Twijfelende Loevesijn al voor de finale onttroond Instelling Niek Fleury laat nog te wensen over Nieuweling behoefde slechts „liefhebbers" te laten gaan DEBUTANT GABY MINNEBOO GREEP BRONS Mini Brinkhoff dan alleen als gezelschap meer DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van een speciale verslaggever) P/IARSEILLF De handen van de wereld kampioen bleven leeg. Er was zelfs geen troostprijs voor Leijn Loevesijn. Na zijn nederlaag in de halve finale werd hij in de strijd om het brons ook in twee ritten verslagen door Giardono Turrini, de slim me Italiaan. Robert van Lancker won het belangrijkste gevecht van de sprinters. Nadat Van Lancker drie ritten en een fotofinish no dig had gehad om Turrini de weg naar de finale te versperren, rekende hij in twee ritten af met Gordon Johnson. In beide ritten van de finale werd Johnson de kop positie opgedrongen en beide keren bleek de Belg aan zijn snelheid in het zicht van de eindstreep nog een „ontploffing" te kunnen toevoegen. De hardfietser John son kon dat, een dag na zijn 26e verjaar dag, niet. MARSEILLE Weer twee Westduitse amateurstayers op het erepodium. Horst Gnas bovenaan, Jean Breuer een stapje lager. Op de derde tree stond Gaby Minneboo, ook niet meer de jongste met zijn 27 jaren, te glunderen. Een nieuweling in het wereldje. In januari kroop hij in het Rotterdamse Sport paleis schuchter achter de motor. „Mag ik het ook eens pro beren vroeg hij toen aan coach Wierstra en gang maker Stakenburg. Het mocht. Stakenburg was meteen enthousiast. In Marseille is gebleken dat zijn optimisme terecht was. Horst Gnas en Jean Breuer, twee De andere Nederlander heeft In zijn baas moest vragen om in Marseille te kunnen starten. Die het uit eigen zak wilde betalen desnoods, maar die met de toe stemming om de vrije dagen op te nemen tegelijk de toezegging kreeg dat het betaald verlof zou kunnen zijn. Ook een stuk „Sporthilfe" dus, maar toch op een heel ander niveau. Minneboo heeft zich die medewer king volledig waard getoond in een race waarin hij Gnas en Breuer gewoon niet aankon. Maar hij heeft dan ook pas ze ven maanden ervaring, hij reed zijn eerste wereldkampioen schap. Hij mist nog de lichte tred van de echte stayer. Hij zit nog te dicht op de rol. Stayer- coach Wierstra: ..Het lijkt soms wel of hij de motor opduwt en wat dat een kracht kost". Geen rol gen voor ik begonnen was. Als er in het vervolg geen betere afspraken worden gemaakt, hoeven zij mij niet meer op de lijst te zetten voor een wereld kampioenschap. Er komt ook nog bij dat ik voor dit weer, voor deze wind, een wat te hoog verzet reed en dat De Graaf pech kreeg. Nadat ik was over genomen door die Zwitser Bra- zerol ging het helemaal niet meer". Niemeijer werd onge veer dertig ronden voor het ein de „overgenomen" door Braze- rol en had toen een achterstand van bijna vier ronden. Hij ein digde als laatste - zijn positie van start tot finish - op zeven ronden achter Gnas. Loevesijn over kwam in de strijd om de derde plaats in feite het zelfde. Met de weten schap dat er in de hele huidige sprin- terij waar schijnlijk niemand het i verliezen en daarmee zijn kans op de bron- wiel kan ko men als Tur rini ging hij toch twee keer van kop. De eerste overwinning kostte Turrini tegen de gedemo raliseerde Loevesijn nauwelijks moeite, de tweede keer moest hij er wat meer voor doen. Loe vesijn zette namelijk al na 400 me'.ers aan, maar deze Hamlet uit de profsprinterij van 1972 durfde weer niet door te zetten. Hij kreeg Turrini opnieuw aan zijn wiel. De extra-aanval bleek wat van de scherpte van Turri- ni's eindschot te hebben afgesle pen maar de Italiaan had nog net voldoen je over om vlak voor de streep weer voorbij Loevesijn was onzeker, had geen Loevesijn te schieten. Brons voor Turrini, niets voor de man die in Varese oppermachtig was. was. De druk van kampioen te zijn heeft voor Leijn Loevesijn te zwaar gewogen. Gordon John son, zijn voorganger in het re- genbuogshirt versloeg hem in twee simpele ritten in de halve finale. Zo gemakkelijk als de Australiër over de baan ging, zo veel moeite kostte het de tot dat moment regerende wereldkam pioen. geloof in eigen kwaliteiten en toonde zijn twijfels door in de eerste rit legen Johnson een tandje hoger te steken dan hij in de kwart-finales had geduan en voor de tweede rit weer te rug te vallen op het blad van 48 dat hij in al rijn voorgaande ra ces had gebruikt. „Ik begrijp het niet. Iedere mi nuut is het anders Ik kon ge woon niet rondkomen, maar misschien vlieg ik straks weer wel". Loevesijn, lang na de rit nog steeds met nerveus-roze blosjes op de wangen, aan- dertigers die geen andere gen aan hun hoofd hebben dan het stayeren als amateur. Lief hebbers die door de Sporthilfe en andere zekerheden geen zorg om het dagelijkse brood hebben. Een gegeven ovrigens dat ook bij veel van de Nederlandse amateurs algemeen aanvaard is. Maar Gaby Minneboo is toe vallig anders. Hij heeft een vol de strijd geen rol kunnen spe len. De Nederlaindse kampioen Fred Niemeyer was ontgoocheld aan de start gekomen. Hij meende het „recht" te hebben op gangmaker Stakenburg als titelhouder. Wierstra meende echter dat Minneboo de beste kansen zou hebben omdat die geein herkansing had behoeven te rijden. ledige dagtaak. Hij is besteller „Onzin" vond Niemeyer het. bij de posterijen in Spijkenisse. Dagelijks de polder in, met de auto weliswaar, maar trap op trap af. ook met soms lijvige pakketpost. Andere keren gewoon met de tas brieven op de rug. Een echte amateur nog, een die verlof van ..Wat hier is gebeurd staat mij helemaal niet aan. Zondag rijd ik de serie en kom kapot aan. Een 24 uur later vlieg ik in de herkansing. Daarna had ik een dag rust, zou ik nu dan nog last van die extra serie hebben ge had. Nee toch. Ik was al versla- MARSEILLE Mini Brink hoff en Keetie Hage heb ben gisteravond op het ere podium in de schaduw ge staan van de letterlijk en figuurlijk formidabele Russinnen. Keetie Hage ,0! herhaalde haar prestatie in het zeer kleine wereldje van de damessprinters. De eerste moest zij laten aan Galina Ermolaeva, de moeder van de sprint. verheugd met haar zilveren medaille. Naast haar winnares Tamara Garkóesjini en van vorig jaar, Mini Brinkhoff sprong uit het niets naar een topplaatsje LEIDSCHENDAM Niek Fleury gold ooit als een van de talenten van de Nederlandse tenniswereld. De Am sterdammer stootte betrekkelijk snel door naar de nationale top en kon zich daarmede door het uitblij ven van jongere concurrenten tame lijk eenvoudig handhaven. Zelfs zijn besluit het tennissen te verschuiven naar het tweede plan vanwege zijn studie voor fysiotherapeut vormde daarbij geen beletsel. Ondanks min der speelactiviteiten drong hij nog verscheidene keren door tot kwart en halve finales van de nationale kampioenschappen. Toch was er al tijd een groot handicap in het spel van Niek Fleury. Zijn wedstrijdin stelling liet in al die jaren vaak te wensen over. Een kleine tegenslag of een naar zijn mening foutieve be slissing van de lijnrechter kon hem onmiddellijk uit zijn evenwicht brengen en hem veranderen in een volslagen knoeier. Die mentale instelling heeft Fleury nooit he lemaal kunnen beteugelen. Ook gisteren tijdens het toernooi op Leeuwenbergh niet. In zijn partij tegen Wim Pufkus kwam het zelfs zo ver dat hij kort na het begin van de tweede set uit de baan stapte. Hoewel hij na verlies van de eerste set met 64 en 10 achter in de tweede nog alle kan sen had om de partij te winnen beende Fleury met grote stappen naar de kleedka mer met iemand van het wedstrijdcomité op zijn hielen. Scheldend en tierend zakte hij neer op een bank. „Iedereeen weet dat ik voor een partij eerst een half uur moet inspelen. Ik haast me rot uit Amsterdam om hier te komen en dan moet ik meteen de baan op. Die partij stond oorspronkelijk op vijf uur gepland en nu moest ik meteen om twee uur spelen. Dat is geen stijl. Puf kus kan nooit overdag spelen en nu is hij er ineens al om twee Met Fleury verdween de als derde geplaatste speler voor het nationaal kampioenschap, dat over anderhalve week op de Mets be gint. Over die plaatsing, die gisteren op Leeuwenbergh bekend werd, werd nogal wat kritiek van de spelers gehoord. In dat door de commissie Thung, v.d. Storm, Beek en Steensma opgestelde schema is de volgorde: Hordijk, Hemmes, Fleury, Lau- din, Schneider, Sanders, Thung en Van Min. Van dit achttal, dat deze week even eens op Leeuwenbergh In actie is viel slechts Fleury af. Verder bleven in de strijd: Fried Schmitz, Richard Kasten en Jan Hajer. Jan Hordijk behoefde niet tot het uiterste te gaan om de Amerikaan Grunberg te elimi neren, Fred Hemmes had alleen in de eer ste set zijn handen vol aan Hans Wolff en Laudin kon zich enige nonchalance veroor loven tegen Nico Welschen. Good-old Evert Schneider sneed Martin Koek de weg naar de derde ronde af. Even verderop was inmiddels Wim Pulkus De deelnemer hield hei hootd koel bij zich aan het verkleden. Na een douche klaart hij: „Ik had vanmiddag geen zin om te werken en daarom ben ik hierheen gekomen. Dat ik vrijwel meteen tegen Niek moest spelen is een beslissing van de wedstrijdleiding. Daar kan ik ook niets aan doen. Maar ik zou die partij ook zonder dit incident hebben gewonnen. Niek speelde slecht. Ik had al op televisie gezien dat zijn forehand er niet is en daar heb ik op gespeeld. Tijdens de eerste set zei hij al tegen me dat hij het onsportief vond dat ik eerder was gekomen. Daar ben ik niet verder op ingegaan. Ik vind het wel onsportief van hem om te stoppen. Dat is niet bepaald een teken van een goede in stelling". Niek Fleury had inderdaad geen beste In druk achtergelaten. Door een spierblessure in zijn linkerbeen „Daar heb ik al drie weken last van. Ik kon m'n spieren niet warm laten worden doordat ik niet was in gespeeld" was hij traag en Pufkus had weinig moeite om de eerste set met 64 in iiuji' te palmen. der- Klas Ook de eerste game in de tweede set greep NU-k Pufkus en toen volgde het incident. ..Ik speel nou eenmaal een constant spelletje", riira vertelde Pufkus die bij het verlaten van de DAME baar werd begeleid door een applaus van j^ico de toeschouwers. „Daar is vorig jaar tij- n dens de „nationale" Paul van Min in de eerste ronde ook het slachtoffer van ge- v« r worden. Het is sneu, maar als ik zo'n par- 'k'h tij kan winnen zal ik het niet laten". H&g! de onstuimige en soms zelfs buitengew< fraaie acties van de twintigjarige Amster dammer die accuratesse evenwel niet vol doende paarde aan aanvalsdrift. Juist deze tekortkoming was er voor het grootste deel de oorzaak van dat Koek in de tweede set na een voorsprong van 4—1 vijf games op een rij verspeelde en zodoende het recht op een derde set. Koek en Schneider, die pas tegen de avond op Leeuwenbergh arri veerden alsook het grootste deel van de toe schouwers, zorgden echter wel voor een van dc boeiendste partijen van de dag. Fried Schmitz verspeelde in de eerste set tegen Hartmut Bielefeld een voordelige marge van 5—2, maar herstelde zich in de tweede (6—3). waarna Bielefeld zich na drie games in de derde reeks wegens kramo terugtrok. Paul van Min had een walk-over tegen Dick Stradmeyer. FRANK WERKMAN HEREMENKELSIJEL twocde ronde: Jan Hordijk-- HaJcs wu.; Fried Sc ffl.J On,;:. Cons tandje 6-0. 6- I Kook 7-5. 6—4: KI •hei 0 B, 6-i. B 8; Wolft 9—7. 6—2; Rolt Thung—Am T-'rAtA ut derde ronde I Burkl. Van Min. Ma- het feit dat twee Russische rijd sters waren doorgedrongen tot de laatste vier. Daardoor kreeg zij in de halve eindstrijd, van de achtervolging niet de zwakste van de vier, de 34-jarige Engel se Beryl Burton, maar de twee de Russische rijdster LJoebov Zadorojnaja. De kleine 22-jarige Zeeuwse moest „alles" geven om finaliste te worden, Tomara Garkouchina reed t'-gen Beryl Burton free wheelend de eind strijd binnen. Het verschil was in de finale te zien. Keetie Hage sprong on middellijk na het startschot weg, de tweevoudige wereld kampioene vloog weg. In de eerste ronde nam zij al een voorsprong van meer dan twin tig meter en onstuitbaar ging zij door. Na vier van do zes ronden was het gat al zestig meter, meer werd het niet. De fel vechtende Keetie Hage kwam een streepje dichteibij nog, maar een bedreiging werd zij geenszins. Gezelschap ndoorn. Ku.. Keizer, Horn Mini Bn'nkhoff zou aanvankelijk mee mogen naar Marseille, voornamelijk als geselschap van Keetie Hage, wanneer zij twee de In het nationale kampioen schap achtervolging zou wor den. ZIJ kwam echter niet ver der don de derde plaats, maar werd wel sprlntkampioenc. Zij werd toen maar als sprintster gekozen, hoewel dat aanvanke lijk niet het plan was van de w'ielrenunie.. Mini Brinkhoff was verschrikkelijk snel. maar niet ervaren genoeg. De Nederlandse kampioene was geen partij voor Galina Jermo- lajeva. Een paar maanden echt trainen op de banen van Am sterdam en Alkmaar, verhuizen naar Zaandam om dichtbij de banen tc wonen, gaan werken bij een uitzendbureau om trai- ningstijd te hebben, hielp alle maal niet tegen de overmacht van Galina Jrmolajeva. Mini Brinkhoff kon daar niet tegen op, maar zij kwam wel op pre cies dezelfde plaats op het ere podium als Keetie Hage, die in Marseille dus niet alleen haar gezelschap had. maar in haar ook een collega van vergelijkba re kwaliteit. vaardle zijn nederlaag, zocht niet naar kinderachtige veront schuldigingen, maar had zelf het antwoord nog met gevonden. MARSEILLE IN CIJFERS IARSEILLE De uitslag van de protsUiyers Is: 1. Theo VerschueTcn (Belg.) achter K.«-h. 78.480 km In 1 uur; 2. Cees Slam (Ned.) achter Stakenburg. 100 meter; :t. Dieter Kemper (W.-Dld.) achter Meuleman. op 215 meter; 4. Jaap Oudkerk (Ned.) achter De Graaf, op 2 ronden en lüo nieter5 D-.mcnlco de Llllo (It.) achter Murechal. <>p 7 ronden en 460 meter; (I. Ehrinirled Rudolph (W- grote achterstand uit de strijd go- kmnteursUtvers1. Horst Gnas (W.- Dld. i achter Wal rave, 50 km In -11,10.61, gem. snelheid 72.806 km/u.: 2 Je.in Breuer (W.-Dld.) lichter Koch np 20 meter; 3. Gaby Minneboo (Ned) a. hter Stakenburg, op 1 runde en .16 l m; I Knlner Podlcsch (W.-Dld.) 350'm; TlRuymond 'pc'rsljn (Belg.) C. Jet (Kr. ichter op 3 ronden en 2<¥) m7. raro (It.) achter Dagnonl. en en 280 m; 8. Alnln Du- (Er.) achter Marechal. op •li 60 m; 9. Frod Niemeyer titer De Graaf, op 7 ronden Versclmeren oppermachtig MARSEILLE - Theo Verschue- ren was te sterk voor Cees Stam. Voor dc tweede keer In successie werd de 2»-Jarlge Belg wereldkampioen bij de prol- stayers. Gisteravond prolongeer de hij zijn titel voor 6000 loe- schouwors rond dc Mnrseillaan- se wielerbaan zender werkelijk in dc strijd betrokkef.i te zijn ge weest. Er was namelijk geen strijd. Cees Stam, die op zijn beurt nim mer de dreiging van Dieter Kemper (3e) voelde, heeft, net als in de serie, pas in de laatste kilometers willen proberen Ver- schueren voorbij te komen. Hij had de kracht van Verschueren gevreesd, hij rekende op zijn ei gen sprintkwaliteiten. Verschue ren heeft het gevaar van Stams sprint onderkend en het niet zo ver laten komen. Met een vlijm scherpe tem po verhoging in de 57e minuut voorkwam hij, dat Stam zelfs maar in zijn buurt kwam. Het betekende voor hem het behoud van het wereldkam pioenschap. Jos Hermens won 5000 m OSLO MUnchen-gnngèr Jos Hermens heeft gisteravond In Oslo dc 5000 meter gewonnen In 13 min. 41.2 sec. De Amerikaan Bachelor werd in 13.42.2 tweede. IIja Keizer werd op de 800 meter tweede in 2.04.8 achter de Deen se Anne Lise Damm Ole9en, die slechts 0.1 sec. sneller was. Hord' nloper Hans van Enkhui zen werd in de serie in 14.2 sec. uitgeschakeld voor de A-finale. HIJ kwam in de B-eindstrlJd met 14.0 op de tweede plaats. De Europese recordhouder op de K00 meter, Franz Josef Kemper, heeft in Waiblingen een tijd ge mankt van 1 minuut 45.7 secon den. 0.8 seconden boven het re cord, dut de Westduitser deelt met zijn landgenoot Walter Adums. u Ki «e voor d(/.e leeftijdsklasse uitzon derlijke tijd van 1.46.3. De Vlaardingcr Johan Keijne heeft in Dordrecht een loop over 10 km gewonnen in de tijd van 30.54.6. De uitslug is ver der: 2. Van Kasteren (Rotter dam) 31.18.2, 3. Markusse (Goes) 32.30.8.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11