het feit of bet wel aanbeveling verdient full prof-scheidsrechter te zijn. Hoe zou je in vredesnaam al je vrije tijd moeten vul len. Altijd maar met het saheids rechte ren bezig zijn? Ik geloof ook niet dat je er betere scheidsrechters door krijgt. Er is dan wel ruime tijd beschikbaar om voort durend aan de conditie te schaven, maar is die alleen zaligmakend? Bovendien, voetballen kun je leren, scheidsrechteren niet. Daar komt „Fingerspitzengefühl" aan te pas en dat krijg je beslist niet door je louter en alleen met het scheids rechteren bezig te houden". JAN KEIZER: „Het bedrag dat Jef noemt, mag wel de aantekening „minstens" hebben. Overigens geloof ik niet direct, dat de huidige status gewijzigd behoeft te worden. Door dagelijks je normale werkzaamheden te doen, kun je naar wedstrij den toeleven en dat geeft een heerlijk ontspannen ge voel. Ik ben bang dat je tuil professional zijnde, gaat lijden aan overconcen- tcatie en dat lijkt me nu n|et bepaald bevorderlijk. En wat die betaling betreft: het geld zal van de clubs moeten komen met het ge vaar dat de macht van de clubs zich over de scheids rechters gaat uitstrekken. Dan zouden we in een zeer gevaarlijke hoek zitten. Een van mijn principes is juist volledig onafhankelijk te willen zijn. Onafhankelijk heid moet overigens het hoogste goed van iedere scheidsrechter zijn. Het is in elk geval mijn streven die onder alle omstandighe den te bewaren. Een of twee JEF DORPMANS: „De eni ge mogelijkheid zou mis schien zijn hooguit een of twee full profs aan te stel len, die in vaste dienst van de KNVB zijn en dus volle dig met de voetballerij bezig zijn. Ik denk in dit verband aan instructeurs. Deze com binatie lijkt me nog niet zo gek. De scheidsrechter heeft dan een volle dag taak, kan voldoende aan dacht besteden aan de trai ning en zich volledig voor bereiden op de door hem te leiden wedstrijden. Voor meer dan twee mensen lijkt mij dit niet weggelegd". JAN KEIZER: „Ik kan wel KI die gedachten van Jef Dorpmans komen, al blijft het een zeer moeilijke com- b'natie volgens mij. De top- scheidsrechter en de man die in staat is bijvoorbeeld cursussen te leiden, zou dan in één man verenigd moe ien zijn. Maar goed, het is JAN KEIZER <n elk geval een vorm waarin de professional- scheidsrechter zou kunnen passen. Overigens blijf ik waarschuwen tegen het ge vaar de onafbankelijkhe.d ie verhezen. Dat zal steeds mijn uitgangspunt zijn". JEF DORPMANS: „Een moeilijk punt is ook het weer opbouwen van een maatschappelijke positie na het eind van de scheld rech- lerslocpbaan. Men moet er van uitgaan, dat men dan nooit meer een top zal kun nen bereiken. Van de door mij genoemde jaarlijkse inkomsten van pak^weg 40.000 zou dan voldoende moeten overblij ven om enigszins tegemoet te komen aan de mindere verdiensten na je 47e jaar. Dit overdenkende geloof ik opnieuw niet graag full prof te willen zijn". Afwijzen JAN KEIZER: „Dat gemis aan sociale zekerheid na je 47e jaar weegt bij mij bij zonder zwaar. In mijn hui dige werkkring heb ik die zekerheid. Overigens, wat is zeker op deze aardbol? Maar ik mag er toch van uitgaan, dat die sociale ze kerheid nu gewaarborgd' is. En hoe zou het zijn als je tot aan de leeftijdsgrens zou blijven scheidsrechte ren? Je plaats in de maatschap pij is bezet door iemand an ders en die gaat vanzelf sprekend niet voor je aan de kant. Dat lijkt me een niet zo prettig vooruitzicht. En zolang hier ook maar enige twijfel over bestaat, is dat voor mij onherroepe lijk een punt om full time arbitrage van de hand te Ofschoon er enkele verschil len in benadering van de problematiek bestaan, wij ken de meningen van Jef Dorpmans en Jan Keizer, scheidsrechters met (bijna) een generatie verschil ten aanzien van het totaalbeeld dus zo weinig af. dat in zijn algemeenheid gesteld kan worden, dat in ons land voorshands geen full profes sional scheidsrechters zul len komen. Zou men het desondanks toch willen zijn? Deze vraag is voor Jef Dorp mans niet relevant, omdat de Arnhemmer na een lan ge staat van dienst met ais hoogtepunt de wedstrijd En- geland-Schotland (vorig jaac in het Wembleystadion) de fluit wegens het berei ken van de „pensioenge rechtigde" leeftijd heeft moeten opbergen. Op Jan Keizer is de vraag wel de gelijk van toepassing, om dat de Volendammer, die van een vaste plaats in de top verzekerd is en ondanks zijn 31 levensjaren reeds een plaats op de internatio nale lijst gevonden heeft, nog ruim zestien jaar top- scheidsrechteren voor de boeg heeft. JAN KEIZER bundelt drie uitgangspunten en komt tot een bevestigende conclusie: „Als ik 1. de vrije rijd vol doende zou kunnen bezetten en dus niet het gevaar loop aan de eerder vermelde over-concentratle te gaan lijden, 2. mijn onafhanke lijkheid jegens de clubs vol ledig zou kunnen bewaren zonder ook maar één stapje terug te doen en 3. zou kun nen rekenen op de volle so ciale zekerheid ook na mijn 47e jaar, dan zou ik profes sional scheidsrechter willen zijn. Voorwaarde is echter wel, dat dan aan alle drie punten onverkort moet wor den voldaan". Een andere vraag is, of het >eórag dat de scheidsrech ters nu voor het leiden van wedstrijden in het betaalde voetbal toucheren, 180 per eredivisie-wedstrijd, aan discussie onderhevig is. Zo wel Jef Dorpmans als Jan Keizer maakt er geen pro bleem van. JEF DORPMANS: „Ik vind dit een redelijke vergoe ding". JAN KEIZER: „Ik geloof dat we met deze vergoeding wel tevreden kunnen zijn. Och, iedereen wil altijd wel meer. Dat is geen punt. Overigens is de nu geldende vergoeding ook weer niet overtrokken en de mensen moeten zeker niet denken, dat wij wekelijks aan het JEF DORPMANS leiden van een wedstrijd 180 rijker worden. Afge zifn van de belasting kost hei scne.clsrechteren geid. Denk maar aan kleding, naming, en dergelijke za ken. A.s je bovendien per auto naar een wedstrijd gaat, zijn de reiskosten (eerste klas trein) niet toe reikend. Verder moeten wij voor bijeenkomsten nog wel eens naar Zeist. Alles bij eengenomen mogen we ech ter met die vergoeding op dit ogenblik niet moppe- Ofschoon JEF DORPMANS van mening is, dat het vol ledig prof zijn niet bete kent, dat er dan betere scheidsrechters komen, breekt hij toch graag een lans voor betere arbitrage. „De grensrechters zouden meer moeten verdienen. Grensrechteren is bijzonder moeilijk, dat heb ik meer malen ondervonden. Het is een vak op zichzelf. Het Is daarom van het grootste belang altijd te kunnen re kenen op de medewerking van geroutineerde mensen langs de lijn. Met het vor men van vaste trio's voor een bepaalde periode zijn wij reeds op de goede weg, maar het geheel is volgens mij toch voor verbetering vatbaar. Het is niet zo gemakkelijk mensen te vinden, die alleen maar willen grensrechteren. Toch moet het daar wel naar toe, zodat er steeds ijzersterke trio's ontstaan. En dan heb ben die mensen ook recht op een hogere vergoeding". Het tijdperk Jef Dorpmans is afgesloten, de periode Jan Keizer gaat pas goed beginnen. Is Jan Keizer het eens met Jef Dorpmans, dat er een voorlopig niet te vullen leemte ontstaat op de internationale markt, nu Lau van Ravens, Ad Boog- aerts, Brouwec en Jef Dorp- mans er niet meer zijn? „Beslist niet. Er is reeds eerder een leemte ontstaan, doordat liefst vijf interna tionals tegelijk stopten. Toch is de aanwijzing van Nederlandse scheidsrech ters voor wedstrijden in het buitenland vrijwel normaal doorgegaan". JAN KEIZER: „Er is een ding dat Jef vergeet. De aansteltingscommissie be reidt de overgang naar het buitenland voor. In Neder land heb ik al een aantal wedstrijden geleid waarbij buitenlandse clubs betrok ken waren en verder zijn wij vele malen als grens rechter in het buitenland geweest. Een aantal contacten met clubs en bonden is dus ei genlijk al gelegd. Het is niet zo. dat niemand weet wie Keizer is, als ik straks over de grenzen wedstrij den te leiden krijg. Daar komt nog bij, dat ook de huidige generatie het uitste kend doet. Onlangs floot Lpo van der Kroft bijvoor beeld ZwitserlandZweden, ledereen was vol lof. Neen, dat er een gat gaat vallen, daar ben ik het beslist niet mee eens". Zijn optreden in het buiten land ziet de evenwichtige Jan Keizer, die zich verze kerd weet van de volle me dewerking van zijn werkge ver (Koninklijke Verenigde Tapijtf abrieken te Moor drecht) met vertrouwen te gemoet. ..Een dergelijke medewer king is onontbeerlijk" zegt Jan Keizer. „Helaas staan niet alle topsporters er zo goed voor. Ik hoop een ge past gebruik te maken van de mogelijkheden die er voor mij zijn, al hoop ik aan de andere kant natuurlijk op een veelheid van inter nationale wedstrijden. Er tegenop zien doe ik bepaald niet. In Nederland heb ik veel ervaring kunnen op- c'oen. Ik zie niet in waarom het in het buitenland niet o!c goed zal gaan".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12