Het wordt nu tijd prestaties te leveren op wereldniveau Voetballen voor honderd gulden een belachelijke zaak BONDSCOACH FADRHONC: HARALD BERG: ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1972 DEN HAAG Bondscoa- ches verdienen dikwijls minder dan hun collega's van de clubs. Dat klinkt onwaarschijnlijk, maar het is bijvoorbeeld een vaststaand feit, dat Ray mond Goethals van de Belgische voetbalbond een jaarsalaris krijgt, dat slechts iets boven de 40.000 gulden ligt. En met dr. Frantisek Fadrhonc, de voranwoordelijke man voor het Nederlands elf tal, Is het eigenlijk niet anders. Desondanks voelt zowel Goethals als Fadr honc er niets voor van werkgever te veranderen. De reden? Beiden zijn be zeten van de gedachte over twee jaar met de aan hun zorgen toever trouwde nationale ploeg deel te nemen aan het in West-Duitsland te houden eindtoernooi om het we reldkampioenschap 1974. Goethals is een onverval ste idealist met overdre ven aandoende nationalis tische gevoelens en Fadr honc, hoewel pas sinds 1966 in het bezit van de Nederlandse nationaliteit, is niet minder patriotisch ingesteld. Juist daarom ging het de coach van Oranje zo aan het hart dat in december van het vorige jaar verschillende sportjournalisten een se rieuze poging ondernamen hem weg te schrijven. „Want", aldus - Fadrhonc, ,,er was ernsti'ge kritiek op mijn werkwijze, die er alleen maar op gericht was een zo goed mogelij ke sfeer rond het Neder lands elftal te creëren. Mij werd een te groot Ont zag voor de topclubs ver weten. Ik zou te weinig durf hebben getoond bij verschillende wedstrijden. SÊMsM Resoluut en doordacht tracht Frantisek Fadrhonc de weg naar München aan te geven Maar ik kon toch niet en kan ook nu nog niet zomaar voorbijgaan aan de belangen van de clubs? Per slot van rekening heb ik van die kant vooral medewerking nodig". Een standpunt, waar voor veel valt te zeggen, al dient eerlijkheidshalve te worden opgemerkt, dat Fadrhonc z'n respect voor de grote clubs dusdanig overdreef, dat bijvoor beeld FC Twente er kots misselijk van werd. Want hoewel bij iedere inter land steeds tenminste drie en soms zelfs vier Twente-spelers deel uit maakten van de selectie kwamen alleen Pahlplatz en Schrijvers incidenteel in actie en mocht Jeuring tegen Oost-Duitsland een keer dertien minuten mee spelen. Met als gevolg, dat trainer Kees Rijvers telkens weer teleurgestel de spelers van Oranje zag terugkeren. Toch zou het te ver gaan Fadrhonc om die reden als coach van het Neder lands elftal ongeschikt te noemen. Hij bereikte na melijk zoveel positiefs, dat het eigenlijk erg triest was, dat het bestuur van de KNVB de beslissing over continuering van de samenwerking zo lang uit stelde en pas terugkwam op een besluit niet met Fadrhonc verder te gaan nadat topspelers als Cruyff, Israel. Van Hane- gem en Keizer openlijk hadden blijk gegeven van hun aanhankelijkheid je gens hun baas gedurende enkele dagen p#r jaar. Vertederend Een actie, die enerzijds vertederend aandeed, maar welke aan de ande re kant toch ook het ge vaar inhield en nog in houdt dat die spelers een loopje konden (kun nen) nemen met de man, die bij hun gratie mocht blijven. Fadrhonc is zelf voor dat laatste niet bevreesd: ,,Onze topspelers zijn nu prestaties worden gele verd". ,,Met het aanwezige spe lersmateriaal moet dat kunnen. En ik geloof, dat het besef waar het om gaat, er bij alle betrokke nen wel is. Iedereen heeft toch goed kunnen zien wat we hebben gemist door er twee jaar geleden in Mexico niet bij te zijn. Daarom moet iedereen zich in het komende sei zoen achter het Neder lands elftal scharen. Moet alles op het moment, dat het erop aan komt wijken voor Oranje. Dat de club belangen hebben gepreva leerd toen we voor het Europees kampioenschap speelden heb ik nooit on begrijpelijk gevonden, maar nu het om mer gaat maar nu het om meer gaat moet er maar eens anders om worden geredeneerd". wel zover, dat ze niet tel kens op hun plichten be hoeven te worden gewe zen. In feite ben ik niet belangrijk. Alleen het Ne derlands elftal telt. Ik heb een dienende taak en ben een schakel in het geheel. Dat de spelers mij wilden houden zie ik als een be wijs van wederzijds ver trouwen, want ik wilde ook graag met hen verder werken. Er is een prettige basis ontstaan. Ik heb er het volste vertrouwen in, dat deze gunstige ontwik keling zich zal voortzet ten. Uiteindelijk gaat het om een algemeen belang. Na al die Europa cup-suc cessen wordt het tijd, dat ook op wereld-niveau Hoop Fadrhonc heeft er, het blijkt wel uit zijn woor den, goede hoop op onder zo gunstig mogelijke om standigheden te kunnen werken. Weliswaar zal het vanwege Europese en we reldbekerbeslommerin gen niet mogelijk zijn veel oefenwedstrijden te spelen voordat op 19 november in Antwerpen voor Oranje voor de eerste keer het uur van de waarheid slaat, daar staat echter tegenover dat de KNVB toch duidelijk met het na tionale belang rekening heeft gehouden. Op de zondag, die vooraf gaat aan de eerste con frontatie met de Noren (woensdag 1 november) is een bekerronde gepro grammeerd. Een ronde, waarvan de eredivisie clubs zullen worden vrij gesteld met als gevolg, dat Fadrhonc z'n uitver korenen al vroeg om zich Bondscoach Fadrhonc in een „onderonsje" met Johan Cruijff heen kan verzamelen. En voor de wedstrijd tegen de Belgen is er ook een vrije week. Een andere gunstige ont wikkeling is hoewel Fa- dronc noch de begelei dingscommissie daaraan uiteraard meewerkte de terugkeer van Jan Mulder naar Nederland. De vreugde over deze AJAX-transactie dreigde even te worden verstoord toen Wim van Hanegem naar Olympique Marseille leek te zullen vertrekken, maar nadat Fadrhonc in paniek de alarmklok had geluid nam de KNVB het initiatief tot een gesprek, dat de verzoening tussen Feyenoord en Van Hane gem mede in de hand werkte. Fadrhonc: „Het zou dood zonde zijn geweest als we Van Hanegem uit het oog hadden verloren. Juist in dit belangrijke jaar moet al het talent beschikbaar zijn". Talent En talent is er op dit mo ment voldoende voorhan den. Meer waarschijnlijk dan ooit eerder in de ge schiedenis van het Neder landse voetbal het geval Nu aanvulling waarschijn lijk achterwege zal blijven omdat er al een leemte is ontstaan betreurt Fadr honc meer dan ieder an der, dat de herinvoering van de betaalde jeugd- competitie ook dit jaar niet plaats vond zal Oranje tussen nu en 1974 z'n slag moeten slaan. Fadrhonc is bereid daar voor te vechten en met de spelers, die het moeten doen kan het zeker nu de verdiensten zijn aange past aan die bij de clubs en na de adhesie-betuigln- gan van februari j.l. niet anders zijn. DEN HAAG Noorwegen heeft medelijden met de Britse trainer Georg Cur tis. Natuurlijk, er bestaat begrip voor het feit dat de voetbalbond een man moest hebben, die het na tionale elftal zo ver moge lijk op zijn weg naar de wereldkampioenschap pen in München wilde be geleiden, maar iedereen is er rotsvast van overtuigd dat dit vechten tegen de bierkaai is. En in het bij zonder nu het Nederlandse elftal tegenstander in het kwalificatietoernooi wordt. ,,De stemming daar is echt van: Die wedstrijd moeten we wel spelen, maar het is eigenlijk zin loos. „Nederland heeft de laatste jaren in de Euro pese bekertoernooien te veel aan respect gewon nen om er anders tegen aan te kijken. Natuurlijk zijn er ook In Noorwegen mensen, die tegen beter weten in hopen dat er een wonder gebeurt. Dat is dan ook de grote uitda ging waarvoor de spelers van het Noorse team zich willen inzetten. Maar als we eens in de twee jaar zo'n uitschieter hebben en een land van aanzien is verslagen dan mag je blij zijn. Reeël is het niet. In zijn hart weet iedereen dan ook dat men een illu sie koestert". Harald Berg kan de stem ming in Noorwegen beter dan wie anders peilen. Hij was in Oslo, toen FC Den Haag hem vakantie gaf, tweemaal de grote man van het Noorse elftal. Te gen Finland (00) en Uruguay (0—1) brachten zijn genadeloze dribbels en zijn gerijpt inzicht de weinig verwende toeschou wers in verrukking. Daar over zegt hij: „Voetballen voor je land, en als FC Den Haag me straks toe stemming geeft om tegen Nederland uit te komen dan doe ik dat uiteraard, is leuk, maar voor mij wel een bijzonder zware opgave. Het is gewoon waar, dat Noorwegen in bijna alles op voetbalge- bied vijftien jaar achter loopt. Hier weet het hele efltal, dat je met eikaar zo krachtig en professio neel mogelijk voetbal moet spelen. De één doet dit en de ander doet dat. Maar in Noorwegen ligt die zaak totaal anders. Je speelt er met goedwillen de amateurs, die er het beste van proberen te ma ken. En juist dat laatste aspect legt je zo'n grote verantwoordelijkheid op de schouders. Je wilt zo graag dat beetje meer doen dan wat kan". Optimisme Te veel optimisme koeste ren ten aanzien van de kansen van het Neder lands elftal, ook in deze selectie-ontmoeting, blijft echter een gevaarlijke zaak. Het is waar: De No ren zijn zuivere amateurs dus vanuit dit standpunt mag het geen moeilijke zaak worden, maar verge ten moet toch niét wor- Harald Berg, de artiest den, dat met name in de aanval van het Noorse elf tal zeer waarschijnlijk een stel knapen zal lopen, die weet wat professioneel voetbal betekent. Buiten Harald Berg zullen aan vermoedelijk nog meer FC Den Haag-be kenden een rol van belang kunnen spelen. Zeker van zijn plaats lijkt teel buitenspeler Harry Hestad, die op zijn oude honk is teruggekeerd. Maar ook de nieuwe aan winst: Tor Fuglset heeft van de Brit Curtis de plecht.ge belofte gekregen voor die wedstrijd een uit nodiging te zullen krijgen. Daarnaast zal vermoede lijk Iversson, de in België opgeleide full prof. voor Harald Berg: „Er is bui ten de achterstand van het Noorse voetbal in technisch opzicht nog een moeilijkheid. Aan de beta ling van de spelers man keert veel. Stel nou eens dat we straks tegen Ne derland uit onze slof schieten, dan levert zo'n prestatie het elftal niet meer op dan honderd honderdvijftig gulden, dat is belachelijk". Isolatie Voor de „isolatie" van Noorwegen zijn diverse verklaringen te vinden. De belangrijkste Is waar schijnlijk het feit dat het land zich in meerderheid nog steeds schaart achter het streven zuiver ama teuristisch te willen han delen. „Misschien drie clubs zouden anders wil len, meer zeker niet. Wat kan je als land van drieën eenhalf miljoen inwoners dan voor pretenties heb ben?" Die drie zijn dan ook niet „brandschoon". Zij beta len hun spelers iets. Meer dan een fooi is het echter zeker niet. Wie duizend guiden in een jaar van een club krijgt, staat in Noorwegen al heel hoog aangeschreven. Harald Berg: ,,lk heb de indruk, dat ook Noorwegen wel de professionele kant op wil, maar dat het gewoon de mogelijkheden niet heeft cm het anders te doen. De bond zou echter met een betere betaling aan de in terlandspelers een begin moeten maken". Daar naast is ook -4e winterstop een enorme rem op de ontwikkeling van het Noorse voetbal. Je ziet dat aan alle landen, ook in Oost-Europa, die de ge woonte hebben een onder breking in de competitie ■n te lassen, dat de pres taties teleurstellend zijn. Berg weer: „Uiteindelijk is dat verklaarbaar. Je hoort in Noorwegen con stant de klacht van de spelers dat als ze eenmaal lekker in conditie zijn moeten stoppen Dan ligt 9 Harald Berg mag zich verheugen in de speciale sympathie coach Curtis. de Noorse bonds- het veld twintig centime ter onder de neeuw en vriest het dat het kraakt, zodat het doodeenvoudig onmogelijk is om te voet ballen. Aan dat gevecht tegen de natuur zal wel nooit een eind komen". Voor Noorwegen een min of meer dramatische zaak. Want dat het pu- b.iek er n.et voetba'.m.n- ded zou zijn, is een fabel tje. „Die vijf maanden 'dat er gespeeld kan worden komt men echt wel kij ken. Voetbal ie in die pe riode volkssport nummer één". Het geloof ln die ene „knaller", welke het Noorse voetbalpubliek heel lang het gevoel moet geven, dat hel meetelt ln Europa, begint dan te ko- Harald Borg: „Door een ongelooflijke inzet, d.e het elftal momenteel heeft, want dat heb ik nu zelf ervaren, blijft Noorwegen ondanks alles een tegen stander om voor op te passen". Harald Berg, de nuchtere Noor zegt dit zonder emotie. De vrijwel kansloze positie van zijn landgenoten spreekt hem kennelijk niet zo aan. „Ach wie drie jaar in Ne derland ieeft en woont vergeet veei. Om dan ook te ste'len dat ik me nog zo betrokken voel bij wat er allemaal 'm die inter lands van Noorwegen te doen zal zijn, is beslist niet waar. Het worden meer verplichte nummers. Die indruk laten de Neder landse spe.ers, die in het buitenland voetballen, toch ook na. Voor hen maakt de KNVB net dan nog een stuk aantrekkelij ker". HANS DE BRUYN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11