De verschillen tussen I broeders t en zusters Ziegelaar en Visser leggen laatste hand aan hun Corso Programma „Leiden zet de Bloemetjes Buiten" De man in de verpleging Ontwerpers op abstracte toer Voor en tegen schone motoren in Praethuys Namen gevraagd voor de nieuwe lagere school hof Leidse hofjes (2) 72 VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Dat er specifieke vrouwelijke en mannelijke beroepen zijn, is een in traditie geworteld idee, dat we zoetjesaan loslaten. Door de veranderende functie van de vrouw in de maatschappij kwam een instroming van vrouwen in „mannenberoepen" op gang. Omgekeerd is het minder duidelijk. Er zijn immers maar weinig taken die een man niet kan ver vullen - volgens de geves tigde normen. Nog niet zo lang geleden behoorde de verpleging tot die uitzonde ringen. Een mannelijke verpleegkundige was een eenling in een gemeen schap van louter vrouwen. Nu werken ze broederlijk en zusterlijk samen. In het Academisch Ziekenhuis hadden we een gesprek over de verschillende fa cetten van „de man in de verpleging" met vier broe ders (waarvan twee in op leiding) en een zuster. Een opvallende ommekeer heeft de man niet tot stand gebracht, een evenwichti ger werksituatie wel. I tor hoofdverplekundige heelkun de, de heeer G. de Windt, hoofd verpleegkundige, Paul Delf- gaauw en Adci Dansen, beiden eerstejaars. Zij zijn twee van de 23 jongens-in-opleiding. Het aan tal groeit overigens niet met de jaren. In september startten er bijvoorbeeld maar vijf op een totaal van 60 leerlingen. Er is geen pijl op te trekken hoe.de situatie bij het begin van een volgende cursus zal zijn. Even min mag men ervan uitgaan, dat alle beginners blijvers zijn. Een klein gedeelte valt tijdens de opleiding af. Maar ook na het afronden van de cursus verdwij nen veel gediplomeerden - niet uit het beroep, wel uit het oplei dingsziekenhuis. Men heeft een beeld van de mogelijkheden en zwermt uit om die te beproe ven. Want met het basispapier- tje op zak (verpleegkundige-A) kun je talrijke kanten op. Om maar eens iets te noemen: GG en GD, Bedrijfsgeneeskundige Dienst, buitenland of verdere opleiding in een specialisme. De heer Hielkema: „Vanuit het bedrijf gezien hoop je natuurlijk dat ze blijven, maar voor de persoon zelf is verandering reu ze gezond. Een dergelijke ruime beroepskeuze binnen een gebied vind je nergens anders. Het be roep geeft een grote kans tot zelfontplooiing". Overigens geldt dit even zo goed voor een man als voor een vrouw. Het verloop onder ver pleegsters is echter sterker, om dat zij meestal stoppen met werken vanwege huwelijk of - dn tweede instantie - zwanger schap. De vraag is of mannen beter ge motiveerd aan de opleiding be ginnen dan vrouwen, juist door de gedachte: „ik trouw toch over een tijdje en houd dan op met werken". Daarbij wordt een meisje wellicht onbewust nog geprikkeld door de valse ro mantiek cond de verpleegsters uit de vijf-stuiver-romannetjes. Mej. Langhout beaamt deze ge dachte voorzichtig. De mannen spreken het broederlijk tegen. Dat de kans om te trouwen in een ziekenhuis-gemeenschap erg groot is, omdat men elkaar vrij goed leert kennen door de inten se samenwerking, is normaal. Dat een meisje haar keuze daardoor vooropgezet zou laten beïnvloeden, geloven zij niet. Een eerlijke en weloverwogen motivatie blijkt juist bijzonder belangrijk. De heer De Windt: „We moeten niet meer praten over roeping. Dat is onzin, daar zit een reli gieus tintje aan. Het is een vak, een status. Maar wel belangrijk is de feeling voor dit beroep, het gevoel". En broeder Hielke ma: „Zonder sociale bewogen heid strand je". Vakken als psychologie en maat schappelijk werk geven verder vorm aan de bewogenheid. Een feit blijft, dat meisjes door gaans hun keuze voor de verple ging veel vroeger stellen dan jongens. Er is in de cursus groep meestal een verschil in leeftijd tussen de mannelijke en vrouwelijke leerlingen van drie tot vijf jaar (meisjes 18 j. mini- mumleeftijd - jongens rond de 22). Wat zijn de oorzaken daar van? Voor een groot deel zit het in „de aard van het beestje". Mannen zijn grotere twijfelaars. Waar schijnlijk speelt ook het idee dat hij „een keuze voor het leven doet" en „carrière moet plan nen" daarbij een rol. Dat een man eventueel een gezin moet kunnen onderhouden, is nog steeds niet uit de tijd. Een an dere reden voor de latere keuze, kan de diensttijd zijn, die jon gens bijna twee jaar bij de in richting van hun leven ver traagt. Bij Adri Dansen is dat bijvoorbeeld het geval geweest. De positieve kant van de zaak was, dat hij werd ingedeeld bij de Militair Geneeskundige Dienst als „hospik". Door deze eerste kennismaking met het beroep besloot hij onder meer de opleiding tot verpleegkundige te gaan volgen. De derde oorzaak is wellicht de huivering voor het image, dat helaas nog steeds met een oude pen getekend wordt. De geur van vrouwelijkheid, die het beroep uitwasemt, wordt een raar luchtje rond de mannelijke verpleegkundige. „Hij zal wel een mietje zijn, een halvezach- te" zijn oordelen die voor in de mond liggen. Paul Delfgauw ilustreert dat met het volgende verhaal: „Toen ik met de opleiding begonnen was, kwam ik na een tijdje weer eens terug in Den Haag op een feest. Ik heb nog nooit zulke verbaasde gezichten gezien, toen ik vertelde wat ik deed. Ze dachten echt dat er een steekje los was aan mij". Adri heeft een soortgelijke ervaring. Hij is bovendien stellig van me ning dat jongens hun aarzeling pas laat of zelfs helemaal nooit overwinnen door de sledite voorlichting. „Je hebt het idee dat verpleeg sters alleen maar po's aange ven, patiënten wassen en zich gek sjouwen". Een andere reac tie is: „Ik ga niet in de huis houding". Pas in de opleiding merkt men hoeveel inhoud het beroep heeft, welke mogelijkhe den het biedt. Paul: „Je kunt mens zijn in de verpleging. De verpleegkundige is hèt communicatiemiddel tus sen patiënt en arts. Je wordt een soort vertrouwensman, want je bent dagelijks intens bezig met de mensen". In het geheel van werkzaamheden heeft een man wel degelijk een eigen taak. Niet alleen op tech nisch gebied (steeds belangrij ker). maar ook ten opzichte van de patiënt. Mej. Langhout: „Vermenging is veel prettiger. Vooral voor man nelijke patiënten. Ze kunnen veel gemakkelijker praten met een broeder". Een probleempje kan het werken onder een hoofdverpleegster zijn. Een verpleger, zeker als hij wat jonger is, blijft (ongeveer 15 op zo'n 800) vooralsnog ver in de minderheid ten opzichte van zijn vrouwelijke collega's. Hij zal zich tot zekere grenzen moe ten aanpassen aan het heersen de patroon. De verhouding tot zijn vrouwelijke meerdere stelt bepaalde eisen aan zijn karak ter. AI met al blijken de verschillen tussen broeders en zusters niet zo groot, misschien wel wezen lijk. Veel schort er echter nog aan de voorlichting, die niet louter informatief en zakelijk moet zijn, maar mee moet wer ken aan de verandering van het onjuiste image. Juist in deze tijd, waarin de openheid van het ziekenhuis en de rela ties patiënt/artsen/verpleegkun digen in het brandpunt staan. Er wordt zij het nog wat introvert aan gewerkt Fol ders en films, advertenties en achtergrondartikelen over het beroep van verpleegkundige, ook voor de man, komen er De heer Hielkema: „Ik vind dat ook de vakorganis- ties hierin een grote taak hebben. Het Is een kwestie van gerichte propa ganda". Rtjnsburg/Leiden Tijdens het proefdraaien van de Rijnsburg- se corsowagens draaide deze -nveek een meterslange praalwa gen in de soep. Een groot ge deelte van de wagen werd fors beschadigd en zoiets komt wel even hard aan als je als ontwer per van de corso denkt dat alles zo goed als gereed is. Rijnsburgs corsodeskundige Ziegelaar greep dan ook even vertwijfeld in de schamele haardos toen hij de ravage zag. Niet voor lang echter want tegen slagen heeft Willem Ziegelaar in de loop van der dertien jaren dat hij dit werk doet, wel weten op te vangen. Samen met com pagnon Joop Visser is het grote defect even op waarde geschat en terwijl u dit leest Is de mate- riaalpech waarschijnlijk alweer verholpen. Deze snelle ingreep, kort voordat het corso weer in alle pracht en praal van start gaat, tekent de grote souplesse waarmee beide ontwerpers het corso te lijf gaan. Erg veel publiciteit is er rond hun figuur in het verleden niet geweest. Wat dat betreft staan ze beslist in de schaduw van de Bloemencorsospecialist Van Driel die in mei van elk jaar voor een kleurrijke stoet door de Bollenstreek zorgt, Van Driel is inmiddels een autori teit in binnen- en buitenland ge worden wat nog niet het geval is met Ziegelaar en Visser. Het zit ze niet dwars, maar toch voelen ze het verschil in waar debepaling wel aan. „Van Driel doet het knap" zegt Willem Zie gelaar. Hij en zijn zoon zijn werkelijk kunstenaars. Maar wij doen hetzelfde, alleen is onze stijl anders". Tussen beide ontwerpteams ligt inderdaad een groot verschil in werkwijze. Van Driel werkt minder met arrangeurs. Als zijn ontwerpen karkasklaar zijn dan hoeven de tienduizenden bloe metjes slechts opgeprikt te wor den in de kleuren die Van Driel in zijn hoofd heeft. Dit werk kan gemakkelijk worden ver richt door scholieren en dat kan juist niet met het Rijnsburgs corso. Dit jaar bijvoorbeeld hebben Ziegelaar en Visser het op de abstracte toer gegooid met veel vrije impressies. „Voor ar rangeurs is ons corso kunstzin niger dan die van de Bollen streek" aldus Ziegelaar. „Dat is ons sterke punt". Het Leidse duo is op het ogenblik ook druk bezig met de entou rage rond de komende Leidato die op 8 september in de Groen- oordhal van start gaat. Uit hun brein is het idee ontspro ten om de Leidato dit jaar in het teken te laten staan van de goede oude tijd. Dankzij de me dewerking van diverse musea kunnen zij een groot aantal am bachten en voorwerpen uit het nabije verleden nog eens laten opdraven. LEIDEN Er is hee". wat te doen, in en om de Groenoordhal waar - vanaf vanavond Leiden de Bloemetjes Buiten Zet, om sfeer te scheppen rond het Rijn- burgse Bloemencorso dat mor genmiddag zijn traditionele rondgang maakt. De manifesta tie moet door zang, muziek, wedstrijden en demonstraties, mlss-verkiezing en modeshows, filmvertoning en bezig zijn met bloemen, de kijkers-langs-de- weg naar de corsowagens trek ken, die na de rit In de Groen oordhal te bezichtigen zijn. Het programma voor het evene ment luidt: vrijdagavond, 4 augustus, vanaf 19.30 uur: Slalomwedstrijden voor auto's: antiekbèurs; demonstraties van oude ambachten, modeshow en optreden van padvinders. Gele genheid tot bloemschikken; op treden van de Baker Street Jazz Band; Miss Bloem-verkiezing en bal tot besluit, zaterdag, T augustus, vanaf 10.00 Antiekbeurs, demonstratie van oude ambachten, modeshow en optreden van padvinders. Expo sitie en filmvoorstelling door Staatsbosbeheer salomwedstrij den voor auto's en gelegenheid tot bloemschikken. Omstreeks kwart voor vijf wordt de ren nerskaravaan van de "Toer de Frats" aan de Groenoordhal verwacht. Einde om 17.00 uur. Om 20.00 uur gaat het buitenzet ten van de Bloemetjes gewoon door met Antiekbeurs; demon stratie van oude ambachten, modeshow en optreden van pad- vindrs. Bezichtiging van de cor sowagens; gelegenheid tot bloemschikken; expositie en filmvoorstelling door Staatsbos beheer; optreden door Gonnle Baars met het rio Hohn Bosker; prijsuitreiking Miss-verkiezing en bal tot besluit op muziek door de Baker Street Jazz Band. Voor zondag, 6 augustus, staat op het programma: 10.00 UUR: start fietstour (ca. 40 km); 11.00 uur: start wandeltocht (ca 10 km). 11.30 uur: bezichtiging brandweerapparatuur: 12.00 slalomwedstrijden voor auto's; 12.30 uur: brandweerdemonstra ties;; 13.00 uur: Antiekbeurs; demonstratie oude ambachten; modeshow cn optred n van pad vinders. Gelegenheid tot bloem schikken; bezichtigen van de corsowagens; expositie en film vertoning door staatsbosbeheer; optreden door G kinderkoor Oosterkwartier en popp^nkthea- tcr. 15.00 uur: WEDSTRIJD UUIk en mijn Dier", waaraan ieder kind met zijn huisdier kan deelnemen. Om 17.15 wordt het middagprogramma afgesloten. De laatste uren van de manifesta tie - die om acht uur wordt voortgezet - worden gevuld met antiekbeurs; demonstratie van oude ambachten; modeshow; optreden van padvinders; be zichtigen van de corsowagens; expositie en filmvoorstelling door Staatsbosbeheer; gelegen heid tot bloemschikken; optre den van Ronnie Tober en het trio John Bosker en bal tot be sluit. Gedurende de hele manifestatie kunnen de bezoekers In de "Ho recastraat", die in de Groen oordhal gebouwd Is, genieten van allerlei heerlijkheden die bijv. in een echte Engelse pub, een Bayrische Bierstube, een koffiebar, een wijnhulsjc, een ijs-paleis cn een Amerikaanse cocktailcorner aan de man ge bracht worden. LISSE Maandagavond 7 au<. wordt in het Gastenhuis „Welkom" aan de Bond- straat een evangelisatiedienst gehouden van de „Aktle Kruistochten Nederland", in welke dienst zal voorgaan ds. J. Gravendeel. LEIDEN De uitlaatgassen van de gangbare verbrandingsmoto ren zijn een voorname bron van luchtvervuiling. De automobiel industrie geeft al jarenlang voor, zich intensief met het zoe ken naar een oplossing bezig te houden. De resultaten? Nihil. Wanneer men blijft uitgaan van dë geijkte benzine- en oliemoto ren, zal een apparaat dat de uitlaatgassen zuivert of in niet- schadelijke dampen omzet, de motor alleen maar duurder ma ken. Wanneer men van de ben zine- en oliemotoren afstapt, heeft dat ingrijpende consequen ties voor de oliemaatschappijen. En dus zal het zoeken naar een wacht de door luchtvervuiling oplossing door de industrieën nog geteisterde en bedreigde samen- wel enige tijd duren. Inmiddels leving op de man, die een scho ne motor uitvindt. Welnu, die man heeft zich enige tijd geleden voor de t.v. aangediend. Het is pater C. Huberts S.J., legeraal moezenier en werktuigb.kundige. Samen met een vriend boer in Noord Holland heeft hij een motor ontwikkeld, die vol maakt onschuldige uitlaatgassen produceert. Over de technische aspecten, de sociale, de econo mische en de politieke conse quenties van zijn vinding komt hij donderdagavond a.s. 's avonds om acht uur spreken in 't Praethuys aan de Vrou- wenkerkkoorsteeg 9. ZOETERWOUDE De nieuwe openbare basisschool aan de Westeindseweg welke na een bijzonder vlotte bouw op 27 april op feestelijke wijze werd ge opend, is nog steeds naamloos. Om hierin te voorzien vraagt het gemeentebestuur vóór 1 septem ber suggesties welke op het raad huis kunnen worden ingeleverd. De „geestelijke vader" van de gekozen naam wacht een ver rassing. Met ingang van het nieuwe schooljaar is de heer Th. Hooger- vorst, voorheen verbonden aan eert school te Zoetermeer, be noemd als hoofd. Deze volgt de heer A. J. Stasse op. welke een benoeming te Papendrecht heeft aanvaard. Nieuwe leerlingen voor de school kunnen tijdens school onder tel. 1443. De toe- de vakantie worden aangemeld gang naar de school via de op het gemeentehuis afdeling al- smalle Westeindseweg baart de gemene zaken. Daarna recht- betrokkenen nogal zorg. streeks bij het hoofd van de Het gemeentebestuur heeft inmid dels een onteigeningsprocedure ingezet om de gronden gelegen tussen het bejaardencentrum Huize Emmaus en de nieuwe school in bezit te krijgen. Als dit gerealiseerd zal zijn wordt er een verbinding gemaakt van af de Eendrachtsweg waardoor de situatie aanmerkelijk wordt verbeterd. De onteigeningsprocedure kan echter een langdurige geschie denis zijn. Als tijdelijke oplos sing heeft de gemeente aan G.S. verzocht om het bord voor de snelheidsbeperking tot 50 km. wat nu nog aan het begin van de Westeindseweg staat te mogen verplaatsen tot voorbij de toe gang van de schooL Elisabeth- gasthuis- LEIDEN Tweede In ouder dom van de Leidse hofjes is de Elisabethgasthuis- hof. Va nhet prilste be gin was het eigenlijk niet he lemaal een „hofje" zoals de andere. Het werd in 1428 ge sticht als gasthuis en heeft in zijn lange geschiedenis vooral de laatste paar hon derd jaar in de ..Prove niershuisjes" wel zelfstandi ge bejaarden tot onderdak gediend. Maar voor de twee de wereldoorlog werden er o.a. in de regentenkamer ook de dienstplichtige jongeman nen gekeurd, die onder de wapenen moesten komen. Het hele complex met kapel, ziekenzaal, proveniershuisjes en de belendende „Hof van Zessen" gelegen tussen Caeciliastraat, Lijsbethsteeg (toeristen-ingang) en Oude Vert is een voorbeeld van een middeleeuwse instelling van liefdadigheid, die in onze dagen opnieuw een functie heeft gekregen. In de oude sfeer, zij het niet als „hof je", zoals de andere. Door het ijveren van dokter M. A. van Dongen en architect Hugo van Oerle is het vol piëteit op verbluffende wijze gereconstrueerd en gerestau reerd. Sinds vorig jaar is de F.lisabethgasthuishof in ge bruik als tehuis voor chro nisch zieke bejaarden. Als zodanig is het de „uithof" van het Elisabethziekcnhuis; vlag op de modderschuit, die de verpauperde „Vrouwen- camp" is en een eerste begin van de rehabilitatie van een stadsdeel met een zeer le vendige historie.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3