£eld6c (Bou/io/ni Verhoging bustarief kan niet uitblijven DS 70: Herstel moeilijke zaak Thieu vewacht aanval Weinig straffen uitgedeeld op groetweigerdag Stuyvesant Pall Mall en Caballero gaan samen Hijskraan gekanteld DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e Jaargang, no. 18762 WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1972 T.V.-SELECTIE HEDENAVOND KOEL Veel bewolking met plaatselijk buien. Tot matig toenemende en naar noordwest draaiende wind. Minimumtemperaturen vannacht omstreeks 12 graden en maxima morgen ongeveer 18 graden. Premier Biesheuvel: (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Nederland ontkomt niet aan een verhoging van de bustarieven. In verband met de huidige budgettai re moeilijkheden van de regering zijn tariefsverhogingen bij het streekvervoer per bus onvermijdelijk, aldus pre mier Biesheuvel als minister van Verkeer en Waterstaat ad interim in antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Van Thijn. De regering is gedwongen zich in haar steun te beperken tot het handhaven van het huidige verzor gingsniveau. In 1971 bedroegen de tariefsverho- De tariefsverhogingen zullen mini- gingen 8.1 procent. De verhogi gen in 1972 bedroegen tot op he den al 7.2 procent. Het aantal passagiers daalde vorig jaar naar schatting met 5 procent, welke daling volgens de minis- v ter slechts ten dele aan de ta riefsverhoging te wijten is. Het ministerie heeft de streekver- voersmaatschappijen verzocht op korte termijn maatregelen te nemen (zoals tariefsverhoging, vermindering van frequenties en opheffing van slecht bezette lijnen) die voor dit jaar een ge zamenlijke bezuiniging van 5 miljoen gulden zouden opleve ren. Deze maatregelen hebben, volgens de premier, in eerste instantie betrekking op de effi ciency en tarieven. ,,Het doel: bevordering van het openbaar vervoer, blijft onverminderd ge handhaafd. Van een aantasting van het verzorgingsniveau kan niet worden gesproken". maal gelijk zijn aan de stijging van de kosten van het levenson derhoud. 1 X 1 H ■i 77 Spasski blijft 2 punten achter Fischer Zo zog de stand er uit toen Spass- ky. die met wit speelde, remise overeenkwam met Fisher in de REYKJAVIK - Boris Spasski is er niet in geslaagd iets van zijn ach terstand op Robert Fischer in de schaak tweekamp om de wereldtitel in Reykavik in te lopen. De negende partij eindig de gisteren na 29 zetten in remi se. De stand is nu 5,5 3,5 in het voordeel van de uitdager. Hoofdbestuur VVDM geeft toe: AMSTERDAM (ANP) In ongeveer 22 procent van het aantal in Amster dam gepleegde mis drijven heeft de po litie één of meer verdachten aange houden. Het totaal aantal bekend ge worden misdaden in de hoofdstad over het eerste halfjaar van 1972 bedraagt 18.361, dat is 2.157 meer dan over dezelfde ter mijn van 1971. Opheldering in slechts 22% A msterdamse misdrijven i 3,992 gevallen hield de politie dit jaar 4.761 verdach ten aan, vorig jaar waren dat er 4.324 voor 3.594 misdrij- Het hoogst genoteer de misdrijf is de eenvoudige diefstal, dat ook het sterkst steeg, tot 10.148. De helft daarvan be staat uit diefstallen door middel van in braak. Bromfietsen stelen is nog steeds zeker driemaal zo populair als auto's stelen. DEN HAAG Volgens het hoofdbestuur van de VVDM, de vereniging van dienstplichtige militairen, is de groetweigerdag gis teren geslaagd. De mees- Kruisen door ruiten van sex-shop LEIDEN In een sex-shop aan de Haven zijn vanmacht twee enorme kruisen door de riiitesi naar binnen gegooid. Op de zelf gemaakte houton kruisen was in spiegelschrift de tekst: „Hulde aan pater Krekelenberg" en „Uit onze buurt moet deze rotte plek". EJnkele sex-attributen zijn door deze ingooi bescha digd. Hippies bedreigd BIG SUR (Reuter) Grote kolo nies Amerikaanse hippies wor den bedreigd door een grote bosbrand aan de Californische kust bij Big Sur. Het vuur woedt in een gebied van 800 hectare waar vele hippies hui zen. Van slachtoffers is tot dus ver geen melding gemaakt. Ruim 500 mensen zijn geëvacu eerd. ANTIEK Zilver kopen wij voor onder staande gemiddelde prijzen. Odeurflacons 20.-, pepermunt doosjes 55. Zeeuwse broches 15.-. suikerschepjes 15.-, naaldenkokers 17.50. Fa. J. C. v. RUITEN Zn. antiquair - juwelier Kort Rapenburg 12, Leiden QeidóaQowuvnt VANDAAG UIT STAD EN STREEK Circus Willi Hagen beek vermaakt jong en oud pag. 3 De schoonheid en sensatie van het duiken pag. 3 Zevenhoven wil terug naar 4e klas,., pag. 4 Conflict tussen ge meente Wassenaar en mevr. Sikkens pag. 4 Machinefabriek krijgt te grote voor raden pag.5 Nieuwe opleiding voor kantoor personeel pag. 5 Mariene Dietrich vertrok gisteren, in spijkerpak ge stoken met bijpassende hoed en tas, uit Londen naar Parijs. Binnenkort gaat zij naar de Ver enigde Staten waar zij een tournee zal maken. LONDEN Het Britse tabaksproduktenconcern Carreras Ltd. heeft, na maandenlange onderan- delingen, in principe overeenstemming berikt met Rothmans Tobaccos (Holdings) Ltd. in OLonden en de Rupert Foundations Sa in Luxem burg over een fusie tussen Carreras en de Euro pese en aanverwante tabaksbelangen van de Ru pert groep in de gehele wereld, behalve Noord en Zuid-Amerika en Zuid-Afrika. Bij de voorgenomen fusie zijn twee Nederlandse bedrijven betrokken: Turmac (Stuyvesant en Pall Mall) en Laurens (Caballero). Carreras zal de belangen overnemen tegen betaling in nieuw uit te geven aandelen en converteerbare obliga ties en voorts aandeelhouders voorstellen de naam van de onderneming te wijzigingen in I Rothmans International Ltd. De voorgestelde fu- sie zal van kracht worden met ingang van 1 juli i FOTOGRAAF WAS DESERTEUR SAIGON (AP) Gebleken is dat de Britse free lance fotograaf, die dezer dagen bi Guang Tri werd gedood en die zich James Denis Gill noem de, een deserteur was van de Britse marine. Zijn werkelijke naam luidde William H. J. Cattell, en hij was 25 jaar oud. Het paspoort op naam van Gill was vals. De dode had in zijn zak 1.000 dollar aan cheques plus twee brieven afkomstig uit Sydney waaruit blijkt, aldus de officiële bekendmaking, dat het geld be stemd was voor een bepaalde „transactie" waar over men zich evenwel niet uitlaat. Foute elpee van Dean Martin uit handel genomen (Van onze showredactie) HAARLEM Door de Haarlemse platenfirma Negram zijn enige duizenden platen uit de handel genomen, n.l. de elpee van Dean Martin Greatest Hits Vol. I, die als een foutpersing wordt beschouwd. De andere kant be vat geen opname van Dean Martin, maar werk van de Zuid afrikaanse zangeres Miriam Makeba. Dit werd gistermiddag ontdekt door een Dean Martin-fan, die in een Amsterdamse discobar de plaat beluisterde. De plaat is gemaakt door de firma Kinney Music te Hamburg en wordt door Negram in ons land geïm porteerd. Er bestaat op het ogenblik zoveel vraag naar Dean Martin, dat de platen on gecontroleerd naar de detailhan del werden verzonden. Negram-directeur' Kellerman: „Onbegrijpelijk, deze misper- sing. We moeten jaren terug gaan in de geschiedenis van de gramofoonplaat om op eenzelfde fout te stuiten. Wij controleren de platen niet, dat zou dubbel werk zijn. Maar voor verzame laars is zo'n plaat wellicht een curiosum voor hun verzame ling". te dienstplichtigen hebben het actieparool opgevolgd. „Een duidelijk bewijs van het welslagen van onze actie levert de voorlich tingsdienst van Defensie zelf door te verklaren, dat van afwijking van de normale gang van zaken in de krijgsmacht nauwe lijks sprake is geweest", aldus de VVDM. „Immers, wij hebben nim mer via deze actie het goed functioneren van de krijgsmacht willen aan tasten. Wij hebben er her haaldelijk op gewezen, dat het niet opvolgen van de groetplicht het functio neren van de krijgsmacht niet schaadt". Volgens VVDM-hoofdbe- stuurder Van der Zouwen heeft de woordvoerder van Defensie hem telefo nisch laten weten, dat de mededelingen vn het mi nisterie over afdelingsbe sturen en over de marine en de luchtmacht onjuist zijn. „De woordvoerder heeft ons zijn excuses aangeboden", aldus de heer Van der Zouwen. De Defensie-woordvoerder had gezegd, dat sommige afdelingsbesturen en ma rine en luchtmacht hele maal niet achter de actie van het hoofdbestuur stonden en dat zij vrijwil lig het actiemateriaal hadden ingeleverd. De Defensiewoordvoerder noemde de verklaring van Van der Zouwen later op de dag „geheel onwaar". Nog meer tegenstrijdighe den: de VVDM meldde, dat in de Westerbergka- zerne in Schalkhaar een bataljon (600 man) op het middagappel had gewei gerd de militaire groet te brengen. Bericht van de Legervoorlichtingsdienst: „In Schalkhaar is niets bijzonders gebeurd". ARNHEM In Arnhem is een 19-jarige kraanmachi nist uit Velp dodelijk ver ongelukt toen de 58 meter hoge kraan, waarin hij zat, uit de rails liep en kantel de. De jongeman deed op het allerlaatste moment nog een poging uit de val lende kraan te springen, maar dat lukte hem niet meer. Het ongeluk gebeurde toen de kraan zonder last achteruit j reed. Op het punt gekomen I waar normaal de stootbuffers hem tegen moeten houden, gleed de kraan gewoon door. De armen van de kraan boorden zich bij de val in de grond. Een van de armen met zware beton blokken voor de ballast klapte in het wegdek nog geen vijf meter van de bushalte. Hoe het onge luk kon gebeuren, is nog niet geheel duidelik. De nood-eind- afslag was er en de stootbuf fers zaten er ook. De Arnhemse recherche heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, in sa menwerking met de arbeidsin spectie. De vernielde cabine van de 58 me ter hoge kraan die gisteren neer stortte. De kraanmachinist kwam om het leven. VVD steunt beleid Boersma (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. Y. Scholten, adviseur van kabinetsfor mateur-Biesheuvel, heeft zich vandaag beraden op voor stellen ter oplossing van de kabinetscrisis. Zijn pogingen om .ot herstel van het kabinet-Biesheuvel te komen wer den gisteravond niet geheel kansloos geacht. Mr. Scholten heeft gisteren de hele dag besteed aan gesprekken met de fractieleiders van de huidige regeringspartijen van DS'70. Ook sprak hij met prof. P. Steenkamp, de „vader" van het kabinet-Biesheuvel. Dit overleg met prof. Steenkamp was ingelast, omdat deze met vakantie naar Israël ver trekt. Saluerend komen enige officieren via de zij-ingang vc gang stonden groepen klappende soldaten. i de legerplaats 't Harde binnen. Aan de hoofdin- SAIGON (REUTER AFP DPA) De Zuidvietna- mese president, Nguyen Van Thieu, verwacht Voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen, van november een communistische aanval op Saigon. De aanval zou een poging omvatten om de voed- selbevoorrading van de hoofdstad af te snijden. De president zei dit in een toespraak tot het natio nale defensiecollege. Hij sprak echter zijn ver trouwen uit dat het plan zou mislukken en voeg de er aan toe dat de Verenigde Staten hun bo maanvallen tegen het Noordvietnamese mililaire potentieel zouden moeten voortzetten teneinde de ineenstorting van de politieke structuur van Ha noi teweeg te brengen. Enkele uren voor zijn rede had de Vietkong een verrassingsaanval ondernomen op de luchtbasis Bien Hao. 25 km ten noord-oosten van Saigon, die de Amerikanen de zwaarste verliezen sedert een jaar toebracht. De basis werd door 73 raket ten getroffen. Het Amerikaanse opperbevel heeft meegedeeld dat marinevliegtuigen bij vergeldingsaanvallen op Noord-Vietnam scheepswerven van Haifong had den getroffen. De aanvallen maakten deel uit van een serie van 210 in 24 uur tijd. B:j de gesprekken met de fractie voorzitters stond de aanpak van het loon- en prijsbeleid centraal. De fractievoorzitters noemden het overleg met mr. Scholten al leen „zeer constructief". Maar Berger van DS'70 wilde daaraan wel meteen toevoegen dat her stel van het vijf-partijenkabinet „een zeer moeilijke zaak" wordt. DS'70 blijft erbij dat volgend jaar geen kans op reële loonsverho gingen aanwezig is. Voordat de regering een sociaal contract met het georganiseerde bedrijfs leven sluit, moet zonder meer duidelijk zijn dat de overheid zal ingrijpen in de loon- en prijsontwikkeling, als dat nodig is. Bijvoorbeeld wanneer de fei telijke loonontwikkeling afwijkt van de afspraken. Ook als er geen sociaal contract komt. moet de overheid ingrijpen, zo meent DS'70. Minister Boersma (Sociale Zaken) blijft zich op het standpunt stel len dat de regering alles moet doen om tot een vrijwillig ak koord met het bedrijfsleven te komen. Zijn standpunt, onder schreven door VVD-minister Langman, lijkt nu meer -teun van de VVD te krijgen. VVD-fractieleider Wiegel liet gis teravond. nadat hij maandag avond met minister Langman had gesproken, nog eens duide lijk weten dat de VVD het be leid van Boersma tot nog toe heeft gesteund. En als DS'70 zou wensen dat het georgani seerde bedrijfsleven met de dreiging van overheidsingrijpen tot een sociaal contract zou worden geprest, dan voelt de VVD daarvoor niets. In de troonrede moet niet met een loonmaatregel worden „ge dreigd", „geen pistool op de borst", zei Wiegel. Wiegel heeft onomwonden toege geven dat de WD het initiatief tot herstel van de samenwer king met DS'70 heeft genomen om. daarmee verkiezingen te ontlopen. Want na de verkiezin gen zouden de confessionelen de VVD wel eens voor de PvdA kunnen inruilen. Dan komt er op allerlei punten (belastingen, defensie, zelfstandigen) een an der beleid, waarmee zowel de kiezer van de WD als die van DS'70 niet gelukkig zullen zijn. Overeenkomst Sovjet-Unie en AKZO (Vai correspondent) ARNHEM AKZO N.V. heeft in Moskou een overeenkomst getekend met het Russi sche comité voor wetanschap en techniek vun de raad van minis ters. De overeonkomst houdt een wetenschappelijke en tech nische samenwerking en uitwis seling vun kennis in, in het bij- zomeer op het gebied van gu* rens en vezels, chemie, zoutche- mle en furmacle, aldus Akzo. Een woordvoerder van de zout- chemie divisie in Hengelo zei vanmorgen dat er eigenlijk al leen nog sprake is van een „principe-overeenkomst". Deze overeenkomst Is mede lot stand gekomen door het bezoek dat de Russische minister van buitenlandse zaken -Gromiko vo rige maand aan ons land heeft gebracht. De pionnen voor uit wisseling zullen nu in concreto worden uitgewerkt. Als voor beelden noemde de Akzo-woord- voerde de methode van zoutwin ning, die in Nederland heel an ders is dan in Rusland. Hij kon zich voorstellen dat de Russen voor onze methode belangstel ling hebben. -.cn'-";'V'- a* i ~-~r„ s prir^ipiee! h£aa»rkete

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1