Noodtoestand als voorzorg in Engeland Bombarderen dijken in Vietnam „per ongeluk" Kerk en Wereld Dagboek Bremer onthult pogingen moord op Nixon Rijksuniversiteit 1500 gulden per student duurder Raadsman Nixon contra dr. Blake Herdenking sterfdag Edith Stein Ds. Wuister: bijbel in oud-Hebreeuws spreekt klare taal RAND- KRANT VRIJDAG A AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Als gevolg van de nationale havenstaking, die ai een week onopgelost blijft, is gisteren in Groot-Brittan- nië de tweede noodtoestand van het jaar geproclameerd. Hij zal 28 dagen van kracht zijn. Tijdens die periode zul len premier Heath en zijn ministers automatisch beschik ken over bepaalde volmachten om essentiële bevoorradin gen te verzekeren, de prijzen te regelen, s-*nmige goede ren in beslag te nemen en desnoods troepen in te zetten. UPPER MARLBORO (Rtr) In het proces tegen Arthur Bremer, die wordt beschuldigd van het neerschieten van gouverneur Walla ce van Alabama, is gisteren het dagboek van Bremer voorgele- e ene bladzijde na de andere bleek gevuld met spijt over zijn mislukte pogingen, president Nixon te ver moorden. Er staat dat de beste gelegenheid zich voordeed toen hij Nixon eerder dit jaar naar Ottawa had ge volgd. Hij wachtte on- gever een uur in de koude regen tot de stoet voorbij zou ko men. Bremer stond achter een politieman en wilde over diens schouder heen schie ten. De auto van de president flitste echter als een donkere scha duw voorbij voordat hij er erg in had. Later ging hij naar een theater waar Nixon een concert bijwoonde. Hij vond echter dat hij Nixon niet kon ver moorden ,,in een be- In sommige delen van het dagboek is het tijdsverloop niet duide lijk. Bremer schrijft naar Washington ge reisd te zijn om een nieuwe moordaanslag op Nixon te wagen. Hij zag de president niet, maar de dag daarop, toen hij Wash ington, verliet. zag hij een persfoto waar op de president voor het Witte Huis iemand een hand gaf. „Man, ik was daar net - zo dichtbij. Ik heb de foto aan stukken ge scheurd". Na zijn reis naar Cana da keerde Bremer naar Milwaukee terug en ging naar een bios coop. Tijdens de film zat hij voortdurend te denken aan 'n moord aanslag op Wallace. In andere delen vun het dagboek zegt Bremer, overwogen te hebben de democratische pre sidentskandidaat McGovern te doden. Woensdag had een psy chiater voor de recht bank verklaard dat Bremer aan Shizofre- nie lijdt en tot de moordaanslagen had besloten nadat zijn 15- jorige vriendin hem had verlaten. Afgelopen winter was i'n Groot- Brittannië een noodtóestand van kracht wegens de mijnstaking en daaruit voortvloeiende elec- fticiteitscrisis. Noodtoestanden Izijn een vaak voorkomend ver- Schijnsel in het Britse leven, dat gebukt gaat onder slepende in- ISustriële conflicten. Hat Lagerhuis zal begin volgende week debatteren over de nood maatregelen, die de regering Heath wenst te nemen. In de belangrijkste havens van groot-Brittannië zullen zoge naamde noodcomité's de plaat selijke situatie onderzoeken en gedaan moet clusie gekomen, dat noodmaat regelen noodzakelijk worden we gens het dreigende gevaar van een ernstig gebrek aan veevoe der. De toestand wordt bemoei lijkt door een late oogst, die pas over twee tot drie weken bin nengehaald zal kunnen worden. Tegen die tijd zullen de voorra den van de veevoerfabrikanten zeer verminderd zijn, wat grote problemen zou kunnen scheppen voor varkens- en kippentelers. Voor het rundvee is er om deze tijd van het jaar voldoende gras, maar het wordt wel moge lijk geacht, dat de melkproduk- tie zal dalen. De Britse minister van Binnenland se Zaken, Robert Carr, arriveer de gistermiddag op de Londense luchthaven nadat hij een bezoek had gebracht aan het jacht koningin Elizabeth. Zij tekende de proclamatie, waarmee sinds vannacht 12 uur de noodtoestand geldt voor het Britse koninkrijk, dat door stakingen wordt geteis terd. gist voor brood, maar geen gist voor brouwerijen., veevoeder, gas en zuurstof voor ziekenhui zen gas voor de vuurtorens en lichtboeien rond de eilanden en levensmiddelen, zoals vlees, bo ter, eieren en vis. 'orden om de dringendste pro- Er heerst voorlopig nog geen ge- w. blemen op te lossen. Waarnemers achten het onwaar schijnlijk, dat het leger op dracht zal krijgen bederfelijke fbdingen te lossen. De noodtoe stand is kennelijk in de eerste plaats een veiligheidsmaatregel, die de regering schier onbeperk te volmachten geeft in het voor- brek aan essentiele levensmid delen. Fruit en groenten uit het buitenland worden echter voort durend schaarser. De havensta king heeft ook bijzonder onpret tige gevolgen voor de kanaalei landen Guernsey en Jersey, die voor een groot deel leven van tomatenexport naar Engeland. «itzicht van de mogelijkheid. De dokwerkers verklaarden zich dat de nationale havenstaking echter wel bereid om essentiële aog voortduurt als de parlemen- cargo's te laden voor Guernsey tariërs woensdag met vakantie en Jersey, jfijn gegaan. De havenarbeiders beslissen zelf De regering is tot de- con wat essentieel is en wat niet: Connally benoemd in adviescollege WASHINGTON (DPA) De voormalige Amerikaanse minis ter van financiën John Connally is door president Richard Nixon benoemd tot lid van een advies college inzake de geheime dienst. Dit is een van de func ties die Nixon voor de demo craat Connally in petto had na dat hij als minister was afgetre den. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Rijksuniversiteiten zijn per student gemiddeld 1500 gulden per jaar duurder dan nlet-rijksinstellingen voor wetenschap pelijk onderwijs. De totale exploitatiekosten per student bedroegen in 1968 aan de openbare instellingen (rijksuniversiteiten plus ge meentelijke universiteit Amsterdam) 12.250 gulden, die aan de nlet- overheidsinstellingen 10.750 gulden. Het verschil van 1500 gulden verklaart Van Veen als volgt: 300 gulden huisvestingslasten: de overheidsinstellingen hebben vaak oude en gespreid liggende gebouwen. 450 gulden hoge aanloopkosten van nieuwe faculteiten; deze zijn meer aan de overheidsinstellingen dan aan de particuliere universiteiten gebouwd. 500 gulden academische ziekenhuizen: hier lopen de exploitatiecijfers zeer sterk uiteen. 350 gulden faculteit diergeneeskunde; deze dure faculteit - er is er in Nederland maar een - is deel van de rijksuniversiteit Utrecht. Arthur Herman Bremer. die terecht staat voor de aanslag op gouver neur Wallace van Alabama. Gisteren werd voor de rechtbank het opzienbarende dagboek van Bremer voorgelezen. :In een interview met het Ame- rikaanse katholieke persbu reau NC News Service heeft de raadsman van president Nixon, de Jezuiet, pater John McLaughlin de beschuldiging van de secretaris-generaal van de Wereldraad van Ker ken, dr. Eugen Carson Bla- ke, dat de Verenigde Staten m met opzet Noordvietnamese dijken bombardeert, als on- waar van de hand gewezen. ^Volgens McLaughlin heeft de m Amerikaanse president geen enkel doel vrijgegeven voor m bombardementen, waar ook maar enigszins gevaar voor mensenlevens zou bestaan. Men moet er volgens de raadsman van Nixon van uit gaan dat de bommen die op of bij de dijken zijn geval len, daar per ongeluk terecht gekomen zijn. De vrees van dr. Blake. dat door de bombardementen van de dijken het leven van de Noord-Vietnamezen ge vaar loopt. is volgens McLaughlin ongegrond. ,,De hoofddammen zijn zo gigan tisch en massief dat er lang durige bombardementen voor nodig zijn, om een werkelijk gevaarlijke situatie te laten ontstaan. De schade, die tot nu toe is ontstaan, was in een paar uur te herstellen", aldus de raadsman van Nixon. In het interview herinnerde McLaughlin aan de rede van de burgemeester van Hanoi die er op heeft gewezen dat een groot aantal dijken wordt bedreigd door een ter- mietenplaag, een plaag die een grotere bedreiging vormt dan de bombardementen. „Dat is iets", aldus de Je zuiet", dat dr. Blake niet heeft willen zien, toen hij de Amerikaanse oorlogsvoering hekelde". Dr. Blake op zijn beurt hand haaft de beschuldiging dat de dijken niet gebombar deerd hadden mogen worden. In de televisie-rubriek Ken merk zei hij dezer dagen: „De president is kennelijk de mening toegedaan, dat men sen, die zijn beleid bekritise ren naïef of stom zijn en daarom luistert hij niet naar ons". In de brief, die dr. Blake aan de president heeft geschreven, zegt hij de be doeling van de bommen- gooiers niet te kennen. „Ik wist genoeg om te weten dat ze de dijken bombardeerden. In Nederland weet men dat dat van belang is, of men nu opzettelijk gooit of niet", al dus dr. Blake in Kenmerk. Dr. Blake wees ook op de vele protesten die van de kant van de kerk in Amerika te gen de oorlog in Vietnam naar voren zijn gebracht. „Vooral van protestantse zij de, maar ook van katholieke, al komen die wat achteraan, aldus dr. Blake. De oecumenische commissie van de Engelse bisschoppen conferentie wil met een bro chure de reserve, die de ka tholieke geestelijken van Groot-Brittannië aan de dag leggen ten opzichte van de oecumene, wegnemen. In de brochure, die aan alle gees telijken wordt toegezonden, wordt er aan herinnerd dat het Vaticaanse concilie met het oog op de „gescheiden broeders" niet meer sprak van bekering maar van ver zoening. In Schwarzenberg bij Lu- zern wordt van 28 augustus tot 1 september een tweede Europese conferentie gehou den over de vorming van volwassenen. Tijdens de con- KORTE METTEN ferentie zal aandacht worden besteed aan op het heden ge richte omgang met bijbeltek sten. aan geloof en ervaring, aan interconfessionele sa menwerking en aan de sa menwerking van theologen en niet theologen. Het geheel wordt afgerond met een kri tische samenvatting. Over medische macht en ethiek en de begeleiding van stervenden worden in het ko mende seizoen 8n het vor mingscentrum Den Alerdinck te Laag-Zuthem bij Zwolle b\\ •Op 9 augustus is het dertig jaar geleden, dat Edith Stein (zuster Teresia Benedicta a Cruce) in het concentratie kamp Auschwitz om het le- Vto werd gebracht. Kardi naal Höffner zal op woens dag 9 augustus ter nagedach tenis aan deze bekende Duit se filosofe en kloosterlinge voorgaan in eon eucharistie viering in de kloosterkerk van Maria der Vrede in Keu- Ion. .Het Edith Stein Archief in Keulen vermoedt, dat kardi naal Höffner deze gedenkdag zal aangrijpen, om de afslui ting van het diocesane pro ces ter voorbereiding van de zaligverklaring van Edith Stein aan te kondigen. Velen hopen daarenboven dat de gezamenlijke Duitse bis schoppen aan de H. Stoel een verzoekschrift zullen richten om het proces tot za ligverklaring te bespoedigen. Edith Stein werd op 12 oktober 1891 in Breslau geboren uit orthodox-joodse ouders. Tot haar eenentwintigse jaar noemde zij zich atheïste. Het lezen van het levensverhaal van de H. Theresia bracht in haar leven echter een grote ommekeer en in 1922 werd zij katholiek. In 1934 trad zij in bij de Carmelitessen in Keulen, maar om haar me dezusters niet in gevaar te brengen week zij uit naar het klooster van de Carmeli tessen in Echt in Limburg. Daar werd zij op 2 augustus 1942 door de Gestapo gevan gen genomen, naar aanlei ding van de brief van de Ne derlandse bisschoppen over de Jodenvervolging. Een week later werd zij in het kamp Auschwitz om het le ven gebracht. Edith Stein werd vooral na haar dcod bekend door de publikatie van haar werken op filosofisch en theologisch gebied. Eén van de bekend ste daarvan is „het eindige en eeuwige zijn", dat in 1950 werd gepubliceerd. „Ik merkte dat de theologie in «•n crisis verkeerde. Wat kun je dan beter doen dan teruggaan tot de bronnen", aldus de 43-jarige dominee uit Den Hulst, Jan Wulster. Reeds jaron geleden legde deze oud-leerling van prof. F. Weinreb, die in oktober zijn Friese standplaats zal verwisselen met Schevenin- gen, zich toe op de studie van het oer-Hebreeuws. Vol gens de hervormde dominee Wuister onthult deze oude taal een systeem van boven menselijk oernuft. „Wordt de bijbel gelezen met kennis van deze eeuwenlang voor ons verborgen systema tiek. dan openen er zich nieuwe dimensies. Ieder woord, ja iedere letter blijkt dan ik de bijbel zijn specifie ke betekenis te hebben en verbonden te zijn met hon derden plaatsen in het oude en nieuwe testament, waar van de oorspronkelijke bete kenis lang geleden verloren is gegaan". Dominee Wuister voert de christelijke leer terug tot de Joodse oerbron. Hij doet dat voorzichtig, gedoceerd in zijn zondagpreken. Maar vooral doet hij dat in cursussen in Den Hulst, Zwolle en Am sterdam. Onder zijn cursis ten bevinden zich mensen, die inzicht komen zoeken, ui' allerlei richtingen: van de kraanmachinist tot de hoog leraar en van de huisvrouw tot de huisschilder. De oude chassidische vertellin gen, die het steeds verminde ren van het geestelijk inzicht schilderen, vormen de ach tergrond van de levensfiloso fie van dominee Wuister. Dominee Wuister: „Het ver rassende is dat bij aanslui ting aan de Joodse traditie ook het nieuwe testament veel intenser gaat leven. De moderne theologen bekijken de bijbel als het ware door het filter van het natuurwe tenschappelijk denken. Dat is niet meer objectief luiste ren. Bijna alle theologen die idealistisch zijn, worden marxistisch. Ze worden niet meer geïnspireerd vanuit een geestelijk iets. Dat is een groot gevaar. Het ervaren van het oude Hebreeuws is wel geestelijk inspirerend. Het nieuwe testament raakt DS. J. WUISTER terug naar bron daardoor in een andere sfeer". Een van de slagzinnen van do minee Wuister is: „De theo logische constructies zijn vooroordelen. Zij verhinde ren het wezenlijke te zien". De heilige oertaal, waarin God zelf zich verstaanbaar maakte, het oude hebreeuws is voor dominee Wuister de taal die de herovering van de verloren gegane wijsheid weer mogelijk maakt. Amerikaans voorstel tot benoeming bisschoppen De Amerikaanse vereniging van katholieke kerkelijke rechters heeft een model uit gewerkt voor de democrati sering van de bisschopsbe noemingen. Men gaat er van uit, dat alle katholieken in het betreffende diocees een of andere vorm van inspraak moeten krijgen. Absoluut noodzakelijk arht men de in spraak van de officiële dio cesane commissies, de pasto rale raad en priesterraden, alsook van de pastoors. Uit een uiteindelijke lijst van tien kandidaten zou de paus een bisschop moeten kiezen. tweedaagse oriëntatiecursus sen georganiseerd. De dagen staan open voor verpleegkun digen, pastores, maatschap pelijke werkers en werksters in dc bejaardenzorg. De eer ste cursus begint op 30 no vember. Opgave voor deelna me bij het vormingscen trum, tel- 05290-284. De Evangelisch® kerk in Duitsland heeft uit de kerke lijke inkomsten een bedrag van bijna dertien miljoen gulden bestemd voor ontwik kelingsprojecten. Daarmee komt het totaal van gelden voor ontwikkelingswerk van de protestantse regionale kerken in de Duitse Bondsre publiek in het lopende jaar op 56 miljoen gulden. Basis groepen in Latijns Amerika oorzaak spanningen In een Interview met Radio Vaticaan heeft de voorzitter van de lekencommlssle van de Latijns-Amerikaanse bis schoppenconferentie (CE- LAM) en voorzitter van de bisschoppenconferentie van Paraquuy, aartsbisschop Ra mon Bogarin Argana, gewe- zen op de belangrijke plaats die katholieke lekenbewegin gen en basisgroepen in lan den van het Latijns-Ameri kaanse continent, innemen. „In de afgelopen jaren zijn vanuit lekenbewegingen ver schillende groeperingen ont staan, die, geïnspireerd door het geloof, ialrijke activitei ten. ook in de sociale sector, hebben ondernomen", aldus de bisschop. „Juist de werk zaamheid van deze groepen is de oorzaak geworden van veel spanningen, enerzijds met de hiërarchie van de ka tholieke kerk, anderzijds met de politieke leiders. Deze laatsten vonden bepaalde s'^llmgnamen in de sociaal- politieke sector bij voorbaat verdacht, omdat zij veron derstelden dat de kerk zich met bepaalde politieke stro mingen ging bezighouden. Deze gedachte", aldus aarts bisschop Bogarin. stamt nog uit een voor-concillalre kerk opvatting". .De bestaande spanningen kun nen volgens mgr. Bogarin al ken muar door een dialoog overwonnen worden, een dia loog, die tussen bisschoppen en leken overigens reeds in voile gang is. Tot een soort gelijk gesprek zijn tot nu toe slechts enkele regeringen be leid. „Andere regeringen ac cepteren de dialoog in begin sel niet omdat zij niets be- gnjpen van de kerk na hel concilie en na de vergade ring in Medellm", aldus de bisschop. Van mijn rug af Een mahoet (een vaste berij der van olifanten) kan zich heel wat veroorloven met zijn dier. Maar ook met dat dier alleen. Dat ondervond een zekere Darmadasa na een bijeenkomst op het bin nenplein van de historische tempel te Dondra in Zuid- Cevlon. Hi) beklom een oli fant. denkend dat het de zij ne was. Maar dat was niet zo. Het dier greep hem on middellijk met zijn slurf en slingerde de ongelukkige ver van zich af. Darmadasa werd levensgevaarlijk ge- wind. Gemoedsrust Een hof van appel in New Del hi heeft hel besluit van een lagar hof herroepan en ver klaard het eens te zijn met een huiseigenaar, dat een be paalde huurder de huurwet had overtreden. Deze man had in zijn woning omgang gehad me! ongehuwde dames on dit had de buren gehin derd en geergerd" en zij wa ren erover gaan klagen. „Als iemand in een huurhuis woont", aldus rechter K. Pa- til. ..is hij gehouden zich zo danig te gedragen dat hij de gemoedsrust zijner buren naar hij redelijkerwijs kan vermoeden, niet verstoort". Kan iemand dat rederlijker- wijs vermoeden bij een ui terst gezellig samenzijn.' „Wis en waarachtig", vond de rechter in zijn wijsheid, en hij deeldo een boete uit. Wonder-machine Een jonge onderzoeker in Le ningrad heojt een soort „wonderschrij/machine" uit gevonden. Naar het in de Engelse laai verschijnend maandblad „Sowjet leven" meldt, kan ieder met de nieuwe machine spelenderwi)s 400 lettci s per minuut „schrijven". En nog wel met Cén vinger. Na een korte oe fening zou het zelfs mogelijk zijn met twee vingers 800 aanslagen per minuut te ha len. De machine hee/t slechts drie toetsen, die voor de afzonderlijke letters in verschillende richting ge bruikt moeten worden en zo elekfrische impulsen veroor zaken. Gevangenisfeest Een gevangenisbewaker in het Mexicaanse vakantie-oord Acapulco is beschuldigd van h.\ organiseren van schan delijke feesten" binnen de gevangenis, waaraan vrou- weh/kc gevangenen werden gedwongen deel te nemen. Gevangenisdirecteur Fierro vertelde, dat hij de burge meester van Acapulco een volledig rapport heeft ge stuurd. waarin hij het ont slag aanbeveelt van de ci pier die altijd 's nachts dienst had. De directeur zei, dat de nachtwaker feesten organiseerde, de gevangenen toestemming gaj sterke drank te gebruiken en de vrouwelijke gevangenen dwong met de mannen te dansen. Zelf was hij 's nachts een keer naar de ge vangenis gegaan en trof daar de meute aan, swin gend op de klanken van een compleet orkest. De feesten eindigden altijd diep in de nacht; na afloop waren veel gevangenen dronken. Kannibaal Gcbzen in Hervormd Neder land. gezrgd door een kanni- balenhoojdman van Borneo: ..Als het niet Gods bedoeling Is geweest dat mensen wor den opgegeten, waarom hee/t Hij ze dan van vlees ge maakt? Ontdekking Amerika De ontdekking van Amerika zon thans met dezelfde mate rialen. twee stel zeilen voor elk schip en volmaakt be voorrade rchepon bijna twee miljoen gulden kosten, zegt Christopher Columbus, een rechtstreekse afstammeling van de zeeman die Amerika ontdekte. De hedendaagse Columbus is beheerder van dc familiearchieven. Hij ver klaarde dal de kosten voor de beroemde reis ten dele in de vorm van goederen en diensten werden bestreden. Verder werd er geld voor be schikbaar gesteld. ..Toen had het misschien wel goedkoper gekund, aangezien de werven met hout werkten en aange zien mijn raming is geba seerd op hedendaagse tech nieken. Fn bi) die twee mil joen gulden is ervan uitge gaan. dat de bemanning al leen om het avontuur mee ging", aldus Columbus. Dansen De r.'wvcrrevr-generaal van de Koninklijke Militaire Acade mie In Breda heeft In een toespraak gepleit voor een nl'onderlijkv wettelijke rege ling voor het wetenschappe- li/k onder.vijs voor de krijgs macht. Nog steeds is formeel de wel tot regeling van het militair onderwijs bij de landmacht van 1890 van kracht. Er. hierin komen in fanterie. excercitie en dan sen nog als vakken voor.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7