We zijn met een vis in de wieg geboren 310 kinderen namen deel aan sportdag in de veilinghal Avondwielerronde hoogtepunt vakantiespelen volgende week Dolf en Piet halve eeuw op t water OOK Wat u moet weten Met een been in het water V agitatuvitair Vakantie geblazen Trouwe zo Over de tong Absurd Met beide benen grond VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Ter Aar Sinds Kees, Jan en Rien niet meer op deze aarde zijn heeft Ter Aar nog slechts twee ware beroepsvissers onder de gelederen. Bonken van ke rels, de een 69 jaar, de ander zelfs 75. Recht van lijf en le den; kerngezond van top tot teen. Het is ze niet aan te zien die beide gebroeders Van Eyk dat ze al zolang met beide be nen midden in het leven staan. Bijna ieder ander zou op hun leef tijd de boog bewust iets minder strak spannen maar zij niet. „We zijn met een vis in de wieg geboren" zeggen Piet en Dolf en die klare taal behoeft geen uitleg. Dit jaar is voor Piet zo'n beetje een jubileumjaar want rond zijn vijftiende kreeg hij van vader Leendert (ook bij hem lag een vis in de wieg) het eerste visgerei in zijn kleine knuisten geduwd. Piet was zelfs zo klein dat voor hem een spe ciale schakelstok werd gekocht want een grote was hij nog niet De jaren zijn in Ter Aar voorbij gevlogen. Elke dag weer, zeven dagen in de week, trokken ze er met hun bootje op uit. 's Nachts als iedereen veilig onder wol lag weggedoken dan zaten Piet en Dolf ergens hun best te doen met de dobbers. Met een lamp als enig oriëntatiemiddel hiel den ze de bewegingen van hun opponenten onder water in de gaten en dat ging zo door tot de morgenzon hun voor wat betreft de lichtsterkte, een handje kwam helpen. Ze hebben dagen gehad dat het in hun fuiken krioelde van de vis, maar op andere dagen moesten ze mistroostig huiswaarts keren om moeder de vrouw mede te delen dat de oogst bar was tegen gevallen. En als de vis steeds te lang op zich liet wachten dan zochten Piet en Dolf naarstig naar een andere stek want brood op de plank moest er ko men. Hoe ze dan aan een ande re stek kwamen vertelt Piet: „Als we zagen dat er een plukkie water los kwam gingen we sa men confereren en legden we onze gedachten bij elkaar." Als ze dat deden dan gokten de dob- ber-gebroeders Van Eyk dik wijls gbed. 's Winters lag het werk stil. Dan trokken ze zich terug in hun houten schuurtjes om de netten te laten drogen en de nodige re paraties aan het vistuig te verrichten. Gekocht werd er niets. Netten maakten ze zelf. Als een beroepsvisser ook nog eens dure netten moet gaan ko pen dan is er, zo zeggen ze, geen droge snee brood te ver dienen. Was eenmaal de winter vocebij en het water weer op temperatuur dan trok hun boot weer rimpels in het water en zakten hun net ten weer naar de diepte. Dan waren ze weer een met het wa ter. Terug bij de boven het water dan sende libellen, terug bij de een den die met het oog van een timmerman precisie-nesten in de waterkant fabriceren, terug in de laaghangende nevel die hun zo dikwijls het uitzicht be lemmerde en terug ook bij de vissen met wie zij jaar in en jaar uit een spelletje schaak spelen. Soms ook werd die betovering doorbroken. Woedend werden ze als ze hun netten controleerden en dan bleek dat hun met veel moeite geconstrueerde appara tuur was gestolen of was stuk gevaren. In de meeste gevallen stond de politie dan machteloos want naamkaartjes worden nooit achtergelaten. Soms ook werd de dader in de kraag ge grepen en als het dan meezat kregen Dolf en Piet hun vis spullen weer terug. Zo is dat gegaan al die jaren. De Van Eyken zijn van nature vrolijke mensen maar het ge beurt de laatste tijd steeds meer dat ze terneergeslagen thuis komen. Ze zien met lede ogen aan hoe „hun" water steeds smeriger wordt en hoe de vissen krampachtig vechten voor hun bestaan. „Als je al die bekkies boven het water zuur stof ziet happen dan weet je wel hoe laat het is", zegt Piet ter wijl hei lepeltje in zijn stevige vissershand doelloos een kolk draait in een verse bak koffie. Volgens Dolf komt het door al die fabrieken die maar raak lo zen. „Ze doen maar wat ze wil len" zegt hij, „en niemand doet Dolf weet precies hoe dat gaat als een inspecteur van Rijnland wa termonsters heeft genomen en zo'n fabrieksdirecteur ter ver antwoording roept. Dan komen volgens hem eerst de sigaren op tafel, dan de drank en over vuil wordt niet meer gesproken. Dolf en Piet zijn ondanks de stij gende vissterfte („,deze week was het helemaal bar") toch van plan om overgrootvaders beroep in ere te houden. En als zij ermee stoppen staan er weer twee telgen uit de familie Van Eyk klaar om op het water de kost te gaan verdienen. Een voordeel hebben ze alvast. Pa kreeg twee jaar geleden een „aanhangmotorretje" (Ter Aars, red.) hoeven ze de zes kilome ter die pa steeds met de polsen moest afleggen niet meer te Herman van Amsterdam Blikseminslag veroorzaakte veel schade WOUBRUGGE - Tijdens ren korte maar hevige onweersbui sloeg de bliksem in het dak van de woning van de heer L. Ange- nent aan de A. de Graaflaan. Hierbij werd aanzienlijke schade aangericht in verschillende ver trekken. niet alleen aan het meubilair, doch ook aan de pla fonds, daklijsten en muren. Ook de elektrische leidingen alsmede de telefoon vielen uit. Als door een wonder bleef de vrouw des huizes en een baby, op dat mo ment alleen thuis, ongedeerd. De schade wordt geraamd op enkele duizenden guldens. FC Knudde won van Caliiuero II SASSENHEIM Bij de jeugd voetbalkompetitie gisteravond was het bij de jongere groep FC Knudde dat met 3-1 overwinnaar werd van Calimero II. Bij de groep van 10 tot 13 jr. won Bloemboys met 6-0 van Goalget- ters en Hollandia met 2-1 van Calimero I. Vanavond komt FC Knudde uit tegen German Boys; Bloemboys tegen Hollandia en Goalgetters tegen Calimero I. De route van de prestatie- en wedstrijdloop die morgenmid dag wordt gelopen is als volgt: Start sportpark Henneweg. via uitgang Vijf-Meiweg naar Kager- dreef; Industriekade; Parklaan; rijwielpad Provincialeweg; rij wielpad Rijksweg; bij viaduct Menneweg naar de startplaats. ALKEMADE In de week van 7 tot en met 11 augustus wor den de vakantiespelen 1972 in Alkemade afgesloten met een veelvoud aan aktivitei- ten. Een van de hoogtepun ten is ongetwijfeld weer de avondwielerronde, met indi viduele prestaties maar te vens ook met ploegentijdrit ten etc. In de voorgaande jaren wist dit evenement, dat plaats heeft op maandag 7 aug. t/m 10 aug. op een traject nabij de Sotaweg, steeds een zeer grote belangstelling te trek ken. Dit jaar is daarbij aan wezig de dubbeldekbus van de Leidse Courant met ge luidsinstallatie, zodat men verzekerd kan zijn van een deskundige toelichting door de speaker. Van gemeentewege is een bouwterrein achter De Schelp in gereedheid ge bracht om aan de enthou siaste deelnemers aan de huttenbouw de gelegenheid te geven weer een geheel ei gen dorp op te bouwen. Men moet zelf meenemen een ha mer, nijptang, zaag en oude kwasten. Hiervoor zijn ge pland de dagen 7 tot en met 11 augustus, wat ook het geval is voor het te houden „Ópen huis" zijnde creatief centrum in de Alkeburcht op deze dagen van 9 tot 5 uur. Hier wordt ook een modeshow gehouden, een miss-verkie- zing, kermisvermaak in wed strijdverband, typekamer voor iedereen, zelf naaien op een machine, make-up afde ling, schilderen op vele ma nieren, dierenshow etc. Op woensdag 9 aug. is er in de Alkeburcht een kleutercaba ret n.l. te 13.30 uur voor kin deren van 4-6 jaar en te 16.00 uur voor kinderen van 7-8 jaar. Voor Rijpwetering en Oud Ade is er ook een programma. Van 7 t/m 11 aug. Open huis-creatief centrum in het Dorpshuis Rijpwetering. 7 aug. Zeepkistenrace, aan vang 2 uur bij Poeldijk 10. 8 aug. rolschaatswedstrijden aan de Buitenweg te 2 uur. 9 aug. Kleutercabaret in Dorpshuis Rijpwetering te 9.3<Fuur. 10 aug. Vijfkamp te 2 uur op voetbalveld Rijpwe tering. Slotavond is op 11 aug. des avonds te 7.30 uur die geldt voor de gehele gemeente, met lampionoptocht welke op drie plaatsen tegelijk van start zal gaan n.l. Zuidhoek, Past. Onelplein en de Meer- kreuk, met als eindpunt de veiling, waar een taptoe ge houden zal worden door de drie deelnemende muziekver enigingen. G. Sikking nieuwe correspondent LC in Voorhout VOORHOUT De heer G. SU- king, Wilhclminastrnnt 10, is vanaf heden medewerker van de redactie van de Leidse Cou rant in Voorhout. Voor de publicatie vnn nieuws van particulieren, verenigingen, organisaties en instellingen zal hij gaarne als intermediair fun geren. De nieuwe Voorhoutse correspondent van de Leidse Courant is telefonisch te berei ken onder no. 13992. ALKEMADE Door de enorme regenbuien van de voorgaande avond, stonden donderdagmor gen nog grote stukken van het ijsbaanterrein blank. Na enig beraad besloten de organisato ren van de vakantiespelen VAK-'72 de aktiviteiten van de sportdag te verplaatsen naar de bloemenveiling. Vanwege de veilingwerkzaamhe den was de veilinghal echter eerst 's middags om 1 uur be schikbaar, maar door de mede werking van de politie door het beschikbaar stellen van de mo bilofoonwagen kon deze wijzi ging tijdig aan de goegemeente worden medegedeeld. Overigens is deze sportdag deson danks toch een bijzondere ge worden waaraan door niet min der dan 310 kinderen werd deel genomen. De wedstrijden be stonden o.m. uit de volgende on derdelen waarvoor de kinderen om de hoogste eer streden, n.l. doelschieten, hardlopen, hinder- nisbaan, hoogspringen, ringste ken. De leiding was in handen van de heer Dresscher, ambte naar voor sportzaken in deze gemeente, die hierin werd bijge staan door leden van de gym- ver. „Excelsior" welke laatste tevens diverse attributen van de gymvereniging voor de wedstrij den beschikbaar had gesteld. Bijzonder dankbaar was men voor de aanwezigheid van de EH- BO'ers die gelukkig geen ernsti ge ongevallen kregen te verzor gen. Het bleef beperkt tot enke le kleine ongevalletjes. Vanwege het wat late uur van het einde der wedstrijden kon nog niet worden overgegaan tot de bekendmaking van de prijswin- Dit zal nu plaats hebben morgen, zaterdagmiddag, te 2.30 uur op het parkeerterrein nabij de Al keburcht, en mocht het slecht weer zijn dan zal de veiling hiervoor zijn deuren weer ope- Kampioenschap Hazerswoudse tennisclub HAZF.RSWOUDE Zaterdagmor gen, om 8.30 uur, beginnen op de vijf banen van het tennis- complex aan de Hazerswoudse Ten Katestraat de clubkam pioenschappen van de Hazers woudse Tennis Club. De wedstrijdcommissie heeft zo'n honderddertig inschrijvingen binnen gekregen, en hoopt dat, vanaf zaterdag iedere dag ge- speeld kan worden en dat de fi nales van de respectieve groc-1 pen op zondag 13 augustus kun nen worden verspeeld. Bij de enkelspelen (dames en heren) zijn categorieën A en B. al naur gelang de sterkte van de deelne mers. Voorts staan tijdens deze clubkampioenschappen op het programma: dames- en heren dubbelspel en mixed dubbelspel. Bij de dames verdedigt me vrouw N. Schouten de enkcl- speltitei, bij de heren is dut R. Everts. r ALPHEN nan den RIJN- Ee.n 34-jarlge bromfietser uit Nieuwerbrug liep gistermor gen een gecompliceerde beenbreuk en een hersen schudding op bij een botsing met een personenauto op het kruispunt Steekterweg-Oost Gouwe. De man werd aange reden door de auto, die rechtsaf sloeg en het fietspad krLste. BODEGRAVEN 87 jon gens en meisjes behaalden hun zwemdiploma, t.w. 34 voor diploma A, 21 voor B, 9 voor C, 15 voor D. 6 voor E en 2 voor F. KNZB-vertegen- woordiger was de heer A. v.d. Berg uit Bergambacht. Door de strenge voorselectie slaagden nu alle candiduten. LISSE -- De heer J. van der Meer heeft op de Hobaho te Lisse zijn zilveren jubi leum gevierd. Bij de huldi ging in de directiekamer werd hij vooral als de „open man" gekwalificeerd, voor wie ieder gelijk ls wat zijn waardering voor de ander befeft: Directeur Zwetsloot zenle blij te zijn met deze man op de post van kassier. Hij kreeg de bekende enve loppe aan. De heer Van der Zwaan". De heer W. Ver kerk sprak namens het per soneel en bood ook een enve loppe aan. De heer van der Meer dankte voor deze hul de LISSE Op woensdag 9 aug. a.s. zal grof huisvuil worden opgehaald in de vol gende volgcrde: 's morgens wijk 2 (Pcelpolder) en de flats in de Poelpolder; 's midags wijk I, het niet in de Pnelpolder gelegen deel van de maandagwijk. Op verzoek van het Gewest Leiden hebben de doctorandussen van de VNG een beleidsadvies uitgebracht, waarin wordt vastgesteld dat „de lokale overheid voor de opgave staat om uit te maken in hoe verre zij al deze (veelal strijdige maar elkaar ook vaak ondersteu nende) taakstellingen zal honoreren en in welke onderlinge samen hang en constellatie om op de adequate wijze vorm te geven aan de maatschappelijke ontwikkelingen in haar territoir". En daarmee ra ken de doctorandussen de kern van het probleem, dat eigenlijk daarin schuilt, dat „het plangebied niet alleen reeds na een duide lijk herkenbare urbane eenheid vormt binnen het totaal van de Haagse vleugel, maar (het) bevat in deze uitgangssituatie tevens voldoende mogelijkheden om de toekomstige ontwikkelingen op har monieuze wijze vorm te geven". De adviseurs verwachten veel van die ontwikkelingen want „Het gewest rond Leiden zal over voldoen de potentie kunnen beschikken". Den Haag deelt kennelijk die ver wachting niet en daarom moeten aan de horizontale complementari teit hoge eisen gesteld worden. Dat is pas vagitatuvitaire taal. En meer dan dat. Want, oordelend over Zoeterwoude's kansen meldt het rapport: „Binnenkort is de vestiging te verwachten van een groot bedrijf dat zich bezighoudt met de produktie van een specifiek soort licht-alcoholhoudende drank". Hadden de doctorandussen maar geweten, wat Heineken's is, dan had hun advies niet zo droog hoeven zijn. In zijn etablissement aan de Haarlemmerstraat treft „ver lepte" Hans Seisveld de laatste voorbereidingen voor een welbe stede vacantie. Onder de vele onmisbare curiosa, die zijn ba gage gaan uitmaken is ook de „Singpipe", Een pretentieloos speelgoedje - zojuist uit het verre oosten in Leiden geïmpor teerd - waarin Hans mogelijkhe den ziet voor dagen vol dave rende dingen. Stel je voor: een soort bellenblaas-pijpje zonder bodem. Door de pijpekop loopt een draad zonder eind. Die draad gaat dansen als een slang op het gepijp van haar bezweer der. zogauw iemand op het pijp je blaast. De organisator van het wereldkampioenschap bak fietsrijden bespeelt met de swingpipe ook nu weer het com- petitiegevnel van velen: achter de kist hanteert hij stopwatch en bierpomp in gelijke mate. En wat de politie niet lukt, kost hem niet da minste moeite: ook - en vooral - klanten wier adem niet geheel alcoholvrij meer is, blazen als om strijd op het pijp je in de hoop, méér mans te zijn dan hun buurman aan de bar. Ze lopen soms blauw en paars aan en zakken totaal ver lept terug op hun kruk. Hans noteert glimlachend. Het record hangt om de 27 seconden. Het kan nog gebroken worden. Per slot van rekening staat ook de kampioensprijs nog niet vast. Hans heeft tien pijpjes ingesla gen. Kunnen te pas komen. Want als hij de laatste adem tocht van dit seizoen reutelend door de swingpipe heeft ge jaagd, gaat hij met vijf mede- verlepten Sinterklaas een idee aan de hand doen. Naar Spanje. In een begrafenisauto. Maar dal is een treffende bijkomstigheid. De heer Lucas van Vonderen is gistermiddag per jet van de Olympic Airways van een korte vakantie in Griekenland in ons land terug gekeerd. De kritische wereldbeschouwer en amateur wijsgeer. die al enkele malen in deze rubriek gedachten heeft los gelaten, had het land van samos en krenten ook uit wetenschap pelijk oogpunt gekozen als va kantieland. „Om wat parallellen te kunnen trekken en verschil len te kunnen zien tussen 's we relds oudste democratie en wat wij er hier van gemaakt heb ben", zo zei hij ons. Hoera! In de Big Brother van de commissie, dc ABA (spreek uit: A. ba) is een groots plan gebo ren. Onder het motto: „Trouwe zo" zal een actie starten om Leiden binnen de korste keren uit last te halen. Onder de amb tenaren van de burgelijke stand blijken namelijk een stelletje veelgevraagde toppers te zitten die de huwelijksdag tot het hoogtepunt in het leven maken. En dat cs toch eigenlijk de be doeling: eens en nooit weer. In de 'andelijke dagbladen zullen vrolijke advertenties verschij nen waarin de voordelen van trouwen in Leiden worden opge somd: je parkeert je koetsje aan de rand van de stad. wan delt romantisch door de oude binnenstad naar het stadhuis, waar je opgewacht wordt door kijkgrage busgebruikers. (Die kunnen best nóg even wachten). Alle draaiorgels uit de stad (hebt u ze wel eens geteeld?) spe len een aangepast deuntje, be geleid door het carillon. Na de trappen beklommen te hebben komt men in de burgerzaal, waar een permanente hofjesten- toonstellLng het jonge paar hele maal in Leidse sferen brengt. Leiden zet de bloemetjes buiten. Aronskelken zeker? Onze bondgenoot Fischer doet het toch maar geweldig daar In Reykjavik tegen die communist. Heeft U al de limiet gehaald voor MUnchen? De commandant van de Koksschool bracht ons dinsdag de militai re groet. Laat hem toch gewoon doen en dag met zijn handje zeg gen. MUhring heeft het schaakbord op de tv nog niet ondersteboven ge lopen en de klok van het station staat nog altijd stil. Het plan Plassengebied is voor Uyttewaal een zure bom. Gehoord in Leidse raadscommissie bij voorstel salarisverhoging stenografist: „Maar dun verdient hij net zoveel uls zijn college in Den llaag en die stad is zes keer zo groot". „Ja muur hier wordt zes keer zo veel gemeierd". En ook: „Mijn dochter Is ook ge trouwd." (Zundermun). Waarom hebben ze drs. Van Peype niet gevraagd om het Kabinet te lijmen; hij plakt toch zo graag? Circus Hagenbeek is weer weg. Geeft niet. Maandagavond geeft de Leidse raad weer een soiree. Na een startschot van i Den Haan, komt dan op uit I speakers schallende muziek van K en G de trouwfavoriet binnen, die de benodigde handelingen verricht. Willen man en vrouw na afloop nog een fotore portage dan kan dat ook. De achtergrond? Afbraakterreinen natuurlijk. Bij voorlichting is een lijstje verkrijgbaar met de top-tien. Op het ogenblik staat meneer Helder (trouwambte naar) nummer een.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5